99 99 „ZWEEDSE GRIEP BERGEN Russische Ikonen SCHOORL EGMOND AAN ZEE OVER TREKKERS GESPROKEN VRIJDAG 26 JANUARI 1951 28e JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef HET HEET NU: tt De laatste tijd openbaart zich om de twee jaar een goedaardige vorm van griep. In Januari 1949 spraken we van Italiaanse griep, die naar het heet in Sardinië was begonnen, ons land via België bereikte en niet verder noordelijk kwam dan Groningen. Dit jaar kwam een ziekte van hetzelfde karakter ook uit België, maar had de influenza zijn oorsprong genomen in de Scandinavische landen en een omweg gemaakt over Engeland. Heel veel mensen zijn thans in het Noorden ziek ge worden negen tiende van de Deense bevolking heeft er aan moeten geloven. Of dat erg is? Wat het karakter van de ziekte betreft gelukkig niet, maar men kan zich gemakkelijk voorstellen wat een ongeriefelijke stagnatie in industrie en verkeer door zulk een massaal ziekzijn worden ver oorzaakt. Hoe kunnen wij ons beschermen Om zulke onverkwikkelijke maatschappelijke verwikkeling tegen te gaan, heeft het stellig betekenis dat een ieder zich zo goed mogelijk tegen het oplopen van influenza beschut. Voor de allermeeste mensen komt dat op het nemen van enkele eenvoudige maatregelen neer. In de eerste plaats is daar het mijden van mensen-ophopingen. Bezoek geen vergaderingen en beleg ze ook niet als het niet hard nodig iswat op vele bijeen komsten wordt besproken is dikwijls niet zo belangrijk dat het niet een maandje kan blijven liggen. Stel ook gezelligheidsbe- zoeken per overvolle trein, tram of bus, nog wat uit; de mensen die voor hun werk van openbare vervoersmiddelen gebruik moeten maken behoeven dan minder bloot te staan aan onmiddellijk contact met niesende en keelschrapende medepassagiersEn wanneer het kan, moeten ze zelf maar op de fiets of een eindweegs te voet naar het werk gaan, want beter dan de benauwde en besmette atmosfeer van bus en trein is de buitenlucht. Wel is het nodig, dat men goede schoenen draagt, waar geen vocht in doordringt, en dat men zich zo mogelijk in wol kleedt, omdat kouvatten een verzwakkend moment vormt. De influenza infectie die niet het werk is van 'n bacil, maar van een z.g. virus heeft zijn intreeplaats namelijk in de bovenste luchtwegen: neus, keel en lucht pijp dus. Vandaar dat ook wel wordt aangeraden de keelholte te desinfecteren met een of ander daarvoor geschikt middel (de huis dokter kan U het best hiervoor advies geven). Kouvatten voor komen kan men tot op zekere hoogte ook door het innemen van kinine en door warme dranken te gebruikencognacgroc voor wie het lekker vindt, warme kwast, hete koffie voor wie geen alcohol wil nemen. Het gebruik van grote hoeveel heden vitamine C geeft mogelijk verhoging van de onvatbaarheid, in ieder geval is sinaasappelsap vrijwel voor iedereen smakelijk en onschadelijk. En dan is er nog iets, wat veel te dikwijls wordt vergeten en wat veel beter is dan het slikken van pillen en tabletten tijdig naar bed gaanEen buiten gewoon eenvoudig middel om de weerstand van het lichaam te ver hogen. Onvatbaarheid na griepaanval De meeste influenza-epidemieën heersen een maand of twee. Het is tot nu toe niet voorgekomen, voor zover men weet, dat iemand twee keer gedurende één griep- golf de ziekte doormaaktehieruit kan worden afgeleid dat het door maken van een aanval een immu niteit (onvatbaarheid) van ten minste 8 weken achterlaat. Naast deze vorm van onvatbaarheid kennen we de kunstmatig opge wekte immuniteit, die het gevolg is van inenting tegen influenza. Deze blijft langer bestaan (onge veer een jaar). Aan de kwestie van inenten zitten belangrijke wetenschap pelijke en practische vraagstukken vast. In October 1945 werd het gehele Amerikaanse leger ingeënt, dit gaf een vermindering van het ziekworden van bijna 100 °/0; er is dus geen twijfel aan dat op de kunstmatige immunisatie grote verwachtingen mogen