Moderne Zeerovers CicUeifyi y IC<MMue,toifyUiq> BERGEN HETELUCHT-KACHEL Fa. J. SMIT Jr., /Jeeapefeife? Administratiekantoor JOH. BR0ERE KALENDERS EUGÈNE Kapsalon „URSEM" Hakeus 1145.- Bergen UITVOERING Nieuwe Verkeerswet 1951 en slopen nodig? Co&atrt- en Atotusententsfye&etsckap »ELCK WAT WILS« Hoe daag- ik voor mijn Rijexamen Storingen GEBR- SCHOEN Het adres van vertrouwen Ofitumitip fteefiiOMkt Kinderverhaal VOCAAL, en INSTRUMENTAAL CONCERT OOK NU EEN E. M. JAARSMA Café-Restaurani t HARGER HOEKJE G. KLOP, Hargen - Teleloon 2 54 TER GELEGENHEID VAN HET 25-JARIG BESTAAN Boekhandel C. OLDENBURG, Schoorl - Telef. 268 Radio en Electro Technisch Bureau MEIJER, FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN PLOMPER VERHUIZINGEN door geheel NEDERLAND Boekh. C. Oldenburg, Schoorl Stofzuigers MEIJER, Aan de SPITS T. VAN DIEPEN - Vlug laadden ze ze in een roeiboot en brachten ze naar Roger's schip. Dit gebeurde onder luide juichkreten van de deugnieten. f i' Wij geven als reclame alleen Zaterdag V2 kg. Spruiten 25 l/2 kg. Witlof 25 en een mooie Bloemkool 50 Wij hebben nog een beetje goedkoop FRUIT f f f f f f 4 kg. Sterappelen 4 kg. Moesappelen 4 kg. Handappelen 3 kg Cox Orange 3 kg. zoete Appelen 2 kg. Roodstovers cent cent cent 0.a. 1.— 1.— 1.— 1.— 1.— 1 Dit alles konden Tom en Charles duidelijk zien vanaf hun plaats aan de mast. Maar hun hart sloeg wild in hun keel, toen ze zagen, dat de schurken zich gereed maakten, op „De Meteoor" te schieten. „Ze zullen toch niet op een hulpeloos schip durven te vuren?" sissen van een granaat en het dacht Tom. Maar juist op dit gedoemde schip begon te kantelen, ogenblik schreeuwde Roger een commando. Een flikkering, het Als extra reclame geven wij alleen deze week 1 kistje inh. 10 kg. mooie bewaar Goudreinetten voor slechts f 3.50. Alléén in „De Goedkope Groentenhal", Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 2 ons heerlijke gesneden soep groente kunt krijgen voor 25 cent Dirigent JAC. KORT op Donderdag 8 Februari 1951, des avonds 8 uur in de concertzaal van „De Rustende Jager". MedewerkendenZANGKLAS I van het KINDERKOOR o.l.v. Mevr. MOREE-DOL Aan de vleugelJOEP SCHREURS en JAC. KORT. Tekstboekjes (tevens bewijs van toegang) a f 1.50 (inclusief belasting) en toegangsbewijzen voor kinderen beneden 16 jaar a f 0.50 (inclusief belasting) bij boekhandel De Haan, bij de leden en aan de zaal. Plaatsbespreken op de dag van het concert des middags 2 3 uur aan de zaal a fÓ.10 per plaats. voor iedere beurs compleet met vloerplaat In onafbrandbare gemoffelde uitvoering. Zuinig Sierlijk Doelmatig Grote capaciteit Uit voorraad leverbaar Ruïnelaan 11 - Tel. 2466 ZATERDAG 3 Februari a.s. van met volledige vergunning, diverse dranken, ook verkrijgbaar per maat. Komt U eens kijken 1 Deze dag iedere bezoeker een GRATIS consumptie Beleefd aanbevelend, op Zaterdag 10 Februari in het café van de heer J. HAKOF te GROET. Medewerkenden zijn De Radio-Guitaristen „DE CALOEA EILANDERS'' het Accordeon-duo „LES COUVENT" met Miep Ruygh, Tiny van Klooster, Jan Kroonen en Tiny Kroonen-Kieft Accordeon - Xylophoon Tapdance. Entree f 1.50 (belasting inbegrepen). Aanvang 8 uur precies. B A L N A Vanaf heden kaarten verkrijgbaar aan de bekende adressen. Samengesteld door C. M. DE RIDDER, Chef van de Verkeerspolitie te Groningen en J. H. SMITH, Gep. Hoofdcommissaris van Politie, Oud-Inspecteur van Politie te 's-Gravenhage. In dit werkje vindt de Candidaat-bestuurder alles, wat hij moet kennen voor het Rijbewijs. Door het inwerking treden, per 1 Jan. 1951, van de nieuwe Wegenverkeerswet, is het ook voor hen, die reeds een rijbewijs volgens de oude wet bezitten, uiterst noodzakelijk zich op de hoogte te stellen van de nieuwe borden en verkeers- voorschriften. Zijn deze laatsten hiermede niet bekend, dan kunnen zij gedwongen worden opnieuw examen te doen, met alle gevolgen van dien. De prijs van dit boekje is slechts f 1,90. Verkrijgbaar bij r.,, Ir.