Weekend J. F. J0STMEIJER Vrijwillige Brandweer op Volkshogeschool VERPLAATST LOUDELSWEG 111 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1950 27c JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN De brandschade gaat van 1946 tot '49 in stijgende lijn en is in het eerste halfjaar van 1950 ge stegen tot boven de honderd millioen gulden. Deze cijfers enkel om aan te tonen, welk een grote schade brand aanbrengt aan cul tuur en maatschappelijk bezit en dit alles door roekeloos omgaan met vuur, het devies moet hier zijn„voorkomen is beter dan blussen". Over welke middelen beschikken wij om het vuur te bestrijden? En tevens moet een beter en groter begrip bij de be volking komen voor de brand weer, ook het fabeltje moet de wereld uit, dat het een stel men sen zijn, die graag met water spelen. Vele mensen gaan uit sen satie zucht naar een brand kijken, doch om zelf de handen uit de mouwen te steken om zulks te voorkomen vindt maar weinig ingang. Zo verging het ook mij zelf, totdat ik tot de conclussie kwam dat hulp zeer noodzakelijk is en in de oorlog toetrad tot de vrijwillige brandweer. De brandweer moet een veel grotere plaats in het denken der bevolking innemen. 70 tot 80 °/0 der branden had men kunnen voorkomen, alleen omdat men te weinig kennis heeft van het steeds aanwezige brandgevaar. Aldus sprak de hr. L. A. Ankum, burge meester van Koog a/d Zaan, als voorzitter van de N. H. provinciale brandweerbond op het zeer druk bezochte weekend. Dit weekend dat op initiatief van Bergens brandweer was georganiseerd, waren afgevaardigden van 15 af delingen van de Vrijwillige Brand weer uit Noord-Holland aanwezig op het Oude Hof, Volkshogeschool te Bergen. De hr. Ankum, was zijn cau serie begonnen met dank te brengen aan de Volkshogeschool, die voor de eerste maal een week end organiseert voor dit zeer in 't middelpunt der belangstelling staande onderwerp. „Het grote belang van goede voorlichting, waardoor men brand kan voor komen". Mens en overheid, hou den zich reeds lang met dit vraag stuk bezig. 3500 jaar voor onze jaartelling, zag men reeds het grote gevaar van brand en wilde dit blussen met water, aangevoerd door sle den, waarop aarden kruiken ge vuld met water stonden. In 1400 werd in Utrecht van overheids wege een vuurmeester aangesteld, en in 1600 werd in Groningen een waterbak in de kerktoren aangebracht. En verder heeft de overheid door eeuwen heen voor brand gewaakt. Vele schrijvers hebben de strijd en het gevaar van het water beschreven, doch nimmer van het vuur, ondanks dat vele kerken reeds door dit zelfde vuur zijn getroffen. Spreker geeft dan enkele voor beelden van het onstaan van brand, o.a. door het aanlaten staan van een strijkbout. Zelfs het gebruiken van een brandblus- apparaat is bij de meesten onbe kend. Ook weten velen het tele foonnummer van de plaatselijke brandweer niet, en stelt dan de vraag „Wat kunnen wij hier tegen doen Men kan met een voudige middelen de aandacht van het publiek hier op vestigen, materiaal hiervoor is bij de brand weerinspectie te verkrijgen. Is bet niet de plicht van de overheid, om nog veel meer voor brand een betere voorlichting te geven en op het steeds erger brandgevaar te wijzen, door mid del van affiche's en folders waarin men op de hoogte wordt gebracht van warmte-ontwikkeling, maar ook door het houden van lezingen en voordrachten voor jeugdbe wegingen en vrouwenorganisaties, door middel van propaganda op tentoonstellingen. Dit alles in het belang van have en goed, van onze gehele bevolking. Ieder heeft de taak om de vernietiging door brand zo klein mogelijk te doen zijn. Des avonds hield de heer M. K. Fehres, inspecteur voor het brandweerwezen, een lezing toegelicht met lichtbeelden over het onderwerpin hoeverre de vrijwillige brandweer op grond van eenige, veel voorkomende brandoorzaken, door het treffen van preventieve maatregelen er toe kan bijdragen brand te voor komen. Spreker zeidat er nog veel te veel hout in schoorstenen wordt verwerkt, dit hout gaat door