INeekMod ff ff lfan, de Hedadie, l/ooe bet beifyescbo-eide*, beb&ud BERGEN SCHOORL van het Bergerbos VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1950 27c JAARGANG No. 33 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Bgmond a. d. Hoef Mogen wij U nog even her inneren aan onze vacantie? Deze loopt vanaf Zaterdag 19 Aug. tot en metMaandag 28 Augustus. Hierdoor verschijnt volgende week geen Duinstreek. Het eerstvolgende nummer ver schijnt Vrijdag 1 September. PIET WIEGMAN exposeert bij het K.C.B. Van 19 Augustus tot en met 1 September a. s. zal de kunst schilder en ceramist Piet Wieg man exposeren in de kunstzaal van „De Rustende Jager, Bergen, als gast van het Kunstenaars Centrum Bergen. De tentoonstelling wordt ge opend op Zaterdag 19 Augustus a.s. om 4 uur door dr W. Huy- gens, Burgemeester van Bergen. De kern der tintoonstelling zal het ceramisch werk van Wieg man vormen, dat van zulk een bijzonder allure is. Daarover een enkel woord. Wiegman veroordeelt de in dustriële middelen. Hij acht het onmogelijk in de ceramiek een gevoel te vertolken, als men zich van andere dingen dan zijn vin gers bedient. Hij vormt zijn borden en tegels dus zelf, hij maakt „unica", persoonlijk werken, waar bij het werktuigelijke de kleinst mogelijke rol speelt. Piet Wiegman vervalt niet in nabootsing van decoratiesystemen, doch put geheel uit zichzelf, zodat hij met recht van zijn kleurig aardewerk kan zeggen: ,,'t is huis back en heel mijn". Hoewel hij verfijnde en edele kleurencombi naties kan maken, mag de zgn. „boerenwaar" hem meer trekken dan het Delftse aardewerk. Zijn werk heeft dikwijls de naieve schoonheid van volkskunst. Zijn tegels en tegeltableaux zijn alle naar eigen inventie. De in houd der voorstellingen bestaat uit vissen, garnalen, een kreeft, kaartspelers, een paard met veulen, etc. De borden worden opgevro lijkt door versieringen met maan en sterren, salamanders, slanqen, vogels en nesten met eitjes, bloe men en planten, ornamenten uit punten, lijnen en vlakken Als aanvulling bij het ceramiek zullen een 15-tal aquarellen de wanden sieren. Een tentoonstelling waarvoor gaarne de belangstelling van de inwoners van Bergen en Schoorl alsmede van hun gasten wordt gevraagd. Voor zakelijke gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. „WIJ BEGRIJPEN ELKAAR'' Er was grote belangstelling voor dit cabaret-programma. De Schouwburg „De Rustende Jager" was tot het laatste plaatsje bezet, toen Alexander Pola zijn audito rium kwam vertellen dat de titel „Wij begrijpen elkaar" al heel oud was en eigenlijk het eerst was gebruikt door Kaïn. Als de meest volmaakte vorm van pret noemde hij lachen om je buur man 1 Jozef Baar, die zich even deugd zaam meende te mogen noemen als Jozef, die we kennen uit de geschiedenis met Potifar's vrouw, was enig als conferencier. Hoe prachtig gaf hij o.m. het onder scheid tussen conférence en con ferentie. Onbetaalbaar was hij als dichter, die papier, potlood en een grote mond had, maar wie gedachten ontbraken. Toen die hem door het publiek werden ge geven als, de appel valt niet ver van de stam, honny soit qui mal y pense etc, etc,, kwam zijn dra matisch talent te voorschijn en gaf hij een tweede Hamlet. Alle medespelenden en alle num mers te vermelden, heeft geen zin. Maken we een uitzondering voor een enkele. Katja Berndsen gaf een mooie vertolking van „Christopher Ro bin is saying his prayers" en „Le grand voyage d'un pauvre nègre" die graag een echt schip wou zien, daar in slaap viel en als verste keling te werk gesteld werd. In „vacantie", gegeven door het hele ensemble zullen velen hun eigen vrije dagen hebben herkend regen, een gezellige? kamer, pret