UeeltUad 99 99 BERGEN Accordeon-Festival SCHOORL VRIJDAG 28 JULI 1950 27c JAARGANG No. 30 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De jonge in 1948 opgerichte Berger Accordeonvereniging had de moed Zondag een muziekfesti val te organiseren in de muziek- tuin aan de Hoflaan. Klokslag twaalf marcheerden de negen deelnemende corpsen, voorafge gaan door Bergens Harmonie van uit het centrum naar de mu- ziektuin. Pluvius brak op dit ogenblik met de oude traditie „Mooi weer op Sint Margriet, dan regent het zes weken niet" en liet een laat Meiregentje neerdalen, 's Middags vielen nog enkele druppels, maar in de tuin was het best uit te houden en bij het horen van de vele mooie klanken vergat het vrij talrijke publiek de rest. Het Jeugd Orkest „Jong Hoorn" o.l.v. R. Wassenaar, opende met „Donna Carla" van Kok en „Wiener Praterleben" van Fr. Lateur en leverde daarmee voor de jeugd een goede prestatie. Harmonie Koedijk speelde o.l.v. Hartland „Succes Wals" en „Feest-ouverture", beide van Langerak, en bewees hiermee op de goede weg te zijn. Wieringerwaard vertolkte o.l.v. Haverhoek „La Frissonnetta" van Kok en „De Vogelkoopman" van C. Zeiler. Deze vereniging mocht er zijn meende de jury, bestaande uit de heren Joh. B. Kok te Am sterdam en L. v. d. Tand te Rijswijk. De Berger Accordeon Vereni ging maakte een muzikale indruk en speelde zeer verdienstelijk o.l.v. A. v. d. Wolff, „La Petite Prin- cesse" van P. Hardy en „Elly Ouverture" van R. Wassenaar. Het B-Orkest der Eerste Hoornse Accordeon Vereniging gaf „Ben- venuto Ouventure" van Kok en „Offenbach-melodiën" door J. Li- nard. Door de muzikale leiding van Dir. R. Wassenaar kwamen beide nummers prachtig tot hun recht. Vito Nova uit Alkmaar speelde o.l.v. A. v. d. Wolff „Concert Ouverture A dur' van K. Wölki en „In een Kloostertuin" van A. Ketelby. Helaas was in de buiten lucht moeilijk de juiste stemming te bereiken, meende de jury. Excelsior van Aartswoud bracht o.l.v. R. Wassenaar ten gehore, met veel temperament, „Lustspiel Ouverture" van Keler Béla en „Espana" van Em. Waldteufel. De Castricumse Accordeon Ver. C. A. V. speelde o.l.v. A. v. d. Wolff „Concert Ouverture" A dur van Wölki en „Suite Oriën tale" no. II van Popey. Vooral het tweede nummer werd zeer fijn uitgevoerd. Het Graftdijker Acc. Orkest tenslotte o.l.v. G. Hop besloot de middag met „Lustspiel-ouverture" van K. Béla en „Donausagen", walzer van Jul Fuciek. Deze ver eniging onderscheidde zich naar het oordeel van de juri door de zeer beschaafde uitvoering. Ter herinnering aan dit mu ziekfeest werd aan alle deelnemen de verenigingen uitgereikt een herinneringsmedaille, waarop aan de ene zijde een accordeon en op de keerzijde de woorden: accor deonfestival 1950. B.A.V. DE TRADITIONELE VERLICHTINGSAVOND Het traditionele lichtfeest, waar van ook dit jaar duizenden heb ben genoten, behoort weer tot het verleden. Was 's middags „ons dorpje klein" nog rustig en stil, al vroeg op de avond werd het anders. Onafzienbare rijen voetgangers, fietsen en auto's be wogen zich naar het Centrum, waar later alle verkeer met fietsen en auto's werd geweerd. Bussen en tram waren overvol. De dag vorstin was nog niet ter ruste gegaan, toen alle terrassen reeds vol waren en een nog steeds toenemende schare zich langs de wegen bewoog. Intussen brachten vlugge han den duizenden lampions op de be stemde plaats en in korte tijd was Bergen sprookjesachtig verlicht. Het terrein rond de oude Ruïne bood weer een fantastisch schouwspel met al die lampions in de oude bomen. Verschillende buurtverenigingen hadden door prachtige samenwerking iets moois tot stand weten te brengen. De Kerkstraat met z'n 900 lampions, de Molenstraat, de Loudelsweg, de Ruïnelaan, waar 1200 lampions hun licht verspreidden, de Dorps straat, de Stationsstraat, de Jan Oldenburglaan, de Russenweg, de Breelaan, wekten algemeen be wondering. Ook vele