gedurige verwarming ver kolen, waardoor vuurhaarden ont staan, die als zij met zuurstof in aanraking komen tot brand over gaan. Vooral in boerderijen is dit het geval. Spreker geeft dan enkele voorbeelden. Met grafie ken werd verder het verloop der branden aangegeven, waarin de pieken vooral de wintermaanden aangaven. Vooral boerderij bran den zijn bijzonder groot. In Utrecht het grootst en Friesland het laagst van alle provinciën. De oorzaken zijn in verschil lende vakken onder te brengen. Stoken van haarden en kachels, vuile schoorstenen, onbekende oorzaak, kortsluiting, bliksemin slag, spelen met vuur en noncha lance. Maar ook de rookafvoer kanalen zijn veelal primitief en worden veelal gesteund door hout. Vele voorbeelden van on dervonden nonchalance werden door verschillende afgevaardigden naar voren gebracht. Over het treffen van preventieve maatre gelen werd druk gediscuseerd, vooral controle door de brand weer, met inschakeling van over heidsinstanties als bouwpolitie, bouw- en woningtoezicht en ver zekeringsmaatschappijen, was een der punten der bespreking. Bij de aanvang van dit weekend had de leider der Volkhogeschool, de heer Guermonprez de talrijke belangstellenden waaronder Dr. W. Huygens, burgemeester van Bergen en nog andere burge meesters hartelijk welkom ge heten op dit eerste weekend van brandweermannen. Ook hier is, net als met het Volkshogeschool werk een vriendschapsband van alle rang en stand, en dankt de initiatiefnemers de heren J. Blaauw en M. K. Fehres, waardoor de de band, door het persoonlijk contact onderling wordt versterkt. Dr. Huygens, vestigt de aan dacht van de cursisten op de schilderstukken van Bergense schilders, eigendom van het rijk, die zijn afgestaan, en nu de Volks hogeschool in Bergen sieren. Zondag, 's morgens, hield de heer Schouten een inleiding over het Volkshogeschool werk. Des middags werd door de heer J. Blaauw, commandant van Bergens brandweer, een inleiding gehouden over het onderwerp, de factoren, die de mogelijkheden van een brandweer-organisatie op het plat teland bepalen, om aan de hand daarvan na te gaan, in hoeverre de vrijwillige brandweer er toe kan bijdragen, het publiek voor te lichten inzake de voor koming van brand. Spreker gaf ten eerste een overzicht der finan ciering. Dit bedraagt momenteel volgens de inspectie van f 0.50 tot f 1.- per inwoner Neemt men het hoogste bedrag dan zou dit voor Nederland 10 millioen gulden bedragen, terwijl de schade door brand in het eerste half jaar van 1950 100 millioen gul den bedroeg. Als men nu voor preventieve maatregelen het ver- goedings percentage iets zou op voeren, waardoor de schade zou verminderen, kan dit niet anders dan voordeel voor het land op leveren. Ook het materiaal laat in vele plaatsen nog veel te wensen over. Dit ligt geheel aan het actief optreden der gemeentebe sturen. Bergen heeft hierover echter geen klachten. In iedere plaats zijn wel mensen te vinden, die zich opofferingen voor hun medemensen willen getroosten, en toe willen treden tot de vrijwilligers corpsen. die dan door een brandweer- deskundige tot een goed brand weerman worden opgekweekt. Ook de voorlichting ter voor koming van brand, en de hulp verlening laat in vele plaatsen nog veel te wensen over. Het meldiigssysteem is nog zeer ver schillend. Over telefoon, alarm- schel en sirene, werden de voor en nadelen naar voren gebracht, evenals over de vergoeding die wordt gegeven. Een goede ver zekering van de manschappen is een noodzakelijkheid evenals het houden van een brand peventie week. Dit is de taak der overheid, waar dan tevens de verzekerings maatschappijen bij moeten worden ingeschakeld. Over al deze punten werd in den brede gediscuseerd, tot volle tevredenheid van alle aanwezigen. Des avonds werden enkele films over de brandweer in Enge land in oorlogstijd gedraaid. Ook een film van de Heide Mij. over bos- en heidebrand, werd zeer geapprecieerd. Met een dankwoord van de heren Schouten van de Volks hogeschool en Fehres voor de cursisten