99 99 Groie Luchtvaartpropaganda-avond BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 28e JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef onder auspiciën van de NOORD-HOLLANDSE AERO CLUB DE KOORVERENIGING „BERGEN" CONCERTEERT De zangklas I Kinderkoor verovert aller hart Duidelijk was deze avond te zien, dat ook hier het griep- duiveltje had rondgewaard: het aantal zangers was erg geslonken en de zaal lang niet vol. De Koorvereniging opende 't concert o.l.v. haar dirigent Jac. Kort met „Tenebrae factae sunt", een compositie van Giovanni Pierluigi Palestrina uit de tweede helft van de 16e eeuw en vervolgde met „Jubilate Deo" van Orlando Lassus, eveneens uit de 16e eeuw. Beide klankvolle stukken wer den prachtig gezongen en gaven meermalen gelegenheid het goede stemmenmateriaal te bewonderen. Met een drietal composities van Anthon Brückneruit de 19e eeuw, die menig lofstuk schreef, werd het eerste gedeelte besloten Christus factus est, Locus ist en Os justi, dat bijzonder mooi werd uitgevoerd. Van Ph. Loots werd ten ge hore gebracht een compositie, die gemengde koren nog al vaak op hun programma hebben, n.l. De Winter, op de woorden van Staring. Na de pauze was het al Brahms wat de klok sloeg. Van deze meester, wiens sterfdag ruim een halve eeuw achter ons ligt, werden gezongen „Liebeslieder", meester stukken van geest, liefelijkheid en welluidendheid, met begeleiding van vierhandig klavier. De beide pianisten, Joep Scheurs en Jac. Kort, vergastten hun auditorium op Walzer van Brahms, nadat zij reeds eerder vierhandig een Fantasie van Mozart hadden ge speeld. Het optreden van het kinder koor was een bijzonder succes. Onder de bezielende leiding van Mw. Moree-Dol en met mede werking van Mw. Huisman, die zeer bescheiden en waar nodig wat krachtiger ondersteunend, de zang begeleidde op de vleugel, werd eerst gezongen „Het liedje van de Bergenaar" en daarna drie liederen van Cath. van Rennes, „Engelenwacht", „Het Angelus" en „Ruim baan". „In tonen zo zuiver als glas", zongen de jongens en meisjes deze liederen, daarbij nauwkeurig de intenties van de leidster volgende. De laatste noot was nauwelijks verklonken, toen het enthousiasme in de zaal hoog op laaide en een storm van applaus losbrak, die niet bedaarde vóór het doek nog eens openging en een jeugdig zangertje aankondigde, dat nog „een vreemd hengel- partijtje" ten beste zou worden gegeven, (van Piet Ooms) Het was mooi. BERGEN-WIERINGERW AARD: 1-0 Zij, die gerekend hadden op een overwinning van Bergen op Wieringerwaard, kregen gelijk. Er werd in deze faire, mooie wedstrijd fel gestreden om de zege. Reeds na tien minuten kreeg Bergen de leiding door een schot van C. Beeldman, 1-0. De strijd ging verder gelijk op, maar meer dere doelpunten bleven uit. SCHOORL—S.R.C. t 2-1 In deze spannende wedstrijd wist Schoorl beslag te leggen op beide puntjes. Een verdiende zege. De aanvallen van Schoorl waren gevaarlijk en de Schager keeper leek niet op zijn best. De links binnen Gerr. Minkema wist vóór de rust zijn elftal de leiding te bezorgen. Tien minuten na de rust maakte de linksbuiten P. Duin er 2-0 van. Het zou tot 5 minu ten vóór het einde duren voor de gasten althans de eer wisten te redden, toen de midvoor Stik- kelman scoorde, 2-1. Bergen is van ouds door het vliegveld dat er nu, voor de sportvliegers helaas, niet meer is en voorts door het feit dat er verschillende K.L.M.