worden gebouwd. Ook de inentingen in Nederland, zoals die de laatste jaren verricht zijn bij het Philips- personeel in Eindhoven, bevestigen deze verwachtingen. De productie van influenza-vaccin in ons land vindt regelmatig voortgang en we kunnen er zeker van zijn, dat vaccinatie van het personeel in grote verblijven, van de bevolking in internaten, van medici en ver pleegsters en van bepaalde per sonen voor wie het doorstaan van griep extra gevaren oplevert, meer en meer gebruikelijk zal worden. dr H. W. S. SINT JAN MET EEN VROLIJK BLIJSPEL De toneelvereniging Sint Jan gaf onder regie van Jaap v. Baar in „De Rustende Jager" voor een uitverkochte zaal een opvoering van „Telefoon voor meneer! Telegram voor mevrouw" van Wim Dumont, 'n vrolijk verhaal van leugentjes, verwarring en liefde. Dank zij de uitstekende ver tolking door dit dilettanten gezel schap heect het publiek, dat be hoefte heeft om op zijn tijd de werkelijkheid eens te ontvluchten, zich de ganse avond kostelijk ver maakt met dit product van 'n rijke fantasie. Als het doek opengaat, (helaas een half uur te laat!) ver toont zich aan de ogen van de aan wezigen een schilderachtige groep: het kantoorpersoneel met de werk ster incluus stelt zich op om de patroon, die elk ogenblik van de huwelijksreis terug kan keren, te verwelkomen. Met een speech en bloemetjes wordt het jeugdige paar aangenaam verrast. Maar dan komen minder aangename verrassingeneen expressebrief en een telefoontje brengen meneer in de war en een telegram over rompelt mevrouw. „D'r klopt iets niet met het jeugdige paar", merkt Fien de werkster op, „nog een pietsie warmte er bij en de vlam vliegt in de pan". Zo ver zou het niet komen, maar moeilijkheden bleven niet uit. Meneer en Me vrouw hadden beiden verzwegen, dat hun eerste huwelijk niet kin derloos was gebleven: de heer Brouwer had 'n volwassen dochter Loeki, die plotseling kwam bin nenvallen en Mevrouw had een zoon, stuurman bij de K.N.S.M., die zijn vacantie hier kwam door brengen. Goede raad was duur. Beide ouders zochten een uitweg: Loeki werd binnengehaald als privé-secretaresse van Meneer en de stuurman werd binnengeloodst als chauffeur-tuinman. De verwikkelingen die hieruit ontstonden dreigden het huwelijks bootje te doen kantelen. Maar een blijspel is nu eenmaal een blij-eindend spel en dus kwam alles in orde. Met veel kleur en charme werd het stuk ten tonele gebracht en werd een succes voor spelers en regisseur. Van de spelers, die alle de hun toevertrouwde rollen uitstekend vertolkten, vielen vooral op Aat Groot als de patroon, Gitta Groot- Tiebie als zijn charmante dochter Loeki, Ben Tiebie als de uitge droogde boekhouder Draadnagel, Reinier Beukers in de onmogelijke rol van hulp in de huishouding, Alie Schilder als de met de bezem zwaaiende werkster Fien, wier vrees dat de vlam in de pan zou slaan, niet werd bewaarheid. Met een geanimeerd bal werd de goed geslaagde avond besloten. LEZING K.C.B, Gaarne herinneren wij onze lezers aan de lezing van Dr Alexej Hackel, privaat-docent in'de Rus sische Letterkunde en Kunst aan de Rijks-universiteit te Leiden over het onderwerp „Russische Ikonen". Deze lezing wordt op Vrijdag (heden) 26 Januari 8 uur gehouden in de Danszaal van „De Rustende Jager" te Bergen, ver duidelijkt met lichtbeeldenen om lijst met oud-Russische liturgische koorzang (gramofoonplaten). Het belooft een boeiende en interes sante avond te worden. PLATTELANDSVROUWEN In café Hakof te Groet werd, in samenwerking met de afd. Schoorl-Groet van de Bond van Plattelandsvrouwen, een uiteen zetting gegeven over het dragen van corsetten. De heer Stringa, deskundige van de Medische Cor- settenfabriek „Basko" te Amster dam, van welke fabriek sinds enige tijd ook Schoorl een ver tegenwoordiging heeft in drogis terij „Het Wapen van Schoorl", leidde deze demonstratie. De cor- settière, Mevrouw de Leeuw was ook hierbij aanwezig. Van welk