werd dit zeer nuttige en leerzame weekend besloten. Kunstavond Ten huize van de bekende kunstschilder Jac. J. Koeman werd wederom een avond van groot kunstgenot gegeven. Medewer kenden waren: de danseres Tat- jana Tamarova, begeleid door Tine Verhoef en Harry Biessen, pianist, die als solist de avond met Madame Tamarova deelde. Het stijlvolle programma was voor de pauze grotendeels gewijd aan werken van Debussy. Harry Biessen opende metLa puertos del Vino en reeds met dit eerste werk wist hij de luisteraars te boeien door de bewogenheid in zijn spel, sterk manlijk en toch ook met een teer pianissimo, het geen v.n.l. tot uiting kwam in Reflets dans l'eau. Bepaald vir tuoos was General Lavine eccen tric! Het optreden van Tatjana Ta marova was fascinerend. Een volmaakte techniek stelde haar in staat haar temperamentvolle geest volkomen te ontplooien. Bleef dit nog sluimeren in Debussy's Clair de lune, dat met een vol ledig aanvoelen van het etherisch element werd weergegeven, reeds in Sarabande van dezelfde com ponist konden wij haar sterk dramatisch, muzikaal uitbeeldings vermogen bewonderen. Feilloos was hier de beheersing van ge baar en mimiek; verrassend van lieftalligheid was het daaropvol gende Jota Valenciana van Grant, maar in de met castagnetten bege leidde Andaluza van Granados en Cordoba van Albeniz gaf zij de Spaanse dans met een tempa- rament en geladen bewogenheid, welke culmineerde in de tot slot gebrachte Carmen van Bizet. De artistieke bekwaamheid van de danseres stelde haar in staat een Carmen te dansen in al haar verleidelijkheid en raffinement, zon- derenigebanaliteitmeesterlijk was de uitbeelding der innerlijke con flicten. Tine Verhoef accompag neerde de dansen in een volmaakt aanvoelen van de sfeer der muziek en mede door haar prachtig spel werd hier een tot in alle details verzorgd geheel verkregen. Harry Biessen gaf na de pauze op mees terlijke wijze werken van Da Falla, Bartok en Prokofief, wiens La suggestion diabolique een stormachtige bijval ontlokte. Ten slotte zij nog vermeld, dat deze pianist zijn studie voltooide in Parijs en naar wij vernamen ge- engageerd is door de bekende Franse dirigent Wolff om als solist op te treden in een piano concert van Bartok. Binnenkort zal een meer uitgebreid programma gegeven worden in Zaandam. Van harte hoop ik dat dit op zo'n hoog niveau staand ensemble veel op onze Nederlandse podia gehoord en gezien moge worden. Het is het zeker waard A. E. Tour. BERGEN'S MANNENKOOR CONCERTEERDE Bergen's Mannenkoor gaf Maandagavond o.hv. zijn dirigent Karei Böhne en met medewerking van Jo Vincent, sopraan en Jac. Bonset, orgel, een concert in de Ruïnekerk. Er was voor dit concert grote belangstelling en geen wonder: het mannenkoor heeft een goede naam en Jo Vincent Er was dan ook geen plaatsje onbezet in het bedehuis, toen de 70-jarige organist Jac. Bonset het concert opende met „Aus der Tiefe rufe ich" van J. S. Bach. Het koor opende het vocale ge deelte met W. A. Mozart's „Ave Verum" en „Ave Maria" van Fr. Witt, om later te vervolgen met „Zum Sanctus" van Franz Schubert en „Hymne a la nuit" van L. de Rillé. Na een orgelsolo over een thema van Purcell door Jac. Bonset kwam het koor met een compositie van Jac. Bonset naar de woorden van Maartje Zwaan, getiteld „Naar het eeuwige licht". Intussen ontlastte zich boven Bergen een zwaar onweerregen en hagel maakten de wegen tot beken, zware donderslagen deden de lucht trillen en felle bliksem schichten doorkliefden de duister nis en „langs het eenzame berg pad", aldus het koor, „schrijdt langzaam de zwerver, zo moede, zo traag, in 't droevige harte klinkt telkens, klinkt treurig, her- haald'lijk de vraag: Hoe lang nog Waarheen Och, waarheen?" Dan is het of een stem uit de hoogte noodt: „Pelgrim, o kom toch tot mijdoor wolken en nevelen henen, omhoog! naar het Eeuwige Licht." Dichteres en componist werden beiden door de voorzitter ge complimenteerd, waarbij aan de eerste bloemen werden aangeboden. Het programma werd besloten met de klacht van een landman die van vroeg in de morgen tot laat in de avond zijn land be werkt en toch maar doorploegt, doorploegt, een compositie van Jos. B. Foerster. Jo Vincent vergastte haar audi torium op „Ein fröhliches Gesang" van Corner, een Aria uit cantate 61 van J. S. Bach, „Where 'er you walk" van J. F. Handel, „Miseremini Mei" van Büsser, „Petites Litanies de Jesus" van Grovlez en besloot met „Pie Jesu" van G. Fauré. Muziekminnend Bergen en vele gasten hebben weer kunnen ge nieten van deze kunstavond. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Op Zaterdag 2 September a.s. des middags om 4 uur wordt door de voorzitter van het K.C.B. de achtste en laatste zomertentoon- stelling 1950 geopend. Lag het, evenals tot dusver, in de bedoeling dat twee werkende leden met hun doeken de wanden der kunst zaal van „De Rustende Jager" zouden vullen, bij verhindering van één dezer zal de helft der muurruimte worden ingenomen door schilderijen van Kees Jansen, terwijl voorts kunstwerken van Clara Colnot, Kees Boenderma ker, Arend Bos Eyssen en Thijs Sterk te zien zullen zijn. Het kunstsmeedwerk van Marijcke Visser, alsmede het grafisch teken werk van de werkende leden, mevrouw PotvanRegterenAltena, mevrouw Ursul Sinzheimer, J. M. Graadt van Roggen en Rein Snapper, blijft ter bezichtiging der bezoekers. Ook voor deze laatste zomer- tentoonstelling wordt gaarne de aandacht verzocht van de ge trouwe belangstellenden uit Bergen en van elders. Een advertentie in dit nummer vermeldt de zake lijke bijzonderheden. ZONDAGSDIENST ARTSEN PIET WIEGMAN EXPOSEERT Piet Wiegman, de veelzijdige kunstenaar, schilder, tekenaar, graficus, beeldhouwer, ceramist, exposeert momenteel als gast van het Kunstenaars Centrum Bergen in de kunstzaal van de Rustende Jager. De thans bijna 65-jarige te Schoorl algemeen bekende fi guur kwam begaafd met een natuurlijk talent voor de schilder kunst op 27-jarige leeftijd naar Groet om zich geheel te wijden aan de kunst. Tot die tijd had hij slechts geschilderd als hij daartoe gelegenheid vond tussen zijn dagelijks werk door. Later trok hij naar Duitsland, waar hij van de ceramist Paul Dresden het ceramisch werk leerde. Al spoedig deed hij enige tech nische ontdekkingen en liet later zijn tegels en borden bakken op de fabriek van Goedewagen te Gouda. Thans beschikt hij in zijn atelier te Groet over een eigen oven. Op deze tentoonstelling was hoofdzakelijk ceramisch werk te bezichtigen en verder aqaurel- len en één olieverfschilderij, aan gekocht door het Departement van O, K en W. Onder grote belangstelling, zó groot, dat van een rustige be schouwing der kunstwerken moei lijk sprake kon zijn, opende Dr Huygens als beschermheer van het K.C.B. en burgemeester van Bergen, de tentoonstelling. Na alle aanwezigen te hebben wel kom geheten, in het bijzonder de heer en mevr. Wiegman, stelde hij de bescheiden gast, die niet graag bewierookt wil worden, gerust, dat hij hem niet te veel wierook zou toezwaaien. Hij wees er daarna op hoe de heer Wieg man in Groet een algemeen be kende figuur was en niet in de eerste plaats om zijn kunst: Piet Wiegman wordt door de Groeters als een der hunnen aanvaard, hij staat niet buiten de burgermaat schappij. Hij vist en biljart met zijn dorpsgenoten. Ofschoon Piet Wiegman geen opleiding heeft gehad, is zijn naam als kunstschilder gevestigd. Met het oog op zijn naderende 65e geboortedag is er straks te Delft of Amsterdam een over zichtstentoonstelling te verwach ten. Op deze expositie ziet men slechts enkele proeven van zijn schilderkunst. Spreker vestigde in het bijzonder de aandacht op de enige olieverfschilderij van de moeder van de kunstenaar. Op deze expositie, aldus vervolgde Dr Huygens, valt de nadruk meer in het bijzonder op het cerami- sche werk. De kunstenaar is hier geen pottenbakker, maar werkt als schilder. Het zwaartepunt legt hij op de decoratie. Bij het maken van zijn tegels en tegeltableaux enz. volgt deze ceramist geen historische stijl, maar is persoonlijk. Kunstkenners