COLLECTE Bioscoop SERVETTEN C. OLDENBURG BRILLEN Boterhamzakjes Bö-e-Ukandd van 28 Augustus tot 3 September EGMOND AAN ZEE BRILLEN! bij Mr* Opticien D* W* PASTOOR, IN HET MUSEUM „De Rustende Jager FILMNIEUWS. ostzegels Postzegelalbums Kastpapier? Boekh. Oldenburg, Schoorl Burgemeester en Wethouders der gemeente Bergen N.h., maken hiermede bekend, dat de afdeling voor Psycho-technische dienst van school- en beroepskeuze en de bedrijfspsychologie van de Stich ting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland zijn werk zaamheden zal aanvangen in de week van 21 t/m 26 Augustus 1950 In Alkmaar zal spreekuur worden gehouden in het gebouw Ken- nemerstraatweg 103, des Vrijdags van 2-3 uur n.m. Formulieren van aanmelding voor een psycho-technisch onderzoek bij de hierbovenvermelde afdeling zijn verkrijgbaar ten kantore van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Karei de Grotelaan 23 alhier. BERGEN Koningin Wilhelmina Fonds (Kankerbestrijding) Meldt U aan als COLLECTANT of COLLECTRICE ter Gemeente-secretarie (bij voorkeur vóór 27 Augustus a.s.) Zie voor bijzonderheden elders in dit blad. Hoogtijdag in Egmond Wielerwedstrijd met tot slot groot Vuurwerk Koeman won eindsprint Onder grote belangstelling werd Zaterdagavond om half zeven het derde Boulevard-Criterium verreden, georganiseerd door de Wielrenvereniging Alcmaria Vic- trix, in samenwerking met de Egmondsevereniging voor Vreem delingenverkeer. Enkele duizenden toeschouwers omzoomden het parcours Boule vard, Emmastraat, Wilhelmina- straat, Julianastraat, toen de 55 deelnemers, waaronder overbe kende renners, starten. Jammer was het, dat reeds binnen een half uur de meesten moesten op geven, zodat tenslotte een 15-tal overbleef. Nog meer was het te betreuren, dat „Tarzanvan Breenen, uit Amsterdam na eerst een berisping te hebben ont vangen wegens zijn gedrag, ten slotte met nog 30 ronden te rij den door de jury uit de wedstrijd werd genomen. Inmiddels waren reeds heel wat premies uitgeloofd. Petrie uit Amsterdam en de Alkmaarder Ottenbros bleken sterk in het vergaren van deze extra prijzen. Toen de laatste ronde inging wa ren er nog twee renners bij el kaar. Het was dus met geen mogelijkheid te zeggen, wie als winnaar over de eindstreep zou komen. In ademloze spanning leefde het publiek mee. Jammer was het dat velen hun enthou siasme niet konden bedwingen en het parcours opdrongen, waar door degenen, die iets verder van de finish afstonden, de eindspurt niet konden volgen. Winnaar werd J. Koeman uit Krommenie, die behalve de beker, een schit terende bloemenhulde ontving. De verdere uitslagen luidden2 F. Cornelisse uit Halfweg, 3 F. Pe trie uit Amsterdam, 4 A. Voor- ting uit Haarlem. 5 W. Snijders, uit Halfweg, 6 J. Trompetter uit Wieringen, 7 N, Siebeling uit Wormerveer, 8 J. Ottenbros uit Alkmaar. 9 G. Timmerman Zaandam, en met 1 ronde achter stand 10 S. Pranger uit Anna Paulowna, 11 K. Kwantes uit Wormer. Het Vuurwerk Voor het vuurwerk stroomden inmiddels vele duizenden naar de Boulevard en het strand. En toen de eerste vuurpijl met een don derende slag de lucht inging, waren n'ar schating zeker 30000 mensen bijeen om 3 kwartier lang te genieten van een vuurwerk, zoals Egmond niet eerder had ge geven. Het was een fantastisch ge zicht bij het licht van dit vuurwerk, de vele duizenden te zien, die op het glooiende strand zaten als op een amphitheater en langs de Boulevard en allen een prachtig gezicht op dit vuurwerk hadden. Wel was het jammer dat er tamelijk veel wind stond, waardoor alles wat vlug ging, maar geluk kig bleef het tijdens het vuurwerk droog. Zonder onderbreking werden niet minder dan 90 nummers af gewerkt, waaronder een tiental prachtige grote stukken. Telken