-vliegers en -stewardessen wonen en niet in de laatste plaats omdat het een soort „buitensocieteit" van de hoe langer hoe actievere N.-Hollandse Aero Club is geworden een plaats, waarvan zeer velen in alle lagen der bevolking en van alle leeftijden zich voor de luchtvaart, en de burgerluchtvaart in 't bizon der interesseren. Maar dit is alles maar een aanloop om U te vertellen dat hier midden in het seizoen, waarin men weliswaar zijn avon den nog op interessante wijze hoopt te vullen, maar waarbij het toch alweer langzaam maar zeker naar het voorjaar en dus naar de vliegerij toe gaat, een grote propaganda-avond voor de bur gerluchtvaart zal worden gehou den. En wel op Donderdag 22 Februari a.s. in de Bioscoopzaal Jubileum-uitvoering 25 jaren op de planken 25 jaren bespeelde het cabaret- en amusementsgezelschap de Groeter „schouwburg" (de weidse titel van de voorzitter). 25 jaren hebben een „boertje" en een „bakkertje" met enige mede werkers de Groeters vermaakt met wat „malligheid", zoals het heet in het jubileumlied. Een kwart eeuw heeft Groet zijn klein kunstenaars bewonderd en bij elk optreden zijn belangstelling ge toond. „Een profeet is niet on geëerd, dan in zijn vaderland?" Voor de beiden in Groet geboren en getogen hoofdfiguren van dit gezelschap gaat dit zeker niet op. Zaterdagavond werd het zil veren feest gevierd. Al lang voor het begin, toen de zaal nog troosteloos en verlaten lag, heerste er achter het doek een zenuw achtige druktede grimeur liet velen een volledige gedaantever wisseling ondergaan, de spelers zochten hun requisieten bij mekaar, de pianist-componist Klaas Ven- neker ordende zijn paperassen, men hoorde het stemmen van instrumenten. „Pietje" Kootstra, de bediener van de lichtinstallaties enz. enz., kortweg de duvelstoe jager, ging nog eens na of zijn apparaten, snoeren, schakelaars etc. het deden. Inmiddels liep de zaal vol. Aan beide zijden van het doek steeg de spanning. Dan was het acht uur, het spel ging beginnen. Het zaallicht ging uit, het doek werd gehaald, en daar stond het jubilerende gezelschap in het volle licht van de schijn werpers. „Elck wat wils" be groette zijn gasten met 'n vrolijk hallo, dat de zaal prompt beant woordde met een hartelijk applaus. Het contact was er. Een stukje historie, de beide hoofdfiguren, Cor Hoogvorst en Simon Gutker, het bakkertje en het boertje, wensen mekaar geluk, dat ze 25 jaren hebben mogen samenwerken, bloemen en rokertjes getuigen van wederzijdse waardering en dan wordt in sneltreinvaart een echt elck-wat-wils-programma af gewerkt. Liefhebbers van accor- van „De Rustende Jager", des avonds te 8 uur precies. Een zeer interessant en ge varieerd programma nodigt zowel Heren als Dames, zowel jo^ als oud, tot bijwoning en wij kunnen U van te voren verzekeren dat niemand er spijt van zal hebben. Onder auspiciën van de Noord Hollandse Aero Club zullen die avond spreken de Chef Vlieg- dienst Europa der K.L.M., onze plaatsgenoot Gezagvoerder A. van Ulsen, en de plaatsvervangend chef van de dienst der stewar dessen. Als we weten, dat de eigenlijke chef van die dienst een man is, dan kunnen wij begrijpen dat hij die avond zijn plaats aan zijn vrouwelijke collega heeft af gestaan, opdat de dames en ook de jonge meisjes onder het gehoor eens iets horen over het gast vrouw zijn in de lucht, zoals dat aan boord van onze vliegtuigen over de gehele wereld