99 99 „BERDOS Gymnastiekver. „Olympia'' Telef* no. 42 3 De Ijsbeer VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 28c JAARGANG No. 5 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoor!dam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN Russische Ikonen Dr. Alexej Hackel, privaat docent in de Russische Letterkunde en Kunst aan de Rijksuniversiteit te Leiden hield voor het Kunste naars Centrum Bergen een lezing over „Russische Iconen". Met woord en beeld gaf hij de aan wezigen een denkbeeld van de religieuze iconenkunst en haar betekenis voor de Oosterse Christenen. Deze kunst, wars van aardse werkelijkheidszin beschouwt alle aardse verschijningsvormen als bijzaak ten gunste van een zuiver geestelijke voorstelling. Zij vindt haar fundering in het geloof aan Christus' menswording en de werkelijke afbeeldbaarheid van Christus als Goddelijk en Men selijk Persoon. Een prachtige serie iconen werden op het witte doek ge projecteerd, paneelschilderingen die alle getuigden van een innig en mystiek geloofsleven. Onwrik baar is het geloof van de Orthodoxen in de uiteindelijke opstanding en het centrale mys terie is dan ook Christus' Ver rijzenis. De viering van de Heilige Paasnacht is het hoogte punt van het kerkelijke jaar, omdat in Christus alles opstaat uit de dood. Voor de Oosterse Christen is de icoon een zichtbaar geworden mysterie, de theologie spreekt door de icoon. „Die Bilder", aldus Dr. Hackel, „spielen in der Kirche eine entscheidende Rolle". Met het prachtig gezongen Credo van Bortmiansky werd de interessante lezing besloten. Strindberg's Uodsdansen (Dodendans) voor de Berger Kunstkring Machtige creatie van Albert van Dalsum, Charlotte Kohier en Johan Schmitz De Stichting Amsterdams To neelgezelschap trad Dinsdagavond in De Rustende Jager voor de Kunstkring Bergen op met „De Dodendans" van August Strind- berg. Deze Zweed, die de periode van het naturalisme in Zweden heeft ingeluid met zijn roman „Röderummet"(„de rode kamer"), gevolgd door „De zoon van de dienstmaagd"en „De verdedigings rede van een dwaas," heeft ook de kunst verstaan 'n naturalistisch drama te scheppen. Behalve „Fröken Julie" en het aangrijpende „De Vader" behoort mede tot zijn dramatische meesterwerken het latere „Dödsdansen" (de Doden dans). Strindberg, deenige Zweedse dramaturg van groot formaat, heeft een sfeer vol dramatische spanning weten te scheppen met de allereenvoudigste middelen één kamer, één tafel, twee stoelen, twee, een enkele maal drie per sonen. Aan het einde zitten beide echtgenoten weer precies als aan het begin ieder aan een kant van de tafel, met de onzichtbare barrière van haat tussen hen in. Aan de ene kant van de tafel de in het leven teleurgestelde, hoogmoedige kapitein, nu eens weerzinwekkend en angstaan jagend, dan weer armzalig en beklagenswaardig. Aan de andere zijde zijn vrouw, 'n gedesillusio neerde vrouw, die in de tred molen van een tragisch huwelijk een diepe haat heeft ontwikkeld en er alleen maar op uit is haar echtgenoot zoveel mogelijk te kwellen. Tussen deze twee hoofdfiguren, schitterend vertolkt door Albert van Dalsum en Charlotte Kohier, stond de neef Kurt, de vriend en vertrouweling van de beide echt genoten, die poogt hen te helpen. Johan Schmitz was groot in deze ondankbare rol. Onder ademloze spanning volgde het publiek het echtpaar op zijn weg door het leven. Hoogtepunten waren de pijnlijke liefdesscène tussen Kurt en zijn vrouw en het machtige slot, waarbij de echtgenoten, die 25 jaren aan elkaar geketend waren, zich afvroegen „wat is de zin van het leven? en de man be kende, dat hij een ander was geworden sedert hij de dood in de ogen had gekeken en zij wan hopig uitriep „Kon ik