mannenwerk Bioscoop Ofiea-deut-diettst Hr. Opl. PASTOOR Vrijdag 10 November a.s. Inderdaad: Er gaat niets boven n pijp goede tabak! Al onze voorschrillen EGH0ND AAN ZEE „De Rustende Jager" FELMNIEUWS. dJP vindt steeds de fijnste smaken verordening op de keuringsdienst van Vee en Vlees, verband hou dende met de aansluiting van de keuringsdienst bij die van Alkmaar werd, nadat enkele vragen waren beantwoord, aangenomen. Noodslachting en andere slach tingen blijven in Schoorl, alleen de keuringen worden gedaan door Alkmaar. Met het voorstel tot vaststelling van een verordening op de hef fing en invordering van haven- en kadegelden, kon de Raad zich verenigen. Naar schatting zullen ze f 225,— opbrengen, wat intussen niet moet worden be schouwd als zuiver inkomenvoor uitdieping en betere aanlegplaat sen zal 'n gedeelte moeten dienen. De bestaande verordening was bovendien slechts goedgekeurd tot 1 Januari 1951. Ook de verordening op heffing en invordering van reinigings rechten liep af, waarom de Raad een nieuwe vaststelde. Nog een verordening kwam te vervallen en wel met ingang van 1 Dec. a.s., n.l. de verordening regelende de sluiting van kappers- en barbiersondernemingen. Be sloten werd voortaan de zaken te sluiten op Dinsdag na 1 uur. Naar aanleiding van de door het Ministerie van Binnenlandse Zaken aanhangig gemaakte kwes tie inzake een bijslag op zieken fondspremies voor minvermogen den stelden B. en W. voor een verordening vast te stellen. 32 personen in deze gemeente zullen daarvoor in aanmerking komen, wat voor de gemeente een drie maandelijkse uitgave vraagt van 's avonds 8 uur f 225,—. Zonder discussie ging de Raad hiermee accoord. Inzake het verlenen van tege moetkomingen in de vervoers kosten van leerplichtige kinderen stelde de Raad een regeling vast, die rekening houdt met de in komsten van aanvrager. Met het voorstel om, nu de plaatselijke vleeskeuringsdienst is opgeheven, de aanwijzing van de accountant S. J. A. Keesom, als boekhoudkundige voor de controle over het beheer van de kring Schoorl, met ingang van 1 Jan. a.s. in te trekken, kon de Raad zich verenigen. Vervolgens hechtte de Raad zijn goedkeuring aan het voorstel tot het aangaan van een rekening courant overeenkomst tot een maximum van f 20.000, Tot lid van de adviescommissie in huisvestingszaken werden her benoemd de heren J. J. Korver, C. Duin Wz„ N. Kaag, W. H. P. Pastoor en C. J. Schouten (secretaris). Voor de bouw van het Bureau Openbare Werken met dienst woning en bergschuur aan de Laanweg verleende de Raad een extra crediet van f 4000,.be nodigd Voor het opvangen van de plaats gehad hebbende stijgingen van lonen en materiaalprijzen. Het voorstel van B. en W. om de gemeentewerkman R. E. Koning tijdelijk aan te stellen als stoker van de centrale verwarmin gen der gemeente-gebouwen op een jaarwedde van f 100,deed de heer van Lienen vragen, of het wel kon voor zo'n luttel bedrag. Ook de heer Pastoor vond de beloning niet hoog". Besloten werd te kijken hoe het loopt. Tenslotte kwam de voorzitter nog met een verrassingde aan bieding van de gemeentebegroting voor 1951. De inkomsten van de gew. dienst bedragen f 293.335,92 en de uitgaven f 308,637,22. Het nad. saldo van f 15.301,30 zal worden gedekt met een bijzondere uitkering van het Rijk. De Raadsleden met uitzondering van de beide wethouders, werden aangewezen als commissie van onderzoek. Rondvraag Mag een huis gebouwd worden aan een onbeharde weg aldus de heer Duin, daarbij doelende op het huis bij het Broederschaps huis. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat het hier betrof grond van het Broeder schapshuis. Mag een particulier dit nu ook? wilde Duin weten. sprak Jaap Lange. „Laatst zat ik met een moeilijk geval te kijken. Ik sleepte de ploegbaas erbij en vroeg wat hij er van dachthij haalt z'n tabaksdoos voor de dag Stop eerst 'n zegt ie „dan zal 't wel lukken? En laat ie nou gelijk hebben gehad." De voorzitter meende dat hiermee geen precedent werd geschapen en de heer Kaag wees er op, dat er meer is gebouwd aan onbeharde wegen. Men bouwt en vraagt later om verharding van de weg 1 De heer v. Lienen vond de auto's van de betrouwbaarheidsrit een bederf voor de binnenwegen. De heer Kaag deelde mede, dat er door landbouworganisaties ook al op was gewezen en ge vraagd om de polderwegen een beetje te sparen. Het komt in de mode, meende de voorzitter, men kan er zich moeilijk aan onttrekken. Nadat nog enkele gebreken in het wegennet de revue waren gepasseerd, waarbij de heer C. Duin Wz. zich ontpopte als wegenbouwdeskundige, ging de raad in comité. SCHOORL-ALKMAAR: 0-1 Een overwegend sterker Schoorl moest het onderspit delven pech en onbegrijpelijke beslissingen van de scheidsrechterHet begin was weinig hoopvol voor Schoorl reeds na 10 minuten spelen wist Alkmaar bij een misverstand in de Schoorlse defensie keeper Mooy te passeren 0-1. Nadien had Schoorl geheel het heft in han den en wist verschillende doel- rijpe kansen te scheppen, maar èn door pech èn door onbegrij pelijke beslissingen van de scheids rechter wist Schoorl het niet tot een doelpunt te brengen. Wel brak Mast een keer schitterend door, zijn schot stuitte af op de keeper, en de toegelopen C. Mooy wist te scoren. Het doelpunt werd echter geannuleerd! Met 0-1 ging de rust in. Na de thee vochten de Schoorlers als leeuwen, zelfs de keeper en de backs schoten op het vijan delijke doel, maar er kwam geen doelpunt. Ongeveer 10 minuten voor het einde ontglipte Jo Klop aan zijn bewaking, gaf keurig een trekbal voor de goal, die even netjes door Mast werd afgewerkt in een doelpunt. Maarook dit doelpunt werd geannuleerd. Verder dan schoten tegen lat en paal kregen de toeschouwers niet te zien, wel hoorde men ve len de verzuchting slakenwas er maar een kamprechter geweest, die minder onbegrijpelijke beslis singen nam. Schoorl verloor. Het was vech ten tegen de bierkaai. UITSLAG BRIDGE-CLUB „SCHOORL" A. 1 Bekker-Beeldman 30,5 pnt. 2 Klik-v. d. Lelie 30 3 F^m. Repko 26 4 Visser-Nieuwland 24 5 Half-Jonker 20 6 Haasbroek-Stam 19 7 Pinxter-Diderich 18,5 B. 1 Half-Jes 52 2 Mosch-Mevr. Bou Tan 48,5 3 Koeten-v. Twuyver 47,5 4 Mevr. Trip-v.d. Hoef 47 5 Fam. Kuiper 45,5 6 Mevr. Visser- Mevr. Hof 40,5 7 Mevr. Pinxter- Mevr. v.d. Linde 31.5 8 Mej. v. Oosten- Mej. Haring 23,5 PROPAGANDA-AVOND NED. BLINDENBOND Woensdagavond opende Bur gemeester Niele de door de Ned. Blindenbond georganiseerde pro- paganda-kunstavond, gegeven in het O.K. Verenigings Gebouw. Spreker zei o.m., dat de Ned. Blinden geen hulpeloze schepsels behoren te zijn, maar als Neder landse burgers een plaats behoren te hebben in de Maatschappij. Spreker hoopte dan ook, dat deze avond aan de gestelde verwach tingen zou voldoen, namelijk het samengaan van hen, die het licht moeten missen en zij die dit ge lukkige bezit nog hebben. De Gemengde zangvereniging Z.I.V.E.O. stond als nr. 2 op de ranglijst, en het tweetal liederen, dat onder leiding van de heer R. B. Sombroek werd uitgevoerd (het waren: „Ave Verum" en „Lied van de Zee"), dwong de aanwezigen tot een hartelijk en dankbaar applaus. De pianist van deze avond, de hr Thierry van Driest vervolgde het programma met vijf walsen opus 39 van Brahms, waarna hij nog op uitmuntende wijze twee preludes speelde, n. 1. een van Grieg en een van Rachmaninoff, na een kort woord ter inleiding van de heer van den Berg. Als volgend punt van het pro gramma stond vermeld: „Rede van de hr van den Berg, Bonds- propagandist". Alvorens tot deze rede over te gaan, declameerde de heer van den Berg eerst nog het bekende „Kindertwaalfuurtje" van Herman Heyermans. Na een hartelijk applaus ving de hr van den Berg aan met zijn gloedvol betoog. Hij haalde de verschillen de pogingen van de Nederlandse