Bioscoop SERVETTEN A C. OLDENBURG Mr. Opt. D. W* PASTOOR Breekt een nieuw bonnentijdperk aan? De ynodewte Bat \Jecantw(HKddiiUU€id BoeUkandet EENGOEDE BRIL BRILLEN De AcfoMeesoMstdscUool Ingezonden stukken FILMNIEUWS. „De Rustende Jager" ^xbM Adverteert in UW BRIL EEN GOEDE BRIL STELT EISEN WUKENNEN DEZE EISEN BERGEN -fl'J'P vindt Prijsbeheersing eerste stap! TE SCHOORL 14 dagen geleden verscheen in „De Duinstreek" een advertentie en een toelichtend stukje. Nu nadert het tijdstip dat de lessen moeten aanvangen. Enkele leer lingen kunnen nog geplaatst wor den, maar dan moeten ze snel besluiten. Wie de lange winteravonden goed wil besteden, door aan zijn ontwikkeling te werken, kan zich nog aanmelden. BRIDGE-CLUB SCHOORL Uitslag Maandag 18 Sept. Familie Repko 71,5 Klik-v.d. Lelie 62,5 Haasbroek-Aalders 57,5 Pinxter-Thomassen 56 Mevr. v.d. Linde-Nieuwland 53 Mors-Jonker 50,5 Dames v. Wijk-Visser 48,5 Familie Kuyper 48 Dames Pinxter-Kamp 47,5 Dames Bouman-Gorter 45 CONCERTGEBOUW-ORKEST TE ALKMAAR Een evenement op muzikaal gebied Het Festival 1950 door de Ned. Herv. Oratorium Vereni ging te Alkmaar georganiseerd ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, dat op 31 Aug. j.l. werd ingeluid met een prachtig concert door de Koninklijke Mannenzang- vereniging, „Apollo" o.l.v. haar dirigent Fred. J. Roeske, werd Dinsdagavond voortgezet met een concert door het Concertgebouw- Orkest. Ruim twee duizend mu ziekminnaars waren naar de Grote Kerk gekomen om getuige te zijn van dit evenement op muzikaal gebied. In ademloze spanning hebben ze daar geluisterd naar de meesterlijke vertolking van beide werken, die het voltallige concertgebouw-orkest daar gaf o.l.v. zijn dirigent Eduard Flipse. Francks Symphonie en van Beethovens Vijfde pianoconcert, waarbij Cor de Groot, een onzer grootste pianisten, de solopartij speelde, maakten een onvergete lijke indruk op allen, die dit con cert meebeleefden. De Ned. Herv. Oratoriumver eniging, met haar stuwende krach ten Corn. Jonker en de heer J. Dalenberg, heeft met het orga niseren van dit concert een groot succes geboekt en de muziekmin naars uit Alkmaar en wijde om trek ten zeerste aan zich verplicht. 9 Oct. komt het jubilerende Koor zelf met „Die Schöpfung" van Jos. Haydn. Medewerking zullen verlenen Ida Maria Visser, sopraan, Leo Larsen tenor, Lau rens Bogtman, bas, en de Haar lemse Orkest Vereniging. Geachte Heer Redacteur, Beleefd verzoek ik U opname van het volgende ingezonden stuk. Dank aan de commissie Ik voel mij gedrongen om uit naam van alle ouden van dagen onze dank te betuigen, voor die mooie dag, die wij door Uw hulp hebben mogen genieten. En wij hebben genotenHet heeft ons aan niets ontbroken. Wij wetpn het wel, dat er door de commissie heel wat moeilijkheden vielen te overwinnen, maar ze zijn overwonnen. Alle eerbied daarvoor. Wij hebben genoten, laat dat de dank zijn. Wij Eg- monders zijn een aparte volks groep, door taal en traditie en dat ligt ons na aan het hart. Wij zijn niet gauw onder de indruk van iets, maar is het een maal zover, dan geven wij ons geheel en ten volle, dat bleek ook met die boottocht op het IJ en de grachten. Dat hebben wij nooit eerder gezien. Dat biedt ook Amsterdam alleen maar. Ons land is wel klein en smal, maar groot en breed in schoonheid. En nog iets. Stemt het niet tot na denken, dat mensen van hoge ouderdom en zij, die moeilijk lopen, toch meegingen. En nu ga ik aan het bedanken. Aan de Burgemeester, die als een vader bij zijn kinderen bleef, aan alle medewerkers, ook aan degene, die