99 99 Mattkaus-pattiato EEN EUGèNE PERMANENT kapsalon Ursem VRIJDAG 9 MAART 1951 28e JAARGANG No. 10 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef IN MEMORIAM P. J. DE HAAN Kort na de verschijning van ons vorige nummer bereikte ons het droevige bericht, dat de heer P. de Haan was overleden. Wederom is een der mede-oprichters van „De Duinstreek", toen nog „Weekblad voor Schoorl en Bergen", van ons heengegaan. Dit blad bezat tot op zijn laatste le vensdagen een warm plaatsje in z'n hart. Wie aan „De Duinstreek" kwam, kwam aan hem. Zeer veel dank zijn wij hem daarvoor verschuldigd. Zijn heengaan heeft aan onze steeds prettige samenwerking wel een ontijdig einde gemaakt. Ook in het verenigingsleven te Bergen laat hij een lege plaats achter, om niet te spreken van zijn gezin en zaak, waar hij ten zeerste zal worden gemist. Moge zijn vrouw de kracht vinden, te berusten in het verlies, en zijn zoon alle krachten inspannen om het vertrouwen en de genegen heid, die zijn vader in zo ruime mate genoot, eveneens waardig te mogen worden. Dinsdagmiddag werd het stoffelijk overschot van de heer de Haan onder zeer grote belangstelling ter aarde gedragen. Vele vrienden en bekenden, hebben hem de laatste eer be wezen, verschillende sprekers getuigden van de werkkracht waarmede hij zijn zaak had opgebouwd en de vriendschap en medewerking die zij van hem hadden ondervonden. Vriend en medewerker, rust in vrede. BERGEN LICHT EN DUISTERNIS IN ONZE TIJD Onder auspicieën van het Theo sofisch Centrum te Bergen sprak Prof. Ir. E. L. Selleger op 2 Maart in de goedgevulde zaal van Hotel Kreb over bovenge noemd onderwerp. Uitvoerig toonde spreker aan, hoe de duisternis van onze tijd niet moet worden gezocht in dat wat buiten, maar in dat wat binnen ons overheerst, n.l. in onze neiging tot verdeeldheid. Verdeeldheid in nationaliteiten, in rassenverschil, in Godsdienst en zeker niet het minst in ver schillen, die ontstaan door de ideologie. Spreker wees op het gevaar, dat schuilt in de ideologie, waar door de mensen worden opge zweept tot haat tegenover de idee, welke niet strookt met de hunne. Het ideaal beoogt vrijheid voor een ieder als individu. De ideo logie echter is een collectieve gedachte, door overreding of dwang gestimuleerd en gericht op het bereiken van een collec tief doel. Het volk, dat voor idealen leeft, is een volk, dat zich in vrijheid ontwikkelt, maar het volk, dat leeft naar de ideologie van een machthebber, leeft in gebonden heid en vrees. Ofschoon de ideologieën in deze tijd hoogtij vieren, zullen wij de duisternis die hierdoor ontstaat beter kunnen verdragen, wanneer wij in staat zijn, iets te kennen en te begrijpen van het Goddelijke Evolutieplan. Wij zul len dan zien, hoe in perioden die ver achter ons liggen, een zoge naamd gouden tijdperk werd ge volgd door een zilveren, waarna het koperen tijdperk op zijn beurt weer voorloper werd van de duistere ijzeren eeuwen, waarin wij ons thans zouden, bevinden. (Spreker verwijst op dit punt naar zeer oude Oosterse geschriften, die deze tijd voorspelden.) Een „duistere tijd" moet ech ter worden bezien als een nood zakelijk gebeuren, nodig voor de mensheid als geheel en voor de mens als individu, teneinde de innerlijke kracht te ontplooien, die er toe leiden zal om uit die duis ternis tot groter licht te komen. Als beeld hiervan moge de lief lijke bloesem gelden, die tot gave, schone vrucht rijpt, totdathet rottingsproces optreedt, waarvan wij uiterlijk alleen het weerzin wekkende gadeslaan, doch voor de mens, die dieper schouwt is de rotting van het vruchtvlees voor waarde tot vrijmaking van de pit, die op haar beurt het beginsel is van nieuwe bloei. Wanneer wij onze tijd beschou wen, zullen wij van elke duister nis gebruik maken om tot die geestelijke inspanning te komen, die de individu tot meerder licht zal voeren en zodoende de gehele mensheid ten goede komen zal. VIJF EN TWINTIG JAREN a.s. Donderdag 15 Maart zal het 25 jaren geleden zijn, dat onze plaatsgenoot, de hr J. C. D. Koster optrad als agent in Noord Holland voor de Stoommeelfabriek Holland N.V. te Amsterdam. 