99 Qetostumeeed l/aetêaê Schoorl Combinatie Personeel Minkema en Zonen TEN BATE STICHTING TEHUIS OUDEN VAN DAGEN tec ett itan Uacty, ICuyiet* VRIJDAG 30 JUNI 1950 27c JAARGANG No. 26 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zeet Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN BURGEMEESTER Mr C. A. J. JOCHEMS OPENT GASTEN EN INGEZETENEN v. d. GEM. SCHOORL e.o. op DINSDAG 4 JULI 's avonds 7.45 uur op het Sportterrein te Schoorl Voor de derde maal in dit seizoen vroeg het Kunstenaars Centrum Bergen de aandacht voor een jubileumtentoonstelling, nu ter ere van de Schoorlse Kunstschil der Harry Kuyten. In 1883 te Utrecht geboren, vestigde Harry Kuyten zich in 1936 in de ge meente Schoorl waar hij thans woont te Groet in de oude boer derij, waar voorbeen de bekende glazenier Joep Nicolas woonde. Na een korte inleiding door de voorzitter K.C.B., Mr A. F. Kamp, kreeg Burgemeester Mr Jochems het woord om de tentoonstelling te openen. Dames en Heren, aldus Mr Jochems, ik heb het gevoel dat ik mij eerst even moet legitimeren want het is wel enigszins onge bruikelijk dat de burgemeester van Schoorl een tentoonstelling in Bergen opent. Het is echter zo dat dit de jubileumtentoon stelling van Harry Kuyten is welke gehouden wordt onder de auspiciën van het K. C. B. te Bergen en nu heeft het bestuur van het K.C.B. omdat Harry Kuyten een Schoorls schilder is mij verzocht deze expositie te openen. Ik gevoel dit als een zeer vriendelijke en charmante geste van het bestuur van het K.C.B. zowel tegenover de schilder als tegenover mij zelf en waardeer dat zeer. Nu terzake komende, nu ik om zo te zeggen mijn geloofsbrieven heb ingeleverd, wil ik beginnen met U allen hartelijk welkom te heten, in de eerste plaats mijn ambtgenoot de burgemeester var Bergen en in het bijzonder mevr. Kuyten, de echtgenote van de jubilerende schilder, die zelf niet aanwezig kon zijn omdat hij nog in Frankrijk werkt en dus door zijn vrouw hier vertegenwoordigd wordt. Er is overigens wel een goede kant aan dat Harry Kuyten er niet is, want nu kunnen wij eens ronduit zeggen hoe wij over hem denken en ik geloof dat Harry Kuyten met zijn grote bescheidenheid het maar half prettig zou vinden er bij tegen woordig te zijn als er vleiende dingen van hem worden gezegd. En daartoe is toch alle reden. Harry Kuyten is een schilder van formaat, een pur-sang artist, die een voorname plaats in neemt onder de Nederlandse schilders, een schilder van wie Bernard Canter eens schreef dat „hij schildert zoals een vogel zingt in het bos, uit natuurlijke aandrang" wat ik zo begrijp dat wij hier voor ons hebben een schilder par nature, die wat te zeggen heeft en het ook zeggen kan. Harry Kuyten is een begaafd en veelzijdig schilder die veel van de wereld heeft gezien en dat ook in zijn schilderen tot uiting heeft gebracht. De Franse inslag die vele van zijn werken vertonen vindt waarschijnlijk zijn oorsprong in de lange tijd dat hij in Parijs heeft gewerkt. Het naakt en het figuur trekken hem het meest aan, maar ook het stilleven, het strand en het stadsgezicht hebben zijn belangstelling en al zijn werken getuigen van zijn grote begaafd heid als colorist en tonalist. Harry Kuyten is al zeer vroeg zijn roe ping gaan volgen. Op zevenjari ge leeftijd knipte hij een stuk van zijn pony-haar af om er penselen van te maken, en op zijn veertiende jaar schilderde hij heiligenbeelden in zijn vaderstad Utrecht op het atelier van Men gelberg. Ik weet niet of hij dat met zijn eigengemaakte penselen van pony-haar deed, maar dat doet er ook niet toe. Zijn