tig gezelschap enz. enz. Prachtig was het taailesje dat Alexander Pola zijn partner Dini Sprock gaf en de inlichtingen die Dries Krijn als portier van een reisbureau gaf aan de reiziger Jozef Baar. Het publiek heeft zich de ganse avond ondanks het miezerige weer kostelijk vermaakt. Het waren geen strandgenoegens, maar toch genoegens. VOOR ELCK WAT WILS IN HET OPENLUCHTTHEATER Het Nederlands Cabaret o.l.v. André Carrell bracht Woensdag voor elck wat wils in het open luchttheater. Zag het er 's mor gens naar uit, dat het de hele dag zou regenen, Bergen kon voor de zoveelste maal in dit seizoen weer zeggen: een droeve morgen, een blij einde. Begunstigd door prachtig weer konden de middag- en avondvoorstellingen doorgaan, 's middags koa de jeugd genieten van „Koning Gaap slaapt". Met de grootste aandacht hebben de jongens en meisjes het spel gevolgd, ze hebben genoten van de ondeugende streken van Barend (mooi vertolkt door Marianne v.d. Bergh), gelachen om veldwachter Snor (Joop ter Wijde), hun afkeuring van de houding van de raadsheer (prach tig gespeeld door André Carrell) luidde te kennen gegeven, ge leerd van de koning, dat gezond heid meer waard is dan alle schatten der aarde, geapplaudi- seerd toen het oude vrouwtje (Mevr. Bakker) de koning genas en de raadsheer ontmaskerde. 's Avonds was het cabaret en acrobatiek. Het was voor het eerst dat in het openluchttheater een cabaretavond werd gegeven en. het experiment is schitte rend geslaagd. André Carrell had succes als conferencier of „wandelend pro grammablad" zoals hij het uit drukte en werd luide toegejuicht toen hij optrad met Westfriese humor en als zanger. Marianne v.d. Bergh liet gevoeliger snaren trillen met haar „kijkdoos". Joop ter Wijde vergastte als accordeo nist de aanwezigen op operette klanken. Prachtig waren de imita ties van mondharmonica, bioscoop orgel en draaiorgel, die hij uit zijn trekpieper toverde. De Napoli- taanse zanger zong enkele Napo- litaanse liederen, een Italiaans volksliedje en „Waarom". In de mooi gespeelde schets „Recht is recht" bufite André Carrell zijn kansen uit als hij als getuige voor de rechter wordt geroepen. Geheel iets anders vertoonden de Morali's. Zij lieten staaltjes van acrobatiek zien, die algemeen bewondering wekten. Summa summarumeen goed geslaagde dag. Jammer alleen, dat het theater niet tot de nok gevuld was. ZANG Eind Augustus geeft Bergens Mannenkoor een concert, waarin o.m. een koornummer zal worden uitgevoerd, hetwelk gedicht is door onze vaste medewerkster Maartje N. Zwaan, terwijl dit gedicht, „Naar het eeuwige licht", getoonzet is door de bekende com ponist Jac. Bonset. Groet uit Doornspijk Het Blauwe Vogelkamp van de K.J.V.O. zendt de hartelijke groeten aan ouders en vrienden. Ieder maakt het uitstekend. Toch ten werden gemaakt naar de IJssel en Salland, naar het Uddelermeer en de Zwaluwenburcht. Zaterdag komen allen om on geveer zes uur allemaal terug in Bergen. Dan vertrekt het Jonge Valkenkamp naar Doornspijk. GESLAAGD Voor het 2 Aug. j.l. gehouden melk-examen van het Rijks Zui- velconsulentschap in de Prov. Nrd. Holland te Stompetoren, slaagde onze plaatsgenoot de heer C. J. Kaandorp met een totaal van 185 punten. Opbrengst T.B.C.