vinden het enig in zijn soort. De fijne tekening en de prachtige kleurencombinaties wijzen op schilderkunst. Spreker wees verder op de be perkte mogelijkheden! door het bakken veranderen de kleuren en deze zijn ook afhankelijk van de temperatuur, 't Is een moeilijk en wisselvallig werk. Alles moet dadelijk feilloos op de tegel wor den aangebracht. Achteraf is geen verandering meer mogelijk. Maar is het klaar, dan is het ook voor de eeuwigheid onveranderlijk. Spreker vervolgde met er op te wijzen, dat het hier een edele volkskunst betreft, van handwerk, kleine afwijkingen, als bijv. het niet zuivere ronde bord, geven aan het werk een aparte bekoring. Spreker maakte er met grote waardering melding van, dat de kunstenaar thans een groep kin deren van de openbare school inwijdt in de geheimen van het vak. De kunstenaar kiest zijn figuren uit de natuur, het polderland levert hem zijn motieven. Dat de kunstenaar zijn hart verpand heeft aan Groet spreekt duidelijk uit het grote tegeltableau, waarop hij alles weergeeft, wat hij mooi vindt te Groet. Spreker vroeg ten- van Doorntjes 39, naar Administratie- en Boekhoudbureau Telefoon tijdelijk gestoord. slotte de aandacht van de architec ten voor dit ceramische werk en eindigde met de heer Piet Wieg man veel succes toe te wensen. Zich wendende tot het bestuur van het K.C.B., sprak burgemees- Huygens namens het gemeente bestuur van Bergen, zijn oprechte dank uit voor het vele werk, dat het bestuur doet voor de kunste naars; deze kunstzaal is als een winkel, waarin verkocht wordt, 's winters worden er voordrachts avonden enz. georganiseerd, kort om, Bergen en de kunstenaars mogen het bestuur dankbaar zijn voor het vele artistieke en sociale werk dat hier wordt gedaan. Spreker waarschuwde het K.C.B., dat Bergen te klein is voor split sing in groepen, die te klein zou den zijn voor enige prestatie, en sprak de hoop uit, dat de eenheid zou stand houden. Binnen het K.C.B. is groepsvorming mogelijk, in verscheidenheid schuilt kracht. Spreker besloot met het uitspre ken van de hoop, dat het K.C.B. in zijn tegenwoordige vorm een goede toekomst tegemoet zou gaan. Voor elck wat wils Voor oud en voor jong was er Donderdag in De Rustende Jager weer vermaak, maar.... er bleven heel wat plaatsen onbezet 's middags was het weer te mooi en lokte naar buiten en's avonds werden velen door dreigende on weerswolken weerhouden 't huis te verlaten. Verschillende radio-artisten brachten een zeer afwisselend pro gramma. Dirk Gabel kwam met een praatje en een liedje, Lizzy Valesco bracht een ode aan oma en had verder o.m. succes met het declameren van „verkeers- brigade". Dit tweetal artisten verzorgde een uitstekend cabaret programma. Cas Rus verleende zijn medewerking als pianovirtu oos en vergastte zijn auditorium op accordeonklanken. Balsano vertoonde staaltjes van de goochelkunst die algemeen bewondering wekten. Het publiek gaf met veel ap plaus uiting aan zijn waardering van het gebodene. EEN EERVOLLE ONDERSCHEIDING Onze plaatsgenoot de heer C. H. J. van Pappelendam is een dezer dagen bevorderd tot ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. DE SIRENE LOEIDE WEER EENS Opgeschrikt door de sterke rookontwikkeling rond de achter zijn woning en schuur staande hooiberg, waarschuwde de heer Schaaper, groentenhandel aan de Filarskiweg Dinsdagmorgen de brandweer. En dit was maar goed ook: waar rook is, is ook vuur en de houten schuur ver toonde reeds de gevolgen van de grote hitte. De spoedig terplaatse zijnde brandweer wist erger te voorkomen en het vuur te blussen. Het hooi is er intussen niet beter op geworden. Omtrent de oor zaak tast men nog in het duister; hooibroei schijnt uitgesloten. GESLAAGD Voor het op 23 en 24 Aug. j.l. te Amersfoort gehouden Staats examen Gymnasium A. slaagde onze plaatsgenoot Jb. Schmidt. INuldtod „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m. Zondag 3 September Dokter v. GELDER, telefoon 2027

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1