Sfiedkaaüeu Biasccoft RADIO-MUZIEK EGMOND AAN ZEE Bedrijfspensioenfonds „De Rustende Jager" FILMNIEUWS. BRILLEN! bij Mr, Opticien D* W* PASTOOR, IN HET MUSEUM In een chic en duur cafétje Zit een stamclub bij elkaar, Met een glaasje Port of Sherry En een geurige sigaar. Het gesprek wordt al vervelend, (Wisselkoers en politiek) En subtiel klinkt in een hoekje, Mooie radio-muziek. In de kroeg van lange Doris Komt de zwerverstroep bijeen. Bedelaars, negatianten, Trekken daar des avonds heen. Tussen vloeken, lachen, zingen Van een driekwart dronken kliek, Hoort men schoon er niemand luistert Mooie Radio-muziek. In een grote, dure wagen, Een der beste die bestaan. Zal de rijke jonge dame, Naar de tennisbanen gaan. Auto, dame en bestuurder, Het is alles even chic. Eén beweging en dan hoort ze, Mooie radio-muziek. In een fraaie, grote ruimte, Rijk en smaakvol gedrapeerd, Wordt het allernieuwste snufje, Aan 't publiek gepresenteerd Greta Dinges viert triumphen, Boeit het talrijke publiek, Waar eens een orkestje speelde, Klinkt nu radio-muziek. Het concert wordt onderbroken Voor een droevig, kort bericht. Koffie-uurtje, ieder luistert, Mededeling van gewicht. Wat men zei, ligt opgesloten In dit ééne woord: „tragiek", Even stilte, even zuchten, Dan weer radio-muziek. In een kleine visserswoning Zit een moeder met haar kroost. In een stukgelezen Bijbel, Zoekt ze naar een woord van troost. Om de tafel zitten zwijgend, Maarten, Arie, Pleun en Riek, Buiten loeien de orkanen Hier géén radio-muziek. D. v. NOORT van 9-11 jaar: 1 Bertha Sluyter, 2 Marytje v. Raak, 3 Eefje van Willigen. Balwerpen voor meisjes van 12-14 jaar: 1 Arda Koning, 2 Gerda de Vries, 3 Marie Deelis. Dribbelbal voor jongens van 6-8 jaar: 1 I. Minkema, 2 Anke Meyer, 3 Cl. Coljé. Sprietlopen voor jongens van 9-11 jaar: 1 TonAlkema, 2 Tim Meyer, 3 Appie Broekhuyzen. Strandfiguren maken voor jon gens van 12-14 jaar: 1 Piet van Nus, 2 Piet Nettens, 3 Jan Krager. Hierbij ontpopten velen zich als ware kunstenaars. Hoogst voldaan keerde alles 's avonds naar huis terughet was weer mooi geweest, aardige wed strijden en tractatie na tractatie. V.V.V. en vooral de commissie kan met grote voldoening op dit strandfeest terugzien. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoogwater 12 3.06 3.33 13 3.44 4.11 14 4.22 4.49 15 4.59 5.23 16 5.34 6.00 17 6.09 6.33 18 6.46 7.10 12 9.06 9.33 13 9.44 10.11 14 10.22 10.49 15 10.59 11.23 16 11.34 12.00 17 12.09 12.33 18 12.46 1.10 SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd Dinsdag 8 Aug. 1 Pinxter-Diderich 67,5 2 Fam. Repko 63,5 3 Klik-v. d. Lelie 58,5 4 Dames Bouman-de Wilde 56. 5 Nieuwland-Visser 52,5 6 Half Sr.-Mosch 52. 7 Gasten 51 8 Haasbroek-Aalders 48,5 9 Half Jr.-Veuger 46. 10 Fam. v. d. Linde 44,5 Gasten zijn steeds welkom. TAFELTENNIS TOURNOOI De Egmondse Tafeltennisclub 21-19 uit Egmond aan de Hoef, organiseerde 3, 4 en 5 Augustus een tournooi in de Vergulde Valk, dat buitengewoon geslaagd is. Dank zij het slechte weer was dit tournooi een prettige afwis seling voor de badgasten, die dan ook in grote getale aan het tour nooi meededen, terwijl elke avond een talrijk publiek aanwezig was. Er werd met veel enthousiasme gestreden en vooral de finales, die Zaterdagavond werden ge speeld, waren meest buitengewoon spannend. Tot besluit van het tournooi speelden Cor de Buy, meervou dig kampioen van Nederland 1949 en Wim Stoop een demonstratie partij, die het publiek in adem loze spanning volgde. Een dave rend applaus bewees telkenmale, hoe het publiek met deze strijd meeleefde. Na een 2-0 achter stand, wist Wim Stoop tot 2-2 op te halen. In de beslissende partij werd hij tenslotte echter kansloos met 21-13 geslagen. Deze avonden en vooral de demonstratie tot slot, waren een prachtige propaganda voor de tafeltennissport. De uitslagen waren: heren-en kelspel 1 W Arts, die een fraaie beker