UetkMod 99 99 Cm Uowjvovst's foood kkku Het adres JU&tUMufeh. VRIJDAG 30 MAART 1951 28e JAARGANG No- 13 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN 5 Jaren Partij van de Arbeid De Afd. Bergen organiseerde in „De Rustende Jager" in het kader van de herdenking van het 5-jarig bestaan van de P.v.d.A. een grote openbare bijeenkomst. Als spreker zou optreden Wim Thomassen, burgemeester van Zaanqlam en medewerking zou worden verleend door „De Stem des Volks" en het Politiek Caba ret „De Rode Koers". De belangstelling voor deze avond had groter kunnen zijn en met het oog op de vele moeilijk heden van de laatste tijd en de vele vragen, die ons dagelijks bestormen, had de voorzitter dan ook een drukker bezoek menen te mogen verwachten. Zou het niet beter zijn, maar te emigreren, hoort men fluisteren, aldus Wim Thomassen, dit avondland maar te verlaten, waar de beschaving dreigt onder te gaan? Voor onder gang heeft men niet te duchten, meende spreker, als men maar niet in die richting werkt. Ver andering zal er steeds blijven, maar men moet de loop der ge beurtenissen niet over zich heen laten komen als een natuurver schijnsel. Men moet, zoals de socialisten dat willen, leidinggeven aan de veranderingen. Even zag het er naar uit, aldus spreker, dat twee wereldoorlogen binnen een halve eeuw, de mensen tot bezinning zouden brengen en er een einde zou komen aan de hopeloze onenigheid, die ons landje dreigde te verscheuren. De Partij van de Arbeid ontstond, een bont gezelschap van vele groepen, een geestelijke federatie. En nu? Veel herinnert al weer aan voor oorlogse toestanden. Laat het drama van Korea een signaal zijn om zich nauw aaneen te sluiten, om eensgezind te strij den voor recht, vrijheid en vrede. Aan de mopperaars gaf spreker de raad, zich af te vragen, wat men liever had, de onvolmaakte vrijheid hier of de volmaakte slavernij elders. „De Stem des Volks" en het Cabaret „De Rode Koers" gaven verder aan de avond een feestelijk karakter. Onder leiding van de heer B. R. Sombroek werden verschillende liederen ten gehore gebracht als „Morgenrood" van De Nobel, „Du Hirte Israëls" van DimitriBortnianski, „De Strijders" van Olman, „Ave Verum" van Mozart. „Gods eer in de natuur" van Beethoven, e.a. Een luid applaus klonk na elk nummer. Het Politiek Cabaret oogstte groot succes met het brengen in woord en muziek van een stukje strijdpolitiek. GEVAAR LOERT OVERAL Terwijl de jeugdige C. P. een dezer dagen aan de Dr. van Peltlaan rustig achter de bomen aan het spelen was, werd zij plotseling aangereden door een fietser, die angstig geworden door een snel achter hem naderende auto, achter de bomen een goed heenkomen zocht. Deerlijk gewond werd de kleine opgenomen. Dokter van Gelder verleende de eerste geneeskundige hulp. Dit is binnen een week tijds het tweede ongeval van dien aard aan de Dr. van Peltlaan. Burgelijke Stand BERGEN DE JEUGD ZINGT EN DANST Optreden van Kinderkoor en Balletklassen Het Kinderkoor van de Koor vereniging Bergen, dat onlangs bij 't concert van het Koor met het zingen van enige liedjes stormenderhand vele harten ver overde, zette 'deze avond zijn triomftocht voort. De zaal was tot het laatste plaatsje bezet. Hoofdschotel was deze avond de „Bloemencantate" van Geertruida van Vladder- acken. Toen het doek openging brak een stormachtig applaus los. Het was dan ook een fantastisch gezicht, die reusachtige grote bloemenmand geheel gevuld met tot bloemen