particulieren droegen het hunne bij tot ver hoging van de feestvreugde: het Witte Huis bijv. met zijn Japanse tuin, de firma Wijs Broers, de Oude Prins, De Rustende Jager met zijn sprookjesachtig verlichte tuin, enz. enz. enz. Zelfs Bello prijkte op het sta tionsgebouw in een zee van licht. Het was weer een ouderwets lichtfeest, waarvan duizenden heb ben genoten. Napoleon, de machtige heerser, moet in 1811, toen hij staande op de Hoge Sluis te Zaandam overal rondom de molens hun machtige armen zag zwaaien, in vervoering hebben uitgeroepen „Sans pareil". Allen die dit lichtfeest te Bergen hebben meegemaakt, zullen het zelfde gedacht hebben, sans pareil, zonder weerga, en zich wat ver wonderd hebben afgevraagd of men had gedroomd. KLAAS BOOT Jr TERUG IN BERGEN Dinsdagavond, met de trein van 22.31 uur kwam Klaas Boot Jr de jonge Bergense turner in Alk maar aan, van zijn reis naar Zwitserland, waar hij plm. 3 maanden heeft getraind voor de wereldkampioenschappen turnen, waaraan hij zou deelnemen. Voor deze 15-kamp, waaraan naast de 12 nummers gymnastiek ook nog 3 nummers athletiek verbonden waren, hadden de cracks van Europa ingeschreven. Het dage lijks bestuur van de Halter, de gymnastiekvereniging, waarvan hij lid is, wachtte hem met enkele leden aan het station op. In café Kinheim sprak voorz. Reuxlag zeer waarderende woorden voor de geleverde prestaties, vooral over de Kampioenschappen in het kantonnement Bazel, waar deze jonge Bergenaar zich tweede wist te plaatsen, was hij zeer voldaan. Maar ook de 23e plaats in de kampioenschappen der wereld, gezien de pech, die hij hierbij heeft gehad, gaf nog zeer grote voldoening. Spr. was er van overtuigd, dat hij de oefenstof en routine daar opge daan, in het belang van „De Halter" zou aanwenden en dat de jeugd van zijn Vereniging de vruchten van deze reis zeker zullen plukken. Mw de Haan- Phaff bood hierna Klaas met een turnerskus een bouquet anjers in de Alkmaarse kleuren aan. In een gesprek dat wij nadien met Klaas Jr mochten hebben zei hij „Ik ben tevreden, maar toch ook weer ontevreden", omdat hij voor de grote kamp, niet in zo'n goede conditie verkeerde als bij de wed strijden in Bazel. Hier heeft hij bij een oefening zijn rechtervoet gekneusd, waardoor hij nadien zeer gehandicapt was. Toch heeft hij toen nog in een kort verblijf in Holland nog meegewerkt aan de turnfeesten van de gymnastiek- ver. „Olympia" te Wieringer waard en is daar ziek vandaan gekomen. Hierdoor kon hij ook weer niet op de aangegeven dag naar Zwitserland terugkeren. Nog niet geheel fit zijnde heeft hij het toch nog gepresteerd om van de 58 deelnemers op de 23e plaats te eindigen met 126.70 punten, terwijl de wereldkampioen Walter Lehmann 143.30 punten had. De athletiek heeft hem hier parten gespeeld, want in het kanton Bazel heeft hij voordien bij dit onderdeel het maximum aantal punten behaald. Door de kneuzen werd hij echter gehandicapt, dit scheelde hem minstens 7 punten. Op toestellen waren de ver schillen zeer gering, bij de wereld kampioenschappen werd hij de 8e met paardspringen, met een verschil van 0,6 punt op de wereldkampioen, maar bij hoog- rek had hij weer pech, door het snelle draaien, trok hij het vel uit zijn rechterhand, waardoor het bloed aan de stok kwam en hij deze oefening niet naar be horen kon afwerken. Ook dit kwam hem op puntenverlies te staan, al met al een verlies van plm. 10 punten, anders was hij zeker 10 plaatsen hoger geklasseerd De verschillen waren aan de toestellen zeer klein, als men na gaat, dat er met honderdsten werd geteld, is dit wel een uiterst zware wedstrijd geweest en mag Nederland trots zijn op deze nog veelbelovende jonge turner. In de wereldka mpioenschappen waren alle Zwitsers en Finnen, 4 Fransen, 2 Italianen en 1 Luxemburger voor hem, achter hem waren allen Joegoslaven, Egyptenaren en Bel gen. Naar wij verder van hem vernamen gaat