Biosawfi Telefoon 2104 De £ucjf>e>h>é /tew»#-*»#**t. £ch o-f^^cioo^hfic succes. Kapsalon LIRSLIM Telefoon 2104 Hamsteren bedce>ig>t ows euM&nUcU teven Duinconcerten EGM0ND AAK ZEE „De Rustende Jager „DE FATALE BRIEF" FILMNIEUWS. EEN KROON BRILLEN! bij Mr. Opticien D. W. PASTOORt Groot personeeltekort in T.B.C-Sanatoria Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. zijn voornemens op MAANDAG 7 Augustus 1950, des voormiddags 10 UUR ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden: Een kleine VERBOUNVING van ENIGE AFDELINGEN in het bestaande Raadhuis te Bergen Nh. Bestek en tekening zijn, zolang de voorraad strekt verkrijgbaar vanaf Maandag 31 Juli 1950, ten kantore van het bedrijf Gemeente werken Bergen Nh. tegen betaling van f 2,50 per stel, zonder res titutie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr. W. HUYGENS, Burgemeester W. DE VRIES, Secretaris TEN LAATSTEN MALE* De Bazar De openingsdag Zaterdag 29 Juli is bijna aangebroken. Nog één dag, die goed gebruikt moet worden, rest ons. Als U deze „Duinstreek" vroeg leest Vrijdag wel mannen en vrouwen, die helpen kunnen en handig zijn, kom dan 's avonds nog even uw diensten aanbieden op het kermisterrein, achter café Schuyt, waar de grote tent staat, die voor de Bazar ge bruikt wordt. Zaterdagmiddag, om 3 uur heeft de officiële opening plaats, namens het Gemeentebestuur door de heer W. K. Belonje, de Ge meentesecretaris. Alle medewerkers, alle belang stellenden worden uitgenodigd op tijd aanwezig te willen zijn. De tijd van de Bazar is vlug voorbij en moet goed gebruikt worden, want alleen een bazar in vol be drijf kan aan de verwachtingen voldoen. Vele medewerkers zijn al weken lang bezig, alles voor te bereiden. U moet komen kijken naar wat we allemaal hebben en natuurlijk waagt U een kansje om iets te winnen. De openingstijden vindt U ver meld in de advertentie in dit blad en op de aanplakbiljetten overal in het dorp. Vooral voor de Maandagavond vragen we nog uw speciale aandacht. De Berger Accordeonvereniging luis tert deze avond op met een prachtig muziekprogramma en zo nu en dan kunt U nog schieten en gooien ookDe entréeprijs is voor wat U geboden wordt uiterst laag en na afloop kunt U nog dansen De Bazar is natuurlijk niet alleen voor de Schoorlaars; alle gasten en kampeerders zijn van harte welkom. Nodigt U ze uit, zoals wij U uitnodigentot Zater dag, Zondag of Maandag. Schoorl's Gemengd Koor gaf Maandagavond te Schoorl en Dinsdagavond te Groet, een con cert in een duinpan aldaar. Me dewerking zou worden verleend door de heren P. Dalenberg, bas en O. Bauer, cello. Jammer was 't dat de heer Dalenberg Maan dagavond wegens ziekte verhin derd was. Wel werd zijn plaats ingenomen door de heer Rijvordt, amateur uit Bergen, die zo wel willend was enkele liederen te zingen, doch alras bleek, dat deze onze Piet niet kon vervangen. Zeer verdienstelijk zong het koor „Ave Maria" van Kallen- bach en „Als de ziele luistert" van Wierts, waarna de heer Bauer een goede muzikale vertolking gaf van „Rêverie du soir" van Karaskowski. Vervolgens zong het koor „Kruisklacht" van Bonset en „Ochtendmeditatie" van Boe- dijn. Beide nummers, enkele we ken geleden geleden met zoveel succes gezongen op het concours te Wieringen, werden uitstekend vertolkt. Als laatste nummer werd het prachtige werk „Koren" van Vran- ken, ten gehore gebracht. Jammer dat dit werk in Groet ontijdig moest worden afgebroken, door dat Pluvius z'n sluizen opende. De regen maakte aan dit concert een ontijdig einde. De heer Dalen berg heeft in Groet een zestal liederen ten gehore gebracht, enkele met cello-begeleiding van de heer Bauer, waarvan het publiek ten zeerste heeft genoten. Vooral het prachtige „Largo" van Handel, uitgevoerd door bas, cello en piano werd zeer gewaardeerd. Jammer was het, dat het weer zodanig was, dat enkele luiste- raars(sters) zich door de koude genoodzaakt zagen halverwege te vertrekken. Een grote schare gasten en inwoners heeft weer kunnen genieten van een paar uitstekend geslaagde concerten. TREKKINGSLIJST van de verloting van de R.K. Gem. Zangver. „Ego Flos" ge houden op 21 Juli 1950 te Catrijp-Schoorl. 