dn faM Jtaliano Biosteofi IV-1 m -XlI ifsiprt' 2fu-.opt.f^Süc 7-6uuR A AfaehUs-Ucd EGMONP AAN ZEE O FILMNIEUWS. „De Rustende Jager Prins Hendrik Stichting tifrrff BRIDGE-CLUB SCHOORL Uitslag Bridgeclub „Schoorl" 20 November j.l. A pnt. Mw Arpeau-v.Twuyver 33,5 VisserHalf 30 PinxterDiderich 23,5 BekkerBeeldman 22,5 Mevr. v. Wijkv.d. Lelie 20,5 Half—Jes 19,5 Fam. Repko 18,5 B Fam. Kuiper 36,5 Mvr. BaumanMosch 33 Koeten Mosch 32 HaasbroekStam 32 Mw v. WijkMw Visser 31 Mw PinxterMw v.d. Linde 30 FalkuLensing 29 Mw Tripv.d. Hoef 28,5 Uitslag Bridgeclub „Schoorl" 27 November j.l. A pnt. BekkerBeeldman 51,50 Fam. Repko 47,50 Mevr. Arpeau—v. Twuyver 42,50 LensingFakker 42,50 PinxterDiderich 41,50 NieuwlandVisser 38,00 Half Sr.Jonker 37,50 Half Jr.—g-st 35,00 B KoetenMosch 37,00 Mosch—Mevr. Bauman 37,00 Mw v. WijkMw Visser 33,50 Stam Haasbroek 32,00 Mw Pinxter—Mw v.d. Linde 29,50 Mw Tripv. d. Hoef 29,50 Mej. v. OostenMej. Haring 29,00 Fam. Kuiper 24,50 WIE, O WIE heeft een paar bruine meisjes schoenen (maat 37) gevonden Linkerhak is hoger dan de rechter. Is van invalide meisje Gezin is hierdoor zeer gedupeerd. De vinder wordt vriendelijk verzocht ze terug te bezorgen bij De Haan's Boekhandel Bergen, Tel. 2452. BEGRAFENISVERENIGING „MEMENTO MORI" Wij vernemen van het Bestuur van de Egmondse Begrafenisver eniging „Memento Mori", dat nog dagelijks nieuwe leden wor den opgegeven. Reeds is het aan tal ingeschreven gezinnen gestegen tot 425. Zoals op de circulaire vermeld stond is het heden Vrij dag 1 December de laatste dag dat leden van elke leeftijd nog aangenomen worden. 1 Januari a.s. treedt de nieuwe vereniging in werking. Thans is besloten de namen van de dragers bekend te ma ken. Tot aanspreker-adviseur is aangesteld de heer M. Sander. Dragers: de heren J. Zwart, H. Hartog, J. Liefting, H. Zee- gers, C. Groen, Alb. Vuil, W. Visser, J. Sander, And. Eelting en C. de Groot. ZONDAGSDIENST ARTSEN BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Dezer dagen werd voor de Bond voor Staatspensionnering voor de afdeling Egmond aan Zee een voorlopig bestuur gevormd, teneinde de niet onbelangrijke af deling weer nieuw leven in te blazen en zo nodig uit te breiden. De volgende personen werden gevraagd het voorlopig bestuur te vormen. Voorzitter de heer H. Stobbe, Secretaris-penning meester de heer G. Gravenmaker en de heer E. Visser. Vrijdag 8 December a.s. zal in de zaal van de heer N. Kager een algemene ledenvergadering, waarop ook niet-leden hartelijk welkom zullen zijn, worden ge houden. Spreker is de heer de Greeuw uit Heilo. Uitslag Bridge-Drive „DE EGMONDEN" A. Klasse: 1 Kareis-Koper 57,5 2 Hopman-Ruiter 51 3 Pepping-Groot 41,5 4 Dames Butter-v. Twigt 40 5 de Goede-Dekker 39 6 Gebr. v. d. Molen 37.5 7 N ieuwenhuizen-Cremer 35 8 Mevr. Honing-Tervoort 34,5 B. Klasse: 1 Huiberts-Baltus 50 2 Heddes-v. Pel 49,5 3 Admiraal-Modder 45 4 Gebr. Dekker 40,5 5 Mej. Nieuwenhuizen- Bosman 40,5 6 Burger-Dekker 39 7 Hartgrink-Burger 39 8 Scholten-Leijen 32,5 C. Klasse: 1 Karels-Klaij 53 2 v. Duin-Liefting 47,5 3 Dames Dekker 45,5 4 Rozing-de Raadt 43 5 Hop man-Verver 39,5 6 Jonker-Groen 37,5 7 Apeldoorn-Liefting 36 8 Houdijker-Apeldoorn 34 BWLLENvoor SCMOOKL. MET OF ZONDER. RECEPT, IN DE „KOSTENDE J«6EK'7DWSD.n.m. A. Klasse: 1 Heddes-van Pel 28,5 2 de Goede-Dekker 26 3 Huiberts-Baltus 25 4 Kareis-Hartgrink 23 5 Fam. Honing 23 6 Hopman-Ruiter 23 7 Dames Butter-van Twigt 19 B. Klasse: 1 Admiraal-Modder 33,5 2 Karels-Klaij 29,5 3 v. Duin-Liefting 24,5 4 Dekker-Walta 23 5 Nieuwenhuizen-Cremer 22,5 6 Mej. Nieuwenh.