hij zich nu geheel aan de sport wijden. Donderdag wordt hij getest voor de sport school in Overveen. Voor turnend Noordholland zal dit naast zijn Vader een grote aanwinst worden ZAL DE HOOGTIJDAG HERLEVEN Als de voortekenen niet be driegen en de weergoden wat meewerken, zal Woensdag 2 Augustus a.s. weer een gloriedag voor Bergen worden. Des mid dags wordt in het van Reenen- park het bloemencorso, dat vóór de oorlog duizenden naar Ber gen trok, weer gehouden. Reeds velen gaven zich op om dit bloe- menfeest te doen slagen. Des avonds vindt in het Open luchttheater de opvoering plaats van „De 2 edellieden van Vero na" van Shakespeare. Dit blijspel, één der oudste van deze be roemde Engelse schrijver verhaalt ons van trouwe en trouweloze liefde, van edele en niet edele jongemannen, en van ontroerende vrouwelijke overgave en toewij ding, alles afgewisseld door ko mische scènes en dwaze knechten. Het Nederl. Volkstoneel zal on getwijfeld zorgen voor een goede vertolking van dit jeugdwerk van deze grote en onvergetelijke schrijver. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Daar loopt door 't gehucht.». Daar loopt door 't gehucht een wonder gerucht. Het is niet van een jonge boerinne, zoals in het bekende liedje van Van Zeggelen, maar van een zich noemende Mej. Maarsseveen. Als de oud-student Jacomir, waarvan Staring vertelt, mocht zij zich roemen op een gezonde maag, maar d'r beurs lag ziek. Als Ja- romier zocht zij naar een oplos sing van het probleem „hoe met een platte buil een maaltijd te vereenen?" Twee paardenvoeten en een koestaart hielpen vriend Jaromir twee eeuwen geleden aan een goede schotel eten en wijn uit het beste vat. De gerucht makende twintigste eeuwse dame wist volgens 't gerucht van een hotelier te Bergen alles te krijgen wat haar hartje begeerde: straks zouden collega's van paps ook komen ende koningin. De moderne Jaromir en haar gevolg lieten zich spijs en drank wel smaken tot alles verdween met achterlating van een cheque van tien duizend gulden. Wie zal dat betalen? De politie schijnt zich voor dit gerucht te interesseren. Bevolking Bergen Het aantal inwoners dat per 1 Juni 8693 bedroeg (3946 man nen en 4747 vrouwen) liep in de maand Juni terug tot 8687 (3940 mannen en 4747 vrouwen). KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN „An original for everybody" De oud-voorzitter van 't K.C.B. opende Zaterdagmiddag in tegen woordigheid van vele belang stellenden de 5e expositie van dit seizoen, ditmaal gewijd aan werk van Karei Colnot, Nico G. Berkhout en Marijcke Visser. Spreker noemde het in zijn ope ningsrede een vreugdevolle karak tertrek van Bergen, dat hier de kunst zo is doorgedrongen in verschillende milieu's. Als men 's avonds als het donker is het niet te onbescheiden vindt een blik te werpen in de verlichte huiskamers, dan kan men de verrassende ontdekking doen, dat vaak een schilderij de wand siert waar men dat niet had verwacht. Als Roland Holst be weert, dat kunst in wezen aris tocratisch is, dan meent spreker dat alleen te kunnen aanvaarden als met aristocratie bedoeld wordt de geestelijke elite en er niet de ge dachte aan een banksaldo aan ver bonden is. Als tegenstelling wees spreker op de toestand in Amerika daar acht men het nodig een grootse propaganda te voeren om de kunst tot het publiek te brengen, daar wordt gewerkt met de slagzin „an original for every body", voor iedereen een echt schilderij. Een Engels schrijver, aldus ver volgde de oud-voorzitter, achtte kunst even noodzakelijk als brood en water. Dit moge voorlopig wat utopistisch klinken, aldus besloot spreker zijn rede, hij hoopte toch dat de gasten, geïn spireerd door het voorbeeld dat Bergen geeft, straks in eigen plaats het hunne zullen bijdragen om de kunst tot het publiek te brengen. Hierna was er gelegenheid kennis te nemen van het geëx poseerde. Concert in de Muziektuin Zaterdagavond 