een grote waarde een deskundige voorlichting en advies bij het kopen van dit zeer voorname en toch dikwijls zo stiefmoederlijk behandelde kleding stuk is, bleek uit deze demon stratie. Niet alleen het figuur, maar meer nog de gezondheid kan hierdoor beinvloed worden. Aan de hand van enige teke ningen van het menselijk lichaam toonde de heer Stringa aan, hoe de verschillende afwijkingen, zo als verzakking van ingewanden e.d. weer op hun normale plaats kunnen worden gebracht door een goed passend en medisch goed gekeurd corset en bustehouder. De heer Stringa demonstreerde bij zijn betoog corsetten en bus tehouders, zowel voor de slanke, middelslanke als de zeer zware figuren. Ook de a.s. en jonge moeders waren niet vergeten. Een 50-tal dames volgde zeer aan dachtig deze lezing. In de pauze werd gratis een corset verloot, terwijl de heer de Leeuw als troostprijs een files eau de cologne beschikbaar stelde. Tot slot dankte de presidente van de Plattelandsvrouwen de heer Stringa hartelijk voor zijn leerzame en boeiende uiteenzetting. KON. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND Afdeling Schoorl Maandagavond hield boven staande vereniging een propa- ganda-avond in het lokaal van de heer Jac. Swaan te Schoorl. De opkomst kon niet schitterend ge noemd worden. Wel waren ook een aantal dames meegekomen, daar het onderwerp van de spre ker van het hoofdbestuur, „Van wie houd ik het meest, van mijn vrouw of van mijn zaak", ook belangrijk was voor de dames. Spreker stelde ze al dadelijk gerust, door te verklaren, dat het niet zijn bedoeling was hierover een duidelijke uitspraak te ver langen, doch meende, dat liefde tot de vrouw en die tot de zaak beiden aanwezig moesten zijn, om deze succesvol te kunnen lei den. Ook kan de middenstander de hulp van zijn echtgenote niet missen. Na afloop van deze lezing werden nog zeer vele vragen ge steld en ontstonden nog zeer ge animeerde gesprekken. Vooral kwam tot uiting dat het in de tegenwoordige tijd hoogst nood zakelijk is, dat elke Middenstan der lid is van een Middenstands bond, opdat door gezamenlijk op treden de belangen van de Mid denstanders kunnen worden ver dedigd. De enkeling staat te allen tijde machteloos. Hoe sterker de Middenstandsbonden, hoe meer zal de regering en andere instan ties rekening moeten houden met deze, voor de Maatschappij zo uiterst belangrijke groep. Middenstanders sluit U aan, laat de contributie geen bezwaar zijn bedenkt, dat in dit geval de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Propaganda-avond Bond van Staatspensionnering Afd. Schoorl Op 4 Februari a.s. houdt de Bond weer een propaganda-avond in de zaal van de heer Nic. Schuijt. Het toneelgezelschap „De Fliere fluiters" uit Landsmeer, zal deze avond ten tonele voeren het blij spel „De Kribbebijter". Een vrolijk spel in drie bedrijven. Maar daarna vraagt de Bond uw aandacht voor een premie-vrij staatspensioen. De noodwet-Drees, is wel weer met twee jaar ver lengd, maar dan zal toch beslist moeten worden, of die noodwet wet wordt, of dat hij vervalt en gebracht wordt onder de bedrijfs pensioenfondsen. Dit wensen wij niet, wij staan op het standpunt, dat de nood-uitkering, een bodem pensioen wordt. Ook de vakbe weging deelt dat standpunt. Maar dat is echter nog niet genoeg, deze eis moet gesteund worden, ook door U middenstanders, boeren, tuinders, hoofd- en hand arbeiders. Hoe groter het ledental van onze Bond is, des te meer kunnen wij invloed uitoefenen op de gang van zaken. Het gaat er om, in die gezinnen zonneschijn te brengen, die hun laatste levens avonden tegemoet gaan, na jaren van noeste arbeid, in het belang van de gemeenschap, dus ook in uw belang. Wordt daarom lid, en werker voor een premievrij staatspensioen. In de zaal zal graag uw naam en adres genoteerd worden. En zij, die deze avond niet kunnen bezoeken, stuurt uw naam en adres aan onze secretaris, de heer