Zen pawbis-cht iuck I «BES!, Kapsalon Dobben, Bioscoop Dames Hapsoéou (favzivity cU&c stuccfr Heropening van onze geheel vergrote, gemoderniseerde 2 JU Wacktm nu uitye-daten INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN KOSTELOZE INENTING Uucwetken foud i* Utuet TAPIJT- ostzegels Postzegelalbums EEN KROON „De Rustende Jager „DE DERDE MAN" GEMEENTE BERGEN Nh. Burgemeester en Wethouders van Bergen brengen ter openbare kennis dat op: DINSDAG 11 JULI 19 50 tc 16 uur in het Gemeentewijkgebouw gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Het trouwboekje der ouders of de geboortebewijzen der kinderen dienen te worden meegebracht. Burgemeester en Wethouders van Bergen: Dr. W. HUYGENS, Burgemeester W. DE VRIES, Secretaris GEMEENTE SCHOORL Het Gemeentebestuur van Schoorl maakt bekend, dat gelegen heid tot kosteloze inenting tegen pokken wordt geboden op MAANDAG, 10 Juli a.s„ des voormiddags tussen 8 en 9 uur, ten huize van Dr. H. HERINGA, Dokterslaantje C 235 en Dr. F. H. RISSELADA, Hereweg A 39 te Groet. Het trouwboekje der ouders dient te worden meegebracht. VERLICHTING BOULEVARD De straatverlichting van de Bou levard, die vooral nu de Boule vard zo mooi is geworden, vrij schamel verlicht was, is nu ook aanmerkelijk verbeterd. Het aan tal geplaatste lantaarns is ver dubbeld, waardoor nu een be hoorlijke verlichting is verkregen. EGMOND-AMSTERDAM Het eerste elftal van Egmon- dia stond in het veld tegen een sterke Amsterdamse combinatie. De gasten waren van meet af in de meerderheid en wisten deze na 20 minuten in een doelpunt uit te drukken. Hoewel Egmondia de mindere was, waren de aanvallen toch ge vaarlijker. Midvoor Zwart wist dan ook spoedig gelijk te maken en enkele minuten voor de rust bereikte linksbinnen Zwart een mooie pass, juist even eerder dan de Amsterdamse keeper, en gaf Egmondia met een goed gericht schot de leiding. Rust kwam met 2-1. Ook na de rust waren de gas ten verreweg het meest in de aanval. De backs van Egmondia waren er echter uitstekend in, terwijl keeper Braak zijn doel met bravour verdedigde. Verder dan de gelijkmaker, een kwartier na rust gescoord brachten de hoofd stedelingen het dan ook niet. Verwoed werd het laatste half uur om de leiding gestreden. Het was tenslotte Egmondia, dat en kele minuten voor tijd, bij een doorbraak, met een schitterend schot van midvoor Zwart de lei ding nam. De scheidsrechter an nuleerde dit doelpunt echter, tot groot ongenoegen van het publiek, wegens een vermeende overtreding en zo bleef de officiële uitslag 2-2, een uitslag waarop Egmon dia, tegen deze voetballers van klasse, zeker trots kan zijn. BRIDGEN De laatste dag van de maand brengt in een badplaats altijd een grootscheeps gaan en komen van gasten met zich mee. Op de bridge-drive van Vrijdagavond 30 Juni werd hiervan de terug slag gevoeld. De opkomst was kleiner dan de vorige keren. De uitslag 1. Huiberts-de Raadt 67,5 2. Fam. Hooning 65 3. Dr. Heringa- Mevr. Boorden 64,5 4. Hartgrink-Liefting 59,5 5. Hopman-Dekker 58 6. Heemskerk-Berkhout 55,5 7. Vos-Jonker 45 8. Gebr. Dekker 44 9. Dames Hartgrink-Dekker 41 10. Kley-Huiberts 40 Burgelijke Stand BERGEN EGMOND AAN ZEE g K. M. GERRITSEN g g Kerkstraat 6 Bergen g BOEKBESPREKING Een boek voor oudere meisjes „Directrice'' door Helen Dore Boylston Bewerkt door Nel M. Brands Uitg. „Hollandia" Baarn Wie met veel plezier de ver pleegsters serie van Helen Dore Boylston gelezen heeft, zal dit ook doen met het vervolg op deze serie. Suze Barton, nu Mevrouw Barry is hier Directrice geword n van het nieuwe ziekenhuis, waar van haar man geneesheer-direc teur is. In dit boek worden op boeien de wijze veel leuke voorvallen beschreven. En niet alleen leuke voorvallen, ook ernstige Suze's huwelijk komt n.l. op een bepaald ogenblik in gevaar. Hoe dat wordt opgelost Dat kunnen jullie lezen in „Directrice Prijs gebonden f 3.90. Een alleraardigst boekje voor kinderen van 5-9 jaar „De avonturen van het aapje Pibo in wonderland" door Ida Last-ter Haar Uitg. „Hollandia" Baarn Wie is „Pibo"? Dit is een klein aapje, in de geest geschapen door Mevrouw Last. Een