Weekiiod ft ff RAADSVERGADERING SCHOORL VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 28c JAARGANG No, 6 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN De Raad kwam Woensdag avond onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens in openbare zitting bijeen. De voorzitter deelde mede. dat was ingekomen een besluit van toewijzing aan de gemeente van onteigende gronden die op naam stonden van de Staat der Neder landen in het belang van de wederopbouw. De gemeente zal hierover rente moeten betalen, zolang ze niet verkocht zijn. We hopen ze gauw weer kwijt te zijn, aldus de voorzitter. Waar het hart vol van is, loopt de mond van over Het is nu eenmaal moeilijk te zwijgen over zaken, die ons ter harte gaan. B. en W. hadden in overleg met het comité van actie tot be houd van de tram het volgende perscommuniqué opgesteld, ter geruststelling van het publiek. Men zal zich herinneren dat kort geleden aan de gemeenteraad te Bergen (Nh.) een rapport van het Nederlands Economisch Insti tuut inzake de tramverbinding is aangeboden, waarvan de conclusies door de Raad zijn overgenomen. In dit verband delen Burge meester en Wethouders mede, dat binnenkort besprekingen zul len worden gevoerd met het Ministerie van Verkeer en Water staat over de wenselijkheid van behoud van een railverbinding met Bergen aZee, mede op de grondslag van 't rapport, dat het Nederlands Economisch Instituut aan de Raad van de gemeente Bergen heeft uitgebracht. Het Ministerie en de Directie der Ned. Spoorwegen hebben het gemeentebestuur verzekerd, dat stilleggen van 't personenvervoer in de huidige periode van kolen- schaarste in geen enkel opzicht bedoelt vooruit te lopen op de nader te nemen beslissingen ten aanzien van de railverbinding naar Bergen a. Z. Het gem. bestuur bepleit het vervangen van de hui dige stoomtramverbinding door een moderne dieseltram, terwijl daarnaast de tegenwoordige bus dienst van de N.H.A.D.O. op Alkmaar en Camperduin dient te worden gehandhaafd. De beide vervoermiddelen be dienen een geheel verschillende categorie reizigers: de N.H.A.D.O. bedient de bevolking van Bergen gedurende het hele jaar met een extra zomerspits naar Camperduin, de tram verzorgt het verkeer der zomergasten naar en van Bergen aan Zee. Het gemeentebestuur van Ber gen wijst er op, dat hier beoogd wordt een lichte dieseltram zoals in het buitenland reeds in groten getale op locaallijntjes wordt ge bruikt. Door dit soort railvervoer kan veel rendabeler en vlotter een onregelmatig verkeer worden bediend dan door autobussen, aangezien het veel goedkoper is een aanhangwagen aan de tram te haken dan een extra autobus te laten rijden. Het gemeentebestuur verzet zich, teneinde het natuurschoon en het typisch dorpskarakter zo veel mogelijk te behouden en omfinancieel-economischeredenen, tegen het aanleggen van 'n grote autoweg door het dorp en het natuurreservaat, waarlangs bussen zouden kunnen rijden naar Bergen aan Zee. De ijzeren baan verkeert in een zodanige staat, dat daarop een dieseltram het vervoer voor treffelijk kan bedienen en, mits efficiënt geëxploiteerd en ondanks het ongunstige verkeer met vele spitsen, behoorlijke bedrijfsresul taten kan afwerpen. Daarentegen zou een busonderneming die het vervoer naar zee behoorlijk zou bedienen een onrendabel bedrijf zijn. Deze onderneming zou zoveel autobussen moeten inzetten, dat 't bedrijf 'n deficit zo opleveren met als gevolg dat de onder neming met een te klein aantal bussen onvoldoende het verkeer zal bedienen. Het zou onverantwoordelijk zijn het bestaande railtraject op te breken en te vervangen door een kostbare weg, die het dorp zou bederven en waarlang een auto busdienst het vervoer naar en van Bergen a. Zee slechts gebrekkig zou bedienen. De aanleg van deze weg zou zeker meer dan f 700.000,vergen. Het gemeentebestuur zou er de voorkeur aan geven indien de Nederlandse Spoorwegen de ex ploitatie van deze dieseltram ter hand zouden willen nemen. Doch voor het geval dat de Ned. Spoorwegen daartoe niet zullen overgaan, heeft