ontving, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Egmond aan Zee; 2de prijs A. Houtkoper (médaille); 3de prijs J. Lambriks (tafeltennisbat). Hoe wel geen 4 de prijs beschikbaar gesteld was, stelde het bestuur voor de jonste deelnemer, de 13-jarige J. Benner, die als 4 de eindigde, alsnog een dasklem met de van Speyktoren beschikbaar, als troostprijs. Dames-enkelspel: 1ste prijs Mej. M. Pie (beker van V.V.V'); 2 de prijs Mej. L. Henke (mé daille middenstandsver.); 3de prijs Mej. N. Krab (tafeltennisbat). Verliezersronde: dames-enkel- spel 1 Mej. M. Seedert (taart), 2 de prijs Mej. M. Ofman (her inneringstegel) heren enkelspel 1 H. Asberg (taart), 2 de prijs F. de Grunt (tegel). De voorzitter, de heer B. Den- neboom, reikte na afloop Jer wedstrijden de prijzen met enige toepasselijke woorden uit en hier mede werd dit tournooi, dat voor de organisatoren een groot succes werd, beëindigd. Het gemeentebestuur en het bestuur van V.V.V. gaven op de laatste avond, door hun aanwe zigheid, blijk van hun belang stelling. DE GROTE DAG Zaterdag, 12 Augustus a.s. wordt voor Egmond aan Zee de grote dag, het hoogtepunt van het badseizoen. De fanfare Eens gezindheid uit Egmond-binnen geeft dan een concert, terwijl 's avonds op de Boulevard wieler wedstrijden worden gehouden. Na afloop daarvan wordt op het strand een vuurwerk afgestoken, dat schitterender zal zijn dan ooit tevoren. ZEEPKISTENRACE Voor de op Zaterdag 19 Aug. a.s. te houden zeepkistenrace te Egmond aan Zee, kan men zich nog tot Maandagavond opgeven bij de heer Bodenstoff, Wilhel- minastraat te Egmond aan Zee. Het belooft een spannende wed- stijd te worden, want inschrijvin gen komen uit alle delen van het land binnen. Het verkeer op 12 Aug. in Egmond aan Zee Met 't oog op de te verwachten drukte op Zaterdag a.s. in ver band met de wielerwedstrijden en het grote vuurwerk, is voor het verkeer de volgende regeling getroffenParkeren op de Bou levard na 5.30 uur is verboden. Na afloop van het vuurwerk kunnen automobilisten de gemeen te verlaten langs de wegen ten Noorden en Zuiden van de Voor straat. Wielrijders en voetgangers worden aangeraden in 't belang van hun eigen veiligheid de ge meente te verlaten via de Voor straat. Degenen, die na het vuurwerk nog niet naar huis gaan, zullen tot 's nachts 2 uur terecht kunnen in alle café's en daarna alleen in die zaken, die ook nu langer open mogen zijn. Het drukke seizoen.... en het VOOR DE LANDBOUW Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw is niet meer zulk een onbekende instelling als een jaar geleden, maar het zou bezij den de waarneid zijn om te be weren, dat ieder al precies weet wat hij ten opzichte van het Fonds te doen of te laten heeft. Juist in deze tijd nu de seizoenwerk zaamheden in de landbouw weer in volle gang zijn, is het nodig aan die misschien onbekende ver plichtingen te herinneren. Want extra werk eist het in dienst ne men van extra hulp. Voor die losse hulp moet niet alleen worden betaald, maar mceten evenals voor de vaste arbeiders, ook zegels worden geplakt. Dat geldt voor alle soorten werkzaamheden, waar voor arbeiders worden ingescha keld (zoals in de hooibouw, de fruit- en erwtenpluk, de rooi tijden en in de overige drukke seizoenwerkzaamheden in het be drijf). Ook de aard van het dienst verband doet er niet toe: voor de arbeider, die de rest van het jaar in een geheel ander bedrijf werkt, of voor degene, die de overige tijd zelfstandige is, zijn even goed premiën verschuldigd als voor de vaste of de losse arbeider. Niet alleen de boer en de tuinder, maar ook de pachter, de handelaar en de commissionnair, die in georganiseerde vorm land- bouwwerkzaamheden laten ver richten, zijn verplicht premie te betalen. Ook degene, die inwonende knechts in dienst heeft, of volon tairs, of wiens kinderen of familie leden tegen beloning in zijn be drijf werkzaam stelt moet voor