Jtatiano üJE Biastooft Dr. A. de Vletter SCH00RL ESMOND AAN ZEE „Memento Mori" FILMNIEUWS. „De Rustende Jager Boekbespreking zakken na jarenlang verblijf in deze omgeving weg in apathie en verbittering, een ontvankelijke bodem voor politiek-extreme pro paganda. De Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp, samengesteld uit afgevaardigden van de kerken van Nederland, het Nederlandse Rode Kruis, de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers en het Neder landse comité U.N.A.C. doet nu een beroep op het Nederlandse Volk om voor de jeugd in deze kampen kleren, speelgoed en sport artikelen af te staan. Ter besparing van moeite en kosten komen wij dus éénmaal en halen uw giften op voor de gerepatrieerden en voor de vluchtelingen Bindt U de kleren, schoon en gerepareerd met een stevig touw tezamen, en geeft U de bestemming op aan degene, die het komt halen. Wij zorgen, dat het zijn bestemming bereikt en zijn U dankbaar voor Uw medewerking. Comité van Hulpverlening aan Gerepatrieerden De Maskerspelers openen het seizoen met Amerikaans blijspel „De Maskerspelers" openden het seizoen met een succesvolle opvoering van een Amerikaans blijspel van Harry E. Johnson in de vertaling van J. C. van der Horst, getiteld „Haar andere man". Het was geen geweldig kunst werk, dit blijspel, maar een stuk, dat door zijn opeenhoping van verzinsels en leugens, waardoor de meest komische voorvallen ge schiedden, het publiek, dat De Rustende Jager vulde, boeide van begin tot einde. De schrijver voert ten tonele een jong paar, de heer en mevr. Marshall. „Al spelevarende met een bootje van fondant in een zee van suiker water", zoals de auteur het uit drukte? Deze avond vast niet: het jonge mevrouwtje, prachtig vertolkt door Rie Koster-Ruis, had met haar romantische aard en plotselinge invallen, weer eens voor moeilijkheden gezorgd. Tante Emmy zou voor enkele uurtjes helemaal overkomen uit Californië en dan ervaren, dat haar nichtje veel te hoog had opgegeven van hun landhuis met auto bedienden en wat niet al en slechts een pauvre inrichting aantreffen. Maar een vriendin wist raad, en leende voor een paar uurtjes gordijnen, kleden, tafelzilver en wat dies meer zij. Maar hoe zo gauw aan een butler te komen. Het vrouwtje wist zich te redden Harvey, haar man, schitterend gespeeld door Jaap Ellens die niets gesteld was op een ont moeting met de tante, zou op reis zijn en werd nu gebombar deerd tot butler. Tante „moet en zal" echter de heer des huizes spreken en net zo lang wachten tot hij thuis komt. Een vriend van de vriendin, -die nog onge trouwd is tot de volgende morgen, is er voor te vinden een paar uurtjes te spelen voor haar andere man. De toestand wordt steeds Neem een doos echte RAST I l_ I- EE S UW HOEST verwarrender tot ten slotte alles dreigt vast te lopen. De vermeende butler wordt verward met de inbreker Lannigan, prachtig ge typeerd door Wfm Beeldman, en dreigt te worden gearresteerd door Shea, een politiebeambte, in welke rol Chris Meyer zijn kansen uitbuitte, de andere man Jerry prachtig vertolkt door Jan v.d. Zwan loopt gevaar zijn aanstaande te verliezen, kortom er moet een einde komen aan de „grap". En er komt een einde, een happy-end. Alleen Stella, de dienstbode, ziet haar hoop op een bioscoopje met de zonder linge butler in rook vervliegen. De Maskerspelers hebben onder regie van G. Kooyman van deze Amerikaanse klucht iets moois gemaakt en werden door het publiek welverdiend gehuldigd. ZONDAGSDIENST ARTSEN