ff 99 duiMOMecUn TE SCHOORL EN GROET BERGEN GENIETEND LEREN KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN EEN OPROEP TOT DE BERGENAREN op 24 en 25 Juli a.s. Totki óudeti tfOft Dct>fye>t% Be-cfyeti SCHOORL VRIJDAG 14 JULI 1950 27e JAARGANG No- 28 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De leerlingen van de openbare lagere school hebben hun jaarlijkse schoolreis weer achter de rug en als wij de balans opmaken kunnen wij met genoegen constateren, dat alles een uitstekend verloop heeft gehad. De kleintjes uit de klasse 1 en 2 trokken met onze onvolprezen Bello naar Bergen aan Zee, van waar langs het strand naar Eg mond werd gewandeld. Hier wachtte de jeugd een aardige verrassing: de heer Sijpheer ver gastte hen op zijn goocheltoeren, welke zeer in de smaak vielen. Vervolgens ging het per bus naar de Sparrenlaan, waarna in Duin- vermaak nog een tijdlang naar hartelust werd gespeeld. Dank zij de medewerking van Bergen's Harmonie kon de tocht naar het dorp der traditie getrouw een feestelijk karakter dragen. De 3e klas bracht een dag in Amsterdam door, waar een be zoek aan Artis en Aquarium het voornaamste programmapunt was. Ook werd een tocht door de stad gemaakt, waarbij Damstad en de versierde Kalverstraat niet werden overgeslagen. De 4e klas ging ook naar de hoofdstad, maar voor niet minder dan drie dagen. Er werd namelijk uitgewisseld met de 5e klas van de Orion-school uit Tuindorp Oostzaan. De kinderen waren dus dicht bij de grote scheepswerven van Amsterdam-N. en dat deze met een bezoek werden vereerd spreekt vanzelf. Hier werd veel geleerd niet alleen wat de scheeps bouw betreft, maar ook het re kenen kreeg hier zijn aangrijpings punt in het volle leven. Zo werd b.v. de bewondering voor het enorme hefvermogen der giganti sche kranen later op school op de volgende wijze verwerkt Wat 1 kraan kan ophijsen: Carla weegt 35 kilo Lyda 37 Bea 28 3 Kinderen wegen 100 kilo 30 Kinderen wegen 1000 kilo, dat is 1 ton. 1 Kraan kan 15 ton ophijsen. Dat is dus 15 x 30 kinderen 450 kinderen. Dat is dus l1/2 x onze hele school Het doel van deze reisjes is niet in de eerste plaats ontspan ning te zoeken maar veel meer om de kinderen met het volle leven in contact te brengen. De excursies worden degelijk voor bereid en later door de leerlingen in een zelf gemaakt verslag ver werkt. Behalve aan de Scheepsbouw werd gedurende de 3 dagen een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk, de Waag met het Ge meente museum, Artis en Schip hol, terwijl er ook een rondvaart door havens en grachten op het programma stond. Tenslotte de hoogste klassen: Deze trokken, evenals vier jaar geleden naar Dordrecht, waar uitgewisseld werd met de Mon- tessori-school. Ook deze tochten zijn zeer geslaagd. Dat hier het instructieve element nog meer op de voorgrond trad behoeft geen betoog. Zo werd een excursie ondernomen naar het slot Loeve- stein, de Moerdijkbruggen, de wateren om Dordrecht, het mu seum en andere historische be zienswaardigheden enz. Maar de clou vormde het be zoek aan de bekende Rotterdamse tentoonstelling Ahoy. Het zou ons te ver voeren, wanneer we gin gen uitweiden over alles wat hier te leren viel. Zo hebben deze reizen ten volle aan hun doel beantwoord en een woord van hartelijke dank aan allen, die hebben medegewerkt om het welslagen te bevorderen is hier zeker op zijn plaats. „BE QUICK" in het Openluchttheater In het voor zo'n