t VALDA Bicsmp toofafadm 7'ÖWR (%i RAADSVERGADERING BRILLEN SCHOORL EGMOND AAK ZEE „De Rustende Jager FILMNIEUWS. Gemeente SCHOORL Burgemeester en Wethouders van Schoorl maken bekend, dat zij bij besluit van 9 Januari 1951 het maximum-aantal der uit te reiken vergunningen tot het exploiteren van kampeerterreinen en/of -localiteiten hebben vastgesteld op 32. BEKENDMAKING SCHOORL Houders ener aanstelling als onbezoldigd gemeenteveldwachter te Schoorl dienen zich ter continuering dezer aanstelling vóór 1 Febr. 1951 bij de Burgemeester aan te melden. Na genoemde datum zal intrekking der niet-gecontinueerde aanstellingen volgen. »Kinderen van ons Volk" door Het Nieuwe Schouwtoneel Voor een tot de nok gevulde zaal, gaf Zondagavond Het Nieuwe Schouwtoneel een voor stelling van Coolen's „Kinderen van ons Volk", in het R.K. Verenigingsgebouw te Catrijp. Dit drama, dat zijn première beleefde in 1933, inde Haarlemse Stadsschouwburg, weet nog steeds de aandacht van het publiek te trekken. Het thema van het verhaal is als zovele anderen; het is echter een grote verdienste van Coolen, dat hij zijn personen laat spelen in een karakteristieke Brabantse omgeving, waardoor het stuk een geheel eigen sfeer krijgt. Twee jongemannen, Godefridus v. d. Breemortelen Giel Sleegers zijn verliefd op hetzelfde meisje, Marie Verberne, dat door haar besluiteloosheid en laksheid de oorzaak is van een duistere kwestie. Wanneer zij tenslotte toch met één van beiden, Gode fridus trouwt, vecht Giel, sterk gedesillusionneerd, met zichzelf om een morele depressie te boven te komen. Hij slaagt daarin niet, en tijdens een scène in het derde bedrijf, wanneer de rivalen elkaar ontmoeten, wordt Giel vermoord. Nog is de strijd niet uitgestrden, de oude Sleegers, vader van Giel, gaat verder de moordenaar van Neem een doos echte RA S TIL L_ E S VOORKOM ING VAN GRIEP JUBILEUMCONCERT SCHOORL'S GEMENGD KOOR Naar wij vernemen heeft boven genoemd koor een prachtig pro gramma samengesteld. Het koor zal o,a. ten gehore brengen, de nummers waarmee zij onlangs bij het jubileumconcert voor de heer Bonset, in het concertgebouw te Haarlem, zo'n geweldig succes oogstte, aangevuld met een aantal nieuwe liederen. De hier welbe kende sopraan Maartje Kliffen, zal een zes-tal liederen ten ge hore brengen, o.a. een aria uit de opera's „Butterfly" en „Cava- leria Rusticana", een duet uit de opera's „Carmen" en „Cavaleria Rusticana", tezamen met de be gaafde tenor Leo Larsen, die ook nog een tweetal liederen alleen zal zingen. Verder verleent de hier reeds meerdere malen met groot succes opgetreden pianist Simon Halie wederom zijn zeer gewaardeerde medewerking. Al met al een programma, dat voor Schoorl iets zeldzaams is. De gemeenteraad kwam Maan dagavond in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Niele. Burgemeester Niele hield een korte Nieuwjaarsrede, waarin hij raadsleden en gemeente een ge lukkig Nieuwjaar toewenste, hoe wel de voortekenen op inter nationaal gebied ongunstig zijn. Hij memoreerde, hoe het inwoner tal der gemeente in 1950 steeg van 3331 tot 3457. Wat betreft de woningbouw kon met genoegen geconstateerd worden, dat er 18 nieuwe woningen gereed kwamen, 7 winkels, 2 cafés, 1 cafetaria en 2 garages. Bovendien kwamen in aanbouw 21 woningen, 1 winkel en 1 café. De aanleg van riole ring werd aanbesteed en gedeel telijk uitgevoerd, tot een bedrag van f 352.000,—. De afd. Sociale Zaken keerde aan overbruggingssteun e.d. bijna f 60.000,uit. Voor de ambtenarenzaken werd in 1950 het georganiseerd over leg ingesteld. Na nog enkele feiten gememo reerd te hebben, vroeg Burge meester Niele tenslotte alle raads leden, hun steun te verlenen voor 1951, dat geen gemakkelijk jaar zal worden, naar het aanvankelijk lijkt, maar waarin met Gods zegen behoorlijke resultaten bereikt kunnen worden. de