29 Juli zal de bekende Harmonie uit Winkel een concert geven in de Muziek tuin. Evenals Bergen's Harmonie staat deze vereniging onder leiding van de heer Visser- Dit corps behaalde deze zomer op het concours van de West- friese bond in de Ere-afd., de eerste ere-prijs. Er staan verschil lende mooie werken op het pro gramma, zodat men van 'n mooi concert kan genieten. Aanvang 8 uur, toegang vrij. PROGRAMMA „VROUWENSCHAECK" IN HET OPENLUCHTTHEATER Het Zuid-Nederlandse Toneel o.l.v. Pierre Balledux gaf Woens dagavond in het Openluchttheater voor een talrijk publiek een goed geslaagde opvoering van „Vrou- wenschaeck" van Jan Bresser. Met veel kleur en charme hebben de spelers deze middeleeuwse romance voor het voetlicht ge bracht en het publiek heeft kun nen genieten van wat er voor viel op de burcht Rhijnsate, van ridder Diedric, heer van Rhijn- landt. Pierre Balledux was een prachtige Heer van Rhijnlandt. Deze door de jicht geplaagde ouwe knorrepot was een eer zuchtige tyran, wie de opkomst van de derde stand een doorn in het oog was. De adel moest aan de macht blijven, die vermaledijde poorters haatte hij, maar hij moest onder vinden, dat de opkomst niet te keren was, en tenslotte zou hij moeten goedvinden dat zijn zoon huwde met een poorters dochter, de mooie rijke Klaartje. Ook op ander gebied zou de tyran zijn wil niet kunnen doorzettenzijn dochter en zijn pupil Beatrijs wensten niet te huwen met de door papa gezochte candidaten. Het kostte wel veel moeite, maar dank zij de hulp van de min streel, mooi vertolkt door Bern Droog, gelukte het tenslotte om door handig manoeuvreren de door papa geprotegeerde candi daten uit te schakelen. Een tournooi en drinkgelag verplaatste de hoorders geheel naar de 15e eeuw, de protesten van Vader Thedoor (Ton van Otterloo) vermochten niets tegen deze gebruiken. Als op Sint Margriet het spel eindigt zijn alle partijen tevreden en klinkt een luid welverdiend applaus voor de spelers. SCHILDERIJEN VAN DE BERGENSE SCHOOL TERUG UW RODE KRUIS BLIJFT Als alle menselijke bijstand wegvalt blijft Uw Rode Kruis bestaan. Door Uw steun kan Uw Rode Kruis paraat blijven. Met UW guldens zorgt Uw Rode Kruis voor onze nood lijdende medemensen. Geef daarom zoveel U kunt. Geef nul tournooi gaan jeugdwedstrijden vooraf. De wedstrijden worden als steeds georganiseerd door mevr. A. J. Lau-Bogtman, eigenares van het Tp. „De Molenkrocht". Leden van het wedstijdcomité zijn voorts dr. J. M. P. Lugten, J~. J. H. Schmidt en P. Beyneveld (wed strijdleider). De inschrijvingen sluiten Maan dag 31 Juli des namiddags 6 uur. AANRIJDING Door het gemeentebestuur van Bergen is een begin gemaakt met het bijeenbrengen van een schilde rijen-collectie van kunstenaars van de Bergense school. Van de beroemde oudere Ber gense schilders zijn tot dusver geen schilderijen bij de gemeente in bezit geweest. Doch het werd als een gebrek gevoeld, dat de gemeente geen schilderijen van onze oudere schildergeneratie aan de bevolking kon tonen. Pas de laatste twee jaren konden door de gemeente in samenwerking met het Rijk van enkele der jon gere schilders, schilderijen worden aangekocht. Thans is het schilderijenbezit van de gemeente aangevuld met een dertigtal schilderijen van de „oudere generatie", die eigendom zijn van het Rijk en aan de ge meente in bruikleen zijn afgestaan. Vermoedelijk zal deze collectie nog aangevuld worden met stukken die in enkele grote gemeentemusea berusten. Helaas kan het gemeentebestuur nog niet zijn ideaal verwezenlijken deze voor Bergen representatieve collectie onder te brengen in een gemeentelijk schilderijen-museum. De collectie is voorlopig onder gebracht in de twee gebouwen van de Volkshogeschool' „Het Oude Hof" en „De Zandhoeve", waar althans de ruim 4000 jaar lijkse bezoekers van deze instelling deze schilderstukken onder des kundige leiding kunnen bezichtigen doch ook voor de