male gaf het publiek door applaus Overweldigende keuze in nikkel, doublé, celhoorn en glasbrillen, BERGEN, HOFLAAN 2 - TEL. 2202 - Erkend Ziekenfondsleverancier SCHOORL„De Rustende Jager", Dinsdags n.m. 7.30-8.30 uur. EGMOND: „Vergulde Valk", Maandags n.m. 7-8 uur. zijn instemming te kennen en het was ook werkelijk een kleurig festijn van licht, van draaiende molens, van vuurspuwende zon nen, die draaiend en knallend de lucht ingingen, van Bengaals vuur, van gouden regen, ja wat niet al. Buitengewoon was de duiven til, van waaruit duiven uit en in vlogen en de wip, waarop lich tende figuren hun kunsten ver toonden. Tot slot verscheen de omroe per, slaande op zijn bekken en allen een „tot weerziens" toe roepend. Toen stroomden de duizenden de straten in en kon men in de Voorstraat over de hoofden lopen. Bijna een uur duurde de uittocht, die door de verkeersregeling uit stekend verliep. Een compliment voor het 25 man sterke politie corps is hier dan ook zeker op zijn plaats. Nog lang genoten velen van deze uittocht die een onafgebroken lichtstoet vormde, zover het oog reikte. Toen keerde langzamerhand de rust weer enigs zins terug en een regenbuitje dat zich gelukkig zolang had schuil gehouden, zorgde er voor, dat de pret verder binnenshuis gezocht werd. Nog lang hebben velen nage- fuifd en het was diep in de nacht, toen de laatste feestgangers huis toe gingen. Het feest van Vuur en Licht was voor een jaar voor bij. Tijdens het begin van het vuurwerk, verscheen in lichtende cijfers het nummer van de hoofd prijs van de vuurwerkloterij. Onder toezicht van notaris Knook was hiervoor aangewezen het nummer C 1742. De gelukkige bezitter hiervan kan gratis zijn vacantie in Egmond aan Zee doorbrengen. Trekkingslijsten zijn verkrijg baar bij het informatiebureau van de V.V.V. te Egmond aan Zee a 10 cent per stuk. INDRA in de Vergulde Valk Dinsdagavond trad voor een totaal uitverkochte zaal van de Vergulde Valk Europa's grootste hypnotiseur en helderziende, Indra, op. Inderdaad moet deze man over een zesde zintuig beschikken, want verbluffende staaltjes van Telepathie, Clair-voyance, niet alleen de gewone, maar ook de helderziendheid van ruimte, d.i. het zien en beschrijven van ge beurtenissen op een grote afstand, helderziendheid van tijd, d.i. het zien van verleden en toekomst. Psychometrie, Trance, hypnose, posthypnose en catalepsie. In deze laatste toestand kan immuniteit ontstaan tegen pijn of verwonding. Na de pauze was gelegenheid tot het stellen van vragen, waar van er verschillende door Indra werden beantwoord, tot grote verbazing van alle aanwezigen. BRAMEN CULTUUR Zoals een advertentie in dit blad vermeit, kan men zelf bra men plukken. Deze vrucht is uit stekend geschikt voor het maken van jam en voor directe consump tie. Met een van de eigenaren van dit proefveld mochten wij een gesprek hebben over het ontstaan van deze, voor Noord holland, enigste Bramen-Kwekerij. Voordat het veld voldoende vruchten kon opleveren, zijn er heel wat moeilijkheden geweest, zelfs was er meerdere malen sprake van om alles maar op te ruimen. Men was namelijk bijna geheel aangewezen op eigen on dervinding, daar deze cultuur zeer weinig bekend is. Dat in vele gevallen de aanhouder over wint, is ook hier gebleken, want het 1 ha groot proefveld levert thans een flinke oogst heerlijke KERKSTRAAT 6 tel.2465 Amerikaanse Bramen van de soort „Himalaya", op. Het leuke is, dat men zelf zijn bramen kan plukkenhet is zelfs al voor gekomen dat er een tachtig pluk- sters of plukkers aan het werk waren. Het proefveld is gelegen aan het begin van de weg naar Langedijk, vanaf Schoorldam aan de linkerzijde, terwijl de ingang door een bord wordt aangegeven. Men zie verder de