eigen lijke carriere als schilder begon met zijn vertrek naar Antwerpen waar hij aan de Koninklijke Aca demie ging werken onder leiding van Jurriaan de Vriendt. Hij was toen geloof ik één en twintig jaar. Kuyten heeft zijn hele leven hard gewerkt en doet dat nog. Hij exposeerde op verschillende binnen- en buitenlandse tentoon stellingen en zijn werken vonden hun weg naar bekende verzame lingen zowel in Nederland als daarbuiten. Het Koninklijk Huis, het Rijksprentenkabinet en de Gemeente Amsterdam kochten werken van hem aan. Zijn talent werd beloond met de Koninklijke subsidie drie jaar lang. Indien ik als leek een persoon lijke indruk van zijn schilderen zou mogen geven, hetgeen ik in dit gezelschap natuurlijk met grote schroom en in het volle bewust zijn van leek te zijn, doe, dan zou ik willen zeggen dat deze schilder die rustig weergeeft wat zijn oog ziet en wat hij in zijn ziel verwerkt, die zich verre hield van het experiment en vooral van het hedendaagse experimen- talisme dat voor ons ouderen zo moeilijk te begrijpen is en waar aan wij ons zo moeilijk gewennen, dat die schilder uit sommige van wiens werken een duidelijke ver wantschap spreekt met de grote impressionnist Breitner, mij wel dadig aandoet. Ik weet wel dat niet iedere schilder er op gesteld is te worden vergeleken met anderen, vooral wanneer namen genoemd worden van de groten onder de groten, omdat verge lijken zo licht de indruk wekt van te kort te willen doen aan eigen oorspronkelijkheid en ver mogen. Maar indien men zoals in dit geval met een vergelijking bedoelt te zeggen dat men in de werken van Harry Kuyten, Breit ner, Cezanne en in een bepaalde periode Picasso herkent dan be tekent dit dat Harry Kuyten in zich zelf had wat ook Breitner, Cezanne en Picasso hadden en met zijn bewondering voor deze grootmeesters dit uit eigen kracht ontwikkelde. Zo gezien doe ik met deze vergelijking naar ik ge loof, en stellig niet bedoelde, niet te kort aan de verdiensten van Harry Kuyten, integendeel typeer ik hem als een begaafd schilder uit een goede school waarin het vak veilig voort bestaat, als een schilder met een toets die door het echte temperament wordt ge dragen. Harry Kuyten is een schilder van wie wij nog veel werk hopen te ontvangen tot verrijking van het Nederlandse kunstbezit. Ik hoop van harte dat deze expositie moge slagen en allen ook de schilder zelve zal geven wat men daarvan ver wacht. Ten slotte vraag ik nog Uw aandacht voor het edelsmeedwerk van Marijcke Visser, wat tevens op deze tentoonstelling prijkt en voor de tekeningen en het gra fisch werk van verschillende leden. En hiermede verklaar ik de jubileumtentoonstelling van Harry Kuyten voor geopend. Op voorstel van de voorzitter van K. C. B. werd besloten de afwezige jubilaris telegrafisch ge lukwensen aan te bieden. U.V.V. EN „Vierde Prinsenkind" Als gevolg van onze oproep in de vorige „Duinstreek" hebben wij reeds f 50,ontvangen, zo dat 2 oorlogswezen met vacantie kunnen gaan. Laat Bergen er nog meer uit zenden. Een bedrag van f 25, of veelvouden hiervan worden gaarne ontvangen door: Mevr. A. Huijgens-Bruijnzeel G. de Wolff Peereboom- Eecen J. Diesfeldt-Pieters. ONDERSCHEIDEN Onze plaatsgenoot bakker Gui- chelaar werd op de internationale bakkerij-tentoonstelling „De zil veren krakeling" te Groningen onderscheiden met een diploma en een eervolle vermelding voor zijn brood en wittebrood. Tentoonstelling SURINAME EN ANTILLEN In de Volkshogeschool „Het Oude Hof" organiseerde het Indische Instituut een tentoon stelling over Suriname en de Antillen, speciaal