alles maar onged?an maken Aan het slot van deze zeer geslaagde opvoering gaf het publiek op ondubbelzinnige wijze uiting aan zijn grote bewondering voor het schitterende spel van deze drie grote toneelspelers. Bergen's Bouwvakarbeiders VIEREN FEEST De Algemene Ned. Bouwvak arbeidersbond, wint in Bergen aan invloed door de aanhoudende ledengroei, die nog regelmatig doorgaat. Dit zei de voorzitter L. den Das van de afd. Bergen van de A. N.B. op de Zaterdag j.l. gehouden jaarlijkse feestavond. Vele leden waren naar café Nieuwendijk gekomen, waar de heer den Das hen allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de heren Hollander, lid van de bondsraad. Wevers, lid van het districtsbestuur en W. Mol, die zijn 25-jarig lidmaatschap vierde. „Gij hebt U op het gebied der vakbeweging niet zoveel bewogen, als op het culturele en politieke terrein in Bergen." zeide hij tegen laatstgenoemde, „doch gij zijt deze 25 jaren een goed en trouw lid van onze bond geweest, waarvoor wij U deze oorkonde aanbieden Mevr. Mol kreeg een bouquet bloemen van de voorzitter, die toen het woord gaf aan de heer Wevers, die een gloedvolle pro paganda rede hield, waarin hij o.a. zcidc dat 1950 ups en downs had opgeleverd. De stakingen, die in de bouwvakken in A'dam door de E.V.C. waren geprocla meerd, waren duidelijke propa gandamiddelen van de C.P.N. en hadden niets met het welvaarts peil van de bouwvakarbeiders uitstaande. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven; velen be dankten voor de E.V.C. en werden lid van de A.N.B. Een gedeelte hiervan is bij de 3500 nieuwe leden, die wij in 1950 mochten boeken, waardoor ons ledental de 47000 is gepasseerd, doch nog zijn wij niet tevreden en hopen dit jaar de 150000 bereiken. Verder zei spr. dat het Bedrijfspensioenfonds dit jaar in werking zal treden. Vooral deed hij een beroep op de jongeren, maar ook op de vrouwen, die zo'n grote steun voor de beweging kunnen zijn. Namens de bond bood hij toen met veel woorden van lof, voor het vele werk, dat de pioniers L. den Das en J. Kee in de meer dan 25 jaren voor de bond hadden gedaan, beiden het complete boek werk „T roelstra's gedenkschriften" aan, en daarnaast nog een ander boekwerk van geheel andere strekking. De beide echtgenoten van de pioniers werden met bloemen gehuldigd. Zichtbaar ontdaan door deze daad van waardering dankte den Das voor de aan hen beiden gebrachte hulde, lachend zei hij aan het eind „Ik wist er ook niks vanaf". In de pauze werden de aanwezigen op koffie met gebak getracteerd en werd een collecte gehouden, voor het T.B.C.-fonds van de bond, dat f 19,22 opbracht. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met de non stop cabaret-revue „Anders dan anders door „De Flierefluiters", met medewerking van „De zingende zwervers". De heer J. Winkel fungeerde als conferencier en plakte schetsen, declamatie en zang aaneen tot een geheel, waardoor de aan wezigen dankbaar applaudiseerden en met één liedje meezongen. Dit liedje „Belio is verdwenen", was volgens spr. „heet van de naald". De heer Jan Timmerman zong o.a. uit „Der Bettelstudent" van Millöcker en uit „Der Czare- witsch" van Franz Léhar, bege leid door Mevr. Ruiter, enkele aria's. Verder speelde hij met Ouke Postma enige geestige schetsen; verder werkten mede de dames Jonkers en van Zanten. „De zingende zwervers" brachten hun nummers op zeer beschaafde manier, zichzelf op de guitaar begeleidend, vol van rhythme. Verschillende keurig verzorgde décors brachten de juiste sfeer voor elk nummer, waarvoor de heer P. Scheltus met zijn helpers een woord van lof toekomt. Een gezellig bal tot na het middernachtelijk uur, besloot deze propaganda-avond. D Zaterdag 3 en