i Moot di Uufoi „Wh üefcte- SERVETTEN C. OLDENBURG Biascocft -rf'J'P vindt ft Boekhandel Billacd- Haactclub OPROEPING FILMNIEUWS. „De Rustende Jager" „DE HELD VAN DE JUNGLE" IN HET MUSEUM Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Bergen Nh., roepen gegadigden op voor de in aanbouw zijnde woningen aan het Veerdijkje. Zij die hiervoor in aanmerking wensen te komen, dienen zich uit sluitend schriftelijk aan te melden ten gemeentehuize, afd. huisvesting vóór 30 September 1950. Ok zij, die reeds voorkomen op de lijst van woningzoekenden en voor deze woningen in aanmerking wensen te komen, dienen zich daarvoor nogmaals op te geven. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. MEUBELEN werp te verwijderen. Door de hierbij opgewekte braakbewegin- gen zal het dan misschien worden verwijderd. Gelukt dit niet, grijp hem dan met de ene hand stevig bij de borst en geef hem, terwijl gij hem met die hand ondersteunt, met de andere hand een paar harde sla gen achter op de rug, tussen de schouderbladen. De op deze wij ze stootsgewijze uit de longen ge perste lucht zal het voorwerp mis schien meesleuren. Een kind kunt gij daarbij met het hoofd naar be neden houden." Kunstmatige ademhaling. In verreweg de meeste gevallen heeft men met deze handelwijze succes. De E.H.B.O.-er beschikt bij de bewusteloze patiënt nog over de mogelijkheid van het toe passen van kunstmatige ademha ling. Door de samendrukking van de borstkas wordt het vreemde voorwerp hierdoor misschien als nog naar buiten gedreven. Is er toevallig een dokter aanwezig, dan kan deze in zo'n noodgeval met een puntig mes de luchtpijp onder de verstopte plaats openen, hetgeen dan in eerste instantie voorlopig weer lucht geeft. Huisdokter. Burgelijke Stand BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE Een aardige japon, die van dunne wollen stof of van een warm herfststofje kan wor den gemaakt. Deze japon heeft de moderne a-symetrische sluiting. Bij het naaien gaan we als volgt te werk De schouder van het rechter voorpand wordt afgewerkt met een tegenbeleg voor de knoopsgaten. Linker schoudernaad wordt gesloten. De zijnaden van voor- en rugpand dichtstikken. De hals wordt aan de binnen kant met een smal reepje schuingeknipte stof afgewerkt. De onderkant van het lijfje in halen tot de gewenste maat. De mouwnaden worden dichtgestikt. De bovenkant inrimpelen, tot de mouw precies in het armsgat past. Daarna zetten we de mouw in. De onderkant van de mouw wer ken we af met een schuin biesje. De rok Het belegstuk van het rechter voorpand wordt omgevouwen en met onzichtbare steekjes vastgezet. Het rechter voorpand wordt tot de middenvoorlijn over het linker voorpand gelegd. Precies op de taillelijn vaststikken. Vervolgens worden de zijnaden gesloten. Rok en lijfje kunnen nu aan elkaar wor den gestikt, waarna we de rok met een rolzoompje afwerken. Het laatst maken we knoop en knoopsgat. Voor de knopen kun nen we picpac knopen nemen, die we van een harmoniërende stof kunnen maken. De aangeknipte ceintuur geeft aan de japon een apart cachet. Klaargeknipte patronen van dit model kunt u onder no. P 4729 bestellen bij de redactie van ons blad in de maten 42, 44 en 46 a f 1,05 per postwissel of in postzegels (uitsluitend lage waarden). Vergeet U niet nummer en maat op te geven PRINCES CHARME fl steeds de fijnste smaken „Heb je geen geschikt model voor een jurk voor Loesje? Zij is zó in de lengte gegroeid, dat niets haar meer past. Ik zou zo