- m» i Ook alle kleine apparaten Licht, IVraCht, JVlUZieK REPARATIES met spoed maar goed Ruïnelaan 3 Telefoon 2514 Bergen 13 Westfries streekverhaal keer Dat hoefde ze geen tweede keer te zeggen, want binnen een seconde had hij zijn armen om haar heen geslagen en zoende hij haar opnieuwen toen nog eensen toen nog een keer Tot ze er g'enoeg van kreeg. Zacht, maar beslist werkte ze zich uit zijn omhelzing los en ging rechtop zitten. „Nou," zei ze tenslotte, trachtend haar kapsel weer in orde te brengen, „je durft het. hoor. Het is van het ene uiterste in het andere." I Hij keek haar een beetje beschaamd aan. „Ik weet zelf niet, I hoe ik daar opeens toe kwam," verontschuldigde hij zich. „Weet je, jij bent altijd zo vriendelijk tegen me geweest, van de eerste dag af, dat ik bij jullie werkte. Ik heb je al lang be wonderd, maar vanavond, toen je zo naast me lag, kreeg ik opeens een neiging om je te zoenen." „En dat deed je dan ook maar meteen, op gevaar af, dat ik je daarvoor een tik om je oren zou geven. „Ja, dat dacht ik ook, toen ik je de eerste zoen had ge geven. Ik dacht: straks vertelt ze het aan haar vader en dan schopt die me de deur uit en ben ik gelijktijdig m n betrekking ook kwijt." „Nu," antwoordde ze luchtig, ..zo'n vaart loopt het niet. Maar wees verstandig. Laat thuis alsjeblieft niets merken, want dan kon je wel eens gelijk hebben. Vader is een beste man, maar hij is van mening, dat ik met een boer moet trouwen, omdat hij geen zoon heeft. Dat vindt hij al heel erg. En als hij iets zou merken van een verstandhouding tussen ons „Gek," zei hij opeens, „dat jij zo heel anders bent dan je zuster." „O, Nel, ja, dat is net een halve jongen. Als je het ge waagd had om Nel een zoen te geven, had je kans gehad, dat ze je de ogen uit je hoofd had gekrabd. Die leeft alleen maar voor de boerderij." Ze stonden op, want het begon al aardig donker te worden. „Ik denk," zei ze tenslotte, „dat je er toch verstandig aan zult doen, om maar weer via de dijk naar huis te fietsen. We moeten thuis niets laten merken. Dan ga ik wel door het land Ik weet de weg en dan ben ik nog eerder thuis.' „Ik vind het best," antwoordde hij, „maar dan eerst nog een zoen „Jij hebt de smaak beet, geloof ik," antwoordde ze lachend, maar ze nam toch zijn hoofd tussen haar handen en kuste hem hartelijk terug. HOOFDSTUK 9. Aan het einde van de derde week, in de nacht van Donder dag op Vrijdag, werd Wim opeens wakker. Dat gebeurde haast nooit. Ongetwijfeld was hij ergens wakker van gewor den. Aandachtig luisterde hij. Het was nog donker, hoewel in het Oosten begon het al iets te dagen. Het wekkertje op de tafel wees ruim half vier. Wat was dat toch voor een lawaai, dat hij hoorde? Hij richtte zich half op en luisterde ingespannen. Dat waren vliegtuigenjadat was het! Vliegtuigen! Nu ja, dat gebeurde wel eens meer 's nachts. Af en toe las je wel in de krant, dat onbekende vliegtuigen over Nederland hadden gevlogen, voornamelijk des nachts. Dan was er een dag daarna bericht in de krant, dat de Nederlandse regering een protest had verzonden wegens schending van de neutrali teit. Och, dat gaf immers allemaal