llleeMkd ff ff bt/ie- tn&et hoyec kuuc btfafafr? BERGENSE RAAD VERGADERT Coöp. Boerenleenbank Ie Schoorl Ifoot WtotMjAcUcijMiïtty cowtoèle, Ju&Meum-cwtced Schoorl's Gemengd Koor GIROBETALING Abonnementsgeld VRIJDAG 12 JANUARI 1951 28e JAARGANG No. 2 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DE NIEUWE HUURWET! Ook positie onderhuurder geregeld Maar er blijft veel te wensen! Nu het na lange jaren van discussie zover is gekomen dat per 1 Januari 1951 over het algemeen een verhoging van de huurprijs met 15 °/0 is toe gestaan, zullen velen onder onze lezers zich afvragen hoe de voornaamste bepalingen van de huurwet luiden. Wij willen trachten in kort bestek een overzicht te geven van de voornaamste bepalingen. Wij moeten de nieuwe wet niet alleen zien als een procla matie van huurverhoging. De regering heeft de gelegenheid aangegrepen om tevens meer regelend op te treden in de verhouding tussen huurder en verhuurder. Ook de inwonen- den ofwel onderhuurders zijn daarin betrokken. Men hoopt met deze poging bij te dragen tot verminderingen van de spanningen, die er in zoveel volgepropte huizen bestaan. De hoofdmoot van de wet heeft echter betrekking op de huurprijs, die al sinds 1940 be vroren is geweest en dus nauwe lijks meer een prijs genoemd kan worden maar meer een tegemoet koming van de bewoner aan de eigenaar van het perceel. Zolang heeft men gewacht met de aan passing van de huren aan het gestegen prijspeil, dat zelfs een verhoging van 15 °/0 niet zal leiden tot herstel van rendement voor de eigenaar, Men moet dan ook niet verwachten, dat de huis eigenaren door de ontvangst van deze verhoogde huur bereid zul len zijn allerlei wensen van huur ders terstond in te willigen. Men kan hoogsten een soepeler hou ding van de zolang gedupeerde huizenbezitters verwachten. Wie moet er nu meer huur be talen? Dat zijn zij die een huis bewonen of voor bedrijfsdoel einden in gebruik hebben, dat vóór 27 December 1940 is ge reedgekomen. Zelfs wanneer men een contract heeft, waarin de huurprijs is vastgelegd, ontkomt men niet aan de verhoging, die 15 °/o bedraagt. De nieuwe huur prijs wordt naar boven afgerond op een veelvoud van 5 cent. Is er in de oude huur een bedrag opgenomen voor electriciteit, gas, water, vergoeding voor stoffering etc., dan moet men dit bedrag eerst van de oude huur aftrekken alvorens men de verhoging uit rekent. Is het perceel na of op 27 Dec. 1940 gereed gekomen, dan blijft de oude huurprijs ge handhaafd. Nu zijn er ook woningen en bedrijfsruimten die op of na 5 Mei 1945 zijn gereedgekomen, zonder financiële steun van de overheid. Voor deze percelen en ook voor toekomstige gelijksoor tige panden geldt de prijs, die door partijen is of zal worden overeengekomen. Men mag hier dus vragen en bieden wat men wil. Er is voor deze categorie volkomen vrijheid. Als het teveel wordt Beschikt men over een bedrijfs ruimte, waarvan de huur reeds hoog is door stand en (of) gunstige ligging van het pand, dan kan men door middel van een request aan de minister van wederopbouw om een geringere verhoging dan 15°/0 verzoeken. Worden er in de toekomst verbeteringen aangebracht in of aan een perceel, die een grotere gebruikswaarde tengevolge heb ben, dan mag men de huur ver hogen met 10 °/o per jaar van de redelijke kosten der verbetering. Alle geschillen over huurkwes- ties kan men voorleggen aan een huur advies-commissie, die tegen betaling van f 2,50 per advies een uitspraak doet. Wenst men zich aan die uitspraak niet te onderwerpen, dan heeft de kanton rechter het laatste woord. De prijzenbureaux voor onroerende goederen worden opgeheven. Het toezicht op de verkoopprijzen van onroerende goederen wordt overgenomen door de