Telef. 2104 De mooiste Permanent van uw leven: Kapsalon URSEM Telef. 2104 Biosceon Is Vacantie economisch verantwoord BRILLEN! Aan de Hotel- en Pensionhouders en Verhuurders van gemeub. Woningen» Sensationele Wedstrijd „De Rustende Jager" „Kapitein Blood". FILMNIEUWS. KERKDIENSTEN bij Mr, Opticien D» W» PASTOOR, Nu ons Weekblad „De Duinstreek" gedurende het sei zoen gratis verstrekt wordt aan de gasten, verzoeken wij vriendelijk deze extra bladen ook werkelijk aan de gasten te willen afgeven. Zij, die nog geen extra courant ont vangen en er wel prijs op stellen,_ kunnen dit alsnog aan vragen bij de Uitgever te Schoorl. Winkeliers, zakenlieden en V.V.V.'s maakt gebruik van deze goede reclame-mogelijkheid en plaatst uw advertentie's in „De Duinstreek", succes is verzekerd. DE UITGEVER De middenstanders hebben Donderdagavond op het gemeen telijk sportpark een sensationele voetbalwedstrijd gespeeld tegen het gemeente-personeel van Eg- mond aan Zee. De storm, die van doel tot doel stond, bleek in deze wedstrijd alles-beslissend. Vóór de rust ging het de middenstanders let terlijk en figuurlijk vóór de wind. Wel hield het gemeente-personeel 20 minuten lang stand, maar toen moest meester Gorter zwichten voor de melkhandel-combinatie Kager-van Duin. Aleer de rust aanbrak en het gemeente-perso neel even kon verademen, moest meester Gorter 3 maal vissen. Met een hopeloos schijnende 3-0 achterstand gingen de ambtenaren thee drinken. Na de rust kwam echter de sensatie. Meester Banning, eens speler van 't Gooi, bleek het voetballen nog niet verleerd. Hij wreekte zijn „bovenmeester" met niet minder dan 4 goals. Meester Stobbe voegde er nog een bij en Jan Zwart, ex-Egmondiaan, thans stoker aan de gasfabriek maakte het halve dozijn vol. Bijna maakte deze er zelfs nog 7-3 van, maar tot grote hilariteit van het publiek, omspeelde hij de hele middenstandsverdediging, keeper bakker Jan Visser incluis, om tenslotte de bal keurig, precies naast het verlaten doel te depo neren 1 Hoe de middenstanders ook zwoegden, luide aangemoedigd met de ongebruikelijke kreten als „Hup Vader" en „Hup oom Jan", het mocht niet baten. Het ge meente-personeel hield stand, meester Gorter hield zijn doel na de rust schoon en met een ecla tante 6-3 overwinning, na een 3-0 achterstand, verliet het ge meente-personeel trots het strijd perk. Het halve dorp was uitgelopen om deze strijd te aanschouwen en de kas van de kleuterschool voer er wel bij. Het brood werd Vrijdag wat laat bezorgd, daar de bakkers wat stijf in de benen waren, maar het Egmondse publiek is sportief genoeg om dat op de koop toe te nemen 1 OPENLUCHTSPEL „Welk paard wint de race?" Het was een alleraardigst ge zicht toen Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur de twaalf jockey's, met grote rug- en borst- nummers, gezeten op keurige stokpaarden achter elkaar het Raadhuis verlieten. Na een ommegang door het dorp arriveerde de stoet te 4 uur op het sportpark, waar op de sintelbaan alles in orde was ge maakt voor het spel. De baan was in 48 vakken verdeeld, deels met rode, deels met zwarte num mers. De rode nummers gaven aan, dat er iets bijzonders mee was. De heer van der Steen, ge assisteerd door de heer Boden- staff namen plaats op het dak van de kleedkamers en dankte alle medewerkers, die het mogelijk hadden gemaakt dit spel uit te voeren. In de eerste plaats de H. H. Directeur en leraren van de Ambachtsschool te Alkmaar, die voor de paarden hadden ge zorgd. Ook de heer van Thiel met zijn assistenten, die voor de inname van de kanskaartjes zorgde kreeg een woord van dank. De medewerkers uit IJmuiden werden ook niet vergeten, want die hebben ook hun beste beentje voorgezet. Vervolgens werd na een korte uiteenzetting begonnen met het spel. Eerst werd gegooid met twee dobbelstenen welk paard het eerst aan de beurt was. „Blauwtje" was de gelukkige. Hierna werd met één dobbelsteen gegooid, hoeveel