gemetamorphoseerde zangertjes, crocussen, margrieten, tulpen enz. enz. Het was het penseel eens schilders waard. Onder de bezielende leiding van Mevr. C. Morée-Dol zongen al die bloemetjes met tere stem metjes zo zuiver als glas hun liedjes. En al straalde 't zonnetje niet steeds even helder, het pu bliek was enthousiast en over laadde kinderen en dirigente met bijvalsbetuigingen. Later werden nog verschillende liederen ten gehore gebracht in tonen zo zui ver als glas en weer was het een onverdeeld succes. Het genot van de avond werd nog verhoogd door het optreden van de balletklassen van Mevr. Gré Pranger. Uitgevoerd werden Bloemenplukken van Nieland en Wals van Joh. Strauss. Mede door de steeds wisselende be lichting was het een prachtge- zicht die kleintjes te zien bloe menplukken en hun wals te zien dansen. Later volgden nog Zigeu nerdans van Meyerbeer en Ballet Rosamunde en steeds weer gaf het publiek met een enthousiast applaus uiting aan zijn grote waardering. Al met al een prachtavond. Kapsalon URSEM BORSTBEELD VAN JAN TOOROP ONTHULD In tegenwoordigheid van vele kunstenaars en belangstellenden werd Zaterdagmorgen aan de Jan Toorop-weg een borstbeeld van de in 1928 overleden kun stenaar Jan Toorop onthuld. Voor de onthulling was juist deze dag gekozen, aldus burge meester Dr Huygens in zijn toe spraak, als kleine attentie voor de enige dochter van de grote kunstenaar, Charley Toorop die juist heden haar zestigste verjaar dag vierde en vele jaren in Bergen had gewoond en gewerkt. Hij wenste haar geluk op deze dag en sprak de hoop uit, dat het haar gegeven mocht zijn nog vele jaren in deze mooie omge ving te mogen wonen en te werken. Het op een betonnen voet stuk geplaatste beeld was ver vaardigd door de thans 75-jarige beeldhouwer J. C. Altorf, een oud-vriend van de kunstenaar, bekend door zijn vele eenvoudig gestileerde diervormen in ivoor, steen, hout en brons. Het werd door de kunstverzamelaar de heer S. J. Sala aan de gemeente Ber gen aangeboden. In een van de mooistegedeelten van Bergen,waar „ruisen en fluistren de dennen in 't rond en eiken in vredig ver bond" heeft het beeld nu een plaats gevonden en zal het de herinnering levendig houden aan één der dragers van de cultuur. ZONDAGSDIENST ARTSEN SCHOORL Nieuwe zaak geopend Zaterdagmorgen j.l. opende de heer J. Beukers zijn geheel nieuwe zaak in groenten en fruit. Reeds vorig jaar vatte de heer Beukers het plan op, om een geheel nieuwe zaak te vestigen aan het kruispunt Heereweg— Molenweg, die zou zijn aangepast aan de eisen des tijds. Deze plannen kregen vaste vorm, en zo stonden we dan Zaterdag morgen in dit nieuwe winkelpand, dat in vergelijking met de oude weldadig aandoet. Een prachtige gecombineerde „Selecta"-schrapmachine stelt de huisvrouw in staat haar aard appelen, worteltjes enz. zeer spoe dig voor gebruik gereed te hebben. De electrische installatie was verzorgd door de heer Adr. Kroon, terwijl de heer C. Meyer alles in de verf gezet had. Beiden hebben zij gezorgd, dat het er netjes uitzag. Een overvloed van bloemen getuigde van de gelukwensen van collega's, vrienden en kennissen. Ook „De Duinstreek" wenst de ondernemende zakenman veel succes V.V.V. „Noord-Kennemerland" HULDIGING van de Familie Zuurbier Een der punten van de agenda voor de algemene ledenvergade ring van de V.V.V. „Noord- Kennemerland" luidde: „Huldiging Informatiebureauhouder K. P. Zuurbier i.v.m. 25-jarig Jubileum". De heer Zuurbier had zich