advertentie. GLADIOLEN PARADIJS De tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", is van Don derdagavond tot en met Zondag omgetoverd tot een Gladiolen Paradijs, waarvoor een 60.000 Gladiolen werden aangebracht. Welk een pracht van kleuren en kleurschakeringen kan men daar aanschouwen. Alles is zeer smaakvol gerangschikt en een lust voor het oog. Wij vertrouwen, dat zeer velen deze unieke gelegenheid zullen benutten om alsnog deze tentoon stelling te bezoeken. Burgelijke Stand BERGEN SCHOORL V(yW JUttoCh-ftaUkei Boekh. C. Oldenburg, Schoorl L. VAN HEEMSKERCK VEECKENS MET „SPRUIT". De kinderen „van toen" brachten graag her- en der waarts hun zelfgezochte dennennaaldvoorradenAls beloning kreeg de kleine zoeker dan eensneetje rog gebrood met een slok water. Waar het wellicht thans een handvol apenootjes of een stevige zuurbal van bijzondere afmeting zou zijn geweest. Zie je de beddepan, de fraaie, koperen, daar hangen? Met een kooltje vuur erin, warmde hij de kille beddelakens. En zie daar de schoenlamp. Nu zo geliefd bij de anti quairs en bij de dames, die van sierlijke antiquiteiten hou den. Eertijds met zijn hoge koperen standaard, zijn katoen en zijn „patent", vrijwel de enige verlichting in zo'n schouwkamer, behalve de kaarsen dan. De kaarsen! de kaarsen van schapenvet: zoals ze nu van sjearine zijn, zegt Spruit. Prachtig is die mutsendoos, met tulpen beschilderd, want „tulpen" daar zwoeren ze bij, om de pracht en de kostbaar heid. Kostte niet een tulpenbol voorheen 1000 gulden?! Ook op de beddeplanken zie je (omstreeks 1600) wel tul penbollen geschilderd, alles om de bijzonderheid. Kijk nu verder dat fraai uitgesneden beddebankje eens aan en verder op die kaaspers, die stoven, die kerkevoet- bankjes. Het blijkt zonneklaar hoeveel de oude Bergena- ren van houtsnijwerk hielden, en het gaarne zelf met de hand aanbrachten. Nu staan, we voor de bedstee, deze hier in het museum is een verkleind model, want eigenlijk had zo'n „logiement" te zijn: 4y2 voet breed en 6J^ voet lang, dan was er, zoals je wel begrijpt, behalve voor vader en moeder ook nog ruimte voor een gast, die aan het voet einde sliep en de wasskipper (de wasskoep!) genoemd werd. Zo logeerde menigeen heel gezellig en vanzelfsprekend bij oom en tante, neef en nicht! Het bed zelf was gevuld met haverdoppen of kapok; want een veren bed was een zeldzaamheid. Ge ziet de beddestok nabij de bedstee staan? Neen, hij was niet bedoeld als beslechter van huiselijke onenigheden, maar werd alleen gebruikt om het bed plat te strijken. Een matras kende men destijds niet. Het bed was gespreid op los rogstro, dat elk jaar uitgeschud werd en verschoond. De uitdrukking „Verhuizen kost bedstro" begrijpen we dus in dit verband als een hartelijke extra economische verzuchting. Was iemand dood, dan heette het: „Hij ligt op stro". Het bed zelf werd dan weggenomen en het lijk bleef op stro liggen. De bedstede bezat een zogenaamd onderkooibed, waarin (wanneer er geen gast was) de winteraardappelen „in het zand" bewaard werden. Het gebeurde ook wel, dat een der jongste kinderen in deze onderkooi (ook wel hooi genoemd) zijn slaapstede had. Met „strooi" ertegen had zowel het kind, als i% het andere geval de aardappel het best, en bevriezen dejen ze geen van bei. Was er een zuigeling in de familie, dan was zijn plaatsje in een kleine kribbe boven het voeteneind der bedstede. Soms ook stond de wieg voor de bedstede en moeder had slechts een koord te grijpen, om de kribbe in beweging te brengen. Wie kent niet de oude zang: „Trek maar het touwtje en de wieg zal gaan". Boven het hoofdeinde der bedstede prijkten steeds de gebruiksvoorwerpen: nachtspiegel, en kaars in kandelaar op een apart plankje. Onze