elk paard vooruit mocht. Wat een verrassingen kwamen af en toe naar voren. De talrijke aanwezigen leefden geheel met het spel mee, wat wel bleek, als een van de achterste paarden plotseling het voorste paard met een vak mocht pas seren, of..., als het voorste paard dat reeds op 45 stond (3 vakken van het eind!) een been breekt en uitvalt. Aardig was ook, de aanwezigheid van een ambulance, die de houten paarden, die uit vielen, naar de stal bracht. Toen de stand van het spel zo was, dat een van de paarden met één worp kon winnen, werd het spel even gestaakt, om ieder nog in de gelegenheid te stellen zijn kaartjes in te leveren. Na de hervatting van het spel mochten geen kaartjes meer wor den ingeleverd en kwam de grootste spanning er in. Wie zou het winnen? Na enige worpen bleek toen, dat Spittum het eerst de finish passeerde. Dit paard werd be reden door de kleine Spit, die een krans om kreeg en een ere rondje maakte. Alle medespelers, die op „Spit tum" gezet hadden, lootten mee om de prijzen, die op de anderen gezet hadden, hadden een on geldig lot. Door de heer Kockx waren nog niet waardebonnen van f 1, als premie beschikbaar gesteld. De hoofdprijs werd gewonnen door de heer H. Voortman. De waardebon van f 10,— door Th. de Jong. Speciaal voor de kinderen, die met andere kaartjes meespeelden waren er 10 mooie voetballen als prijs. BADGASTENVOETBAL Dezelfde Egmondia-combinatie, die onlangs een badgasten-elftal met 6-2 versloeg, stond Zaterdag avond, ten aanschouwen van een talrijk publiek, in het veld tegen een sterker combinatie van de badgasten. Het werd nu een spannende wedstrijd, die tenslotte door de gasten met 4-3 werd gewonnen. Ook het verloop was spannend. De gasten namen de leiding, Egmondia maakte gelijk, maar vóór de rust namen de gasten opnieuw de leiding. Rust kwam met 2-1. Na de rust maakte Jaap Mul voor Egmondia met een mooi schot gelijk, terwijl midvoor Zwart de stand op 3-2 bracht. Nu wisten de gasten echter weer gelijk te maken, om tenslotte via een straf schop kort voor het einde de overwinning uit het vuur te slepen. De opbrengst was ditmaal be stemd voor versterking van de kas van V.V.V., waaraan de gasten dus op deze wijze hun steentje bijdroegen. Uitslag Bridgen 23 Juni 1950, in Hotel Bellevue A. 1 Fam. Knop 45,5 m.p 2 Gebr. Dekker 45 3 Liefting-Scholten 42 4 Gouda-Zwart 40 5 Dames Hartgrink- Dekker 35,5 6 Fam. Honing 34 7 Mevr. Cohen-Jonker 33 8 Pelser-Empelman 25,5 9 Dames Vogelaar- Chortlever 23,5 B. 1 Zwierink-Sijrier 31,5 2 De Goede-Dekker 31,5 3 Mevr. Overtoom- Broier 26 4 Dames Smitch 25 5 Zwierink-Sijrier 21,5 6 Zwaan-Dekker 14,5 GESLAAGD Voor het toelatings-examen H.B.S. te Alkmaar slaagde Mary Bodenstaff, alhier. SANATORIUM „ZONNESTRAAL" TE HILVERSUM Op 22 Juni 1950 heeft de Ne derlandse Centrale Vereniging te 's-Gravenhage haar jaarlijkse al gemene vergadering gehouden. Uit het jaarverslag van deze vereniging blijkt, dat, al loopt het sterftecijfer terug, het aantal nieu we gevallen nog steeds niet af neemt. Al moge dit mede een gevolg zijn van de verbetering van de opsporings-methode, waarbij de massadoorlichting zowel bij diverse bedrijven als in verschillende ge meenten een belangrijke plaats inneemt, het betekent een waar schuwing, dat de strijd tegen de t.b.c. nog met grote activiteit moet worden gevoerd. Volgens dit jaarverslag beliep het aantal nieuwe gevallen in '48, 17947. Vele patiënten liggen te wach ten op Sanatorium-opname en ge durende de tijd dat zij niet kun nen worden opgenomen, kunnen zij een bron van besmetting vor men voor hun omgeving. De vi cieuze cirkel: beddentekort, infectie van gezinsleden, toename van het aantal gevallen, zal een ieder duidelijk zijn, evenals het leed voor degenen die op de wacht lijst staan doch niet kunnen wor den opgenomen. Het is dan ook noodzakelijk, dat er meer Sana torium-ruimte in ons land wordt gecreërd. Aan het Sanatorium „Zonne straal", het