hoofden van de provinciale directies van wederopbouw. Er is ook verandering gekomen in de prijsvorming bij onderhuur. De verhuurder mocht tot op heden de huurprijs verhogen met 5 tot 30°/o al naar het aantal personen, dat bij een huurder inwoonde. In de toekomst mag de verhuur der de nieuwe huurprijs met 4 procent verhogen indien er vier of vijf personen bij de huurder inwonen, met 81/2°/o indien er zes of zeven personen inwonen en met 13 °/0 indien er acht of meer personen bij de hoofdbe woner inwoning genieten. Wonen er dus minder dan vier per sonen naast de hoofdbewoner dan wordt er voor deze mensen geen extra verhoging toegestaan. Alleen pensionhouders en kamer verhuurders mogen steeds een toeslag van 13 °/0 heffen. Is de hoofdbewoner geen huurder maar eigenaar, dan geldt dezelfde rege ling als in het voorgaande uit eengezet. Gestoffeerd en gemeubileerd Is er sprake van gebruik van meubelen of stoffering dan mag daarvoor 20 °/0 van de verkoop waarde op het ogenblik van in gebruikneming in rekening worden gebracht, dus niet van de aan koopprijs. Voor gas, electriciteit enz. worden slechts de werkelijke kosten betaald. Ontstaat er een conflict met de verhuurder dan be taalt de huurder de oude huurprijs tot dat de huuradvies-commissie een beslissing heeft genomen. Vanzelfsprekend betaalt men daarna de nieuwe huur van 1 Jan. 1951 af. Naast dit alles verdienen nog vermelding de bepalingen betref fende huurbescherming. Tot op heden had de verhuurder na af loop van contractuele verplichtin gen drie mogelijkheden om de huurder te dwingen het pand te verlaten. In de eerste plaats bij wangedrag tegenover de verhuur der of wanbetaling, vervolgens wegens economische belangen van de verhuurder en tenslotte kon er een wettelijk voorschrift zijn, dat de verhuurder de beschikking over zijn woning teruggaf. Nu komen hier nog enkele mogelijk heden bij. Bij wangedrag jegens mede bewoners kan men gedwongen worden het huis te verlaten. Kan de verhuurder een soortgelijke woning elders aanbieden, dan krijgt hij de beschikking over zijn eigendom terug en moet de huurder dus eveneens vertrekken. Bij weigering van de huurder om een redelijke huurovereenkomst aan te gaan wordt hij tenslotte ook met een gedwongen vertrek bedreigd. Recht voor onderhuurders Een zeer nuttige bepaling is nog dat ook onderhuurders enige rechten krijgen. Deze tot op heden ongeveer rechteloze groep onge- lukkigen bij de huizendistributie kan in de toekomst met hulp van de rechter blijven wonen wanneer de hoofdbewoners worden ge dwongen te vertrekken. Hier ligt ongetwijfeld een bron van veel discussie en gerechtelijke tussenkomst, want er bestaat over het algemeen een nauwere band tussen huurder en onderhuurder dan tussen onderhuurder en eige naar. Erg bezwaarlijk is dit niet, want men zal toch nooit een huurwet kunnen samenstellen, die alle ongerief bij de huur en ver huur van huizen wegneemt. De eigenaar zal ook in de toekomst elke wettelijke maat regel als 'n inbreuk op het eigen domsrecht blijven beschouwen. Voorlopig blijft dat eigendoms recht nog zeer aan beperkingen gebonden. Dit blijkt wel in het bijzonder uit de bepaling, dat de koper van een huis, dat verhuurd is pas na drie jaar mag vorderen dat de huurder zijn huis verlaat om er zelf in te gaan wonen. De wet in zijn huidige vorm zal weinigen bekoren, doch in het licht van de chaotische toestanden, die nog op het terrein van de woningruimte en zijn problematiek bestaan kan zij slechts verbetering brengen. Dr H. R. MES 1926 1951 De Raad kwam Woensdag avond voor de eerste maal in 1951 in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Bur gemeester Dr W. Huygens. Jaarrede van de Voorzitter Na allen een