-collecte De collecte, gehouden in de week van 31 Juli tot 5 Augustus ten bate van de sanatoria Son- nevanck en Zonnegloren heeft opgebracht f 798,56. Hartelijk dank aan alle milde gevers. ZONDAGSDIENST ARTSEN 25 JAREN IN UNIFORM Vrijdag 18 Augustus voor 25 jaren, deed onze plaatsgenoot de heer Th. Vegter zijn intrede bij het corps Politietroepen. Na te Kerkrade en verschillende plaatsen aan de grens dienst te hebben gedaan, kwam hij in 1926 naar Amsterdam en was dan hier, dan daar gedetacheerd. In 1931 werd hij postcommandant te Ouderkerk a.d. Amstel en in 1932 volgde zijn benoeming tot Gemeenteveld wachter te Schoorl. De stoere Fries, die Mei 1900 „to Wartena, gem. Idaarderadeel, Friesland, op 'e Wrald kaem" en Fries bleef in „ieren en sinen" zou Holland niet meer verlaten en wist zich wonderwel aan te passen bij de volksaard bier. Als politieman stond hij natuurlijk ook aan cri- tiek bloot: die aan de weg tim mert, heeft nu eenmaal veel berichts. Vegter vatte zijn taak op, zoals oud-commissaris Voordewind het in een interview met de redactie van het weekblad „Friesk en Frij" zo graag zag: „in pelysjeman is gjin automaet dy 't forbalen produsearretit boekje en de gummystók moat er sa min mooglik üt 'e büse heljehij moat ek as peliesjeman minske bliuwe". Vegter was al de jaren onver anderlijk de actieve, plichtsge trouwe ambtenaar, al veranderde hij ook nog al eens van titel of uniform: in 1943 werd hij mare chaussee, in 1946 Rijkspolitie, groep Schoorl, in 1947 postcom mandant te Groet. Het zal de jubilaris op zijn zilveren jubileum niet aan belang stelling ontbreken, velen zullen hem de hand komen drukken en hem gelukwensen met het bereiken van deze mijlpaal op zijn levens weg. De Duinstreek voegt gaarne zijn beste wensen bij de vele, die hem zullen geworden. MARIONETTEN THEATER. Na zijn sucsesvolle tournée op de Veluwe, geeft het Ned. Ma rionettengezelschap Zaterdaga vond 19 Aug.,8.30 uur een voor stelling in „De Rustende Jager" te Schoorl. Het gezelschap is er in geslaagd een vorm van klein kunst en amusement te scheppen, die reeds duizenden bezoekers verbaasd deden zijn. De moderne Marionetkunst blijkt wonderbaarlijke mogelijk heden te bezitten om de toe schouwers te verplaatsen in een wereld van fantasie en verbeel ding. Het gezelschap heeft een theater, dat beschikt over de modernste snufjes op het gebied van decors, verlichting en geluids techniek tientallen zeer grote, aan draden bewogen marionetten spelen mee in de voorstelling van Zaterdagavond. Op Zaterdagmiddag wordt een aparte Kindermiddag gegeven en wel om half vier, waarin sprookjes worden opgevoerd. DE OUDEN VAN DAGEN NAAR DE AVIFAUNA Naar men ons mededeelt, zal de tocht met de Ouden van Da gen plaats hebben op Maandag 4 September. Het einddoel zal zijn een bezoek aan het prachtige vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn. De volgende week zullen wij nadere mededelingen doen. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoogwater Aug 's morgens 's namiddags 19 7.26 7.41 20 8.10 8.37 21 9.06 9.41 22 10.20 11.02 23 12.02 12.15 24 12.35 1.20 25 1.55 2.31 26 2.52 3.21 27 3.36 4.04 28 4.19 4.45 29 5.08 5.21 30 5.33 5.55 31 6.06 6.27 Laag water Aug 's morgens 's namiddags 19 1.26 1.41 20 2.10 2.37 21 3.06 3.41 22 4.20 5.02 23 6.02 6.15 24 6.35 7.20 25 7.55 8.31 26 8.52 9.21 27 9.35 10.04 28 10.19 10.45 29 11.08 11.21 30 11.33 11.55 31 12.06 12.27 DODELIJK ONGELUK De 68-jarige heer K. de Vet van Warmenhuizen werd Zon dagavond op de Laanweg door een hem achteropkomende vracht auto, bestuurd door de heer Ba- keboer uit Medemblik, aangere- Onlangs bladerden wij wat in een oude jaargang van de Bad- bode, die van 1930. Dat was het jaar, waarin het Natuurreservaat, ruim 73 ha. bos, heide en duin gebied voor bijna f 100.000, van de heer J. van Reenen door de gemeente werd aangekocht. Bijna 10 ha. van het Wester- bos, grenzend aan de Sparrelaan, was echter in handen van de N.V. Bouw en Bouwgrond Mij Bergen-Binnen te 's-Gravenhage, die dit bezit voor eveneens bijna eei ton wilde overdoen. Dit stuk bos vormde één ge heel met het aangekochte gebied en in de gemeenteraad