ft 99 BERGEN Muziek en zang De Maskerspelers Hulp aan Gerepatrieerden SCHOORL Jjubilzum-WMtd VLatuucspwt VRIJDAG 19 JANUARI 1951 28e JAARGANG No. 3 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zeer tot onze spijt heeft de heer W. H. de Haan er van afgezien de rubriek „Verrijk uw kennis", door hem opgezet, te vervolgen, daar hij niet accoord kan gaan, met even tuele correcties onzer zij ds, welke wij ons te allen tijde moeten voorbehouden, teneinde ons blad voor elke gezindte lezens waardig te houden. DE UITGEVER De Nederlandse Spoorwegen De „Kennemer Jeugdgroep voor Onthouding" organiseerde weer een culturele avond, nu in Het Wapen van Bergen, en weer mocht zij zich verheugen in grote belangstelling. Deze avond werd de aandacht gevraagd voor „De Nederlandse Spoorwegen". De heer A. A. Antheunissen, propagandist der N. S. wees er op hoe in de loop der tijden het hele verkeer is veranderd. Trekschuit en diligence, pro ducten der energieke 17e eeuw, zouden in de 19e eeuw het veld moeten ruimen voor de Spoor wegen. In 1825 werd in Engeland het eerste spoorlijntje Stockton- Darlington geopend, waarbij als trekkracht de stoomlocomotief werd gebruikt, een uitvinding van George Stephenson. In ons land vormden de spoorwegen in die tijd een belangrijk onderwerp van bespreking in couranten en vlug schriften. Het nieuwe verkeers middel had vurige voorstanders (komt heerlijke spoorwegen, daalt als een tralienet neder op onze provinciën, schreef Hildebrand in zijn C. O.), maar er waren ook scherpe tegenstanders, die zich ernstig bezorgd maakten (de reizigers zouden stikken door de snelheid, het geraas zou hun een hersenziekte bezorgen enz. enz.) Maar toch zou deze „uitvinding van de duivel" zijn intrede doen in ons land. September 1839 vond de opening plaats van het lijntje Amsterdam-Haarlem. Met het oog op de veiligheid van het verkeer over de straatweg, die evenwijdig met de spoorlijn liep, was op de meest gevaarlijke plaats een schutting gebouwd, 200 meter lang en 5 m hoog. De weg werd bewaakt door 21 wachters met rode en witte vlaggen, die zo geplaatst waren, dat zij elkaar konden zien. Als de conducteur zich had overtuigd, dat alles in orde was, blies hij op zijn trompet en zette de trein zich in beweging. Iedere reiziger moest stil blijven zitten, opstaan was streng ver boden. De trein was samenge steld uit drie soorten rijtuigen: de diligences (le klasse), de char- a-bancs (2e klasse), en de waggons 3e kl.). Zij waren resp. groen, geel en bruin geschilderd. In de winter konden reizigers le klas een koperen fles met warm water krijgen, waarvan de Holl. IJzeren Spoorweg Mij. er veertig had besteld. De H.IJ.S.M. had succes met haar eerste lijntje; in 1839 werden 77000 reizigers ver voerd, in 1840 bijna 350000. Zoetjes aan kwamen er meer lijntjes, maar het bleef voorlopig toch Festina lente, haast U lang zaam, spoed u met bedachtzaam heid, wat een Engelsman in 1847 deed schrijvenalle zaken worden door onze Hollandse naburen be handeld met zulk een tijdverspil ling, dat men wanen zou, dat zij hun leven niet bij jaren, maar bij eeuwen telden. In de 60er jaren brak een spoorwegkoorts uit in ons land, kwam er een spoorwegmanie. Het aantal spoorwegmaatschappijen nam snel toe en zij voerden onderling een geduchte concur rentiestrijd. In 1920 kwam een fusie tot stand en ontstonden de Ned. Spoorwegen. In 1937 werd de N. V. Ned. Spoorwegen op gericht, een zuiver staatsbedrijf. Veilig, vlug, voordelig is de leus. Door geleidelijke invoering van electrische en Dieseltrein werd de snelheid opgevoerd en voor de veiligheid werd uitmun tend gezorgd. De wachters met rode en witte vlaggen werden vervangen door electr. klokken, seinpalen, voorseinpalen, hoofd seinpalen, mistbakens of hoe al die ingenieuze toestellen verder mogen heten. Door tal van aanwijzingen