k/eebUad 19 99 BERGEN De rundveefokvereniging „De Duinstreek" vergadert VRIJDAG 2 MAART 1951 28e JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Raadsvergadering De Raad van Bergen kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr. W. Huygens. De Raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om het bedrag per leerling voor de open bare school voor gewoon lager onderwijs te bepalen op f 23,70 en voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs op f 46,14. Het betrof hier deinde vergadering van 7 Febr. aange houden voorstellen, thans enigszins gewijzigd. Van het bestuur van de St. Josephstichting was ingekomen 'n verzoek om medewerking te ver lenen voor de stichting en eerste inrichting van een nieuwe zes- klassige school voor uitgebreid lager onderwijs. De heer Broersma vond het vreemd, dat het bestuur op 6 Juli 1950 meende te kunnen volstaan met de bouw van twee lokalen en thans een zes-klassige school wil hebben. Hij wees op de van hogerhand gepropageerde versoberingen en het feit, dat in Bergen meer dan 350 gezinnen een woning zoeken, bouwmate rialen en arbeidskrachten niet of moeilijk te krijgen zijn en zag daarom het verzoek gaarne be perkt tot de vorig jaar gevraagde twee klassen. Hij achtte de zaak niet zo urgent, het onderwijs is niet in het gedrang en zelfs de helft van 't aantal leerlingen komt van buiten de gemeente. De heer Ellis meende, dat in de U.L.O.-school les wordt ge geven onder omstandigheden, die niet verantwoord zijn. Dr. Hemel rijk informeerde of niet volstaan kon worden met 4 lokalen. Nadat wethouder Oldenburg er op gewezen had, dat de raad principieel haar medewerking niet kan weigeren, werd besloten de medewerking te verlenen, maar B. en W. op te dragen er bij het bestuur op aan te dringen de grootst mogelijke soberheid te betrachten en het aantal lokalen terug te brengen op vier. Hierna ging de Raad in comité, ter bespreking van het rapport betreffende het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf. Daar gold het devies: Al wat hier wordt over- leid, dient onder de roos gezeid. PROPAGANDA-AVOND Bond voor Staatspensionnering Optreden gezelschap Kees Stet Arm en oud! Een halve eeuw is er gestreden tegen de combinatie oud-arm. Er heersten onhoudbare toestanden; arme oudjes konden aankloppen bij kerkbesturen, arm besturen enz. of het genadebrood eten bij de kinderen. Dat was het treurige einde van wat eens de bloem der natie was. Gelukkig werd door de in Oct. '47 in werking getreden Noodwet Drees 'n stuk misère weggenomen. Maar nog blijft waakzaamheid geboden; de haven is in zicht, maar om het scheepje door de branding te loodsen, zullen alle krachten moeten worden inge spannen. De afdeling Bergen v.d. Bond voor Staatspensionnering heeft ook gemeend zich nog eens tot allen te moeten richten met de opwekking zich te scharen achter het vaandel van de Bond. Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst! Vooral de jongeren mogen zich deze woorden op het monument op de afsluitdijk her inneren en zich niet langer afzijdig houden. De heer Kaastra uit Andijk zal op deze propaganda- avond een vurig pleidooi houden en alle hens aan dek roepen. Kees Stet uit Ierswoud zal deze avond optreden met zijn gezel schap, dat avond aan avond volle zalen trekt en geen aanbeveling meer behoeft. Men zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie. 25 jaren rundveefokken 6 Februari 1926 richtte een twintigtal fokkers langs de duin kant met 320 koeien 'n rundvee fokvereniging op. In de thans verlopen 25 jaren groeide en bloeide de vereniging en nam het ledenaantal dermate toe, dat splitsing in een Noordelijk en een Zuidelijk deel wenselijk werd geacht. Moeder en dochter met resp, 112 en 68 leden met 1860 en 1079 koeien, bedisselen nu elk haar eigen huishouden tot beider grote voldoening. Maar straks in Augustus zullen ze zich weer verenigen tot een feestelijke her denking van het zilveren jubileum van „De Duinstreek" aan wie ze het voor 'n groot deel te danken