tf paan wou m vaccmtie V, Auocdeota 99 19 AUGUSTUS TOT 29 AUGUSTUS I BERGEN SCHOORL Helpt U met, aan die ycote stapel? VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 27c JAARGANG No. 32 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Jubileumtentoonstelling JAN VAN HERWIJNEN Mr. Kamp, voorzitter van het kunstenaarscentrum Bergen opende Zaterdagmiddag in de kunstzaal van De Rustende Jager de expo sitie van recente werken van Jan van Herwijnen. In zijn openings woord wees de voorzitter er op, dat deze jubileumtentoonstelling of beter gezegd ere-tentoonstelling was georganiseerd met het oog op de zestigste verjaardag van de kunstenaar. Zij diende niet beschouwd als een overzichtsten toonstelling als reeds in Delft en Alkmaar gehouden exposities. Hier waren te zien recente werken, geschilderd in de laatste drie maanden te Parijs en te Bergen. De kwantiteit was daardoor niet groot, maar de kwaliteitSpr. achtte het een goede gewoonte, dat hier niet gesproken werd over het werk van de kunstenaar. Kees van Dongen liet op de Parijse tentoonstelling indertijd een soortgelijk geluid horen, toen hij na de opmerking te hebben gemaakt, dat schilders niet te veel over hun werk moesten praten, vervolgde met: je krijgt soms een rilling, als je mensen over schilderijen hoort praten en dat gebeurt teg nwoordig nogal ee^s, vooral met de radio. De radio is een gevaar Van de televisie duchtte deze „ouwe rot'' in het vak (de beti teling is van hem zelf!) veel minder gevaar: dan ziet het pu bliek de gezichten van die kerels en dat zal stellig onthullend werken! Mr. D. Vis schreef naar aanleiding van de expositie in Delft een lezenswaardig artikel over Jan van Herwijnen, dat spreker ter lezing aanbeval, (het zal op deze tentoonstelling ter inzage gelegd worden). Persoonlijk zei Mr. Kamp, ge troffen te zijn door de eerlijkheid en oprechtheid in het werk van deze kunstenaar, wat in deze wereld van onzuiverheid weldadig aandeed. De voorzitter besloot met Jan van Herwijnen te feliciteren met het bereiken van zijn zestigste jaar en Bergen geluk te wensen dat het zulke mannen onder zijn inwoners telde. SCAPINO BALLETGROEP Begunstigd door goed weer en ten aanschouwen van een talrijk publiek, trad de Scapino Ballet groep, o.l.v. Hans Snoek en A. v.d. Vries, Vrijdagavond op in het openluchttheater met solo- dansen, duetten, volksdansen en twee balletten. Het programma werd geopend met „Verdwenen illusie" op mu ziek van Debussy, waarna Margr. van Wilgenburg op muziek van dezelfde auteur met „Wind" ver volgde. Beide dansen waren ge baseerd op de klassieke ballet- vorm, beide danses sur les pointes. Als contrast met deze luchtige, aetherische dansen volgden een paar volksdansen, meer aan de aarde gebonden. Eerst de Hon gaarse Czardas en daarna een Tiroler dans, boertig en geestig, waarbij het rhythme werd aan gegeven door klappen in de han den en op de dijen. Als voor beeld van de klassieke-romantische balletvorm werd gegeven een Wals van Chopin. „Diana" op muziek van Debussy beelde uit de ontmoeting van Diana, de godin van de j acht met een herder. Het ballet „Pandora" op mu ziek van Ravel parafraseerde de mythologische gegevens. Pandora werd door Zeus naar de aarde gezonden om onheil onder de mensen te stichten. Daartoe had Zeus haar meegegeven een doos, waaruit te voorschijn kwamen het kwaad, de jalouzie en de ziekte. Alleen de hoop bleef over. Dit ballet was