(Üee&itad ff HieMU/faacsCf-zdacUtzfr Verrijk uw kennis BERGEN SCHOORL JUBILEUM-CONCERT VRIJDAG 5 JANUARI 1951 28c JAARGANG No. 1 Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl Het doel van deze rubriek is een ieder te helpen, steun te geven en voor te lichten, omtrent het ontstaan, het gebruik van, en de werkwijze met velerlei artikelen op allerlei gebied. Daarnaast zullen kritieken, kunstbeschouwingen, boekenrecensies en muziekbeoor- delingen afwisseling geven, want het is geenszins de bedoeling deze rubriek eenzijdig te houden. Voorts is het de bedoeling deze rubriek zo eenvoudig mogelijk te houden. Twee weten meer dan één, goede steun is onontbeerlijk. Daarom stel ik zeer veel prijs op medewerking van een ieder, die belangstelling heeft voor deze rubriek. Bijdragen worden geplaatst, zoals men zelf wenst, n.l. onder eigen naam, zonder naam of met initialen. Zo'n rubriek, van iedereen, voor iedereen en door iedereen moet haast slagen! Volgende week wordt aange vangen met„Hoe wordt papier gemaakt' Dagelijks heeft een ieder met papier te makenis het niet nuttig over het ontstaan van papier iets te weten? Daarna is het woord aan een ander, ja aan U, lezer of lezeres. Bijdragen worden gaarne ingewacht door W. H. de Haan, Stationssti Bergen. OPENING Agentschap Openbare Leeszaal te Bergen Het bestuur van de Openbare Leeszaal te Alkmaar is er in ge slaagd in Bergen wederom een Agentschap te vestigen, waarmee de wens van vele lezers in ver vulling is gegaan. Voor dag en tijd van uitlening der boeken wordt verwezen naar de elders in dit nummer geplaatste adver tentie. DE PROVINCIALE SCHAATSKAMPIOEN SCHAPPEN TE BERGEN De Berger IJsclub organiseerde Vrijdag de Prov. Kampioenschap pen van Noord Holland. Het ijs was 's morgens behoor lijk hard en de wind niet lastig. De schaatsliefhebbers konden ge nieten van het rijden ende wedstrijden tussen de ruim 40 deelnemers. De belangrijkste uitslagen zijn: 500 meter: 1 Kees Broekman, De Lier, in 49,7 sec., 2 Tinus Ri. zendaal, Warmenhuizen in 50,4 sec., 3 Jan Langendijk, Stom- petoren in 50,6 sec., 4 Ekelschot, Amsterdam in 51 sec., 5 J. Breed, Amsterdam in 51,6 sec. 1500 meter: 1 K. Broekman, 2.36,8, 2Chardon, De Lier, 2.44,9, 3 Jan Langendijk, 2.49,9, 4 Ekel schot, 2.52,3, 5 T. Rozendaal, 2.52,3. 5000 meter 1 Broekman, 9.24,1 2 Chardon, 10.08,1, M. Strijbis, Oudkarspel, 10.23,4, 5 J. Breed, 10.36,4. Algemeen klassement 1 Broekman, 158.377, 2 Chardon, 168.977, 3 Langendijk. 170.243, 4 Ekelschot, 173.703, 5 Strijbis, 174.307. Bij de Nederl. Schaatskampioen schappen te Zutfen reed Broek man de 500, 1500 en 5000 meter resp. in 47,9 sec., 2.33,9 en 9.090. De Nederlandse kampioen reed de 10.000 meter in de recordtijd van 18 min. 1 ,7 sec. Ijs en weder dienende zullen op 11 Januari te Bergen interna tionale wedstrijden worden ge houden, waar grote meesters van de gladde ijzers te bewonderen zullen zijn. Genoemd worden reeds de wereldkampioen Andersen, Liaklev en Farstadt, drie van de beste Noorse rijders, en verder Broekman, Van der Voort, De Koning, Maarsse, Charisius, Huis- kes en Heuss. Te Rotterdam zullen 6 Jan. wedstrijden op de 500 en 3000 meter worden verreden, in Den Haag op 7 Jan. 1500 en 3000 meter, 10 Jan. in Groningen 1500 en 3000 meter en 11 Jan. te Bergen 1000 en 5000 meter. ZONDAGSDIENST ARTSEN 7 Januari Dokter POOT, Telefoon 2423 Raadsvergadering De Raad van Schoorl kwam Vrijdagavond voor de laatste maal in 1950 in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burge meester