r Biastaoft betefj. 4JP vindt BETERE LEESBRIL Mr. Opt. D. W. PASTOOR 1925-1950 „De Rustende Jager THEOSOFIE IN ONS DAGELIJKS LEVEN Zo luidde de titel van de voor dracht, welke op Woensdag 20 September des avonds te acht uur in Hotel Spoorzicht werd gegeven door de heer N. Borsten. Nadat Prof. Selleger de talrijke aanwezigen had welkom geheten, opende de heer Borsten zijn rede met de mededeling, dat hij de ethische zijde der Theosofie naar voren wilde brengen, daarmee te kennen gevend, dat er ook een andere, occult wetenschappelijke kant is, die door leden van de Thesofische Vereniging wordt bestudeerd. Hij wilde er de na druk op leggen, dat ofschoon iedere Godsdienst en elke buiten kerkelijke vereniging zekere dog ma's of stelsels verkondigen, bij deze allen toch de daad gaat boven het woord. Zo heeft dan de stichtster van de Theosofische Vereniging, H. P. Blavatsky, die de aloude Theo sofie in nieuwe, meer begrijpelijke termen, verkondigde, als voor naamste doel dier Vereniging de algemene Broederschap als doel gesteld. Allereerst, zo vervolgde spreker, moet deze Broederschap tot uitdrukking komen op het vrije platvorm, dat de Vereniging zich voorstelt te zijneen middel punt, waarin alle Godsdiensten elkaar kunnen ontmoeten. Is dan de Theosofie niet gekant tegen de Godsdienst Neen, roept spreker uit en in geestdriftige woorden verklaart hij, hoe in de Th. Ver. de één heid gezocht wordt, die alle Godsdiensten verbindt. Het is in de diepte, in de kern, dat zij zich met elkaar verbroederen. Zo ook de Broederschap tus sen de mensen onderling. Zij wordt ervaren in de diepe kern van het menselijk samenstel, in dat wat door grote voorgangers als Eckhard en Bergson „de Vonk" wordt genoemd. Het is deze Goddelijke Vonk in ieder mens, waarop Christus doelt, wanneer Hij de woorden spreekt „Waar éen of twee in Mijnen Naam verenigd zijn, daar ben Ik in het midden van u". Onze ziel hunkert naar deze Vonk, deze kern van haarzelf, die haar de ware Broederschap zal doen beleven. Het is in dit hunkeren zelf, dat onze conflicten liggen. Het is de oorzaak van onze strijd, ons leed en eerst wanneer de diermens zal worden tot de geheiligde mens, eerst dan zal deze strijd ophouden. Dan zal de mens het dagelijks leven ook niet langer zien als sleur, want de innerlijke Vonk in hem zal dit dagelijks leven verlichten. De verborgen, scheppende talenten, die in ieder mens aanwezig zijn, zullen tot uitdrukking worden gebracht en ieder mens zal dit scheppende element in zichzelf ontdekken en beseffen, dat hij geroepen is om hieraan als levenskunstenaar uitdrukking te geven ook in het eenvoudigste, meest alledaagse werk. Nadat aan de spreker enige vragen over dit onderwerp zijn gedaan, welke beantwoord wer den, dankte de voorzitter de heer Borsten voor zijn bezielende woorden. Hij deed dit uit naam van het Theosofisch Centrum te Bergen en verwees naar de ge legenheid, die ten huize van hem zelf (Rondelaan 2) bestaat om nader kennis te maken met de grondbeginselen der Theosofie door middel van de bestaande groepsbijeenkomsten. PLECHTIGE UITVAART Met militaire eer begraven Onder grote belangstelling werd Vrijdagmorgen de plotseling en geheel onverwachts overleden sergeant-majoor A. J. Sanders van de luchtstrijdkrachten Gilze- Rijen met militaire eer begraven. Bij de plechtige uitvaartdienst en militaire begrafenis waren on der meer aanwezig de comman dant van de luchtstrijdkrachten De Bruyne, een deputatie van de vliegbasis Gilze-Rijen, be staande uit de luitenant ter zee le klasse, de adjudant v. d. Lugt en sergeant-majoor Buys, een de putatie van de onderofficieren- vereniging Sint Martinus en een afdeling van het garnizoen te Alkmaar. Verder Majoor Kraayen- oord, de fungerende pl. adju dant Timmers. Als vertegenwoor diger van de officieren was aan wezig Kapitein van Woensdrecht, De uitvaartdienst vond plaats in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus. Een peleton wapenbroeders hield in stramme houding de