hun auto gratis ter beschik king stelden, aan de politie, die ons 's avonds weer veilig binnen loodste in Egmonds haven. Ook aan het muziekcorps, dat Bij aan komst de stemming er in hield, onze dank. KL. SCHOL, Strandwachter. Ons economisch leven in een dwangbuis. De loonronde, die enerzijds verlichting brengt in het ge zinsbudget en anderzijds de zorgen verzwaart van hen, die aan de touwtjes trekken van ons nationale economisch leven, is een feit geworden. Wij be merken een glimlach van te vredenheid om de mond der vakverenigingsleiders, maar vol daan zijn zij niet en daar win den zij geen doekjes om. Enkele speeches van de voormannen der vakverbonden hebben ons ge leerd, dat zij niet accoord gaan met een vrij prijzensysteem en een gebonden loonvorming. Hun wensen gaan uit naar een volledige prijsbeheersing, om de ondernemerswinsten te kun nen controleren en te drukken. Toch heeft de regering daar niet in toegestemd en het is interessant ons te verdiepen in de motieven, die onze overheid dreef tot het innemen van een standpunt, dat nu door de vak beweging wordt betreurd, zij het ook dat het weer in wer king stellen van de prijsopdrij- vingswet een eerste stap be tekent op de weg, die de prijzen in toom moet houden. Wij herinneren ons allen nog de prijsbeheersing uit de oorlog. De prijs van een artikel was op een bepaald niveau vastgelegd en mocht niet worden verhoogd dan met toestemming van hogerhand. Dat kon in de oorlog, waarom kan dat nu niet? Men zou dit argument al direct kunnen weerleggen. Ook in de oorlog voldeed de prijsbeheersing niet. Er zal wel niemand terug verlangen naar de miserabele monetaire toestand, die toen be stond. Er waren artikelen, die op de zwarte markt wel te koop waren en langs de normale aan- voerwegen niet in de verkoop werden gebracht. Als eerste na deel van prijsbeheersing kan worden genoemd het ontstaan van een zwarte markt in artike len, die tegen de vastgestelde prijs niet kunnen worden gepro duceerd, waaraan toch behoefte bestaat en daarom langs om wegen en nu tegen nog hogere prijzen dan nodig is, de verbrui ker bereiken. Geen weldenkend mens is gesteld op de herleving van een zwarte markt, die vele destructieve elementen op de volkskracht loslaat. Een ander bezwaar en wel een zeer ernstig ligt in de handelsdraden, die ons met het buitenland verbinden. Prijsbeheer sing in ons land maakt de invoer van veel grondstoffen onmogelijk, wanneer de prijs daarvan oploopt boven het toelaatbare niveau voor productie tegen een vast gelegde prijs. Men kan immers niet verwachten, dat de wereld markt zich iets zal aantrekken van een prijsbeheersing in ons kleine landje. Men zou alleen resultaten kunnen boeken, wan neer men die prijzen internatio naal ging regelen en van dit stadium zijn wij wel heel ver verwijderd. In de oorlog was dat anders. Wij waren afgesloten van de rest van de wereld en moesten ons zelf maar redden. Dat pro bleem bestond toen niet. Zou men thans de prijsbeheersing doen herleven dan zouden onze aan kopen verminderen, terwijl in het buitenland afkeer zou ontstaan tegen het Nederlandse product, omdat wij alleen maar willen verkopen en niets kopen. De meeste landen zouden zo'n poli tiek niet kunnen tolereren, alleen al uit monetaire overwegingen. „Alleen voor export" Ons industriële apparaat zou, voor zover het ook voor export werkt, bij prijsbeheersing in een eigenaardige positie komen. Een artikel dat in het binnenland te hoog in prijs wordt met te dure vreemde grondstoffen, zou door het buitenland misschien graag