Moderne Zeerovers ltanto-6cafytnda s e*i Amsterdamsche Bank n.v. CuU&tfyOtoty 1951 LEGER DES HEILS t JOH. BR0ERE ROOKWORST KALENDERS DOBBEN &M»U2-Vulpenhouders V Kalenders KOELHUISBOTER Administratiekantoor KOELKASTEN Sekte. (jeJUUtse M. van Teulingen A. Kruit Goedkope Groentenhal Hap&alüH 2266 2266 Humoristische dagkalenders Kinderverhaal Alle kantoorboeken, alsmede benodigdheden op gebied van boekhouding, administratie en kantoorboekhandel kunnen wij U leveren «j. LOUTER Kantoor Bergen, Breelaan 10, Telef. 2563 Verhuur van SAFE-LOKETTEN Boekhandel C. Oldenburg - Laanweg SCHOORL BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN FEUILLETON 8 6 kg. moesappelen f l.~ 6 kg. handappelen f l.~ 4 kg. sterappelen f 1— 4 kg. zoete appelen f 1- 3 kg. stoofperen f l.~ 3 Citroenen 25 ct. 2 ons gesn. soepgroente 25 ct. PLOMPER VERHUIZINGEN Wij leveren uit voorraad Breed folio's Tabellarische boeken Kwarto cahiers Contributieboeken De Haan's Boekhandel KUNSTENAARS-CENTRUM C&nceti Rönfgenquartet Boekh. C. Oldenburg 2266 Bij 2266 BOON's bij Boekhandel C. Oldenburg Het water was ijskoud, maar met vlugge slagen, bereikten ze al spoedig de boei, waaraan de boot nog lag vastgemeerd. Ze klauterden op de boei en toen kwam het zwaarste gedeelte van het werk. Ze moesten het steile meertouw opklimmen en zo ongezien aan boord komen. Het viel niet mee, maar twee flinke jongens, die in het nauw zitten, kunnen veel doen. Na een gevaarlijke klimpartij waren ze boven op het dek. Niemand vertoonde zich. Een geheimzinnige stilte heerste op het schip, dat klaarblijkelijk gereed lag om weg te gaan. (Stichter William Booth) GEDENK DE LIJST- EN KERSTPOTCOLLECTE van 11—16 December ten bate van Ouden, Zieken en Kinderen van Bergen Men leze het artikel hierover in dit nummer. De Haan's Boek- en Kantoorboekhandel, Stationsstraat, Bergen per 250 gram f 0.75 per 500 gram f 1.48 Ruïnelaan 4 Telef. 2585 Bergen Een veilige bewaarplaats voor WAARDEPAPIEREN KOSTBAARHEDEN CONTRACTEN POLISSEN, enz. Dagelijks geopend van 912.30 en 1.30—4 uur Zaterdags van 9—12.30 uur ÏB De VULPEN voor elke hand 1 Hertenlaan 6, Bergen, Tel. 2697 VERZORGT UW voor elk bedrijf C. A. Tuyn, Breelaan 52, Bergen „CENTRA" Kruideniers Westfries streekverhaal door MAARTJE ZELDEN RIJK Blauwboer stak zijn zweep op ten teken van groet. Gelijktijdig kwam de boerin naar buiten en die vond, dat de mannen daar hoor ik dus ook bij dacht Wim trots, eerst maar naar zolder moesten gaan, dan konden ze zich verkleden. Daar zou den ze in de komende weken slapen. Dat deden de „mannen" dan ook, terwijl Zwarts de boerin volgde om een kop thee te drinken. Jannie, de dochter, wlees hen de weg naar boven en al was het er enigszins donker, al spoedig ontdekten ze twee af geschoten hokjes, waarin men kon slapen. Voor beide slaap gelegenheden hing een lang gordijn, zodat ze in ieder geval op zichzelf waren. „Lijkt het je nog al, Broeksma?" vroeg Wim, toen hij zijn overall aantrok en de kist met schildersgereedschappen in een hoek zette. „Mij best," antwoordde de aangesprokene opgewekt. „Ik ben vroeger jaren ook huis- en decoratieschilder geweest bij de baas in Leeuwarden. Daarom zal hij er mij wel uitgepikt hebben. „Nou, w|e zullen ons hier best vermaken, denk ik." „Ja, dat zal wel meevallen." Toen ze beneden kwamen, was de tafel gedekt voor het brood eten en hoewel Wim verklaarde, dat hij die morgen al gegeten had, moesten hij en Broeksma toch mee aanschuiven. „We