99 ft Henriëtte Roland Holst Een welverdiende hulde VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 27c JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN Iets over haar leven en werken De hr D. L. Daalder, Directeur van de Middelbare Meisjesschool te Bergen, hield Woensdagavond in 't Dorpshuis voor de P.v.d.A. een lezing over Henriëtte Roland Holst, waarbij de heer Frevel ter illustratie enige verzen zei van de grote dichteres. De heer Daalder begon met er op te wijzen, hoe na de uitvin ding van de spinmachine in 1765, weldra gevolgd door andere uit vindingen, de arbeidstoestanden in Engeland er niet beter op werden. De arbeider werd meer en meer een verlengstuk van de machine. In Twente, in ons land, zag men hetzelfde. Verschillende wetten tegen de arbeid van vrou wen en kinderen bewezen wel, dat de toestand heel wat te wen sen overliet. Het gevolg was het ontstaan van de socialistische beweging. Als steeds na grote bewegingen zou ook de kunst de invloed ondervinden van de revolutionaire beweging. Spreker noemde in dit verband de namen Troelstra, P. J. Troelstra, Adama v. Schel- tema, Henriëtte Roland Holst, v. Collem, Gorter. De ontwikkelingsgang van Henr. Roland Holst, aldus spreker, is niet te scheiden van Herman Gorter, de individualistische dichter, die onze taal zelfs onvoldoende vond om alles zuiver uit te drukken, waarom hij zelf nieuwe woorden maakte. Als hij socialist geworden is, komt hij in aanraking met Hen riëtte Roland Holst. Geboren in 1869 te Noordwijk-Binnen, be zocht zij later een kostschool, waar zij zich niet gelukkig gevoelde. Terug in Noordwijk, waar zich verschillende leidende figuren uit de z.g. Beweging van 1880 had den gevestigd, als Albert Verwey, kwam zij in aanraking met R. M. Roland Holst en Gorter Sedert 1892 schreef zij verzen, die door oorspronkelijkheid, diepte van gevoel en gedachte de aan dacht trokken. De heer Frevel droeg van haar sonnetten en ver zen in terzinen voor: „Over de eeuwige verandering der dingen" en „Over de rustigende vastheid, die ik vond". Van Gorter hoort zij over Marx, leest met taai geduld diens geschriften en sluit zich evenals Gorter in 1897 aan bijideS.D.A.P. Innerlijke strijd blijft haar niet gespaardhet conflict tussen po litica en de vrouw en kunstenares. De heer Frevel getuigt hiervan met „Gebroken kleuren". Naast de innerlijke strijd komt een an dere, waarvan de bundels „De Nieuwe Geboort" 1903 en „Op- waartsche Wegen" 1907 spreken. In de partij ontwikkelden zich, aldus vervolgde de heer Daalder, twee grote stromingen, Marx meende, dat de tegenstelling ka pitaal-arbeid nog scherper moest worden, Bernstein bepleitte her ziening, revisie van het commu nistische manifest. Beide groepen, de oude Marxisten en de revisio nisten of reformisten, stonden scherp tegenover elkaar. Aan de ondragelijke toestand kwam een einde, toen in 1909 op het congres te Deventer de scheuring een feit werd: een 400 leden, meest intellectuëlen traden uit de partij en vormden de z.g. S.D.P, Gorter was er één van Henriëtte Roland Holst niet: aan Het Volk zou een klein weekblad worden toegevoegd onder redac tie van Henriëtte Roland Holst. In 1912 trad zij uit de S.D.A P. Verstandelijk was zij Marxiste, maar zij was ook vrouw en kunstenares. Zij streed een zware strijd, waarvan de hoorders een idee kregen door het declameren van de heer Frevel uit de bundel „De vrouw in het Woud". Voortgaande vertelt de heer Daalder, hoe zij op conferenties van links-socialisten in contact kwam mensen, die de communisti sche partij hadden groot gemaakt. In haar treurspel „De Opstande lingen" verheerlijkt zij de revo lutie. Ofschoon uit haar poëzie valt te beluisteren dat ze geweld daden vreselijk vindt, toch meent zij, dat alleen door geweld alles tot een goed einde moet worden gebracht. Zij vindt hetellendig, maarhet moet. De heer Frevel illustreert dit met uit