voor het onder wijs. Onderwijzers met hun leer lingen zullen daar na overleg met het bestuur van de V. H. kennis kunnen maken met het verre West Indië. Behoorlijk voorbereid, waarbij de op Het Oude Hof verkrijg bare gids West Indië goede diensten kan bewijzen, zal een bezoek aan de tentoonstelling bijzonder vruchtdragend kunnen zijn voor het onderwijs. De heer Mulder van het In disch Instituut te Amsterdam hield bij de opening een interessante en leerzame causerie over land en volk van die verre gewesten. Na een historisch overzicht, waar bij duidelijk werd gemaakt hoe de samenstelling van de bevolking, zoals die thans is, tot stand kwam, stond spreker lang stil bij de economische ontwikkeling. Ver schillende cultures passeerden de revue. Spreker wees o.m. op de lijdensgeschiedenis van de suiker cultures, de eens bloeiende koffie cultuur, de door concurrentie verdwenen katoenteelt, de na de Panamaziekte uitgestorven ba coven cultuur. Van de rijst is de export groeiende en van sinaasappels en grape fruit zou, meende spreker, iets te verwachten zijn door meer propaganda. Vervolgens kwamen bosbouw en mijnbouw aan de orde en werd gewezen op de rijkdom van Suriname aan bauxiet. De aanwezigen kregen tenslotte gelegenheid het vele tentoonge stelde te bezichtigen. Bergen naar de Vierdaagse Bergen zal op de vierdaagse fietsentocht welke op 4, 5, 6 en 7 Juli te Alphen aan de Rijn wordt georganiseerd, vertegen woordigd zijn door de heren H. W. Duits en Plomp Sr. en mej. Bakker. Deze Bergense pedaal ridders zullen de 500 km rijden op hun Locomotief super-sport- rij wielen. CABARET-AVOND in de De Rustende Jager Henriëtte Davids was de ster van de avond en boekte groot succes met haar optreden. Als „Koningin van de lach" werd zij luide toegejuicht door het talrijke publiek, dat onder haar bezielende leiding een waar orkest vormde van piano's, violen, pistons en trommen. Zij was weer geweldig. Coos Speenhoff, die het pro gramma opende, vertelde hoe hij dertig jaar geleden zijn eerste schreden zette op het moeilijke pad der kleinkunst en straks gaat jubileren. Hij droomde zich nu al feestvarken en droomde zijn jubileumdroom tot groot vermaak van zijn auditorium. De twee Annebelle's kwamen als vlinders het toneel opfladderen en zongen daar met begeleiding aan de piano van de onvermoeide pianist Co v.d. Heide Wyma haar levensliedjes, vrolijke, maar ook ernstige vol levenswijsheid. Met een hartelijk applaus werden beiden beloond voor liedjes en dansjes. De pianist boekte niet alleen als begeleider maar ook als solist 'n welverdiend succes. EXAMENS De heren S. J. Nijdam en J. Slooten, slaagden voor het Geh- rels-diploma. Burgelijlce Stand BERGEN Heilgymnastiek en Massage Onze plaatsgenote Mej. Thekla Bor slaagde in Den Haag voor het examen heilgymnastiek en massage. GESLAAGD De heer J. C. Bakker behaalde dezer dagen het sleuteldiploma. BERGER LUCHTPOST De duiven van de Concours- vlucht Rosendaal werden in vrij heid gesteld te 8,20 uur, de aan komst was 9,58 uur. Daar de afstand 127 KM bedraagt maakte de eerst aankomende vogel een snelheid van 1100M per minuut. 1 H. Timmer. 