wacht bij de onder bloemen bedolven kist. De gezongen H. Mis werd opgedragen door de Zeer Eerw. Heer Pastoor Van Beers. Ge zongen werd de Gregoriaanse Requiemmis. Na de absoute werd het stoffelijk overschot door wa penbroeders van de overledene naar buiten gedragen, waarna de lange stoet, voorafgegaan door twee tamboers met omfloerste trom zich naar de dodenakker begaf, terwijl een viertal vlieg tuigen cirkelden boven de af te leggen weg. Nadat de kist, gedekt door de Nederlandse driekleur in de groeve was neergelaten, verrichtte Aal moezenier Determeyer uit Den Haag de begrafenis. Een ere wacht van twaalf man loste ten slotte saluutschoten als laatste groet. Toen de rook was opge trokken, dankte een broer van de overledene namens de weduwe, dochter en verdere familie voor de laatste eer aan de ontslapene bewezen en richtte zich daarbij in het bijzonder tot de comman dostaf en tot Kapitein Cremer, die de overledene nog een laatste groet had gebracht. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. Requiem aeternam dona ei Dominé Heer, geef hem de eeuwige rust. GESLAAGD Deze week behaalde onze plaats- genote Mej. Petra Telkamp te Den Haag het diploma voor Logopaediste (Spraak- en stern- kundige). steeds de fijnste smaken SCH00RL Raadsvergadering De Schoorlse Raad kwam Don derdagavond in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems. Van de ingekomen stukken werden de meeste voor kennis geving aangenomen. De adressen waarin door de vereniging „Pro Juventute", de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid te Alkmaar en de R. K. Voetbal vereniging „De Duinranders werd gevraagd om subsidie of verho ging van subsidie, besloot de Raad op voorstel van B. en W. te be handelen bij de a.s. begroting voor 1951. Op het verzoek van de heer Jb Schotvanger om ver goeding van de vervoerkosten voor zijn dochtertje naar de school voor Buitengewoon Lager Onder wijs in Alkmaar, werd gunstig beschikt, 80 °/0 zal worden ver goed. Vaststelling rekeningen over '48 De verschillende rekeningen over het dienstjaar 1948 in de vorige vergadering aangeboden, werden thans, nadat de commissie van onderzoek bij monde van de heer N. Kaag rapport had uitge bracht, voorlopig vastgesteld met de volgende eindcijfers. a. Gemeenterekening. Gewone dienst. Nadelig saldo f 4821,46. Nadelig Saldo Kapitaaldienst f 95670,94. b. Rekening Gasbedrijf. B.S. gew. dienst f 1977,13. Nadelig Saldo Kap. dienst f 5435,82. c. Rekening Vleeskeuringsdienst. B.S. gewone dienst f 1449,11. B. S. Kapitaaldienst f 100, d. Rekening Maatsch. Hulpbetoon, eindcijfer f 19750,42 met 'n gem. subsidie van f 14638,45. V erordeningen Waar de thans van kracht zijnde verordeningen op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en de perso nele belasting per 1 Dec. komt te vervallen, stelden B. en W. voor eenzelfde verordening op nieuw vast te stellen. De Raad ging hiermee stilzwijgend accoord evenals ook met de volgende voorstellen betreffende wijziging van de verordening op de heffing van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein en voor de verkoop van zwak-alcoholische dranken in het klein (beide met het oog op de bij de wet van 7 Juni j.l. ver hoogde tarieven). Schoorl waakt voor zijn natuurschoon Teneinde te voorkomen, dat iioutopstanden binnen de be bouwde kom, welke uit een oog punt van natuurschoon van waarde zijn, verloren zouden gaan door het per 1 Oct. van kracht worden van de algemene dispensatie van het rooiverbod, achtten B. en W. een gemeentelijke verordening op het vellen of rooien van bomen en andere houtopstanden wenselijk. De Raad kon zich hiermee verenigen. Nieuwe bron van inkomsten aangeboord B. en W. stelden voor de verordening op heffing en invor dering van rechten onder de naam van „leges" aldus te wij zigen, dat het in den vervolge mogelijk zal zijn ook voor ver gunningen tot ingebruikneming van woonruimte, afgegeven krach tens de Woonruimtewet '47, een matig recht te heffen. Deze nieuwigheid, die