Verzonken grenzen te zeggen: De zachte krachten zullen een maal winnen". Haar hoop als communiste, dat spoedig de betere toekomt zal komen, wordt al zwakker, zij krijgt het gevoel, dat ze dat niet meer zal beleven. „We zullen u niet zien. schrijft zij. In 1921 maakt Henriëtte Roland Holst een reis naar Rusland. Zij komtteleurgesteld terug. Geschokt door wat in 1924 ge schiedt, treedt zij uit de commu nistische partij. Zij blijft het socia lisme trouw, doch sluit zich niet aan bij de S.D.A.P. Het religieuze sentiment, dat altijd in haar aan wezig was, brak door, aldus be sloot de heer Daalder zijn met de grootste aandacht gevolgde rede, de religieuze socialiste heeft harmonie, rust gevonden. „Gedenk mij in uw gebeden". Met deze verzen van de 81-jarige dichteres besluit de heer Frevel de avond. GODFRIED BOMANS SPREEKT TE BERGEN OVER „HUMOR" Godfried Bomans zal op Dins dag 24 October a.s. des avonds om 8 uur in De Rustende Jager te Bergen op uitnodiging van het Kunstenaars Centrum aldaar spre ken over „Humor". Daarmede zet het K.C.B. het winterseizoen in, nu de tentoonstellingsperiode weer is afgesloten. In de Nederlandse literatuur is Bomans spoedig na het verschijnen zijner eerste werken een bekende en vertrouwde figuur geworden. „Piter Bas" was zijn eersteling, geschreven in zijn studententijd, later volgde „Erik", vertaald in zes talen sindsdien. De Haagse Post noemt in een beschouwing van 14 October deze literator „een fijnzinnig sty list met onnavolgbaar meesterlijke invallen". De bezoekers mogen met recht verwachten dat, Bomans die zijn humor op hoog niveau in zijn schrifturen weet te han teren, hen met zijn gesproken beschouwing over deze geestes gesteldheid niet zal teleurstellen. NED. VERENIGING VOOR HUISVROUWEN Donderdag 26 October zal in de danszaal van de Rustende Ja ger te Bergen een tentoonstelling gehouden worden van handwer ken, vervaardigd door leden van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen. De deuren worden om 2 uur geopendom half drie wordt een algemene beschouwing gehouden over het ingezondene; daarna komt de „beoordeling met ver rassingen", waartussen gelegen heid zal worden geboden, iets te gebruiken. Er zullen, behalve werkstukken van de leden, ook die van leer lingen der huishoud- en Land- bouwhuishoudschool te zien zijn. Bovendien komt Mevr. van der Laan-Bosch met een verzameling eigen kunstnijverheidsproducten van verschillend materiaal. De toegang is voor alle be langstellenden vrij, terwijl gere patrieerde huisvrouwen speciaal worden uitgenodigd. De tentoon stelling wordt om 6 uur gesloten om ook de „werkende vrouwen" onder de leden gelegenheid te geven, een kijkje te komen nemen. ZONDAGSDIENST ARTSEN 8 Juni '49 vond de officiële opening plaats van de nieuwe kleuterschool van Volksonderwijs. Er werd bij die gelegenheid hulde gebracht aan allen, die met taaie volharding en grote durf dit resul taat hadden weten te bereiken, hadden medegewerkt aan de stichting van dit „monument van gemeenschapszin", zoals Mejuf frouw A. Stoll, schoolopziener voor het kleuteronderwijs in 't district Noordholland, de nieuwe school betitelde. Hierbij werd niet vergeten de penningmeester van de afd. Bergen van Volksonder wijs, de heer J. W. H. Hoger- vorst, de man, die steeds gelet had op de kleintjes en er zo niet weinig toe had bijgedragen, dat het tot stand komen van de school financiëel mogelijk was. De afd. Bergen heeft gemeend de naam Hogervorst onafscheidelijk aan het Kleuteronderwijs te moeten verbinden en besloot op de laatst gehouden vergadering om de school de naam te geven van „Hoger- vorst-school". Een welverdiende hulde voor de onvermoeide strijder. Tentoonstelling Vrij z. Herv. V rouwenvereniging Donderdag de 26e October hoopt de Vrijzinnig Hervormde Vrouwenvereniging te Bergen, 'n bazar te houden in de Openbare Lagere School, Spaansche pad. Daar zullen tal van