L. Lensing, Duinweg C 88 Schoorl, of bij de andere bestuursleden. Wij rekenen op U. Zie voorts de advertentie. BRIDGE-CLUB „SCHOORL'' Uitslag wedstrijd 22 Januari A 1 Half-Jes 50 2 Bekker-Beeldman 44 3 Mevr. Arpeau- v. Twuyver 43 4 Half-Jonker 43 5 Mevr. Bouman-Mosch 43 6 Visser-Nieuwland 42,5 7 Pinxter-Diderich 35,5 8 Mevr. Pinxter- Mevr. v.d. Linde 35 B. 1 Mevr. Trip-v.d. Hoef 41,5 2 Haasbroek-Stam 40 3 Mevr. v. Wijk-v.d. Lelie 40 4 Fam. Repko 38,5 5 Koeten-Lensing 37 6 Thomassen-Hubelmeijer 36,5 7 Mej.v. Oosten-Mej. Visser 32 8 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 30,5 9 Fam. Kuiper 28 DE BEVOLKING IN 1950 De bevolking van Egmond aan Zee bestond op 1 Jan. 1950 uit 1703 mannen en 1628 vrouwen, totaal dus 3331 zielen. Er werden 37 jongens geboren en 31 meisjes. Er vestigden zich 101 mannen en 186 vrouwen. De bevolking vermeerderde hierdoor met 355 zielen. Daartegenover staat, dat er 19 mannen en 9 vrouwen overleden, terwijl 77 mannen en 124 vrouwen vertrok ken, waardoor het zielental met 229 verminderde. Per saldo was er dus een geboorte-overschot van 40 en een vestigings-overschot van 86, zodat de bevolking met 126 zielen vooruitging en op 31 December 1950 bedroeg 3457, be staande uit 1745 mannen en 1712 vrouwen. Er werden 32 huwelijken ge sloten en 1 echtscheiding inge schreven. HOOG WATER IN DE DUINEN Het is een gewoon verschijnsel, dat men in het polderland last heeft van 't water. In de duinstreek is dit echter een bijzonderheid. De laatste tijd is er echter zoveel regen gevallen, dat men ook in de duinen overlast van het water heeft. Vele duindallen waar men in de zomer alleen mul duinzand aantrof, zijn nu herschapen in duinmeertjes. Op het Sportpark, dat in de diepte ligt, staat rondom water. Als het weer niet volkomen verandert, zal Egmondia daar voorlopig niet kunnen voetballen. De meeste schade ondervinden degenen, die in de duindallen bloembollen geplant hebben. Dag en nacht moeten deze pompen, om te voorkomen, dat voor dui zenden guldens aan bollen ver rotten. Men krijgt het water wel iswaar door pompen niet weg, want het stroomt direct weer van hoger gelegen terrein toe. Zolang men echter het water in beweging houdt, wordt voor komen, dat de bollen verrotten. Intussen is het te hopen, dat er spoedig verandering komt, want anders zijn alle moeite en kosten vergeefs geweest en gaat boven dien voor duizenden guldens aan bollen verloren. BOEKEN VAN DE „KOTA GEDÉ" Op het strand te Egmond aan Zee is een pak boeken aange spoeld, o.a. betreffende lichtba kens langs de Nederlandse kust, die van Ned.-Oost-Indië en een nieuwere uitgave, betr. die van Indonesië. Blijkens inscriptie zijnrdeze boe ken afkomstig van het s.s. Kota Gedé. HET PROVINCIAAL KAMPEERTERREIN TE BAKKUM IS IN TREK Gedeputeerde Staten willen geen tariefsverlaging Het kampeerterrein in de pro vinciale duinen te Bakkum is 's zomers geweldig in trek en dat is geen wonder. Niet alleen ligt het in een prachtige omgeving te midden van een duingebied van 4800 Hectare oppervlakte, waartoe de kampeerders gratis toegang hebben, daarnaast heeft de provincie gezorgd voor een uitstekende accomodatie. Er zijn toiletgebouwen en wasplaatsen, er is waterleiding met kosteloos watergebruik. Er is riolering, men vindt er vuilnisbakken met dagelijkse gratis vuilnisophaal dienst, opslagloodsen voor kam- peermateriaal, verharde wegen, electrisch licht. Er is 'n E.H.B.O.