levenswerk van de thans bijna 87-jarige „Ome Jan" Van Zutphen, die nog steeds zo'n grote activiteit ontwikkelt in de strijd tegen de t.b.c., kunnen op zeer korte termijn wederom een 40-tal bedden in gebruik worden genomen, in verband waarmede een nieuwe actie voor werving van personeel is aangevangen. Bij deze actie wordt ook de adver tentie-rubriek van ons blad inge schakeld. Wij spreken de hoop uit, dat vele jonge vrouwen zich geroe pen mogen voelen om zich te melden. Het wordt de gegadigden zo gemakkelijk mogelijk gemaakt, doordat zij onder aan de adver tentie een sollicitatie-formuliertje aantreffen. Het vacantievraagstuk is de laatste jaren in vrijwel elke be drijfstak naar voren getreden. Er rijzen daarbij verschillende vragen. Hoe verhoudt zich de vacantie tot de arbeid 1 Bestaat er een recht op vacantie? Is vacantie geven of nemen eco nomisch verantwoord, speciaal nu men in deze dagen weer de nadruk legt op de verhoging van productiviteit En al moet men in bepaalde beroepen of bedrijven vacantie als nood zakelijk achten, dan moet men zich toch afvragen of er ook onderdelen van het economisch leven zijn, waar een zodanige opschorsing van werkzaam heden niet nodig is. Vacantie hangt nauw samen met arbeid. Op dit laatste ter rein zijn we het er zo langzamer hand over eens geworden, dat er niet alleen een plicht bestaat tot arbeiden, maar dat men ook stellig een recht op arbeid kan laten gelden. Juist nu men er toe is overgegaan het regelen van de arbeidsvraagstukken als een col lectief probleem te zien, waar de overheid zich moet laten gelden, kan men niet anders dan deze vraag bevestigend beantwoorden. Wij hebben een recht op arbeid omdat het verrichten van produc tieve prestaties tot het wezen van de mens behoort. Iemand, die niet kan werken voelt zich dikwijls Ingezonden siukken Geachte Redactie. Met belangstelling las ik het pamflet, waarin enige personen, o.a. Mevr. Toorop en de heren Ponstijn en Roggeveen proteste ren tegen een evt. misbruik van de atoombom, maar ik vraag me af, of het op het ogenblik niet meer zin heeft, dat genoemde personen in een duidelijk gesteld pamflet hun afschuw uiten over de laffe aanval, die het sterke Noord Korea (met hulp van Rus sische tanks) op het zwakkere Zuid Korea pleegde. Immers, deze lont bij het kruitvat brengt mis schien het „vredelievende" Rusland in de verleiding, nu het eerst zijn atoombom te misbruiken. Met dank voor de plaatsing en hoogachting R. J. Valkhoff BOEKBESPREKING Aspirine en Zjen-Seng door Dr. Edward H. Hume, M. D. vertaald door Joh. W. Schotman en Clarie Don. Uitgave „Hollandia"-Baarn. De ongewone belevenissen van de schrijver van dit boek vonden plaats in China, in de tijd, dat de Westerlingen iets van de oude Chinese geneeswijze begonnen te begrijpen en China de noodza kelijk van de Westerse weten schap begon te erkennen. Dr. Edward Hume woonde 25 jaar in China. Toen hij in 't be gin van deze eeuw naar China ging om er de grondslagen van een artsenschool te leggen, vond hij daar alles nog in zeer primi tieve staat. De mensen hechtten meer aan allerlei vormen van bij geloof, dan aan de Westerse Ge neeskunde. Hij moest met veel tact te werk gaan om hun vertrouwen te winnen en bouwde er een me dische kring op, waar het Westen de wijsheid van het Oosten leer de kennen en het Oosten de ken nis van het Westen. Een interessant en boeiend ge schreven boek ouer het feudale, fantastische, mysterieuze en onder Westerse invloed komende China. Vele historische foto's verluchten het boek, hetwelk, gebonden in geheel linnen band, bij de Boek handel verkrijgbaar is voor de prijs van f 6,90. TREK ER UIT Al is 't maar korte tijd een minderwaardig wezen en ver valt in een stompzinnige toestand, die ernstig zijn gezondheid kan schaden. Bezien we dit probleem louter economisch, dan kan men ook opmerken, dat de productieve kracht van een mens door een gedwongen niets doen zo wordt