1. Doosje zakdoeken 1120 2. Schemerlampje 940 3. Fles Boldoot 1949 4. Luxe doos shagtabak 1377 5. Prullemand 1143 6. Koffie-, thee-, en suikerbus 1720 7. Dejeunertje 1775 8. Zaklantaarn 1749 9. Luxe doos postpapier 535 10. Doos sigaren 188 11. Etui theelepeltjes 1482 12. Gazelle heren- of damesrijwiel 554 13. Handdoek en washandje 1792 14. Doos bonbons 262 15. Manchetknopen 1798 16. Doos bonbons 185 17. Sigarettenkoker 1379 18. Asbak 516 19. Doosje zeep 93 20. Vork en lepel 1951 21. Luxe doos zeep 1959 22. Lepelrekje 344 23. Bonbonschaaltje 71 24. Dasspeld 1391 25. Grote naaldenkoker 762 SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag van Dinsdag 23 Juli j.l.: van Twuyver-gast 47 Fam. de Wilde 46,5 Fam. Bonte 43,5 Half Sr.-Mors 42,5 Klik-v.d. Lelie 42 Bouma-Diederich 37,5 Fam. v.d. Linde 35,5 Mevr. Repko-Half Jr. 29,5 De bridge-club vestigt de aan dacht der pensiongasten er op dat er iedere Dinsdagavond om 8 uur wordt gebrigd. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoogwater Juli 's morgens 's namiddags 28 2.47 3.12 29 3.42 4.15 30 4.31 5.01 31 5.14 5.33 Aug. 1 5.56 6.23 2 6.36 7.02 3 7.14 7.38 4 7.51 8.21 Laag water Juli 's morgens 's namiddags 28 8.47 9rl2 29 9.42 10.15 30 10.31 11.01 31 11.14 11.33 Aug. 1 11.56 12.23 2 12.36 1.02 3 1.14 1.38 4 1.51 2.21 Nationaal CONGRES Op het Nationale Congres voor zangkoren te Maarssen (U.) be haalde de onder leiding van de heer Oebele Bootsma staande koorvereniging „Crescendo" uit Stom petoren een le prijs met 325 punten, hetgeen tevens het hoog ste aantal was van de gehele dag. Burgelijke Stand BERGEN SCHOORL PAARD in vlammen omgekomen Toen Dinsdagmiddag de sleper G. v. d. Pol met paard en wagen een vracht afgekeurde strandstoe len op de smeulende vuilnisbelt te Egmond aan Zee gestort had, schrok zijn paard door een door de wind voortgedreven stuk papier. Het dier liep achteruit en drukte de wagen achterwaarts in de 2 m diepe vuilnisbelt, waar het droge riet van de strandstoelen inmid dels vlam had gevat. De vallende wagen trok het paard mee in de vuurzee. Hoewel de voerman alle krachten inspande om althans het paard nog te redden, mocht hem dit niet gelukken. Het paard kwam in de vlammen om. Er wordt 'n actie op touw gezet de voerman weer aan een nieuwe wagen en paard te helpen. SCHAKEN Een goed idee van de schaak vereniging De Egmonden om in het kader van de V.V.V.bad gasten in de gelegenheid te stel len tegen Egmondse schakers een genoeglijk partijtje schaak te spe len. Hiervoor 1 avond openge steld, n.l. Woensdag 9 Aug. a.s. Deze avond, aanvang half acht, in de zaal van het O. K. Verenigingsgebouw aan de Julia- nastraat. Badgasten, die aan deze schaakwedstrijd deelnemen, ontvangen uit curiositeit een in de „Derper-taal" gestelde oor konde. Pensionhouders en kamer verhuurders, maakt bovenstaande zoveel mogelijk aan uw gasten bekend. Bergen Nh. „Mr Belvedere loopt College" Vrijdag, Zaterdag en Zondag avond om half negen en Zon dagmiddag om half drie draait in De Rustende Jager voor 18 jarigen en ouderen „De fatale brief" (A letter to three wives) Als drie vrouwen een uitstapje per boot gaan maken, ontvangen ze een brief, luidende „Ik maak 'n uitstapje met de man van één van jullie". Met wier man maakt die andere een uitstapje Een film vol geestige verwik kelingen, waarvan de ontknoping een ware verrassing vormt. Jong en oud kan Maandag, Dinsdag en Woensdagavond te 8,30 en Woensdagmiddag te 2,30 prettige uurtjes