Moderne Zeerovers A. KOLLMER c. CidcelfrOHg, Januari aanbiedingen Balans Opruiming JOH. BROERE «1 Restanten. De Haan's Boekhandel, Bergen J A d mini stratie kantoor C. BOERING GRATIS DRANKEN IJ, MINKEMA ZONEN N.V, Lo, Manufacturenhandel B, BOSMA Zn, n.v. Culturele Avonden PIANOLERARES FEUILLETON GEBR. SCHOEN Hei odees zon vectcouwesi „Hai'moma'' Leger des Heils AthnLMsUctiUkoHtwc J. F. Jostmeijer ostzegels Postze gelalbums Kinderverhaal Maandagmorgen 9 uur coupons coupons coupons coupons Bergen's Manufacturenhandel, Dorpsstraat 3 Woninginrichting, Dorpsstraat 5 Prima Nylonkousen 4,85 Herensokken 1,89 Flanellen Nachtponnen 8,75 Prima bretels 1,49 Schorten 2,65 Dameszakdoeken 0,25 Keper flanel p. m. 1,89 Wollen kinderwanten 0,89 Melange-baai 140 cm br. 4,60 Wollen dameshandschoenen 0,98 Theedoeken 0,89 Pracht dekens 150 X 210 25,95 Baddoeken 1,85 Gestikte dekens 1 pers. 28,50 Restant breiwol p. kn. 1,87 Gestikte dekens 2 pers. 33,95 Kogendijk 15, Bergen Telef. 2521 K.J.V.O. BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN UUT STINS PLOMPER VERHUIZINGEN Een huisvrouw die rekent, weet' wat de GOEDKOPE GROENTENHAL betekent 6 Alléén De Ned. Vereniging van Spiritisten afd. Bergen Psychometristische Seance Zaterdag 6 en Zondag 7 Jan. 2e Open Deur Dienst Helderziend Magnetiseur Administraties Belastingadviezen Vreemde C. Oldenburg Schoori De stuurman sleurde de twee jongens nu naar boven. Ze werden op het dek geslingerd, en de kapitein, die heel familiaar door de matrozen en de stuurman Roger genoemd werd, keek toe. „En leer ze nu eens, wat werken is," brulde hij. „Laat dat maar aan ons over," kap., greinsde de eenogige stuur man. Hij greep een eind touw en gelastte de jongens het dek te schrobben. Het dek was niet zindelijk, zoals bij alle schepen, maar vuil en smerig, en het was een zwaar werk. Met woedende dreigementen hield de tweede stuurman, de jongens aan de gang en toen het niet vlug genoeg ging, gaf hij Tom een flinke trap, zodat de jongen neersloeg. in de bekende solide kwaliteiten in alle afdelingen, speciale prijzen Stuk voor stuk prima goederen Ziet de etalages Verkoop uitsluitend a contant ATTENTIE! ATTENTIE! Houdt U er rekening mede, dat onze zaak van Maandag 8 Januari t/m Donderdag 11 Januari wegens inventarisatie GESLOTEN is dat onze Balans Opruiming VRIJDAG 12 Januari begint ATTENTIE! ATTENTIE De prijzen, verbonden aan onze December-attractie, werden toegewezen aan le prijsMevr. LINDEBOOM, Dorpsstraat 79, Bergen 2e prijsde Heer F. SEEKING, Hereweg, Camperduin 3e prijs t WILLY TIMMER, Idenslaan, Schoori. Door het overweldigend succes werden door ons nog enige troostprijzen, „flessen wijn extra toegewezen. Om dranken, likeuren of wijnen te kopen, behoeft U nu voortaan geen stap meer te lopen Een kaartje of telefoon, waar ook vandaan, wij zorgen ervoor, dat wij klaar voor U staan Café Restaurant „Camperduin", Telefoon 432, Schoori Aanvang 8 Januari om 2 uur Schortenbont - Handweefstof - Ballatum enz. enz. Filmavond „De Nederlandse Spoorwegen" Donderdag 11 Jan. in „Het Wapen van Bergen. Entree 50 cent Aanvang half acht Kaarten en plaatsbespreking in de Haan's Boekhandel, Tel 2452. Hertenlaan 6, Bergen, Tel. 2697 VERZORGT UW Loudelsweg 40 Bergen Heeft nog enige uren disponibel door geheel NEDERLAND Westfries