reeds in andere gemeenten bestaat, zou nog een paar honderd gulden kunnen opbrengen, als men de legeskosten bijv. bij een huurop brengst tot f 200,op f 1,— vaststelde, daarboven tot f 300,— op f 2,50 en bij hogere huur op f 5,-. De heer C. Duin kon zich met dit voorstel niet verenigenzijns inziens zou de kleine man, die het meest om een woning vraagt, de dupe worden. De heer Meeden- dorp sluit zich hierbij aan. De heer Kaag vindt de legeskosten te hoog. Wat de principiële kant betreft, meende de voorzitter dat de regering mocht verwachten dat de Raad elke bron van in komsten zou aanboren en verder zou hij de legeskosten willen zien als een vergoeding voor het werk dat zo'n vergunning vraagt. Na enige discussie wordt be sloten de legeskosten vast te stel len op f 1,— bij huurprijzen tot f 200,f2,— bij huren tot f 300,—, f 3,—tot f400,—, f4,— VOOR EEN NAAR DE SPECIALIST OPTICIEN tot f 500,— en f 5,voor hogere huren. De heer C. Duin verzoekt aantekening, te hebben tegenge stemd. Rondvraag Ofschoon het nog lang geen Sinterklaas is, kwamen verschil lende leden al met een verlang lijstje. De heer Sevenhuysen vroeg verbetering van het Dennenlaantje, de heer Pastoor vroeg om een prijzencommissie, de heer Blanken- stijn achtte snoeien in de herfst gewenst, anderen zagen graag 'n einde gemaakt aan de overstro mingen op verschillende punten in de gemeente. De heer Meereboer brak een lans voor de groentezaken, die veel nadeel ondervonden van groentekarren van buiten, die veel goedkoper leverden. Hij pleitte voor een ventverbod. De voorzitter meende overeenkomstig het algemeen gevoelen in de Raad geen stappen in die richting te moeten doen. Zou deze concur rentie geen rem kunnen zijn tegen ongemotiveerde prijsopdrijving? De heer Kaag vindt dat het al gemeen belang wordt gediend met lagere groenteprijzen. Na ampele bespreking blijkt, dat de Raad niet voelt voor een ventverordening. Hierna ging de Raad in comité. DUBBEL FEEST IN „DE RUSTENDE JAGER" Nog enkele dagen en het zal feest zijn in „De Rustende Jager", dubbel feest: 1 October zal het namelijk 25 jaar geleden zijn, dat Nic. (officieel Nicolaas) Schuyt en Trijntje Delver te Warmenhuizen in de echt werden verenigd en dat zij koers zetten naar „De Rustende Jager", niet om er te „rusten", maar om er bezield met werklust een toekomst op te bou wen. Er bestonden grote plannen, zoals weldra zou blijken. Naast de oude Rustende Jager, een eenvoudig cafétje met doorrijstal, werd al spoedig een nieuw woon huis gebouwd en verder verrees er tot grote verbazing* van de Schoorlse bevolking, een grote toneelzaal! Wat moest daarvan terecht komen, dat kon nooit goedgaan, meenden de be woners van het dorpje, en zij maakten zich ernstig bezorgd over de nieuwe bewoners. Maar het ging wel goed, het ging zelfs schitterend. Februari '26 werd de zaal ingewijd met het zilveren jubileum van de tuin- bouwvereniging en nu een kwart eeuw later is De Rustende Jager het middelpunt van heel het ver enigingsleven. In het begin toen de cafézaken nog niet de hele man opeisten zag men Nic, zoals hij overal in de wandeling wordt genoemd, als chauffeur op de autobus tussen Camperduin en Alkmaar. In z'n vrije tijd was hij in de zaak en als hij voor de piano zat, wist het publiek dat te waarderen. Nic was van alle markten thuis. Wie zorgde in die eerste jaren voor de weerberichten? Als oud leerling van de radioschool, waar hij een opleiding voor marconist had gevolgd, wist hij 's avonds de weerberichten uit de aether op te pikken en. plakte die dan aan een boom, waarmee hij de gasten te Schoorl zeer aan zich verplichtte. Wie liet de radio-uitzendingen van de Eifeltoren Parijs het eerst horen te Schoorl? Het was weer Nic met zijn zelfgebouwd toestel. De oude Stenneberg, destijds kan toorhouder bij de P.T.T. weet zich nog te herinnere i hoe hij op een avond werd opgebeld door Nic die hem radiomuziek doorgaf per telefoon. De oude stond paf en reageerde op dit wonder met de woorden„ik laat