evenals het volgende een festijn voor oog en oor: muziek, decor, choreografie wedijverden om het zeerst. Na de pauze volgde een tweede ballet met muziek van Nico Sch^yt, getiteld „De kast van de oude Chinees" Foe-Li, de oude Chinees reist alle markten af, waar hij z'n kostje verdient met goochelen. Een kastje vergezelt hem steeds, maar hij heeft niemand daar ooit een blik in gegund. Ming-Tau, een rijk en machtig heer wenst 't kastje te kopen, maar 't is niet te koop. Hij stuurt er iemand op af om het voor hem te stelen, maar zijn dochtertje waarschuwt de oude Chinees om op zijn hoede te zijn. Tenslotte blijkt het gevuld met dromen en als de rijkaard in zijn droom op leven en dood heeft gevochten met de zwarte heb zucht, geneest hij en doet afstand van geld en goed en leeft te vreden. Al met al een succesvolle avond voor de Scapino groep. CONCERT BERGENS HARMONIE Op Dinsdag 15 Aug. a.s. zal B. H. het laatste concert van dit zomerseizoen geven in de Muziek- tuin. Het programma bevat o.a. Slavische mars van Tchjaikowski en Rossimana van G. Boedijn, resp. verplicht en vrij nummer voor het concours te Westzaan, waaraan B. H. op Zondag 27 Aug. deelneemt. Aanvang concert 8 uur, toe gang vrij. SCHIP IN NOOD Een vliegende N. W. storm, huizenhoge golven, noodsignalen, vlak voor de kust een scheepje een speelbal der golven. Duizen den aan het strand staren naar het notendopje, dat daar dreigt te vergaan met man en muis. Maar daar daagt hulp op: van de Noord-Zuidhollandse Redding maatschappij, die steeds paraat is, nadert reeds de te Egmond aan Zee gestationneerde motor reddingboot de President Steyn. Zal het Schipper Ten Bruqgencate en zijn dappere mannen gelukken het scheepje te bereiken? De boot raakt vast op een zandbank on danks zijn geringe diepgang. Maar de stoere bemanning geeft de strijd tegen de woedende golven niet op. Daar raakt zij vlot en nu gaat zij nageoogd door dui zenden door de branding. Nu eens boven op een golf, dan weer geheel overspoeld door het brui sende water, maar zij vordert en nadert het wrak. Zal het haar gelukken de bemanning te ver lossen uit z'n benarde positie? Twee man worden overge nomen, dan wordt zij terugge slagen. Nieuwe pogingen hebben geen succes. Zullen de overige leden van de bemanning een prooi der woedende zee worden? De redders beschikken nog over andere middelen. Op het strand is reeds het lijnwerptoestel in gereedheid gebracht. Het wordt gericht endaar vliegt de raket als een vurige bol over het wrak, met zich meevoerende een lijn, die schip en kust verbindt. De schipbreukelingen halen de schietlijn in en daarmee een staart- blok met wipperlijn. Zullen ze begrijpen wat er op de kaart staat, die met het blok aan boord gehesen is? Gelukkig ja: het staartblok wordt een 15 a 20 voet boven het dek aan de mast be vestigd en het gevraagde sein gegeven. Nu gaat de dikke kabel met de broek naar de uitgeputte schipbreukelingen. De redding kan beginnen. Daar nadert reeds een knaapje. Nog laat de zee haar prooi niet los. Hoog slaan de golven over de boei met de jongen, maar daar is de eerste geredde al op de veilige wal. Terug gaat de broek, weer komt zij met een der schipbreukelingen aan de wal weer terug. tot ook de laatste van het scheepje is gered. Het was hoog tijd, want nauwelijks staat de laatste op het veilige strand of daar slaat het wrak door de woedende golven uiteen. Zo had het kunnen zijn, maar. op deze