voorspoedig 1951 te hebben toegewenst, gaf de voorzitter, der traditie getrouw, een kort overzicht van het be langrijkste gebeuren in 1950 en enige perspectieven voor 1951. De voorzitter was van mening, dat Bergen met tevredenheid kon terugzien op het afgelopen jaar. Wat de verkeersproblemen be treft, merkte spreker op, dat het gemeentebestuur na de eerste aanval der Ned. Spoorwegen niet het hoofd in de schoot had ge legd, maar een strijd had gevoerd op een wijze en met middelen, die tot in de hoogste kringen waardering hadden afgedwongen. Het bericht in de Alkmaarse Courant over stopzetting van de dienst Alkmaar-Bergen aan Zee per 20 Mei noemde spreker vol strekt voorbarig. B. en W. blijven niet passief bij het stellen van de prognose voor de toekomst. Bergen is niet van plan zich blindelings te on derwerpen aan de prognose van hogere organen. In 1950 was de bouw van 81 woningen voorbereid, waarvan 69 voltooid zijn. 12'ƒ2 Ha. bouw grond was aangekocht en het Dorpshuis. De wederopbouw van het hotel te Bergen aan Zee was voorlopig uitgesloten. De toestand van het strand heeft de volle aan dacht van het Gemeentebestuur. Bergen aan Zee, aldus de Bur gemeester behoeft zich niet onge rust te maken. Voor de provin ciale duinen was nog geen oplos sing gevonden. B. en W. prijzen zich gelukkig, aldus vervolgde de voorzitter, dat met de verbetering van de grote weg die Alkmaar en Bergen ver bindt, een aanvang is gemaakt. Wat het Oude Hof betreft, werd medegedeeld, dat drie des kundigen de waarde hebben be paald en dat thans met de eige naar wordt onderhandeld. De financiëring van de huis houding wordt bemoeilijkt door de schaarste aan geld. Voor het veiligstellen van de leningscapa citeit zijn maatregelen getroffen. De financiële toestand noemde spreker niet zorgwekkend, wel moet op de kleintjes worden ge past. Wat de huisvesting betreft, moest spreker een achteruitgang constaterenmaar een troost, zij het een schrale troost, was het dat het elders niet beter gesteld was. De huisvesting van ouden van dagen had de volle aandacht van B. en W.de enquête was volbracht en plannen in voorbe reiding. Het culturele leven bloeide en de voorzitter spoorde de vereni gingen aan op de ingeslagen weg voort te gaan. Het onderwijs aan lagere school en kleuterschool groeide, dat aan de Ulo school liep terug. De Stichting De Vrije School had bericht ontvangen dat het verplicht aantal leerlingen om in aanmerking te kunnen ko men voor een schoolgebouw, van 50 was verlaagd tot 40. Wat het electriciteitsbedrijf be treft, deelde de voorzitter mee, dat een volgende vergadering daaraan zou worden gewijd. Bij de brandweer was alles perfect in orde. In 1950 werd de brandweer 15 maal gealarmeerd, waarbij 5 maal voor ernstige branden. Het bevolkingscijfer was met 85 teruggelopen van 8661 tot 8576. Tenslotte bracht spreker dank aan raadsleden en ambtenaren voor de zorgen waarmee allen de gemeentebelangen hadden behar tigd en betrok hierin ook de politie. Hopende, dat het ook in 1951 niet aan goede samenwer king mocht ontbreken, besloot de burgemeester zijn jaarrede met een heilwens voor H. M. de Koningin en Haar Gezin. Baron Taets van Amerongen zei als oudste lid van de Raad, dank voor de tot de Raad ge richte goede wensen. Bij 't eerste punt van de agenda, de vaststelling der notulen, infor meerde Mr Sluis naar de begro ting. Is in druk. Ingekomen was een adres van de bedrijfsraad voor het bouw bedrijf inzake het scheppen van een juiste verhouding tussen het aantal in uitvoering zijnde werken en de beschikbare en voor deze werken geschikte arbeidskrachten en materialen. B. en W. stelden voor dit adres als kennisgeving aan te nemen. De heer Broersma zei de activiteit