op de stations wordt het de reizigers wel gemakkelijk gemaakt. Tenslotte kregen de aanwezigen nog de extra waarschuwingver geet niet uw parapluie in de treinDit laatste met het oog op het schrikbarend grote aantal gevonden voorwerpen. De heer L. Schuil dankte de heer Antheunissen voor de prettige, leerzame avond. Er was grote belangstelling voor het door de Berger Accor deonvereniging en Bergen's Man nenkoor gegeven concert in De Rustende Jager. De Accordeonvereniging opende het concert o.l.v. haar dirigent A. v. d. Wolff met „Alte Kame raden" van Teike, om te vervolgen met „In een Chinese Tempeltuin" van Ketelbey, dat prachtig werd uitgevoerd. Van de verdere nummers werd bovenal „Elly Ouverture" van Wassenaar ge waardeerd door het publiek. Bergen's Mannenkoor bracht een vijftal composities ten gehore o.l.v. Karei Böhne. Prachtig klonk „Bede" van Heinze en „Les Martyrs au Arenes" van Rille. Hoogtepunt van de avond was het gezamenlijk optreden van Koor en Orkest met Mevr. Huis man a. d. piano in „Musica Pro- bita', van Grumpert. De heer Jac. Rijvord zong de solopartij. Dit nummer ontketende zo'n storm van applaus, dat het werd herhaald. Met de K.L.M.-mars van Schootemeijer werd het zeer ge slaagde concert besloten. Op Woensdag 24 en Donder dag 25 Januari a.s. vindt de tweede uitvoering in dit seizoen plaats in De Rustende Jager. Op deze avonden zal voor het voetlicht worden gebracht het toneelspel in drie bedrijven „De Tijd staat niet stil" van C. J. Pieters en A. J. Schuurman. Het is een actueel stuk, waarin de koortsachtige polsslag van deze tijd wordt weerspiegeld, waarin oude en moderne be grippen tegen elkaar botsen en conservatisme en vooruitgang 'n grote strijd voeren. Een stuk met gevoelvolle en komische scènes een lach en een traan. De bezoekers wacht een goede toneelavond met een stuk met inhoud. Wij raden U daarom aan, een van bovengenoemde avonden te reserveren voor een bezoek aan De Rustende Jager. Voor niet-donateurs zijn nog entréekaarten verkrijgbaar bij de Boekhandelaren G. Schoelink en De Haan's Boekhandel, zomede des avonds op de dag van uit voering aan de zaal. Wij wijzen de donateurs er nog eens op, dat zij vooral de reeds vroeger toegezonden entrée kaarten medebrengen, teneinde onaangenaamheden te voorkomen. LEZING Dr. HACKEL Kunstenaars Centrum Bergen Het Kunstenaars Centrum heeft dr. W. Hackel, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de Russische letterkunde en kunst, uitgenodigd een lezing te houden over Russische Ikonen, welke toespraak zal worden ver lucht met een groot aantal licht beelden. Voorts zal aan het be gin en het eind der voordracht door middel van gramofoon- platen oud-Russische liturgische koorzang ten gehore worden ge bracht. De lezing vindt plaats op Vrijdag, 26 Januari a.s. in de Danszaal van De Rustende Jager. De belangwekkendheid van het onderwerp en de deskundigheid van de spreker mogen een waar borg bieden voor een alleszins belangrijke avond, tot het be zoeken waarvan wij gaarne op wekken. Het comité voor hulp aan ge- repatrieerden heeft dank zij de medewerking en vrijgevigheid veel nood kunnen lenigen. Ten einde de alhier nieuw aan gekomen gerepatrieerden niet teleur te stellen, doet zij nogmaals een beroep op uw aller medewerking. Er is nog zo'n behoefte aan warme onder- en bovenkleding voor alle leeftijden, vooral been bedekking. Goederen kunnen worden ge bracht of worden afgehaald na bericht aanMw. de Wolff-Peere- boom, Natteweg 16, Tel. 2390. Mw. Elema, v. Reenenpark 11, Tel. 2059. Mw. Bakker, Komlaan 21, Tel 2407. Mw. v. Alphen, Rondelaan 12, Tel. 2785. Mw. Brunning, Paulinestr. 