ft 99 Bergen's Harmonie ',amelUify 2 7 0 2 J, F, JOSTMEYER voor UNIFORM KLEDING VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 27e JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zeer veel copy en adverten ties komen de laatste tijd veel te laat binnen, waardoor het op tijd verschijnen van ons blad ten zeerste in gevaar wordt gebracht. Verzoeke in 't vervolg be richten enz. uiterlijk vóór WOENSDAGMIDDAG 12 uur in te zenden, terwijl adverten ties nog kunnen worden aange nomen tot uiterlijk WOENS DAGAVOND. DE UITGEVER BERGEN Kunstenaarscentrum Bergen Achtste en laatste expositie In de kunstzaal De Rustende Jager werd Zaterdagmiddag de achtste en laatste tentoonstelling in het seizoen 1950 geopend van werken van leden van het K.C.B. De voorzitter Mr A. F. Kamp wees er in zijn openingswoord op, dat deze expositie voorname lijk gewijd was aan werk van Kees Jansen en dat er verder te zien was werk van Thijs Sterk, Arend Bos Eyssen, Kees Boender maker, Clara Colnot en Maryke Visser. Kees Jansen exposeerde voornamelijk werk gemaakt in Frankrijk: hij had namelijk de hem geboden gelegenheid om daar enige tijd te werken aangegrepen en toonde hier de resultaten. Spreker sprak in dit verband de hoop uit, dat men in ons land en ook te Bergen kunstenaars uit het buitenland in de gelegenheid zou stéllen hier enige tijd te werken. Een terugblik werpende op het afgelopen seizoen memoreerde Mr Kamp, dat men de teleur stelling die mogelijkerwijs voor enkelen het gevolg kon zijn van de dit jaar voor het eerst ge volgde regel om niet in groeps verband te exposeren, maar om telkens gedurende 14 dagen de aandacht te vragen voor werk van twee leden, had menen te kunnen opvangen door tekeningen, etsen enz. enz. in portefeuilles te laten zien. Wat de financiële kant betrof, waren nog geen definitieve cijfers ter beschikking. Wel meende spreker te kunnen zeggen, dat de financiële resultaten iets beneden die van verleden jaar lagen: er waren minder schilderijen ver kocht voor de inhoud van de portefeuilles was wel belangstel ling getoond. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan de beide gastvrouwen voor de toewijding waarmee zij zich van haar taak hadden ge kweten, en aan de tentoonstel lingscommissie en in 't bijzonder de heer Roggeveen voor het vele door hen verzette werk, memo reerde hij hoe de burgemeesters van Bergen en van Schoorl elk een tentoonstelling hadden ge opend, sprak hij met voldoening over de harmonie, die er had bestaan tussen De Rustende Jager en het K.C.B. en wees hij er op hoe de Sain de exposities tel kens had opgeluisterd met fraaie bloemstukken. BERGENS HARMONIE Het Comité, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen teneinde de leden van Bergen's Harmonie van uniforme kleding te voorzien deelt met voldoening mede, dat velen reeds hun bij dragen hebben doen toekomen, of de toezegging deden voor over schrijving op de rekening bij de Amsterdamse Bank (Postrekening No. 2162 Alkmaar) te zullen zorgdragen. Het beoogde doel is echter nog niet bereikt. Daarom zal in de week van 10 tot 17 September a.s. een alge mene lijsten-actie worden gehou den, opcHt de gehele burgerij in de gelegenheid wordt gesteld voor de Harmonie bij te dragen. Geeft gul en spontaan. De Harmonie heeft immers Uw aller sympathie. RONSE EN BERGEN BELGIë EN HOLLAND halen de vriendschapsbanden nauwer toe 3 Sept. '49 juist een jaar ge leden, brachten leden van het brandweercorps Ronse (Renaix) uit België met hun dames een driedaags bezoek aan Bergen, waar zij de gasten waren van Bergen's brandweercorps. De bij die gelegenheid en het tegenbe zoek gesmede vriendschapsbanden werden dit weekeinde weer nau wer