bekend en beroemd is. Aansluitend wordt dan het deonmuziek konden hun hart ophalen met wat het duo Klooster en Kroone uit zijn instrumenten toverde, vriendjes van Terp sichore, de muze van de dans, konden de vlugge voetjes van de tapdanseres Tiny v. Klooster be wonderen de Kaloua-eilanders deden wonderen met hun snaren instrumenten en Miep Ruygh hamerde lustig [op de houtjes van haar xylophoon. Het nachte gaaltje Dien de Hoog toverde een lach op de gezichten met haar „Brug omhoog" en liet in veler oog een traan opwellen met haar „Vuur aan bakboord". Weer anderen, die hielden van schetsen, werden tevreden gesteld met „een mislukte woningruil" door Cor Hoogvorst, Lien Jonker en Verhagen en met een huiselijk tafereeltje door Henny v. Otighem en D. Hoogvorst, getiteld „Bra- vour". En ten slotte kwam er nog een extraatje voor toneel liefhebbers: een één-actertje van B. A. Odijk, getiteld „Op ge makkelijke condities" of „Spreekt met Jansen en 't komt in orde". Zo handhaafde Elck-wat-wils ook op deze jubileumavond weer de oude traditie: voor elck wat wils. Natuurlijk werd het feest besloten met een dansje. BRIDGE-CLUB „SCHOORL' Uitslag wedstrijd 12 Februari A 1 Diderich-v. Twuyver 47,5 2 Nieuwland-Visser 47 3 Mevr. Bouman-Mosch 45,5 4 Stam-Haasbroek 45 5 Bekker-Beeldman 40,5 6 Hoef-Lensing 37,5 7 Fam. Repko 37,5 8 Mevr. Trip-v.d. Hoef 35,5 B 1 Koeten-Mosch 46 2 Oud-de Hart 45 3 Mevr. v. Wijk- Mevr. Visser 44,5 4 Fam. Kuiper 42 5 de Jong-Buren 41 6 Mej. Visser-Kaag 40,5 7 Mevr. Langeveld- v.d. Lelie 39,5 8 Mej. v. Oosten- Mej. Haring 37,5 alleraardigste, gloednieuwe filmpje van Joop Geesink vertoond, dat onder de titel: "At Your Service, Mr. Wilson!" half in gewoon spel, half in tekenfilmvorm 'n beeld geeft van de service aan boord. Na de pauze is dan eerst het woord aan Mr Henrik Scholte, secretaris Vliegbedrijf der K.L.M. Samen met de Gezagvoerder van Ulsen is hij de schrijver van het zeer spoedig populair geworden jongensboek over de luchtvaart „De Gouden Vleugels", dat aan het eind van het afgelopen jaar verscheen. Bovendien is hij redac teur van het luchtvaarttijdschrift „AVIA". Het hoogtepunt is dan het slot nummer, de eerste vertoning in onze plaats van de nieuwe, grote propagandaluchtvaartfilm van de Rijksluchtvaartschool, „De Vlie gende Hollander", welke eveneens eind van het afgelopen jaar gereed kwam en waaraan bekende vlie gers als Viruly, van Ulsen, van Messel, Steinbeck en anderen hun medewerking verleenden. De hr Scholten, die ook aan het tot stand komen van deze film heeft medegewerkt, zal daarover in zijn inleiding een en ander vertellen. Alle medewerking, zowel wat de zaal, als de films en de spre kers betreft, is geheel belangeloos, teneinde de baten te kunnen af staan aan het „Jan Plesman Fonds' der Koninklijke Ned. Vereniging voor de Luchtvaart. Dit fonds werd gesticht ter ere van de in de oorlog neergeschoten, oudste zoon van Dr A. Plesman en stelt zich ten doel om hen, die een vliegeropleiding zelf niet kunnen bekostigen, financieel te steunen. Om al deze redenen menen wij dat wij U nauwelijks zullen behoeven aan te sporen om op deze avond naar De Rustende Jager" te komen. MET DE KON. NED. MIDDENSTANDSBOND OP REIS De leden van de afd. Schoorl van de K.N.M.B. maakten met hun dames een uitstapje naar Amerika, dat „lan fen dream en wiusken", zoals de Friese dichter zong, „dat lan sa great en ryk, sa moai fen sé ta