worden gekocht. De binnenlandse markt wordt zo uitgesloten van wellicht tal van zeer gewilde goederen, die in grote hoeveel- heden naar het buitenland gaan. Spoedig zou men de klacht horen, dat die artikelen ook voor Ne derland moeten worden aange maakt. Het is niet prettig wan neer we een zaak binnenstappen, om een artikel vragen en we dan te horen krijgen: „Dat is alleen voor export". Ook die maatregel is nog niet het ergste. Veel moeilijker is de toenemende schaarste op te van gen. Fabrikanten, die een artikel fabriceren, dat op het lijstje der vastgestelde prijzen stiefmoederlijk bedeeld is en met een lage winst moet worden verkocht, schakelen spoedig over naar andere, meer winstgevende producten. Klanten van goederen, die bij verhoogde prijzen geringere aankopen zouden doen en efficiënter met het ge kochte zouden omgaan, verhogen onbewust hun vraag. Het gehele mechanisme van vraag en aan bod, dat zo'n belangrijke regule rende functie heeft in ons econo misch leven, wordt volkomen scheef getrokken. Op het gebied van artikelen, die een zeer lage verkoopprijs krijgen toegewezen, zal schaarste ontstaan. Die artikelen zullen grotendeels liggen in de sfeer der eerste levensbehoeften. Immers geeft een speciaal cachet, mits op deskundige wijze toegepast, rekening hou dend met het uiterlijk in kleding, haarkleur en ge laatsvorming. Zij moet een harmonisch geheel zijn met de per soon, zowel bij het werk, als bij sport en ontspan ning. Een dergelijke bril vindt U bij daar zal de calculatie 't scherpst zijn, de controle het talrijkst en de wens naar een lage prijs het dringendst. De gevolgen van een dergelijke schaarstetoestand kunnen slechts zijn óf een on rechtvaardige verdeling door vriendjespolitiek en het gehate onder-de-toonbank-systeem óf een herleven van de distributie met al zijn rampzalige consequenties. Méér bureaux, méér ambtenaren Voor 's lands financiën bete kent de prijsbeheersing een ern stige aderlating. Prijsbeheersing wil zeggen: bureaux; wil ook zeggen; ambtenaren, en die kosten veel geld. Onze schatkist heeft zeker geen gebrek aan klanten en ons volk is niet gesteld op verhoogde belastingen, omdat het ambtelijk apparaat weer uitge breid zou moeten worden. Boven dien spant men op die manier het paard achter de wagen. Men kan nog beter een verhoogd prijs peil accepteren dan een herleving van het bonnentijdperk, tenzij de nood ons dwingt. Ons het bovenstaande realise rend, moeten wij vragen wat men in de kringen der vakcentrales met prijsbeheersing denkt te be reiken. Die vraag klemt temeer, wanneer wij er aan denken, dat het vaststellen van maximumprij zen voor veel fabrikanten en win keliers tevens betekent 't invoeren van minimumprijzen. Bij de toene mende schaarste zal de concur rentie verminderen, zal men zo hoog mogelijk calculeren om de prijsbeheersingsorganen zand in de ogen te strooien. Dan zal het niet de eerste keer zijn, dat er maximumprijzen worden vastge steld, die ver boven het nood zakelijk niveau liggen, waardoor op enkele artikelen de winsten nog zullen toenemen in plaats van verminderen. Prijsbeheersing steekt ons gehele economische leven in een dwang buis. Het is een middel, waar naar slechts bij hoge uitzondering mag worden gegrepen. De grote vraag is nu maar of er soms in bepaalde kringen van regering en vakbeweging geen voorbereiding wordt getroffen, om onder het mom van mone taire noodzaak de eerste schre den te zetten naar herstel van een volledige oorlogseconomie, waarvan de prijsbeheersing de prelude vormt en een totale dis