ItieMad ff 99 BERGEN Burgemeester Thomassen KEYNSH AM-BERGEN Nh. WacuackuwUtty SCHOORL VRIJDAG 16 MAART 1951 28c JAARGANG No. 11 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef KORTE RAADSVERGADERING De tram rijdt met Pasen en Pinksteren De Raad kwam Maandagavond een half uurtje in openbare zit ting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester DrW. Huygens. Als enigste punt van behande ling stond op de agenda een voorstel van B. en W. om het lopende algemene crediet in reke ning-courant bij de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten gedu rende de maanden Maart en April 1951 vast te stellen op f 725000,- en gedurende de maand Mei'51 op f550.000,-. Op voor stel van de heer Taets v. Ame- rongen besloot de Raad om Bur gemeester en Wethouders te machtigen een crediet van maxi maal f 1400.000,- te vragen, mits niet tegen hoger percent. Bij de rondvraag informeerde Dr Hemelrijk wat er waar was van de in omloop zijnde geruch ten, dat de Rotterdamse Tram weg Maatschappij geen gegadigde meer was voor de exploitatie van een Dieselverbinding met Bergen aan Zee. De voorzitter was hier over niets bekend. Verder had Dr Hemelrijk, al weer bij geruchte, vernomen, dat de tram met Pasen en Pinksteren zou rijden. De voorzitter deelde hierop mede, dat inderdaad gedu rende de 3 Paasdagen en 3 Pink sterdagen de N.S. een beperkte dienst zouden onderhouden en wel twee maal per dag9.42 uit Alkmaar en 10.27 terug uit Ber gen aan Zee en dan 16.20 ver trek Alkmaar en 17.27 terug uit Bergen aan Zee. Aangevraagd zal worden een tram te laten rijden aan het begin van de mid dag. De busdiensten blijven ge handhaafd. Of de tram vanaf 20 Mei weer gewoon zal rijden, is nog niet bekend. Mr. Sluis informeerde naar de huurprijs-verhoging van de Bouma -woningen. Met het oog op de hogere bouwkosten, die niet door het Rijk zullen worden gedragen, is verhoging van de huurprijs inderdaad nodig, aldus de voor zitter. Hierna ging de Raad in comité. NED. HERVORMDE GEZINSVERZORGING Op Zondag 11 Maart werd in de Ruïnekerk Mej.Z.A. E. Blonk ingeleid in haar werk als Gezins verzorgster. In zijn toespraak wees Ds Bekius op een woord uit het Mattheus-Evangelie, waar Jezus de nood lenigt en de zieken geneest. Het is zijn opdracht aan de mens, om in zijn naam de nood, waaronder de mens kan lijden, te helpen lenigen. Daarom is het werk van de Gezinsverzorging in de eerste plaats opdracht voor de christelijke gemeente. Het is daarom met dankbaarheid, dat dit werk kan worden begonnen. Het moet zeer worden toegejuicht, dat, door het initiatief van enkele Bergenaren reeds meer dan 20 jaren gezinshulp werd gegeven. De diaconie, die thans een ge diplomeerde kracht in vaste dienst heeft genomen, wil dan ook gaarne met de Vereniging voor Huis- en Kraamverzorging samenwerken. Na de gemeente te hebben op geroepen, door steun, liefde en gebed de Gezinsverzorgster bij te staan in haar werk, ging Ds Bekius voor in gebed en werd de plechtigheid met Gez. 120 1 en 2 besloten. De diaconale Commissie bestaat uit de dames De Vries, Alblas, Bos, Groot Bramel en Smit. Het aanmeldingsadres blijft hetzelfde, als voor de Vereniging Huis- en Kraamverzorging. Men kan geen lid worden van deze Gezinsverzorging. Wel kan men de diaconie door jaarlijkse donaties helpen, dit belangrijke werk te doen. PROPAGANDA-AVOND VAN DE BOND VOOR STAATSPENSIONNERING De voorzitter van de afdeling Bergen sprak er zijn grote vol doening over uit, dat, waar ge woonlijk slechts vijf bestuursleden de bijeenkomsten bezoeken, op deze avond „De Rustende Jager" tot het laatste plaatsje bezet was. De hr Kaastra uit Andijk hield een vurig pleidooi voor een pensioen zonder premiebetaling voor alle Nederlandse mannen en vrouwen op een vastgestelde leeftijd. Ouderdom, aldus de heer Kaastra komt nu eenmaal met gebreken: de ogen worden min der, de oren doen het niet zo goed meer enz. enz. Maar voor vele gebreken is gelukkig raad. Maar als ouderdom komt met gebrek? Spreker wees er op, hoe nomaden dit probleem oplosten, door de ouden, die niet meer mee konden trekken, eenvoudig achter te laten en hoe anderen de hut dichtmetselden van zo 'n stakker en zich zo ontdeden van hen, die voor het productie apparaat van geen belang meer waren. Uit de nood der tijden werd in ons land in 1900 de Bond voor Staatspensionnering opgericht. 