inwoners en gasten in Bergen zal de collectie te bezichtigen zijn op Zaterdag middag 29 Juli en Zaterdagmiddag 12 Augustus a.s. Latere bezichtigingsdagen zullen worden bekendgemaakt. BERGER LUCHTPOST De eerste concoursvlucht met jonge duiven van Eindhoven af stond in hét teken der T.B.C. bestrijding, de baten kwamen ten goede aan deze instelling. Voor iedere duif werd 25 ct. extra be taald. De afstand bedroeg 147 km. De duiven werden gelost te 7.45 uur, aankomst no 1 te 9.22 uur. 1. Vrasdonk-Oldenburg, 2. H. Druiven, 3. C. Pijper, 4. H. Timmer, 5. N. v. d. Kamer, 6. A. Bakkum, 7. J. Duinmeijer. BADGASTEN- TENNISTOURNOOI in het Tp. „De Molenkrocht" Gedurende de eerste week van Augustus (Donderdag 3 tot en met Zondag 6 Augustus) vinden te Bergen open lawn-tenniswed- strijden plaats op het Tennispark „De Molenkrocht" aan de Kruis weg aldaar. Dit A.B.C.-badgasten tournooi wordt door tennislief hebbers tot de meest aantrekkelijke van het Noorderkwartier gerekend, daar hieraan telkenjare behalve de cracks uit Noordholland-Noord ook in de omgeving vertoevende badgasten deelnemen. Aan het Op de gevaarlijke hoek Kruis wegJan Jacoblaan vond Dins dagmorgen 10 uur een ernstige aanrijding plaats. Een twaalfjarig meisje uit Amsterdam, dat hier logeerde, kwam in botsing met een luxe-auto uit A'dam, met het noodlottige gevolg, dat zij ernstig gewond werd o.m. aan de schou der. Dr. Poot, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar nodig. OLYMPIA TURNT De Schoorlse Gymnastiekver eniging „Olympia" gaf Zaterdag avond, begunstigd door goed weer en onder grote belangstelling, o.l.v. haar directeur K. Boot, op een terrein aan de Burgemeester Peecklaan een openluchtuitvoering. De voorzitter, de heer K. P. Zuurbier, heette de aanwezigen hartelijk welkom en dankte allen die hun medewerking hadden ver leend om deze sportdemonstratie mogelijk te maken. Na de opmars van het honderdtal deelnemers, kleuters, meisjes, jongens, dames en heren, die hier op het grote veld prachtig uitkwam, en de vaandelgroet, werd het 14 num mers tellende programma in vlot tempo afgewerkt. De uitvoering gaf een goed beeld van de wijze waarop Olympia de lichamelijke opvoeding behartigt. Er viel veel moois te zien en te bewonderen en het publiek was gul met zijn applaus. Naast de goed geslaagde oefeningen vielen bijzonder op de prachtig uitgevoerde evenwichts oefeningen door een vijftal dames, het uitstekende werk aan het hoogrek door de heren, de brug- oefeningen van de dames 3e afd., de knotsoefeningen van de meis jes, de vrije oef. v. d. meisjes en later van de dames. STRANDFEEST TE SCHOORL AAN ZEE Onder auspiciën der V.V.V. te Schoorl zal Zaterdagmiddag 2.30 uur een strandfeest worden gehouden. De deelneming is niet alleen voor de jongens en meisjes uit Schoorl, maar ook de kinderen van onze gasten worden opge wekt hieraan mede te doen. Op gaven kunnen geschieden bij „De Kleine Winkel" te Schoorl, bij C. de Graaf, Omloop en P. Blan- kenstijn, Stationsweg. Vanaf de paardenmarkt worden de deel nemers met auto's vervoerd naar het strand en weer teruggebracht. Nu jongens en meisjes doet allen mee; het kost niets en er zijn aardige prijsjes te winnen. GESLAAGD Voor beide, onlangs te Alk maar gehouden examens voor het Practijk-diploma Boekhouden slaagde onze plaatsgenoot G. H. Bremer, werkzaam op het Admi nistratiekantoor K. P. Zuurbier, alhier. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. 1. „Officer of the Day", mars R. B. Hall 2. „Voix Roumaines", concert-wals [M. J. H. Kessels 3. „Le Nouveaux Seigneur du Village", [ouverture A. Boildieu 4. „Lucrezia Borgia", fantaisie, G. Donizetti PAUZE 5. „La Pluie d'or", clarinet-solo door [P. Honingh, P. Bouillon 6. „Don Pasquale", ouverture, G. Donizetti 7. „Slavische Rhapsodie no. 1", [C. Friedemann 8. „Engelandvaarders", mars, W. Schild

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1