7, Bergen aan Zee, Tel. 2216. Het was in 1926, dat vele liefhebbers van zang besloten tot oprichting van een gemengd koor en de heer Corn. Jonker bereid vonden de leiding op zich te nemen. In Maart 1927 deed het jonge koor zijn intrede in het openbare leven van Schoorl, zoals de plaatselijke pers het toen uit drukte, en gaf het een uitvoering, die er zijn mocht. Was het eerste optreden wat aarzelend, spoedig was alle plankenvrees over wonnen en het werd een succes volle avond. Het was een evenement voor Schoorl. Nadien werden er heel wat concerten gegeven, ook in de openlucht en steeds mochten koor en dirigent zich verheugen in de warme be langstelling van het publiek. Ook op concoursen wist Schoorl vele successen te behalen. Het werd een ware zegetocht. 25 jaren zijn thans verstreken, vijf lustra, waarop koor en dirigent met grote voldoening kunnen terugzien. Ter herdenking van dit vijf en twintig jarig bestaan gaf het koor Zaterdagavond in de versierde zaal van De Rustende Jager een jubileumconcert met medewerking van Maartje Kliffen, sopraan, Leo Larsen, tenor, en Simon Halie, piano. Er was geen plaatsje onbezet, toen de voorzitter, de heer C. Hoogvorst Czn, de aanwezigen hartelijk welkom heette op deze herdenkingsavond en een kort overzicht gaf van de belevenissen in de kwart eeuw die achter ons ligt. Het elck-wat-wils-programma werd door het koor geopend met Sanctus en Adoramus van Clemens non Papa. Later volgden „Koren" van Alph. Vranken en twee werken van Jac Bonset, Kruis- klaght (woorden van Joost v. d. Vondel) en Waterlelie (van Ds. Baar"Besloten werd met Ochtend meditatie van Boudijn. Met een warm applaus gaf het publiek uiting aan zijn waardering. Als toegift zong het koor nog het schalkse liedje „Kortjakje" van Roskam, hetwelk ook veel succes oogstte. De bekende sopraanzangeres Maartje Kliffen gaf met Simon Halie aan de vleugel een pracht- vertolking van La Poupée s' en- dort, gebeurtenissen uit het kinder leven en La prière du soir, een kindergebedje, beiden van Mous- sorgsky, en later aria's van Puccini en Mascagni. De tenor Leo Larsen vergastte zijn auditorium op Ch'io mai vi Possa van Handel en zong met de sopraanzangeres duetten van Bizet en Mascagni. De pianist Simon Halie, hier in muzikale kringen een graag geziene gast, speelde werken van Mozart, Krebs en Liszt, waarvan Air variée van W. A. Mozart het meest gewaardeerd werd. Na al deze vocale en instru mentale prestaties, ontbrandde 'n rhetorisch vuurwerk en daalde een regen van bloemen en andere blijken van waardering op koor en dirigent. Wethouder C. Kaandorp opende de rij sprekers. Daar de burge meester wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, complimenteerde hij koor en dirigent namens het gemeentebestuur. Voorts werd het woord gevoerd door de voorzitters van V.V.V. Noord Kennemerland, V.V.V. Groet-Camperduin, het Fanfare corps „De Vriendschap", de Ned. Herv. Oratorium Ver. Alkmaar, de heer J. Dalenberg, die tevens in zijn kwaliteit van consul der Kon. Bond van Gemengde Zang verenigingen in Nederland geluk wensen en een oorkonde aanbood, De Berger Koorvereniging, de N. H. Bond van Zangverenigingen, de Winkeliersvereen. te Schoorl, Ds. de Jong, Nic. Schuijt. Verder werden o.m. bloemen aangeboden door de fam. Goettsch, pastoor Drost, het Dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap" te Alk maar, Ego Flos. Allen en alles getuigde on dubbelzinnig van de grote waar dering voor koor en dirigent. Vijf lustra zijn verstreken, moge het zesde tijdperk van vijf jaren even succesvol verlopen. OUDERS EN KINDEREN LEEST DIT. Binnenkort zal er in Schoorl weer een kinderkoor worden op gericht. De ouderen zullen daar nog wel herinneringen aan heb ben, van het vorige kinderkoor. Op het programma van Zaterdag j.l. bij de uitvoering van Schoorls Gemengd Koor, stond tevens ver meld, dat de kinderen zich te mijnen huize, Mevrouw Goettsch, Gortersweg C 222 b, konden op geven. Vele hebben daaraan al gehoor gegeven, maar we moeten er nog meer