UetlMod ff 99 BERGEN SCHOORL VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 28e JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef VOLKSONDERWIJS Propaganda-feestavond in het verschiet Op de in de voorzaal van Hotel Spoorzicht gehouden algemene vergadering van de Afd. Bergen van Volksonderwijs werd onder meer besloten om op 4 April a.s. in de dancing van „De Rustende jager" een propaganda-feestavond te organiseren. De heer van Tuyl zal daar optreden met het onderwerp „het openbare onderwijs vraagt onze aandacht" en een toelichting geven bij de Volksonderwijs-film. Onder leiding van de heer KL Boot Sr zal een groep meisjes rhythmische oefeningen demonstreren en leer lingen der hoogste klasse van de Openbare School zullen zingen. Des namiddags zal er in de serre van „De Rustende Jager" een tentoonstelling worden gehouden van werk der leerlingen van kleu terschool en Openbare School. De heren J. Sax en Wigers zeg den hun medewerking toe bij de regeling der expositie. Verslagen Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de kleuter school nu zoetjes aan in orde is, maar dat haar financiële positie nog moeilijk is. Met lof werd gewaagd van de grote toewijding van het personeel. De penningmeester gaf 'n zeer overzichtelijk verslag over de financiën. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de heren Baretta, de Groot en van Zoonen. De heer S. J. Nijdam bracht verslag uit van de te Amsterdam gehouden vergadering, waar Mr de Roos het wetsontwerp kleuter onderwijs had belicht en daarbij zijn bezwaren had ontwikkeld. Bestuursverkiezing De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren S. J. Nijdam en J. de Groot werden herkozen. Financiën Uitgeloot werden twee voor schotten. De houder van een hiervan stelde zijn voorschot ter beschikking van het bestuur, dat dit dankbaar aanvaardde. Om de financiën te versterken werd het idee geopperd een extra bijdrage van de leden te vragen. Staande de vergadering verhoogden verschillende leden hun contributie. De hr Kleinmeer, die als ver tegenwoordiger van de Provin ciale Federatie Noord-Holland de vergadering bijwoonde, liet nog een hel licht vallen op alles wat Volksonderwijs doet. Burgelijke Stand BERGEN SCHOORL ZONDAGSDIENST ARTSEN KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Op Dinsdag 27 Februari a.s. spreekt te Bergen onder auspi ciën van het Kunstenaars Cen trum de heer John A. Thwaites, Engelsman die sinds geruime tijd te München verblijft. Aanvanke lijk was de heer Thwaites werk zaam bij het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Van zijn verblijf in tal van landen over de gehele wereld maakte hij in het bijzonder gebruik zich te in teresseren voor Kunst, waarvan de moderne beeldende kunst zijn speciale belangstelling heeft. Hoewel toen eerst 40 jaar oud, nam de heer Thwaites ontslag als consul en wijdde zich geheel aan de literatuur over kunst. Mono- grafien van zijn hand zijn o.a. „Paul Klee and the Object" als mede „J. C. Orozco and direct Art". Kunstbeschouwingen van zijn hand vonden hun weg in „De Groene Amsterdammer" en „De Kroniek voor Kunst en Cul tuur". Te Bergen zal de heer Thwai tes aan de hand van lichtbeelden spreken over het onderwerp „Waarom heeft de kunstschilder Paul Klee tegenwoordig de groot ste invloed?". De belangstellenden in Kunst mogen een belangwekkende avond tegemoet zien. OFFICIËLE OPENING VAN MODELWONING Woorden wekken, voorbeelden trekken Aan de Jaap Weyandweg te Bergen zijn 22 z. g. Bouma woningen gebouwd met vermin derde rijksbijdrage. Het gemeente bestuur is hiermee weer 'n stapje dichter genaderd tot het ogenblik, waarop kan worden voldaan aan de eis, dat alle mensen moeten wonen om te kunnen leven. 