toegehaald. Zaterdagmiddag arriveerden onze zuiderburen met hun dames weer te Bergen, waar zij officieel verwelkomd werden door burgemeester Dr. Huygens. Nadat de commandant zijn dank had betuigd voor de hartelijke ontvangst, trokken beide corpsen naar café Nieuwendijk, waar de gasten werden „verdeeld", 's Avonds verenigden beide corp sen zich voor een gezellig samen zijn in „De Bedriegertjes", waar de uren omvlogen, ook dank zij de medewerking van prof. Remidol. Nadat Zondagmorgen een krans was gelegd op de dodenakker van de geallieerden aan de Kerkedijk, werd een bezoek gebracht aan het waterleidingbedrijf. De dag werd besloten met een intieme feestavond in café Nieuwendijk. Voor de laatste dag stond een tocht naar Volendam op het programma, de bekende attractie voor buitenlanders. Nog 'n gezellig diner in A'dam en toen was weer het ogenblik van scheiden aangebrokeneen stevige handdruk, een tot ziens en elk ging zijns weegs. Drie on ergetelijke dagen behoren weer tot het verleden, maar de vriend schap blijft! Tateitennistournooi van de afd N.H.N.K. v.d. Ned. Tafeltennisbond De Berger Tafeltennisvereni ging „De Merletten" organiseerde Zondag in de dancing van Duin- vermaak een tafeltennistournooi voor de afd. N.H.N.K. van de Nederl. Tafeltennisbond. Er was heel wat belangstelling voor deze wedstrijdenuit alle delen van N.Holl. Noorderkwartier, uit Texel, Helder, Hoorn, Enkhuizen, Grotebroek, Alkmaar, Langendijk, Heiloo en Bergen waren dames en heren naar Duinvermaak ge trokken om aan dit tournooi deel te nemen. Er werd gespeeld aan zes tafels volgens poulesysteem, daarna af- valsysteem. Het tournooi had een vlot ver loop en bleek uitstekend georga niseerd door de jeugdige „Mer letten", die daarmee alle eer in legden. De wedstrijdleiding berustte bij C. v.d. Laan, B. Hooning en Chr. Jansen. Er waren vele spannende par tijen en menigmaal klonk een luid applaus door de zaal. De uit slagen van dit tournooi waren als volgt. Heren Enkel, overgangsklasse 9 deelnemers: le prijs Ph. Visser uit Hoorn met 21-13, 19-21, 21-17.2e pr. G. A. Kooy uit Hoorn. Heren Enkel, le kl. 10 deelne mers: le pr. W. Arts uit Alk maar die de 2e prijswinnaar H. Langius uit Hoorn sloeg met 21- 19, 21-15. Heren Enkel, 2e klas 29 deel nemers: le pr. W. Piederiet uit Alkmaar die met 21-19, 19-21, 21-16 de 2e prijswinnaar A. J. Schneider uit Hoorn overwon. De 3e prijs werd toegekend aan W. Arts uit Alkmaar. Heren enkel, 3e kl., 40 deelne mers, le pr. L. Leering uit Ber gen, die in de finale van zijn tegenstander W. Poeze uit Alk maar, die de 2e prijs kreeg, won met 21-19, 21-12. Dames enkel, 3e kl., 14 deel neemsters: W. Vreugdehil uit Den Helder, die met 23-21, 21-17 won van de 2e pr. winnares L. Henke uit Alkmaar. Dames enkel, 4e kl., 26 deel neemsters: le pr. M. Pie uit Bergen, 2e pr. A. Valkhoff, Den Helder. Heren dubbel overg. en le kl., 26 deelnemers. 1. Ph. Visser A. Beukman uit Hoorn met 21-14, 20-22, 21-16 een buitengewoon mooie mooie partij 2e werden G. Kooy en H. Langius uit Hoorn. Heren dubbel, 2e kl. 12 paren, A. Houtkoper en W. Piederiet winnen met 21-9, 18-21 en 21-15 van de 2e pr. winnaars L. Lee ring en H. Niehaus uit Bergen. Gemengd dubbel, 6 paren, S. L. v. Vliet en W. Vreugdehil, beiden uit Helder, slaan de heer en mevr. Sinjewel uit Helder met 21-19, 24-16 en 21-19. Dames dubbel, 7 paren, 3e en 4e kl. Mevr. R. Sinjewel uit Helder en W. Vreugdehil uit Alkmaar winnen met 21-9, 13-21, 21-10 van N. Krab en L. Henke. Burgemeester Dr. W. Huygens reikte de prijzen uit, bestaande uit medailles, lauwertakken, kunst voorwerpen enz. en sprak daarbij de hoop uit dat in Bergen in het vervolg telken jare zo'n tournooi mocht worden georganiseerd: hij had met genoegen naar dit bui tengewoon mooie spel gekeken. De heer E. de Hond dankte de burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. OM DE WISSELBEKER „DE BERGENAAR" Op het B.S.V.