aangetast, dat die van invloed is op zijn gehele verdere leven. Nu is men er de laatste jaren meer en meer toe overgegaan om elke arbeider een korte rusttijd per jaar toe te kennen. Is dat filanthropie, een afgedwongen privilege door de macht van werk nemersorganisaties, economische noodzaad of behoort dit bij de arbeid, zoals een rustdag bij de week behoort. Wij menen het laatste en dit is ten naaste bij i gebonden aan de economische noodzaak. Vacantie is een logisch uit vloeisel van het verrichten van een jaar arbeid, vooral in de mo derne gerationaliseerde wereld. Wanneer arbeid tot het wezen van de mens behoort, dan mag hem dit niet ondermijnen. Die mens moet dan zijn normale physieke en geestelijke conditie door het verrichten van werk niet verliezen, behoudens de normale slijtage door het klimmen der jaren. Vele statische onderzoekingen hebben aangetoond, dat de aanhoudende spanning, waaronder de moderne mens door eentonige tempovragen- de machinearbeid gebukt gaat, hem in de loop der tijd aan acti viteit en accuratesse doen in boeten. „Vroeger Men moet dit niet afwimpelen met het argument, dat vroeger ook alles goed ging en toen was er ook geen vacantie. Want vroe ger ging in de eerste plaats lang niet alles goed. Velen waren voor tijdig als mens versleten. Maar daarnaast is de eentonige deel arbeid met steeds dezelfde krachts inspanning dit geldt ook voor geestelijke arbeid er oorzaak van geworden, dat men hoofd en (of) handen gedurende een aantal dagen per jaar moet laten rusten om aanvoer van nieuwe krachten mogelijk te maken. De toegenomen arbeidsverde ling heeft het vacantieprobleem naar voren gedrongen en zijn noodzaak bewezen. Maar overal is die arbeidsverdeling toch niet zover gepenetreerd, zal men ons tegenwerpen. Inderdaad kunnen hier en daar nog uitzonderingen voorkomen, maar over het alge meen kunnen we toch wel vast stellen, dat de arbeid op bijna elk terrein gespecialiseerd is en die specialisatie beïnvloedt de ge hele samenleving. We denken aan het ploegen- stelsel. De economische terugslag na de kapitaalverslindende oorlog noopte ons tot een „uitgerekende" huishoudpolitiek. De toegenomen politieke spanningen in de heden daagse wereld teisteren bijna steeds ons zenuwstelsel. De zakenmensen zien zich bijna elk uur van hun leven gesteld voor ingewikkelde sociale vraagstukken en hoge fi nanciële lasten. De belastingzor- gen en de nauwkeurige gesche matiseerde concurrentiestrijd deden ook hier elke gemoedelijkheid ver dwijnen. De woningnood dwingt velen tot een zeer voorzichtige huiselijke politiek tegenover mede bewoners. Na deze opsomming lijkt ons een nadere staving van onze stelling, dat vacantie tot een noodzakelijk verlengstuk van de arbeid behoort, niet urgent. En wij zien dan te vens dat hier sprake is van eco nomische noodzaak. Een werkne mer, die door aanhoudende span ningen en eentonige inspannende arbeid afstompt, is een nadeel voor zijn werkgever. In ieder ge val wordt zijn prestatie ongunstig beïnvloed. De kosten Nu is men gelukkig in vele kringen tot het besef gekomen, dat een vacantie, voor het ene bedrijf korter en elders een lan gere periode, tot de noodzakelijke behoeften behoort. Wij menen echter, dat in middenstandskringen die gedachte nog onvoldoende is doorgedrongen, vooral omdat men er eigen baas is en dus zijn va cantie zelf moet betalen. Veel winkeliersverenigingen herbergen 'n aantal leden, die een vacantie niet kunnen bekostigen, zoals men zegt, of die om andere redenen een vacantie afwijzen. Wanneer men echter met ons van mening is, dat arbeid en va cantie samen één geheel vormen, dan moet er toch voor dat af wijzen wel een zeer bijzondere reden zijn. Ook de kosten van de vacantie, winstderving, kan dan geen juist argument zijn. De eco nomische positie van een bedrijf moet zodanig zijn, dat winstder ving in een vacantietijd die trouwens door het gelijktijdig sluiten van gelijksoortige