De winter nadertNü y het lekkerste middel tegen hoest en verkoudheid. IITALIAN0 30 cent per 100 gram. over strijd en vrede tussen huis en school Dr. A. de Vletter, oud-rector van het Kennemer Lyceum, hield Woensdagmiddag voor de afd. Duinkant van de Ned. Onder wijzers Vereniging en genodigden een interessante en hoogst leer zame causerie over „Strijd en vrede tussen huis en school". Tussen ouders en leerkrachten bestaat nu eenmaal een tegen strijdigheid, aldus Dr. de Vletter de ouders dienen het heil van hun pupil, de leerkrachten dienen tevens de maatschappij, hebben de normen te handhaven, het kennispeil hoog te houden. Voor de ouders is het kind nummer één, voor de leerkracht een nummer, ~een object van ont wikkelingsmogelijkheid. Spreker toonde met tal van voorbeelden aan, hoe deze verschillende in stelling aanleiding kan zijn tot botsingen, tot conflicten. Het is nodig, aldus vervolgde spreker, dat er wegen gezocht en gevonden worden om te komen tot vrede. Daartoe is het nuttig en nodig, dat er contact wordt gelegd tussen school en huis, zodat er wisselwerking, samen werking komt. Dit zal voordelen opleveren voor beide partijen. De ouders zullen de leerkrachten beter kunnen beoordelen, beter dan door af te gaan op wat de kinderen vertellen. Verder zullen ze een beter oordeel over hun kinderen krijgen en beter worden ingelicht over schooien de eisen. Het is wel eens goed, meende spreker, dat de door ouderliefde beslagen bril eens wordt schoon gemaakt. Maar ook de bril van de leerkracht mag wel eens ge veegd worden, waar hij steeds voor het grote gevaar staat een pedante schoolmeester te worden. Voor de leerkrachten levert dit contact nog groter voordelen zij leren o.m. de leerlingen beter kennen Tal van voorbeelden uit zijn eigen praktijk haalde de oud rector aan, om alles te verduide lijken. Tenslotte werd nog ge wezen op de betreurenswaardige haast tot een vloek geworden diplomajacht in ons land en op de grote waarde, die een psycho technisch onderzoek kan hebben. Spreekuur Burgemeester De Burgemeester is wegens ambtsbezigheden verhinderd op Donderdag 23 Nov. a.s. spreek uur te houden. In verband hiermede is het spreekuur vastgesteld op Zaterdag 25 Nov. a.s., van 1032 uur. HUWELIJK Onder grote belangstelling is op 2 November in het huwelijk getreden Mej. Joh. v.d. Eem, die bijna 14 jaren in onze gemeente de Drogisterij „De Vijzel" heeft geëxploiteerd. Dat zij bij het pu bliek een zeer geziene figuur was bleek afdoende uit de vele honder den belangstellenden bij de trouw plechtigheid en op de receptie. PRIJZENCOMMISSIE SCH00RL De plaatselijke Prijzencommissie Schoorl maakt bekend, dat zij haar werkzaamheden heeft hervat. Met nadruk wordt er op ge wezen, dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, het Prijsvor- mingsbesluiting en de verschillende van kracht zijnde speciale prijzen- beschikkingen volledig dienen te worden nageleefd. Hetzelfde geldt voor de prijs aanduidingsvoorschriften. De taak van de Plaatselijke Prijzencommissie bestaat uit het bemiddelend optreden in geval van gerezen geschillen over prij zen, zowel tussen koper en ver koper van goederen en diensten als tussen (onder)huurder en verhuurder. Slechts klachten tegen malafide ondernemers, die niet tot bemid deling bereid blijken, worden door de plaatselijke prijzencom- missies doorgegeven aan de Eco nomische Controle Dienst. De Plaatselijke Prijzencommis sie Schoorl, is als volgt samen gesteld: Mevr. H. W. Koeman- Mast, Burg. Peecklaan, Mevrouw