graag een jurk maken die haar een beetje flinker doet lijken." Wij gaven onze kennis het hierbij afgebeelde model en. hadden succes. Lange spichtige Loesje had in dit jurkje een heel ander figuurtje. Het spichtige viel niet meer op. U heeft misschien ook wel een dochter van een jaar of tien, twaalf, die zo ontzettend hard groeit. Dan kunt u dit model uitstekend gebruiken. Het is een eenvoudig charmant modelletje. Aardig is het stuk, dat nu eens niet recht of met een puntje wordt afgezet, maar in drie naar boven uitgeknipten schulpen. Het wordt met garen in de kleur van de garnering dubbel opgestikt. De zeer ruime rok in het voor pand krijgt twee zakjes. De mou wen hebben ruimte in de kop en aan de manchet. Een niet te smal manchetje in een afstekende kleur vormt de garnering van de mouw. De jurk wordt van voren ge sloten met knoopjes in de kleur van de garnering. De ceintuur kan kant en klaar in de kleur van de garnering worden gekocht, doch als men stof voldoende heeft, is het natuurlijk heel wat voordeliger de ceintuur zelf te maken. Het patroon kan voor de leef tijd van 8-10, 10-12, 12-14 en 14-16 jaar a f 0,95 worden be steld bij de redactie van ons blad. Na ontvangst van de postwissel, waarop vermeld H 4717, leef tijdwordt het patroon zo spoedig mogelijk toegezo .den. Vergeet u niet nummer en leef tijd te vermelden? PRINSES CHARME Witte en gekleurde Telef, 268 Schoor! Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag avond te 8 uur en Zondagmiddag te 2,30 uur geeft het bioscoop theater „De Rustende Jager" te Bergen een variërend programma met als hoofdnummer een echte Tarzan-film van Johnny Weis- muller in „DE HELD V AN DE JUNGLE' De wijze waarop ook deze keer onze Tarzan U laat genieten van zijn kostelijke avonturen in de wildernis is wederom goed te noemen. Zijn prestaties zijn voor ons niet denkbaar, maar zij zullen U toch van harte amuseren. De toegang is voor 14 jaar.en ouderen. Een uitgebreid voorprogramma Bergen Nh. „MOVIE GRAZY" „COME TO THE STABLE" met een uitstekende comedie „Bezoek van de Baas" en een tekenfilm „Up 'n atom" geven aan 't geheel een goede afwerking. Maandag, Dinsdag, Woensdag avond te 8 uur en Woensdag middag te 2,30 uur wordt het programma in dit theater ver vangen door de hergeboorte van een van Amerika's grootste ko mieken „Harold Lloyd", die U zal laten lachen in zijn uitbundi ge komische film „Movie Grazy (als ik deze naam zou moeten vertalen kwam ik niet verder dan „Film-idioten" en laten de heren van de Rustende Jager zo iets maar niet horen) terwijl de Hol landse titel eigenlijk is Kareltje in Hollywood. Nu kunt U wel begrijpen, dat deze gekke vent in dat gekke gebied, wel iets heel erg geks zal gaan uithalen, het geen hij U dan ook vertelt in zijn film Movie Grazy. Toegang alle leeftijden. Op de en kunnen nog enkele leden worden aangenomen Aanmelding „DE OUDE PRINS" L. VAN HEEMSKERCK VEECKENS MET „SPRUIT". Je weet wel, waaruit altemaal die mannenkleding van vroeger bestond? Over het hemd ging de hemdrok van blauw bever en daaroverheen de overslag, een kort jasje van groot gebloemd damast met zilveren knopen. Daar boven nog een jasje van zwart of gekleurd laken. Bij het geheel hoorde een kniebroek met kuitgespen. De zilveren knopen vertonen paard- of koe-afbeelding, zoals je in het boekje van mevr. v. Reenen meermalen zo aardig vermeld ziet. En nee, koud hadden ze het niet, want om de hals werden liefst drie doeken over elkaar geslagen. Een hoge, zwarte