tributie de finale. Brieven aan een Moeder: Een mens is van nature kudde dier. Hij doet zoals anderen. Het kind doet, zoals het vader en moeder ziet doenen vooral imi teert het zusjes en broertjes, voor wie vader en moeder insgelijks het voorbeeld waren. Aan de ene kant is dit voor de ouders wel geruststellend, maar aan de andere kant laadt het 'n ontzaglijke verantwoording op hun doen en laten. In een gezin, waar vader en moeder altijd vriendelijk en opgewekt zijn, waar vader en moeder steeds recht door zee gaan, waar orde en regel heerst, is het voor kinderen veel gemakkelijker zich behoorlijk te gedragen dan in een milieu, waar dit alles te wensen overlaat. Ik heb eens een gezin gekend, waar als afspraak gold, dat ieder, die over het een of ander uit z'n humeur raakte, de kamer uitging, moeder incluisen dat hij of zij niet terugkeerde, vóór de bui over was. Met vader, als heer des huizes, ging dat niet; maar als hij uit z'n hum was, dan gingen de anderen allemaal weg en lieten hem alleen brommen. Nu denkt U misschien, dat ik veel te zacht voor kinderen ben en ze tot in de grond wil be derven. Pardon mevrouw, ik ge loof, dat, als het er op aan komt. ik veel strenger ben dan u. Doch men moet het kinderen niet node loos moeilijk makenzij hebben het met de oplossing van hun problemen heus al moeilijk genoeg. Maar laat hen die problemen dan pok oplossen. Help ze daarbij alleen dan, wanneer ze het niet alleen af kunnen. En vooral - neem geen moeilijkheden weg, die ze zich zelf als uitvloeisel van verkeerde eigenschappen of door onbezonnen handelingen te wijten hebben. Leer hun van jongs af aan, dat zij van hun eigen fouten en tekortkomingen de gevolgen zelf te dragen hebben. Alleen wanneer die gevolgen te erg zou den zijn, dan moet u bijtijds in grijpen maar dit spreekt vanzelf. Dus: als Jantje, ondanks moe ders waarschuwing, toch eens wil onderzoeken of die rood-gloeiende kachel nu werkelijk heet is, dan moet moeder Jantje bij de klad den grijpen en het wie-niet-horen- wil-moet-voelen mag dan wel toe gepast worden op Jantje's broekje, maar mag niet op natuurlijke wijze blijken uit het branden van Jantje's handje. Maar als Mientje 's avonds geen zin heeft gehad om haar sommen te maken, dan moet moeder de volgende dag, ten spijt van Mientje's tranen, geen briefje meegeven dat Mientje hoofdpijn had, want primo mist Mientje dan op school de nodige correctie in de vorm van een laag cijfer of een half uur school blijven; secundo wordt Mientje dan de weg gewezen om door middel van een leugen te ont komen aan een natuurlijk gevolg van plichtsverzuim; tertio ver liest Mientje een stuk achting voor haar moeder, ook al is zij op het ogenblik uit de brand. En als u gemerkt hebt, dat Greta ondanks uw verbod des avonds uren heeft liggen lezen, zodat zij de morgen daarop het bed niet uit kan, dan moet u haar niet zes keer roepen, haar het ontbijt op de slaapkamer brengen ep haar onder het aankleden stukjes brood in de mond stop pen neen u moet Greta, als ze na de eerste of tweede aanmaning niet opstaat, heel rustig laten liggen, opdat Greta op school de natuurlijke straf onderga voor het te laat komen als gevolg van verboden dingen doen! Ziet u wel, mevrouw, dat ik nog niet zo gemakkelijk ben? S. PREGERS Wat zouden wij beter kunnen doen, een oordeel over de film zelf geven of is het misschien wel zo goed eens te laten horen wat men in het algemeen van de film „COME TO THE STABLE" welke film momenteel vertoond wordt in bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen, te