betoogde Dr Hemelrijk terecht, dat zonder deze 10 ha. van de Bouwmaat schappij het natuurreservaat zou zijn als een schoon gelaat met een geschonden neus. De gemeenteraad besloot voor de aankoop van het ontbrekende stuk nog f 30.000,beschikbaar te stellen, indien de rest bijeen werd gebracht door Rijk en Pro vincie en door vrijwillige bijdragen van particulieren. Een comité van actie, tot dit doel opgericht, ga randeerde f 10.000,— aan vrij willige bijdragen van de burgerij en natuurvrienden. En zo verscheen dan wekelijks in de Badbode de verantwoording van binnengekomen giften onder bovenstaand opschrift. Binnen drie maanden was het gegarandeerde bedrag bijeen en in het laatste nummer van de Badbode kon de redacteur, tevens voorzitter van het comité, met voldoening vaststellen, dat het gestelde doel was bereikt en tot in lengte van dagen het natuur reservaat de wandelaar rust en de kinderen een veilige speel plaats zou bieden. Hoe weinig zullen de natuur vrienden van toen vermoed heb ben dat nog geen 20 jaar later opnieuw actie nodig zou zijn voor het ongeschonden behoud van datzelfde stuk bos. Maar is het dan geen gemeente eigendom geworden? Zeker, legt U echter de nadruk op het woord ongeschonden en ga dan nog eens kijken in het natuurreservaat. De gevolgen van de plundering in de laatste oorlogswinter zijn door het weer opschietende hout wel gemaskeerd, doch voor een scherp ziend oog kan de armelijke staat van het bos niet verborgen blijven. Erger is, dat de stille, voor name Sparrelaan in het verkeer is opgenomen. Fietsen, bakkers karren, groentewagens, auto's rijden daar vrijelijk als over een gewone verkeersweg. Dat ook motoren en sedert kort de brom fietsen daar niet ontbreken spreekt wel vanzelf, om van de ruiters, die van het hun toegewezen pad zijn afgeweken maar te zwijgen. Hoe zou het ook anders kun nen, wanneer de gemeentelijke autoriteiten zich niets aan het natuurreservaat gelegen laten lig gen en het b.v. mogelijk is, dat met hun toestemming de Sparre laan wordt opgenomen in het parcours van een wielerwedstrijd en de ruiters een cross door het natuurreservaat mogen houden. Vooral met de fietsen is het erg. Overal komen jakkerende, jagende jongens, die langs de pa den en de paadjes, langs duin hellingen en door nieuwe be plantingen elkaar achterna zitten. Hoe weinig is er in dit stuk niemandsland overgebleven van zijn oorspronkelijke bestemming een rustige wandeling voor de natuurliefhebber en een veilige speelplaats voor kinderen. Drie maanden waren in 1930 voldoende om het natuurreservaat veilig te stellen. De verwildering van de oorlog zijn we na 5 jaar nog niet te boven. Intussen is er een lichtpunt: De bordjes, die de bestemming van het natuurreservaat aangeven en op de herplaatsing waarvan reeds jaren van verschillende zij den werd aangedrongen, zijn op de meeste niet alle toegangs wegen weer neer gezet. Klein en onopvallend staat het er dan weer: Uitsluitend voetpaden. Voorzichtig met vuur, Blijft op de paden. Daaronder het bekende verkeers bord in minimum formaat wit met rode rand, dat alle verkeer, behalve voor de voetgangers, verbiedt. Niet dat het nog veel geholpen heeft. Maar de politie kan nu ten minste tegen misbruik optreden, waarbij zij naar we vertrouwen tactisch genoeg zal zijn om het begrip pad niet al te eng op te vatten. En het gemeentebestuur zal het bij de herplaatsing van deze borden niet mogen laten. Ook dit zal er op moeten toezien, dat zijn verbodsbepalingen niet over treden worden en. het her stel van de oorlogsvernielingen in het bos ter hand moeten nemen. Waarbij we dan hopen, dat het natuurreservaat niet zal ver anderen in een wel onderhouden park. En