22 Gezinnen zullen weer een van hun liefste wensen in vervulling zien gaan. Maar, om te leven het aardse leven, is het niet om het even, of we groeiend, bloeiend leven, dan wel enkel plaats beslaan. Een woning alleen is daarvoor niet beslissend, ook andere factoren spelen een rol en een daarvan is de woninginrichting. Men moet zich in zijn huis thuis gevoelen, er moet een gezellige sfeer heersen. Bij het inrichten van hun huis, zullen velen zich kunnen afvragen, waarom heb ik dit of dat aan geschaft? Was het omdat ik het mooi vond, of omdat die of die het ook zo had? Is het wel doel matig, enz. enz. Om degenen, die nog moeten kopen eens te tonen hoe ze zo n woning gezellig kunnen inrichten, heeft het gemeentebestuur, ge dachtig aan het spreekwoord „Woorden wekken, voorbeelden trekken", met medewerking van de „Stichting Goed wonen", een der woningen geheel laten in richten. Niet om te zeggen „zo is het alleen goed", maar om de bewoners een inzicht te geven, wat met eenvoudige middelen te bereiken is. Zaterdagmiddag werd de wo ning geopend door Burgemeester Dr W. Huygens in tegenwoordig heid van vele raadsleden, de architect de hr de Vries, de hr Komen Jr, medewerker van de architect, de aannemer de heer Lugtig, de directrice van de Stich ting Goed Wonen uit Amsterdam, mevr. Harmsen, de directeur van gemeentewerken, de hr J. P. Blauw en vele belangstellenden. De hr Huygens zei het zeer op prijs te stellen, dat zovelen ondanks het slechte weer, de moeite hadden willen nemen naar de Jaap Weij- andweg te komen. Het gemeentebestuur prees zich gelukkig dat weer een aantal woningen gereed waren gekomen en dankte aannemer en architect voor wat zij tot stand hadden gebracht. Wat de meubilering betreft, wees spreker hen die zich nog moeten installeren er op, hoe z.i. met deze i nrichting gedemonstreerd wordt hoe harmonie met de bouwtrant is te bereiken. De heer Broersma, lid van de gemeenteraad, zei het gemeente bestuur dank voor de grote acti viteit, die het de laatste jaren had betracht op het gebied van de woningbouw. Dat de overige 28 nog te bouwen woningen nog op zich zullen laten wachten, noemde hij teleurstellend voor gemeente bestuur en voor woningzoekenden. Bij 'n rondgang door het huis, kon men overal een doelmatige inrichting bewonderen, overal volop licht, overal ruimte, ondanks de beperkte afmetingen. Beneden een gezellig gemeubi leerd zitgedeelte met daarachter een eenvoudig ingericht eet- en werkgedeelte. Een hetelucht- kacheltje onderhield in de hele ruimte 'n aangename temperatuur. Het keukentje was een waar dorado voor de bewoonster, voorzien van alle comfort. Een electrisch fornuis, een koelkast, een gasgeiser boven de gootsteen, die tevens warm en koud water leverde voor de in een aangren zend vertrekje geplaatste douche, waar tevens te bewonderen vielen een practische Hooverwasmachine en een drooginrichting. Een gemakkelijke trap leidde naar boven, waar 4 slaapkamers volledig gemeubileerd, en electrisch verwarmd, de toekomstige be woners volop gelegenheid biedt om in Morpheus' armen nieuwe krachten op te doen voor de dag van morgen. Summa summarum: hier moet het goed wonen zijn. Begrafenis-vereniging „Bergen" De Algem. onderlinge Begra fenis-vereniging „Bergen" hield haar jaarvergadering in café Nieuwendijk. Het Kasverslag over het af gelopen jaar maakte melding van een winst van f 286,67. Het to tale bezit bedroeg f 5246,53. Na verslag van de controle-commis sie werd de penningmeester ge- déchargeerd. Tot leden van de Kascommissie 1951 werden be noemd de heren S. v. Wonderen en J. Schotte. Bij de bestuurs verkiezing werd de aan de beurt van aftreden zijnde voorzitter, de heer C. Groot met zo goed als algemene stemmen herkozen. De heren T. de Moei en J. Roosloot werden bij loting onder de aan wezigen vrijgesteld van 2 jaar contributie. Het voorstel om de leden vrij van een der ziekenin- richtingen te Alkmaar of Heiloo te halen werd weer aangenomen. Voorgesteld werd verder om met ingang van 1 Maart a.s. de contributie te verhogen met 3 ct per maand. Na toelichting ging de vergadering hiermee accoord. Bij de rondvraag kwamen en kele interne aangelegenheden ter sprake en werd de gemeente dank gezegd voor de verbreding van de