Zondag 4 Feb. in café NIEUWENDIJK. OPENING ZATERDAGMIDDAG 4 UUR Vele attracties Schitterende prijzen SCHOORL Goed geslaagde „Adspiranten-uitvoering" „Mens sana in corpore sano", een gezonde ziel in een gezond lichaam. Het is een gelukkig ver schijnsel, dat steeds meer ouders en verzorgers doordrongen raken van deze gedachte en men overal een streven ziet om de lichame lijke opvoeding dienstbaar te maken aan de vorming van de complete mens. Ouders en verzorgers te Schoorl hebben dezer dagen hun pupillen in actie kunnen zien en een idee kunnen krijgen hoe hier de licha melijke opvoeding ernstig wordt nagestreefd. Het 24 nummers tellende pro gramma werd geopend met de opmars en de vaandelgroet. Het leverde als steeds weer een prach tig gezicht al die glundere ge zichtjes, met hier en daar een ernstig of zenuwachtig adspirantje. In vlot tempo volgden oefe ningen aan ringen, bank, rek, brug, vrije oefeningen, grondgym- nastiek, paard enz. enz. elkander op. Alles werd even correct uit gevoerd en beloofde veel voor de toekomst. De voorzitter, de heer K. P. Zuurbier, zei de leidster Mevr. T. Slot-Ens hartelijk dank voor het vele, dat zij voor de jeugd had gedaan en richtte verder woorden van waardering tot Mej. A. v. d. Oort, die ook steeds klaar stond voor de jeugdige gymnasten. Bloemen zeiden de rest. Ook de jonge muzikale mede werker v. d. Oort werd niet vergeten. Al met al een goed geslaagde demonstratie, waarop Olympia met voldoening kan terugzien en die niet zal nalaten nog voor meerdere ouders een aansporing te zijn de lichamelijke opvoeding van hun pupillen toe te vertrouwen aan Olympia. ZONDAGSDIENST ARTSEN BLAUWE N.V. AFDELING SCHOORL Bovengenoemde vereniging be legde Maandag haar jaarverga dering. Jaarverslag Secretaresse werd goedgekeurd evenals finan cieel verslag van de penning meester. Mevrouw Roos-Breed trad af als voorzitster en stelde zich niet meer beschikbaar. De heer G. J. Brouwer werd tot voorzitter gekozen en de heer Meyer tot bestuurslid. De overige bestuursleden t.w. de hr Zander, penningmeester. Mevrouw Bant, secretaresse en Mej. Overhoff bleven in functie. 17 Februari is er een openbare filmavond bij Schuijt, waa.over nadere mede delingen in De Duinstreek zullen volgen. Het ledental was met twee vooruitgegaan. Voor uw BLOEMEN PLAATSELIJK COMITÉ VAN GEREPATRIEERDEN In verschillende plaatsen van ons land, waar evenals te Schoorl gerepatrieerde gezinnen zijn onder gebracht, zijn plaatselijke comite's opgericht, welke tot doel hebben om tezamen met de Overheid de gerepatrieerden uit Indonesië, die veelal volkomen vreemd staan tegenover de nieuwe omgeving, waarin zij zich geplaatst zien, te helpen bij hun aanpassing in het maatschappelijk en cultureel leven hier te lande. Deze comité's zijn min of meer een afspiegeling van het Centraal Comité van Kerkelijk en Parti culier initiatief voor Sociale Zorg ten behoeve van Gerepatrieerden, dat zich te 's-Gravenhage heeft gevormd. Te Schoorl heeft zich thans ook zulk een comité gevormd. Het stelt zich gaarne ter beschikking voor het geven van adviezen en het plegen van overleg in alle gevallen, waarin gerepatrieerden daaraan behoefte voelen. Vooral op het gebied van huis houdelijke voorlichting meent het Comité een nuttige taak te kun nen verrichten, want juist op dit punt zullen velen, die voor het eerst uit de Tropen in Nederland komen vreemd staan. Doch ook op een ander gebied, zoals onderwijs, arbeidsbemidde ling, geestelijke voorlichting, her scholing enz. staat het comité met voorlichting gaarne ter beschik king. Het Comité is samengesteld als volgt; Mr C. A. J. Jochems, Burgemeester te Schoorl, Voor zitter, adresGemeentehuis. De ledenMw. W. Jansen- Breevaart, Schoorl, Duinweg