mij niet voor de gek houden door een kwa jongen". Hij kwam het radiotoe stel bekijken en zich overtuigen, dat er geen grammofoonplaatje in draaide, en toen pas geloofde hij de „kwajongen". Zo gezegd, Nic was van alle markten thuis, maar bovenal bleek hij geknipt voor caféhouder. Hij en zijn echtgenote bleken geboren gastheer en gastvrouwe. In De Rustende Jager voelde een ieder zich thuis en het duurde niet lang of de zaak van Nic Schuyt werd het centrum van het verenigings leven al gauw kwam er een zang vereniging, het bekende Schoorl's Gemengd Koor, de gymnastiek vereniging Olympia volgde, op gericht werd een toneelvereniging, een sociëteit enz., de voetbalclub vestigde hier zijn clublokaal, het fanfarecorps „De Vriendschap" zocht het ook in De Rustende Jager, de polderbesturen kwamen hier bijeen, zwakke ogen en kies pijnlijders vonden in De Rustende Jager hulp, van 1940-1949 kwam Schoorl hier zijn bonnetjes en andere distributiebescheiden halen. Kortom De Rustende Jager werd een centrum. De oorlog bracht natuurlijk ook hier moeilijkheden. De zaal werd achtereenvolgens „gevorderd" door Nederl. strijd krachten, door de indringers en tenslotte door de bevrijders. Maar de bezoekers konden zo gek niet „koeterwalen" of Nic en zijn vrouw begrepen het en ook door deze moeilijkheden wisten ze zich heen te slaan. De zaak marcheerde intussen, flor erde. De toneelzaal, waarover Schoorl eens het hoofd had geschud, bleek vaak te klein en in 1941 volgde een hele ver betering door de bouw van kleed kamers. In 1948 werd het café gerestaureerd, wat de gezelligheid niet weinig verhoogde. Maar wat er ook veranderde in de 25 jaren, Nic en zijn vrouw bleven dezelfden, zij bleven de gastvrije mensen, die voor elke bezoeker een vriendelijk woord hadden en een ieder welwillend tegemoet traden, Nog enkele dagen en ze zullen de zilveren mijlpaal in hun leven hebben bereikt. Dan zal het ge lukkige echtpaar zich kunnen verheugen in de aanblik van de schone boom van eer en welstand, door beider zorg geplant en ge kweekt in de vijfmaal vijf tesaam gesleten jaren. Uit Schoorl en wijde omtrek zullen zij ontelbare blijken van belangstelling, van medeleven ontvangen. Moge het gelukkige paar nog menig werf van 's levens kommer vrij hun trouwdag naar der vaadren wijs herdenken met kinderen, familie en trouwe vrienden! ESPERANTO Evenals 't vorige jaar, worden er ook dit jaaT weer Esperanto- lessen in onze gemeente gegeven. Zie hiervoor de adv. in dit blad. Als bijzonderheid kunnen we U mededelen dat Zaterdag 7 Oct. in de Jeugdherberg „Teun de Jager" de bekende Egyptische esperantist en journalist Tadros Megalli een lezing zal houden over het antieke en moderne Egypte in Esperanto. Ook voor niet-Esperantisten zal deze lezing interessant zijn, aangezien deze vertaald zal worden. Dit zal voor Schoorl een unieke gelegenheid zijn om eens kennis te maken met Esperanto. Bezoekt dus deze lezing, die 'savonds om 8 uur zal beginnen. Deze bijeenkomst wordt belegd door de jeugdafdeling van de Arbeiders-Esperantisten in Neder land. BRIDGE CLUB „SCHOORL" Uitslag Maandag 25 Sept. 1950 1 Mevr. Arpeau- v. Twuijver 34,5 pnt. 2 Haasbroek-Aalders 29,5 3 Fam. Repko 25 4 Pinxter- Mevr. v. Wijk Jr. 22.5 5 Bekker-Beeldman 20 6 v. d. Lelie-Klik 18,5 7 Half Sr.-Jonker 18 B 1 Mevr. Bouman-Mos 26,5 2 Mevr. v. Wijk Sr.- Mevr. Visser 21 3 Visser-Nieuwland 21 4 Fam. Kuiper 20,5 5 Mevr. Pinxter- Mevr. v. d. Linde 17 6 Half Jr.