demonstratie zo bij uitstek geschikte openlucht theater, daartoe welwillend afge staan door het bestuur van V. V. V., gaf de Bergense Gymnastiek vereniging „Be Quick" Zaterdag avond een idee van wat zij doet op het gebied van lichamelijke opvoeding. Het bezoek had heel wat drukker kunnen zijn, maar 't is de vraag of de Zaterdagavond daarvoor wel de meest geschikte tijd was. Om zeven uur marcheerden kleuters, adspiranten, dames en heren achter hun vaandels het veld op om na de vaandelgroet en het zingen van het Turnlied het 16 nummers tellende pro gramma af te werken. Klein en groot, alles zette zijn beste beentje voor en werd luide toegejuicht door trotse moeders en bewon derend publiek.dat niet moe werd te applaudiseren. De meisjes voorzien van vlag getjes openden het programma met vrije oefeningen op de tonen van het bekende „Hollands vlag, je bent mijn glorie", een mooi begin, dat door vele andere mooie oefeningen gevolgd werd en tenslotte besloten met prachtig uitgevoerde knotsoefeningen door Dames. Alle nummers de revue te laten passeren heeft geen zin. Vermelden we alleen nog, dat de heren luide werden toegejuicht bij hun oefe ningen aan het Hoogrek. Al met al een goed geslaagde demonstratie, een reclame voor goede lichamelijke opvoeding VROLIJKHEID IN DE RUS Er was grote belangstelling voor het optreden in De Rus tende Jager van Coos Speenhoff, de accordeonnist Ted Falerio en The Kilima Hawaiians. Groter lof kan een schrijver niet worden toegezwaaid dan dat hij iets gedaan heeft om het lachen der mensen te bevorderen, meende H. W. v. Loon in De Vrijmaking der mensheid. Zo bekeken heeft Coos Speen hoff zich deze avond als confer encier en humorist wel buiten gewoon verdienstelijk gemaakt. Zijn liedjes uit de oude doos brachten de zaal in vrolijke stem ming en zijn lachlied werkte aan stekelijk. Ted Falerio, de door de bonte Dinsdagavondtrein zo populaireaccordeon virtuoos bracht met zijn klanken vrolijkheid in de zaal. De Kilima Hawaiians vorm den het glanspunt van de avond. Tegen een decor van palmen zongen en speelden zij hun liedjes en wijsjes die door de aanwezigen met een hartelijk applaus werden beantwoord. BERGEN S HARMONIE Reeds meerdere malen is de wenselijkheid naar voren gekomen de leden van Bergen's Harmonie van uniforme kleding te voorzien, opdat bij voorkomende gelegen heden dit kranige corps keurig voor de dag komt. In verband hiermede is een comité gevormd, bestaande uit onderstaande ingezetenen, met het doel, de hiervoor benodigde gel den bijeen te brengen. Het is toch wel een feit, dat Bergen's Harmonie te allen tijde bereid is bij officiële- en feestelijke gelegenheden haar medewerking te verlenen. Dientengevolge doet het comité een beroep op alle ingezetenen en sympathyserenden, deze actie te steunen, door het zenden van een bijdrage, door storting of overschrijving op postrekening no. 2162 van de Amsterdamsche Bank te Alkmaar, onder motto „Uniformencomité Bergen's Har monie". De leden van het uitvoerend comité zijn ook gaarne bereid uw bijdrage in ontvangst te nemen. Comité van aanbeveling J. van Reenen, Beschermheer Dr. W. Huijgens, Burgemeester Pastoor Th. J. van Beers Dominé A. B. Bekius Dr. A. H. van Gelder Notaris C. Knook Dr. J. M. P. Lugten Dr. H. W. J. M. Poot J. H. Roggeveen H. L. Baron Taets van Ame- rongen Uitvoerend Comité: J. Kroon, Voorzitter A. A. Tros, Secretaris C. P. Jongens, Penningmeester