streekverhaal 9 door MAARTJE ZELDENRIJK Lachend ging ze naar binnen en daar vertelde ze het blijkbaar aan de huisgenoten in geuren en kleuren. Zichzelf afvragend, of hij zich nu had laten beetnemen door die boer aan de overkant, kwam hij ook binnen. Aan de lachende gezichten van de anderen merkte hij wel, dat Jannie het geval reeds verteld had. Maar de boer keek hem vriendelijk aan en zei; „Nou, vijf en twintig gul den voor een schilderij, dat je in vier avond engemaakt hebt, vind ik nog niet zo slecht betaald. Laat ze maar lachen, schil der, jij hebt de centen in ieder geval in je zak. „Dat is zo," mengde Broeksma, die rustig een pijp tabak rookte, zich nu in het gesprek. „Ik heb al tegen hem gezegd: ik wou, dat ik zo kon kladderen, dan verdiende ik elke week een aardig centje bij." „Maar," zei de boer, nu een beetje serieuzer, „ik vind, dat de schilder van ons spul ook een schilderijtje moet maken, wat jij, vrouw?" En zich tot Wim wendend: „Zou dat kunnen?" Wim voelde zich gestreeld. „O ja," antwoordde hij zacht, „als ik U daar een plezier mee kan doenMaar dan zal ik moe ten schilderen aan de overkant, op het erf van die mensen, waar ik zo juist vandaan kom." „O, dat vindt de buurman zeker goed," meende de boerin. Opeens voelde Wim, dat iemand hem al die tijd had aange keken. Terwijl hij op een stoel plaats nam en in zijn koffie roerde, keek hij naar Nel, de oudste dochter. Zij was het onge twijfeld, die gedurende dit gesprek naar hem gekeken had. Hij zag de spottende uitdrukking in haar gezicht. Nou, ook al zo'n koopvrouw, dacht hij. Lacht me in stilte uit, dat ik voor zo'n lage prijs dat doekje van de hand gedaan hebZe kan voor mijn partMaar wat kon hem eigenlijk Nel schelen. Hij had al van de eerste dag af gemerkt, dat zij de beide schilders niet bepaald mocht. Aan tafel sprak ze ook maar zelden met hem of Broeksma, zoals Jannie vaker deed en de boerin en de boer ook. Nel echter sprak in hoofdzaak met de knechts over het werk, of met haar vader en moeder. Wat een verschil, die twee zus tersWonderlijk toch HOOFDSTUK 6. De volgende dag was het Zaterdag en Broeksma uitte de ver onderstelling, dat de baas die morgen wel zou komen. „Anders moeten we nog naar kantoor om geld te halen," meende hij, toen ze op de ladders stonden. Eigenlijk had Wim de baas al eerder verwacht. Maar zonder Zwarts kwam het werk ook wel klaar. Als hij vanmorgen kwam, zou hij wel zien, dat ze in de nu achter hen liggende week niet stil gezeten hadden. Dank zij het mooie weer waren ze steeds buiten aan het werk geweest. Maandag ging alles al in de grondverf. Althans, als het niet regende. Toen ze om half elf koffie dronken, hoorden ze de wagen van de baas het erf opkomen. Hek, die in zijn omrasterde ruimte lucht gaf aan zijn verontwaardiging over dit bezoek, had het zeker niet erg op auto's voorzien, want als er al eens een enkele maal een vrachtauto op het erf kwam, ging hij ook al zo te keer. Mijnheer Zwarts stapte uit zijn auto en kwam binnen. „Zo, mannen, aan de koffie? Dat zal wel smaken, denk ik." „Ja," zei de boerin lachend, „mijnheer Zwarts zal wel gedacht hebben: ik moet maar zorgen, dat ik om half elf op de boerderij ben, dan kan ik mee aanzitten." De baas lachte en de knechts lachten mee. „Wat moet ik daar nu op antwoorden?" vroeg