hebben, dat ze thans zovele en zulke uitmuntende melkkoeien bezitten. Op de in Café Nieuwendijk gehouden algemene vergadering, memoreerde de voorzitter, de hr N. Kaag, enkele feiten uit het afgelopen jaar. 1950 was voor de veehouders een goed jaar ge weest: de productie was best en de prijzen goed. Dat de productie dit jaar zou dalen was z.i. te verwachten met het oog op het slechte hooi en de onvoldoende krachtvoervoorziening. De melk prijsverlaging gaf een onbevredi gend gevoel. Na het lezen van de notulen werden enige mededelingen ge daan betreffende verschillende stierenkeuringen, de melkcontröl en het monsternemen door het personeel. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 24.851,60 en een batig saldo van f 2.665,40 (het beginsaldo was groot f 3.256,08). Nadat de financiële commissie haar rapport had uitgebracht, werd de penningmeester ge- déchargeerd en hem dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Bij de verkiezingen werd het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid, de heer N. Kaag, met algemene stemmen herkozen. In plaats van de heer J. v.d. Woude, die niet herkiesbaar was, werd tot lid van de financiële commissie aangewezen de heer J. Kroon. De heren v.d. Oord en P. van Assem zullen „De Duinstreek" vertegenwoordigen op de 28 Febr. te houden Algemene Vergadering van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Nrd- Holland. Coöp. Veeafzetvereniging De hr P. Ooms, commissionair bij de Coöperatieve V.A.V. gaf een uiteenzetting van het ontstaan en de werkwijze van de Coöp. Veeafzetvereniging voor Noord en Zuid-Holland. In andere provincies, aldus de hr Ooms, heeft men reeds lang ingezien, dat organisatie, coöpe ratie ook op gebied van de vee handel van grote waarde is voor de boer. De Noordhollandse boer meent dat hij het wel alleen kan en vergeet, dat eendracht macht betekent. Wat hebben 1000 boe ren in te brengen tegen enkele inkopers Één organisatie is de weg Een geanimeerde discussie volg de op deze inleiding. Verschillende leden kwamen met bezwaren en in het verleden gemaakte fouten. De hr Jb. Broersen, controleur- stamboekhouder meende ten slotte, dat er hier wel veel is gekankerd over coöperatieve veeafzet, maar dat men één ding heeft vergeten: er is teveel vee gekocht op zwaar dere grond en verkocht naar lichtere grond, wat oorzaak was van vaak slechte resultaten. Wij hebben straks te veel vee, waar schuwde hij, waarschuw de com- missionnair van te voren, opdat hij tijd heeft naar afzetmogelijk heden te zoeken. Het zilveren jubileum Het bestuur was eerst de me ning toegedaan, dat de herdenking van het 25-jarig bestaan moest geschieden door het houden van een fokveedag, maar was later van mening veranderd; niet alle leden zullen enthousiast zijn over zo'n herdenking. Dan een feestelijke bijeenkomst? Aan beide zijn bezwaren ver bonden. Een fokveedag zal grote offers van de kas vragen: de vervoerkosten in dit grote rayon zullen aanzienlijk zijn. Een feest avond organiseren geeft ook moeilijkhedenwaar een geschikte zaal te vinden voor zo'n talrijk gezelschap? En dan, wie zal dat betalen? Het jubileumfonds van f 750,- zal verre van toereikend zijn. Na uitvoerige bespreking wordt het de beste oplossing geacht, een fokveedag te houden met een gezellige koffiemaaltijd en wel einde Augustus, daar anders de tijd van tentoonstellingmoeheid nadert. Bij de rondvraag dringt de hr Blankendaal aan op strikte na leving van het reglement op de verplichte stierenkeuring en spreekt de hoop uit dat het be stuur in deze waakzaam zal zijn. Luchtvaartpropaganda-avond Met de N.