J. A. Beeldman, Jac. van Exter, H. K. Finkensieper, K. M. Ger ritsen, J. J. Oldenburg, A. Prins G. C. J. Ros. In de Kunstzaal van het K.C.B. werd Zaterdag de vierde tentoon stelling in dit seizoen geopend. Waren de eerste drie gewijd aan oudere leden van K.C.B., nu waren de wanden gevuld met werken van twee jongeren, van Henk van den Idsert en Jaap de Carpentier. Als het ware vaders en zonen, meende de voorzitter in zijn openingswoord, daarbij doelende op de onverkwikkelijke geschiedenis van de met de Jacob Maris-prijs bekroonde tekening „Vader en Zoon", een bekroning die zoveel opschudding veroor zaakte en een storm van protes ten ontketende. Van de zonen, de jongeren, sprekende, meende Mr. Kamp, dat van hen, die nog zoekende waren op de moeilijke weg, die zij gekozen hadden, nog tal van verrassingen waren te verwachten èn wat hun werk èn wat hun maatschappelijke gebaren betrof. Tenslotte merkte de voorzitter nog op, dat het tentoonstellings- bezoek niet tot tevredenheid stem de. Vergeleken bij verleden jaar scheen de belangstelling dalende. Spreker wekte aanwezigen op hun vrienden en logées te ani meren tot een bezoek aan de Kunstzaal. BERGER LUCHTPOST Wedvlucht Pont St. Maxence, een afstand van 400 km. De dui ven werden gelost te 7 uur met Noord-Oostenwind, aankbmst te Bergen 14.09 uur. 1. Vrasdonk-Oldenburg 2. H. Druiven 3. N. v. d. Kamer 4. H. Timmer 5. C. Pijper. VERLICHTINGSAVOND Woensdag 19 Juli a.s. op de verlichtingsavond zullen weer dui zenden Bergenaren, gasten en be langstellenden uit wijde omtrek het jaarlijkse lichtfeest bijwonen. Naar wij vernemen heeft de politie voor deze gelegenheid bui tengewone verkeersregelen vast gesteld. Zo zullen van half negen 's avonds tot 12 uur in de kom van het dorp geen voertuigen e.d. worden toegelaten en zullen eventueel daarin zich bevindende motorrijtuigen tijdig van de wegen moeten worden verwijderd. Het parkeren van motorrijtuigen op de wegen is slechts toegestaan daar, waar deze als parkeer plaatsen zijn aangewezen. Voor rijwielen is gelegenheid tot stalling op daarvoor bestemde plaatsen. Het doorgaand verkeer zal gedurende die tijd buiten de kom van het dorp worden geleid en bestuurders van de diverse voer tuigen dienen zich stipt te houden aan de aanwijzingen door middel van richtingspijlen gegeven en aan die, eventueel door de politie gegeven. De passagiers van de autobus dienst Bergen-Alkmaar-Schoorl wordt in hun eigen belang aan geraden zich tijdig op de hoogte te stellen van de gewijzigde halte plaatsen. BERGEN WEER TWEE GEMODERNISEERDE KAPPERSZAKEN RIJKER Alle verandering moge geen verbetering zijn. De metamor phose, die de zaak van Dobben aan de Dorpsstraat heeft onder gaan, is in alle opzichten een vooruitgang. Zoals kleine kinderen uit de kleren groeien, zo werd ook deze zaak na 4 jaar te klein en was uitbreiding een eis des tijds. Door verplaatsing van de herensalon werd ruimte verkregen voor een 6-tal cabines, die het mogelijk maken, dat wachten nu bijna is uitgesloten. De heren J. Klomp, Delver en Nic. Valkers hebben hier iets moois van gemaakt. Onder grote belangstelling en met veel bloemen werd de geheel gemoderniseerde zaak Dinsdag geopend. De herenzaak, gedreven door G. Kuys, is eveneens een aan winst voor Bergen. Keurig ziet alles eruit, alles hyper-modern, vooral dank zij de meubilering van Indola uit Den Haag. Goede reis en behouden vaart! Na jaren van rust gaat het vroeger zo beroemde Bloemencorso te Bergen herleven. 