aapje is een beestje waar een kind zich het meest toe aangetrokken voelt, ze zien er immers een klein mensje in. Bovendien is Pibo het levens lustige aapje dat in circus Elleboog 15 Juni zijn debuut maakte, en wel op de Dam in A'dam. Me vrouw Last is de geestelijke moeder van dit geheel uit kin deren bestaande circus. Ook is zij leidster van het jeugdwerk van „Pro Juventute". Dit boekje is verbazend ver makelijk en geestig en is slechts voor f 0.95 bij de boekhandel te verkrijgen. Ingezonden stukken De atoombom en Rein Valkhoff Waarde Rein, Bij het lezen van je ingezonden stukje in „De Duinstreek" van 30 Juni, schoot mij het bekende volksgezegde te binnen: „Van je vrienden moet je het maar hebben' Maar tot nog toe gold het als flinker, niet op een afstand, maar ruiterlijk van man tot man je vrienden onder handen te nemen als ze iets verkeerds deden. Verder wil ik, om je te sparen, het ver band niet begrijpen dat jij legt tussen Korea en de atoombom. Ik zie je nog steeds als een etisch mens. Verder is het niet vrien delijk tegenover de negen andere Bergense kunstenaars, die ook de oproep van Stockholm tekenden, om die „personen" de eer van de publicatie aan te doen. Maar enfin, je hebt er denkelijk je ge- noeaen aan gehad. Politiek is een moeilijk terrein om te overzien en daarover een juist inzicht te krijgen, Rein, en dit is zeker jou sterkste kant niet. Wel is het vreemd, dat je wel die legendarische Russische tanks ontdekt hebt, maarniet de imperia listische Amerikaanse vliegmachi nes. Heeft dit stukje van jou misschien het karakter van „de stok om de hond te slaan" en wringt de schoen ergens anders, want ik heb nog meer van die misdaden, volgens jou levensop vattingenlogica, op mijn geweten. Apropos, heb je nu al tegen de atoombom getekend, daar kun je toch als denkend vredelievend mens geen bezwaar tegen hebben? De lijst ligt bij mij voor je gereed. Overigens, sans rancune, een volgende keer beter, en een goede raad, lees voortaan geen „pam fletten" meer; ze verstoren je ge moedsrust. Je vriend JAN PONSTIJN Vreemde „Mams? Kijk eens, de hele zoom van mijn jurk gescheurd. Ik kon er echt niets aan doen"! Ach nee, dat weten we nu zo langzamerhand wel, bij kinderen en Boekhandel C. Oldenburg Schoorl gaat alles vanzelf stuk, dat is nu, dat was vroeger zo, en het zal in de toekomst wel hetzelfde liedje zijn, maar de jurk was stuk en eenvoudig te maken en moest gerepareerd worden. Terwijl ik daar 's avonds mee bezig was bemerkte ik, dat de stof finaal op was. De jurk was eigenlijk de moeite van het ver stellen niet meer waard. Er moest een nieuwe komen. Met een dol gelukkige dochter toog ik de volgende dag naar de stad. De stemming zakte al spoedigwij liepen winkel in, winkel uit, zon der te slagen. Hier was niets voor die leeftijd voorradig, daar was het model weer te stijf of te kinderachtig naar de zin van de jongedame. Mopperig en prikkel baar kwamen we eindelijk thuis zonder nieuwe jurk. „Waarom maak je dan niet zelf een jurk voor het kind, dat deed je toch vroeger ook", zei mijn man. Zelf was ik ook tot de overtuiging gekomen, dat dit het beste was. Wij kochten een lapje en in één middag was de jurk gemaakt. Enig vond mijn dochter hem toen hij af was. Ik verzeker u, dat ik na het maken van dit jurkje lang niet zo moe was als na de middag winkelen zonder resultaat. En een der grote voordelen was, dat de jurk op de groei kon worden gemaakt en dezelfde oprijgsels als garnering dienen. Wilt u dit model voor uw dochter maken Klaargeknipte patronen van dit jurkje kunt u onder no P 4811 bestellen bij de redactie van ons blad voor de leeftijd van 12-14 en 14-16 jaar a f 0,95 in post zegels (uitsluitend lage waarden) of per postwissel. Vergeet u niet nummer en leef tijd op te geven Telefoon 2266 Telefoon 2266 Dinsdag 11 Juli a.s. 