vilthoed met een strik en een gouden spang opzij voltooiden het costuum. Inderdaad, ze zorgden wel, dat ze niet bevroren, de Hollanders uit die tijd. Als zij naar de kerk reden, en dat deden zij over grote afstanden, namen zij in de rijtuigen de rijtuigstoof mee. Maar nu moet je nog weten, dat er ook boeren waren, die hun vrouw soms van twee uur ver in een kruiwagen naar de kerk redenDat die juffers in hun kruiwagen goed ingepakt moesten zitten, begrijp je! Ze kwamen soms heel van Schagen of Koedijk. Brood en koffie mee! Ter kerke gingen ze veelal met al haar fraaie sieraden aan: zilver of metalen kettingen, vastgelegd zoals je dat in de kamer met de vitrines kunt zien. Vooral het kerk boek en het lodderijn- of reukdoosje hadden hun secure ketting. Men moest helaas wel bedacht zijn op vlugge vingers in de nabijheid. De vrouwenkleding uit de goede oude tijd veroorloofde liefst vijf tot tien rokken met brede plooien en dan nog daarenboven de zware damasten rok met fraaie strepen of bloemen. Onder die overrok werd, om het lichaam breed te doen schijnen, gedragen de wrong of beuling. De „krop lap" met zijn opvulsel van kussentjes maakte ten slotte de bustelijn strak en zedig. Zo wijd uitstaand als de vrou wenfiguur beneden de taille was, zo vlak was zij daar boven. We begrijpen nu best wat Spruit vertelt: Er waren magere tengere vrouwen, die de vracht van al dit „rokkengedoe" niet konden dragen, zonder enige steun. Vandaar dat ze rondom het lichaam een soort van „steunworst" onder de kleding droegen, welke de „slons" genaamd werd. De rokken werden dan met haakjes op die slons bevestigd en bretelvormige bandjes hielpen de rok kenvracht ook over de schouders verdelen. Het schootjak was de speciale dracht van een baker. We zijn dan altemet van de kamer met de schouw ge komen in de kamer met de vitrines en de fraaie juffers in bijzondere kleding, waaronder de pop met de grote be- grafenishoed wel 't meest opzien baart. Onder zo'n hoed ging men voorheen een sterfgeval in de buurt aanzeggen en zowel door man als vrouw, die deze sombere taak te beurt viel, kon die grote zwarte luifelhoed gedragen wor den. Ja, ja, die luifelhoed! die heette in de wandeling „huile balk". Hij werd zowel gedragen, zoals ik al zei, door hem of haar die een sterfgeval ging aanzeggen, maar ook werd dit soort hoofddeksel getorst door degene, die bij de be grafenisstoet voorop liep. Soms ook, zoals in Friesland, droegen de mensen, die boven op de lijkkist zaten, wanneer deze, zoals het gebruik was, op een boerenwagen naar het kerkhof gereden werd, allemaal zulk een grote huilebalkhoedEen triest en zwaar wichtig tafereel! In die grote zijkamer, in de vitrine bij het raam, krijgen we nog wat merkwaardigs. Jullie kent allemaal het liedje: „Dat gaat naar den Bosch toe, zoete lieve Gerritje!" En jullie weten allemaal van de brandewijn met suiker hè? j jSljyftJ Nou hier zie je dan de lange grote „boerenjongenslepel" (boerenjongens is brandewijn met boontjes). Was er feest, dan ging er iemand rond met een grote kom en ieder kreeg van deze zelfde lepel een schep lafenis boerenjongens te genieten. De hygiëne was minder groot dan de broeder zin in die dagen. We blijven rondkijken en Spruit laat je dan nog ereis als „extra" de oude brandkist (ook wel weeskist) van 't raadhuis ziende geldstukken der Noormannen; de likstenen, die moeder de vrouw bij 't strijken gebruikte en die verwarmd werden op hete as. Daar hei je zo waar... de sleutel van