Blindenbond aan, om steun te verkrijgen van de Regering, 3 in getal, welke alle drie op een mislukking uitliepen. Zulks tot begrijpelijke teleurstelling van de gedupeerden. Met de wens, dat ieder schouder aan schouder en hand in hand zou streven naar een goede plaats in de maatschappij voor de blin den eindigde spreker zijn rede. Na de pauze werd de heer van Driest in de gelegenheid ge steld zijn pianoconcert te geven. Het werden ditmaal twee walsen en de polonaise opus 53 van Chopin. Hieruit kon men ook weer de buitengewone muzikale begaafdheid van de pianist opmaken. Z.I.V.E.O. nam de taak over om de talrijke aanwezigen te boeien met een drietal liederen, nl.Vesper, Rozen in Tirol en De Zilvervloot. Ook ditmaal verdiende deze zangvereniging alle lof. Tussen de diverse zan gers en zangeressen zitten prima krachten. Wij hopen dan ook van harte, dat Z.I.V.E.O. nog vele jaren blijk zal geven van goed ontwikkeld kunstgenot. De heer van den Berg besloot de avond met een drietal voor drachten, na eerst nog enkele schoolherinneringen te hebben opgehaald. Hij declameerde ach tereenvolgens: „Rotterdam" van Jan Prins, „De Dijk" en „Het Geluk" van Adema v. Scheltema. De hr van den Berg sprak tevens de hoop uit, dat onze gedachten nog vele malen die der zijnen zouden kruisen, zulks gepaard gaande aan de herinnering aan deze prettige, smaakvolle avond. Tot slot sprak pastoor D. N. de Rijk. Hij dankte alle mede werkenden van harte en sprak de hoop uit, dat onze belang stelling en.... onze portemonnaie altijd zou blijven openstaan voor het werk van de Nederlandse Blindenbond. ACHILLES JUBILEERT De gymnastiek ver. Achilles viert op Zaterdag 4 Nov. a.s. haar zilveren jubileum, met de opvoe ring van een sportreveu, in de concertzaal van De Vergulde Valk. Deze bloeiende vereniging werd op 2 November 1925 opgericht, op initiatief van de heer P. Bos- schaart. Tot de mede-oprichters behoren de heren P. Hopman, thans nog secretaris, P. C. Dek ker, thans nog voorzitter en C. van Pel, ook nu nog bestuurslid. Krachtige steun ondervonden de oprichters van de heren Jung en Budding uit Alkmaar. De heer S. Budding werd tevens de eerste directeur, welke functie hij 11 jaar vervulde. Ook nu nog gaat diens warme belangstelling naar Achil les uit en op iedere jaarlijkse uitvoering is hij present. Het eerste bestuur werd ge vormd door de heren P. Bos- schaart, voorzitter, S. Bosschaart, secretaris, D. Dekker, penning meester en P. C. Dekker en C. van Pel, leden. In het begin maakte de ver eniging, die na bekoeling van het eerste enthousiasme, regelmatig op een vaste kern van een 90-tal leden kon rekenen, een moeilijke tijd door. Zelfs werd kort na het 5-jarig bestaan opheffing over wogen, maar zover is het geluk kig niet gekomen. Na deze moei lijke begin-periode ging 't allengs beter, totdat de vereniging tijdens de oorlog in nood geraakte. Alle leden werden over heel ons land verspreid, maar gelukkig wist men het kostbare materiaal veilig te verbergen, zodat men na de oor log weer kon beginnen. Nu mag Achilles zeker 'n bloeiende ver eniging genoemd worden, met rond 250 leden en adspirant-leden. De ziel der vereniging is zon der twijfel de tegenwoordige voorzitter, de heer P. C. Dekker, die deze functie reeds vanaf 1929 bekleedt. Naast hem zijn de steun pilaren de heren P. Hopman, secretaris, N. de Graaff, penning meester, C. J. van Pel, vice- SPIERPIJN, SPIT... voorzitter, H. M. N. Roodhart, 2e secretaris en Mej. J. Stam, 2e penningmeesteres. Na de oorlog werd tot direc teur benoemd de hr Schroor en tot directrice Mej. Borjeson. Beide zijn uitstekende krachten, die Achilles na de oorlog behoorlijk omhoog gewerkt hebben, zoals uit de sportreveu zeker wel zal blijken. Het gemeentebestuur heeft voor Achilles altij i belangstelling ge had, wat b ijkt uit het feit, dat eerst burgemeester Eyma en na diens overlijden