's namiddags 3 uur ^oor aParte behandeling afgesloten cabines door een PERMANENT van B.G.DOBBEN Dorpsstraat 21 Bergen Telefoon 2266 Een KAPSEL van B.G.DOBBEN Telefoon 2266 Prof. Andrejef te Moskou heeft een Stalin-prijs ontvangen voor zijn succesvolle toepassing van de slaap bij de behandeling van in wendige ziekten. Dat er in het huidige Rusland zeker even hard wordt gewerkt als in andere lan den trekt wel niemand in twijfel. Het is zeer betreurenswaardig dat wij zo slecht op de hoogte zijn van hetgeen'daar op wetenschap pelijk gebied wordt gepresteerd. De gedachte dat de wetenschap internationaal behoort te zijn, is blijkens de feiten allang niet meer mogelijk. Rechtzaken als tegen de atoomgeleerde Dr Fuchs zijn er om dit met bewijzen te staven. Maar wanneer het nu niet om wetenschappelijke vondsten gaat die op vernietiging gericht zijn, maar om ontdekkingen in de ge neeskunde waar de gehele mens heid haar voordeel mee zou kun nen doen, dan moest het ondanks politieke tegenstellingen toch ei genlijk mogelijk zijn op internatio nale congressen met elkander over zulke zaken van gedachten te wisselen. Er is mij geen, voor ons West- Europeanen toegankelijk, vaktijd schrift bekend, waarin prof. An drejef de methodiek van zijn be handeling met „slaap" heeft uit een gezet. Toch zijn er juist vol doende berichten door het vrijwel gesloten ijzeren gordijn gekomen om ons enige voorstelling over deze nieuwe wijze van behande len te kunnen vormen. Slaap met waarheidsserum. Als slaapmiddel schijnt het na trium amytal te worden gebruikt, een stof die in het menselijk li chaam een toestand veroorzaakt, die de natuurlijke slaap zeer nabij komt. Dit middel is in het Westen niet geheel onbekend. Gedurende de oorlog werd het zowel in de Verenigde Staten als ook in En geland veelvuldig toegepast als „Waarheidsserum"! Door toediening van dit prae- paraat laat men in Rusland pa tiënten thans 18 tot 20 uur per et maal slapen. De duur van de be handeling zou variëren van 2 tot 25 dagen. Nu zijn slaapkuren als zodanig ons niet onbekend. In verschillen de psychiatrische inrichtingen hier te lande wordt de somnifeen- slaapkuur al sinds jaar en dag toegepast. Het bijzondere van de Russische methode is dat het daarbij niet in het bijzonder gaat om geesteszieken te genezen, maar om organische afwijkingen van zeer uiteenlopende aard. Op het gebied van de inwendige ziekten werd er gesproken van uitstekende resultaten van de „slaapkuur" bij hardnekkige ge vallen van maagzweer en andere aandoeningen. Ook operaties. Ook in de chirurgie zou de slaap als behandelingsmethode tot veel tevredenheid zijn geïntrodu ceerd. Het Wisjnofsky-instituut voor operatieve geneeskunde maakt namelijk eveneens melding van uitstekende resultaten. Pa tiënten, die geopereerd zijn, ko men na de ingreep sneller op krachten wanneer zij in de nabe handeling een slaapkuur onder gaan. Bij sommige ziekten, die an ders voor operatieve therapie in aanmerking komen, zou door toe passing van langdurige slaap het hele chirurgisch ingrijpen zelfs overbodig kunnen worden. De proefnemingen zijn reeds zo ver gevorderd dat men aan de andere zijde van het ijzeren gor dijn van mening is, dat de behan deling met kunstmatige slaap het experimentele stadium thans te boven is en dat men hiermee de beschikking heeft gekregen over een nieuwe therapeutische moge lijkheid waarmee tal van ziekten terdege kunnen worden aange pakt. Te weinig slaap. Dit alles is minder fantastisch dan het lijkt. Om te beginnen ko men de meeste mensen door te laat naar bed te gaan voortdu rend slaap tekort. Hierdoor wordt hun geestelijke en lichamelijke weerstand tegen allerlei schadelij ke invloeden belangrijk kleiner. Er zouden heel wat minder kwa len zijn wanneer iedereen zich de tijd gunde voldoende nachtrust te genieten. Daarenboven kent ie dereen de verkwikkende invloed, die een rustige en langdurige slaap bij tal van ziekten kan heb ben. De gedachte om op kunstmati ge wijze zulk een toestand, waar bij lichaam en geest tot rust zijn gekomen, te scheppen, behoeft ons dan ook eigenlijk geenszins te verwonderen. In deze slaaptoe stand kan alle energie waarover de zieke mens beschikt, gebruikt worden om de ziekte, waaraan hij lijdende is, de baas te worden. Dr. H. W. S. Bergen Nh. „Het gebeurde op de 5th Avenue". FILMNIEUWS. Vrijdag-, Zaterdag- en Zondag avond half negen en Zondag middag half drie wordt in De