het oude raadhuis in Bergen zelf, en van een dikke 150 jaar geleden, het pistool met vuur om 't vuur aan te schieten „wijl" er toen nog geen lucifers waren. Hier zie je de hoorn van de bakker, die placht te blazen (het lokkertje vet staat middenin de pan of vlak erbij) met een vork zijn aardappel uit dé pan en peuzelt hem op. „De mens kende en had drie aardappelen" vertelt Spruit: „Eén op zijn vork, Eén in zijn mond, Eén in zijn oog!" n.l. de aardappel, waar hij als eerstvolgende op loerde. Apropos, wist ge, dat het gat in de grond, waarboven 't haardvuur aangemaakt werd, en waardoor de hele „aar pels" zo gezellig pruttelen konden, genaamd Werd: het Kolkgat? We zien verder ook een grote ketel. Je moet weten, dat daarin nu eens de brij en dan weer eens de was gekookt werd. Ja, alles in dezelfde koperen ketel. En we bleven d'r toch gezond bij! De hygiëne vroeger was anders dan tegenwoordig. Ik stip alleen als bijzonderheid aan, dat iedereen aan tafel zijn eigen vork met letter had, en dat je eigen vork ook netjes op je wachtte in een vorkenrekje. Nu komen we aan een paar dingsigheden in de keuken: Daar is allereerst de speculaasplank, waarmee de specu laas tot koeken gevormd wordt. Je ziet Weimar R. Prins, als het brood klaar was... en daar zie je de echte zwavel- Van Hasselt, Piet Hein, thans in koek vorm en daarnaast stok, zoals die vroeger geacht en geëerd werd. Het waren brandnetels gedroogd en in zwavel gedoopt en bij het gebruik had je zo'n ding te breken. „Een zwavelstok in vieren, Een glas wijn in énen". Dat was zo de leus vroeger! Mag ik je ook de kerfstok voorstellen? Van zo'n kerfstok had zowel de bakker als de man die bij hem een exemplaar kocht, een in zijn bezit, 't Was zoveel als de wederzijdse boekhouding, zie je. De bakker bakte uit een mud rogge voor zijn klanten. Die mud rogge werd in voorraad gegeven en beiden noteerden, hoever ze waren op hun stok, hoeveel er geleverd, hoeveel er ontvangen was. Na gebruik werden de kerven gelijk geschaafd. Aan bakker's kerfstok zat een touwtje; aan des klanten ditoniets, 'n Compagnon uit die oude bakkerstijden is ook het zetmes. Was 't roggebrood van liefst zes pond, dat 'n vier uur moest bakken, gereed, dan ging de bakker het snijden voor wie er trek in had. En daarvoor had je dat machtig zetmes nodig, want zo'n lijvig roggebrood zo groot, als je er nou nooit meer een zietis een hele knaap! Ik verzeker het je. De spekhaak aan de zolder verklaart zich zelf. In Gel derland is nog zo'n soortement ding in gebruik. Zie daar ook de kaarsensnuiters, en dan de lange glazen! Vor men van groen glas, waarin men vroeger het weke scha penvet goot en de juiste lange kaarsvorm verkreeg. De Tuitlamp of Snotneus is er ook nog evenals later de staande petroleumlamp, ieitelijk 'n gevaarlijk ding in een familievertrek. Geen wonder, dat Vader en Moeder vroe ger hun kroost, om de gevaren van omstoten te bezweren, gelastten 's avonds op de grond te zitten. Had de huis vrouw de grote likstenen niet nodig bij 't strijken, dan greep zij 't kleine, handige strijkijzer met vuur gevuld, ge plaatst op een roostertje. Menig vrouwke in vroeger tijd kreeg haar strijkgoed plat gemangeld door er eenvoudig een tijd lang zelf bovenop te gaan zitten. En zie je ons nu vroeger aan de familiedis plaatsnemen? Midden op tafel staat een pan op pootjes. Ieder pikt zie je de stallamp, waarin de kaars stond door mica om sloten.