mooie en nuttige handwerken te bewonde ren en te kopen zijn tegen billijke prijs. Ook de baby's zijn niet ver geten, er is een aardige keuze voor een baby-uitzet. Diverse vermakelijkheden zullen veel vrolijkheid brengen en U kunt er gezellig een kopje thee drinken. Men hoopt op een flink bezoek, want de opbrengst van de bazar zal grotendeels worden besteed voor de inrichting van het nieuwe Provinciale Centrum van de Ned. Herv. Kerk, huize „De Haaf'. De toegang is vrij. DE WIJKVERPLEGING GEMOTORISEERD Dagelijks kon men zien hoe de wijkverpleegsters de gemeente doorkruisten. Weer of geen weer, of het een halve orkaan woei of pijpenstelen regende, zij lieten hun patiënten niet in de steek: niemand wachtte tevergeefs, hoe moeilijk de tocht ook was (vooral Bergen aan Zee). Nu is aan dat getob een einde gekomen: dank zij het initiatief van de heren dokters, hebben patiënten en oud-patiënten spontaan medege werkt om het mogelijk te maken, dat het gewone rijwiel kon wor den vervangen door een bromfiets of hoe zo'n vehikel mag heten. Een auto was misschien beter geweest, maar de zusters zijn al blij met dit blijk van waar dering en tuffen er opgewekt op los. NEDERL. RODE KRUIS Afd. Bergen, Schoorl, War- menhuizen en Koedijk Het commando N. R. K. acht uitbreiding van de plaatselijke colonnes nodig, ook van de co lonne Bergen enz. Voor dames en heren die actief aan het Rode Kruis-werk willen deelnemen, zal op Maandag 23 October te 8 uur in het Rode Kruis-gebouw aan de Karei de Grotelaan een volledige uiteen zetting worden gegeven over doel en werk van de colonne, met gelegenheid zich daarvoor aan te melden. Inlichtingen over eventueel toe treden tot de colonne zijn boven dien te verkrijgen bij de com mandant dokter van Gelder, bij de Heer B. Min, Kruisweg 32, reserve-sectie cdt en bij de heer C. Grootes, administrateur van de colonne. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Bergen van de Bond van Plattelandsvrouwen opent haar winterprogramma met een lezing over „Anke Servaes". Vele Bergenaren weten dat dit de schrijfstersnaam is van Anneke Valkhoff, het kleine le vendige mevrouwtje, dat zovele jaren met haar man en twee jongens in het Nachtegalenlaantje heeft gewoond. Helaas is zij en kele jaren geleden op 49-jarige leeftijd gestorven. Haar nicht, Mevr. v. d. Beidt uit Alkmaar, zal over haar persoonlijkheid en werk spreken. Ter afwisseling zullen Mevr. Eriks en Mevr. Elte enkele nummers zang en viool ten gehore brengen. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. PLOTSELING OVERLEDEN Toen de 70-jarige Z. uit Oud karspel zich Dinsdagavond met de tram van 4; 8.45 uur van een bezoek te Bergen huiswaarts wilde begeven met z'n huishoud ster, werd hij plotseling onwel op het Stationsplein. Dokter van Gelder die onmid- delijk ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. BERGEN - WATERVOGELS 2-1 In een van beide zijden zeer goed gespeelde wedstrijd is het de thuisclub na een spannende kamp gelukt op beide puntjes beslag te leggen. Aanvankelijk hadden de bezoekers een kleine veldmeerderheid, doch dank zij de goede verdediging van B.S.V. wisten zij dit niet in doelpunten uit te drukken. Na ongeveer 'n half uur spelen, waarbij het spel vaak een fors karakter droeg, gelukte het de gasten van een kleine weifeling in de Bergense achterhoede te profiteren en het was 0-1. Verwoed viel nu de thuisclub aan en nog geen tien minuten later kreeg Bergen in het doelgebied van Watervogels een indirecte vrije schop te nemen. Op handige wijze stelde Blokland zijn clubgenoot Hottentot in de gelegenheid om met een hard schot de stand in evenwicht te brengen, 1-1. De thuisclub bleef nu het spel beheersen, doch tot doelpunten kwam het vóór de rust niet. In deze eerste helft liep de linksback Urbanus een lichte verwonding op, doch met behulp van enige pleisters werd hij weer wat op gekalefaterd. Na de