C 83, Mw I. Risselada-Heringa, Groet, Hereweg A 37, Ds. C. M. de Jong, Schoorl, Duinweg C 76, Pastoor H. A. J. Drost, Catrijp, Pastorie, W. Bant, hoofd o.l. school te Groet, Wagenmakers- weg A 154, F. G. J. Maeijer, hoofd der R.K. school te Catrijp, Hereweg B 30, P. J. C. Maars, hoofd der o.l. school te Schoorl, Laanweg C 156. B. N. Bax, hoofd-inspecteur van politie, die onlangs uit Indo nesië is teruggekeerd,adres: Hotel „Klein Zwitserland". C. J. Schou ten, Ambtenaar Sociale Zaken, gemeentehuis, secretaris van het Comité. Gerepatrieerden worden ver zocht zich in voorkomende ge vallen tot een der leden of de Voorzitter te wenden en zullen daar gaarne welkom zijn. Hulp aan Vluchtelingen in West-Duitsland Evenals in andere gemeenten heeft zich ook te Schoorl thans een actie-comité gevormd, dat zich ten doel stelt om hulp te verlenen aan de vluchtelingen in West-Duitsland met name in Niedersachsen. Dit comité, dat bestaat uit de zelfde personen als degenen, die zitting hebben in het plaatselijk comité voor gerepatrieerden, heeft het voornemen op Donderdag 8 en Vrijdag 9 Februari a.s. een huis aan huis inzameling te hou den van kleding, schoeisel en speel goed. Overigens zullen de. gemeen tenaren door middel van een huis aan huis te verspreiden circulaire hieromtrent nader worden geïn formeerd. NOTARIAAT SCH00RLDAM Met ingang van 1 Februari heeft Notaris F. J. M. Pinxter het Notariaat te Lisse aanvaard. Met ingang van die datum is benoemd tot waarnemend Notaris de Wel- Edel Gestrenge Heer R. A. P. Roozen uit Haarlem, candidaat- notaris te Amsterdam. DUINRANDERS-HUGOBOYS2-2 Ofschoon velen in het begin vreesden, dat de Duinranders wel het onderspit zouden moeten del ven tegen de zwaarder gebouwde gasten, wisten ze toch stand te houden en gelijk spel te bereiken. De Hugo Boys waren in het begin de sterkeren en wisten dat een kwartier vóór de rust in een doelpunt uit te drukken 0-1. Toen even later de Duinranders een corner kregen te nemen, plaatste Gerr. Kooy de bal scherp voor doel en maakte de rechtsbinnen Meteman de gelijkmaker met in te koppen 1-1. Na de rust werd het spel, dat intussen sportief bleef, wat forser en leek het alsof de gasten „dik" zouden winnen. Maar fortuna be schikte anders. Na een vrije trap ontstond een doelworsteling, die de Duinranders de leiding bracht 2-1. Hierna zetten de Hugo Boys alles op alles. De gelijkmaker zat in de lucht en kwam dan ook spoedig. Een door de achterhoede van de gastheren onvoldoende weggewerkte bal kwam bij de rechtsbuiten van de gasten en doordat de keeper zich verkeerd had opgesteld, kon de tegenpartij over hem heen schieten 2-2. Er werd nog fel gestreden om het winnende doelpunt, maar het bleef 2-2. BRIDGE CLUB „SCHOORL" Uitslag wedstrijd 29 Januari A 1 Half. Jonker 50 2 Bekker-Beeldman 49,5 3 Pinxter-Diderich 45,5 4 Half-Jes 42,5 5 Mevr. Arpeau- v. Twuyver 42,5 6 Visser-Nieuwland 42,5 7 Mevr. Bouman-Mosch 35,5 8 Mevr. Trip-v.d. Hoef 28 B 1 Haasbroek-Stam 67 2 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 63 3 Koeten-Mosch 60,5 4 Fam. Repko 60 5 v.d. Lelie-Hubelmeijer 56 6 De Jong-v. Buren 54,5 7 Fam. v.d. Linde 53,5 8 Fam. Kuiper 51,5 9 Mej. v. Oosten- Mej. Haring 47 10 Oud-Hart 27 waar is dat „ding" Ditmaal niet vanuit die kist van Ger de Roos maar als ant woord op de vraag van vele kanten, waar toch „De Ijsbeer", het groepje stuifduinen, in de Schoorlse duinen liggen Wel, aan de Munnikenweg van Schoorl naar Schoorl aan Zee, daar waar de klinkerbestra ting eindigt en het asphaltgedeelte begint. Ongeveer 200 m de hoek om, dan ziet U rechts een hei vlakte. Ten Oosten daarvan ligt „De Ijsbeer". Nog geen twee jaar geleden schreeuwden we aan