-Hollandse Aeroclub de lucht in Het zal vele jonge mensen op deze avond gegaan zijn als Theo in de Vliegende Hollander toen hij aan de rand van Schiphol de reuzenvogels nakeek tot ze uit 't gezicht verdwenen, zij zullen als hij enthousiaste bewonderaars zijn geworden van de luchtvaart en als de dichter zuchtenwenn ich ein Vöglein war' und auch zwei Flügel hatt'. Sinds de Oudheid heeft de mens getracht constructies te vervaardigden met behulp waarvan een navolging der vogelvlucht mogelijk zou zijn. Het zou tot 1903 duren voor 't de pioniers van de luchtvaart mocht gelukken hun plannen te verwezenlijken en nu behoort de verovering van het luchtruim, zoals deze thans een feit is, tot de fraaiste overwinningen van het menselijk vernuft. Op deze propaganda-avond werd de aanwezigen in woord en beeld een idee gegeven van de luchtvaart. De hr Noordam vertelde van de Rijksluchtvaartschool, de in richting die enig is in de wereld en waar de a.s. verkeersvlieger wordt opgeleid van schoolbank tot cockpit. Gezagvoerder van Ulsen deelde iets mee uit zijn rijke ervaring als vlieger, waaruit wel bleek, dat het vroeger bij de opleiding wat anders toeging dan tegen woordig. Mej. C. Mulder, stewardess K.L.M. lichtte candidaten voor gastvrouw in de lucht in omtrent opleiding en werk. De heer Scholten sloot de rij sprekers met er op te wijzen hoe het talrijke personeel van de K.L.M. één groot vredesleger vormt, voor wie geen grenzen bestaanhoe deze de woorden van Plesman waar maken, die zei: wij zullen weer een hemel maken van wat een hel is ge weest, daarbij doelende op wat door de oorlog was vernietigd. Van de vier paarden uit de Openbaring 6, het witte, het rode, het zwarte en het vale, zou de luchtvaart de rol van de eerste moeten vervullen. Op het witte doek werd eerst geprojecteerd „Een ontmoeting in de lucht", gewijd aan de service in de lucht en aan het slot „De Vliegende Hollander", waarin de toeschouwer de hele opleiding tot verkeersvlieger meemaakt, van het eerste examen tot de uitrei king van het brevet. De hr Eecen bracht dank aan allen, die zo belangloos hadden meegewerkt aan het welslagen van deze avond, waarvan de baten waren bestemd voor het „Jan Plesman Fonds", dat zich ten doel stelt om hen, die een vlieger opleiding zelf niet kunnen be kostigen, financiëel te steunen. V.V.V. VERGADERT 162 van de 897 leden van de Vereniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Ber gen hadden zich gisteravond ver enigd in „De Rustende Jager", waar het bestuur, zoals de voor zitter, de hr J. H. Roggeveen het uitdrukte, verantwoording zou afleggen van zijn beleid en zijn toekomstplannen zou onthullen. De voorzitter heette allen harte lijk welkom en wendde zich in 't bijzonder tot Burgemeester en Wethouders, de hr Dinkelberg, directeur van de Federatie en de hr v.d. Garde Jr, voorzitter van de zustervereniging N.-Kennemer- land te Schoorl. 1950 was voor Bergen geen gunstig jaar geweest: Pasen verregende, Pinksteren was niet beter, de zomer was regen achtig en winderig, Augustus guur. Het bezoek was nog bevredigend. Wat de toekomst betreft, meen de de voorzitter, dat Bergen alle zeilen zou moeten bijzetten om zich te handhaven. Het ledental noemde hij bevredigend, 't bleef groeiende. Dat er nog steeds z.g. „zwarte leden" zijn, mensen, die profiteren van de V.V.V. zonder lid te zijn, zei hij te betreuren. De vacantiespreiding had nog niet gebracht, wat men had ge hoopt. In de voor- en natijd zagen velen zich nog genoodzaakt maar te sluiten of de prijzen te verlagen. Het bestuur had weer vele plannen in het hoofd: ver lichting, bloemencorso, excursies, enz. enz. Jaarverslag Aan het uitvoerige, zeer over zichtelijke jaarverslag van de se cretaris ontlenen wij het volgende: In 1950 verbleven in 603 be drijven met in totaal 4397 bedden van Mei tot en met Sept. 19604 gastenhet aantal logeernachten bedroeg 270847. Voor '49 waren deze cijfers 555 bedrijven, 4043 bedden, 16302 gasten en 238039 logeernachten. Het informatiebureau was dit maal het gehele jaar geopend. Het aantal aanvragen was 6605. Amsterdam stond met 2006 aan vragen bovenaan. Uit het buiten land kwamen 181 aanvragen. De aanvraagdrukte zette veel vroeger in dan vóór de oorlog. 