het ge meentebestuur na onderhandelin gen met een grote, reeds bestaande onderneming, die dergelijke trams reeds exploiteert, er voor gezorgd, dat een gegadigde voor exploitatie van de tramlijn Alkmaar-Bergen aan Zee aanwezig is. Dit feit is aan de Minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld. Naar de mening van het gemeente bestuur is het instandhouden van de railverbinding in alle opzichten verantwoord en, voor zover het van het gemeentebestuur afhangt, verzekerd. Het gemeentebestuur heeft in overleg met enkele rechtsgeleerde en economische adviseurs een exploitatie-project gemaakt, waar bij de belangen van de beide vormen van het vervoer (de tram lijn en de bestaande autobusdienst) gewaarborgd zijn. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen door enkele raads leden gaf de Burgemeester in aan sluiting hierop enige toelichting. Toen met de kolenschaarste de tramdienst plotseling werd ge staakt, lieten de Ned. Spoorwegen bussen van de N.Z.H. Vervoer maatschappij de verbinding Alk maar-Bergen a. Zee onderhouden. Deze bussen reden langs de Ko- gendijk. Om deze weg zoveel mogelijk te sparen en omdat men van mening was, dat in de win tertijd de gewone bus het vervoer wel af kon, hadden B. en W. de Ned. Spoorwegen verzocht hier mee op te houden. Als straks het wegdek het nodig maakt, dat er 14 dagen niet over gereden wordt, zou de Kogendijk over belast worden. Door de N. S. te wijzen op het ongewenste en onnodige van het rijden van de spoorbussen hadden B. en W. gemeend hun onderhandelings positie in genendele te schaden. Dr Hemelrijk vond het niet tactisch van B. en W. om, nu de Ned. Spoorwegen aan hun ver plichtingen voldoen, hen te ver zoeken de busdienst te staken of te beperken voor de duur van de kolenschaarste. Dan had Doktor Hemelrijk nog practische bezwa ren: de Firma Schalkwijk had te kampen met grote moeilijkheden en de bussen waren hierdoor vaak te laat, tot groot ongerief van de reizigers. Om deze reden had hij gemeend te moeten vragen, niét te voldoen aan het verzoek van B. en W. De hr Driessen vreesde nu dat de winterdienst nu definitief van de baan zou zijn. Dr Hemelrijk was van oordeel, dat de spoor bussen de Kogendijk niet bederven: zij rijden ééns per uur, zijn kleiner en kruisen elkaar niet. Zijns in ziens was er geen reden de spoor wegen te verzoeken maar op te houden. Verder oordeelde hij, dat op spitsuren de bussen van Schalkwijk overvol zijn en het vervoer niet kunnen verwerken. Hij sprak zich uit voor hand having van de diensten. Baron Taets van Amerongen stelde voor om straks als alle vervoer is aangewezen op de Kogendijk, de tram 'n paar weken te laten rijden. De hr Broersma vond het een onelegante houding van de N.S. om zonder overleg de tram stop te zetten en een busdienst in te leggen, waarom Bergen niet ge vraagd had. Hij vond het on tactisch van B. en W. om in te grijpen en meende dat het protest van Dr Hemelrijk een vreemde indruk naar buiten moest geven. Mr Sluys merkte nog op, dat niet is geprotesteerd, maar ge ijverd voor spoorbussen, daarmee te kennen gevende dat de tram moet blijven. De voorzitter meende, dat voor de enkele weken, dat de Berger- weg gespaard moet worden, wel een regeling voor de Kogendijk zal zijn te treffen. Nog eens het vliegveld De voorzitter deelde mede dat het vliegveld te Bergen niet voor komt op de lijst van vliegvelden, die moeten worden hersteld zodat er grote kans is, dat die kwestie van de baan is. Met de voorgestelde prijzen van de uit te geven gronden ge legen binnen het herbouwplan Bergen aan Zee ging de Raad accoord. De prijzen voor verkoop aan niet-herbouw-plichtigen zullen met 10 °/o worden verhoogd. De heer Broersma gaf in overweging de door de gemeente betaalde rente op de kopers te verhalen, daar het anders een schadepost voor de gemeente zou worden, als de grond niet spoedig werd verkocht. Met het voorstel tot het doen bouwen van 4 duplex-woningen aan de Jaap Weyandweg kon de Raad zich verenigen. Aankoop perceel Hoflaan 1 De heer Broersma zei zich te kunnen verenigen met het voorstel tot aankoop van dit perceel,, maar had bezwaar tegen de bestemming die B. en W. aan het pand dachten te geven. De kwestie huisvesting noemde hij urgent en daarom wilde hij het daarvoor bestemmen. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente ook andere ver plichtingen had en niet langer mocht toestaan, dat het Dorpshuis voor onderwijs werd gebruikt. De heer Broersma zei zich niet druk te maken over dit „krank zinnige" schooltje, voor hem ging huisvesting vóór. Dr. Hemelrijk meende, dat het perceel ook zonder aankoop door de gemeente, voor huisvesting kon worden be stemd, maar achtte aankoop wenselijk met het oog op de naaste toekomst. Ondanks de waarschuwing zo weinig mogelijk gelden te investeren, meende hij het onpractisch te mogen noemen deze koop te laten lopen. Baron Taets van Amerongen wilde het pand kopen maar met hypotheek. De heer Ellis vond dat de Bond van Gemeenten had moeten protesteren tegen het verlagen van het verplichte aantal leer lingen van 50 tot 40. Zijns in ziens werkte de Raad met deze koop het bestaan van dit z.g. Vrije Schooltje in de hand. Hij kon alleen met het voorstel accoord gaan als de exploitatie gegaran deerd was. Als de school geen garantie kan geven, aldus de voorzitter, dan gebruiken wij het voor huis vesting. De heer Sluis wenste ten slotte dat B. en W., aan wie indertijd de bevoegdheid was overgedragen om gemeente-eigendommen te ver huren, in dit geval daarvan geen gebruik zouden maken, maar het over te laten aan de Raad. Het voorstel tot aankoop werd hierna aangenomen. Gemeenterekening 1948 Tot leden van de commissie voor het nazien van de gemeente rekening over het dienstjaar 1948 werden benoemd de heren Broers ma, Maasen en Ellis. Kosten onderwijs B. en W. stelden voor het bedrag per leerling voor de openb. school van gewoon lager onder wijs te bepalen op f 23,70 per leerling en voor de openb. school voor uitgebreid lager onderwijs op f 45,53, alles inclusief f 0,75 per leerling aan administratie kosten. De heer Ellis uitte bezwaren. Zijns inziens was dat te laag ge raamd, waardoor de bijzondere scholen zouden worden benadeeld. De voorzitter wees er op, dat de kosten zo laag mogelijk waren gesteld en dat de onderhouds kosten waren bepaald op basis van de door bijzondere scholen gemaakte kosten. Doordat de openbare inrich tingen een te hoog bedrag was berekend, hadden dus de bijzondere scholen in vorige jaren te veel ontvangen. De voorzitter zei niet in het minste aan de gelijkstelling te willen tornen, en kon zich voor stellen dat voorstanders van bijzonder onderwijs protesteerden tegen een regeling, die h.i. na delig voor die scholen zouden zijn. Op voorstel van Dr. Hemelrijk werd ten slotte besloten de cijfers nog eens te bekijken vóór 1 Maart. Geld, geld, geld Als laatste voorstel prijkte op de agenda een voorstel van B. en W. om het maximum-bedrag, dat in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten mag worden opgenomen, met ingang van 1 Maart a.s. te verhogen van f 250.000,op f 500.000,—. Tengevolge van het vervroegd opvorderen van twee kasgeldleningen tot een bedrag van f 150.000—, zal per 1 Maart a.s. het restant-crediet nog maar juist voldoende zijn om in de lopende kasbehoeften te voorzien. Welke opzeggingen nog te ver wachten zijn? Nadat de Raad ook dit voor stel had aanvaard, stelde de voor zitter voor de rondvraag maar te laten vervallen om de heren de nodige nachtrust niet te ont houden. BERGEN - SCHAGEN: 0-2 Het was een levendige, boeiende wedstrijd tussen deze gelijkwaar dige elftallen. Helaas deed de wind, die schuin over het veld woei, nogal wat afbreuk aan het spel. Schagen begon direct agressief op te treden, waardoor de ver dediging van Bergen handen vol werk kreeg. Deze druk op het Berger-doel hield zoowat een half uur aan, een enkele maal onder broken door enkele gevaarlijke uitvallen op de Schager veste. De verdedigingen wisten echter voor lopig onheil te voorkomen. Bij een aanval van Schagen werd de l.back van de thuisclub, Arie Urbanus, geblesseerd en moest het terrein verlaten. De laatste tien minuten vóór de rust onder namen de gastheren enige ge vaarlijke aanvallen, uit een waar van bijna een doelpunt ontstond. Ondanks het harde werken van beide eiftallen bleef de score tot de rust dubbel blank. Na de thee kreeg Bergen het windvoordeel, doch dit ogen schijnlijke voordeel werd door de gasten gelogenstraftde bezoekers bleven het heiligdom van Bergen bestoken, maar de schutters ont braken. Ook de B.S.V.