hij aan Broeksma. „Ik geloof, dat het maar het beste is, als U niets zegt en bij ons komt zitten. De boerin heeft de hele week goed voor ons gezorgd, dus ik denk niet, dat ze U op een droogje zal laten zitten." Inmiddels stond de koffie al voor hem. „De baas heeft het zeker druk?" informeerde hij, in zijn koffie roerend. „Ja, dank zij het mooie weer," antwoordde de boerin. „Daar om is al het vee in de wei." Na de koffie inspecteerde Zwarts, voorafgegaan door Broeks ma, de arbeid van de eerste week. Wim, die aan een der luiken aan de zijkant van de woning werkte, keek af en toe even naar het tweetal en hij merkte al ras, dat de baas tevreden was. Dat kon ook niet anders. En zo moest het blijven. Dan had hij nog kans wel eens voor zo'n buitenkarweitje uitgepikt te worden. Tegen half twaalf reed Zwarts weer weg, na de beide knechts de loonzakjes overhandigd te hebben. Er was twee gulden extra bij. „Voor het reisgeld," had de baas gezegd. Nou, dat was vast niet tekort. Daar hielden ze nog wel van over. Om twaalf uur zei Broeksma: „We gaan nu eerst even eten, en dan onmiddellijk daarna werken we nog een uurtje of ander half. Ik had zo gedacht, dat we dan om twee uur maar moesten ophouden." „Ik vind het best," antwoordde Wim. Hier was het ten minste vredig en mooi. Thuis zou er wel weer wat zijn, dat de prettige stemming van de laatste dagen zou wegvagen. Toen ze klaar waren met hun werk, gingen ze zich wassen en verkleden. Daarna telden ze ieder zeven gulden neer voor de boerin en zeiden, dat ze Maandagmorgen om een uur of acht terugkwamen. Dat was best en toen de boerin het geld had weggeborgen, kwam ze met twee flinke pakjes aan. „Voor jullie thuis een stukje spek. Dat zal wel smaken, denk ik." „Dat weet ik wel zeker," antwoordde Broeksma lachend. „Kan moeder ook eens proeven, hoe goed we het hier hebben. Hartelijk bedankt en een plezierige Zondag." „Vansgelijke." Toen ze buiten stonden, elk met een pakje in de hand, waarin het vuile wasgoed en het gekregen spek zat, zei Wim opeens: „Zeg, hoe komen we eigenlijk in Purmerend?" „Nou, met lijn twee, denk ik," merkte Broeksma lachend op. Wim begreep hem eerst niet. „Ga nou, lijn tweeWe zijn hier niet in Mokum!" „Hier doen ze vrijwel alles met lijn twee." Toen begreep Wim hem en gaf Broeksma een por in zijn zij. „Is dat ver lopen?" Het was tamelijk warm weer en Wim voelde niet zo bizonder veel voor een lange wandeling. „Laten we het maar eens vragen," besloot Broeksma, op zijn schreden terugkerend. „Naar Purmerend?" De boerin keek het teruggekeerde twee tal aan. „Ja, dat is ruim een uur lopen, en zeker wel naar het tramstation." „Gaat er dan geen bus of zo naar de stad?" „Jawel, maar die komt hier niet langs. Dan moet je eerst een paar kruisen verder zijn en dan ben je al half bij de stad. Maar als jullie geen haast hebt, om een uur of vier gaat'Jannie naar de stad om boodschappen te doen. Met de wagen. Dan kunnen jullie wel meerijden." „Wel, dat moeten we dan maar doen," vond Wim, die liever een paar uurtjes bleef, „Dan ga ik nog een uurtje schilderen." Hij legde zijn pakje zolang in het achterhuis, haalde zijn schil dersgerei van boven en liep de weg over, naar het erf van de Ernstings, Een der zoons was bezig het pad te harken. Hij zag de schilder aankomen en stak zijn