niet. Ze deden toch precies wat ze wilden, die oorlogvoerende landen. Ja, ze zouden zich wat van zo n klein land als Nederland aantrekken Maar dit was toch wel een beetje verontrustend. Dat lawaai bleef maar, net alsof er een heleboel vliegtuigen tegelijk over gingen. Jeetje, misschien was Duitsland wel een groot lucht- offensief tegen Engeland begonnenof omgekeerd BangVerroest, daar ergens schoten ze zekerOf was dat een bom^Vat drommel er zou toch niks loos zijn In de krant van gisteravond had al gestaan, dat de toestand nu niet bepaald prettig was. Dat oppikken en vastzetten van die 21 N.S.B.-ers was ook al niet bepaald gedaan, omdat niks geen kou aan de lucht was Naast hem, in het andere afgeschoten zoldervertrek, hoorde hij Broeksma snurken. Hemel, dat die vent door alles heen sliep Beneden hoorde hij ook gestommel. Daar waren ze zeker ook wakker geworden. Weet je wat, hij ging eens poolshoogt nemen. Prettig voelde hij zich niet en van slapen zou toch niets meer komen. Vastberaden slingerde hij zijn benen over het ledikant heen en in een minuut tijds had hij broek, sokken en overhemd aan. Eens even naar beneden om te horen, wat ze er daar van dachten. Voorzichtig, op de tast naar de leuning zoekend, liep hij de donkere trap af. In de woonkeuken was alles nog in het duister gehuld, maar toen hij naar buiten wilde gaan, zag hij in de deur-opening de boer met een zijner knechts. „Zo, schilder", zei de boer ernstig, „ook wakker geworden van de herrie?" „Ja, al een poosje. Ik vertrouw het niet erg. Wat zou er aan de hand zijn?" „In ieder geval niet veel goeds," voorspelde Blauwboer. „Heb je die bommen horen vallen?" „Ja, ik heb wel zoiets gehoord, maar Bang... bang... bang... „Daar heb je het weer. Dat is de richting van Amsterdam. Ik vrees, jongens, dat wij de poppen aan het dansen hebben... „Zet de radio eens aan, boer. Wellicht, dat we dan wat wijzer worden," adviseerde Wim. „Mens, om kwart voor vier is er toch nog geen radio," meende de knecht. „Nee, maar als er oorlog is, dan hoor je het zeker door de radio." „De schilder kon wel eens gelijk hebben," zei de boer en liep naar binnen, gevolgd door de beide anderen. Het radio toestel stond in de voorkamer, waar men in de regel alleen s Zondagsmiddags zat. Het toestel stond in de week voorna melijk aan voor de weerberichten en de berichten voor de land- tuinbouw. Blauwboer hield niet erg veel van radiomuziek en zijn vrouw evenmin. De boer draaide de knop om en de schaalverdeling begon te gloeien. Toen enkele seconden later hoorde men de opgewonden stem van de omroeper: „Waarschuwing! Let op voor parachutisten! Op verschillende plaatsen in het westen van het land, voornamelijk in de omgeving van Den Haag en Rotterdam, zijn parachutisten gedaald, deels in uniform, deels burger. Hier is een bericht van de luchtwachtdienst in Gor- cum: een formatie van negen Duitse bommenwerpers beweegt zich in Noordwestelijke richting. Boven Schiphol is men thans in gevecht met drie Messerschmidt's, die bommen uitwerpen. Ook boven het vliegveld Welschap bij Eindhoven bevinden zich thans enkele bommenwerpers. En hier is nog een bericht van Den Helder: Twee Heinkel's werden zo juist afgeschoten en zijn in het Marsdiep neergestort. De vier andere toestellen zijn in Zuid-oostelijke richting vertrokken De mannen keken elkaar aan. En knikten. „Dat is oorlog, jongens," zei de boer somber. „Ik zal de vrouwen roepen. Het is beter, dat ze er uit zijn. Er kan nu van alles gebeuren." Dat vond Wim ook en hij liep weer naar zolder, waar hij Broeksma