13,3 °/o van de aanvragen dateert van voor 1 Maart. Ingekomen stukken en mededelingen Het bestuur had een request gericht tot het Provinciaal be stuur inzake vrije toegang tot de duinen. Zolang het duingebied nog niet in handen van de Over heid was, had ieder vrije toegang en hoorde men nooit klachten. Het bestuur meende, dat waar hiermee getoond was, dat men hier een natuurreservaat weet te waarderen, van de Provincie mag worden gevraagd het open te stellen voor ieder en niet tegen betaling van zoveel gulden. Aan de N.S. was een adres gezonden met het verzoek het trammetje zo gauw mogelijk weer te laten rijden, nu de toegangs weg naar Bergen het verkeer bemoeilijkt. Verkiezing Aan de beurt van aftreden was de hr P. Blankendaal. Het bestuur stelde hem opnieuw candidaat. Van V. V. H.B. en Paal 33 was een schrijven binnengekomen om de heer E. Klein aan te bevelen voor de opengevallen bestuurs- plaats. Bij eerste stemming kreeg de hr Blankendaal 74 en de hr Klein 73 van de 148 uitgebrachte stemmen. Van onwaarde 1. Bij de tweede stemming werden uit gebracht 151 stemmen, waarvan 63 op de hr Blankendaal en 86 op de hr Klein. Van onwaarde 2. Met hartelijke, waarderende woorden nam de voorzitter af scheid van het scheidende be stuurslid. Op voorstel van de hr Maasen benoemde de vergadering de hr Blankendaal tot erelid. De financiële commissie rap porteerde bij monde van de heer J. Kroon dat zij alle stukken en bescheiden in orde had bevonden en adviseerde tot déchargering van de penningmeester. Tot lid van de commissie voor 1951 werd vervolgens benoemd de heer K. Folgers. Begroting De ontvangsten voor '51 waren begroot op f 18.600, De ver gadering ging hiermee zonder veel discussie accoord. Maar het zou tot middernacht duren voor na ellenlange discussie de uitgaven de goedkeuring kon den wegdragen van de vergade ring en vooral de eerste post groot f 2700,- voor salaris direc teur bracht velen in het geweer. Van de heren Dalloyaux en an deren was 'n schrijven ingekomen, waarin werd gevraagd, waarom een dergelijk voorstel niet eerst was behandeld met de commissie van bijstand en waarin werd medegedeeld, dat adressanten zo'n salarispost overbodig vonden. Men sprak van grootsteedse al lures. In een hartstochtelijk plei dooi wees de voorzitter op de grote verdiensten van de secre taris-penningmeester. Deze was overbelast met werk voor de V.V.V.daarin moest verandering komen. Verschillende leden voer den het woord over deze post. De heer Termöhlen deed het be middelingsvoorstel, de zaak eerst te bekijken in de commissie van bijstand. De hr Verwer wees er op dat 'n goede kracht niet met f 2700,— was betaald, en dat men een halve kracht beter kon laten. De hr Slikker meende dat het geld beter voor andere doeleinden kon worden aangewend en zeide zich het recht voor te behouden om ingeval de post mocht worden aangenomen, te doen wat hij nodig achtte. Nadat nog de heren Ellis en Maasen hun afwijzende houding hadden gemotiveerd, kreeg de hr Dinkelberg, directeur van de Federatie 't woord. Hij betreurde het, dat zovelen de zaak niet breder bekeken. Een directeur, aldus spreker, is de ambassadeur van de V.V.V., hij moet niet op het bureau zitten, maar er op uit trekken om goodwill te kweken. Zijn pleidooi sloeg blijkbaar in. Nadat de hr Zeiler en de voor zitter nog gesproken hadden, trok Paal 33 zijn voorstel in en werd tot stemmen overgegaan. Resultaat24 stemmen tegen, en de grote meerderheid voor. Dat de heer Slikker na deze stemming bedankte als lid van V.V.V. kon de hr Peetoom niet anders betitelen dan „ondemocra tisch". De begroting was nu spoedig in ontvangsten en uit gaven vastgesteld op f 18.600, Bestuur Openluchttheater Tot bestuursleden van de Stich ting Openluchttheater werden zonder stemming benoemd de leden van 't oude V.V.V.-bestuur. De rondvraag leverde niet veel meer op. Het klokje van twaalf had reeds lang geslagen toen de V.V.V.-ers in de duisternis hun haardsteden weer opzochten. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Breekt een nieuw tijdperk van de kunst aan? De Engelse kunstcriticus John A. Thwaites sprak in De Rustende Jager voor het Kunstenaars Cen trum Bergen over de invloed van Paul Klee op de hedendaagse kunstenaarsgeneratie. Geboren in 1879 in de buurt van Bern uit een Beierse vader en een Franse moeder, overleed Paul Klee in 1940. Hij behoorde met Franz Mare en Kandinsky tot de groep van „Der blaue Reiter". In de 20e eeuw sloeg de schilderkunst geheel nieuwe wegen in. Vroegere normen wer den verworpen, nieuwe maat staven aangelegd. Niet de om ringende wereld was nog het uitgangspunt voor het kunstzinnig scheppen, men wou het innerlijke leven uitbeelden, vormgeven aan zielsontroeringen en gevoelens. De fantasie kreeg vrij spel. Het subjectieve element in de kunst nam toe, vele stromingen ont stonden naast elkaar. Spreker wees op cubisme, expressionnisme enz. In Duitsland verviel men in een uiterste van subjectivisme. Uit het expressionnisme kwamen o.m. voort Paul Klee en Kan dinsky. Spreker sprak van „Ver- geistering der Natuur", „man gab nicht das Sichtbare wieder, sondern machte siechtbar". Verder wees spreker op psy chologische tijdsverschijnselende surrealistische kunst correspon deert met de psychologie van Freud, en de kunst van Paul Klee lcopt parallel met de inzichten van Jung. Aan de hand van tal van op het witte doek geprojecteerde werken van Klee, Baumeister, Werner, Gilles, Wolff, Sennhauser e.a. gaf ten slotte de heer Thwaites zijn hoorders enig idee van wat er omgaat in de kunste naarswereld, en herinnerde hen aan de woorden waarmee Huygens zijn Zee-Straet aanving: De wereld gaet haer' gangh, sy werrt en blijft aan 't werren. HET WIT-GELE KRUIS VERGADERT Het wil niet boteren tussen 't Wit-Gele en 't Witte Kruis De belangstelling voor de in het Sint Jansgebouw gehouden Algemene Ledenvergadering had groter kunnen zijn. De ter ani mering ener grotere opkomst in uitzicht gestelde gratis loterij had ditmaal geen succes. In het verslag van de secretaris over 1949 en '50 werd o.m. een overzicht gegeven van de werk zaamheden van de zuster. In '49 waren afgelegd 1745 ziekenbezoe ken en 347 zuigelingenbezoeken in 1950 bedroegen die aantallen resp. 2902 en 255. Er werd ver der gewag gemaakt van plannen om binnen afzienbare tijd te komen tot inrichting van een eigen ma gazijn. Het ledental bedroeg in 1949 390 en in het afgelopen jaar 451. De rekening van de penning meester over 1949 sloot in ont vangsten en uitgaven voor het Wit-Gele Kruis met f 6455,50 en een batig saldo van f 1651,37 en voor de gezinsverzorging met f 3676,84 en een nadelig saldo van f 614,14. Voor 1950 sloot de rekening voor Het Wit-Gele Kruis met f 11364,55 en 'n batig saldo van f 2143,38 en voor de gezinsver zorging met f 6802,67 en een nadelig saldo van f 744,34. Nadat de financiële commissie gerapporteerd had, dat alle stuk ken en bescheiden in goede staat waren bevonden, werd de pen ningmeester gedéchargeerd. Voor 1951 werden benoemd tot leden van de kascom missie de heren F. G. Mosch en A. J. v.d. Velde. De begroting van 1951 werd voor het Wit-Gele Kruis vast gesteld op f 8766,98 (waarbij f 900,voor medegebruik van 't magazijn van het Witte Kruis) en op f 3604,34 voor Gezins verzorging. Bij de bestuursverkiezing wer den de aan de beurt van aftreden zijnde leden, Mevrouw Beekman van Poppel, Mej. M. C. Schaap en de heren J. J. Kaldenbach en J. Reinders herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, t.w. de heren H. W. J. M. Poot en P. van Hooff. In plaats van de heer P. J. Borst, die zich niet weer herkiesbaar stelde, werd tot voorzitter gekozen de heer J. H. M. de Sonnaville. Dr Poot sprak zijn bewonde ring uit voor de buitengewone wijze, waarop de scheidende voor zitter in deze drie jaren, de jonge, moeilijke vereniging had geleid en bracht hem namens de ver eniging dank voor alles wat hij voor het Wit-Gele Kruis had gedaan. Mevr. Beekman-van Poppel gaf nog 'n werkoverzicht van gezins verzorging. 't Aantal verzorgings- dagen had in 1949 en '50 resp. bedragen 718 en 642. In totaal hadden in beiden jaren 50 en 58 DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaaï Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1