2 Augustus! Dat was vóór de oorlog een groots gebeuren, waaraan duizenden en duizenden zich kwamen verlustigen. Dat was de roem van Bergen. En die roem moet herleven! Wat vroeger een gemeente van 5000 zielen kon presteren, dat moet een gemeente van bijna 9000 zielen toch zeker ook kunnen. Vroeger hadden we Dirk Klomp, die de geestdrift er in bracht en die er voor zorgde, dat een groot corps enthousiaste mensen zich uitsloofde om dit gemeentelijk feest te doen slagen. Maar door het door de V.V.V. gevormde comité, dat zich vol vuur met de voorbereiding van het Bloemencorso heeft belast, zal zeker ook met evenveel klem een beroep op de medewerking van alle verenigingen en burgers worden gedaan. En als hoofd van de gemeente wil ik dit beroep op U, lezers- Bergenaren, ondersteunen. Waarom kwam er vroeger met de Bergense Bloemencorso's iets bizonders naar voren Omdat de bevolking van Bergen er zélf enthousiast voor was en zich moeite getroostte om het feest te doen slagen. Zij hielden van hun dorp en zij rekenden het zich tot plicht mede te werken aan de grootste manifestatie, die hun gemeenschap kon leveren. Dan kwam de geest van Bergen naar voren. En die geest is er nog! Wij houden nog net zoveel van ons dorp als vroeger en we zijn er nog net zo trots op als vroeger, wanneer er in Bergen iets goeds gebeurt. En daaraan willen wij graag medewerken. Ik hoop en verwacht dat vele mannen en vrouwen, jongelui en ook ouderen, bereid zullen zijn hun medewerking aan ons grote Bergense feest te verlenen op de manier die de feestcommissie van hen zal vragen. Er zijn vele handen nodig en geld Men kan zich aanmelden in het V.V.V.-gebouwtje. Laat het Bergense feest goed worden en laat die roem van ons dorp herleven. Het hangt af van de burgerij De Burgemeester, Dr W. HUYGENS HOUDT DEZE AVONDEN VRIJ Dat was weer een feest voor de Oudjes van 't dorp, de Oma's en Opa's tezamen, en wie ze des avonds terugzag, nietwaar, die zal het zeer zeker beamen: ze hadden een heerlijke, prettige dag, zo fijn op de stoomboot gezeten. Doch ja, laten we eerlijk zijn, wij, allemaal, we hebben dit vooruit geweten, dat ook deze tocht, goed georganiseerd hoe kan het ook anders móést slagen De mensen in Bergen, ze hebben een naam, die goed is bij d' Ouden van dagen Wij, jongen en ouden, wij kunnen tezaam met trots weer terugzien op 't uitje en ook de natuur werkte mee: 't was goed weer, er viel geen enkel buitje. Hier blijkt weer de ware gemeenschapszin uit, de eendracht van groten en kleinen: belangloos hielp ieder spontaan en meteen en gaf elk een deel van het zijne! Een woordje van dank is dus wel op z'n plaats, voor hen, die hielp 't feest te doen slagen; U bracht weer een dagje van blijheid en vreugd in het leven der Ouden van Dagen JO SPIEGELS DE SIRENE LOEIDE Zondagavond werd Bergen op geschrikt door sirenegeloei. De garage Koster aan de Breelaan riep de hulp in van de brandweer. Uit een vóór de garage bij de benzinepomp staande motorfiets vloog een vonk uit de uitlaatpijp en veroorzaakte brand. Toen met een om de fiets geslagen deken het vuur niet was te doven, meende het personeel in de ga rage het wisse voor het onwisse te moeten nemen en waarschuwde de politie. Intussen wist Jb. Volkers met een brandblusapparaat het gevaar te bezweren, zodat de brandweer niet behoefde op te treden. Eindexamen Middelbare Meisjesschool te Bergen Voor