-Bosman 17 C. Klasse 1 Hopman-Verver 30,5 2 Hopman-v. d. Molen 29,5 3 Scholten-Leijen 24 4 Apeldoorn-Liefting 24 5 Jonker-Groen 22,5 6 Rozing-de Raadt 19,5 7 Dames Dekker 18 DE WATERONTTREKKING AAN DE DUINEN In verband met het grote plan tot aanleg van een waterleiding naar Vreeswijk voor het aan voeren van Lekwater naar Noord- Holland, werden door enkele leden van Provinciale Staten opmer kingen gemaakt, die betrekking hadden op de bekende geschie- nis van de uitdroging van de geestgronden lan^s de duinen als gevolg van de wateronttrekking. Deze leden waren van oordeel, dat, gezien de mededelingen welke door Gedeputeerde Staten in de betreffende voordracht zelf waren gedaan en ook afgaande op de inleiding, welke op de vorige vergadering van Provin ciale Staten door Ir. Kramer werd gehouden, nu wel is komen vast te staan, dat de uitdroging aan de onttrekking van drinkwater aan de duinen, in veel te grote om vang, moet worden toegeschreven. Verder werd gevraagd of door aanvoer van Lekwater op gro tere schaal het euvel niet geheel kon worden verholpen. Door Gedeputeerde Staten werd hierop geantwoord, dat de kwes tie van de uitdroging van de geestgronden langs de duinen buiten deze kwestie staat. Deze aangelegenheid wordt onderzocht door een commissie van deskundigen, die, naar ge hoopt wordt, zal weten aan te geven, hoe verdere uitdroging kan worden voorkomen. Wat de vraag betreffende de meerdere aanvoer van water be treft, zou het mogelijk zijn de te projecteren buisleiding in de toe komst uit te breiden met nog een leiding, niet uitsluitend voor de watervoorziening, maar ook ten nutte van de tuinbouw. Een nadere regeling over de financiële opzet en de uitvoering daarvan zou dan met de tuinbouw moeten worden getroffen. GESPROKEN BRIEF Het is misschien indiscreet om te vertellen van die kleine, mooie dingen, die er soms in die bruin gebrande Nederlandse-soldaat overzee zijn. Ik durf het aan op voorwaarde, dat degeen die dit leest met het idee „Nu eens zien hoe ze zich verontschuldigen", er verder af blijft. De vader van Rinus was over leden. Er was een telegram ge stuurd aan zijn commandant, die het treurig bericht met het nodige beleid aan Rinus zou overbrengen. Door een ongelukkig toeval was de commandant afwezig. Zijn plaatsvervanger nam het daarom aan, maar legde het weer ter zijde, omdat alleen de comman dant dergelijke tijdingen aan de betrokkenen mag doorgeven. Een oppasser, die in de kamer van de commandant aan het werk was vond het op een ge geven ogenblik op de grond. Waarschijnlijk was het van de tafel gewaaid. De oppasser wierp een blik op de tekst en wist meteen van het geval af. Hoewel het een droevige tijding was, zou het in die tijd van eindeloze wachturen, patrouilles en kamp-corveëen een nieuwtje van belang vormen. En de op passer benutte de gelegenheid, door aan Jan en alleman te gaan vertellen, dat de vader van Rinus was gestorven en „dat hij het telegram op de grond had ge vonden, wat een gemene streek van de commandant was. Ongelukkigerwijs hoorde ook Rinus zo'n gesprek en vernam op die manier, dat zijn vader overleden was. Het was voor hem de minst geschikte manier om het bericht te ontvangen. Soldaten hebben namelijk de ge woonte om de dingen bij hun naam te noemen en niet over „Een hereniging hierboven" of een „Zaligheid in Den