Mr. C. A. J. Jochems. Weth. Selhorst was nog wegens ziekte afwezig. Nadat Mevr. Jansen en de heer Kaag de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid de heer W. Aartsen, hadden onderzocht en in orde bevonden en de heer Aartsen de vereiste beloften had afgelegd, begroette de voorzitter hem als lid van de Raad, en wees er hem op, dat hij een mooie maar ook verantwoordelijke positie aanvaardde en sprak de hoop uit, dat het lidmaatschap hem grote voldoening mocht geven en dat zijn arbeid tot heil van Schoorl zou strekken. Van de ingekomen stukken werd het eerste zestal voor kennis geving aangenomen. Aan het verzoek van Gedepu teerde Staten om de bevoegdheid van B. en W. tot het verlenen van ontheffing ingev. art. 8 der verordening Reinigingsrechten toe te kenden aan de Raad, besloot de Raad gevolg te geven. In de per 1 Januari '51 ont staande vacature van bestuurslid van Maatschappelijk Hulpbetoon werd voorzien door de herbenoe ming van de heer J. M. Krimp. Naar aanleiding van het bezwaar van de heer N. Kuyper tegen de hem opgelegde aanslag in het schoolgeld besloot de Raad reques- trant te berichten, dat hij had over te leggen een bewijs van verminderde aanslag in de Rijks Inkomstenbelasting Zonder discussie stelde de Raad vervolgens een 7e suppletoire begroting voor de dienst 1950 vast en ging accoord met het voorstel tot het aangaan ener overeenkomst met de N. V. Bank voor Nederl. Gemeenten in zake het verstrekken van een crediet in rekening-courant tot een maximum van f 70.000, onder intrekking van het be sluit van 31 October j.l. tot een bedrag van f 20.000,Zo zou aan de geldnood tegemoet gekomen kunnen worden. Aangezien de ambtenaren en werklieden in tijdelijke en vaste overheidsdienst niet vallen onder de werking van het ziekenfondsen- besluit en derhalve tot nog toe geen bijdrage ontvangen in de door hen ter zake te betalen verzekeringspremie achtten B. en W. het billijk dit verschil onge daan te maken door het vast stellen van een verordening in zake tijdelijke ziektekostenregeling voor het gemeentepersoneel. Als de te verwachten rijksregeling verschijnt, zal aanpassing nodig zijn. De Raad ging hiermee accoord. t Met de N. V. Van Deventer s Kalkzandsteenfabriek te Schoorl dam, welk bedrijf in andere handen is overgegaan besloot de Raad een overeenkomst aan te gaan in zake het vervoer van zand uit de Zand- mennerij te Hargen naar de fabriek te Schoorldam. Waar het vervoer niet meer per schuit zal geschieden, maar per as, waarbij de wegen zullen hebben te lijden, werd overeen gekomen, dat de auto s niet zwaarder mogen worden belast dan 2400 kilo per wiel, dat rekening zal worden gehouden met de drukte op de wegen in het seizoen en dat het bedrijf jaarlijks f 1500,— zal bijdragen in de kosten van onderhoud der wegen. Hiermee was de agenda afgewerkt en kreeg de voorzitter het woord voor het uitspreken van zijn jaarrede. Jaarrede van de voorzitter Alvorens der traditie getrouw een overzicht te geven van de voornaamste onderwerpen, welke in het afgelopen jaar de aandacht hebben gehad, zei de voorzitter met genoegen te kunnen vast stellen, dat zowel de onderlinge samenwerking in de Raad, als die van de Raad met de voor zitter wederom uitstekend was geweest. In zijn samenstelling onderging de Raad in 1950 verandering door het aftreden van de hr C. Duin Wz. In zijn plaats werd benoemd en beëdigd de hr W. Aartsen. Tot plaatsvervangend wethou der werd aangewezen de heer H. J. Meedendorp. Het aantal inwoners nam in 1950 toe met 