de duinkant om water en hebben we nu al teveel Zelf geloof ik, dat we blij mogen zijn dat er zoveel regen gevallen is. Vroeger waren er altijd natte duinpannenNiet alleen in 't duin, ook in andere delen van ons land kent men zulke onvoorziene tegenslagen. Het koolland kent die ookHoe lang zal het duren, voordat het water doorgedrongen is tot in het reservaat waterleidingterrein. Enkele bronnen heeft men n.l. moeten stilleggen omdat daar het water brak werd, en alleen de bovenste laag van zo'n reservoir, 60 m diep, geeft n.l. zoet water. Vandaar dat P.W.N. nu elders zoekt en al in de rand van „De Pan" water opboort. Onze Maatschappij vraagt veel van de natuur, en wat het zwaarst isAllebei zijn nodig, water en recreatieoordenWater och, je draait maar aan de kraan, en nooit denkt iemand hoeveel km dat al afgelegd heeft en hoe diep dat uit de grond omhoog gehaald moet worden! Dan nog de reinigingsweg door bassins, luchtbaden enz. Ja, ook ons drink water wordt aan de lucht bloot gesteld. Vandaar de sproeiers, die het grootste gedeelte van het ijzer aan het water onttrekt. Vaak ergeren we ons aan de mooie paden die de P.W.N. aan legt, maar wij weten dat ook de P.W.N. de oude hoekjes, zo enigszins mogelijk, ongerept zal laten. De oude hoekjes worden anders schaars, het recreatieoord voor natuurliefhebbers wordt ook kleiner. Die honderden, neen, duizenden dan, die onze duinkant bezoeken, hoe doen zij dat? Voor de oorlog kwamen de stads mensen naar buiten en huurde men een kamer in hotel of pension, of ze kwamen kamperen. Ook de jeugd ging kamperen en dikwijls in groepen. In Bergen gedroeg men zich niet als goede kampeerders en tenslotte werd het verboden. Schoorl maakte echter de evolutie mee, eerst met tenten en langzamerhand ver anderden die in echte zomerse huisjes, met veel comfort. Maar de echte kampeerderhij heeft hier in onze dorpen geen ruimte meer. Juist zij zijn de mensen, die als kampeerder hun sporen verdiend hebben. Het zijn meren deels mensen met een kampeer- paspoort of zelfs kampeerbewijs. Voor een paspoort moet men een examen afleggen en van de kampeerbewijzen zijn er maar 'n 700 uitgereikt. Deze laatste mensen zijn het, die met hun goede uitrus ting aan al die huisjesmensen een voorbeeld kunnen geven. Het is niet te verwonderen, dat een kampeerterreinhouder liever één huisje een heel seizoen op zijn terrein heeft, dan zo nu en dan een tent. Iemand die zo'n tentje op de fiets meeneemt en 't zo neerzet zonder er een slotgracht om te graven, is een goed kam peerder, is tourist, maar bovenal zuinig op de natuur! Als hij z'n plekje verlaat doet hij 't zo, dat men het niet zien kan, dat er 'n tent heeft gestaan. Zeer terecht staat er in „Goed Kamp", het boekje over kamperen van de A.N.W.B.„Kamperen is de kunst van het nietsdoen, maar om het stijlvol te doen". Zag U wel eens een 45-jarige, die met een rugzak op ergens kwam aan wandelen en op dat aardige plekje 20 minuten later gezellig voor een 4 persoons tent zat en een eitje bakte. Hij verwachtte gastenJa, dat is kamperen. We zullen proberen ook voor de echte kampeerder ook in onze omgeving een boekje te vinden. J. IVANG NIEUWE KOFFIEBON Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Gra- venhage heeft bon 488 Algemeen (A- en B-kaart) en bon 496 Algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 2 Februari 1951 worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 17 Februari 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bonaanwijzing eerst op 15 Maart 1951 zal plaats hebben. ttetkUad DE DUINSTREEK Li. r 4 Februari Dokter POOT, Telefoon 2423. □□□□Qd Bloemenmagazijn „Carpe Diem" Schoorl Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1