vrij ruw wakker maakte. „Kom d r uit, man, riep hij ongeduldig uit, „er is oorlog!" Broeksma was in een minimum van tijd klaar wakker. Hij richtte zich half op en keek Wim ongelovig aan. „Wat klets je nou?" riep hij verstoord uit: „oorlog?" „Ja, we hebben het al gehoord door de radio. De moffen bom barderen ons land alsöf het koekdeeg is. Kom op, man, voor alle veiligheid naar beneden!" Meteen liep hij naar zijn eigen vertrek, kleedde zich verder aan en pakte voor alle zekerheid zijn overige bezittingen in, zo dat hij, in geval van nood, alles in één keer kon meenemen. Oorlogdat mankeerde er nog maar aan Beneden was alles al in rep en roer. Het was nog geen vier uur, maar allen waren al aangekleed en liepen in de grote woon keuken door elkaar. De twee jongste knechten van Blauwboer hadden zich in hun opknapperspak gekleed en dronken vlug een kop koffie, die de boerin in allerijl had gezet. Ze moesten weg. Toen ze vertrokken waren ze renden langs het raam en Wim keek hen met verbazing na, legde Jannie uit: „Ze zijn bij de B.V.L. en moeten nu naar het gemeente-huis in de Midden- Beemster." „Waarom?" vroeg Wim, niet-begrijpend. Jannie haalde haar schouders op. „Weet ik niet. Misschien moeten ze nu ook wel vechten." Bij het woord „vechten" huiverde Wim en dacht opeens aan zijn broer Cor, die in Brabant was. „Mijn broer is ook in dienst," zei hij. „Die zit misschien al midden in de oorlog." „We moesten maar gauw een stukje brood eten," besliste de boer vastberaden, „en dan met spoed aan het melken. We komen nu opeens twee man tekort, dus zal er aangepakt moeten wor den." Goeie, dat is waar ook, dacht Wim. Twee knechten minder. En dat op zo'n groot bedrijf. Op hetzelfde ogenblik kreeg hij een inval. „Als wij soms helpen kunnen, boer, ergens mee, dan laten we de schilderij voorlopig maar even rusten. Uw bedrijf gaat ten slotte voor. Misschien kunnen wij wel het een en ander doen Blauwboer, die net een hap brood genomen had, dacht een ogenblik na. „Dat is misschien zo gek nog niet," zei hij waar derend. „Met mijnheer Zwarts maak ik dat wel in orde voor jullie. Er is altijd wel wat te doen. Moeder, je moet vanmorgen maar meehelpen melken," vervolgde hij rustiger, „dan moet Jannie maar in huis blijven. Met Broeksma. Er moet een man in huis zijn, als er wat aan de hand is, waarschuw je ons on middellijk." „Best, boer," antwoordde Broeksma. Wim trok met de anderen mee naar buiten. Nel, in haar vuile blauwe overall, ging hem voor naar de varkenshokken, gaf hem het benodigde gereedschap en zei, dat hij de mest maar naar buiten moest rijden. Daarna zouden ze samen de varkens gaan voeren en als hij dan goed keek hoeveel er klaar gemaakt werd en hoeveel ieder varken kreeg, kon hij dat voorlopig alleen doen. Wim knikte, maar half in zijn schik met de opdracht. Hij was natuurlijk veel liever met Jannie alleen op de boerderij gebleven, maar hij begreep best, dat Blauwboer daarvoor de oudere Broeksma gekozen had. Gelukkig kwam de melkauto pp tijd de bussen halen. Blauw boer had reeds de veronderstelling geuit, dat die wel eens weg kon blijven, maar deze vrees bleek ongegrond. Dank zij de hulp van de boerin waren de koeien op tijd gemolken en de melk ging op de normale tijd naar de fabriek. Broeksma, die van alle markten thuis was, had intussen het radiotoestel naar de woonkeuken gebracht en daar een nood- antenne vervaardigd. Nu behoefde men niet aldoor naar de voorkamer te gaan om de berichten te horen. Met ontroering luisterde men naar de proclamati van Konin gin Wilhelmina, waarin