deze mensen premie betalen. De premie is voorts verschul digd ongeacht de hoogte van het loon en eveneens indien het loon geheel of gedeeltelijk bestaat uit verstrekkingen in natura. Uitgezonderd van de verplich ting zijn alleen arbeiders, die jonger zijn dan 17 jaar of ouder dan 65 jaar. Iedere werkgever doet verstan dig zich tijdig terdege op de hoogte te stellen van wat hij precies te doen heeft. Hierdoor voorkomt hij moeilijkheden achter af, want aan de plicht tot premie betaling is toch geen ontkomen. Hij kan tot het verkrijgen van inlichtingen zich wenden tot de Sociale Verzekeringscommissie. Tot slot nog een enkel feit. Wist U dat het Bedrijfspensioen fonds in de korte tijd van zijn bestaan reeds meer dan P/4 mil- lioen gulden aan pensioenen heeft uitgekeerd? ZATERDAGSE GOEDERENMARKT op de Laat Wie kent niet de wekelijkse goederenmarkt op de Laat? Vrij wel iedere Alkmaarder, maar ook duizenden van buiten de stad, zullen des Zaterdags de verschei denheid van kramen hebben ge zien, waarop, eveneens weer in elke verscheidenheid, waren liggen uitgestald die bereikbaar zijn voor iedere beurs. Volmaakt is een dergelijke markt verder wanneer daar ook de standwerkers zijn. Lange verhalen dissen zij op' om hun artikel aan de man te bren gen, met als slot U weet 't wel 9, 8, 7, 26 cent, vooruit geef maar 'n kwartje. Duizenden mensen trekt deze markt die vanzelfsprekend aan Alkmaar ongekende voordelen biedt en daarom dan ook van groot belang is. Wist U dat deze markt hier in Alkmaar al meer dan een kwart eeuw bestaat? Zij dateert n.l. van 1921. De tijdsomstandigheden waren er in 1946 echter niet naar om dit jubileum te vieren. Doch nu zal het er toch van komen. Als datum is vastgesteld: Zater dag 12 Augustus a.s. 'n Uitgesteld jubileum dus, dat herdacht wordt met een etalage-wedstrijd voor de stille kramers en daaraan te vens verbonden een concours voor standwerkers. Aan het ge hele terrein wordt een feestelijk cachet gegeven. Van gemeente wege zijn geldprijzen ter be- schikking gesteld, terwijl de jury bestaat uit 'n aantal raadsleden. Om de gehele actie te doen slagen, is het nodig dat er van de zijde van het publiek belang stelling voor wordt getoond. Wandelt of kom dus 12 Augustus eens naar de stad. Gaat eens kijken naar de speciaal geëtaleerde kra men. Luistert eens naar de stand werkers die op die dag van 15-18 uur hun uiterste best zullen doen om een der uitgeloofde prij zen te bemachtigen. Wellicht kunt ge dan op de markt ook nog Uw voordeel doen. Voor de Laat-winkeliers die in al de voorbije jaren al zoveel voordelen van deze markt hebben gehad, is dit wel een bijzondere gelegenheid om hun instemming met deze actie te betuigen. Zij steken derhalve op die dag zeker de vlag uit. Het zal Zaterdagmiddag feest zijn op de Laat. Bergen Nh. „Het Meisje van het stille strand". „RHAPSODY IN BLUE", JEUGDFILM-MATINÉ'S „De nieuwe avonturen van Jopie Slim", „Het meisje van het stille strand" Zo luidt de titel van de film, die Vrijdag-, Zaterdag-, en Zon dagavond voor alle leeftijden om half negen in De Rustende Jager draait. Een vacantiefilm bij uitnemend heid, waarin Virginia Mayo het mooie meisje is en Ronald Reagan de vlotte jongeman, die beroeps halve mooie meisjes creëert. Maar de creatie is zijn ontdekking van een lerares, die liever bewonderd wordt om haar intellectuele dan om haar lichamelijke eigenschap pen. Deze lerares is natuurlijk Virginia. Voorts spreekt het van zelf dat er zich een vrolijke ge schiedenis ontwikkelt met veel show, waardoor men mag zeggen een door en door gezellige film, die vol is van zomerzon en zo merzotheid. Maandag-, Dinsdag-, en W oens dagavond half negen, wederom voor alle leeftijden draait „Rhapsody in Blue", een muziekfiilm, zoals uit de titel blijkt. Men hoort deze superjazz- muziek van George Gershwin, want de rolprent beeldt het leven uit van deze componist en het