thee kreeg B.S.V. het voordeel van de zon. Er ont wikkelde zich direct weer een levendige strijd. Beide partijen betwistten elkaar elke duimbreed grond, waardoor de wedstrijd ten volle het aankijken waard was. Twintig minuten voor het einde kreeg Bergen op de linkervleugel een vrije schop te nemen. Deze werd door Blokland hoog voor het vijandelijke doel geplaatst en met een fraaie kopbal gaf Kees Beeldman de thuisclub de leiding, 2-1. Nu kwamen de bezoekers ver woed naar voren en moest Bergen alle zeilen bijzetten om de kost bare voorsprong te behouden. Eenmaal kwam het B.S.V.-doel in groot gevaar, toen een schot van de rechtsbuiten van Water vogels via de lat het veld weer instuitte. Met Watervogels in de meerderheid eindigde deze span nende ontmoeting. Burgelijke Stand BERGEN SCHOORL 24 OCTOBER Dag der Verenigde Naties De algemene vergadering van de Verenigde Naties besloot in 1947 om de 24e October van ieder jaar als de V.N.-dag aan te wijzen, de dag waarop in 1945 het Handvest der V.N. van kracht werd. Deze dag der V.N. is dus weer aanstaande en zal dit jaar nog meer betekeiis hebben, daar op die dag de Verenigde Naties 5 jaar werkzaam zullen zijn! Waar om werd deze dag der V.N. in gesteld? Zelf hebben de deel nemende staten in de Algemene Vergadering op 13 Februari 1946 verklaard, dat de V.N. de doel stellingen, waarvoor zij in het leven is geroepen, niet kan ver wezenlijken, indien niet de vol keren begrip en medeleven tonen, zo zij niet op zijn minst op de hoogte zijn van haar doelstellingen en werkzaamheden. Het wel en wee van ieder land en daarmee van het volk is zo afhankelijk van het al of niet voortbestaan van een goede samen werking op economisch, sociaal en cultureel gebied met de andere landen van de wereld, dat nie mand zich de luxe kan veroorloven zich voor deze internationale sa menwerking niet te interesseren. Zowel jongeren als volwasse nen hebben een rol te spelen in het bouwen van een betere wereld. Onder de vormen van Inter nationale samenwerking nemen de Verenigde Naties en de met haar verbonden organisaties een zeer belangrijke plaats in. De Verenigde Naties en haar organisaties: dat betekent niet alleen maar lange vergaderingen in de Veiligheidsraad en elders. De Verenigde Natiesdat be tekent ook beveiligen van de luchtvaart over de Oceaan, be strijden van ziekten, waaraan tien duizenden mensen jaarlijks sterven, meer voedsel voor vele millioenen ondervoeden, onderwijs aan an- alphabeten, snellere postverbin dingen, betere arbeidsvoorwaar den, een nieuw vaderland voor vluchtelingen, advies op technisch en economisch gebied aan minder ontwikkelde landen. Veel te weinig realiseren wij ons wat er op dit gebied dag in dag uit reeds gepresteerd wordt! Daarom is het, dat de V.N. in 15 staten inlichtingenbureaux heeft opgericht, daarom ook, dat in alle landen regeringen en organisaties op 24 October de belangstelling van de volkeren trachten te wek ken voor de Internationale samen werking in het kader der V.N. Ook voor U, speciaal voor de ingezetenen van Schoorl, zal op 24 October de gelegenheid be staan, kennis te maken met het werk der Verenigde Naties, zodat U ook kan zeggen: „Wat zijn zij, wat doen zij, hoe werken zij Het antwoord wordt gegeven op een bijeenkomst op Dinsdag 24 October 's avonds 8 uur»in de gezellige recreatiezaal van de Jeugdherberg aan de Klimweg te Schoorl. De directeur van het U.N.E.S.C.O. (Unesco) centrum te Amsterdam zal een inleiding houden over het werk der V.N., terwijl door middel van lichtbeelden een en ander nog verduidelijkt zal worden Wij hopen dat vele jongeren en ouderen zullen laten blijken, dat zij belangstelling hebben voor het werk, dat verricht werd en nog zal worden, in het belang der gehele mensheid. PADDENSTOELEN TENTOONSTELLING Nu het bos weer volop in herfsttooi is, trekken vele mensen er op uit om deze kinderen van de Herfst, zoals