weg, die toegang geeft tot het kerkhof. EMIGRATIE Naar wij vernemen gaat onze plaatsgenoot de heer A. Hopman ons land verlaten om in Nieuw Zeeland een toekomst op te bou wen. Hij emigreert 23 Febr. per Grote Beer. Hij zal spoediy ge volgd worden door de heren P. Bonselaar en J. Tromp. Alle drie denken werk te vin den in de zuivelindustrie. OVERAL LOERT GEVAAR Toen vorige week twee kin dertjes van een aan de Eeuwige laan wonende familie voor hun huis de weg wilden oversteken, werden ze gegrepen door een van het dorp komende auto, met het noodlottige gevolg, dat de jongste van zes jaar een beenbreuk op liep, terwijl de oudere van 9 jaar verschillende schaafwonden be kwam. De jongste werd opge nomen in het ziekenhuis. Raadsvergadering De Raad van Schoorl kwam Maandagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems. De heren H. Selhorst, C. Kaandorp en H. Meedendorp waren afwezig. De meeste ingekomen stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Het verzoek van de Stichting „Onze Kleuterschool" om verhoging van het over 1950 aan deze instelling toegekende subsidie met een bedrag van f 200, op grond van de stijging van het leerlingengetal van 70 tot 80, werd ingewilligd. Van de afd. Schoorl van de Holl. Maatschappij van Landbouw was ingekomen een adres, hou dende het verzoek enige met name genoemde maatregelen te treffen ter verkrijging van meer normale toestanden in de ge meentelijke noodslachtplaats. De raad besloot dit stuk in handen van B. en W. te stellen tot het uitbrengen van prae-advies. B. en W. zijn voornemens een ernstig en diepgaand onderzoek in te stellen naar de in dit adres geuite beschuldigingen en naar voren gebrachte misstanden. De voorzitter deelde mede, dat de huis-aan-huis-collecte voor vluchtelingen in West Duitsland een ongekend succes had gehad. Hij bracht dank aan de op initiatief van Mevr. Jansen-Breebaart en Mevr. Risselada-Heringa inge stelde commissie, die dit succes had weten te bereiken. Op deze mededeling volgde een minder prettige: het aan Schoorl voor de eerste drie jaren toegekende woningbouwvolume maakt slechts de bouw van twee, zegge twee woningen mogelijk. Hiermee staat Schoorl op de laagste plaats van alle ge meenten in Noordholland. B. en W. achten dit zo teleurstellend, dat zij het plan hebben om per gedocumenteerd adres Ged. Staten te verzoeken om herziening van dit contingent. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat B. en W. over wegen of het raadzaam zal zijn om de bewoners van Schoorl te laten doorlichten, zoals in meerdere gemeenten gebeurt en daarvoor gelden aan te vragen. Verschillende agendapunten pas seerden zonder discussie de hamer, als het voorstel om het bedrag per leerling voor het dienstjaar 1951 voor het gewoon lager onderwijs vast te stellen op f 24,82 en voor het voortgezet lager onderwijs op f 27,32, en het voorstel om te besluiten tot uit breiding van de openb. school te Schoorl met een 4e leslokaal. Met het voorstel om, gelet op de desbetreffende adviezen van de Inspectie van het Brandweer- wezen, te besluiten tot de aan schaffing van een motorspuit, waarvan de kosten geraamd wor den op f 11000,kon de Raad zich verenigen. Het voorstel tot aanleg van een brandput te Groet op het voormalig terrein van het Burenbleekveld kon niet alle leden bekoren. De heer N. Kaag noemde de geraamde kosten (f 10000, een fantastisch bedrag en vond het Burenbleekveld niet de meest geschikte plaats: tot café Hakof was er voldoende druk op het water, maar verder naar het N. was het mis. Mevr. Jansen gaf in overweging de buizen voorbij bedoeld café te verzwaren, wat haars inziens niet zo'n groot bedrag zou vor deren. De voorzitter zegde een onderzoek in die richting toe. Tenslotte ging de Raad na be zichtiging van een afbeelding accoord met het voorstel om over te gaan tot inrichting van de gemeentelijke vrachtauto met een hydraulische kip-installatie en demontabele vuilniskap. Bij de rondvraag wees de heer Sevenhuysen op