- post, een postkantoor en een bezigheidsterrein. Een afzonder lijke weg verbindt het terrein met de zee, voor de geestelijke ver zorging vindt men in de nabijheid een speciale kerktent en wat de medische verzorging betreft heb ben alle gebruikers recht op een eerste medisch consult, dat koste loos is. Voor dit alles berekent de provincie voor volwassenen en voor kinderen van 14 jaar en ouder, die één week of langer kamperen, f 2,45 per persoon per week en vervolgens f 0,35 voor elk etmaal langer dan een week. Kinderen niet ouder dan 13 jaar, mits onder blijvend geleide van ouders of verzorgers, mogen, ten getale van ten hoogste twee per betalende kampeerder, kosteloos meekamperen. In de vorige zomer richtte de kampeervereniging „Bakkum" een verzoekschrift aan Provinciale Staten om het kampeergeld te willen reduceren, aangezien het voor velen te duur kwam. Gedeputeerde Staten merken hiertoe o.a. op, dat op tal van andere kampeerterreinen in Ne derland met veel minder accomo datie een hoger tarief wordt be rekend. De secretaris van de Nederlandse Kampeerraad achtte de provinciale tarieven allerminst hoog. Overigens levert de exploitatie van het kampeerterrein te Bakkum jaarlijks een zeer aanzienlijk na delig saldo op. Dat het verblijf voor velen vrij kostbaar wordt menen Gedepu teerde Staten te moeten toe schrijven aan de lange tijd, ge durende welke sommige kampeer ders te Bakkum blijven, terwijl daarnaast zeer hoge eisen worden gesteld aan de uitrusting. Het resultaat is, dat er niet meer sprake is van kamperen in deoorspronke- lijke zin, maar van een familie- en gezelligheidsverblijf in een geriefe lijk gemeubileerd zomeroptrekje, soms voor de duur van het hele seizoen. Gedeputeerde Staten vra gen zich zelfs af of deze wijze van kamperen, gezien het grote aantal aanvragen voor enkele dagen, dat moet worden afgewezen, op de duur toelaatbaar zal blijven. Op deze en nog verschillende andere gronden adviseren Gede puteerde Staten van N.-Holland aan Provinciale Staten het ver zoek van de kampeervereniging „Bakkum" af te wijzen. Buiten gebruikstelling van het KERKEPAD te PETTEN Met het oog op de verbetering van het waterkerend vermogen van de Hazedwarsdijk onder Petten is het nodig, dat de ver harding van het op die dijk ge legen gedeelte van de Kerkweg, welke leidde naar het voormalige dorp Petten, wordt uitgebroken en de doorgang in de dijk ter plaatse tot de voorgeschreven hoogte wordt aangevuld. In verband daarmee stellen Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan Provinciale Staten voor te besluiten het betreffend gedeelte van de Kerkweg aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren hiertegen zijn door belanghebbenden niet ingebracht. en nóg wat Een poosje werkte Annie Wiersma in ons dorp, maar ver trok enkele jaren geleden hele maal alleen naar Canada. Zij werkte daar voor de radio en in een van de grootste hotels van het land een van de vele goede en harde werksters, die een voorbeeld voor ons land zijn. Sindsdien zijn er daarna wel duizenden gevolgd en ook meer leden van onze K.J.V.O. Veel schreven we elkaar de belevenissen over en weer en ook vertelde Annie dat ze al eens een Hollandse familie daar had ontmoet. En toen opeens na Nieuwjaar kregen vrienden een verlovings kaart van ons Friezinnetje....ver- oofd met Cornelis Vogelaar uit Warmenhuizen. Kieften die momenteel in ons land nog te zien zijn komen meestal uit het Noorden en Oosten van Europa zelfs uit West Sibe rië. Onze broedvogels zijn weg getrokken naar Zuid en West Frankrijk en Portugal. De eerste vogels, die terugko men zijn de reigers en daarna de kieften, lepelaars gevolgd door de andere broedvogels. Van de planten zijn de eerste leiteboden de: Hazelaarkatjes en de gewone katjes, de bloemetjes van klein hoefblad en daarna de bolgewassen. U moet eens opletten hoe de mensen onze katjesstruiken straks weer gaan snoeienWat we daar tegen doen als natuurvrien den? Veelal niet meer dan eens verontwaardigd kuchenU moet dan eens opletten hoe schuldbe wust de mensen aftrekken. Vooral als men niet eens een mesje bij zich heeft om een klein takje mee te nemen. Nee het moet na tuurlijk een bos zijn, en dan zo netjes mogelijk afgerukt Natuurlijk misgunnen we U niet een mooi stukje natuur mee naar huis te nemen en menen goed te doen eens een voorbeeld te noemen hoe U met een mini- WeMiad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1