-terrein werden begunstigd door goed weer, bij matige belangstelling van de zijde van het publiek, de eindwed- strijden om de wisselbeker „De Bergenaar" gespeeld. In de halve finale moest Berdos met 0-5 (ruststand 0-2) het onder spit delven tegen Alcmaria II en moest Wieringerwaard tenslotte haar meerdere erkennen in Z.F.C. II. Na gelijk spel 0-0 won Z.F.C. door 't nemen van strafschoppen met 4-3. In de finale bleef de strijd lange tijd onbeslist: de ruststand was 1-1 en het zou tot 1 minuut voor het einde duren, dat Alcmaria er 2-1 van maakte en daarmee voor de derde maal beslag legde op de wisselbeker. De heer Michels overhandigde met een hartelijk woord de beker aan de winnaars waarop de heer W. C. Muller, aanvoerder van Alcmaria, dankte voor de harte lijke ontvangst te Bergen. SCHOORL HET JAARLIJKSE FEEST VOOR DE OUDEN VAN DAGEN GESLAAGD Het was voor onze oudjes Maandag weer een prachtige dag. 's Morgens om zeven uur stonden de meesten al gereed om te worden afgehaald met auto of bus, terwijl velen op eigen ge legenheid reeds naar de plaats van vertrek gekomen waren, uit angst om toch maar niet te worden vergeten. Alles liep vlot van stapel en even over acht zette de stoet zich in beweging, drie autobussen en een vijftiental auto's. Het leek een moment of de hele feestdag zou moeten verregenen, doch de bui bij het vertrek was de enige regen van de gehele dag. Het was uitstekend weer voor een uitgaansdag. Via de Egmonden werd koers gezet naar het res taurant „Velserend", waar een prima kop koffie werd geserveerd. Hier werd het woord gevoerd door Ds. A. J. P. Boeke, em,- predikant te Zandvoort en oud bestuurslid van onze reisvereni- ging voor ouden van dagen. Het deed spr. goed weer eens temid den van de Schoorlse oudjes te zijn en het verheugde hem, dat in deze wereld van verdeeldheid toch ook nog wel eens een titel gevonden kon worden om iets gezamenlijk te doen, zoals het organiseren van deze feestdag. Spr. wenste alle deelnemers een heerlijke dag toe. Om elf uur werd de tocht voortgezet. De mooiste plaatsen werden opgezocht: Bloemendaal, Overveen, Aardenhout, en verder Noordwijkerhout en Noordwijk, Leiden, Leiderdorp, Hazerswoude enz. naar Alphen aan de Rijn, het einddoel, waar het vogelpark „Avifauna" werd bezichtigd. Nadat eerst de inwendige mens wat was versterkt, verspreidden de deelnemers zich over het uit gestrekte terrein, vol bewondering over hetgeen er te zien was en inderdaad het was de moeite waard. Verschillende deelnemers gaven uiting aan hun dankbaar heid, wanneer zij een bestuurslid passeerden en het kostte heel wat moeite om allen weer tijdig in hun voertuig te krijgen. Maar eenmaal moest toch de terugtocht een aanvang nem .n en via Leiden werd nu de nieuwe weg van Den Haag naar Amsterdam opgezocht. In laatstgenoemde grote stad werd in het Coöp. Restaurant aan het Molenpad een warme maaltijd gebruikt, die wel buitengewoon in de smaak viel. De oudjes wisten met hun zes of zeven verschil lende soorten groenten bijna geen raad, maar het glaasje vooraf prikkelde de eetlust en de sigaar daarna completeerde het geheel, zodat allen zeer voldaan weer in stapten voor de laatste rit. Om kwart voor negen werd Schoorl weer bereikt. In de zaal van Schuijt werd nog een kop koffie gedronken onder het genot van een stukje muziek van de heren Jac Kuijper en Jac. Schuijt. Enige dankwoorden werden over en weer gesproken, waarna de deel nemers weer huis aan wer den afgeleverd. De tocht 1950 zal nog lang