gaarne aan elke huldiging ont trokken het bestuur was helemaal in de war wat de datum betrof! Maar de notulen van 1926 wezen duidelijk uit, dat een kwart eeuw geleden de heer Zuurbier tot informatiebureauhouder werd be noemd. Dit zilveren jubileum mocht niet onopgemerkt voorbijgaande leden van Noord-Kennemerland wilden getuigen van hun grote dank en waardering voor het vele, dat de bureauhouder of liever de Familie Zuurbier voor hen had gedaan. Dat dit ambt lang geen sinecure is, bleek duidelijk uit enkele cijfers, die de voorzitter, de heer v.d. Garde Jr. gaf: in 1926 werden door de bureau houder behandeld 262 schriftelijke aanvragen, 74 mondelinge en 16 telefonische, voor 1950 waren de cijfers resp. 1786, 1279 en 877. In totaal werden in de 25 jaren behandeld 14123 schriftelijke, 9284 mondelinge en 4633 telef. aanvragen. En hoe werden deze 28040 aanvragen bejegend? Be zield met de geest „indien 't gemeen u roept, besorght het als uw eigen", stond de familie Zuur bier steeds klaar om V.V.V.-ers en vreemdelingen te helpen, waar ze maar konden en hebben zo in de loop der jaren duizenden aan zich verplicht. Het is wel on doenlijk om het ieder naar de zin te maken, aldus de voorzitter, maar hier gaf heel Schoorl de wens te kennen mede te mogen werken om de familie Zuurbier een zichtbaar blijk van waardering en dankbaarheid aan te bieden voor het vele, dat hier in de 25 jaren voor aller welzijn is gedaan. Onder applaus van de aan wezigen bood de voorzitter de jubilerende familie aan 'n prachtige fruitmand en een bank van eiken naturel voor de hal en sprak daarbij de wens uit, dat de heer en mevrouw Zuurbier nog vele jaren met liefde en toewijding het bureau zouden beheren. De heer Zuurbier dankte voor de vriendelijke woorden en goede gaven. Hierna werd de agenda verder afgewerkt. De rekening van de penningmeester sloot in ontvang sten met f 3625,90 en in uitgaven met f 2693,87. Na rapport van de kascommissie werd de penning meester gedéchargeerd. De secretaris meende in zijn jaarverslag dat het voor- en naseizoen door vacantiespreiding misschien beter hadden kunnen zijn, overigens was 1950 een goed jaar. Met weemoed werd het overlijden van het bestuurslid J. v. Wijk herdacht, waarmee een harde werker heenging. Er waren in het afgelopen jaar 25 nieuwe leden ingeschreven. 31 Dec. bedroeg het ledental 234. Het kampeerdersbezoek was weer druk: 17000 vergunningen voor overnachting waren door het ge meentebestuur afgegeven in 1950. Bij de besprekingen over het zomerprogramma deelde de voor zitter mede, dat er gehouden zullen ^worden duinwandelingen (voorlopig elke Dinsdag), een strandfeest, een autopedwedstrijd. Wat 't organiseren van een ver lichtingsavond betreft, kon worden medegedeeld, dat de winkeliers vereniging er over dacht om acht weken lang elke Woensdag en Zaterdag de buurt te verlichten en de V.V.V. verzocht te willen zorgen voor verlichting van Oude Raadhuis en Kerkgebouw. Het fanfarecorps zal weer leven in de brouwerij brengen. De vergadering deed nog ver schillende suggesties, voetbalwed strijden Schoorl—gasten, wind hondenraces enz. enz. Bij de rondvraag drong de heer v.d. Garde Sr. aan op het ver spreiden van folders in Frans, Duits en Engels, „ONS GENOEGEN" OP DE PLANKEN Voor een uitverkochte zaal van „De Rustende Jager" trad „Ons Genoegen" op de tweede Paasdag op met „De Privé-secretaresse" van A. den Hertog. De dilet tantenvereniging had met dit kluchtige blijspel wel