eten hier om kwart voor acht," legde de boer uit, „dat komt met het werk het betse uit. Voor die tijd melken we en voeren we de varkens." Het was een hele verzameling aan de tafel. Aan het hoofd einde zaten de boerin en de boer, daarnaast eerst Jannie en ver volgens Broeksma en Wim. Aan de andere kan zat nog een jonge vrouw, die Wim de eerste keer gezien had, terwijl ze de melkbussen boende. Maar dat zou ook wel een dochter des hui zes zijn want ze leek veel op haar vader. Jannie leek meer op haar moeder, maar in beiden kon je toch de familietrek terug vinden. Naast de andere dochter zaten de drie knechten, terwijl als laatste de baas plaats nam. Er was thee ingeschonken en brede sneden wit en grof brood lagen er op een grote broodschaal, gesmeerd met boter. Vast geen margarine, dacht Wim. Dat zouden ze hier wel niet eten. En zeker niet die van elf cent per half pond. Verder waren er verschillende schoteltjes met beleg, zoals spek, ham, kaas, jam, koek en worst. Je moest jezelf bedienen, constateerde Wim. En bij ieder bord lag een ei. Goeie genade, als dat iedere morgen zo was, dan had hij voor lopig een uitstekend kosthuis. En dat voor zeven gulden in de week De boer tikte even met een lepeltje op zijn kopje en toen werd het stil. Toen het „amen" geklonken had, werd er „smake lijk" gemompeld en Wim haalde zijn zakdoek uit zijn zak om zijn neus te snuiten. Dan kon hij gelijk even kijken, wat de an deren deden. Dat duurde echter niet lang, want vrijwel dadelijk zei de boerin op vriendelijke toon: „De mannen, die vanmorgen gekomen zijn, moeten maar flink toetasten en onze tafel eer aan doen. Wij zijn gewend onszelf te helpen, dus ga je gang maar." „Wel," antwoordde Broeksma, die heel niet verlegen scheen, „dat zullen we dan maar doen, niet, baas?" Zwarts lachte, onderhand een snee brood nemend en daar een plakje spek op leggend. „Natuurlijk," was zijn antworod. „Zo'n vriendelijke uitnodi ging krijgen we niet alle dagen en zeker niet in de stad." Wim volgde het voorbeeld der anderen, voelde dat hij rood werd, maar beheerste zich zo goed en zo kwaad als het ging. Hij nam een plakje ham en met het mes, dat naast zijn bord lag, sneed hij het brood in tweeën. Toen hij een hap genomen had, keek hij verstolen de tafel rond. De drie knechts hadden twee boterhammen tegelijk genomen en daartussen spek gelegd. Die hadden ze in tweeën gebroken en daarvan hapten ze. Alleen de boerin en de meisjes gebruikten hun mes; de anderen niet, behalve dan Zwarts. Maar dat gaf ook iegenlijk niets. Het smaakte verrukkelijk. Gek, en hij had in het geheel geen honger. Op het werk schaften ze van negen tot half tien, maar dan at je maar een paar sneetjes en voor de rest van de tijd rookte je een sigaret. Broeksma was al aan zijn tweede boterham bezig. Die ging onverstoorbaar verder. Wel, dat deed hij dan ook maar. In ieder geval waren het goede mensen. Ze leken hem in ieder geval aardig en vriendelijk, Behalve die ene dochter, had die niet iets spottends in haar blik?» Na de vierde snee pelde hij zijn eitje en toen had hij werke lijk genoeg. Ook Broeksma scheen voldaan te zijn, want hij schoof demonstratief zijn bord een eindje van zich af. De drie knechten deden het weer anders. Die keerden hun kopje om, toen ze het leeggedronken hadden en zetten die zo op het schoteltje. Ook een methode, dacht Wim, inwendig lachend. Zal ik thuis ook eens doen Na het dankgebed stond de baas als eerste op en de beide