hand op ten teken van her kenning. „Ik wou een doekje maken van de boerderij van Blauwboer," verduidelijkte Wim. „Mag ik hier de komende dagen een paar uurtjes zitten? Bijvoorbeeld daar, op het gras?" „Jawel, hoor," antwoordde de ander, gul lachend. „Daar is niks geen bezwaar tegen." Wim zocht een plaatsje in de schaduw van een der bomen en keek toen eens naar de overkant. Misschien deed hij toch beter met nog enkele dagen te wachten. Nu zag alles er zo verveloos uit. Natuurlijk kon hij er wel een kleurtje van maken, maar na een poosje gekeken te hebben besloot hij er nog maar een weekje mee te wachten. Dit zei hij ook aan de jongeman, die, een beetje nieuwsgierig, naar hem toe gekomen was. „Je doet maar," zei hij. Wim had op de boerderij een ander plekje gezien, dat hij wilde schilderen. Aan de achterkant van het huis, voorbij de schuren, had hij een mooi uitzicht op de ringdijk en tegen die dijk stonden een paar boerderijtjes. Dat zou ook een mooi doekje worden. Ongeveer honderd meter van het huis was een bleekveld, be schaduwd door peren- en appelbomen. Daar zat hij het beste Ook lekker rustig, zelfs uit het gezicht van de boerderij, omdat een der schuren er juist tussen stond. Als hij hier werkte, had hij kans, dat hij ook niet gestoord werd. Maar hij was nog geen kwartier bezig, toen hij Broeksma zag naderen. Wim zuchtte; hij had net een ruwe schets gemaakt, want de tijd was te kort om nog aan het schilderen te beginnen. Dat kon Maandag wel, dacht hij. „Zo," zei Broeksma, die op zijn gemak er bij ging liggen, ,weer iets anders op het oog?" Wim wees naar de ringdijk en Broeksma knikte, nadat hij even gekeken had. „Ja, dat is niet gek. Alleen een beetje vlak misschien. Ga je nog niet beginnen aan de boerderij hier?" „Over een paar weken, als ie in de glansverf zit. Nu is het nog te kaal." „Ja, daar heb je gelijk in." Wim werkte nog een half uurtje en toen zei Broeksma, dat het onderhand tijd werd, zodat hij zijn boeltje weer inpakte. Ruim vier uur reden ze weg in het tentenwagentje, dat door een der knechts bestuurd werd. Tegenover hem op de met leer beklede bank zat Jannie. „Zaterdags ga ik altijd om deze tijd enkele boodschappen doen in de stad," zei ze. „Soms gaat moeder wel eens mee, maar dan moet Nel thuis zijn en die werkt nu nog op het land." „Wat doet die zuster van jou eigenlijk zo de hele dag?" vroeg Wim nieuwsgierig. „Je ziet haar nooit anders dan met etenstijd en dan 's avonds." „O, dat is net zo'n halve jongen," antwoordde Jannie lachend. „Wel, ze doet van alles, wat er zo te doen is: melken, de varkens voeren, wieden op het land, stekels hakken, als het zo uitkomt Ze werden netjes naar het tramstation gereden en boften. Er stond net een tram klaar om naar de hoofdstad te vertrekken. Na een korte groet stapten ze in en drie kwartier later haalde Wim zijn fiets aan de De Ruyterkade. Thuisgekomen viel hem pas het verschil op tussen de boer derij, waar hij nu een week gewerkt had en hier. Hier alles rommelig en slordig; daar alles netjes en helder. Enfin, daar was blijkbaar niets aan te doen thuis. Hij werd ditmaal hartelijker verwelkomd dan anders. „En?" informeerde Aart, „ben je al een avond uit geweest met een der Beemsterse schonen?" Wim haalde verachtelijk zijn schouders op. „Denk je, dat we daar niets