raadsleden deze materie eerst zouden kunnen bestuderen, waarna het voorstel in de volgende raads vergadering zal worden behandeld. Rondvraag De heer P. Dekker informeerde of de losse arbeidskrachten der gemeente geen loonsverhoging kregen. De voorzitter lichtte toe, dat deze volgens landelijk con tract worden uitbetaald. Voorts gaf de heer Dekker in overweging verschillende losse krachten vast aan te stellen, zo als aan sommigen is toegezegd, bij de tijdelijke aanstelling. De voorzitter kon hieromtrent nog geen nadere mededeling doen, daar de zaak nog in studie is, mede in verband met eventuele opheffing van bedrijven, waaraan betrokkenen tewerk gesteld zijn, zoals de heer Koeman opmerkte. Tenslotte verzocht de heer Dekker meer toezicht of andere maatregelen bij begrafenissen. Nu komen velen achter de stoet de begraafplaats op en gaat het soms onordelijk toe. Men zou beter de hekken achter de stoet kunnen sluiten. Met dit voorstel was de Raad het niet eens, daar vele werkelijk belangstellenden wel niet in de stoet meegaan, maar wel aan sluiten bij de stoet, als deze de begraafplaats opgaat. Deze men sen kan men toch moeilijk weren. Besloten werd de politie te verzoeken voor handhaving der orde te willen zorgen. De heer J. Krab had aanmer- zijn jongen op alle mogelijke manieren het leven te veronaan genamen. Heel goed heeft de schrijver de figuur van de Bra bantse pastoor door het stuk heengeweven. Dit middelpunt van het Zuidelijke dorpsleven, weet tenslotte vlak voor zijn 50-jarig priesterjubileum de tegenstanders met elkaar te verzoenen. Het Nieuwe Schouwtoneel heeft van dit toneelstuk een goede vertolking getoond. Frits Engels heeft als boer Verberne en als oude Sleegers rustig, sterk spel te zien gegeven. Jan Bronk en Floor Koen gaven resp. als Giel Sleegers en Godefridus van de Breemortel sterk contrasterend spel te zien. Met bedachtzaamheid speelde Louis Oorthuis de rol van de wijze, zorgzame pastoor Vogels. Klauske een knecht, (Ad. de Munk) heeft ons niet helemaal kunnen bevredigenzijn spel had veel suggestiever kunnen zijn. Doruske Timmers, (Henk Jacobs), was qua spel uitstekend, maar moet zich van zijn Amsterdams accent zien te ontdoen. En last but not least Marijke Jonker. Onze Schoorlse actrice heeft haar hoofdrol met toewijding en zorg gespeeld. Vooral in het eerste en vierde bedrijf, als dochter en moeder, was haar spel vol over gave. Wij hopen Het Nieuwe Schouw toneel nog vele malen terug te zien. WILDE VARKENSJACHT Enige jagers van de Schoorlse Jachtclub werden uitgenodigd om deel te nemen aan de jacht op wilde zwijnen, in een jachtveld te Eerbeek. Dat was bijna te mooi om waar te zijn. Geweren werden klaargemaakt en de reis aange vangen. Na aankomst te Eerbeek werd spoedig met de jacht begonnen. Posten werden uitgezet rondom het gebied waar zich wilde zwij nen bevonden en de drijfjacht begon. Spoedig wisten negen zwij nen aan het moordend lood te ont komen, doch de hr P. Timmerman, die een der posten bezette, hoorde geritsel, weldra gevolgd door het krakend geluid, waarmee een groot dier zich snel door het struikgewas een weg baande. Plot seling zag de heer Timmerman een grote beer snuivend te voor schijn komen om een veiliger plek te vinden. De jager zou echter geen jager zijn als hij deze kans voorbij liet gaan. Met een mees terlijk schot maakte de heer Tim merman een einde aan dit wilde leven. Hiermede hadden de Schoorlse jagers een mooi succes geboekt. BRIDGE-CLUB „SCHOORL" Uitslag van Maandag 8 Jan. 51 A. 1 Pinxter-Diderich 49,5 2 Mevr. v.Wijk-v.d. Lelie 46,5 3 Mevr. Arpeau-v.Twuyver 43,5 4 Bekker-Beeldman 43,5 5 Half-Jes 42,5 6 Mevr. Bauman-Mosch 40,5 7 Visser-Nieuwland 37 8 Fam. Repko 33 B. 1 Mevr. v.d. Linde-Pasma 49 2 Jonker-Half 47 3 Fam. Kuiper 43,5 4 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 43 5 