50 jaren heeft deze bond nu geijverd voor pensioen voor iedereen zon der premiebetaling. „Wat is bereikt?" vraagt spre ker. Men begon meer aandacht te schenken aan het probleem oud en arm. Vele stichtingen, vooral in het Noorden van ons land getuigen hiervan, maar tot 1900 bleef het bij liefdadigheid. Te denken gaven de woorden van Joost v. d. Vondel, aangebracht op 'n oude mannen- en vrouwen huis te Amsterdamde goede God beware een iegenlijk en mij, voor arme ouderdom en sotternij. In 1913 werden tal van oudjes boven de 70 jaar gelukkig ge maakt met een wekelijkse uit kering van f 2,(f 3,voor man en vrouw). In 1919 werd de leeftijd terug gebracht op 65 jaar en de uit keringen verhoogd tot f3,— en f 5,—. Verder kwam het niet, tot na de tweede wereldoorlog een golf van ontroering door het Nederlandse volk ging bij het in werking treden van de nood voorziening Drees. De wet die voor 3 jaar zou duren, is nu met 2 jaar verlengd. En dan? vroeg spreker. Hij had ernstige bezwaren tegen de voorgestelde volksver zekering en gaf verre de voor keur aan het beginsel, waarvoor de Bond nu reeds een halve eeuw strijdt. Om dit te bereiken, aldus spreker, moeten echter geen 200.000 leden achter het vaandel van de Bond staan, maar heel het Nederlandse volk. Met een krachtige opwekking tot allen die nog geen lid zijn, om toe te treden tot de Bond, eindigde de hr Kaastra zijn met de meeste aandacht gevolgde rede. Resultaat 30 nieuwe leden. Nadat de hr Kaastra zo had gestreefd om vele zorgen in de toekomst weg te nemen, betraden Kees Stet en zijn medewerkers het toneel om de zorgen van deze dag te verdrijven, wat hun natuurlijk wonderbest gelukte. ORANJEVERENIGING TE BERGEN Zoals ieder jaar viert Bergen op 30 April Koninginnedag en op 5 Mei de bevrijdingsdag. Ook dit jaar worden op deze dagen de stille tocht, zanguitvoeringen, concerten, kinderfeesten en de winkelweek gehouden. Om deze dagen te doen slagen is de finan ciële hulp van de Bergense burgerij weer dringend nodig. A.s. week van 19 tot 24 Maart wordt een huis aan huis lijsten- collecte gehouden. Geeft allen naar vermogen, opdat ook dit jaar de feesten zeker zo goed zullen slagen, als verleden jaar en dit weder een onvergetelijke dag zal zijn. SPREEKT VOOR DE P. V. d. A. Blijkens een elders in dit blad voorkomende advertentie, organi seert de Partij van de Arbeid afdeling Bergen, op Woensdag avond 21 Maart in de dancing van De Rustende Jager een grote openbare bijeenkomst. De afdeling Bergen van de Partij ziet het als haar plicht, ook aan geestver wanten en belangstellenden haar streven kenbaar te maken. Aan deze avond zal als spreker zijn medewerking verlenen Wim Thomassen, burgemeester van Zaandam. De bijeenkomst zal geopend en gesloten worden door de „Stem des Volks" afd. Bergen terwijl voor de vrolijke en ook somtijds ernstige noot in dit programma zal zorgen het politiek- Ieken cabaret „De Rode Koers", uit Zaandam. Deze avond zal een goede avond worden. De afdeling Bergen rekent dan ook op alle leden en belangstellenden Voor verdere bijzonderheden omtrent deze avond raadplege men de advertentie. Bloembollententoonstelling Donderdagmiddag was één der lokalen van de Openbare Lagere School te Bergen herschapen in een bloementuin. Het was de dag, waarop de kinderen het resultaat toonden van de bloembollen, die ze in de herfst hadden meege kregen. Het bleek ook dit jaar, dat er weer met liefde en zorg gekweekt was. De bloemen waren tros- en trompetnarcissen, witte en blauwe hyacinthen. rose en rode (enkele en dubbele) tulpen. De jury bestaande uit Mevr. Hoogcarspel en de heer Roosen daal, hadden dan ook geen ge makkelijke taak om uit de vele goede inzendingen de beste uit te kiezen. De prijzen werden als volgt toegekend le klas: 1. Bertje de Vet, 2. Jan Bakker, 3. Klaas Beeldman, 4. Marrie Tuyn, 5. Hillie Bijlstra; troostprijzen: Nelly van Til, Hans Pesie en Femke Nijdam. 