hebben. Toe, jongens en meisjes, geef je op als lid. Je hebt toch zeker wel eens de ver schillende kinderkoren door de radio gehoord. Is er toen nooit bij jullie de gedachte opgekomen, ja, dat zou ik ook wel willen? Kom, jongens en meisjes, nu is de gelegenheid ook in Schoorl, maak daar gebruik van. En dan niet alleen de meisjes, maar ook de jongens willen we er graag bij hebben, met hun mooie hel dere stemmen. Zingen is zo iets moois, men vergeet alle lelijke dingen. Ouders, spoort uw kin deren er toe aan; op U rust die taak. Men krijgt nader bericht wanneer en waar de eerste repe titie zal zijn. Maar dan moeten er eerst heel velen zich bij mij thuis opgegeven hebben, dan weten we waar we aan toe zijn. Ik hoop dat het zal stormlopen, want er is hier genoeg jeugd in Schoorl en omgeving. Gymnastiekvereniging „OLYMPIA" Zaterdag 20 Januari, n.m. 7.30 uur geeft bovengenoemde vereni ging haar jaarlijkse adspiranten- uitvoering in de zaal van de heer Nic. Schuijt te Schoorl, onder leiding van Mevr. T. Slot-Ens. Het programma bestaat weer uit verschillende oefeningen, zang en dans, zodat de bezoekers weer een goede avond van sport en amusement wacht, zoals men trouwens van „Olympia" wel gewend is. De laatste maanden is er door de adspiranten hard gewerkt, om alles tot in de puntjes verzorgd, voor het voet licht te kunnen brengen. Men verzuime vooral niet, deze avond mede te maken. BLAUWE N. V. Bovengenoemde ver. belegde Zondag een avond voor leden en genodigden in de Jeugdherberg „Teun de Jager" te Schoorl. 90 personen hadden aan de uitnodiging van het bestuur ge volg gegeven en waren in de Jeugdherberg aanwezig Niet één der aanwezigen zal spijt gehad hebben van deze tocht naar boven. Integendeel. Wat de voor drachtkunstenaar Cor Breed, die voor het gezelschap optrad, met een vertolking van Ibsen's „Peer Geynt", naar voren bracht was in één woord af. Op velen zal het optreden van onze oud-dorps- genoot een onvergetelijke indruk hebben gemaakt. Wij hopen, dat hij nog eens in de gelegenheid zal zijn een nog groter publek in Schoorl van zijn voordrachtkunst te laten ge nieten. De muzikale omlijsting van de voordracht met gramophoonpla- ten, maakten het geheel nog mooier. Vooral de laatste plaat „Solvejg's lied" gezongen door Jo Vincent was prachtig. Het was een uitstekende avond, die op zeer hoog peil stond, waar de N. V. met voldoening op kan terugzien. BRIDGE-CLUB „SCHOORL" Uitslag wedstrijd 16 Januari 1 Bekker-Beeldman 55.5 2 Mevr. Arpeau-v.Twuyver 55 3 Mevr. Bouman-Mosch 43 4 Mevr. Pinxter- Mevr. v.d. Linde 41.5 5 Visser-Nieuwland 39 6 Diderich-Pinxter 36.5 7 Half-Jes 34 8 Mevr. v. Wijk-v.d. Linde 31.5 B. 50 46 1 Jonker-Half 2 Mevr. de Wilde-Lensing 3 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 45 4 Haasbroek-Stam 43.5 5 Koeten-Mosch 43.5 6 Mevr. Trip-v.d. Hoef 39.5 7 Fam. Kuiper 36 8 Mej. v. Oosten- Mej. Haring 32.5 25 JAREN V.V.V. Dezer dagen was het 25 jaren geleden, dat „Ferme Groeters, stoere Campers, stichtten saam een V.V.V.", zoals een gelegen heidsdichter het uitdrukte in 1936 ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van V.V.V. Groet- Camperduin. En op de a.s. feestelijke her denking van het 25-jarig bestaan, die reeds voorbereid wordt, zullen weer de woorden weerklinken „Trots zijn Groeters, trots zijn Campers, op hun eigen V.V.V." Vóór de oprichting waren velen in het noordelijk deel van de gemeente lid van de Schoorlse V.V.V. en had de heer T. Meedendorp zitting in het bestuur als vertegenwoordiger van Groet en Camperduin. Maar Noord en Zuid waren twee zielen en twee gedachten. De Noordelijken kregen het gevoel, dat hun belangen naar deachtergrond werden verschoven. Men meende zijn eigen boontjes beter zelf te kunnen doppen, be dankte en bloc en stichtte een eigen V.V.V. 12 Januari 1926 had de oprichtingsvergadering plaats. 