Mevr. Trip-v.d. Hoef 41 6 Haasbroek-Stam 41 7 Mosch-Lensing 36,5 8 Mej. Haring- Mej. v. Oosten 35 KERKSTRAAT 6 tel.2465 ZONDAGSDIENST ARTSEN Begroting over 1951 Hierna werd de begroting voor het dienstjaar 1951 aangeboden. Besloten werd deze eerst in de fractievergaderingen te bespreken. Daarna zal eer> commissieverga dering gehouden worden, waarna tenslotte de openbare behandeling zal volgen. Rekening voor 1949 Tevens werd aangeboden de rekening over 1949. Deze zal tegelijk met de begroting worden nagezien en vastgesteld. Beperking drankwetvergunningen B. en W. stelden voor de ge meente in 2 wijken te verdelen. In Wijk A, ten Westen van de Kerkstraat, wensten zij dan ver boden te zien, dat een drank vergunning wordt verleend, tenzij het 'n hotel betreft met minstens 25 slaapkamers en 50 bedden. Er zijn momenteel 13 vergunningen. Bij elke stijging van het zielen tal met 250 inwoners, kan er een nieuwe vergunning verleend worden. Daarom was eerst over wogen de Kroon te verzoeken het maximum op 13 te bepalen. Dit kon in 1950. Dan zou er echter geen nieuwe vergunning meer verleend worden, ook niet voor grote hotels, die aan een hotelvergunning niet voldoende hebben. Door de ontworpen ver- oidening wordt nu bereikt, dat wél eventueel nieuwe vergunnin gen voor grote hotels kunnen verleend worden, maar niet voor kleine cafés, die er al genoeg zijn, De raad verenigde zich na enige discussie unaniem met dit voorstel. W egenverkeersr egeling Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om hun college ingevolge art. 5 van het nieu we Wegenverkeersreglement te machtigen in plaats van de raad, verschillende besluiten te nemen, betreffende sluiting van wegen e.d. Toewijzingsprijs van W ederopbou w-grond Ter tafel kwam nog een voor stel van B. en W. tot vaststel ling van de verschillende prijzen, waarvoor de nieuwe grond in het wederopbouwplan aan de her bouwende slachtoffers diende te worden uitgegeven. Sinds kort is alle zgn. commissoriaatsgrond door het Rijk aan de Gemeente overgedragen, zodat de Gemeente nu tot toewijzing kan overgaan. Aangezien er echter bij nader inzien allerlei verschillen beston den tussen de prijzen van de oude grond en de nieuw uit te geven grond, werd besloten, dat kingen op de vernummering van de huizen aan de Voorstraat. Men had z.i. de bewoners min stens zes weken tevoren moeten inlichten met het oog op bestel ling van drukwerk enz. Voorts had hij verschillende bezwaren over percelen, die al of niet aan de Voorstraat zouden liggen. Wethouder de Graaff antwoordde hierop uitvoerig, o.a. hoe bv. bak kerijen woning van bakker Wijn alleen maar deuren in de Prins Hendrikstraat hebben en dus geen nummer aan de Voorstraat kun nen hebben. Nadat de voorzitter nog een vraag had beantwoord van de heer J. Wijker, betreffende incasso van het waterleidingabonnement, sloot hij deze eerste vergadering in het nieuwe jaar, met dank voor de aangename discussies. VOLKSONDERWIJS gaf een schitterende avond Een schitterend geslaagde avond gaf de afdeling De Drie Egmon- den van Volksonderwijs Dinsdag, in de concertzaal van „De Ver gulde Valk", met opvoering van „De Koekoek", een toneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius, door het toneelgezelschap „De Flierefluiters" uit Landsmeer. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, toen de voorzitter der afdeling, de hr C. Wijn, de aanwezigen welkom heette en het doel van deze avond uiteenzette. Na hem sprak de secretaris, der afdeling, de heer J. Gorter een propagandistisch woord. Hij wees er op, dat het doel van volksonderwijs natuurlijk niet is, zonder meer een feestavond te geven, maar dat daarmee propa ganda gemaakt wordt. Volks onderwijs wil bevorderen, dat de kinderen onverdeeld naar de Openbare School gaan. In het latere leven moet men aan die jaren kunnen terug denken als een periode van onverdeeldheid. Was er geen bijzonder onder wijs, dan zou dit het onderwijs in zijn geheel ten goede komen. Immers zouden dan minder kost bare financiële voorzieningen nodig zijn, dan nu, door de versnippering het geval is. Dit zou b.v. de klassebezetting, die nu veelal te zwaar is, ten goede kunnen komen en dus het onderwijs. Bovendien is het nu zo, dat de openbare school bv. bestuurd wordt door 'n in meerderheid R.K. Gemeente raad. De goeden niet te na ge sproken, kan ook hier schade voor het Openbaar Onderwijs worden aangericht. Om dit alles wekte spreker op tot steun aan Volksonderwijs, dat vecht voor de Openbare School. De Egmon- den hebben thans een bloeiende afdeling. Telde deze vóór de oorlog maar een twintigtal leden, thans is dit aantal tot boven 200 gestegen. Na deze uiteenzetting hebben de aanwezigen met gespannen aandacht de opvoering van het toneelspel gevolgd, dat van meet af aan boeide en zo schitterend gespeeld werd, dat men nauwelijks kon aannemen, dat hier amateurs op het toneel stonden. De intrige van dit stuk is vrij ingewikkeld en maakt het de acteurs reeds niet gemakkelijk. Ook in menig ander opzicht stelt het stuk zware eisen aan de spelers, o.a., waar het melo-dra- matisch is en het gevaar dreigt, dat 't hoogtepunt van het drama, door falen der spelers op het critieke moment, belachelijk zou worden. De Flierefluiters speelden echter zo uitstekend, dat de zaal in ademloze spanning toeluisterde en de dramatische hoogtepunten volkomen tot hun recht kwamen. Mej. Holmer vertolkte de hoofdfiguur, Aalke Aikes, op on volprezen wijze. Vooral in het stille spel openbaart zij zich als een geboren actrice. Maar naast haar waren Klaas Bregman, als dorpsdokter Glijstra, Roel Stein- voorte, als de student Klaus Eek en Gerard Koenen, als Aalkes zoon, waardige partners. Ook Sierk Swart gaf een buitengewoon vlotte en vrije vertolking van de mede belangrijke rol van de dorps notaris. Maar ook de kleinere rollen van de verloofde, Frida Brinkman en het dienstmeisje Floorke, waren bij de dames Stein- voorte-Helenklaken en Koenen- Bulte in goede handen. Het was dan ook middernacht eer men er erg in had en voor zitter Wijn slechts behoefde te verwijzen naar het donderend applaus, als bewijs, hoe zeer het publiek genoten en meegeleefd had De regisseur, Adolf Bouw meester, complimenteerde het pu bliek, dat zó stil was, dat hij achter de coulissen geïnformeerd had of het publiek er nog was! Hij deed de belofte, dat zijn ge zelschap na de vasten terug zal komen met „De Kribbebijter' Maar eerst zal dit gezelschap op 16 Januari a.s. nog eens terug komen met „De Koekoek", voor de leden van Volksonderwijs en andere belangstellenden, die deze eerste avond geen plaats konden krijgen. Het is niet gewaagd op nieuw een volle zaal te voor spellen. AANBESTEDING De heer H. Dekker heeft de bouw van een woonhuis aan de Emmastraat, aanbesteed. Het werk is gegund aan de laagste inschrij ver, Fa. Heyne, Heiloo, voor f 31.881. Bergen Nh. „DE BLAUWE LAGUNE'' „DE GROTE PASSIE'' BRfUEN i/oor SCmOHL. MET OF ZONDER RECEPT, IN DE „KOSTENDE JftGER" VINSV.nM U kunt niet ALLES weten Voorzichtig met aluminium pannen Aluminium pannen moeten nooit met soda schoon gemaakt worden. Het beste kunt u dit doen met azijn. Radijs zaaien Wist u, dat u in Januari al radijs kunt zaaien op warme plaatsen in de tuin of in broeibakken? ESPERANTO-NIEUWS De Internationale Bond van Onderwijzers-Esperantisten heeft aangesloten verenigingen in Enge land, Frankrijk, Duitsland, Neder land, Zweden en bovendien verte genwoordigers in 18 andere landen. Aan de Rijkskweekschool te Utrecht wordt een Esperanto- cursus gegeven onder de gewone schooluren, waaraan door 28 leerlingen van de le en 2e klas wordt deelgenomen. Eveneens wordt er op het ogenblik een Esperanto-cursus