25 jaren zal hij op die datum de bakkers geregeld hebben bezocht en het meel geleverd voor het dagelijks brood van duizenden. Alle begin is moeilijk, en hier was geen uitzondering. De nieu we funtionaris kende geen bakkers, geen wegen, moest zijn weg maar zoeken. Eerst ging het per rijwiel, later per motor, tot tenslotte een auto hem bracht naar de vele dorpen en dorpjes. Moeilijkheden moesten worden overwonnen, maar ook hier gold: per aspera ad astra, langs hobbelige wegen bereikt men de sterren. De heer Koster slaagde. Toen kwam de oorlog roet in het eten gooien. In 1940 werden alle fabrieken door de overheid genaast en de agenten. naar huis gestuurd. Gelukkig waren alle meelagenten Denkt U aan de KLEURENFILM op 14 MAART in ons land in één Bond verenigd en wist de organisatie te bereiken, dat allen een zeker wachtgeld werd toegekend. Hiervoor werden echter verschillende diensten ge vraagd. Het was wel een zonder linge speling van het noodlot, dat de hr Koster werd aangewezen als depothouder te Schagen van.... een concurrerende firma, namelijk Wessanen's Koninklijke Fabriek N.V. Moeilijke dagen braken aan: het reizen leek soms onmogelijk, met de fiets door de sneeuw en wind langs onbegaanbare wegen. Ook het vervoer ging met grote moeilijkheden gepaard. Zo ge beurde het eens, dat een schuit met meel van Koedijk naar Schagen moest worden geboomd omdat er geen olie was te verkrijgen. Het was in deze tijd, dat de hr Koster bijna zijn gehele gezichts vermogen verloor. Maar de jubilaris had één groot gelukhij behield onder alle om standigheden zijn goed humeur. Hij leefde naar de Zwitserse spreuk„mach es wie die Sonnen- uhr, zahle die heitren Stonden nur" en telde alleen de prettige, heldere uren en liet de duistere in de duisternis. Na de oorlog erkende de direc tie "zijn grote verdiensten, door hem te herstellen in zijn functie. 15 Maart zal de hr Koster een terugblik werpen op de lange weg, die achter hem ligt en zul len vele vrienden en bekenden hem op de receptie in Het huis met de pilaren de hand komen drukken en hem overstelpen met goede wensen. ZONDAGSDIENST ARTSEN LEGER DES HEILS Nationale Inzameling 1951 Onze wereld is bezeten door de angst voor de toekomst. Toe komstbeelden van afbraak en ver nieling worden li voorgespiegeld. Het Leger des Heils doet daar aan niet mee. Juist het tegenover gestelde willen en mogen wij doen. Wij willen bouwen. Bouwen in de naam van Jezus Christus. U kent het Leger en zijn veel zijdige arbeid, U hebt ons ge steund in de gepasseerde jaren, U hebt ons geholpen bij de na oorlogse opbouw van ons werk. Voor dit alles zeggen wij U hartelijk dank. De huidige nood in ons land vraagt veel van ons en daarom doen wij een dringend beroep op Uw onontbeerlijke steun. In de advertentie in dit blad staat vermeld wanneer U de collectant kunt verwachten, doch nogmaals moeten wij er U op wijzen dat U n en a 11 ij d moet opletten of de collectant of col porteur zich kan legimiteren, een vertegenwoordiger te zijn van het internationale Leger des Heils, Stichter William Booth. DAAR HEEFT U PLEZIER VANI Bespreek voor de a.s. feestdagen I ULO-CLUB BERGEN OP DE PLANKEN Schitterend debuut De in September van 't vorige jaar opgerichte ULO-Club Bergen trad Donderdag in „De Rustende Jager" op voor een tot het laatste plaatsje bezette zaal, met 'n echt Elck-wat-wils-programma. Iedere bezoeker vond iets van zijn gading. De debutanten bleken van alle markten thuis, declamatie, zang, gymnastiek, krontjongmuziek, goochelen, ballet, toneel. Dit eerste optreden slaagde uitnemend en het publiek was dan ook gul met zijn applaus. Met een geanimeerd bal werd de mooie avond besloten. Een extra vermelding verdient hierbij de U.C.B.