zonnige middag was het slechts een reddingdemonstratie gegeven door de Noord-Zuidholl. Reddingmaatschappij onder auspi ciën van V.V.V. en paal 33. Duizenden volgden het hele gebeuren en de uiteenzettingen van de heer J. G. Wittpen, secr. N.Z.H.R.M. Duizenden maakten door deze demonstratie kennis met onze in 1824 opgerichte red dingmaatschappijen en zullen voor zover ze dat nog niet deden, in het vervolg hun steun verlenen voor het instandhouden en ver volmaking van dit mooie, maar gevaarlijke werk. Tal van schip breukelingen zijn gered door de dappere volgelingen van Dorus Rijkers, de Koning der blauwe zeeridders. De zee heeft de men sen van alle tijden machtig ge boeid. Reeds Homeris uit de 6e eeuw voor Christus verzekerde er is niets geweldigers dan de zee. En inderdaad, wanneer wij staan aan ons Hollandse strand bij heldere of bedekte lucht, wanneer de zee ons haar on bewogen, spiegelend oppervlak toont, of wanneer de golven door de storm worden voortgezweept, steeds komen wij onder de be koring van die wijde, onbegrensde watervlakte. MaarNederlandse kust is voor de zeeman een van de gevaarlijkste kusten van de hele wereld en in de loop der tijden is menig schip vergaan op de zandbanken. Ónze reddingmaat schappijen hebben m^nig schip breukeling kunnen redden, dank zij haar goede materiaal en haar dappere bemanningen. Waar de inkomsten van beide maatschap pijen geheel uit vrij willige bijdragen bestaan, is steun van het hele Nederlandse volk nodig, het gaat om redding van onze medemensen. AANBESTEDING Door Burgemeester en Wet houders van Bergen werd Maan dagmorgen ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed de verbou wing van enige afdelingen in het bestaande raadhuis. Ingekomen waren 8 inschrij vingen, waarvan één ongeldig werd verklaard. J. Houtenbos f 3850, C. Noort f 4130,— Fa. de Haan Reek f 4245, Fa. Gebr. Kops f 4585,- Fa. J. Rampen f 4654, Fa. N. Bijl f 4745,- M. L. Marquering f 4750,— De begroting was f 4360,De gunning werd aangehouden. ZONDAGSDIENST ARTSEN BOSBRANDJE Woensdagmorgenal vroeg werd de brandweer gealarmeerd: een bosbrandje op een stukje van 25 bij 2 meter bij de Middenblink. Met zand was het gevaar spoedig bezworen. Vermoedelijke oorzaakBello. Middenstandsexamens Voor het Middenstandsexamen te Alkmaar slaagden onze plaats genoten Mej. W. Michels en de heren B. Kuipers en J. Vasbinder. UITSLAG VERLOTING ten bate van de speeltuin TUIN- en OOSTDORP Prijs No. 1 Stofzuiger 4611 2 Strijkijzer 2841 3 1 Pan 358 4 1 Pan 3807 5 Fluitketel 4249 6 Lepel en Vork 601 7 1 doos kelkblaadjes 817 8 Steelpan 2848 9 Theepot 934 10 Koektrommel 3235 11 Koektrommel 1368 12 2 Kop en Schotels 38 13 1 Kop en Schotel 1696 14 1 doos sigaren 3903 15 1 Slatang 3520 16 1 Slatang 4651 17 2 Bonbonschaaltjes 3344 18 1 Asbak 2317 19 1 Asbak 866 20 1 Zakmes 389 21 Gilette 1146 22 Pijp 1398 23 Sigarettenetui 2669 24 1 fl. Brillantine 4809 25 1 Tabaksdoos 4490 26 1 Sigarenpijpje 1193 27 1 Sigarettenpijpje 2972 Prijzen na 1 September 1950 nog niet afgehaald vervallen aan de Vereniging Tuin-en Oostdorp. Prijzen afhalen, sigarenmagazijn „Het Oosten", Th. de Moei. MAANDAGAVOND allen naar VOOR ELCK WAT WILS TE SCHOORL Eerste strandfeest te Schoorl aan Zee V.V.V. Noord Kennemerland organiseerde dit weekend o.m. een kinderstrandfeest te Schoorl aan Zee. De jongste onder de Noordzeebadplaatsen volgde daar mee het voorbeeld van haar oudere zusters. De