vol humor en genoegens meemaken bij het zien van „Mr Belvedere loopt college" In deze vermakelijke film ziet men de man met - het - onbewogen - gezicht de malste dingen uithalen tijdens zijn groentijd. Huismoeders spelen communisme in de kaart Een KAPSEL van B.G.DOBBEN Overweldigende keuze in nikkel, doublé, celhoorn en glasbrillen, BERGEN, HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Erkend Ziekenfondsleverancier SCHOORL „De Rustende Jager", Dinsdags n.m. 7.30-8.30 uur. EGMOND: „Vergulde Valk", Maandags n.m. 7-8 uur. Een dringend beroep op allen voor een zaak van onmiddellijk belang met een diep menselijke inslag Een der ernstigste en besmet- telijkste ziekten is wel de nog steeds voorkomende t.b.c. De strijd ertegen wordt reeds lange jaren gevoerd en practisch algemeen wórden plaatselijke en landelijke verenigingen tot be hartiging der belangen van t.b.c.- patiënten geldelijk gesteund. Een ernstige belemmering voor het werk echter is het grote te kort aan verplegend en huishou delijk personeel in de Sanatoria, een euvel, waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. Hoort U slechts wat 'n sociaal werkster in een door haar uitge bracht rapport vermeldt „Ik kom nog veel bij arbei dersgezinnen in verband met het werk wat ik doe. De laatste twee weken heb ik veel gezinnen be zocht waar een van de gezinsleden aan t.b.c. lijdt. Het is afschuwelijk welke toestanden je dan vindt en ik vraag me af of „men" daar van wel voldoende op de hoogte is. Natuurlijk horen we dikwijls dat er zoveel patiënten op opname liggen te wachten, maar ik zou wel willen dat al de meisjes, die nog twijfelen of zij wel of niet in de verpleging willen gaan, eens een middagje mee konden om met eigen ogen te zien, hoe wanhopig de toestand in vele ge zinnen is. En dan te weten, dat er frisse bedden in ruime zieken zalen leeg staan, wegens gebrek aan personeel. Ik, en zeker velen met mij, vragen ons. af of dit nog langer kan doorgaan. Dit gaat om de gezondheid van geheel ons volk en zal ook gedragen moeten worden door geheel ons volk". Met de schrijfster van het rapport zeggen wij „Het gaat om de gezondheid van geheel ons volk, waarvoor ons gehele volk ook paraat moet zijn." Ieder van ons kan hiertoe bij dragen. Gij, vaders en moeders, door uw dochters die de roeping in zich gevoelen om verpleegster of verzorgster in ziekenhuizen of sanatoria te worden, U hiertegen niet te verzetten, doch dit veeleer in het belang van uw medemensen, uw land en uw volk aan te moedigen. Wij hopen, dat ons beroep niet niet tevergeefs is geweest! De medewerking der Neder landse Pers is ons, bij ons stre ven onontbeerlijk en ook tot haar richten wij ons verzoek om bij onze werkelijk zware taak haar steun en belangstelling te blijven verlenen. Zij doet daarmede naast ons een zeer weldadig werk, dat het Nederlandse Volk niet genoeg kan waarderen. De oorlogsvulkaan is weer gaan werken. Haar verschroeiende lava vloeit vooreerst alleen nog over de Koreaanse steden en dorpen, maar de hele wereld ziet toe met ingehouden adem en treft voor bereidingen om het verterend vuur, dat ons allen bedreigt, zo nodig doeltreffend te kunnen be strijden. Iedereen tracht een dam op te werpen om de vloedgolf van ellende zo lang mogelijk te keren. Naarmate de organisatorische eenheid groter is, kan zij meer effectief het oorlogsmonster be strijden. Grote rijken mobiliseren hun strijdkrachten en hergroe peren hun productie-apparaat. Kleine staten bieden geringe daad werkelijke hulp of kunnen alleen maar sympathiebetuigingen zen den. Hun huishouding is kleiner en beschikt dus over geringere middelen. Nog kleiner zijn de gezinshuis houdingen binnen het staatsver band. Hun activiteit is van geen be lang voor de koers, die de wereld vaart. Het zijn een groot aantal kleine cellen, die