27 leden traden toe en benoemden tot bestuursleden de heren W. Dehé, voorz., T. Meedendorp secr., J. Vriendjes, Jb Koeten en C. Jonker. Vol moed stak het kleine groepje van wal en wist in de 25 jaren, die thans achter ons liggen, Groet-Camperduin, dat door moeder natuur zo kwistig bedeeld is met een ideaal strand, een der mooiste duinstreken van Nederland en een typisch Hollands polderland, te maken tot een heerlijk vacantieoord, waar nu duizenden gezondheid en verpo zing zoeken en vinden. V.V.V. Groet-Camperduin aldus de ge- Hoe beoefent men Wellicht zijn er onder U die dit lezen, velen die vaak buiten wandelen, maar zo weinig zien van het mooie in de natuur. Door te kijken en te luisteren buiten, te fotograferen of te tekenen of desnoods te filmen, kan men véél genieten. Probeert dit te lerenieder dier of iedere plant groeit 't best in eigen sfeer. Bekijk plant en dier daar, waar ze thuishoren. Laat ze daar, straks als het even een zonnige dag is probeert de merel of lijster al of hij nog zingen kan. En dan gaan we weer oplevenEen dezer dagen was ik weer eens bij het ganzenvlak en de Ijsbeer. Daar heeft de natuur zich hersteld. De Ijsbeer is nu in vergelijking met 1938 driemaal zo breed en de kom staat helemaal vol water Een fantastisch gezicht, dat woeste hoekje, waar machtig, met trage vleugelslag, de ruigpootbuizerd overheen vloog, toen ik er was. Straks komen er weer de wulp en andere duinvogels drinken, en misschien groeit er over 'n poosje het vleesetende plantje, de zonne dauw. Bij het plasje langs de zand- mennerij in Groet komt 't nog voor. Door de droogte verdwenen echter vele planten en in Bergen was de Parnassia b.v. al uitge weken vanuit de duinen naar de Voert. Zoekt U zelf maar eens verder. JAN IVANGH legenheidsdichter „bracht hier een gans nieuw tijdperk over duinen, bos en hei". Er werd reclame gemaakt in couranten, men trok er met bus en auto op uit om de aandacht te trekken voor Groet-Camper duin, men zorgde voor attracties als concerten, duinwandelingen onder deskundige leiding van het Staatsbosbeheer, organiseerde strandfeesten voor de jeugd, waakte voor de veiligheid bij het baden, zag het grote belang in van gas en waterleiding, waar voor het garantie stelde, wist 'n hulpkantoor der Posterijen en Telegrafie te Groet te krijgen. Kortom alles werd gedaan om Groet-Camperduin te maken tot een gezocht vacantieoord. En de resultaten bleven niet uit. Kwamen er in 1927 bijv. 93 schriftelijke en mondelinge aanvragen binnen voor pension en huizen, in het laatste jaar bedroeg dit 1951. V.V.V. bracht welvaart. Tegen standers of afzijdigen moesten zowel vrienden en medestrijders worden. Een paar raadsleden mochten in den beginne de be moeiingen van V.V.V. minder aangenaam vinden en de mening uitspreken dat het maar eens uit moest zijn met dit raadspelen naast de gemeenteraad, en een enkele maal mocht een zakenman- V.V.V.-er worden bedreigd in zijn bestaan te zullen worden ge troffen, men liet zich door niets en niemand afschrikken en ging door. Leden gingen, leden kwamen, in het bestuur kwamen verande ringen, maar één bleef al die 25 jaren op zijn post, t.w. de secre taris T. Meedendorp. Naast hem telt de vereniging nog enkelen die vanaf de oprichting lid zijn. A. Kruit, C. Slik, Wed. Kooy, Kok-de Jager, Marees, P. Huiberts, Kl. Wiedijk. De huishouding werd in deze kwart eeuw heel wat duurder wist men in het eerste jaar rond te scharrelen met f 271 voor 1951 raamde men de uitgaven op f 3600, Al met al, Groeters en Campers kunnen trots zijn op hun eigen V.V.V. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdij laan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaaï Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. 21 januari Dokter LUGTEN, Telefoon 2700.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1