de burgerij? Zij tonen zich het kostelijk bezit van het natuurreservaat waard door er de stilte en de rust te eerbiedigen. Zij geve de vreemdeling het goede voor beeld en helpe mede, evenals de scholen, om de jeugd eerbied voor de natuur bij te brengen. Opnieuw dus: Voor het on geschonden behoud van het Bergerbos. KANKERBESTRIJDING In het tijdvak 28 Aug. tot 3 Sept. zal ook in deze Gemeente een collecte worden gehouden ten bate van het Kankerfonds. (Koningin Wilhelminafonds). In derdaad er wordt in de laatste tijd veelvuldig gecollecteerd voor allerlei doeleinden, doch men dient te bedenken dat de bestrijding van de kanker, naast die van de bestrijding van de T.B.C., een aangelegenheid is die ons gehele volk aangaat. Voor de organisa tie van een collecte met gunstig resultaat, is de medewerking ver eist uit alle lagen der bevolking. Namens het plaatselijke comité doe ik dan ook een dringend be roep op die medewerking. Geeft U op als collectant of collectrice voor één van de dagen, hetzij 's morgens, 's middags of 's avonds, van het tijdvak 28 Aug. tot 3 Sept. a.s. De aanmelding kan zowel mon deling als schriftelijk geschieden ter gemeente-secretarie, Algemene Zaken. De Burgemeester van Bergen Dr. W. Huygens den en tegen de grond geworpen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is over leden. Tegen de bestuurder van de auto is proces-verbaal opgemaakt. TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Dit weekend werd te Groet een bazar gehouden ten bate van het te stichten Huis voor Ouden van Dagen. Dr. Risselada opende de fancy- fair als voorzitter van het comité. Hij heette bestuur en raad van toezicht van de Burgemeester Peeck Stichting en de weinige belangstellenden (het mooie weer lokte naar buiten) hartelijk wel kom. Over het doel van deze bazar meende hij kort te kunnen zijn. Een kleine ziekte kan het leven van onze oudjes moeilijk maken en waar het aantal ouden van dagen te Schoorl lang niet gering is, achtte hij het toe te juichen dat de burgerij moeite doet de medemensen te helpen door te trachten een huis voor ouden van dagen te stichten en te exploiteren. Dit alles kost echter veel geld. Velen hebben gegeven, maar er is meer nodig. Schoorl heeft al een bazar georganiseerd, die een groot succes werd. Spreker hoopte, dat Groet niet zou achter blijven en dat de baten hier naar evenredig heid zouden zijn, zo mogelijk die te Schoorl overtreffen. Tenslotte zei Dr. Risselada dank aan alle gevers en vervaardigers voor het vele, dat zij hadden af gestaan voor het mooie doel en dankte hij hen voor de tijd, moeite en kosten daaraan besteed. Hij had eveneens een woord van dank voor de vele technici, die geheel belangeloos hun tijd hadden ge geven voor het inrichten van de bazar en voor de heer Hakof, die de grote tent ter beschikking had gesteld. En hiermee, aldus eindigde Dr. Risselada, verklaar ik de bazar voor geopend. Het woord is aan U. Was 's middags de belangstel ling gering, 's avonds kwam het publiek opzetten en offerde menig dubbeltje bij rad van avontuur, ringwerpen, speerwerpen, ballen- gooien, schiettent, grabbelton, sjoelbak of andere attractie en genoot daarbij van een geurig kopje thee, waarvoor de fa. Keg zorgde. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd Dinsdag 15 Aug. 1 de Wilde-Diderich 51. pnt. 2 Haasbroek- v. Twuyver 46,5 3 v. Dijk-v. Hof 45. 4 Hoef-Mors 45. 5 Veuger-Delwig 42,5 6 v.d. Linde-Kuiper 39. 7 v. d. Lelie-Repko 33,5 8 de Wilde-Bouman 33,5 Gasten zijn iedere Dinsdag avond welkom. D IE DUINSTREEK Zondag 20 Augustus Dr. LUGTEN, telefoon 2700 Zondag 27 Augustus Dokter POOT, telefoon 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1