gegeven aan de Landbouwhoge school te Wageningen. Op een vergadering van weten schappelijke onderzoekers in Tokio werd besloten 'n medisch tijdschrift in Esperanto uit te geven. De bekende uitgeverij „Iwanomi" in Tokio heeft een 240 bladzijden tellende biografie uitgegeven van In verband met de voortzetting van de vertoning in de grote ste den van ons land van de film „Assepoester" heeft bioscoop „De Rustende Jager" voorlopig één week vertraging moeten onder gaan, maar zij hopen dat de film vanaf Vrijdag 19 Januari a.s. in hun programma kan worden ge presenteerd. Men moet maar denken „wat in een goed vat zit, dat verzuurt niet". Vrijdag, Zaterdag en Zondag avond te 8 uur en Zondag en Woensdagmiddag te 2.30 uur vertoont men nu in onze bios coop de film van J. Arthur Rank met Jean Simmons en Donald Houston „DE BLAUWE LAGUNE" De film verhaalt geheel in kleur de belevenissen van een jongen en een meisje, die na schipbreuk te hebben geleden, hun ver blijf moeten zoeken op een eiland, hetgeen voor die tijd geheel onbewoond was. De natuur-opnamen en span ning zijn in deze film opgevoerd tot zeer grote hoogte, zodat een en ander een succes van Arthur Rank genoemd mag wor den. Wij kunnen U dan ook aanraden deze film te gaan zien. Toegang alle leeftijden. Claude Rains, Ann Todd en Trevor Howard, drie grote ster ren in een onvergetelijke film, „DE GROTE PASSIE" De roman van Mary Justin, een mooie vrouw, die twee levens wil levenhet veilige leven met haar rijke echtgenoot en het ro mantische met haar minnaar. Een toevallige en onschuldige ont moeting met de vriend, Steven, wordt door de jaloerse echtge noot Howard, verkeerd uitgelegd. Mary tracht door zelfmoord haar probleem tot een oplossing te brengen, doch wordt op het laatste moment gered door haar man. Trevor Howard speelt Ste ven, de ambitieuze jonge geleerde, die dolverliefd is op Mary. Na haar huwelijk ontmoeten zij elkaar en worden minnaars. Uit eindelijk nadat haar man haar vergeven heeft, gaan de twee verliefden uiteen. Steven trouwt en leidt een ge lukkig huwelijksleven, doch wordt later door een toeval weer terug gehaald in de verwarringen van zijn jeugdliefde. De rol van Mary s echtgenoot wordt door Claude Rains gespeeld. Howard Justing is een rijk en invloedrijk ban kier, die zijn vrouw alle bescher ming en luxe kan geven, welke zij verlangt. Hij ontdekt en ver geeft haar affaire met Steven, doch als de twee minnenden elkaar bij toeval weer ontmoeten, be sluit hij echtscheiding aan te vragen. De schok van Mary's zelfmoordpoging brengt hem tot bezinning en is oorzaak van de uiteindelijke verzoening. Spel en gegeven zijn goed! Deze film wordt vertoond op Maandag, Dinsdag en Woensdag avond te 8 uur. Toegang 18- jarigen en ouderen. Dr Zamenhof, de schepper van Esperanto. OnzeMinister-President, Dr W. Drees, zelf Esperantist, groette zijn Zaanse geestverwanten in Espe ranto in „De Typhoon", dagblad voor de Zaanstreek, als volgt: (Vertaald) „Dat de Esperanto- beweging en de medewerkende organisatie „De Zaanse Gemeen schap" moge groeien is mijn op rechte wens". Dit blad geeft nu 'n Esperanto- cursus. De aankondiging daarvan geschiedde o.a. door een schrijven, ondertekend door burgemeester W. Thomassen van Zaandam en vele andere vooraanstaande personen. Ingezonden mededeling. Ingezonden mededeling LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN 14 Januari Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 VI Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond te 8 uur; Zondag- en Woensdagmiddag te 2.30 uur t met Jean Simmons. Geheel in kleuren. Toegang alle leeftijden. Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8 uurClaude Rains Ann Todd Trevor Howard in 'n onvergetelijke film Toegang 18 jaar J. Arthur Rank-films.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 2