208 en bedraagt thans 3383, waarin begrepen 151 uit Indonesië afkomstige personen, van wie er vermoedelijk niet meer dan 15 in Schoorl zullen blijven. Verwacht mag worden, dat in 1960 het aantal van 4000 inwoners bereikt zal zijn. De samenwerking en verstand houding van gemeentebestuur en Burgemeester persoonlijk met de Rijkspolitie, verschillende organi saties, verenigingen en commis sies lieten ook dit jaar niets te wensen over. Bij personalia memoreerde de Burgemeester het in dienst treden op 15 Maart van de nieuwe ontvanger, de hr J. de Witte, en herdacht hij het overlijden van de heer Fr. Mosk, met wie een zeer gewaardeerd en algemeen geacht ambtenaar heenging, die de gemeente tal van jaren met grote ijver en toewijding had gediend. Een hele reeks verordeningen, die in het verslagjaar het licht zagen, passeerden hierna de revue. Wegen en plantsoenen waren ook in dit jaar een voorwerp van aanhoudende zorg voor het gemeentebestuur geweest. De verbouw van het raadhuis noemde voorzitter zeer geslaagd. De restauratie van de kerken en torens te Groet en te Schoorl kwam in 1950 gereed. Met de bouw van gemeente woningen ter leniging van de woningnood, die nog steeds groot is, werd regelmatig doorgegaan, In 1950 werden 107 bouwver gunningen verleend tot n bedrag van f 561.705,-. Met voldoening constateerde Burgemeester Jochems, dat Schoorl een grote aantrekkingskracht blijkt te bezitten voor particulieren, die hier voor eigen rekening en eigen bewoning gaan bouwen. Dit zou ongetwijfeld nog in grotere mate het geval geweest zijn, indien Schoorl over een voltooid uit breidingsplan beschikte. Wat de huisvesting betreft, memoreerde voorzitter, dat aan 48 gezinnen door nieuwbouw en daarmee verband houdende op schuiving betere woonruimte kon worden toegewezen. Het aantal woningzoekenden bedroeg nog 72. De straatverlichting was met 26 lichtpunten uitgebreid tot 134. Na financiën en onderwijs de revue te hebben laten passeren, stond de voorzitter een ogenblik stil bij het kampeerwezen. In het afgelopen jaar werden 160.000 overnachtingen geregistreerd. Tenslotte werd nog even de schijnwerper gericht op strand- pacht, drankwet, brandweer, be planting Nollen, rattenbestrijding en coloradokever, waarna de voorzitter met voldoening meende te mogen constateren, dat 1950 een vruchtbaar jaar was geweest waarop de Raad met voldoening kon terugzien. De voorzitter besloot zijn jaar rede met allen hartelijk dank te zeggen voor hun medewerking en zijn beste wensen uit te spreken voor een prettige, vredige oude jaarsavond en een gelukkig nieuwjaar. De hr Blankenstijn beantwoord de deze rede der traditie getrouw. Hij verzocht de pers nu eens niet Zo menig onzer vraagt zich af: Wat zal dit jaar ons brengen? Hoe groot mag wel het offer zijn, Dat ik zal moeten plengen? En als dit jaar ten einde is, Hoe staan we er dan vóór? Zal het dan nog misère zijn, Of. zijn we daar dan door Zo menig onzer vraagt zich af: Waar voert dit jaar ons henen? Het dreunt en kraakt nog overal; De wijsheid schijnt verdwenen. De pessimist zegtHet is uit 't Blijft een kapotte boel, Wij zinken langzaam, maar gestaag. Nog dieper in de poel. Zo menig onzer vraagt zich af: Zal dit jaar uitkomst geven Wordt in dit jaar het mensdom wijs, Of zal 'k dat nooit beleven? Het ziet er lang niet vrolijk uit, De lucht ziet zwart en donker En waar ik ook mijn blikken wend, 'k Zie nergens stargeflonker. Zo menigeen vraagt zich nu af: Hoe zal dit jaar nu wezen? Wordt dit een jaar van beterschap. Of een