-ers kregen enige goede kansen, maar door te traag tempo in de voorhoede kon de Schager verdediging tijdig ingrijpen. Het vrij talrijke publiek had zich reeds bij gelijk spel neer gelegd. Maar de bezoekers gaven het niet op, bleven aanvallen en wisten plus minus acht minuten voor het einde B.S.V. de genade slag toe te brengen. Een hard schot op het Berger doel, door een der backs enigszins van richting veranderd, en doelman Timmerman was geslagen, 0-1. Schagen stelde zich nog niet tevreden met deze stand. Enkele minuten vóór het eindsignaal werd een kleine onachtzaamheid in de B.S.V.-verdediging afgestraft en de Schager midvoor bracht de stand op 0-2. Ondanks wanhopige pogingen van de thuisclub gelukte het niet meer om de eer te redden. Scheidsrechter Leguit leidde de wedstrijd rustig en correct. BEVORDERING Mej. C. C. Kleyberg, employé 2e klasse bij de P.T.T. te Ber gen is benoemd tot employé le klasse. BERDOS STICHT TRAININGSFONDS De Bergense voetbalvereniging Berdos organiseerde dit weekend een fancy-fair in de zaal van café Nieuwendijk: Berdos, dat momen teel is ingedeeld in de afd. Noord holland, moet weer in de K.N.V.B., maar daarvoor is training onont beerlijk. Maarwie zal dat be talen? De heer Tros, die namens het bestuur de aanwezigen wel kom heette, sprak de hoop uit, dat de fancy-fair zo'n schitterend succes zou worden, dat de baten het bestuur in staat zouden stel len een trainingsfonds te stichten. Spreker dankte de organisatoren voor de moeite, die zij zich had den willen getroosten om deze bazar mogelijk te maken en sprak de hoop uit, dat een druk bezoek hun alle voldoening zou schenken. Hierna was het woord of lie ver de daad aan de heer Onrust, ere-voorzitter van de zusterver eniging B.S.V., die het startschot zou lossen. Toen, om het te zeg gen met woorden van Paljas van Leon Cavallo „ging het spel be ginnen". Er was voor elck wat wils voetballers konden zich vermaken met voetbalspel, Nimrods konden hun hart ophalen bij het knallen der schoten, vissers konden hun krachten beproeven bij een nieuwe manier om een visje te verschal ken, er was gelegenheid om z'n beurs wat lichter te maken met touwtjestrekken, vliegbommen- sport, plaatgooien, speerwerpen, balwerpen, ringengooien, rad van avontuur enz. enz. 25 JAREN KLEINKUNST zilveren jubileum van „ELCK WAT WILS" Bij werken alleen kan de mens niet leven, evenmin als bij vrije tijd alleen. De combinaties arbeid- rust, inspanning-ontspanning, wer- ken-liefhebberijen maken het leven pas volledig. De vrije-tijd-beste- ding heeft o.m. overal geleid tot het oprichten van amateur-toneel gezelschappen, waarvan ons land er in 1948 ongeveer 3000 telde, die tezamen 40 a 50000 leden hadden, en ca. 10000 voorstellingen gaven voor 2'/2 millioen bezoekers. Groet zocht het ook in die richting, toen men daar een kwart-eeuw geleden het cabaret- en Amuse mentsgezelschap „Elck-wat-wils" oprichtte. Voor één gulden per paar was men lid en kon twee uitvoeringen bijwonen. De repetities werden gehouden bij de leden thuis en werden onvergetelijke avondjes: met ge noegen denkt men nog aan de uurtjes doorgebracht ten huize van Jan Hoogland en Dieuw Bareman. In latere jaren ver anderde dit en trad de club op tegen entrée. De tijd van een kwartje per uitvoering was voorbij. Ook buiten Groet lieten zij zich horen. Vooral na de oorlog, toen het publiek andere eisen stelde, onderging de club veel verande ringen. Medewerkers kwamen, medewerkers gingen. Aaf Nottel- man, Gerie Vriendjes, Tr. Snip, de heer en mevr. Huygens, M. Lau e.a. verdwenen, maar