hun krachten aanwenden in verschillende rich tingen, door hun tegengestelde doeleinden dikwijls elkaar in even wicht houden en zodoende als collectiviteit een rustig beeld ver tonen. Richt men zijn activiteit nu allen op 1 punt dan wordt die collectiviteit tot een bruisen de massa, die met grote kracht naar een bepaald doel voortstuwt. Dat geheel van gezinshuishou dingen, die collectiviteit, is de staat. Zo zien we dus dat de geul, waardoor het staatsschip vaart, wordt gegraven door ons, door de gezinshuishoudingen. Daarom zijn we verantwoordelijk voor de goede gang van zaken in ons koninkrijk. Omgekeerd kan de leiding van het geheel grote in vloed uitoefenen op de loop der par ticuliere huishoudingen. Beter voorkomen.... Dit geschetste beeld houden we voor ogen, wanneer we nu ingaan op de gevolgen van de oorlogsdreiging voor volks- en gezinsleven. Ook het gezin treft in deze moeilijke tijd weer veilig heidsmaatregelen, waartoe alle economische krachten worden aan gewend. Men wil zich inkapselen om de nadelige gevolgen van een nieuwe wereldramp zoveel mo gelijk te voorkomen in de kleine kring waarin men leeft en werkt. Zo komt men ertoe te gaan hamsteren. Vooral in die gebie den, waar men in de vorige oor log ernstig heeft geleden worden er grote hoeveelheden verbruiks- artikelen ingeslagen om tegen de dreigende schaarste gewapend te zijn. Ook in andere delen van ons land neemt men dit verschijnsel waar, zij het in veel geringer mate. De gevolgen zijn echter in elk opzicht niet gunstig. Wanneer de activiteit van alle particuliere huishoudingen plotseling geheel op de aankoop van consumptie artikelen wordt gericht, wordt het productieapparaat overbelast. Er ontstaan gapingen in voorra den en prijsstijgingen door een tekort aan aanbod. Dit geeft weer koopinjecties aan de handel, die haar aankopen gaat versnel len, waardoor nieuwe prijsver hogingen optreden. Het gevaarlijke van dit alles is dat ook zij, die normaal hun in kopen doen, door deze koopgol- ven worden gedupeerd. In een tijd, waarin het prijs- en loonsy steem zoveel mogelijk aan elkaar is aangepast, moet een ontwrich ting van het ene, rampzalige ge volgen met zich brengen voor het andere. Zo lopen wij gevaar dat ons economisch leven wordt ontwricht. Teveel geld Dat gevaar vertoont zich ook duidelijk wanneer wij naar de monetaire zijde van het vraag stuk zien. In de eerste plaats worden alle stilliggende gelden plotseling in het verkeer gebracht, waardoor de geldhoeveelheid te genover de hoeveelheid goederen enorm toeneemt. Prijsstijging is het gevolg. Bovendien gaat onze gulden sneller van hand tot hand, waardoor een zelfde effect ont staat als bij uitbreiding der cir culatie. In de derde plaats breidt de credietverlening zich enorm uit, waardoor een rechtstreekse expansie der geldhoeveelheid wordt verkregen. Het lijkt ons niet moeilijk te verstaan, dat het over matig uitbreiden der aankopen, zoals dit thans weer geschiedt, ernstige inflatiegevaren inhoudt, waardoor uiteindelijk ons gehele economische leven kan worden ontwricht. Hamsteren is een economisch verschijnsel, dat tevens grote so ciale gevolgen heeft. De minder draagkrachtigen kunnen aan dit spel niet meedoen, omdat hun daartoe de middelen ontbreken. Dit moet leiden tot jaloezie en schrijnende tegenstellingen, waar door de eenheid van ons volk in groot gevaar wordt gebracht. In het algemeen zijn degenen, die economisch sterker zijn, te vin den onder de hoger staande so ciale groepen van ons volk. Dat zijn mensen, die beseffen kunnen hoe nadelig ernstige sociale span ningen moeten zijn voor een rus tige gang van zaken in de staat en een goed georganiseerd eco nomisch leven. Wij komen terug op hetgeen wij in de aanvang van dit artikel hebben betoogd, namelijk dat de gezinspolitiek en het voorbeeld van de