de treurige toestand van de Onderweg en de heer Blankenstijn op de on houdbare toestand bij Klop. De heer Pastoor meende dat bij Klop zonder veel moeite grote verbetering zou kunnen worden verkregen door een stuk te ver harden. De zandmennerij zal hierop worden gewezen. De heer Kaag gaf in overweging de bermen langs het fietspad tussen Groet en Schoorl te verlagen, waar 't pad te veel last van het water krijgt. Tenslotte werd nog eens weer geïnformeerd naar het uit breidingsplan, nu eens niet door de heer Blankenstijn, maar door de heer P. v. Lienen. Na de rondvraag ging de Raad in comité. Mr. Dr. C. BERKHOUWER over „Vrijzinnige politiek" Afd. Schoorl van V.V.D. opgericht Om te komen tot oprichting van een afd. Schoorl van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie werd in De Roode Leeuw een vergadering gehouden. Het is toch verwonderlijk, meende de heer Blauwboer, burgemeester van Barsingerhorn, voorzitter van de Centrale Helder van de V.V.D. dat in Schoorl, waar 20 °/0 van het kiezerscorps z'n stem bij de laatste verkiezing uitbracht op de candidaten van de V.V.D., nog geen afdeling bestaat. Wij Hol landers doen weinig aan politiek, aldus Mr. Dr. Berkhouwer in zijn rede over Vrijzinnige politiek. Waarom zouden we wel? denken er velen. Zolang wij ons niet actief met de politiek bemoeien, was het antwoord, moeten we ons ook onthouden van kritiek op regeringsdaden. Het zich af zijdig houden wreekt zich nu een maal. De middenstanders plukken er thans de wrange vruchten van. Het individu, vervolgde Mr. Berkhouwer, is gaan verdwijnen in de massa, de mens is ver dwenen in de mensheid. Sociali satie, nationalisatie, geleide eco nomie, het zijn allen symptomen van de ondergang van het indi vidu. In de historie zien we steeds reactie volgen op actie, nu begint weer een periode van reactie, de mens wil zich weer los maken van de ketenen, waarin hij na „de bevrijding" is geklonken, wil weer bevrijding van de knellende banden vanstaatsbemoeiing.staats- almacht. Spreker citeerde in dit verband de veelzeggende woorden van de diepbetreurde Huizinga uit zijn boek de Geschonden wereld: „Het zal aan de straks aanbrekende tijd zijn, om de vorm van vrijheid te vinden, die een zo buitensporig rijk bewerktuigde wereld als de onze, voor de toe komst nog blijft veroorloven". Spreker vervolgde met zijn hoorders nog eens te herinneren aan het na-oorlogse, hoe de door braakgedachte kwam en naar het schabloon Labourpartij een Partij van de arbeid werd opgericht, die bij de eerste stormloop 46 zetels behaalde, wat in 1948 slonk tot 27. De V.V.D. boekte dat jaar winst en Stikker werd minister. Intussen werd de P. v.d. A. meer en meer een socialistische partij. Ideologisch identiek met communisme? Spreker wees in dit verband op het gebeurde in België met de Koningskwestie, waar Spaak met de communisten de straat opging. Democratie? De ergerlijkste vorm van demagogie, meende Mr. Berkhouwer. Het personalistisch socialisme, waarbij het individu tot op zekere hoogte vrij kon blijven, bleek geen levensvatbaarheid te hebben. Van het wanbeleid na de oorlog, aldus ging spreker verder, plukken we nu de zure vruchten. Er is gesmeten met geld, en nu staan we aan de rand van de afgrond. Bij herhaling is de V.V.D. er tegen opgekomen, maar het mocht niet baten. Nu zitten we in een kabinets crisis. Stikker, de centrale figuur in Europa, zat alleen tussen P. v.d. A. en K.V.P. en ging. Als klap op de vuurpijl kwam nu het manifest van het N.V.V., dat als oplossing aanprijst buiten- ^ndse leningen alsof die te krijgen zijn voor het straatarme Neder land, en liquidatie van buitenlandse investeringen, waarmee waar schijnlijk Amerikaantjes bedoeld zijn. En wat te denken van de motie, waarin wordt aangedrongen op beperking van de consumptie, die in de eerste plaats de beter gesitueerden moet treffen. De V.V.D. stelt hier tegenover: in deze trieste periode zijn we allen gelijk, wat betreft het dragen van offers, die gevraagd