van hoop en vrezen? Zal nu 's werelds groot orkest Een vrolijk wijsje spelen, Of. zal 't ons met een dodenmars Het hele jaar vervelen? Zo menigeen stelt zich de vraag, Waarom moet ik nu sparen? De Fiscus pompt mijn beursje leeg En ik krijg grijze haren. Komt men dit jaar tot een accoord. Zal men 't geschil beslechten, Of wordt het een kapotte boel En draait het uit op vechten? Zo menigeen die zucht en klaagt, Maar waarom zult U klagen 't Is beter met een blij gezicht. Het dagelijks leed te dragen. De kop omhoog, houdt goede moed Er, zit niet bij de pakken, Vertrouw maar op een beteren tijd En laat de moed niet zakken. P.s. Al is de toestand ook niet fraai, De hele wereld vol lawaai En ruzie allerwege, 'k Wens U, geachte vriendenschaar, Een zeer voorspoedig Nieuwe Jaar En heel veel heil en zegen. D. v. NOORT Ingezonden stukken te schrijven dat hij de Burge meester een pluim op de hoed had gestoken, maar wees op het spreekwoord: paarden, die de haver verdienen De Raad, aldus de hr Blanken stijn, heeft geholpen om mogelijk te maken wat hij nodig achtte voor het welzijn van Schoorl, maar. de Burgemeester was steeds de grote, stuwende kracht! SCHOORL'S GEMENGD KOOR Naar wij vernemen zal boven genoemd Koor Zaterdag 13 Jan. a.s. haar 25-jarig bestaan her denken met een concert in de zaal van de heer Schuit. Dit Jubileum zal evenwel niet alleen staan. Ook haar Directeur, de heer Corn. Jonker heeft vanaf de oprichting steeds met de ver eniging opgetrokken en zal dus tevens zijn 25-jarig directeurs jubileum herdenken. Koor en Dir. kunnen op een werkzame succesvolle kwart eeuw terugzien. Wij denken alleen maar aan de vele ere-tekenen die op de verschillende concoursen in den lande werden behaald. Schoorl's Gemengd Koor heeft zich in wijde omtrek een uitste kende reputatie veroverd. Daar zij zich nog steeds als doel stelt het hoogste na te streven, zien wij met belangstelling het a.s. Jubileum-concert tegemoet. Het is wederom de bedoeling naast de door het koor te zingen nummers, enige vooraanstaande solisten te laten optreden. Houd reeds nu de avond van de 13de Jan. vrij, opdat Schoorl's Gemengd Koor de belangstelling ten deel zal vallen, waarop zij recht heeft. BOEKBESPREKING Voor jongens van 14 jaar en ouder „DE AVONTUREN VAN JOHN VERNEY", door Horace A. Vachell, bewerkt door K. v.|d. Geest. Illustraties van Reint de Jonge. Uitg. Hollandia, Baarn. Uit dit boek leren we 'n groot deel van het Britse volk kennen, n.l. diegenen, die op Harrow, één der beroemdste Engelse kost scholen hun opvoeding genoten. Het geeft een boeiend relaas van de Engelse jongen John Verney, vanaf het ogenblik dat hij schuchter zijn intrede doet op de school, tot op het ogenblik, waarop hij als één van de beste leerlingen de school verlaten zal. Op deze kostscholen, waar het leven voor zulk een groot deel beheerst wordt door tradities, krijgt de jeugd, die eenmaal leiding zal moeten geven in het maatschappelijk leven in handel en politiek en op kerkelijk gebied haar opvoeding. We leren deze jeugd kennen bij sport, studie en spel als zelfbewuste jongens. We zien hen opgroeien tot jonge mannen, die trots zijn op hun school en op de grote mannen, b.v. Churchill en Pandit Nehroe, die eveneens aan deze school op geleid werden. In dit boeiende en fijnzinnig geschreven boek leren we veel kennen van een ander volk, in 't bijzonder van de jeugd en hun opvoeding. Prijs ingenaaid f 3,90. Gebonden f 4,90. Voor oudere meisjes „HET MOOISTE BEROEP" door Ems I. H. van Soest. Illustraties