de paddenstoelen wel eens genoemd worden, te gaan zoeken, hetzij om er een heerlijke maalijd van te bereiden, of om een leuke schaal er mee te vullen voor de huiskamer. Daar onze streek ook rijk is aan vele soorten en vormen van paddenstoelen, is er a.s. Weekend 21-22 Oct. in de Jeugdherberg aan de Klimweg een speciaal weekend over dit onderwerp. Zaterdagavond is er een lezing met projectie; en Zondagmiddag vanaf 4 uur is een tentoonstelling te bezichtigen, ook des avonds en de gehele Maandag Dorpsgenoten zijn zowel bij de lezing als tentoonstelling welkom. Tevens vernemen wij dat de Jeugdherbergvader voor liefheb bers voor het Volksdansen, zo wel voor jongere als oudere personen, gaarne bereid is een cursus te organiseren. Het bleek n.l. deze zomer, op de Paardenmarkt, dat vele men sen het leuk vonden eens kennis te maken met de Volksdans. Opgave en inlichtingen bij de Jeugdherberg „Teun de Jager" aan de Klimweg. Ned. Herv. Kerk In de kerk te Schoorl wordt Vrijdag 17 November 's avonds om 8 uur een bijzondere samen komst gehouden voor het „Open- Deur-werk" onder de Protestanten. De bekende predikant voor het kerkewerk, Ds. P. Luchtigheid van Den Haag zal spreken over het onderwerp: „Waar woont God?". Zie verder de advertentie in ons volgend nummer. VOGELTREK met Kees Korver en Jan Ivangh op de Post Camperduin Als October in het land is, heeft een deel van onze gevederde vriendjes ons reeds verlaten op weg naar warmer oorden. Vroeger meenden de geleerden, dat die vogels gedurende die tijd in de grond kropen. De Griekse wijs geer Aristoteles en de Romeinse schrijver Plinius schreven in volle ernst, dat zwaluwen, ooievaars, merels, leeuweriken enz., de winter doorbrachten in de modder, even als hagedissen, slangen en schild padden. Men weet nu, dat die zoge naamde trekvogels op bepaalde tijden en langs bepaalde wegen naar hun winterkwartieren vliegen en zich daarbij meestal tot grote groepen verenigen. Ofschoon tengevolge van het weer, de tijd van vertrek wel enigszins afwisselt, zijn die ver anderingen niet zo groot als men naar de weersgesteldheid zou ver moeden. Een zekere natuurlijke aandrift schijnt de vogels tot ver trek te nopen. Zelfs trekvogels, die in kooien worden gehouden, beginnen, ofschoon temperatuur en voedsel geheel naar hun be hoeften zijn, soms tekenen van onrust te vertonen. In het trekken is nog veel duisters. Door geregelde waarnemingen hoopt men ook hierin meer licht te brengen. Onze Bergense natuur minnaars Jan Ivangh en Kees Korver betrokken daarvoor Zon dagmorgen de Post Camperduin tussen 7 en 8 uur in de morgen om de trek van vinken en spreeu wen te observeren. In één uur tijds trokken er naar schatting 4640 spreeuwen over hun post, waarbij één wolk van i 1000 en verder 522 vinken. AFSCHEID Maandagmiddag werd in intie me kring afscheid genomen van Piet Schorsij, die 31 /2 jaar onaf gebroken dienst heeft gedaan als chauffeur op de „bus" en naar Australië vertrekt. Uit de weinige maar hartelijke woorden bleek wel hoe Piet bij directie en collega's was gewaar deerd. Als stoffelijk blijk werd hem een prachtig fototoestel over handigd met enige films. Nog een stevige handdruk en vergezeld van de beste wensen ging Piet. Dinsdagmorgen vroeg vertrok hij per autobus van de N.H.A.D.O. naar Rotterdam, uitgeleide gedaan door zijn collega's wier dienst zulks toeliet. Het ga hem goed in het nieuwe vaderland. MeMiad DE DUINSTREEK Zondag 22 October Dokter v. GELDER, telefoon 2027 van 8 tot 14 October 1950 ONDERTROUWDGerardus Hendricus Martin, oud 26 jaar, wonende te Alk maar en Cornelia Catharina van de Kamer, oud 21 jaar, wonende te Bergen. Sieto Robert Knottnerus. oud 37 jaar, wonende te Scheemda en Caroline Louise van Heijst, oud 30 jaar, wonende te Bergen. OVERLEDENMaarten Ven, oud 73 jaar, echtgenoot van Anna Catharina Tegel. Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1