Heer" te spreken. Neen, het was gewoon „De vader van Rinus is dood; de baas had 'r t' telegram van. Hij had 't in een hoek gedonderd..." Zo vernam Rinus het. In onze troep hadden we nog nooit iemand zien huilen, maar nu deed Rinus het. Het was voor ons allemaal beroerd en we gin gen maar het liefst naar buiten, om tenminste niet steeds dat snikken te moeten horen. De kamerwacht zette de radio af en de twee die aan het pingpong- spelen waren, legden de plankjes neer. Toen is er iemand naar de commandant gegaan om te vragen hoe het precies zat met dat pa piertje in de hoek. Het was een ongelukkig toeval geweest en het was beroerd gelopen, maar het geval lag er nu eenmaal. De radio heeft veertien dagen lang niet gespeeld. Hij was zogenaamd in reparatie. Er waren ook geen tafeltennis-attributen meer te vin den. Veertien eindeloos lange dagen op een voorpost, waar de radio en de tafeltennis de enige ontspanning waren. Toen kwam er met de lucht post een pakketje en een grote envelop. Het was bestemd voor Rinus en in de envelop zat een gramofoonplaat. Op het etiket stond, dat het een opname was van de stem van Rinus' moeder. Toen hebben ze besloten, hem een verrassing te bereiden. Er zou een gramofoon met pick-up geleend worden. Via het radiotoestel, dat plotseling weer goed was, zou dan de gesproken brief gedraaid worden. Zo werd besloten en zo is het gegaan. Toen klonk daar in die soldaten- kamer door de stilte, de zachte stem van de moeder van Rinus. De plaat was direct na 't overlijden van Rinus' vader opgenomen. Rinus, die op zijn bed lag, hoorde de stem ook. Hij richtte zich op en bleef, met een elleboog steunend op de rand van zijn veldbed, luisteren. Gelukkig maakte hij geen scène. Hij luisterde alleen maar en wenkte degenen die wegliepen, dat ze ook moesten luisteren. De vrouwenstem zei: „Lieve jongen, hier spreekt je moeder. Het is vandaag gebeurd. Je vader, mijn man is overleden. Je weet hoe geduldig hij zijn lijden ver droeg, Rinus. Ik spreek nu tot jou, omdat ik begrijp hoe moeilijk deze dagen voor je moeten zijn. Jij, die toch al zoveel aan liefde moet missen. Jij, die voor een ideaal je zieke vader aan mijn zorgen alleen durfde toevertrou wen. Je was een held in mijn ogen, Rinus, omdat je tóch ging. Jouw taak in Indië lag hoger, zei je altijd. Daar stierven de mensen langs de straat. Heel je jonge hart en je goedheid zeiden, dat je het moest doen. Wees niet treurig, jongen, dat je vader is heengegaan zonder een laatste groet aan jou. Jouw afscheid van hem was er al op de dag dat je naar Indië ging. Je wist dat je je vader nooit meer zou zien. Het zal heel erg moeilijk voor je zijn, Rinus, deze dagen. Maar nooit mag je wroeging gevoelen dat je weg bent gegaan tijdens vaders ziekte. Jij zult moeten vechten, Rinus, vechten met je zelf, met je ziel, die je toch zal zeggen dat dit zo goed was. Maar die stem wil je misschien niet horen omdat je aan je vader en mij moet denken. Ik weet hoe je bent, Rinus, en hoop dat je mij ook zult begrij pen. Pieker niet over mij. Denk slechts aan jezelf en aan de taak die ook door jou vervult moet worden. Het leven moet door gaan, de strijd gaat verder. De strijd van jou met je geest en je mede lijden met mij. Heb geen verdriet om mij, Rinus. Ik heb hier alles wat ik nodig heb. Aanvaard het zoals het is en weet dat ik in gedachten en in gebed achter je sta, zoals je vader uit de hemel neerziet op jouw werk van mens lievendheid. God