Zij meedeelde, dat Duitsland in de af gelopen nacht ons land was binnengevallen met een grote leger macht en zo onze nauwgezette neutraliteit had geschonden. Zij verwachtte, dat iedereen in het land zijn plicht zou doen Allen hadden het eten laten staan en doodstil was de bood schap aangehoord. Jannie had tranen in de ogen en Wim kreeg een raar gevoel over zich. Hij kuchte eens en boog zich voor over om zijn koffie te roeren. Oorlog of geen oorlog, op de boerderij moet het werk door gaan. En alles, wat op „Bouwlust" werken kon, ging die dag aan de slag. Wim slaafde en zwoegde met de anderen, reed de ene kruiwagen mest na de andere uit de varkensstal en klemde zijn lippen op elkaar als hij zijn rug strekte. De ongewone arbeid deed menig zweetdruppeltje vallen en eens, toen hij in de spotten de ogen van Nel blikte, kon hij niet nalaten te zeggen: „Dat had je toch niet gedacht, hè, van zo'n stads schildertje? Je ziet, als het er op aan komt, zijn wij nergens te beroerd voor." Maar daarop had ze geen antwoord gegeven. Ze was, met dezelfde spottende blik in haar donkere ogen, naar buiten gegaan en Wim haalde zijn schouders op. Van die kon je ook nooit hoogte krijgen. Wat een verschil toch met Jannie... zijn Jannie... Tegen de middag kwam de melkrijder de lege bussen terug brengen. Die zou Wim nu schoonmaken en als een volleerde boerenarbeider nam hij de bussen van de chauffeur in ontvangst, met het briefje, waarop de geleverde hoeveelheid melk stond. „Nou," zei de melkrijder tussen de bedrijven door, „in de stad is het compleet een gekkenhuis. Haast niemand doet er wat. En ze hebben alle N.S.B.-ers al opgehaald en die zijn in een school opgesloten en onder bewaking van de Burgerwacht gesteld. En de tram reed ook eerst niet, maar nu toch weer wel. Alle scholen zijn gesloten. Maar dat is niet erg. De kinderen zouden vandaag toch Pinkstervacantie gekregen hebben „Heb je nog wat nieuws over de oorlog gehoord?" De chauffeur haalde zijn schouders op. „Je hoort zoveel zeg gen," zei hij. „In Rotterdam, daar moet het nogal heet toegaan. Op de Maasbruggen, zeggen ze. Allemaal parachutisten. En ze zijn al tot bij Arnhem. De grote Rijnbrug hebben ze vanmorgen ook in de lucht laten vliegen. Maar wat er allemaal van waar Stoomwasserij Visscherslaan 11 Telef. 3712 ALKMAAR Hertenlaan 6, Bergen, Tel. 2697 VERZORGT UW Somber gestemd keerde Wim met de bussen naar de boerderij terug. Hij stroopte zijn mouwen op en ging aan het boenen, alsof hij dat z'n hele leven al gedaan had Na het avondeten had Wim net een gevoel, alsof hij gerad braakt was. Goeie genade, wat was dat zwaar werk. Dat moest je toch wel van jongsaf gewend zijn. Het weer was zeldzaam mooi en zelfs warm geweest voor de tijd van het jaar. Nu zat de hele familie buiten, aan de zijkant van de boerderij met het raam open, zodat de berichten van de radio gehoord konden worden. Over de Purmerenderweg raasde zo nu en dan een militaire auto. Van de twee knechts, die die morgen vertrokken waren, was bericht gekomen, dat ze voor lopig in de Midden-Beemster bleven. Ze moesten daar met enkele anderen het gemeentehuis bewaken. Die kwamen dus de eerste dagen niet terug. (Wordt vervolgd) tegen halve prijs alle bekende betere merken in voorraad. VERKOOP - INRUIL - REPARATIE Ook op onze prettige conditie. Ruïnelaan 3 - Telef. 2514 - Bergen Telefoon 2104 Enigste ter plaatse Wij hebben een grote sortering prima kwaliteiten en de prijzen zijn voordelig. Ziet de etalage Stationsstraat 5 - Bergen Telef. 2659

De Duinstreek | 1951 | | pagina 4