burgemeester Niele, beschermheer werd. In dit jubileumjaar gaf de gemeente blijk van belangstelling door voor het eerst een flinke subsidie toe te kennen. OPENING van de Noordhollandse Buitcnkliniek Wij hadden het genoegen aanwezig te zijn bij de opening van de eerste - naar wij hopen niet de enige - Buitenkliniek voor kinderen in Nederland. Welk een ideaal huis voor chronische en herstellende pa tiëntjes: zonnig gelegen zaaltjes, lichte les- en speellokalen, vrolijke kamers voor de Directrice, voor vrouwelijke kinderarts en de verpleegsters, het geheel gelegen in een prachtige bosrijke omgeving. Er heerste op Woensdag 25 October dan ook een dankbare en vreugdevolle stemming in de ontvangzaal van „Oud Bussem". Prof. van Creveld wees op de belangrijke taak, die de stichting in de toekomst kan hebben en hoopte, dat licht, lucht, zon, onderwijs en paedagogische ver zorging de pijlers van een spoedig herstel zouden zijn. Hij vond dit een uitstekende gelegenheid om kinderen, die dikwijls maandenlang in een zieken huis zijn verpleegd, weer voor te bereiden op hun toekomstige plaats in de maatschappij en spr. achtte het van groot belang, dat dit zou kunnen gebeuren onder de meest gunstige omstandighe den, aangepast aan de eigen aard van de ziekte en het kind. De overgang van het ziekenhuis naar het gezin behoeft dus niet te snel te verlopen, waardoor alles kan worden gedaan, om de patiënt zo gunstig mogelijk af te leveren. De buitenkliniek de eerste in Nederland is medisch en sociaal volkomen verantwoord en de hoogleraren in de kinderge neeskunde te Amsterdam prijzen zich dan ook gelukkig, dat dit paleisje met zijn prachtige om geving dienstbaar kan worden gemaakt voor de gemeenschap. Het was een treffend moment, toen Prof. van Creveld onthulde, dat de plannen voor dit huis werden gemaakt in de jaren '40-'45, toen ons volk zuchtte onder de ergste slavernij en leefde in de diepste ellende. Duizenden kinderen werden weggevoerd, anderen kwamen om door infectie, honger en koude. De zuigelingensterfte steeg tot 't zevenvoudige de dood waarde alom. Zoalsfhetf Studentensanatorium is opgericht als herinnering aan het studentenverzet, wil dit huis het grote onrecht compenseren, dat het kind in de oorlogsjaren is aangedaan, aldus"besloot Prof. Bergen Nh. „De Vrouw uit Shanghai". „Naar dc Aarde". Men treft deze komende week een wel zeer interessante film aan in bioscoop „De Rustende Jager", als men gaat zien „DE VROUW UIT SHANGHAI", welke film gespeeld en geregisseerd werd door de bekende Orson Welles, ook U natuurlijk nog wel bekend uit de film „De Derde Man". De vrouwelijke hoofdrol werd gegeven aan Rita Hayworth of te wel Prinses Ali Kahn. Door het voortreffelijke spel van deze twee krijgt U een goed gegeven, overladen met spanning. Orson Welles krijgt als zeeman een lesje en leert een andere wereld ken nen, waar misdaad en bedrog iedere menselijkheid met voeten treden, bovendien sleurden zij hem nog mede in een geraffineerde moordzaak .als verblind liep hij in de opgestelde valstrik maar daarna Toegang be slist 18 jaar. Vrijdag- Zaterdag en Zondagavond te 8 uur. Op Zondagmiddag te 2.30 uur en Maandagavond te 8 uur komt Rita Hayworth in ge zelschap van Larry Parks een afwisselend programma geven, onder de naam „NAAR DE AARDE". Het is een gekleurde show-film, met verfijnde ideeën. Een buitengewoon vlot en aardig gegeven, waarnaar wij in de tegenwoordige omstandigheden reikhalzend uitzien. Rita Hay worth, van een hemelse schoon heid, daalt op aarde neer en ver rukt ons met een keur van kleu rige revuescenes, grootser gemon teerd dan ooit. Toegang alle leeftijden. Deze film wordt alleen vertoond op Zondagmiddag en Maandagavond van Creveld zijn inleidend woord. Dr G. J. Huet, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde, zei, dat deze buitenkliniek in hoge mate de aandacht van de vereniging zal