van 't gemeente bestuur te loven. Ofschoon de centralisatie meer en meer de centralisatie verdrongen had, werd toch z.i. nog getracht de gemeen tebesturen te influenceren. Hij bepleitte een betere verdeling over het hele jaar. Dat arbeiders zouden vragen om handhaving van de loonstop, achtte hij on denkbaar. Ten slotte werd het adres voor kennisgeving aange nomen. Het verzoek van de Nederl. Onderwijzersvereniging, afdeling „Duinkant" om toe te treden als lid van de Nederlandse Jeugd herberg-centrale werd door de Raad ingewilligd. Medegedeeld werd, dat het aantal vergunningen met 2 was verhoogd. Nadat de Raad na toelichting door de voorzitter, zich accoord had verklaard met 'n aanvullende overeenkomst van geldlening met de pensioenraad, stelde B. en W. voor om de bevoegdheid tot het nemen, wijzigen of intrekken van in het wegenverkeersreglement genoemde maatregelen over te dragen aan B. en W. Na enige discussie besloot de Raad tot het delegeren van de bevoegdheid aan B. en W., voor zover het geen ingrijpende maatregelen betrof. Het volgende punt betrof een in de vergadering van 4 Dec. '50 aangehouden voorstel tot het vaststellen van een regeling be treffende het toekennen van een tegemoetkoming in de kosten van vrijwillige ziekenfondsverzekering. De heer Ellis kwam met een wordt ZITTING gehouden in Café Schuijt te Schoorl op: Donderdag 18 Januari '51 voor de naamletters A t/m G Vrijdag 19 Januari voor de naamletters H t/m O., Zaterdag 20 Januari voor de naamletters P t/m Z. Telkens van 912 en van 2—5 uur. Voor een goede controle is het beslist noodzakelijk, dat alle boekjes op bovengenoemde dagen worden aangeboden. Bij verzuim wordt f 1.administratiekosten in rekening gebracht. Gewone bankzaken worden op genoemde dagen NIET in behandeling genomen. Namens het Bestuur C. HOOGVORST Azn., Kassier voorstel, dat z.i. verschillende onbillijkheden zou voorkomen. Nadat Wethouder Den Das de de zaak uitvoerig had toegelicht, namen B. en W. het voorstel Ellis over, waarmee de Raad accoord De benoeming bestuursleden ge meentelijke instelling voor Sociale belangen in verband met de pe riodieke aftreding van de heren J. H. W. Schmidt en Mr S. D. Sluis had tot resultaat dat beide heren met zo goed als algemene stemmen werden herkozen. Bij de rondvraag bracht Dr Hemelrijk de tramkwestie ter sprake. De geruchten hieromtrent hadden heel wat alarm veroor zaakt. Ofschoon de toelichting door de voorzitter hem wel enigs zins hadden bevredigd, zou hij toch graag meer weten. De Raad had indertijd besloten, dat B. en W. alles in het werk zouden stellen om de tram te behouden. Welke autoriteit informeerde spreker, heeft zich zo uitgelaten dat de Alkmaarse Courant het alarmerende bericht plaatste. Hebben B. en W. contact op genomen met Ned. Spoorwegen en is er een plan klaar, dat on middellijk in werking kan treden als de dienst wordt stopgezet? De voorzitter antwoordde op de eerste vraag, dat het couranten bericht dat hem buitengewoon ontstemd had op besliste wijze moet worden tegengesproken en dat verder in alles was voorzien. Minister, rijksinspecteur, hoofd commissaris vervoer zijn van plan het door de gemeente ingezonden rapport basis te laten zijn van een onderzoek. B. en W. hebben de schriftelijke toezegging, dat ingeval er te weinig tijd zou zijn voor voorziening in het vervoer, de tram zal blijven rijden tot na het seizoen. Er worden onder handelingen gevoerd met de Rot terdamse Tramweg Maatschappij om overneming van de lijn. B. en W. vertrouwen te kun nen rekenen op medewerking van de Nederlandse Spoorwegen. Nadat de hr Ellis nog gevraagd had om meer licht en Dr Hemel rijk een lans had gebroken voor onderhoud van het natuurreservaat, ging de