-band, die de dans muziek verzorgde. HIMP - HAMP - HOUVAST Dit is de titel van een ope rette, die vele jaren geleden in Bergen werd opgevoerd door het kinderkoor van Joh. Brands. Ze oogstte toen veel succes. Nu is ze opnieuw in studie ge nomen door de Middelbare Meisjesschool in Bergen: Plm. honderd kinderen uit klasse 1 en 2 hopen haar binnenkort voor het voetlicht te kunnen brengen. Op Dinsdag 20 Maart 's mid dags twee uur wordt een opvoe ring gegeven voor de klassen 3, 4, 5 en 6 van alle lagere scholen uit Bergen tegen een gering be drag a 10 ct per leerling. 's Avonds om acht uur volgt een tweede voorstelling voor de oudere leerlingen van de Middel bare Meisjesschool, ouders en genodigden. Voor deze avond opvoering zijn nog enkele kaar ten a f 1,- beschikbaar, te ver krijgen bij boekhandel De Haan, Stationsstraat 3, Bergen en bij de Middelbare Meisjesschool, Tel. 2591, 2616, 2625 en 2154. HUURADVIES-COMMISSIE Het Secretariaat van bovenge noemde commissie voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder is voor lopig gevestigd in het perceel Steynstraat 41, Alkmaar (voor malig Prijzenbureau Onroerende Zaken). SCHOORL TUINBOUW VERENIGING „SCHOORL" Het 50-jarig bestaan herdacht Een terugblik werpende op het afgelopen jaar constateerde de voorzitter, de hr Akkerman, dat 1950 de tuinders bittere teleur stelling had gebracht. Het liep hopeloos mis, millioenen kilo's werden doorgedraaid. Ook de perspectieven noemde hij weinig hoopvol. Of er nog uitzicht is op steun voor de tuinbouwers? Via veiling, boerenleenbank en cen traal bureau bestaat een mogelijk heid tot het verkrijgen van een oogstcrediet dat hoogstens 10 °/0 mag bedragen van de gemiddelde omzet over 1949 en '50 tot een maximum van f 1000, Verder opent de regeling voor kleine zelfstandigen voor de tuin der de mogelijkheid om sociale steun te krijgen. Hiertoe dient men een formulier aan te vragen en in te vullen, waarna de tuin- bouwconsulent of zijn assistent met de ambtenaar hebben te be oordelen of steun kan worden toegestaan. De maximumsteun is f 31,plus kinderbijslag. Uit het jaarverslag van de secretaris ontlenen wij, dat de vereniging thans 79 leden telt. Gaf 1949 nog een boterham, aldus de secretaris, nu zitten vele tuinders aan de grond. De minimumprijzen zijn onvol doende en regeringssteun Jammer voor de harde werkers, die voor zoveel deviezen hebben gezorgd, meent de samensteller van het jaarverslag. De omzet bedroeg dit jaar f 6000,- minder dan het vorige jaar. De uitkomst van verschillende -eelten nagaande, kwam de heer Mooy tot de conclusie: 1950 was al met al een somber jaar. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 3877,66. Het batig saldo bedroeg f 26,69. Het begin- saldo was f 40,56. Na rapport van de kascommisie werd de penningmeester gedé- chargeerd en hem dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Drie nieuwe leden werden ver volgens toegelaten. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren J. Mooy en P. Henneman werden met vrijwel algemene stemmen herkozen. Ter animering van het ver- gaderingbezoek werden onder de aanwezigen een drietal manden verloot, die ten deel vielen aan de heren J. Tromp, M. de Zeeuw en J. Blom. De vergadering besloot weer in zee te gaan met dezelfde waagmeester. Met de vrachtrijder zal verder worden onderhandeld. Nadat verschillende leden zich nog hadden opgegeven voor het telen van verschillende producten bleven de aanwezigen nog enige tijd gezellig bijeen om het gouden jubileum te herdenken. Het was tevens 50 jaren dat de tuinbouw- vereniging steeds bijeengekomen was in dezelfde zaak: de laatste kwart eeuw bij Nic. Schuyt. De voorzitter hoopte, dat ook in de toekomst de goede harmonie tus sen vereniging en de hr Schuyt zou blijven voortduren. Verschillende voorvallen uit de verlopen halve eeuw werden nog eens in herinnering gebracht. 