hebben. Hij herinnerde aan de onuitblusbare activiteit, die Prof. van Creveld in de bezettingsjaren in de kampen van Westerbork en Vucht had ontwikkeld en bij de opening van dit gebouw vond Dr Huet het het juiste ogenblik, om Prof. van Creveld dank te brengen voor al datgene, wat hij voor het verdrukte kind heeft gedaan. (Daverend applaus). Een van de laatste sprekers, de hr B. Schuyl uit Bergen bracht de gelukwensen over van een groep gezonde jeugd, nl. van de Kennemer Jeugdgroep voor Ont houding en namens de groep bood hij het bestuur een aantal boeken aan voor de bibliotheek. Aangezien de zending nog niet was aangekomen, verrichtte spre ker een symbolische handeling door de voorzitter een exemplaar van „Ot en Sien" te overhandigen. In zijn dankwoord memoreerde Prof. van Creveld, dat alle be dragen, die voor 1 Januari 1951 binnenkomen, door een weldoener verdubbeld zullen worden. Knoopt dit dus allen in Uw oren. Namens het bestuur van de Stichting Noordhollandse Buiten kliniek brengt het bestuur van de K.J.V.O. hartelijk dank aan verschillende uitgevers: Kluitman, Wolters, Noordhoff, Van Goor, C. de Boer en aan de heren D. L. Daalder en P. J. de Haan, die door hun sympathieke mede werking het mogelijk maakten, dat we een bibliotheek van ruim 150 boeken konden aanbieden. RUTH SCHUIL, Voorz. RIE BANT, Secretaresse SCHOUWBURG „T'-GULDEN VLIES" ALKMAAR De komende week biedt het Gulden Vlies weer een uitstekend verzorgd en gevarieerd program ma. Zondagavond treden de Kilima Hawaiïans op met een uit gebreid repertoire succesnummers in een vlotte cabaret-revue met medewerking van Bill Kilima en zijn cowboy's, Ted Valerio, accor deon virtuoos, Koos Speenhof, de koning van de lach, de Ted- sano's, rijwielsensatie en de Osteny's adembenemende balans- act. De beroemde grande compag- nia Opera Italiana doet op zijn tournee door Nederland ook Alk maar aan en geeft Dinsdagavond a.s. een opera-concert waaraan de solisten van de beroemdste opera's in Italië medewerken o.l.v. maestro concertatore Nino Gajoni worden aria's, duetten en ensem bles uitgevoerd uit o.a. La Tra- viata, La Bohème, Aida, Caval- leria Rusticana, Rigolletto e.v.a. door Anna Surani soprano dram- matico, Luciana Bertolli soprano leggero, Irma Colasanti mezzo soprano, Francesco Carrino tenore drammatico, Achille Casartelli tenore lirico, Antonio Salsedo baritono en Gualtiero Staffordi basso. Vrijdag 10 Nov. brengt op veler verzoek Kees Stet van Iers woud, de bekende Westfriese voordrachtkunstenaar weer een uitstekend programma met zijn kleinkunst-ensemble waarin mede werken Annie de Moor, musette- klanken, de geliefde goochelaar Cakie, The Rio's en Nico Akker man conferences. Reeds zeven maal trad Kees Stet met dit pro gramma op voor uitverkochte zalen, met overweldigend succes. in dc Hcrv. Kerk te Schoorl. Spreker Ds P. LUGTIGHEID van Den Haag Onderwerp: „Waar woont God?" Met medewerking van Mej. R. DIEDERICH, Schoorl, Sopraan Hr. CORN. JONKER, Schoorl, Orgel Een avond voor iedereen INGEZONDEN MEDEDELING De PRIJS van uw Bril is heel belangrijk, maarde kwaliteit en de pasvorm het ALLERBELANGRIJKST zowel als van H. H. Oogartsen worden in de kortst mogelijke tijd op EIGEN ATELIER uitgevoerd BERGEN, Hoflaan 2 Telef. 2202 SCHOORL, „De Rustende Jager", Dinsdag nam. 78 uur. Leverancier alle Ziekenfondsen. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. 9 Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8 uur Orson Welles en Rita Hay worth in: Toegang 18 jaar. Twee sterren waarover de wereld spreekt. Spanning Spanning Zondagmiddag te 2.30 uur en Maandag avond te 8 uur t Rita Hayworth en Larry Parks in een aaneenschakeling van bont amusement en rijke schouwspelen. Geheel in kleuren Toegang alle leeftijden. Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag GEEN Bioscoop. Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2