raad in comité. INTIEME MUZIEKAVOND Door het Muziekinstituut van de Heer W. Haanraads is op Zaterdagavonda.s.in het „Dorps huis" te Bergen een uitvoering georganiseerd, die de propaganda voor het bespelen van Mandoline, Guitaar en Blokfluit als doel heeft. In de eerste plaats zullen er door de Bergense leerlingen voor drachtsstukjes ten gehore worden gebracht, terwijl daarnaast een aantal concours-prijswinners uit Alkmaar zal spelen. Het program ma wordt verder aantrekkelijk gemaakt door het optreden van het goed bekend staande Weha's Mandoline-kwartet, van een jeugd tokkel-ensemble en door de mede werking van Leni Wisman, Piano en Aat Schot, Accordeon. Al met al belooft het een ge zellige en leerzame avond te worden. Er is toegang voor iedere be langstellende. Zie verder de advertentie. OUDEN VAN DAGEN Donderdag was het voor de Ouden van Dagen weer een prettige middagondanks het slechte weer waren bijna alle ge nodigden aanwezig. De voorzitter P. Hopman sprak een welkoms woord waarbij hij zijn voldoening uitsprak dat de Burgemeester aanwezig was. Het deed voorzitter genoegen dat deze middag behalve de film vertoning ook een cabaretpro gramma zou worden gegeven, dank zij de medewerking van de Bergense kleinkunstenaars. Een woord van lof werd gebracht aan de hr Sijpheer, die de samen steller was van dit uitgebreide programma. Na de filmvertoning van de uitgaansdagen 1938 en 1950 werd het programma geopend met het voorstellen van de medewerkers, met een door de hr Sijpheer ge componeerd liedje. Hierop volgde het accordeon-duo van de dames Büster en Leering, die er de juiste sfeer in brachten. De schetsen van de familie van Berge, (De Jongs fotohandel) vielen buiten gewoon in de smaak en werden met een uitbundig applaus beloond. „Davito", de jongste jongleur van Nederland was een verrassing, waarbij vele uitroepen als van „Hoe is het mogelijk", bij de oudjes weerklonken. De kanarie-polka van de heer Joh. Heidbuurt was eveneens uit stekend, zowel in geestigheid als muziektalent liet deze niets te wensen over. De accordeonclub onder leiding van Mej. Ans Büster heeft laten horen wat door goede samen werking bereikt kan worden. Een dankbaar applaus viel hen ten deel. De balletdanseresjes vormden een keurig geheel, mede door de sprookjesachtige verlich ting het werd een succes. „Ant en Kee met de Ouden van Dagen mee" was voor de meesten het allermooist. Het Westfries van de heer Sijpheer was uitmuntend en samen met buurvrouw van Ber^e gaf hij een prachtig beeld van diverse voorvallen door de oudjes in het dagelijkse leven meegemaakt. Bij de finale sprak de voor zitter een woord van dank tot de hr Sijpheer voor zijn sublieme leiding en dankte alle medewerkers afzonderlijk voor de geleverde prestaties, die geheel belangeloos werden gegeven ten bate van het comité van de Ouden van Dagen. Nog steeds zijn er enkele abonné's die hun abonnements geld voor het jaar Oct. 1950- Oct. 1951 niet hebben voldaan. Tot 20 Jan. a.s. bestaat als nog gelegenheid het verschul digde bedrag te voldoen, op onze girorekening 147071, ten name van C. Oldenburg Schoorl. Bij in gebreke blijven zullen wij, hoezeer het ons ook spijt, verdere toezending moeten sta ken. De Uitgever DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdij laan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. SCHITTEREND PROGRAMMA ZATERDAG 13 JANUARI, (morgenavond), in de zaal van de heer Nic. Schuijt te Schoorl. Entree f 2.(belasting inbegrepen). Aanvang precies 8 u., in verband met het uitgebreide programma. Kaarten zijn nog verkrijgbaar aan de bekende adressen. Plaatsbespreking op de dag van het concert van 2—3 ging-

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1