2e klas: 1. Willy Jonker, 2. Nel Kofman, 3. Elsje Schekker- man, 4. Marianne van der Hoek, 5. Piet Vermeulentroostprijzen Job van Amstel, Rudi Jakma en Siem Schermerhorn. 3e klas: 1. Marrian Kroon, 2. Ansje Hart, 3. Aukje Nijdam troostprijzen Henk Lameyer, Dik Tromp, Greetje de Vel, Hero van Urk, Piet Zwakman en Willy van Zanten. 4e klas: 1. Dineke Stroomer, 2. Margreet Haars, 3. Joke Tamis troostprijzen: Nico Hopman en Joke Peters. 5e klas: 1. Corrie Roozendaal, 2. Beppie Tromp, 3. Beppie Poot en Nellie van der Bremen; troost prijzen: Hans van Amstel en Janine Hoogeboom. 6e klas: 1. Alie Bak, 2. Rita van Dalen, 3. Jan de Vries, 4. Evert van der Lindetroost prijzen: Ton Heyblom en Jan van der Torren. EXPOSITIE JAAP MIN bij Kunstenaars Centrum Bergen Op Zaterdag 17 Maart wordt de eerste tentoonstelling in 1951 onder auspiciën van het Kunste naars Centrum Bergen in de kunstzaal van „De Rustende Ja ger" aldaar geopend. De Bergense kunstschilder Jaap Min exposeert zijn schilderijen en tekeningen. Bij deze opening zal de heer H. J. M. Bouchette, Rijksinspec teur van het Lager Onderwijs te Amsterdam het woord voeren. De expositie van deze kunste naar, die zich een reputatie ver wierf door zijn wandschilderingen in tal van kerken hier te lande, is tot en met de derde Paasdag des middags te bezichtigen. Tot een bezoek aan deze tentoonstel ling willen wij gaarne opwekken. Het gemeentebestuur van Keyns- ham (een gemeente in de om geving van Bath en Bristol in Engeland) nodigde ter gelegenheid van het festival of Britain een twintigtal jongelui tussen 15 en 19 jaar en wonende in Bergen, uit, hun vacantie in Keynsham door te brengen. De daartoe gemaakte plannen hebben thans een vastere vorm aangenomen. De trip zal plaats vinden van 17 tot 31 Juli 1951, de reiskosten zullen ongeveer f 80,- bedragen, exclucief zakgeld. De jongelui worden ingekwar tierd bij inwoners van Keynsham, zodat aan de trip geen verdere kosten zijn verbonden. Inmiddels werd het programma ontvangen, hetgeen er als volgt uitziet 18 Juli: Trip naar Bath, bezoek aan de Romeinse Baden, Abbey en Pump-Room. 19 JuliBezoek aan Fry's Cacao fabrieken te Somerdale. 20 JuliBezoek aan Bristol, o.a. aan dierentuin. 21 Juli: Trip door Keynsham. 23 Juli: Bezoek aan de Cigaret- tenfabrieken van Wills te Bristol. 24 Juli: Trip naar de grotten van Cheddar, de Kathedraal van Wells en Glastonbury. De overige dagen zijn bestemd voor privé-trips o.a. naar de fes tiviteiten ter gelegenheid van het Festival of Britain. Reeds hebben zich een aantal deelnemers opgegeven. Er zijn nog enkele plaatsen open, doch in geen geval mag het aantal deelnemers de twintig overschrij den. Voor jongens en meisjes, tussen 15 en 19 jaar, woonachtig te Bergen bestaat nog de gelegenheid zich voor deze trip op te geven bij Mevr. A. B. v. Gelder-Fret, van Reenenpark 2, Telef. 