schilders volgden hem. Nu zouden ze aan het werk gaan. Broek sma ging naar buiten, naar de wagen, om de potten verf, kwasten en andere materialen te voorschijn te halen. De baas volgde met Wim. Nadat hij Broeksma een aantal aanwijzingen gegeven had, stapte hij weer in de auto en zei, dat hij af en toe wel eens kwam kijken. Daarna togen de twee schilders aan het werk. De boer kwam even kijken. Broeksma wilde van boven af be ginnen en vroeg aan de boer: ,,U hebt zeker wel een ladder voor ons?" „Ja, op de deel staan er een paar. Zoek er maar een uit." Vijf minuten later stonden ze, elk op een ladder, met een brander in de handen de oude verfresten van de voorkant der boerderij te verwijderen. Nou, dacht Wim, dat is nog eens een beste baan. De baas had geadviseerd om eerst maar buiten te beginnen. Als het dan eens een dag regenweer was, kon men binnen aan het werk gaan en Wim vond, dat dit nog zo gek niet bekeken was. Daar zou hij vast niet aan gedacht hebben. Goed onthouden, dacht hij. Dat kan me voor later te pas komen. Om half elf kwam de boerin naar voren. „Als de mannen even naar beneden willen komen, dan kunnen ze koffie drinken in het achterhuis." En dat deden de „mannen". Ik ben in luilekkerland terecht gekomen, dacht Wim, toen hij Broeksma volgde naar het vertrek, waar de boerin koffie schonk en voor ieder een stuk ontbijtkoek op de schotel legde. Straks droom ik alles, dacht hij verder, toen hij ging -zitten. Maar nee, het is toch waar. Ik ben klaar wakker. Lieve help, wat een baan heb ik hier de komende weken. Zouden we dat iedere morgen krijgen: koffie met koek? „De anderen zijn zeker aan het werk buitenshuis?" informeerde Broeksma, in zijn koffie roerend. „Ja," antwoordde de boerin in haar typisch Westfries; „ze zijn te ver van huis om te komen. Jannie, m'n jongste dochter, brengt ze de koffie wel op het land. We hebben hier een ge mengd bedrijf: wei- en bouwland." Na het eerste kopje volgde er een twteede, ditmaal zonder koek, maar dat mocht 'm niet hinderen, vond Wim. Broeksma stopte zijn pijp en Wim stak een sigaret op. De baas had ver zocht tijdens het werk niet te roken. Nou, dat deden ze dan ook niet, want koffiedrinken was geen werken. Na een kwartiertje gingen ze weer verder. Terwijl Wim op de ladder stond, keek hij af en toe eens naar de overkant. Daar stonden een aantal bomen reeds mooi in bloei. Tjonge, dat was een prachtig hoekje om vanavond te schilderen, met zo die weg er voor en die boerderij op de achtergrond en vooral die rijen bloemen, vlakbij de waterkantDat zóu hij eens proberen... Om twaalf uur werd het werk stop gezet. Met de voorkant waren ze zowat klaar. Nog een uurtje, dan konden ze aan een van de zijgevels gaan beginnen. „Nu gaan we eerst maar eens kijken, wat de pot schaft," vond Broeksma. Mij dunkt dat zal hier best meevallen, dacht Wim, reeds bij voorbaat genietend. Even over twaalven kwamen de anderen thuis. Daarbij was ook de andere dochter, die werkte zeker mee op het land, want ze had een blauwe overall aan. Nadat iedereen zijn-handen onder de pomp gewassen had hier is de zeep in ieder geval niet op, dacht Wim, in zichzelf grinnekend nam men plaats aan tafel, waar reeds een grote schaal met dampende aardappelen gereed stond. Jannie kwam binnen met de groenten: spercie- bonen. Zeker uit het zout, dacht Wim. Of zou het uit de weck zijn? Op ieder bord werd een groot stuk spek en een dito stuk vlees gelegd. Wim keek er met verbazing