-Geen glas! want met zo'n lamp moest je soms in 't pikke duister naar de koeien, en dan zou het glas mis schien kapot gestoten worden. Behalve de tinnen bordjes met de namen van de gebruikers zie je hier in de keuken kast ook de sierborden met hun spreuken. Trouwens, spreuken zetten onze voorouders dolgraag overal op. „Vergeet me niet" is zeker een passend woord, zoals dat daar op die hangklok staat. „Met de kippen op en met de kippen op stok" is een goede leus voor een borduursel in een beddedeken. „Hoor, zie en zwijg", 'n prachtinscriptie boven de haard. „Eerbaar te minnen, houdt vrolijke zinnen" is ook al zeker een prachtzin op een sierbord, boven die zelfde haard. Lees verder eens die zin op die schaal: „De vlijt onzer ouders maakt ons gelukkig om regt te doen Taal wonderlijk, zin zeer schoon. Over de hier aanwezige maten, weegschalen enz. zou je zeker veel merkwaardigs kunnen vertellen. Die koperen schalen daar, zoals ze in de winkel vroeger gebruikt wer den, heetten de* schalen der gerechtigheid. En hier zie je de geijkte weegschaal, gelijk die voorheen op de koren beurs in zwang was. („Eenmaal gewogen, verder ge meten.") Alhier aanschouw je ook o.m. een „Evenveeltjespan Nee geen poffertjespan, zoals je denkt, omdat zij daar uiterlijk wel op lijkt. Die „evenveeltjes (koekjes) heet ten zo, omdat het beslag bereid werd uit even veel meel, boter en suiker. Je herinnert je wel, dat dit gebak bij voorbeeld voorkomt in Hildebrands boek „Camera Ob- scura". Daar waar de familie Stastok zo gezellig bij mekaar zit en mevrouw Dorbeen reciteert? „Ik wreekte mij met een evenveel zegt Hildebrand daar ergens. Nou zie je uit wat voor pan zijn koekje voort kwam. (Wordt vervolgd) CHEMISCH REINIGEN van Filiaal t W. v. 't Hof, Breelaan 51, Bergen (N.H.). Tel. 2058 Ingezonden mededeling i: A*:/ h van 3 tot 10 September 1950 GEBORENTheodoras Eldert, z. v. D. J. Duin en A. S. Groenewoud. Alida Cornelia, d. v. Ranzijn en M. Bloetjes. ONDERTROUWD i Nicolaas Gregorius de Jong en Zwaantje Louwe. Fausto Pomari en Marie Wilbrink. Pieter Gerardus de Boer en Divera Hol- lenberg. OVERLEDENAagje Jeanette Hovenier, oud 69 jaar, weduwe van Jan Spren keling. van 14 Augustus tot 7 Sept. GEBORENAlida C. A., d.v. P. Meijer en van J. G. Zwagerman ONDERTROUWD: G. Blom en J. Bootsma O. J. Bootsma en J. M. Blom GETROUWD: H. M. P. Visser en C. M. Winder W. Aartsen en W. Zwalve OVERLEDEN: J. Swaan, oud 71 jaar, gehuwd met G. Bas. GEBORENGijsbertus, z.v. Hermanus H. Kolk en Gorina Schutz. Matheus Petrus, z.v. Albert Visser en Johanna M. Schat. Marijke Cornelia, d.v. Klaas Krab en Hendrikje Wensink. ONDERTROUWDJohannes Chris- tiaan de Jong en Marijtje Schreuder. Douwe Dirk de Vries, Alkmaar en Wil- helmina Gerhardina Riksma. Jan Mijndert Krijger, Alkmaar en Alida Catharina Tamis. Gerardus Dekker en Lena Maria Dekker. Arie Zwanenburg en Maria Elisabeth Stam. GETROUWD: Jacob Buis en Jacoba Glas. Cornelis Zwart en Engeltje Buis. Johannes Christiaan de Jong, Velsen en Marijtje Schreuder, Jacobus Sturm en Cornelia Heilig. OVERLEDEN Kniertje Dekker, 66 j„ wed. van Pieter Groen. Dirk Huypen, 70 jaar. Pieter Voogd, 86 jaar. Ingezonden mededeling Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur Johnny Weisinuller in Toegang 14 jaar Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8 uur en Woensdagmiddag te 2.30 uur Harold Lloyd in zijn dwaaste creatie Toegang alle leeftijden Vanaf Vrijdag 22 Sept. a.s. LORETTA YOUNG in (Met heilig geweld)

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2