bovenlaag uiteindelijk uit maken hoe de collectiviteit, dus het gehele volk, zal reilen en zeilen. Wanneer men dat inziet dan zal men begrijpen, dat het economisch sterkere deel van Ne derland thans met een grote ver antwoordelijkheid is beladen. Het handhaven van een rustig volks bestaan, de instandhouding van een goed georganiseerd econo misch leven van Nederland ligt in de handen van hen, die onze productiemiddelen beheren of daar over met hun financiële middelen kunnen beschikken. Wij zullen moeten beseffen, dat de oorlog in Korea een aanval betekent op de gehele westerse wereld. Dat houdt in, dat het communisme er mede de onder mijning van onze economische positie mee op het oog heeft. De bevolking van Nederland en voor al de economisch sterkeren daar onder zullen hun zenuwen de baas moeten blijven en zich moeten be heersen. Dat is de bijdrage van ons in de strijd om recht en vrij heid. Ontwrichten wij ons econo- nomisch leven door onverant woordelijke aankopen en specu laties, dan spelen wij daarmee het communisme in de kaart. Tenslotte ziet het er naar uit, dat ons de tijd zal worden gegund om ons nog enige tijd op een komende nieuwe oorlog voor te bereiden. In die tijd zal men lang zamerhand zijn voorraad levens middelen en andere verbruiks- artikelen kunnen aanvullen zonder dat dit een merkbare invloed zal uitoefenen op de normale gang van zaken. In een volgend artikel hopen wij nog nader op dit vraag stuk terug te komen. Voor het ogenblik geldt echter het parool der zelfbeheersing. Voorraad vor ming en oorlogsvoorbereiding is niet een zaak van enkelen, die met hun geld en economische machtspositie zich willen veilig stellen, terwijl de overgrote meer derheid van ons volk straks in ellende en narigheid zal moeten ondergaan. Het is een zaak van ons allen, die recht en vrijheid willen handhaven. Dr. H. R. MES J- M» WITTEBROOD van 9 Juli tot 23 Juli 1950 GEBORENPieter Andreas Michael, z.v. P. J. M. Hopman en E. W. Bakker. Cornelia Hendrika Geertruida, d.v. Th. Roosloot en C. V. Jonker. Jacobus Johannes, z.v. J. P. Martin en J. M. van Diepen. Johannes Cornelis Gerardus, z. v. H. Kleverlaan en J. C. de Waard. Gijsbertus Nicolaas Maria, z.v. J. Hen- neman en N. C. Ruitenberg, Elizabeth Geertruida Francisca, d.v. J. Deen en G. J. van Scherpenseel. ONDERTROUWDEkhart Christiaan van Houten, oud 20 jaar, wonende te Bergen en Doreen Clara Elizabeth Gamp- bell, oud 26 .jaar, wonende te Dundee, Gr. Brittannië. GETROUWD Cornelis Johannes, Roos- loot oud 33 jaar en Catharina Appel man, oud 27 jaar. van 1 Juni tot 20 Juli 1950 GEBORENCornelia A., d. v. P. Wever en C. C. M. Ligthart. Gerardus J., z. v. J. Beukers en P. Riet veld. Petronella A., d. v. A. Bakker en M. Breed. Barend W., z. v. J. W. Radecker en M. G. Wenckebach. Renêe A. M., d. v. W. K. Belonje en M. G. Kroon. Johanna C., d. v. A. Mooij en P. Tiessen. Adrianus J., z. v. J. Th. Stam en A. Koortens. GEHUWDL. van Diepen en M. Praat. M. Slot en T. Ens. D. van Wijk en M. K. Hoogerwerff. D. Trap en E. J. Reijkens. P. Selhorst en V. Kuijper. W. Sevenhuijsen en E. E. Mundt. OVERLEDEN N. Bijvoet, oud 79 jaren, weduwe van P. Nieuwland. li Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8.30 uurZondagmiddag te 2.30 uur, Jeanne Crain - Linda Darnell Ann Sothern (a letter to three wives) Toegang 18 jaar. ENORM. Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8.30 uur; Woensdagmiddag te 2.30 u. Clifton Web en Shirley Temple Toegang alle leeftijden. Buitengewoon! Gedipl Domei-en Herenkopper 00RPSTR.2I BERGEN TEl 2266 In de kaart van het communisme .L'C PHILIPS HUISHOUDKOELKAST PRIJS 925- met 12 maanden PHILIPS-garantie Inbedrijfstelling en verdere service-verlening geschiedt door Philips Breelaan 29, Bergen Tel. 2204

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2