2027 en Mevr. G. J. Mooy-v. Gulik, Lijtweg 13 te Bergen. Het ligt in de bedoeling dat volgend jaar een gelijk aantal jongelui uit Keynsham hun va cantie in Bergen komen door brengen. BERGEN S HARMONIE Op 21 September van het vo rig jaar werd de heer P. Blan- kendaal ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum, namens de burgerij van Bergen een bedrag van f 3700,- aangeboden voor het aanschaffen van uniforme kleding. Inmiddels is het ledental van de Harmonie, mede door toe voeging van een tambourcorps, groter geworden, terwijl de prij zen van de kleding aanmerkelijk zijn gestegen, met als gevolg, dat de ingezamelde gelden niet toe reikend zijn. Toch verschijnt Bergen's Har monie komende zomer in haar nieuwe pakje; door offervaardig heid van de leden zelf is reeds een groot deel van het tekort gedekt, terwijl van andere zijde de mogelijkheid tot aanschaffing werd geschapen. Een verloting, prijs per lot f 0.50, met te winnen prijzen ter waarde van f 200.-, f 100.- en f 50.- alsmede vele andere prij zen zal nu de rest moeten doen. Tot het slagen van deze ver loting wordt nogmaals de mede werking van de burgerij inge roepen. U steunt daardoor de Harmonie en geeft kans op het winnen van een mooie prijs. TERUG IN HET VADERLAND Zaterdag keert onze oud-plaats- genoot de heer D. Bosch, wacht meester, na een vierjarig verblijf in Indonesië met de Nelly terug in het vaderland. ZONDAGSDIENST ARTSEN LEGER DES HEILS (Stichter William Booth) De nationale inzameling van gelden ten bate van het Leger des Heils is in volle gang, doch telkens treft het ons aan de deuren te moeten horen: „bent U daar alwéér" of „hoeveel keren komt het Leger wel?" Wij willen gaarne door middel van deze krant U daarop antwoorden. Het Leger des Heils collecteert slechts 2 X per jaar, de nationale inzameling in de maanden Maart- April en de Kerstfeestcollecte. Het evangelisatieblad van het Leger des Heils is de „Strijdkreet". Wij weten dat er meerdere malen geuniformde mannen en vrouwen U komen bezoeken en U de „Heilsbanier" of de „Kruis vaan" aanbieden en daarvoor geld in ontvangst nemen, en U in de veronderstelling laten, dat U daardoor het Leger des Heils heeft gesteund, wat U steeds graag gedaan heeft. Wij moeten U echter waar schuwen, dat deze mensen en hun colportage niets met het Leger des Héils te maken hebben en dus ook uw geld niet gebruikt wordt, waarvoor U het dacht gegeven te hebben. Let U vooral goed op of de zuster de bekende Leger des Heils kaphoed op heeft en of de broeder een rode band om de blauwe pet heeft, waarop met gele letters alleen „Leger des Heils staat, dan kunt U gerust zijn en uw blijde offer geven. Vraag ten overvloede naar hun legitimatiebewijs, waaruit kan blijken, dat zij tot het Leger des Heils behoren. Een Heilssoldaat van dit Leger dient geheel uit liefde, dus zonder enige vergoeding, betaalt zijn eigen uniform en geeft al zijn tijd belangeloos. Uw geld wordt dus voor 100°/o goed besteed. Men zij dus op zijn hoede. HET WONDERBARE BIJENLEVEN Op de Woensdagavond in „De Rustende Jager" door de K.J.V.O. in samenwerking met N.V. en de Vereniging tot Be vordering der Bijenteelt in Neder land georganiseerde culturele avond, werden de talrijke bezoe kers met woord en beeld inge wijd in het wondere bijenleven. Ieder kent de nijvere bijen, die bepoederd, van bloem tot bloem vliegen om dan met honing en stuifmeel beladen naar kast of korf terug te keren. Maar nie mand vermoedt, welk een arbeid er binnen en buiten die woning wordt verricht en nog minder hoe prachtig in dat was- paleis alles samenwerkt tot heil van het geheel. Het wonderbare bijenleven is een raadsel, waar voor reeds vele filosofisch aan gelegde naturen een oplossing hebben trachten te vinden. Intus sen hebben vooral de onderzoe kingen van de laatste jaren veel van wat er werd beweerd over dit geschenk der Goden, zoals de Arabische naam voor bij bete kent, verwezen naar het rijk der fabelen. De prachtige kleurenfilm „Het wondere leven der bijen", liet zien, hoe ze leven in kolonies en hoe elk volk bestaat uit één ko ningin, vele duizenden werksters en in een bepaalde tijd van het jaar enkele honderden darren, mannetjes. De koningin, ook wel moer genoemd of moederken zo als de Vlaamse imkers zeggen, legt duizenden