een zeer gelukkige keuze gedaanhet was precies wat 't wezen moest voor een avond als deze, geen hoge kunst, geen stuk dat inspanning vergt, doch één dat slechts ont spanning bracht. Terwijl buiten een regen- en hagelbui als van de soort waarop we geabonneerd schijnen te zijn, tegen de ruiten kletterde, laaide binnen de vreugde hoog op. Het publiek genoot van het duel tussen man en vrouw, dat zich daar op het toneel afspeelde. In het oude Arcadie daagde de snelvoetige Atalanta haar min naars uit tot een wedren en hij, die haar in snelheid overtrof zou haar hand tot loon ontvangen. De tenniskampioene hier daagde haar minnaar uit op een modern wapen, 't racket. Milanion in de Griekse sage overwon door een list, door de aandacht van zijn aangebedene af te leiden door gouden appelen op haar weg te werpen, Joyce wist haar minnaar te verslaan. Maar toch zou ook zij eens verliezen. Door haar tante op een fabriekskantoor ge plaatst als privé-secretaresse bij de directeur Francis Darnly, komt zij onder de bekoring van het lied van de arbeid. Zij die niets deed dan flirten, kamperen, dan sen, tennissen, roken, roeien, zeilen enz. verandert in korte tijd. De directeur bereikt dit niet door gouden appels op haar weg te strooien als een tweede Milanion, maar door haar te geven arbeids- lust, plichtsbesef, levensernst. Prachtig was Mevr. R. Schel- tema-Hartland in de rol van Joyces zij was de ster van de avond. G. Nieuwland vervulde de rol van Francis Darnley, die tot taak had de tenniskampioene te temmen. Jb. Kuyper als boekhouder en Mej. A. Kuyper als chasseur buitten hun kansen ter dege uit. Ook de overige spelers hielpen dapper mee om de opvoering in alle opzichten te doen slagen. Natuurlijk volgde nog een ge animeerd bal. GESLAAGD Voor het onlangs te Amster dam gehouden examen voor chemisch analyste, le deel, slaagde onze plaatsgenote mej. Iet Kuyper, te Schoorldam Een open deur een open hart GYM. VER. „OLYMPIA" De turnuitvoering zal worden ge houden op Zondag 8 April a.s. n.m. 7.30 uur in de zaal van de heer N. Schuyt. Het programma bevat weder diverse prachtige nummers w.o. brug, rek en even- wichtsbalk, vrije oefeningen, enz. Het geheel belooft een mooie avond te worden, temeer daar deze uitvoering, speciaal aan de gymnastiek, de aandacht besteed zal worden. De avond wordt besloten met een gezellig bal. EGMOND AAN ZEE Een bedsteeplank ontrukt een stukje geschiedenis van Egmond aan Zee aan de vergetelheid Dezer dagen zijn wij eens een kijkje gaan nemen naar het in orde maken van het Egmondse museum. Men is nog bezig met de nodige betimmeringen aan te brengen en daar ontdekten wij een in de wand aangebrachte plank met de naam Anton Glatz er op geschilderd. De heer van Thiel, lid van het museum-comité vertelde ons, dat dit een bedstee plank was uit een oude bedstede uit de tijd, toen het tegenwoor dige Raadhuis nog bewoond werd door dokter Verhoeve. Aan deze plank is de volgende geschiedenis verbonden, die later aan elke bezoeker zal worden verteld. Een 70 tal jaren geleden strandde er voor de kust van Egmond aan Zee een Duitse boot, geladen met vaten terpentijn. Op één jongen na is de gehele bemanning bij die stranding omgekomen. Vermoe delijk, omdat het moeilijk was zich een weg te banen tussen de rond drijvende vaten. Om zich tijdens de reis, behalve aan het in het zout meegenomen vlees, ook eens aan een vers boutje te goed te doen, had de bemanning een (misschien ook wel meer) levend