sé, myld taflechts- oard for tüzenen fen minsken". De voorzitter van de afdeling, de heer J. de Leeuw, wees in zijn kort welkomswoord op de grote waarde van een sterke organisatie en spoorde buitenstaanders aan zich niet langer afzijdig te hou den de stem van de enkeling toch is als de stem eens roepende in de woestijn. Hij dankte de Ford Dealersorganisatie, die dit reisje hadden mogelijk gemaakt. Bij de tocht dwars door Canada kon men het werk van de pio niers bewonderen, die daar met noeste vlijt, met onverzettelijke wilskracht een gebied van on doordringbare wouden enz. had den omgetoverd in vruchtbaar bouwland, dat nu rijke oogsten opleverde, de mens „brea en wolteart" gaf. Om na deze lange reis weer wat op verhaal te ko men, werd een ogenblik verpozing gezocht bij een tekenfilmpje. Tenslotte werd de aandacht gevraagd voor de fabricage van zweefvliegtuigen en automobielen waaraan de naam van Henri Ford, de oprichter van het machtige Ford Wereldconcern onafschei delijk verbonden is. Onwillekeurig dringt zich bij de toeschouwer de vraag op of de waarde van de mens in een dergelijk schier ongelooflijk technisch productie -proces niet geheel naar de ach tergrond wordt verschoven. Henri Ford gaf hierop een antwoord, toen hij boven de hoofdingang van het Ford Laboratorium te Dearborn, Michigan, het opschrift liet aanbrengen „De mensheid schrijdt van het oude naar het nieuwe over de brug van mense lijke arbeid". Zonderde mens kan een bedrijf, hoe technisch vol maakt ook, niet werken. De be zoekers maakten de geschiedenis mee van het ontstaan van een nieuw model auto vanaf het ma kenvan de plannen, het ontwerpen, het beproeven en het fabriceren van automobielen aan de lopende band tot het moment, waarop deze aan het publiek worden ver kocht. Bijzonder interessant was ook de fabricage van zweefvliegtuigen, die in de oorlog zo'n voorname rol hebben gespeeld. De voorzitter was de tolk van alle aanwezigen, toen hij de or ganisator van deze avond dank zei voor het heerlijke „kopje thee met suiker en een koekje", zoals hij het uitdrukte. BILJARD-CLUB SCHOORL-BERGEN 39e Wedstrijd. 1951 Ook dit jaar is wederom de jaarlijkse (gezellige) wedstrijd op het groene laken gespeeld tussen Schoorl en Bergen. Er werd goed en sportief ge speeld. Op de eerste dag der wedstrijd in „De Rode Leeuw" te Schoorl op 28 Januari j.l. ein digde Schoorl met een voorsprong van 472 caramboles. Er waren toen 24 wedstrijden gespeeld. De tweede dag werd gehouden op 11 Februari in „De Rustende Jager" te Bergen. Dat de Berge- naren de moed nog niet opge geven hadden, bleek hieruit, dat zij het wisten te presteren om in 12 wedstrijden 236 caramboles in te lopen. De einduitslag luidde: Schoorl totaal uit 36 wedstrijden 3835 caramboles en Bergen 3599 ca ramboles. Tijdens het gezellig samenzijn na afloop, werd besloten om het volgend jaar, wanneer voor de 40e maal wordt gespeeld, op dit 8e lustrum een feestavondje te organiseren. Het hoogste totaalgemiddelde over alle wedstrijden werd be haald door de heer J Stam uit Schoorl, terwijl de hoogste serie werd gemaakt door de heer N. Min uit Bergen. GEMEENTERAAD Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voor zitterschap van Burgemeester Niele. Afwezig de heren Snoeks en Genet. De heer Koeman, als rappor teur van de Commissie voor de begroting 1951 bracht verslag uit. De commissie kon zich verenigen met de voorgestelde