-Jes 14 Maandag 2 October begint de wintercompetitie. Aller op komst dringend gewenst. Ook nieuwe leden zijn nog steeds welkom. BEKRONING Op de Woensdag gehouden Landbouwtentoonstelling te Alk maar werd een rund van de Heer T. Leeuwenkamp te Groet, bekroond met de eerste prijs. Het dier werd aangekocht door de Fa. Hoogvorst, slagerij te Bergen. EGMOND AAN ZEE Aanbesteding De volgende inschrijvingen zijn binnen gekomen bij de aanbeste ding door B. en W. van Egmond aan Zee van grondwerk-, riole- rings-, klinkerverharding en bij komende werken. Firma den Bron en Visser, Den Haag f 44835,Firma M. C. Bolzenbroek en Co., Santpoort f 40900,Joh. Dienaar, Sant poort f 39100,N. V. Geruis loze weg, Heemstede f 37465, Firma P. Meijer en van der Meij, Wijk aan Zee f36000,— Firma van der Heuven, Rotterdam f 35979,— A. T. H. Stuifzand, Leiden f 35750,Firma J. v. d. Heide, Amsterdam f 35700, J. Kuipers, te Zurich, post Har- lingen f 35460,'Firma R. Wiersma, Sloterdijk f 34175, Firma de Moei en Hermus, Alk maar f 33900,Firma de Jong en Borst, Haarlem f 33767Firma Gebr. Bruisschaart, IJmuiden f 33700,Firma Gebr. Keevel, Amsterdam f 32323; Firma C. Geertsma, Bussum f 32270, Firma J. Twisk, Castricum f 30870,Firma Jos Albers, Beverwijk, f 29985,— en de Firma Smallegange, Haarlem f 29888,—. De gunning is aangehouden. Bergen Nh. „Ik ben een Kleurling" „Song of my Heart" „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". FILMNIEUWS. „IK BEN EEN KLEURLING" Onder deze titel wordt in bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen, op Vrijdag, Zaterdag en Zondagavond te 8 uur deze film gegeven, waarover men in het „algemeen" zeer tevreden was. De wijze waarop Majoor Ro binson in gezelschap van zijn korporaal T. J. Everitt, die door iedereen „T. J." genoemd wordt, hun spel geven, is treffend. Het geheel kan interressant genoemd worden en zal ook wel door velen van de bezoekers voor 100 °/0 gewaardeerd worden. Toegang voor 18-jarigen en ouderen. „SONG OF MY HEART" Het vervolg in de bioscoop is deze week een film met muziek, naar thema's van Tsjaikowsky. Men kan zeggen, dat deze film valt onder het „bijzondere pro gramma", het is iets exclusiefs en het zal in Bergen ook in goede aarde vallen. Men geeft onder andere delen van Tsjaikowsky's Vierde, Vijfde en Zesde Sym- phonie, het pianoconcert in B-mol, de ouverture 1812, de Slavische Mars en verder enige bekende songs op het thema van Tsjai kowsky, o.a. „I looked for love" en „Some one". De film „Song of My Heart" zal met veel applaus worden ont haald, een reisjein de komende week naar het bioscoop-theater zal geen teleurstelling brengen. „SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN" Ook al is het zomer-seizoen reeds lang verstreken, om de jeugd van Bergen wordt toch ook nog wel gedacht. De bios coop geeft voor alle leeftijden deze week op Zaterdagmiddag te 2.30 uur. Zondagmiddag te 2.30 uur en Woensdagmiddag te 2.30 uur een jeugd-programma met o.a. „Sneeuwwitje en de ze ven dwergen"Eeuwenoud en tochsteeds weer nieuw en boeiend is het verhaal van de boze Koningin en de mooie Prins. De film wordt niet door teken- figuren gespeeld, maar door kin deren. Deze mooie Sneeuwwitje- film wordt geheel Nederlands gesproken, zodat de jeugd geen moeite behoeft te doen om onder schriften te lezen. Voor alle leeftijden heel sterk aangeraden. Bovendien komt Jan Klaassen ook nog op de proppen. Entrée f 0,75-f0,50 MOTORONGELUK De heer Weiland, opperwacht meester der Rijkspolitie, groep Schoorl, reed gistermorgen om streeks 9 uur het dorp St. Maarten binnen en kwam door onbekende oorzaak in de bocht bij café Schrijver te vallen, waarbij hij onder de motor kwam te liggen. De heer Weiland werd met een hersenschudding het café binnen gebracht. Na eerste onderzoek werd door dokter Van Slooten toestemming gegeven de heer Weiland naar zijn woning te ver voeren. Moge hij spoedig her stellen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Adverteert in „De Duinstreek' Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling IV Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8 uur Toegang 18 jaai Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8 uur, FRANK SUNDSTROM als PETER TSjAIKOWSKI in Toegang alle leeftijden Buitengewoon voor muziekliefhebbers, Zaterdag-, Zondag-, Woensdagmiddag te 2.30 uur een specifiek Jeugdprogramma van o.a. Gespeeld dóór en vóór kinderen I Entree f 0.75 - f 0.50 Zondag 1 October Dokter v. GELDER, telefoon 2027

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2