heer W. Se- venhuysen, bestuurslid van de V.V.V. sprak in zijn openings woord de hoop uit, dat dit be scheiden begin in de toekomst zou groeien tot iets groots. Twee honderd jongens en meisjes, per Een jaar van hard werken ligt weer achter ons. We hebben niets onbenut gelaten om „De Duinstreek goed af te leveren. Alles hebben we gedaan om Uw orders zo goed mogelijk uit te voeren. Alle zorgen en moeite die we aan Uw opdrachten hebben besteed, gaan we nu van ons afspoelen. Hoe? en wel vanaf met medewerking van „ELCK WAT WILS" Na deze dagen zijn we natuurlijk zó opgefrist, dat we het liefst een grote stapel werk zien liggen. auto vervoerd naar het mooie strand, langs de prachtige nieuwe weg dwars door het aan natuur schoon zo rijke duingebied, namen aan de verschillende wedstrijden deel, ten aanschouwen van een grote menigte belangstellenden. De prijzen vielen ten deel aan de volgende gelukkigen. Zaklopen voor meisjes van 79 jaar A. Jongejans, H. de Vries, G. Bonte, D. Sevenhuysen. Wasophangen voor meisjes van 10—12 jaar: N. Smit, M. Derens, D. Ever- hart, M. Siekman. Ballenlopen voor meisjes van 13 14 jaar: Winder. M. Delis, E. Visser. Zaklopen voor jongens van 7—9 jaar: D. Brugink, W. Wijnands, S. Spaander, A. v.d. Haagen, Udo de Haas. Hardlopen met hindernissen voor jongens van 1042 jr. F. IJzerdraad, J. v. Teulingen, K. Obdam, F. Pasma, B. Teulings. Balkruien voor jongens van 13— 14 jaar: J. Pastoor, J. Kemkers, H. Wes- dorp, W. Bredewout, K. Koel. 's Avonds kon Schoorl genieten van de vrolijke klanken van het fanfarecorps Koedijk, dat een mu zikale rondgang door het dorp maakte, wat ook door de tijdelijke inwoners zeer op prijs werd ge steld. Alvorens naar hun haard steden terug te keren lieten de Koedijkers de danslustigen nog eens lustig rond draaien in de daarvoor door Nic. Schuyt wel willend ter beschikking gestelde zaal. De heer Blankensteijn zei het corps dank voor zijn mede werking. Met een gevoel van weemoed herinnerde hij aan de vroegere medewerking van het Schoorl's fanfarecorps. Hij be treurde het ter ziele gaan van „De Vriendschap" sprak de hoop uit dat het spoedig weer zou herrijzen. Het elck-wat-wils programma voor dit weekend bracht verder nog een voetbalwedstrijd voor dames ten bate van de Burge meester Peeck-Stichting en een etalagewedstrijd waarvoor de winkeliers fraaie prijzen hadden uitgeloofd. EEN KERMIS MAAR IN HEEL HET JAAR Groet heeft zijn kermis weer gehad, zijn drie dagen feest voor oud en jong. Vele ouderen mogen het dan niet meer zo gezellig vinden als een dertig, veertig jaar geleden, toen iedereen reeds dagen tevoren in de weer was om alles tiptop in orde te brengen voor de ontvangst van familie en ken nissen uit wijde omtrek, moeder de vrouw het huis nog eens een extra beurt gaf en 't manvolk heg en tuin onder handen nam de grote pot soep moge tot het verleden behoren, toch betekent de kermis nog enige dagen van vreugde. En niet alleen voor de ingezetenen, ook voor de gasten, de tijdelijke inwoners is de kermis een wel kome attractie. Het is voor de stedelingen maar geen pretje, zo n boerekermis eens mee te kunnen maken, eens rond te draaien in de zweefmolen, zijn geluk eens te beproeven met ringenwerpen of iets dergelijks, of om eens te schieten met een heuse buks. En dan die ouderwetse oliebollen. Vooral de eerste avond was het „bar" druk. De grote danstent trok heel wat danslustigen en The Melody Kings wisten