is een boeiend verhaal geworden, zeer de moeite waard om te zien en te horen. Voor de jeugd heeft de Rus een bijzonder aardige film op het programma en wel alle matiné's van Zaterdag tot en met Woens dag, aanvang half drie. Gegeven wordt De avonturen van Jopie Slim", uitgebracht door de Arthur Rank Jeugdfilms. Kinderen, in de film, treden op als detectives en dievenvangers, per auto en per vliegtuigmoderner en roman tischer kan het niet. De Rank-films staan bekend als uitstekende ont spanning voor de jeugd, zodat verwacht mag worden dat onze jongens en meisjes in drommen de bioscoop zullen bestormen. Overweldigende keuze in nikkel, doublé, celhoorn en glasbrillen, BERGEN, H0FLAAN 2 - TEL. 2202 - Erkend Ziekenfondsleverancier SCHOORL „De Rustende Jager", Dinsdags n.m. 7.30-8.30 uur. EGMOND: „Vergulde Valk", Maandags n.m. 7-8 uur. L. VAN HEEMSKERCK VEECKENS MET „SPRUIT". Als ge in het geestige, wetenswaardige boekje van mevr. v. Reenen—Völter „De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld" het beeld van het oude schilderachtige Bergen in u hebt opgenomen, gaat dan 't Museum binnen en laat u met Spruit naast u de beeldekens der verschillende goede kennissen in het boekje opgedaan, aanwijzen. 't Zal een plaisante morgen zijn! Daar heb je allereerst d' ingang. Alstublieft, komt het huis binnen door d' achterdeur, want je weet het: De voor deur in d'oude tijden werd alleen geopend, wanneer de bewoner begraven werdHet hangt saam met 'n aloud idee voor de doden. Kon het niet zijn, dat de schimmen, zo dachten zij, uit het graf verrezen en de vroegere woning binnen trachtten te dringen om de bewoners te veront rusten? Daaromnooit de voordeur meer open, want de geest kon alleen maar die deur weer ingaan, die door het ontzielde lichaam verlaten was. Dus plechtig dicht ge houden de voordeur en open, na een korte ruk aan d' ouderwetse schel, de achterdeur. Ha! de groene achter deur, die half open, zo'n heerlijk steunvlak gevormd moet hebben voor de armen van zo'n menig babbelend, uit- turend Truitje. Wie denkt niet aan het leuke versdat nog altijd in een dorp van kracht zou kunnen zijn: Truitjen weet alles Wie komt, en wie gaat Hoe vroeg of de bakker te praten staat. Hoe laat nog Jong Melis zijn lieveken kust, Hoe lange Ome Gijs van zijn nietsdoen rust. Waar of er de post zijne brieven loost. En waarom mooi Francientje zo bloost. Ei, meidekens, mannekens alle te saam, Bloost, kust of blaakt ge? Doe het Maar schuwt Truidekens raam! Ziet ge Truitje daar niet staan als op een prentje van een oude meester? Daar zijn wè dus met Spruit binnen gegaan door de hall, met zijn witte en zwarte tegelvloer, in de grote kamer met schouw. En zo, als je zou doen als je te gast was, zo doe je nu. Je loopt eerst naar de grote, donkere, eiken houten tafel bij het raam, waaraan Moeder de vrouw in was, keurig uitgedost, stillekens, „als echt" neerzit. Daar hei-je de sierlijk, gebruikte, hoge koffiepot, met zijn Russische stijl, van de drie kranen of tuiten, en ver tind van binnen. Wat is het voordeel van die drie tuiten? Wel, als ze een groot gezelschap bij zich Jiad, dan had de vrouw des huizes de kopjes van de verschillende „rich tingen" al zittende maar onder de kranen te houden, en hoefde het gezellig gesprek door opstaan en gewandel niet te verbreken. Wat een verschil bij thans! nu de theetafel dikwijls in een hoek van de kamer staat, en de gastvrouw in de levendigheid van het gesprek heen en weer dribbelen moet. 