2 N. v. d. Kamer, 3 H. Druiven, 4 H. Schoorstra, 5 Vrasdonk-Oldenburg, 6 C. Pij per. SCHOORL I - KOEDIJK I SCHOORL BAZAR Iedereen kan zich nog wel herinneren hoe in de vorige zomer ons dorp in rep en roer was voor een bazar. Wel, zoiets staat ons weer te wachten. Het gaat nu niet om de kleuters, die zijn onder dak. Het gaat er nu om onze ouden van dagen aan een tehuis te helpen. De „Burgemeester Peeckstich- ting" heeft een aantal personen verzocht een commissie te vormen om een bazar te organiseren. Deze commissie heeft al een begin met haar werkzaamheden gemaakt en al aardig wat medewerking en medeleven ondervonden. Voorde verschillende attracties, waaruit de bazar zal bestaan, U kent ze welde schietrent, het rad van avontuur, de grabbel tonnen, de theeschenkerij enz., kan nog heel wat hulp gebruikt worden. Wie er iets voor voelt, kan zich bij mej. Nuys, Burgem. Peecklaan C 249 opgeven. De bazar wordt te Schoorl gehouden op 29, 30 en 31 Juli en te Groet op 12 en 13 Augustus. Wie iets voor de bazar wil maken, kom, knutselaars, timmer lieden, breisters en borduursters, we nodigen U allen uit spoedig aan 't werk te gaan! Er is veel nodig. Kijkt U kisten en kasten ook nog eens na? Allicht is er iets, dat als prijs of presentje op de bazar een goed figuurtje slaat. Ieders hulp en medewerking is hoognodig. En U begrijpt 't wel 't Is weer voor een goed doel VACANTIE VOOR DE KINDEREN De Nederlandse Vrouwenbe weging te Schoorl stelt kinderen uit arbeidersgezinnen in de ge legenheid om één week door te brengen in een kinderkamp te Ugghlen. Hiervoor moet echter geld zijn, want de kosten van verblijf zijn f 15,— per week. Reeds hebben twee kinderen door een prikkaart, welke zij zelf moe ten laten prikken bij vrienden of kennissen, kans gezien hun be drag bij elkaar te krijgen. Er kunnen echter nog meer kinderen mee. Welke beter gesitueerde burgers zenden een arbeiderskind uic Schoorl naar het kinderkamp te Ugghlen? Doe dit door bij te dragen in de kosten en geld te storten bij Mevr. Wezel-Marees, Voorweg of Mevr. Snip aan de Bickerslaan. De kinderen mogen niet jonger zijn dan 8 jaar en niet ouder dan 13 jaar. Ze wor den onder geleide uit Alkmaar naar de plaats van bestemming gebracht en een week later weer gehaald en staan onder prima leiding van de N.V.B. Geeft nog voor 6 Juli uw bijdrage aan genoemde adressen, welke dit nut tig voor het kind zullen besteden. De sterke dus voor de zwakke, de rijke voor de armel Er wordt niet voor gecollecteerd Van de Wadden tot hei IJ De Schoorlse duinen Ook V.V.V. Schoorl zet zijn beste beentje voor om op de grote cultureel-toeristische ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ" een goed figuur te slaan. In het paviljoen „De Badplaatsen" zal het aan natuurschoon zo rijke Schoorl uitkomen met een pano rama-diorama. De voorbereidingen worden reeds getroffen. Op een hoge stellage aan de nieuwe Schoorlse Zeeweg is de kunst schilder Jos. v. Dijk reeds enige dagen bezig met het schilderen van een groot doek, dat een natuurgetrouw beeld geeft van het duinlandschap. Onder deskundige leiding zal straks op de voorgrond de natuur worden nagebootst en zullen planten en dieren worden aange bracht, zodat als het ware een stuk van het grote duingebied naar de tentoonstelling wordt verplaatst om de bezoekers uit te nodigen tot een bezoek aan mooi Schoorl. SCHOORL KWAM, ZONG EN WON Op het in Wieringen door „Zang en Vriendschap" geor ganiseerde zangconcours wist Schoorl's Gemengd Koor o.l.v. Corn. Jonker in de ere-afdeling de eerste prijs te behalen met 378 punten, het hoogste aantal van de dag. Tevens werd het prijzen toegekend voor de beste opvatting. De zee eist haar tol Onder bovenstaand hoofdje kwam een berichtje voor van een verdrinkingsgeval te Cam perduin. Men verzocht ons van bevoegde zijde nog even te willen vermelden, dat dit ongeval heeft plaats gehad op het vrije strand, waar geen strandwacht aanwezig is. Laat dit ongeval een waar schuwing zijn voor allen, die daar gaan baden of zwemmen. Gaat toch vooral niet te ver in zee: zwemt liever onder de hoede van de badmeester, die de zee daar ter plaatse uitstekend kent. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd 27 Juni j.l. 1 Bekker-Beeldman 56 2 Mevr. Repko- Mevr. Pinxter 54,5 3 Klik-Lelie 51,5 4 Haasbroek-Aalders 50,5 5 Pinxter-v. Twuyver 42 6 Half-Mors 40,5 7 Half-Jes 39 8 Visser-Nieuwland 36 9 Mevr. Aalders- Mevr. Bouman 35 WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoogwater Juli 's morgens 's namiddags 1 4.39 5.13 2 5.30 5.51 3 6.19 6.47 4 7.02 7.30 5 7.50 8.16 6 8.37 9.13 7 9.26 9.52 Laag water Juli 's morgens 's namiddags 1 10.39 11.18 2 11.30 11.51 3 12.19 12.47 4 1.02 1.30 5 1.50 2.16 6 2.37 4.13 7 3.26 3.52 EGMOND AAN ZEE EEN AVOND VOL KUNSTGENOT Dinsdagavond had in de zaal van het O.K. verenigingsgebouw een vocaal en instrumentaal con cert plaats, georganiseerd door de gemengde zangvereniging ZIVEO te Egmond aan Zee. Het programma werd verzorgd door de gemengde zangvereniging ZIVEO en het orkest van de Mij. t.b.v. Toonkunst, Afd. Alk maar. De tot in de uiterste hoeken gevulde zaal heeft bijzonder ge noten, van hetgeen deze avond geboden werd. Nu is te zien, wat met vakkundige leiding te berei ken is. De heer B. Richard Som broek had zowel het koor als het orkest volkomen in de hand. Na de Suite „Rodrigo", voor Orkest, van G. F. Handel, werd op buitengewoon goede wijze door koor en orkest „Ave Verum Cor pus" van W. A. Mozart uitge voerd. Het programma werd vervolgd met De Vesper, voor Koor van L. van Beethoven Lentekoor uit „De Jaargetijden" weer voor Koor en OrkestSymphonie, voor Or kest van Stamitz Rozen in Tirol voor Koor en OrkestRozen uit het Zuiden, ook voor Koor en Orkest. Deze avond is voor de heer Sombroek met zijn Koor en Orkest een groot succes geworden. Het moet een genot zijn onder zo'n directeur te zingen. Wij wensen Ziveo dan ook dat zij voort mag gaan op het ingeslagen pad en dat nog vele nieuwe leden zich zullen aanmelden. DE BOULEVARD GEREED De verbetering van de Boule vard is nu geheel gereed gekomen. De duinreep is afgegraven tot het niveau van de bestrating, zodat men langs de gehele Bou levard een prachtig ruim uitzicht heeft op zee en strand.- Aan de zeezijde ligt nu een 7 m breed wandelpad, waarlangs een keurig hek van betonpalen geplaatst is. Op het punt, waar de Boulevard begint af te lopen naar het West einde, is een rotonde gemaakt, van waar af men een schitterend uitzicht heeft tot de pieren van IJmuiden toe. Bovendien zijn daar en ook op verschillende punten van de Boulevard mooie banken geplaatst, waarop men van zijn wandeling kan uitrusten en van het uitzicht genieten. Het geheel is een prachtige verbetering en Egmond kan met recht trots zijn op zijn Boulevard, die nu werkelijk een wandel- Boulevard geworden is, waar men kan flaneren. Ook de strandafgangen zijn in dezelfde trant verbeterd, zodat men geen last meer heeft van de vroegere prikkeldraad-afzetting. POST-AUTOMATEN Aan het postkantoor zullen dezer dagen weder, evenals vóór de oorlog, automaten worden aan gebracht, zodat men ook buiten kantoortijd briefkaarten en post zegels kan krijgen. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Opgave van 18 Juni tot 25 Juni 1950 GEBOREN Elizabeth Bregitta, d.v. L. G. Roosloot, en B. Poland. GETROUWD Johan Frederik Jostmeijer, en Catharina Maria Witte. Johannes Lambertus Louwe en Woltje Hoogvorst. Zondag a.s. n.m. 7 uur op het Sportterrein te Schoorl Zondag 2 Juli Dokter v. GELDER, telefoon 2027

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1