de kern bleef: C. Hoogvorst en S. Gutker, die indertijd het succes nummer „De Poppenkast" brach ten, bleven Elck-wat-wils trouw. Zaterdag zal „Elck-wat-wils" zijn zilveren jubileum vieren en zal het weer feest zijn in Groet. Mr BERKHOUWER SPREEKT VOOR DE V.V.D. Op Woensdag 14 Februari a.s. des avonds te 8 uur zal in De Roode Leeuw te Schoorl een vergadering worden gehouden om te komen tot oprichting van een afd. Schoorl van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (V.V.D.). Als spreker zal optreden Mr. Dr. C. Berkhouwer van Alkmaar met het onderwerp „Vrijzinnige politiek". Voor be langstellenden is de toegang vrij. Bond voor Staatspensionnering en DE FLIEREFLUITERS De toneelzaal van Nic. Schuyt was tot het laatste plaatsje bezet, toen de heer v.d. Garde Jr. het podium besteeg om de grote schare belangstellenden 't welkom toe te roepen. Hij wendde zich daarbij in de eerste plaats tot de ouderen, waaronder ook de 84- jarige Piet Greeuw, een algemeen bekende persoonlijkheid in Schoorl, die vanaf de oprichting lid is geweest van de Bond voor Staats pensionnering. Spreker achtte het niet nodig om met veel woorden propaganda te maken voor de Bond, die hier reeds lang een goede bekende is. Alleen spoorde hij de jongeren krachtig aan om zich achter het vaandel van de Bond te schareneen krachtige organisatie vindt licht gehoor, maar de stem van de enkeling is gelijk die des roependen in de woestijn. Dit korte propagan distische woord (de voorzitter kende zijn Pappenheimers en wist veel te goed, dat de mensen in de zaal gaarne zouden zien, dat hij plaats maakte voor de Fliere fluiters) had het verrassende resultaat dat 76 van de aan wezigen zich opgaven als lid. Na dit korte voorspel traden de Flierefluiters uit Landsmeer op met een vrolijk spel van Max Reiman ei Otto Schwarz, getiteld „De Kribbebijter". Helaas had het griepduveltje de Kribbebijter op zijn krib geworpen en het dienstmeisje uit de keuken ver dreven. Voor beide invallers, D. v. Neck en Mw Schaik-de Boer werd clementie ingeroepen, wat intussen niet nodig is gebleken: beiden hebben zich schitterend gekweten van hun taak. De Fliere fluiters hebben van dit stuk met zijn vele komische verwikkelingen iets moois gemaakt. Niemand zal zich hebben beklaagd de tocht naar De Rustende Jager te hebben gemaakt door kou en regen. Als lachen gezond is, zoals men be weert, dan hebben allen deze avond een flinke portie gezond heid opgedaan. Wat de inhoud betrefthet was weer het oude liedje, papa is het niet eens met de keuze van zijn zoon, en de dochter van de landeigenaar v. Hegershuizen vindt ook dat papa geen huwelijkscandidaat voor haar heeft te zoeken, zij wenst niet te worden verkocht als een vette gans. Botsingen bleven niet uit; de strijd tussen oud en jong gaf aan leiding tot hoogst komische ver wikkelingen, maar ten slotte werd alles bevredigend opgelost. Alle spelers te noemen heeft geen zin. Vooral Roel Steinvoorte bracht als zwager en oom vrolijk heid in de familie. Een daverend applaus, veel waarderende woorden en een fijne taart viel de spelers ten deel als beloning voor hun prachtige opvoering. Met een geanimeerd bal werd de succesvolle avond besloten. Dansmuziek en entr'acte muziek werden verzorgd door The instru mental Kings, o.l.v. Th. Sombroek. Over acht weken komen de Flierefluiters, die hier zoetjes aan graag geziene gasten zijn geworden, terug met „De Koekoek". SCHOORL'S KINDERKOOR Schoorl heeft een Kinderkoor En hoe? Reeds bijna honderd kinderen hebben zich opgegeven, zodat het mogelijk is geworden dat in twee klassen wordt ge zongen. Het ligt echter in de bedoeling meer klassen te vormen, doch daar is het aantal nog te klein voor. Ouders, heeft U uw kinderen allen reeds opgegeven Muziek is een onmisbare factor voor de opvoeding van uw kinderen. Voor diegenen waarvoor de kosten een bezwaar zijnSpreek met ons en het komt in orde. Opgaven bij de bekende adres sen, en Vrijdag's half vijf aan het repetitie-lokaal Café Schuit. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1