zij met je. jongen. Het was afgelopen. Niemand dacht er aan, de naald van de plaat te lichten. Doelloos gleed ze over het etiket waarop de naam van Rinus stond. Hij had zich weer neergelegd met zijn hoofd op het stapeltje kleren dat zijn kussen was. Hij huilde niet en sprak geen woord. Wij zaten overal verspreid op de bedden en op de in onmin geraakte ping-pongtafel. Een baboe stond bij de deur en keek naar binnen. Ze was verwonderd over de stilte in de anders zo drukke soldaten- kamer. Een gooide zijn peukje weg. Hij brandde er zijn vingers aan, door de weinige aandacht, die hij ervoor had. Nog steeds draaide de plaat. Het geluid van de krassende naald was niet om aan te horen. Iemand lichtte de pick-up arm van de plaat en stopte de gramo foon. De stilte werd pijnlijk. We waren blij toen ze eindelijk ver broken werd door een makker, die zei „Goh. en meer niet. Ja, wat trek je voor een ge zicht als je soldaat bent en je hoort een moeder spreken We hebben lang zitten kijken, zonder te weten waarom. Even stil zijn we daarna uit elkaar ge gaan, Rinus alleen latend Tom Koopman ln 't middernacht'lijk duister, Vernam ik een gesprek. Dat maakte mij nieuwsgierig, 'k Verliet dus mijn vertrek. Doch nauw'lijks was ik buiten, Of 'k bleef verwonderd staan, Ik hoorde juffrouw Aarde, Spreken met de Maan. Waarom, zo sprak de Aarde Zijt gij toch zo bleek? Zeg mij eens wat U hindert, Wat maakt U zo van streek? Gij houdt Uw beide ogen Zo droef op mij gericht. Mij dunkt gij zijt zwaarmoedig. Dat zie 'k aan Uw gezicht. 't Is waar, gij zijt voorzeker, Niet zoals ik bedeeld. Ik kan heel goed begrijpen, Dat gij U wat verveelt Gij hebt geen bos, geen velden. Geen mens, geen dier, geen vis, Gij blijft daarvan verstoken En dat 's een groot gemis. Uw uitgedoofde kraters, Uw onbegroeid terrein, Mij dunkt dat te bezitten, Het kan niet prettig zijn. Bij U is geen beschaving, Geen leven, geen vertier, Ik heb dat overvloedig En 'k leef voor mijn pleizier. Dat 's waar, sprak toen het maantje 'k Ben niet zo rijk als gij Maar dat stemt mij niet droevig. Denk dat nu niet van mij. Neen, dat is niet de reden Waarom het maantje treurt. Maar 't is omdat ik zien kan Wat er bij U gebeurt. Gij zijt met al Uw weelde, Wat Venus daarvan zegt: Een bagno en een janboel, Bedorven, dom en slecht. Behoudt gerust die weelde Waar gij zo trots op zijt Zij maakt U tot de slechtste Planeet van deze tijd. Ik heb Goddank geen mensen Hier op mijn dor gebied. Die wezens kan ik missen, Ik duld ze zelfs hier niet. Ik ben volmaakt tevreden En schoon 't hier eenzaam is, Dank ik toch alle goden, Wijl 'k Uw beschaving mis. D. v. NOORT TARZAN IN DE GOUDEN STAD Een van de vermaarde Tarzan- films heeft wederom zijn intrede gedaan in het bioscoopprogramma van „De Rustende Jager" te Bergen. De keuze hieromtrent is nu gevallen op de film „Tarzan in de Gouden Stad", welke film gespeeld wordt door Johnny Weis- muller, Brenda Joyce en Johnny Sheffield. Ook in deze serie films, komen uitblinkers en middelmati- gen voor, maar deze film kan alleen de hoogste waardering genieten voor het gegeven in het algemeen, voor het spel en voor de sfeer. Ook de beroemd ge worden chimpansee „Cheta" geeft aan deze film haar beste krachten. De momenten van spanning, natuurschoon en ontspanning zijn er velen. De vertoningen van deze echte Tarzan-film vindt plaats op Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8 uur en Zon dagmiddag te 2,30 uur. Toegang 