worden. De V.V.D. strijdt verder voor persoonlijke vrijheid van het individu, maatschappelijke ver antwoordelijkheid en sociale recht vaardigheid. De V.V.D. is niet tegen sociale maatregelen, wil wel bijv. ouderdomspensioen, maar bijv. geen kinderbijslag tot in het oneindige. Het particuliere initiatief moet blijven, alleen ge waakt tegen uitwassen. Hebben, vroeg spreker, socialisatie en nationalisatie elders welvaart ge bracht? De V.V.D. wil geen bandeloosheid scheppen, maar voorwaarden voor het mogelijk maken van particuliere vrijheid. Klassebelang mag niet steeds voor gaan bij algemeen belang. Spreker eindigde zijn met de meeste aandacht gevolgde rede met zijn hoorders op te wekken niet langer werkeloos ter zijde te blijven staan maar plaats te nemen in de rijen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, waar alle vrijzinnig denkenden zich kunnen verenigen. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen en het uiten van bezwaren. De heer v.d. Garde Jr. achtte het niet wenselijk om hier in Schoorl naast de K.V.P., de P. v.d. A., de C.P.N. en Schoorl's Belang nog een vijfde partij op te richten, wat allicht verbrok keling van stemmen t ngevolge zou hebben. Mr. Berhouwer wees er op, dat de ongezonde toestand van het altijd maar niet kleur bekennen ons naar de kelder leidde. Met anonimiteit komt men geen stap verder, men telde in het grote verband eenvoudig niet mee. De heer v.d. Garde Sr. infor meerde naar de mening van de V.V.D. over de roulette. De V.V.D. is verdraagzaam, aldus Mr. Berkhouwer. Laten zij die er tegen zijn, er zich niet aan bezondigen, maar de anderen vrij laten. Wij zitten nu eenmaal in een benepen landje, ons hele leven is geregeld. Straks zullen van elke drie mensen er twee de derde moeten controleren. Het wordt een nachtmerrie. De heer Gottmer kwam tenslotte met een hele was lijst. Hij had gaarne gehoord van de spreker hoe die zich voorstelde, dat het wel moest en niet hoe anderen het haddengedaan. Welnu, meende Mr. Berkhouwer, in het hoe het niet moet ligt eigenlijk opgesloten hoe het wel moet. Hierna was het ogenblik ge komen om kleur te bekennen. Zij, die meenden niet of nog niet als lid te kunnen toetreden, ver lieten de zaal en de blij venden richtten een afd. Schoorl van de V.V.D. op. Als bestuursleden zullen funge ren de heer C. M. Winder (voor zitter), Mevr. Coolhaas-Koopmans (secretaresse), de heer H. Hart man-Kok (penningmeester) en Mej. v.d. Schalk. „DE LAATSTE EER" De begrafenis-vereniging „De laatste eer" hield onder voorzit terschap van de heer J. W. Da- miaans een algemene vergadering in „De Rustende Jager" te Schoorl. In zijn openingswoord richtte de voorzitter waarderende woor den tot het oud-bestuurslid de heer C. Koel, herdacht het heen gaan van de aflegster Mej. Smit en bood de heer J. Klaver, die bedankt had als drager een boek werk aan als blijk van waarde ring voor zijn veeljarige diensten. Het jaarverslag noemde 1950 een jaar van zorgen voor de ver eniging: „De laatste eer" had 26 DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Static nsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Van 4 Febr. tot 18 Febr. 1951 GEBOREN Wilhelmus Petrus Jacobus, z.v. P. Pepping en A. P. Alkemade. Reneé Elizabeth Louise, d.v. J. G. Weij- and en E. Bouwman. Petrus Franciscus Theresia, z.v. J. J. Oldenburg en M. C. de Crom. Franciscus Maria, z.v. J. G. Stolk en J. Eikerbout. Marianna Stephania, d.v. L. N. Nederveen en I. Szneke. Afra Joana Maria, d.v. P. J. Zijp en M. A. J. Boekei. GETROUWDBart Henneman en Cor nelia Johanna Druiven. OVERLEDENPetronella Kraakman, 66 jaar. Sophia Middelman, 84 jaar, wed. van A. de Kruijf. Henriëtte Johanna Petronella van Hilten. 76 jaar, echtgen. van J. P. Ponstijn ONDERTROUWD: A. J. Jonker en M. W. Stoop. OVERLEDEN: W. de Graaf, 74 jaar, gehuwd met C. Duin. J. Wognum, 82 jaar, weduwe van P. den Das. 25 Februari Dokter van GELDER Telefoon 2027

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1