zaken wordt beperkt tot de nood zakelijke kosten behoort. Kan men die inkomsten niet missen, dan is de economische positie van het bedrijf ongezond. Dat is zij ook, zal men ons misschien toeroepen, maar daar voor liggen de oorzaken dan el ders en er moet zeker ernstig naar gestreefd worden om ook de zelfstandige werkers in de maat schappij van een rechtmatige va cantie te doen genieten. Dat is meer dan iets noodzakelijk, waar zij dikwijls veel meer arbeidsuren per dag maken dan een werk nemer. Voor hen, die het even kun nen, geldt het deviestrek er uit, als is het maar een korte tijd. Ten behoeve van die groepen in ons volk, die nog geen vacantie kunnen krijgen of nemen, dient er hard door ons allen te wor den gewerkt om hen een rusttijd te verschaffen. Dat is een sociale eis in een land, waar men in meerderheid het recht op vacantie erkent. Vooropgesteld bij dit alles Bergen Nh. „Daar was eens een Meisje loos". Voor 14-jarigen en ouderen draait Vrijdag, Zaterdag en Zon dagavond om half negen en Zon dagmiddag om half drie de avon turenfilm van de grootste avon turier der zeven wereldzeeën „Kapitein Blood" Een onverbeterlijke film over een grote liefde, tegen een achter grond van ruw geweld te land en ter zee, terwijl romantiek in de lucht hangt. Maandag, Dinsdag en Woens dagavond te 8,30 uur en Woens dagmiddag om 2,30 uur wordt voor alle leeftijden vertoond „Daar was eens 'n meisje loos" Een vrolijk avontuur dat op de zeebodem begon en in de zevende hemel eindigde. Vrolijkheid en fantasie, dooreengemengd tot een kluchtig verhaal met een ontkno ping welke niemand zich anders zou wensen. BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE EGMOND BINNEN dient te worden de voorwaarde, dat er in de niet-vacantietijd wordt gewerkt met inspanning van alle krachten, zodat de rust ook ver diend is. Gelukkig zijn wij in Nederland met dit vraagstuk op de goede weg, gezien de grote drommen, die er uit alle lagen van ons volk in deze mooie maanden met va cantie gaan. Maar ook voor de genen, die achteraan stonden bij het uitdelen van verdiende en noodzakelijke rustdagen, moeten wij zo lang ijveren tot hun dit kostbare goed, dat tot verfraaiing van hun leven kan bijdragen, wordt toebedeeld. Dr. H. R. Mes Overweldigende keuze in nikkel, doublé, celhoorn en glasbrillen, Bergen, Hof laan 2 - Telef. 2202 SCHOORL „De Rustende Jager", Dinsdags n.m. 7.30-8.30 uur. EGMOND: „Vergulde Valk", Maandags n.m. 7-8 uur. Erkend leverancier van alle Ned. Ziekenfondsen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8.30 uurZondagmiddag te 2.30 uur Errol Flynn en Olivia de Havilland in de grote avonturen-film Toegang 14 jaar. Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8.30 uur Woensdagmiddag te 2.30 uur Jane Wyman en Dennis Morgan in een kluchtig gegeven van vrolijkheid en fantasie Toegang alle leeftijden ZONDAG 2 JULI NED. HERV. GEMEENTE RUïNEKERK v.m. 10. uur Ds. Keers uit Rotterdam collecte Kerkvoogdij Gebouw „REHOBOTH" Dr. van Peltlaan 1 v.m. 10.30 uur Ds Bekius GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur Ds. N. B. Knoppers van Hilversum LEGER DES HEILS Dorpshuis, Zondagsschool voor kinderen tot 12 jaar 12.15 uur. Donderdag 2 uur Dorpshuis gezinsbond voor vrouwen boven 18 jaar R.K. KERK Zondag v.m. 7 u. en 10.45 u. Stille H. Mis 9.15 u. Hoogmis Kindermis 8.15. u. in de week H.H. Missen 7, 7.45, en 8.30 u. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Groet Ds. Post van Warmenhuizen OUD-KATHOLIEKE KERK v. m. 8 uur vroegdienst v. m. 10 uur laatdienst n. m. 7 uur Vesper GEREFORMEERDE KERK 9 uur Ds. Th. Oostra van Hogeveen 11 uur Ds. H. J. Swierts van Enkhuizen 4.30 uur Ds. Th. Oostra (dienst br. Swager) 3e coll. Preekstoel NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur Ds. Roobol HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur Egmond aan de Hoef Ds Plug

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2