vertellen heeft. Wij citeren daarom dan ook enige persstemmen uit de voor U bekend zijnde dagbladen. VolkskrantAmsterdam: De film geeft vlot de eene kostelijke scène na de andere. nergens is de goede smaak ge weld aangedaan. ,,De Tijd": Al de katholieken zullen zich met dit gegeven uitstekend amu seren en dit werkwoord past hier treffend. En de niet-katholieken die met medeondergetekende de jolige zusters hebben gadegeslagen, lieten zich al evenmin onbetuigd. Aldus H. van Domburg. „Haags Dagblad" De film „Come to the Stable" is een beminnelijke comedie ge worden, pretentieloos en beschaafd amusement. „Algemeen Dagblad" de nonnetjes rijden per jeep, maar amusant en onder houdend is deze film ongetwijfeld. ,,Noord~Hollands Dagblad" d.d. Zaterdag 16 Sept. '50: Ja dit is de film, welke wij nu weer eens echt van harte kunnen aanbevelen en voor iedere leeftijd. Verder zullen wij het maar niet wagen om hieraan nog iets toe te voegen want bovenstaande persstemmen spreken voor zich zelf. In de tweede weekhelft komt onze aandacht vragen de popu laire film-acteur Edward G. Ro binson in zijn film „VREEMD IN EIGEN HUIS". Het is eigenlijk wel ietwat vreemd, dat men tegenwoordig zulke grote werken vertoont, want ook deze is een bij uitstek goed geslaagde film. Wij hebben hierover al eens Bergen Nh. „COME TO THE STABLE" „VREEMD IN EIGEN HUIS" „CONCERTO" iets kunnen lezen, toen de pre mière vertoont werd te Amster dam. Het is een interessante film, waaruit de oeroude les valt te leren, dat geld en grootheid zon der liefde niet gelukkig maken. Ook deze film verdient zeer zeker grote belangstelling. Toegang 18 jaar. Het bijzondere werk, waarmede de directie van de bioscoop reeds onze aandacht heeft gevraagd in het huisorgaan, biedt voor deze week ook weer iets, wat men werkelijk als zeer bijzonder mag aanduiden. Zo wordt er op Woensdagmiddag te 2.30 uur en Donderdagmiddag te 2.30 uur en 's avonds te 8 uur een film ver toond, waarover wij maar heel weinig zullen zeggen, daar de inhoud reeds voldoende bij ieder een bekend is. Het is n.l. een film naar de werken van twee grote componisten, Rachmaninof en Tschaikowsky. Bovendien is deze film „Concerto" geheel uit gevoerd in kleuren en toeganke lijk voor elke leeftijd. Een groots werk, ook voor de muzieklief hebber. „De Duinstreek" Witte en gekleurde Telef. 268 Schoorl Zeer veel copy en adverten ties komen de laatste tijd veel te laat binnen, waardoor het op tijd verschijnen van ons blad ten zeerste in gevaar wordt gebracht. Verzoeke in 't vervolg be richten enz. uiterlijk vóór WOENSDAGMIDDAG 12 uur in te zenden, terwijl adverten ties nog kunnen worden aange nomen tot uiterlijk WOENS DAGAVOND. DE UITGEVER Laat tijdig controleren door HOFLAAN 2 SCHOORL, „Rustende Jager", Dinsdagavond van 7,30-8,30 uur EGMOND, „Vergulde Valk", Maandagavond van 7-8 uur LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN van 8 tot 6 u. geopend TELEFOON 2 202 KERKSTRAAT 6 tel.2465 9\ steeds de fijnst* smaken Hngezonden mededeling Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur toegang alle leeftijden (met Heilig Geweld) met Loretta Young. Een waarlijk kostelijk gegeven. Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8 uur Edward G. Robinson in zijn interressante film toegang 18 jaar. Iets bijzonders: op Woensdagmiddag te 2.30 uurDonderdag 's middags te 2.30 uur, 's avonds te 8 uur toegang alle leeftijden naar de werken van Rachmaninof en Tschaikowsky. Geheel in kleuren. Ingezondenmededeling 1 LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2