geleider weet eigenaardige gebruiken omtrent de doodskleding van voorheen te vertellen. Op het doods hemd van de vrouw werd menigmaal een „W" gehand werkt (wenen). De man werd in doodshemd begraven met blauwe vaderliefmuts en witte kousen. Dikwijls voltooide een zwart zijden dasje het doodsgewaad van de ontslapene en ging mee in het graf. Het doodsgewaad, zowel voor de man als de vrouw, lag bij het leven reeds lang van te voren in een kast of kist gereed. Ge denkt wellicht: waar sliepen bij grote gezinnen de meerdere kinderen! Meestal op de zogenaamde koegang in de hooiberg! Ach! en het was er werkelijk zo wel en warm te rusten! Als de dagtaak was volbracht, als gegeten was en als de koeien gemolken waren en je allegaar als eendjes achter elkaar naar de rustplaats wandelde, dan was het bestig zo te slapen te gaan. Hier heb je een oprecht avondgebedje van ons allemaal, zegt Spruit. Het staat geschreven als spreuk in het bedde- plankje voor het ledikant: „En eer ik ga naar bed.. Mijn rekening met God Ik altijd effen zet." Amen! 't Is al een spreuk van een eeuw oud, maar d'r zit zoveel in, hé? Nou heb ik nog wat te vertellen over de kledage van de juffrouw in haar bed. Je ziet: ze draagt een soortement cape van gebloemd katoen. Dat was het nachtjak onzer voormoeders. Men hield n.l. 's nachts de onderkleding van overdag aan, en trok als juffrouw zijnde een nachtjak daaroverheen, dat met een bandje om het middel werd vast gehouden. Nog iets moois moeten we bespreken in deze kamer, n.l. de mufsenplooimachine. Die bestaat uit een rek met een grote massa dunne en dikkere latten, die d'r bij behoren. De bakers droegen vroeger n.l. mutsen met pijpplooien en ook de kleine kinders hadden mutsjes met dat siersel. Dat moest altemaal keurig verzorgd worden. De kant moest er tussen gespannen (d'r was plaats voor drie laagjes gepijpte kan ten), terwijl de plooien „nat" gelegd werden; dun of dik al naar de smaak van het hoofddeksel was. Die plooien werden dan met 'n dun of dik latje vastgezet in het rek en dan stonden ze tenslotte zo liefelijk om het gezicht der draagster alsgespoten suiker. En nou een herinnering van Spruit zelf. Weer ziet hij, als de dag van gisteren, zijn moeder met een héél fijn mesje de hulletjes der vrouwen in plooitjes krullen. Voor duizend plooitjesrekende moeder Spruit maar 2 ets. en voor het wassen, stijven en strijken van het geheel 5 cents. Dat was wat de mutsen „aangong". Maar ook de frontjes, zoals de manslui die droegen, waren moeder Spruit's keu rig werk! Je kan op de tentoongestelde poppen nog van die front jes (kraag met plastron aan mekaar) zien. Spruit zegt: „Als ik met de kermis gedanst had in de kolfbaan, waar tijdens de kermis niet gekolfd werd, maar wel gedanst, dan zweette ik duchtig, want dat deed je destijds, terwijl je nu transpireert. Nou, dan was mijn frontje in een paar uur niets meer. Want ik danste met alle meisjes: „Alle meisjes waren van mij, omdat ik bakkersjongen was". Moeder wist echter wel raad. Een, twee drie, had ze het frontje voor de manslui weer schoon en gesteven. Zo stevig, dat, als zij je het aangaf, je het aanpakte als een presenteerblad. Je weet, dat die kolfbaan (waarover straks nog meer) eigenlijk een harde stenen vloer had. Nou, daar danste je je schoenen binnen de drie uur op door. Toen is daar op verzoek in de danstijd telkens een vloer van houten beu- ningen gelegd, die weer opgenomen werd als de lui weer aan het kolven sloegen, na de kermis! Ziezo, nou gaan we eens verder kijken in de kamer met schouw en dernaast. Die leuke beschilderde houten „tas" daar tegen de muur is de schooltas van de kinderen vroe ger. Je ziet: met een schuif. Die tas lieten ze op school en daarin bewaarden ze hun eigen benodigdheden. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de jeugd meestal haar grif fels sleep op de stenen muur rondom de Ruïne, nabij het zogenaamde „poortje" tegenover het huidige postkantoor. Zie je ook de kinderstoel staan, waarin de kleine kleu ters neergezet werden? Doe het schuifdeurtje maar open: je merkt, dat er onderin ook al plaats was voor een kleine test met vuur, want koude voeten verkoos de grote mens nergens niet te hebben, dus kleine Piet in zijn stoeltje moest er ook voor bewaard blijven. Die kranige opgezette mijnheer in zijn prachtig heren- boer-costuum, die je daar staat aan te zien bij de haard, draagt de kleding van Dirk Houtkoop, wijlen de vader van de weduwe Broertjes en destijds schapenknipper van beroep. (Wordt vervolgd) Bergen Nh. „De roemrijke daden van Danny". „Doodlopende straat". JEUGDFILM-MATINÉ Vanaf Vrijdag 25 Augustus: „WHISKY GALORE". „Abbott en Costello in donker Afrika" HALLO, MET WIE? Vrijdag, Zaterdag en Zendag avond draait om half negen voor 18-jarigen en ouderen De roemrijke daden van Danny Danny Kaye, de grootste komiek van het witte doek op het ogen blik, een pracht van een dwaas, brengt elke toeschouwer een uur van onbezorgd plezier. De volgende avonden draait op hetzelfde uur en voor dezelfde leeftijd het vooroorlogse meester werk „Doodlopende straat" Deze film is gebaseerd op het thema van de verwaarloosde jeugd en laat in realistische beelden zien, hoe de jeugd tot misdadig heid komt en welk een funeste werking het voorbeeld van oude ren kan hebben. Het bruisende leven in de slop pen, waar misdaad en liefde hand in hand gaan, waar de jeugd op groeit, van kattekwaad tot erger, wordt op overtuigende wijze op geroepen. Voor jong en oud geeft de bioscoop tenslotte elke middag om half drie een speciaal ver zorgd jeugdmatinée De ruiters van het eenzame woud Van begin tot einde een zeer spannende film. Witte en gekleurde Voor H. H. Pensionhoudèrs bij grotere hoeveelheden SPECIALE PRIJZEN Telef. 268 Schoorl Adverteert in „De Duinstreek' Vreemde en Boekhandel C. Oldenburg Schoorl LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN GEBOREN: Petrus Paulus, z.v. G. Blee- ker en H. M. Kroes. Janine Henriëtte, d. v. J. Frans en Ekkel Petrus Andreas Maria, z. v. J. J. de Waard en G. Mors. Jeroen Willem, z. v. J. de Graaf en B. C. van der Wijk. ONDERTROUWD: Willem de Rover, oud 26 jaar, en Margaretha Maria Zandbergen, oud 26 jaar. OVERLEDENMartina Wijnstok, oud 70 jaar, echtgen. van Dirk Grin. van 20 Juli tot 14 Augustus 1950. GEBOREN: Leonardus W. S., z.v. W' C. Zoon en van N. H. Loog: Alice, d.v. J. Smit en van E. Kuin Jan S., z.v. W. Minkema en van M. W ildeboer Catharina C., d.v. J. Bakker en van M. G. Schotvanger Agnes C., d.v. P. M. Zwagerman en van A. A. de Wit: Johanna M., d.v. M. v. d. Oord. ONDERTROUWD: J. Th. Haasbroek en J. M. G. van der Velden W. Aartsen en W. Zwalve GEHUWD W. Sevenhuijsen en E. E. Mundt L. F. van der Pol en J. M. Delis; J. Dekker en M. Bakker. N. Kroon en van VV Voor de week van Vrijdag 11 Aug.'50 Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8.30 uur, 's werelds grootste dwaas DANNY KAY in Toegang 18 jaar. Geheel in kleuren. Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8.30 uur de grootste speelfilm van HUMPHREY BOGERT Toegang 18 jaar. Zaterdagmiddag 2.30 uur DE Zondagmiddag 2.30 uur RUITERS Maandagmiddag 2.30 uur VAN HET Dinsdagmiddag 2.30 uur EENZAME WOUD Woensdagmiddag 2.30 uur Een speciaal Jeugdprogramma van Arthur Rank! Entree f0.75 - f0.50. de grootste Ammusementsfilm Toegang alle leeftijden. En de film Toegang alle leeftijden. Jeugdmatiné's met de film Zie de raambiljetten. l

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2