van H. v. Ingen. Uitg. Hollandia, Baarn. Met het verschijnen hiervan is een heel mooi boek voor oudere meisjes aan de „Sterserie" toege voegd. Deze serie omvat een OUDERS EN OPVOEDERS Het zal U, evenals mijzelf van tijd tot tijd gebeuren, dat kinde ren het een of ander gevonden voorwerp meebrengen, een kle dingstuk, speelgoed of wat dan ook. Evenzo zal bij U telkens eens dit of dat verloren raken. Veel kinderverdriet en ouder zorg kan voorkomen worden wan neer in al deze gevallen steeds de bemiddeling van het politie-bureau wordt ingeroepen. Het is een ge ringe moeite daar het gevondene telefonisch, mondeling of schrif telijk aan te geven. Verder kan het aan huis bewaard worden tot het door de rechtmatige eigenaar wordt opgevraagd. Al lijkt het maar een kleinig heid, ook voor een wantje, knik kerzak of een bal zal men U dankbaar zijn. Laat nooit uit ge makzucht of onnadenkendheid Uw kinderen een stuk speelgoed behouden waar een ander kind terzelfdertijd om treurt. Een dergelijke handelwijze kweekt in een kind een mentali teit, die hem zal doen „schade lijden aan zijn ziel". Daarentegen met wat meegevoel en behulpzaamheid, dagelijks in practijk gebracht bij de kinderen kunnen we goede gemeenschapszin aankweken. Een huismoeder aantal boeken, die, naast een vlot verhaal ook een kijkje geven op een bepaald beroep. De schrijfster heeft reeds vele goede meisjesboeken op haar naam staan en geeft in dit boek weer haar idealen, verenigd in de hoofdpersoon Fri Glukke. Fri is een dapper, werkend meisje. Ze schrijft zeer goede artikelen voor het aardrijkskundig genootschap en houdt ook lezingen op dit gebied. Na de grote teleurstelling: „Ernst, een jong dichter van wie ze houdt, en die laar vertelde, dat hij zich ver loofd heeft", denkt ze voor haar verdere leven het geluk in haar werk te vinden. Wanneer ze echter kennis maakt met Derk Lovenaer, een talentvol schrijver, waarmee ze een boek schrijft voor jongeren, en hij haar ten huwelijk vraagt, weet ze, dat dit het geluk is, waar ze al die tijd op heeft gewacht. Wanneer haar kennissen haar laten vragen, wat zij het mooiste beroep vindt, ant woordt ze zonder aarzeling „Vrouw enmoeder." De prijs is gebonden f 4,90. DIEPVRIES deze winter veel voordeliger 1 Nauwelijks is het December of de groenten, waaraan we dan nóg meer behoeften krijgen, worden schaarser en duurder. Noodge dwongen brengen we dan kool, spruitjes, bfet, uien en peen op tafel, maar als we nog 'n maandje verder zijn, dan eten we er al niet meer zo smakelijk van. In de eerste plaats zijn de kool soorten en spruitjes lekkerder als het heeft gevroren en ten tweede beginnen wintergroenten nogal g?uw te vervelen. Toch hebben de kinderen (en wij, ouderen, ook! vitaminen, koolhydraten, ijzeren fosfor nodig. En we weten allemaal, dat die het meeste voorkomen in blad en zomergroenten. Dan wordt het een gescharrel met levertraan en vitamine-tablet ten, die natuurlijk lang niet zo gemakkelijk bij onze jeugd naar binnen gaan als, bijvoorbeeld, die heerlijke zomerse aardbeien of kersen. De laatste jaren is nu het snel- of diepvriesproduct de huis vrouw te hulp gekomen. Dat was wel lekker, dat was wel vers en dat bood wel volop keus, als. de beurs tenminste niet al te mager was. Want dit was het nadeel, in de jaren direct na de oorlog: diepvries was voor de meesten nog te duur. Helaas kon dat toen niet veel anders, want ook de verse groenten en vruchten waren duur. In 1948 kwam daar DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1