de gang er in te houden. Op de tweede avond ging veler belangstelling uit naar „Tante Jutta", een kluchtspel waarvan de H.T.V. De Komedianten een goede vertolking gaf. DE GROTE FEESTELIJKE BAZAR TE GROET op Zaterdag en Zondag a.s. Zoals algemeen bekend zal zijn, wordt Zaterdag en Zondag a.s. op het terrein bij café Hakof een bazar gehouden, ten bate van het te stichten Tehuis voor Ouden van Dagen. Officiële opening Zaterdagmiddag 3 uur. Gezien het grote succes van de in het dorp Schoorl voor dit doel gehouden bazar, mogen wij de hoop uitspreken, dat het daar behaalde succes zeer zeker min stens zal worden geëvenaard. De bazar zal geopend zijn Za terdag van 3 tot 6 uur en van 7 tot 10 uur, alsmede ook des Zondags, en aan een ieder de gelegenheid geven om zijn of haar steentje bij te dragen voor het zo zeer begeerde doel, door hetwelk meerdere Ouden van Dagen ge holpen zullen worden. Er is vermaak voor jong en oud, terwijl gelegenheid bestaat tot het kopen van diverse ge bruiksvoorwerpen. Het rad van avontuur zal weer draaien en diegene aanwijzen die voor een prijs in aanmerking komt. Deze prijzen zijn zeer zeker aanlokkend. Ook de vrolijke keuken is weer aanwezig, evenals diverse oefen- spelen. Draaiorgelmuziek zal het heheel omlijsten, zodat er een gezellige stemming zal heersen. Na afloop gelegenheid tot dansen. Dorpsgenoten en ook gasten, verzuimt niet een kijkje te komen nemen om een instelling tot stand te brengen in de door U zo zeer gewaardeerde „parel aan de zee", hetwelk ook wij met recht een lustoord durven noemen. Velen hebben hun vrije uren opgeofferd om een en ander voor dit nobele doel tot stand te brengen. Mogen zij hun beloning vinden in een druk bezoek aan deze bazar. Zie de advertentie en de biljetten. KINDERSTRANDFEEST TE CAMPERDUIN De traditie getrouw organi seerde V.V.V. Groet-Camperduin Zondag weer het jaarlijkse strand feest voor kinderen van ingezete nen en gasten en oudergewoonte slaagde alles naar wens. Het weer was zo mooi als men dat maar wensen kon en er was grote belangstelling. Om half twee vertrok de lange stoet kinderen en groten, voorafgegaan door het Alkmaarse Muziekcorps Excelsior, dat pittige marsen liet horen, naar Camperduin waar door de ijverige commissie alles al ',in gereedheid was gebracht voor de verschil lende wedstrijden, die zouden worden gehouden. Driehonderd twee en twintig meisjes en jongens verschenen aan de start en zetten daar ten aanschouwen van een buitenge woon talrijk publiek hun beste beentje voor om een van de vele prijzen te bemachtigen. Intussen schenen de muzikanten onvermoei baar en vergastten ze het publiek op vrolijke klanken. De medewerking van Excelsior werd door V.V.V. en gasten op hoge prijs gesteld. De firma Schalkwijk verleende zijn hooggewaardeerde medewer king door de leden van Excelsior met haar bussen gratis te ver voeren van en naar Alkmaar. De namen van alle honderd vier en dertig prijswinnaars zou den een te lange lijst vormen. Volstaan we daarom met de le, 2e en 3e prijswinnaar van elke groep. Dribbelbal voor meisjes van 6-8 jaar: 1 Elske Boon, 2 Ireen Dijkstra, 3 Tini Visser. Ezeltje prikken voor meisjes Weektlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m. Zondag 13 Augustus Dokter POOT, telefoon 2320 Plaa tsbe spreken Zondagmiddag van 2-4 uur C' 'S MIDDAGS 1 UUR, BOEKHANDEL 6 UUR. 'S MORGENS 8 UUR

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1