naar. Goeie genade, dacht hij verbluft, dat is minstens een half pond samen. De boer zag het en lachte geamuseerd, terwijl hij aardappelen op zijn bord schepte. „Moeder, kijk eens in de pan of er niet een groter stuk vlees is, want ik denk, dat een der schilders het te klein vind Wim keek verschrikt op en ontmoette alleen lachende ge zichten. „Neestamelde hij verward,dat denk ik nieteh ik denkHij werd rood tot achter zijn oren. Broeksma schoot ook in een lach. „Zo zijn we het niet ge wend, boer," zei hij vrolijk. „Ik denk, dat Wim geschrokken is van het feit, dat de stukken zo groot zijn. Dat zit er bij ons in de stad tenminste niet aan" ,Dan zou ik er maar van profiteren," zei de boer, „zolang jullie hier zijn." Werktuigelijk schepte Wim wat aardappelen op zijn bord en ook wat boontjes. Maar dat wfas schijnbaar niet naar de zin van de boerin. „Nee, nee," zei ze, opstaande, „dat is te weinig, mannen. Wij zijn gewend om goed te eten en jullie zien er naar uit, dat jullie best wat meer gebruiken kunnen. Laat mij maar eens begaan," En de daad bij het woord voegende, deed ze op de borden van Broeksma en Wim nog een paar scheppen aardappelen en sper- cieboontjes, waarna er een paar flinke scheppen vet over heen kwamen. De boer knikte goedkeurend. „Zo ziet het er beter uit," was zijn mening. Broeksma knipoogde eens tegen zijn maat en zei: „Nou, wei geren zou een belediging zijn, dus we zullen het bord maar leeg maken, vind je niet?" Wim knikte een beetje schaapachtig, maar toen herwon hij zijn zelfbeheersing en voegde er aan toe: „We zullen ons best doen, Broeksma, want ik merk wel, dat we er goed aan zullen doen om met de boer en de boerin op goede voet te blijven." „Dat hewwe jullie goed bekeken," merkte een der arbeiders lachend op. Wim had grote moeite om zijn bord helemaal leeg te krijgen, maar hij slaagde -er in. Stel je voor, als hij hier een maand werkte, werd hij zo dik als een ton. Dan kenden ze hem thuis niet meer Maar hij zette nog grotere ogen van verbazing op, toen er vervolgens een grote ijzeren pan met dampende pap op tafel kwam. Wat, nog een bord pap ook? Broeksma en hij keken elkaar vragend aan. „Heb jij nog een beetje ruimte?" vroeg Wim. „Kom, kom," moedigde de boerin aan, „pap vult de gaatjes, hoor. Dat zal best gaan." En de beide schilders lieten gelaten hun borden vullen tot de rand vol met hete pap. Een grote pot met stroop ging rond en Wim nam, evenals de anderen, een schep vol, die hij door de pap mengde. Maar toen hij na heel veel moeite het bord leeg had, vreesde hij niet meer over eind te kunnen komen. Na het lezen en danken gingen de mannen op hun gemak in de stoel zitten en al spoedig zag Wim, dat de boer sliep. Dat was zeker zo de gewoonte hier: na het eten een uurtje slapen. Broeksma scheen daar geen zin in te hebben, wiant hij stond op en stak een pijp tabak aan, waarna hij naar buiten liep, gevolgd door Wim. „Het is nu kwart voor één," zei hij, op zijn horloge kijkend, „we gaan om één uur weer aan het werk en houden er om zes uur mee op. Dan hebben we 's avonds nog een paar uurtjes voor onszelf over, nietwaar?" „Ik vind het best," antwoordde Wim. „Maar ik weet wel, dat ik morgenmiddag niet meer zoveel eet want ik vraag me af, hoe ik straks de ladder op moet komen Broeksma lachte opgewkt. „Dat wient wel," was zijn idee. „We hebben hier in ieder geval een goed kosthuis, dat is zeker." „Eigenlijk kun je buiten veel beter werken dan in de