Rustende Jager nog eens vertoond de wereldberoemde succesfilm: „THE THIRD MAN" (de derde man) The Third Man veroverde Londen. De altijd melodieuze, soms wrange fascinerende citer- muziek van Anton Karas werd niet minder dan een rage en op 't ogenblik kan men deze melodie (het Harry-Lime-theme) horen „all over Londen "vande deftigste nachtclubs tot in de stegen van Soho toe, waar het 't succesnummer is geworden van de straatmuzi kanten. Zo werd The Third Man een sensatie. Zo was het in Londen, zo was het in Stockholm, zo was het in Parijs, zo was het in Cannes, waar The Third Man de hoofdprijs op het filmfestival verwierf. Verzuimt niet deze knappe film vol verrassingen. Maandag-, Dinsdag-en Woens dagavond en Woensdagmiddag draait voor alle leeftijden „Het gebeurde op 5th Avenue" Een film, waarin de goedheid van het leven de hoofdrol speelt, een film, die ons blij maakt met h£t leven, het verhaal van een opge wekte zwerver, die met geen millionnair wilde ruilen, omdat hij gelukkig was. Geld is gemak kelijk, maar het maakt niet altijd gelukkig. Als Michael O'Connor (Charlie Ruggles), millionair en groot industrieel, jaarlijks de winter in Virginia doorbrengt, betrekt Aloy- sious T. Mc Keever (Victor Moore), een wijsgerige zwerver, in 't geheim diens luxueuse woning op 5th Avenue en leidt daar ge heel alleen een genoegelijk leven. De gedemobiliseerde Jim Bullock (Don DeFore), die in een huis woont, dat aan O'Connor toebe hoort, wordt op straat gezet en de zwerver nodigt Jim uit ook in 't huis op 5th Avenue te trekken. O'Connor's dochter Trudy loopt weg van haar kostschool, komt onverwacht thuis en vindt daar de beide mannen. De „Squatters" denken, dat zij een dievegge is en verlenen haar onderdak. Zij laat hen in de waan en blijft. Ondertussen zijn nog meer ex- militairen met hun gezin in het huis getrokken. Trudy en Jim worden verliefd op elkaar en als 't meisje haar vader ontmoet, overreedt ze hem mee naar huis te gaan om Jim te leren kennen. Hij moet zich echter vermommen als een arme zwerver. Haar moeder (Ann Harding), die van haar vader gescheiden is, komt op haar ver zoek eveneens en geeft zich uit voor keukenmeisje! Jim en zijn vrienden willen 'n legerkamp kopen en daarop ba rakken zetten voor gedemobili- seerden. Ze brengen geld bij elkaar, maar minder dan O'Connor, die het terrein wil kopen voor zijn luchtvaartmaatschappij. De millionnair, die als een arme man leeft en werkt, verandert helemaal. Van een harde, meedogenloze zakenman wordt hij een mens vol begrip voor anderen. Hij verzoent zich met zijn vrouw en geeft het terrein cadeau aan de ex-militairen. Jim en Trudy maken plannen voor hun a.s. huwelijk en McKee- ver, die onkundig is van O'Con nor's identiteit, gaat weer op weg naar O'Connor's zomerresidentie in Virginia. Men verzoekt ons er nog even op te willen wijzen, dat de bridge avond van Maandagavond in de Dancing voor de komende week is verschoven naar Dinsdagavond daarop volgende. van 25 Juni tot 2 Juli 1950 GETROUWD Petrus Franciscus Krijgs man en Elisabeth Maria Seewald, te Alkmaar. OVERLEDEN Elizabeth Mosch, 81 jaar, echtgenote van Nicolaas Hoebe. GEBORENHendrik Aart, z.v. Jan Ban- nink en Hendrikje van Ginkel. Margaretha Hermina, d.v. Johan Hendriks en Margaretha C Slikker. ONDERTROUWD: Leendert Blok en Grada Jonker. Jan Stam en Jantje Hendrije Janson. GETROUWD Gerrit Wijker en Neeltje Buis. OVERLEDENAntje Kaag, oud 90 jaar, wed. van Cornelis Wa=>gmeester. Gijsberus Hooning, oud 84 jaar. g Telefoon 2465 g Filiaal t W. v. 't Hof, Breelaan 51, Bergen (N.H.). Tel. 2058 P PRINSES CHARME Ge atpl Dames-en Herenkopper D0RPSTR.21 BERGEN TEL 2266 ff Ge dip!. Dame s-en Herenkopper 00RPSTR.2! BERGEN TEL 2266 Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8.30 uurZondagmiddag te 2.30 uur in reprise, de film van 1950, met Orson Welles, Joseph Cotton-Valli, in Toegang 14 jaar. Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8.30 uur Woensdagmiddag te 2.30 uur Don Defore - Gale Storm, in een bonte mengeling van grappen etc. Toegang alle leeftijden.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2