1901 begon met een omzet van f 1365,53. Het was in die goeie ouwe tijd in 1903 dat de ver gadering besloot, dat het bestuur op zijn bijeenkomsten als blijk van waardering voor zijn vele werk, zou worden aangeboden één potteke bier en vijf sigaren van een cent. Het waren toen wel andere tijden. In 1904 gingen de aardbeien voor 14 cent per kilo naar een conservenfabriek, in 1907 gingen ze weg voor 3'/2 ct per mandje en het daarop volgende jaar voor 33/^ cent, wat toen gold voor een beste prijs. 1913 was een goed jaar met een omzet van f 11880,37. In'17 werd de veiling in Alkmaar opgericht. De omzet steeg en bedroeg in '29 in totaal f 32.825,-. In 1930 trad verslechtering in de tuinbouw in; in 1932 werd een buitengewone vergadering gehou den voor het verkrijgen van steun. Na 1940 kwam er geleidelijk verbetering van prijzen. Ups and downs volgen op elkaar. Hubert Cornelisz Poot zou nu misschien niet meer zingen hoe genoeg lijk rolt het leven des gerusten lant- mans heen Zilveren Jubileum Het was Zaterdag een grote dag voor Groet en Camperduin: de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenveikeer herdacht haar 25-jarig bestaan. 's Namiddags werd de receptie gehouden in de fraai versierde zaal van de heer Klop, waar het bestuur te midden van een schat van bloemen de goede wensen van velen in ontvangst nam en 's avonds trokken de leden met hun dames naar ,,'t Harger Hoekje" om daar het zilveren jubileum te vieren. In alle toonaarden werd de V.V.V. bezongen, die hier een zekere welvaart had gebracht. Een eeuw geleden schreef Nic. Beets „het laatste enigszins teken achtige dorp aan Hollands wes telijke kustkant is zonder twijfel het armelijke Schoorl". Groet en Camp waren helemaal onbekende grootheden en bleven dat nog tientallen van jaren. En nu weet heel Nederland, Groet en Camper duin te vinden, dat de laatste kwart eeuw is geworden tot een druk, door duizenden bezocht vacantieoord. En heerst nu een betrekkelijke welvaart, dank zij het onver moeide streven van het bestuur van de in 1926 opgerichte ver eniging voor vreemdelingenver keer Groet-Camperduin. Het grootste aandeel in de opkomst van Groet-Camperduin heeft wel de secretaris de heer T. Meeden- dorp, die vanaf de oprichting zijn beste krachten heeft gegeven aan de V.V.V. en wie geen enkele moeite te veel was als het ging om de belangen van deze streek. Voor hem gold de leuze: „indien 't gemeen roept, besorght het als uw eigen". Groet-Camperduin en Meeden- dorp, aldus de heer Dinkelberg, directeur van de Federatie Noord- Holland, zijn voor ons één begrip. De heer Meedendorp was de stuwende kracht, die zich door niets en niemand liet ontmoedigen. Groet-Camperduin is geworden tot een der pijlers waarop de federatie steunt. Velen kwamen deze middag het bestuur compli menteren: de heer Dinkelberg namens de Federatie, de heer Roggeveen namens de zusterver eniging te Bergen, de heer v. d. Garde Jr. namens de V.V.V. Noord - Kennemerland, burge meester Niele voor V.V.V. Egmond, de heer Spaander voor V.V.V. Alkmaar, de heer Blanken- stijn als voorzitter van 't fanfare corps De Vriendschap, de heer Grau voor de Harger Toneelver eniging en de heer H. Meeden dorp als lid van de gemeenteraad. De voorzitter, de heer D. Duin Wzn dankte voor de vele goede wensen en waarderende woorden en wierp nog even een blik achterom. 