het einddiploma slaagden E. M. van Bragt, C. C. Corne- lisse, H. K. Krak, H. Langedijk, M. C. v. Rossem, M. A. L. Schermer, E. K. A. Suzenaar, W. Tasche, M. J. Vlessing, E. Wayboer te Alkmaar, G. M. Buisman en G. M. Mantel te Enkhuizen, M. A. Burger, C. A. M. Kerssemakers en A. H. M. Stokreef te Heiloo, M. G- Hart, te Oudkarspel, G. Heyneman te Egmond aan Zee, A. M. Laten- stein te Zaandijk, A. G. Scherp huis te Zaandam, A. J. Winder te Bergen. Afgewezen werden 4 candidaten. GESLAAGD Mej. Gees van Dijk slaagde te Den Haag voor het practische gedeelte van het Staatsexamen voor Muziek B. en behaalde daarmee het volledige Staatsdi- ploma voor Muziek M. O., hoofd vak Piano. GESLAAGD Mej. S. Visser te Bergen, slaagde voor het doctoraal-exa- men rechten aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht. Burgelijke Stand BERGEN COLLECTE VOOR „HET „HOOGELAND" Ten bate van de bekende ver eniging „Het Hoogeland", die zich ten doel stelt hulp te verle nen aan ontslagen gevangenen, voorwaardelijk veroordeelden, psychopathen, kinderrechtergeval- len, lichamelijk en geestelijk on- volwaardigen, alleenstaande per sonen, a-socialen, drankzuchtigen en ouden van dagen, wordt Za terdag a.s. te Bergen en Bergen aan Zee en Woensdag a.s. te de Egmonden een collecte gehouden. „Het „Hoogeland" verricht prachtig sociaal werk en daarom willen we opwekken deze collecte goed te steunen. ZONDAGSDIENST ARTSEN WEER DE BAZAR 1 Allereerst willen we nu vast iedereen onze hartelijke dank be tuigen voor de spontane mede werking die betoond is. Wat al is binnengekomen in ons depót, door de actie met de winkeliers- brieven, overtreft onze verwach tingen. En, de stroom artikelen, gestuurd door de leveranciers houdt nog niet op! Die stroom rijst al meer en meer. Ook is er al een begin te zien van de resultaten van handwerken en knutsel arbeid. Maar de tijd nadert dat de toegezegde artike len zullen worden afgehaald. De commissie stelt zich voor om streeks 22 Juli hiertoe over te gaan. We rekenen er op dat dan ieder wel zo ongeveer klaar zal zijn. Een van de meest attractieve stands zal wel worden: de Vro lijke keuken. Maar er is heel wat aardewerk nodig om enige uren de „beste krachten" te beproeven op de breekbare inventaris van zo'n keuken. Hebt u nog iets staan, wat we hiervoor kunnen gebruiken: een trekpot zonder oor, een paar borden met een barst e.d. dan zullen wij wel zorgen, dat die spullen bij U afgehaald worden. Een commissie van timmerlui is al aan de gang de indeling van de stands te ontwerpen. Anderen zijn bezig om de reclame en de verlichting in orde te krijgen. Zo doet ieder wat. Doet U ook iets? Als iedereen zijn beste krachten inspant, wordt deze bazar zeker weer, wat hij moet zijneen groot succes. En dat wordt hij, als we kunnen garanderenaltijd prijs MeMlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Zie voor nadere bijzonderheden „De Duinstreek" van volgende week en de biljetten van 2 Juli tot 9 Juli 1950 GEBORENElsje Margaretha, d.v. J. C. Jongedijk en I. A. Fünfrock. Winifred, d.v. P. Voorthuis en M. Bakker. Adrianus Cornelis Gerardus, z.v. W. L. Groenewegen en A. J. Droogh. Johannes Maria Josephus, z.v. J. de Wit en A. Wit. GETROUWD: Nicolaas P. de Graaf en Anna F. M. T. Scheepers. OVERLEDENAdriaan de Jong, oud 71 jaar, echtgenote van Antje M. Borsch. Zondag 16 Juli Dokter POOT, telefoon 2023

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1