in herinnering blijven. Het was een prachtige dag. Autopedwedstrijd Zondag 20 Aug. hield de Com missie, gevormd uit de V.V.V., een wedstrijd voor kinderen van 8-14 jaar, een autopedwedstrijd in de Slotlaan. Dat voor deze wedstrijd grote belangstelling be stond bleek wel uit de grote deelname. Er waren mooie prijzen beschik baar gesteld en er werd hard voor gestreden en er waren veel interessante ritten bij, de jonqens en meisjes gaven elkaar niets toe. De toeschouwers hebben mede door het mooie weer, veel ge noten. De jongens en de meisjes informeerden al of ze nog een wedstrijd zouden krijgen waar bij door het Comité geantwoord werd, het volgend jaar. Hier volgen de prijswinnaars (sters) Groep I. Jongens van 6 t/m 7 jaar. 1 D. Penninkhof, 2 Kees Bakker 3 G. Stoel, 4 Reni de Graaf. Groep II. Jongens van 8 t/m 10 jaar. 1 Erik Hartman-Kok, 2 Giel v.d. Garde, 3 Erik Bruggrink, 4 Dikkie Bruggrink. Groep III. Meisjes van 8 t/m 10 jaar. 1 Guri de Boorder, 2 Tinny Ens, 3 Magda Meulemans, 4 Agatha Kooiman. Groep IV. Jongens van 11 t/m 14 jaar. 1 Sietse v. d. Molen, 2 Henk Kelder, 3 Clemen Meuleman, 4 J. v. Teulingen. GroepV. Meisjesvan 11 t/m 14jaar 1 Willy v.d. Rol, 2 Loesje Typerden, 3 Tilly Syperden, 4 Corry Hoogvorst, Arbeiders Avondschool een school voor volwassenen Vele arbeiders voelen soms sterk het gemis dat ze aai schoolse kennis hebben. Ze lezen de krant maar slaan de moeilijke woorden over en hebben aan het eind toch lang niet alles begrepen. Ze luisteren naar een lezing hè, daar komt weer zo'n stad huiswoord en de draad van het betoog gaat verloren. Ze lezen een mooi boek maar het speelt in een vreemd land met andere verhoudingen en ofschoon het verhaal boei end is komen toch enkele fijne trekjes niet tot hun recht. Of ook wel, ze moeten een brief opstellen, een verslagje ma ken, maar ze zijn niet gewend de pen te hanteren of angstig om grove fouten te schrijven van 11 tot 16 September a.s. en ze laten hun beurt voorbij gaan. De leden van de vakbeweging en de partij staan anderszijds in een bijzondere verantwoordelijk heid. In de hedendaagse wereld is een grote worsteling gaande om langzaam maar zeker onze inzichten en idealen tot gelding te brengen en de maatschappij te democratiseren. In allerlei be sturende en regelende colleges moeten onze mensen de evenknie zijn van de vertegenwoordigers van andere bevolkingsgroepen. Met de dikwijls nogal schamele schoolse opleiding die arbeiders kinderen ontvangen hebben, zal het misschien al in de naaste toe komst vaak moeilijk worden om onzerzijds vertegenwoordigers aan te wijzen, die voldoende met kennis en inzicht toegerust zijn. Dan zou het socialisme zijn kan sen gemist hebben. Om in dit gemis en deze leemte te voorzien, hebben het N.V.V., de „Dr. Wiardi Beekman-stichting", en het Inst. voor Arb.-ontwikkeling de „scholendienst" opgericht. Deze organiseert in Schoor! een arbeidersavondschool. De prijs van een wintercursus is f 15, leerboeken inbegrepen. Les wordt gegeven in Ned. Taal, Rekenen en Sociale kennis (Aardrijkskunde, Geschiedenis, Staatsinrichting) aan de hand van daarvoor speciaal voor volwassenen geschreven boekjes. Er wordt 2 uur per week les gegeven en verder maakt men thuis wat huiswerk. Aldus kunnen de lange winteravonden vrucht baar besteed worden. Geef U spoedig op, want nog deze maand zullen de lessen een aanvang nemen. Zie verder de advertentie in dit blad. 1890—1950 ZESTIG JAREN lief en leed gedeeld 14 September a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat de thans 84-jarige Cornelis Jonker met de twee jaar jongere Betje Wijn te Akersloot in de echt werden ver enigd. Volgende Week Donder dag zullen de nog krasse oudjes hun