25 jaren geleden begon de vereniging met 27 leden. Het was in die tijd dat men bij Camp wel een bordje had kunnen plaatsen met het opschrift: hier eindigt het mensdom. Met grote waar dering herdacht hij de pioniers. In 1926 sloot de rekening met f 271,en een,... nadelig saldo van f 140,Het bestuur ging door en zoetjes aan werden Groet en Camperduin bekend, eerst door doelmatige reclame van het be stuur, later door reclame van de gasten zelf. Hij bracht hulde aan de secre taris, die al die 25 jaar met on verflauwde ijver bergen werk had verzet en wenste hem geluk, dat hij thans vruchten van zijn werk kon zien. Als klein blijk van zijn ALKMAAR Op Zaterdag 31 Maart te 19 uur en Zondag 1 April, 14,30 uur zal Alkmaar wederom in het teken staan van Bach's Matthaus-Pas- sion uitvoeringen. Deze traditie te beleven in Alkmaars majestueuze Grote Kerk is een gebeuren op zich zelf. In een etalage van het filiaal van de Fa Krom in de Lange- straat staat een keur van foto's opgesteld van de 300 medewer kenden aan deze uitvoeringen. Naast de foto's van de Ned. Herv. Oratorium Vereniging, het Kna penkoor en de Haarlemse Orkest Vereniging staan die van de solisten, t.w.: Dora van Doorn-Lindeman, Sopraan; Annie Hermes, Alt: Jan Schipper, Evangelist; Laurens Bogtman, ChristuspartijHan Le Fèvre, Tenor; Piet Dalenberg, Bas; Piet van Egmond, Orgel; Nico Akkerman, Cembalo en ten slotte de foto van de man, die reeds met vele uitvoeringen heeft getoond dit grote geheel machtig te zijn, de dirigent, Corn. Jonker. Het buitengewone succes, dat de ondernemende vereniging met haar festival 1950 heeft gehad en in het bijzonder met het door haar uitgevoerde oratorium „Die Schöpfung" van Hayden, wettigen het vermoeden, dat het ook met deze Passion-uitvoeringen niet aan belangstelling zal ontbreken. Men bedenke wel, dat dit jaar op principieel verzoek, naast de Zondag-uitvoering ook op Zater dag wordt uitgevoerd. grote waardering bood hij de secretaris een cadeautje aan. Niet veel, maar uit een goed hart. 's Avonds was het feestde zaal was geheel bezet en er heerste een recht gezellige sfeer tot De twee plaatselijke dilettanten verenigingen, de Harger Toneel vereniging en het Cabaretgezel schap „Elck wat wils" wisten er de stemming in te houden. Elck- wat-wils opende met een toe passelijk jubileumlied, waarna Dienke de Hoog enkele liedjes zong, die luid applaus ontlokten door prachtige voordracht, het „bakkertje" ging hengelen en ontpopte zich later als filosoferend vuilnisman, „bakker en boer" gaven trouwlustigen goede raad, 2 accordeonnisten brachten de zaal in verrukking met een paar ouverture-potpourries, de post bode kwam met een tas vol ge heimen, enz. enz. Na de pauze, d.w.z. na midder nacht, kwam de H. T. V. met ,,'t Kikkertje", een één-acter, die zeer in de smaak viel. De muziek werd verzorgd door een strijkje o.l.v. Koos Siewerts. Als nieuwigheid viel hierbij voor velen de „clavioline" op, een hier nog niet gehoord instrument. PRACHTIGE PRESTATIE van Schoorl's Gemengd Koor Woensdagavond was het voor Schoorl's Gemengd Koor een wel zeer succesvolle avond. Op uitnodiging van 't Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" werkte ons koor mede aan de uitvoering in de grote Gemeentelijke Concert zaal te Haarlem. Twee grote autobussen van de heer Schalkwijk uit Bergen zorgden er voor dat de Schoorlse zange ressen en zangers op tijd aan wezig waren. De concertzaal was vrijwel geheel gevuld en Schoorl's Koor deed zich horen met de uitvoering der liederen „Sanctus", en „Ado- ramus' en „Ave Verum", waar mede het direct contact kreeg met de aanwezigen. Na deze werken volgde „Troost" van Fred. J. Roeske en „Water lelie" van Jac. Bonset en had het koor een ware ovatie in ontvangst te nemen. Het applaus werd stormachtig toen de componist van „Waterlelie de heer Jac. Bonset, het podium betrad om iVeekêiad DE DUINSTREEK 11 Maart Dokter POOT, Telefoon 2423 (Stichter William Booth) Telefoon 2104 Telefoon 2104 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Statie»nsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1