begroting, behoudens het volgende: Verho ging van de subsidie voor de V.V.V. tot f 1000,- en het be schikbaar stellen van f 100,- voor de schoolbibliotheek. Na voorlezing van dit verslag werd de begroting vastgesteld. De burgemeester bracht hierna woor den van dank aan de secretaris, voor het vele werk door hem verricht bij het in elkaar zetten van deze begroting. Na enkele hamerstukken werd het bedrag per leerling voor het lager onderwijs vastgesteld op f 24,75. Voor de bijzondere lagere scholen werd het maximum-bedrag aan voorschot vastgesteld. Ver volgens werden, volgens overge legde tekeningen, de grondprijzen in het herbouwplan vastgesteld. De heer Koeman vroeg of deze wijziging geen nadeel voor de oorlogsslachtoffers kon worden. Die zekerheid kon worden gege ven. Besloten werd het crediet te verhogen in rekening-courant met de Bank voor Nederlandse Ge meenten, van f 50.000 tot f200.000. Aan de heer H. Groen werd grond verkocht aan de Wilhel- minastraat a f 3,50 per m2. Vastgesteld werd een regeling tot vergoeding van kosten van geneeskundige verzorging van het personeel, volgens het ontwerp zoals dat in het georganiseerd overleg is besproken, tot een be drag van de helft dier kosten, echter tot een maximum van f 50,- per jaar, zulks te rekenen vanaf 1 Januari 1951. Het voorstel van B. en W. om de gasprijs met 1 cent te ver hogen, bracht de tongen van de raadsleden in beweging. Na me dedeling van de voorzitter, dat de stijging van de productiekos ten, in verband met de kolen- schaarste hier van de oorzaak waren werd besloten de prijs van 16 op 17 cent te brengen voor de eerste 30 m3 en daarboven van 12 op 13 cent. Een wijziging in de instructie voor de gemeente-ontvanger, werd overeenkomstig de wens van Ged. Staten goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Stam om aanwijzing van een hulp-ontvanger. De heer Krab informeerde naar de stand van de werkzaamheden in verband met de riolering. De heer Wijker vroeg wanneer de tweede 5 °/0 aan het gemeente-personeel wordt uitbetaald. Van 1 Jan. af is echter alles geregeld. Hierna ging de raad in comité. JAARVERGADERING VAN „HET WITTE KRUIS" De afdeling Egmond aan Zee der Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis hield Dins dagavond in het wijkgebouw Laar jaarvergadering onder voorzitter schap van pastoor D. N. de Rijk. Na het openingswoord van de voorzitter, bracht de secretaris, de heer J. Koopman het jaarverslag over 1950 uit. Hierin memoreerde hij o.a., dat naast het werk van de wijkverpleging, dat door zuster de Grood tot volle tevredenheid wordt verricht, in het verslagjaar ook de kraam verzorging ter hand is genomen. Hiervoor vond de afdeling in mej. Vis een uitstekende kracht, zodat ook dit werk het eerste jaar uitstekend verliep. De gemeente Egmond aan Zee ver leende voor de kraamverpleging extra-subsidie, boven het normale subsidie van f 800,dat speciaal de wijkverplegingskosten dekt. De zuster bracht in 1950 niet minder dan 4442 ziekenbezoeken. Aan contributies werd ont vangen f 1147,50. Verschillende patiënten werden in sanatorium of ziekenhuis ver pleegd. Op het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal slechts 2. De niet geringe kosten werden door gemeente-subsidie gedekt. Besproken werd de instelling van gezinsverzorging, maar in 1950 kwam dit instituut_nog niet Ueeküad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1