'n Wonder, 'n wonder dat ze de thee niet bijwijlen in de suikerpot schenkt. Apropos, wist ge, dat men vroeger meermalen niet van suiker in de koffie gediend was, maar een lepeltje stroop gebruikte? Naast het raam vinden we de kamer met de schouw, een zeldzaamheid voor de oude tijden: een kast, een brood kast 't Spin genaamd, en daterend van 1671. Je had vroe ger geen buffetten en brood, lepels en vorken hadden toch een verblijfplaats nodig. Hangkasten bestonden er niet. Alles ging in kisten, groot en massaal en soms prachtig gesneden of wel beschilderd. Zo'n grote klerenkist zie je van nabij in het museum tegen een der wanden en daarin ligt o.a. een duffelse jas van zulk een gewicht en zwaarte,dat je nu helemaal vanuit de twintigste eeuw een diep respect krijgt voor het heer schap, dat de kracht had, die jas niet alleen te dragen, maar er ook mee uit wandelen te gaan! Het moet iemand geweest zijn, met wie het plaisanter was de maaltijd te gebruiken, dan te vechten. Ja, wat zat er niet al in zo'n klerenkist, die alles borg, want de enige kast, die je vroe ger in zo'n boerenhuizinge vond, was behalve het Spin, de zogenaamde pottekast, tussen de bedsteden aangebracht en waarin wel eens huisraad, een beste jurk, een jas of mantel opgeborgen werd. Maar meer niet. Zelfs je kousen werden geborgen in de plechtige, grote kist en je had Zondagse kousen voor mooi en door-de-weekse voor op school. Dat weet Spruit nog bestig. Glanzig, donker, diep van kleur zijn de beschilderingen soms van die brood kasten en kisten. Graag werden ze versierd met bijbelse voorstellingen. Soms kun je er Adam en Eva op zien, met als enig kostuum een paar kaplaarzen, dan weer, zoals hier op 't Spin zie je een afbeelding van de Drie Koningen. Bij de haard, onder de grote schouw, staan we even stil. Daar zie je de oude kerkstoof, die je als kind, aan zo'n hengsel naar de kerk had te dragen en ook weer had te halen. Daar is de theestoof, ook voor de koffie in gebruik en tenslotte nog de zogenaamde rijtuigstoof, die, terwijl de mensen bijvoorbeeld heel van 't Woud kwamen in hun wagen, in het rijtuig bleef staan onder de kerkdienst. Na kerktijd werd dan soms gezellig afgestapt in de „Rus" (de uitspanning!). Bij de schouw ontbreekt natuurlijk de doofpot (met de tegelsteen), niet, waarin je zo zuinig de kooltjes tegen de volgende morgen bewaren kon. Ook zien we de grote bruine koepelvormige domper van aardewerk, die over de kooltjes in de haard kon worden heengezet, en die met zijn tuitje de onderliggende kooltjes nog net „asem" ge noeg liet, om te blijven gloeien. De domper draagt een wijze spreuk: „Geduld overwint alles". Haardijzer, met zwavelstokken, blaaspijp, om het vuur aan te wakkeren, heugelhaak met de opening om de kon kelpot op diverse hoogten te hangen boven het haard- welk een tafereel van oude, gemoedelijke gezellig- vuur, heid roepen jelui voor ons op, uit vroeger tijd! Weet, de konkelpot is de koffieketel en konkelen is het oude woord voor koffiedrinkenHoe knus moet het vroeger benee die schouw zitten zijn geweest. Vader heeft het vuurcom- foor voor zijn pijp, dat naast het naaimandje met de benen naaldekoker van moeder op tafel stond, naar zich toe getrokken en zet er duchtig de smook in. Vuurpokus heette honderd jaar geleden dat trouwe vuurkomfoortje, dat va der thuis zijn vlammetje bezorgde, zoals de tondeldoos het deed wanneer hij uit was en het vuurken zo bij zich op zak droeg. Ja, die vuurkwestie! Luitjes, die langgeleden jong waren, herinneren zich nog, hoeveel bewoners van hof steden zich graag denneappels thuis gebracht zagen, om dat die zo best het vuur van schouw of „pokus" onder hielden. (Wordt vervolgd) Aug. 's morgens 's namiddags Laag water Aug. 's morgens 's namiddags Boekhandel C. Oldenburg - Schoorl Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8.30 uur'n film vol zomerzon en zomer zotheid met Virginia Mayo. Toegang alle leeftijden. Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8.30 uur, de zeldzaam geworden muziek film van George Gershwin met All Jolson Toegang alle leeftijden. Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dins dag-, Woensdagmiddag te 2.30 uur, entree f 0.50 - f 0,75 Een Arthur Rank-film. Speciaal voor de jeugd

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2