eitjes in het sei zoen. Zij is overigens niet in staat ook maar een enkele moeder plicht te vervullen en moet het bebroeden der eieren, het voeden der larven enz. overlaten aan de werkbijen. Het grote leger van duizenden werksters zorgt voor het schoonmaken der cellen, de verzorging van het broed, het was bouwen, het bewaken en verdedigen van het vlieggat, het halen van honing, stuifmeel en water en voor wat er meer te doen is in dit wondere waspaleis. De darren, die er uitzien als dikke luie lanterfanters, hebben slechts nut als er jonge koningin nen te bevruchten zijn en ver dwijnen na het seizoen als ze verder onnodig zijn, als de bloe sem na de bestuiving. Geen der leden kan bestaan zonder de andere, het volk is één geheel, waarvan elk lid op een ander is aangewezen. Duidelijk wees de film op het grote nut van de bijen, dat van tweeërlei aard isdirect en indi rect. Direct door het produceren van honing en was. Veel belang rijker is echter het indirecte nut voor land- en tuinbouw. De bijen zorgen n.l. voor de kruisbestui ving bij kersen, abrikozen, appels, peren, frambozen, kruis- en aal bessen enz. enz. En dan is er tenslotte nog het grote nut voor de bijenhouder bijenteelt maakt het leven mooie^ en voller, geen enkele natuurlief- hebberij kan in de schaduw staan van deze bezigheid. Dr Gerstung laat een imker in „Unsere Bie- nen" zeggen, dat wanneer de bijen er niet waren, hij geloofde geen uur langer te zullen leven. HULP IN NOOD verlaagt de premie in de hoogste klasse De onderlinge verzekering tegen ziekte en ongevallen in deze ge meente vergaderde in „De Rode Leeuw" onder voorzitterschap van Mr C. A. J. Jochems. Uit het jaarverslag van de secretaris de hr P. Meijer bleek dat de vereniging per 31 Dec. 75 leden telde en 47 donateurs. Per 1 Jan. 1946 was dit aantal volgens het vijfjaarlijks verslag 112. Een achteruitgang dus van 37 leden. Deze achteruitgang moet worden toegeschreven, ten eerste aan de omstandigheid, dat vele ouderen uitgetrokken raakten en, niet meer werkende, er de voor keur aan gaven als lid uit te tredenten tweede aan het feit, dat in verschillende ge vallen de wettelijke verzekering zulk een voorname plaats ging innemen, dat men geen aanleiding vond om bij Hulp in Nood een aanvullende verzekering te sluiten. Vanzelfsprekend werken de verplichte verzekeringen niet sti mulerend op het toetreden van jonge leden. Een proef met de invoering van een klasse met 'n uitkering van f 30,— per week tegen een verhoogde premie leidde niet tot aanmelding van nieuwe leden. Ook uit de bestaande leden deden zich geen gegadigden voor de nieuwe klasse voor. Het bestuur hoopt nu, dat wanneer de vergadering accoord gaat met het voorstel om de premie voor deze klasse eveneens te brengen op 3 cent per ver zekerde gulden, het ledental zal toenemen. De rekening over het jaar 1950 sloot met een bedrag van f 4629,96. De ontvangsten be droegen f 1466,29, de uitgaven f 1143,86, zodat er een winst is geboekt van f 322,43. De heer D. Groen adviseerde namens de financiële commissie tot goedkeuring der rekening en stelde voor de penningmeester te déchargeren, waarmee de ver gadering accoord ging. Tot lid van de financiële com missie voor '51 werden benoemd de heren J. Bruijn, J. Kaandorp en J. Opdam. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering te Alkmaar werden aangewezen de heren J. Blom en C. Kaandorp. Hierna kwam aan de orde het voorstel van het bestuur tot ver laging van de premie van 4 op 3 ct per verzekerde gulden wat betreft de uitkering van f 30,— per week. Na enkele bespreking werd dit voorstel aangenomen met die verstande dat deze re geling geldt, voorlopig voor drie jaar. Daar het fonds momenteel niet over een reserve beschikt, werd besloten f 500,— uit de kas op DE DUINSTREEK 18 Maart Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1