trouwdag naar „der vaadren wijs kunnen gedenken, zullen zij kaim terug kunnen zien langs de baren, doorkruist in twaalf maal vijf tesaam gesleten jaren". Als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat verhalen en als de ouwe baas op zijn praatstoel zit, zoals wij hem dezer dagen in zijn „bruidsdagen" aantroffen in zijn huisje aan de voet der duinen, dan bewondert men deze oudjes, die ondanks hun moeilijke leven (negen kinderen groot brengen gaat niet maar zo) zo tevreden terugzien op hun leven, dat zij, zoals de heer Jonker het uitdrukte, „goed zijn doorgescharreld Op tienjarige leeftijd was de jubilaris al „uitgeleerd" naar de mening van meester Gerr Selhorst, destijds hoofd der school te Schoorl en ging hij bollen planten om daarna een drietal jaren als huis knecht dienst te doen bij Ds. Jelgersma. Later werkte hij als boerenknecht onder meer in de Starnmeer, waar hij zijn toe komstige levensgezellin zou leren kennen. Een druk en moeilijk leven wachtte de jongelui, die niet eens tijd hadden om op een gewone dag in de week te trou wen dan maar op Zondag, meende de toenmalige burge meester van Akersloot. En zo geschiedde, op Zondag 14 Sept. 1890 begon het jonge paar hun tocht door het leven, 's Morgens 4 uur naar de boer, tot ,s avonds 8 uur, en in de winter van 5 uur in de morgen tot 's avonds 6. Dan was het beter in Alkmaar, waarheen de jonggehuwden later trokken. Daar was het zelfs „best", meende de jubilaris, want.... als je 's winters geen werk had, dan kreeg je onderstand, een onge kende weelde op het platteland: driemaal in de week gratis soep of gort en 's Zaterdags een rogge brood meteen kwartje! Op 31-jarige leeftijd werd de heer Jonker aangesteld tot agent tweede klasse bij de gemeente politie te Amsterdam op een sa laris van 12 gulden en 'n dub beltje in de week. Later werd hij agent eerste klasse, hoofdagent, posthuischef, brigadier tot zijn gezondheid hem in de steek liet en hij in 1919 werd gepension- neerd. Binnen veertien dagen zaten de luitjes al in Schoorl, dat zij niet weer zouden verlaten, uit gezonderd dan de gedwongen evacuatie in de laatste oorlog. Al spoedig legde het verenigings leven beslag op de nieuwe in woners; hij speelde een rol in de geheelonthoudersvereniging, de afd. S.D.A.P. en de vereniging van Vara-vrienden. Maar nu is ook dat voorbij, „zij zijn 't niet meer, die leed noch last deed sagen, voor wie 't gezellig levenspad geen klim mend hoog te steil, geen bogt te kronklig had, de Grijsheid nadert met haar plagen" en thans leven zij gelukkig en tevreden, rustig in hun huisje aan de voet der duinen. Mogen zij daar nog menig- werf, van 's levens kommer vrij, hun huwelijksdag herdenken met kinderen, kleinkinderen en trouwe vrienden AcUnini$lcatie- e*t Bó-ekh&ud&uceau is op het nieuwe adres LOUDELSWEG 111 onder het oude nummer weer telefonisch te bereiken S.V. V.-NIEUWS Het eerste elftal speelt a.s. Zon dag de eerste wedstrijd van dit seizoen in de N.H.V.B. en zij zijn van plan zich dapper te weren. Het vorige seizoen kwamen zij steeds in het veld met de gedachte ook deze wedstrijd zullen wij wel verliezen. Zij hebben bewezen goede verliezers te zijn en hebben steeds fair gespeeld. Nu komen zij tegen nieuwe tegenstanders in 't veld waarvan zij niets weten, met de gedachte en de vaste wil, in deze klasse ook weer eens als winnaar het veld te verlaten. Maar, gij inwoners van Schoorl, laat nu eens zien dat gij vertrou wen hebt in uw elftal en toont dit door deze wedstrijd te gaan zien. Het geeft de spelers steun en zal het hun gemakkelijker maken om tot een goed resultaat te komen. Als gij dan toch op het (Heel/Mad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1