14-jarigen en ouderen. „HUWELIJK IS GEEN HANDELSZAAK" De tweede film van deze week met in de hoofdrollen Claudette Colbert, Robert Young en George Brent, verhaalt op een fijne en geestige wijze de theorie, dat het huwelijk geen rekenmachine is. Claudette Colbert dacht van welRobert Young geeft haar een lesje en tracht haar op de meest humoristische wijze aan het verstand te brengen, dat het huwelijk wel iets meer is, dan een rekensommetje van optellen en vermenigvuldigen. inder daad een wijze les. een goed Bergen Nh. TARZAN in de GOUDEN STAD HUWELIJK IS GEEN HANDELSZAAK „BAMBI" gegevenen toch een goede ontspanning voor de bezoekers. Toegang alle leeftijden. Vertoning op Maandag-, Dins dag-, Woensdagavond te 8 uur en Woensdagmiddag te 2,30 uur. In het kader van het bijzondere programma brengt bioscoop „De Rustende Jager" op Donderdag 14 Dec. a.s 's middags te 2,30 uur en 's avonds te 8 uur de meest geprezen film van Walt Disney, de grote tovenaar. Het is de film, welke overal en ook in Bergen reeds door iedereen ge waardeerd werd bij zijn vorige vertoningen. het meesterwerk „BAMBI". Van deze film zouden wij willen zeggen, haast U zich op Donder- morgen naar de cassa, om uw kaartjes te veroveren. Ne^m een doos echte pas-r irl. les VOORKOMING VAN GRIEP FEEST IN DE Zaterdagavond was het in de Prins Hendrik Stichting feest voor de oudjes en vele genodigden uit het dorp, die de uitvoering mochten bijwonen, gegeven door de Show-Band van de K.N.S.M. Zij hebben ook kunnen genieten van muziek en zang in bonte variatie. Ook Sint Nicolaas woonde deze avond bij, vergezeld van 2 zwarte Pieten, die onder grote hilariteit op een fietsje en per autoped de zaal binnenreden. Verschillende „jongens en meisjes" van 70 jaar en ouder werden bij de Sint geroepen Vooral degenen, die niet geroepen werden hadden natuurlijk schik, toen bijv. een jongetje van 76 jaar de vermaning kreeg, de zo veel jongere kinderen, van 70 jaar en zo, niet te veel te plagen Ook de meisjes die van het toneel terugkwamen met de duidelijk zichtbar? gevolgen van een zoen van zwarte Piet, werden welge meend uitgelachen. De genodigden werden dit keer gespaard, maar Sint Nicolaas beloofde 't volgende jaar terug te komen om hen eens onder handen te nemen. Het was voor de oudjes een genotvolle avond, te meer, waar er rijkelijk getracteerd kon worden, dank zij de opbrengst van de bazar van handwerken enz., die deze zomer gehouden werd. Burgemeester Niele maakte zich tot tolk van de aanwezigen door aan het slot met hartelijke woorden te bedanken voor al het gebodene. Toen was het 11 uur en dus „kinderen"-bedtijd. Ingezonden mededeling. -V - sBtj. 'jSv i Advertentie Zondag 10 December Dokter LUGTEN, telefoon 2700 Ingezonden mededeling. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. Ingezonden Mededeling DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram ITALIAN0 TONNEMA - SNEEK uit de film „BAMBI" van Walt Disney ii Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur johnny Weissmuller-Brenda, Joyce Johnny Sheffield Toegang 14 jaar. Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8 uurWoensdagmiddag te 2.30 u. Claudette Colbert, Robert Young, George Brent Toegang alle leeftijden In het leader van het bijzondere programma op Donderdag 17 Dec. '50, s middags te 2.30 uur, 's avonds te 8 uur, de meest geprezen film van Walt Disney Toegang alle leeftijden Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2