anders te doen hebben dan te vrijen? Er wordt ge werkt!" „Nu ja, je zult 's avonds toch wel een paar uurtjes voor je zelf hebben." Wim pakte het spek uit en gaf het moeder. Met belangstel ling hadden de anderen naar het pak gekeken en op hun vraag, wat er in zat, had Wim slechts gelachen. Toen het spek echter te voorschijn kwam, hoorde hij uitingen van teleurstelling. „Spek," constateerde Bert verachtelijk, „ik dacht minstens, dat er voor ons ieder een karbonade uitkwam." „Maar ik vind het fijn," zei moeder, „dank je wel, hoor Wim!" En toen ze hoorde, dat het een geschenk was van de boerin, voegde ze er aan toe: „Wil je mevrouw dan hartelijk van ons bedanken?" Wim schaterde het uit. „Die moeder! Mevrouw Blauwboer! Ik denk, dat ze me vierkant de deur uitschopte, als ik „me vrouw" tegen haar zei." „Wat zeg je dan? Juffrouw?" „Welnee, boerin. Of vrouw. Net zoals het uitkomt. Dat zeg gen de knechts, die er in vaste dienst zijn, ook." „Kom moeder," mengde Spaans zich in het gesprek, „dat moet jij toch eigenlijk weten. We komen zelf immers oorspron kelijk uit Purmerend vandaan." Wim schrok op. „Gunst ja, dat is waar ook. Daar heb ik de hele week nog niet aan gedacht. Hoe lang is dat al geleden?" „O, jij was pas geboren, toen we naar Amsterdam vertrok ken. Het was kort na de vorige oorlog. Toen kon je in de stad meer verdienen dan op het platteland en daarom vertrokken we naar hier." „Ik denk, dat U het nu in Purmerend beter zoudt hebben." „Nou," meesmuilde Aart, „daar zal het op het ogenblik anders ook wel net zo zijn als hier: werkloosheid en nog eens werk loosheid. Of weet jij daar wat voor ons?" (Wordt vervolgd) Want de GROENTEN zijn nu duur, eet daarom FRUIT, dat is goedkoop kg. Moesappelcn 1.— kg. zoete Stoofappelen 1. kg. Handappelen l.< kg. Sterappelen 1. kg. Precent v. Engeland 1. kg. Goudreinetten 1.— kg. Stoofperen 1. kg. Jgnathans 1. kg. Cox Orange 1. en nog veel meer goedkoop FRUIT. Ook zijn wij met GROENTEN goedkoop. Als extra reclame, alleen Zaterdag 14 Sinaasappelen f 1. Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 2 ons heerlijke gesneden soep groente kunt krijgen voor 25 cent Stoomwasserij Visscherslaan 11 Telef. 3712 ALKMAAR Op WOENSDAG 10 Jan. a.s., 's avonds 8 uur, in hotel KREB, Breelaan, Bergen Openbare Psychometriste Mevr. STAM-FILMER uit Amsterdam. Toegangsprijs leden f 0.25 Niet-leden f 0.50 Zaalopening 7.30 uur. Bezoekt vooral deze avond (Dorpshuis) Vriendelijke uitnodiging tot de samenkomsten op onder leiding van ENVOIJ en Mevr. HARTJES van Amsterdam en hun 3 zoons. Zaterdag 4 uur (ilmmiddag voor de jeugd 15 cent. Zaterdag 8 uur muziek- en zanguitvoering 25 cent. Zondag 10 uur Heiligingssamenkomst. 4 uur Bijzondere Jeugdsamen- komst. 7.30 uur Getuigenissamenkomst. Woensdag 10 Januari a.s. 's avonds acht uur in de Herv. Kerk te GROET Spreker Ds. J. Borghardt, v. Den Helder Onderwerp„Gelooft gij in God 7" Met medewerking van RIE DIDERICH, Sopraan NICO AKKERMAN, Orgel. Volgende Open Deur Diensten: Woensdag 10 Maart te Schoori Ds. DE GROOT van Apeldoorn Vrijdag 20 April te Groet: Ds. B. VAN GELDER, v. Haarlem uit ZAANDAM privé-consult op WOENSDAG 10 Januari a.s. in hotel Kreb Bergen, van 11 tot 7 uur. Loudelsweg 111, Bergen Tel. K 2208-2702 l en Boekhandel

De Duinstreek | 1951 | | pagina 4