T. H. Heringa-Schuiling, Dok terslaantje, de heer J. Nanne, Voorweg. Secretaris de heer W. H. P. Pastoor, Laanweg C 160. OPEN-DEUR-DIENST in de Hervormde Kerk te Schoorl Ds P. Lugtigheid uit Den Haag, predikant voor Bijzonder Kerke- werk, leidde in de Herv. Kerk een Open-deur-dienst. Hij stelde zijn aandachtig gehoor de vraag: Waar woont God? en zei te zullen doorgeven wat hij zelf ont vangen had. De bijbel had hem het antwoord doen vinden. Hij las vervolgens Jesaja 57: 14-21. God woont „in de hoogte", bover de sterren. Ver van de mensen? Soms bevindt Hij zich op aarde bij de nederigen en verbrijzelden. Jezus van Nazareth was zo'n verslagene toen hij uitriep: Mijn God, waarom hebt Gij mij ver laten Het gesproken woord werd afgewisseld met zang van Mej. Rie Diderich, met Corn. Jonker aan het orgel. Zij zong met haar stralend sopraangeluid „De wereld zingt Gods lof" en „In God rust mijn ziele". Volgende open-deur diensten zullen plaats vinden op 10 Januari te Groet (DsBorghardt) en 7 Maart te Schoorl (Ds De Groot uit Apeldoorn). Konijnenfokvereniging „DE DUINSTREEK" De Konijnen- en Pluimvee vereniging „De Duinstreek" houdt op 25 en 26 November haar tentoonstelling, met medewerking van de vereniging „Nut en Sport" uit Langedijk in de zaal van de heer Schuijt. Als keurmeester zal de heer Hannema uit Winkel komen. Door medewerking van „Nut en Sport" komen er ver schillende rassen, die hier niet worden gefokt, waardoor de strijd wordt verzwaard. Ook 't voor enkele jaren terug nieuw gefokte ras Shisanta zal aanwezig zijn. Verder zullen er kanaries en duiven te bezichtigen zijn. Voor duiven wordt weer de beoordeling van 't publiek gevraagd. Zaterdag 25 November is de tentoonstelling te bezichtigen voor kinderen van 2—4 uur, tegen de verlaagde prijs van f 0,10 entrée. BKILLEU uoor SC4J00HL. MET OF ZONDEK. RECEPT, IN DE „KOSTENDE JAGER" DtNSVMH OPRICHTINGSVERGADERING Op de vergadering van de O. O. Ver. „Ons Aller Belang" zal de Smi Rikkerink het woord voeren, met als onderwerp „Uw problemen". In verband met de vorige week gehouden vergade ring in Den Haag zullen vele problemen der ex-KNIL militairen uitvoerig behandeld worden. Vooral de huisvestings en an dere sociale problemen hebben de aandacht. Zeer belangrijk dus. ATHLETIEK Onze plaatsgenoot, de heer W. Kroon Jr. heeft Zondag j.l. de eerste prijs behaald in de Singel loop te Alkmaar, over een afstand van 4 KM, in de tijd van 13 mi nuten 9,9 seconden. Voorwaar een mooi succes. BRIDGE CLUB „SCHOORL" A. 1 Bekker-Beeldman 31,5 2 Mevr. Arpeau- van Twuyver 27,5 3 Pinkster-Diderich 27 4 Half-Jonker 24 5 Half-Jes 22 6 Mevr. v. Wijk-v.d. Lelie 20,5 7 Lensing-Fakker 15,5 B. 1 Mevr. Pinxter- Mevr. v.d. Linde 35 2 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 33 3 Haasbroek-Stam 32,5 4 Fam. Kuiper 32 5 Koeten-Mosch 31 6 Mevr. Trip-v.d. Hoef 30,5 7 Mevr. Bouman-Mosch 29,5 8 Mej. v. Oosten- Mej. Haring 28,5 Begrafenisvereniging Onder voorzitterschap van de heer Roodhart had Vrijdagavond in café Kager een openbare ver gadering plaats van de begrafenis vereniging Memento Mori. Deze pas-opgerichte vereniging telt nu reeds 1200 leden. De voorzitter heette de talrijke aanwezigen welkom, in 't bijzonder de beide sprekers van deze avond, de heren van der Laan en Vinke, resp. van de Provinciale- en Landelijke Bond. Na een korte inleiding gaf de voorzitter het woord aan de heer van der Laan. Spreker schetste in het kort het ontstaan van de begrafenis verenigingen, speciaal in kleine plaatsen, waar het ter aarde bestellen een burenplicht was. Die burenplicht werd vaak een burenlast. De begrafenisver enigingen, nemen nu die buren plicht over. Deze verenigingen zorgen voor een piëteit-volle begrafenis en verzekeren deleden een keurige uitvoering. Een moeilijkheid bleef echter, wanneer de leden naar een andere gemeente verhuisden. Alle vooruit betaalde premies dreigden te ver vallen. Men stak in de Langedijk het eerst de koppen bij elkaar. 