stad," meende Wim. „Vooral in deze tijd. Dat zie je nu hier weer. Zo goed hebben we het nog nooit gehad." „Ja," antwoordde Broeksma wijsgerig, „maar ik zou toch niet altijd buiten willen wonen. Ik ben nu eenmaal een stadsmens." „Nou, maar het zou mij best aanstaan. Mij dunkt, een schil dersbedrijf in deze contreien, daar zal toch wel een boterham in zitten." „Zoveel wordt er niet verdiend tegenwoordig. Onze baas moet je niet rekenen. Die heeft grexte werk-objecten. Maar neem nu eens een klein baasje in deze tijd. Dat is toch armoelijden, anders niet." Om één uur togen ze weer aan het werk, tot ze om half vier geroepen werden voor de thee. Broeksma daalde vergenoegd van zijn ladder. „Dat breekt de dag nog eens," zei hij. „Dat moesten we op de schuit eigenlijk ook hebben." Wim lachte proestend. „Stel je voor, zeg, zo'n kleine honderd man, 's middags thee drinken.de baas zou je aan zien komen!" Bij de thee lagen twee sneden vers krentenbrood, dik besmeerd met boter. En wieer keek Wim met verbazing. Je viel hier letter lijk van de ene lekkernij in de andere. Zo'n boerenbestaan was eigenlijk zo gek nog niet Toen ze om zes uur de rommel opborgen, was vrijwel alles rondom het huis schoongebrand. De volgende dag misschien nog een uurtje en dan gingen ze aan de schuur en andere bijgebouwen beginnen. „Als het droog weer blijft, zijn we in drie dagen aan de buitenkant met het afbranden klaar," voorspelde Broeksma. Half zeven zat iedereen weer aan tafel voor het broodeten. Voor de beide schilders stond er bovendien nog een glas melk. Omdat die vandaag wel een extra'tje hadden verdiend, had de boerin gezegd. Na het eten pakte Wim gauw zijn schildersgerei en ging naar de voorkant. Een uurtje kon hij altijd nog wel werken. Tot een uur of acht, misschien nog een kwariertje laterdan kon hij in ieder geval de ruwe schets op het doek zetten. Wat een geluk, dat hij nog enkele doekjes in voorraad had. Tot donker schilderde hij, verdiept in zijn wérk en hij had er geen erg in, dat de boerin en haar jongste dochter even op een afstand, gekeken hadden. (Wordt vervolgd) (Gieser Wildeman) Als extra reclame geven wij deze week 12 Mandarijnen f 1 en 10 Sinaas appelen f 1. Met groenten zijn wij ook goedkoop. Alleen in de Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je alle soorten groenten machinaal gesneden kunt krijgen. U heeft het in de krant kunnen lezen, dat er van het voorjaar geen aardappe len genoeg zijn. Nu hebben wij nog prima aardappelen voor winteropslag v. slechts 10 ct. per kg. bij afname van 100 kg. Dus vraagt monster, wacht niet te lang. Ook zijn wij met FRUIT goedkoop. door geheel NEDERLAND normaal gelinieerd, met 1, 2 3. 4 of 6 geldkolommen, te gebruiken als kas-, voorraad, debiteuren-, crediteurenboek (oblong, folio's) vanaf 7 t/m 13 kolommen voor kas-, bank- of giroboek met doorl. alphabet, alphabet voor in normaal gelinieerd, met 1 of 2 geldkolommen Octavo-cahiers (notitieboekjes) in alle mogelijke uitvoeringen Stationsstraat - Bergen Bergen Dinsdag 12 December, 8 uur Danszaal „De Rustende Jager". Entrée voor leden f 1.50 Introducé's f 2.50 DAG- WEEK- MAAND- Verkrijgbaar bij Ook weer de prachtige FOTO-KALENDER „Nederland in Beeld" sterke Roosvorming en Haaruitval is uw adres Verven Blonderen Permanenten Vergeet U niet tijdig te bespreken voor de a.s. feestdagen, om teleur stelling te voorkomen. Voor het eerst weer verkrijgbaar Schoorl Tel. 268

De Duinstreek | 1950 | | pagina 4