5 dorpen besloten bij verhuizing, eikaars leden over te nemen. Deze 5-dorpen-bond werd langzamer hand de Provinciale Bond, waarbij weldra een 40-tal plaatselijke verenigingen zich aansloten. Door middel van die provinciale fede raties wilde men komen tot een landelijke organisatie. De verschillende verzekerings maatschappijen zien de groei van de particuliere begrafenisvereni gingen met lede ogen aan. De heer van der Laan besloot zijn betoog met de wens, dat ook Egmond zal aansluiten. De voorzitter dankte de spr. en gaf het woord aan de heer Vinke. Deze onderstreepte nogmaals de woorden van de hr v.d. Laan en gaf een blik in het regerings beleid ten opzichte van de P.B.O. en de vakgroepen. KOU GEVAT... Een lang verwachte film heeft haar intrede gedaan in bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen, en wel de nieuwste Nederlandse film van Polygoon-Profilti „DE DIJK IS DICHT" Het gegeven is door en door Hollands. De geschiedenis speelt zich af rond de dijk van West- kapelle, de eerste dagen van de oorlog door de Duitsers gebom bardeerd en naderhand door de geallieerden. Onder de bevolking bevond zich de jonge vrouw van een illegaal werker, die zelf in Duitse gevangenkampen geraakte en voor wie de uiteindelijke be vrijding, geen bevrijding meer was. Hij werd gevangen gehouden door droevige gedachten en her inneringen aan het verleden en wilde zich, terug op Walcheren, in wanhoop van het leven bene men. Doch een stoere Zeeuw bracht hem met een paar eenvoudige woorden tot andere gedachten. De arbeid en het werk aan de opbouw van Walcheren en het leven zelf greep hem weer aan en hij werd bevrijd van dit com plex. Polygoon heeft hiervan een verdienstelijke speelfilm gemaakt, Bergen Nh. „DE DIJK IS DICHT" „DE ONSTERFELIJKE WALS" Vertoning van de film „De Dijk is dicht" op Vrijdag, Zater dag, Zondag, Maandag en Dins dagavond te 8 uur. (Komt U dus niet Woensdagavond voor de film „De Dijk is dicht) en Zon dagmiddag te 2.30 uur. In het bijzondere programma zien wij deze week en wel op Woensdagmiddag te 2.30 uur en Woensdagavond te 8 uur een werkelijk onvergetelijke film, een film, welke men wel duizend en één keer zou willen zien, de film van Johan Strauss, genaamd welke, dank zij het gebruik van het uitgebreide archief aan jour naals, deze actuele film heeft doen groeien tot een waardig historisch document. Groot is het aantal medewerkers, waaronder de vrij willige medewerking van de be volking een zeer belangrijke rol speelt. Kees Brusse typeert met overtuiging de jonge man. Hij wordt hierbij omringd door een stel goede Nederlandse artisten, waaronder zich de stoere bevol king in goede harmonie beweegt. Het is een film, welke men niet mag verzuimen te gaan zien. Wij kunnen deze film dan ook van harte aanbevelen. Toegang 14 jaar. In het journaal van deze zelfde week worden wij even gebracht in Dordrecht, alwaar de Neder lands-Belgische Turn wedstrijden in volle gang zijn en waar wij dan direct de Bergenaar Klaas Boot ontdekken. (Ik hoor het al zeggen „Goed zo Klaas".) Na zijn betoog deelde de voor zitter mede, dat reeds was be sloten tot de landelijke Bond toe te treden. Na de pauze werd na enige discussie het reglement vastgesteld. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat geen accoord is bereikt met de reeds bestaande dragers vereniging. Er hebben zich reeds elf dragers gemeld voor de nieuwe vereniging. Na enige discussie werd besloten, niet weer in overleg te treden met de oude dragers. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Uitslag Bridge-Drive „DE EGMONDEN" A. Klasse. 1 Huiberts-Baltus 50 2 de Goede-Hopman 50 3 Hopman-Ruiter 48,5 4 Nieuwenhuizen-Cremer 46,5 5 Gebr. v. d. Molen 45 6 Kareis-Koper 37 7 Rozing-de Raadt 35,5 8 Bas-Dekker 23,5 B. Klasse. 1 Hartgrink-Dekker 51,5 2 Scholten-Leyen 47,5 3 Fam. Honing 45 4 Heddes-van Pel 44,5 5 Hopman Verver 43 6 Admiraal-Modder 40 7 Karels-Klaij 35,5 8 Dames Dekker 29 C. Klasse. 1 Dames Butter-v. Twigt 29,5 2 Mej. Nieuwenhuizen- Bosman 28,5 3 Tervoort-Groot 26 4 Tervoort-Walta 23 5 Jonker-Groen 22 6 Apeldoorn-Liefting 21 „DE ONSTERFELIJKE WALS" Toegang alle leeftijden. Ook dit programma voor mu- ziek-liefhebbers en voor de fijn proevers van harte aanbevolen. Ook deze week verdient de bioscoop „De Rustende Jager" een grote toeloop van bezoekers, want het programma is weder buitengewoon goed. JULIANA REGINA 1950 Bij de Uitgeverij en Drukkerij „Hollandia" te Baarn verscheen dezer dagen het tweede deel van een serie fotoboeken over het Koninklijke gezin. In het najaar van 1949 ver scheen het eerste deel, waarvan nog exemplaren tegen dezelfde prijs (f 1,90) beschikbaar zijn. Zeer vele opnamen van ge beurtenissen, waarbij de Konink lijke familie betrokken was, zijn in diepdruk weergegeven o.a. het bezoek aan verschillende Provin- cie's, aan Amsterdam, de Wereld reis van Z. K. H. Prins Bernard, het bezoek o.a. aan Frankrijk. Korte teksten bij de illustraties maken de uitgave tot een inte ressant geschiedenisboek. Burgelijke Stand BERGEN SCHOORL Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling O OR Zondag 19 November Dokter LUGTEN, telefoon 2700 :*r*\ TONNEMA - SNEEK Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagtverkoudheld. if Vanaf Vrijdag 17 t/m Dinsdagavond 21 Nov. te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur Toegang 14 jaar De brillante Hollandse film Woensdag 22 Nov. 's middags te 2.30 uur; 's avonds te 8 uur van JOHAN STRAUSS Alle leeftijden tScëne uit „De dijk is dicht" van 5 tot 12 November 1950 GEBORENHendrik Alfonsus, z.v. W. A. van den Bosch en A. Admiraal. Taco Onno Melle, z.v. T. Sieswerda en M. A. G. H. Holtkamp. Wilhelmus Nicolaas, z.v. P. Koper en W. Stuifbergen. Mattheus Johannes, z.v. J. J. Hoogeboom en C. Mors. Johannes Jacobus Maria. z.v. J. H. Leijen en A. de Boer. GETROUWD Gerardus Hedricus Mar tin, en Cornelia Catharina van de Kamer, te Alkmaar. Martinus Petrus Koopman en Maria Eli sabeth Verboom. Petrus Jacobus Groot en GrietjeHoog- vorst. Bouke Dirk Wijsma en Cornelia Quist. Gerard Adriaan Blok en Cato Amalia Twenhöfel. van 25 October tot 13 November 1950 GEBOREN: Jikke, d. v. P. J. Orij en W. Wagen. Franciscus M., z.v. M. Tamis en van C. Appelman. GETROUWD: J. J. Ivangh en M. Smit. J. Sevenhuijsen en A. C. T. Miedema. W. J. van den Berg en A. M. Dignum. OVERLEDEN, P. Borst, oud 76 jaren, gehuwd met M. de Waard. A. T. de Jager, oud 58 jaren. M. E. de Waal, oud 87 jaren, weduwe van J. Mink.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2