varken aan boord. Door de schipbreuk raakte dit varken ook in de golven en Anton Glatz klemde zich aan de spekrug vast. Het varken wist zwemmende met zijn drenkeling door de branding heen te komen en samen wisten ze zo het strand te bereiken. Anton Glatz werd door dokter Verhoeve mee naar zijn huis ge nomen en daar verpleegd. Toen hij weer zo ver opgeknapt was, dat hij zich in zijn bedstee lag te vervelen, heeft hij als herinnering zijn naam op de beddeplank ge schilderd. Het varken is later in de dui nen achter de zeereep aangetrof fen. Bij wie dit in de kuip terecht is gekomen, vertelt de geschie denis niet. Bridge-club „ONS GENOEGEN" Uitslag wedstrijd 23 Maart '51 1 D. Dekker-F. Bas 47 2 L. Dekker-C. Buis 43 3 Mevr. v.Winsum-P. Jonker 42,5 4 Fam. Hooning 40 5 Dames Dekker 34 6 Eng. Visser-P. Glas 32 7 F. Smit-Verbrugge 32 8 A. Visser-L. Zwart 28,5 9 Mevr. Dekker-P. Dekker 25 OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, ALKMAAR Nieuwe aanwinsten afd. Letterkunde Oorspr. Ned. Romans In het Ned. vert. Romans Het is mij vaak opgevallen, dat zo weinig kinderen en jonge mensen goede liefhebberijen hebben. Maar al te weinig ziet men daar het grote belang van in helaas. Een goede liefhebberij naast de dagelijkse arbeid, is toch voor de algemene ontwikkeling van onschatbare waarde. Het ont wikkelt de fantasie en het aesthe- tisch gevoel (mits de liefhebberij goed wordt geleid) en het maakt ook handige mensen. Opvallend is ook dat weinigen kunnen tekenen. Op alle scholen wordt tekenonderwijs gegeven en er zijn haast geen volwassenen aan te wijzen, die dit zijn blijven doen. die er een mooie lief hebberij van hebben gemaakt. Bij de mensen die 's zomers Bergen bezoeken, zijn er velen met prima fototoestellen, maar zelden kom je iemand tegen, die gewapend met een schetsboekje, loopt te speuren naar geschikte, tekenachtige motieven. In gesprekken met jongeren heb ik veelvuldig op deze dingen gewezen en meestal kreeg ik dan te horen, dat men niet wist wat te gaan doen. Tekenen, schilderen, timmeren, maskers maken van papier, boetseren, linoleum snijden, kortom te veel om op te noemen. In Bergen zijn mensen te vinden, die willen helpen of lessen geven. Ook de Volkshogescholen doen in dit opzicht prachtig werk. Cursussen in handenarbeid (ook van korte duurkomen vaak voor. Laat ouders bedenken dat goede liefhebberijen vaak goede mensen maken Bergen, 17 Maart 1951 JAAP SAX DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. van 18 tot 25 Maart 1951 GEBORENMartinus Joseph Maria, z.v. J. Min en E. Terwijn. Metiena Geerdina, d.v. C. Ruiter en H. H. van Duuren. Wolter Erik, z.v. L. Postma en U. D. Sinzheimer. Willem, z.v. W. D. Blokker en B. P. Mooij. Ida Maria, d.v. H. J. Frankenmolen en M. J. van der Peet. GETROUWD Theodorus Zaal en Geer- truida Ellis. Telefoon 2104 1 April Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 „Betoon wat liefde aan elkaar" Doe open uw deur, doe open uw hart, De vreemd'ling, de naaste klopt aan, Hij wil bij U toeven, 't is slechts voor [een wijl, Och, laat hem niet zo van U gaan. Neemt één van de uwen een medemens [mee, Die eenzaam was op deez' stond, Ontvang hem dan hartelijk, ontvang [hem spontaan, Oprecht van gemoed en van mond. Allicht brengt gij hem door deez' enkele [daad. Een lichtstraal op 't verdere pad. Misschien brengt juist hij dat enkele [woord, Waar gij zo'n behoefte aan had. Een open deur een open hart, Wat liefde een woordje teêr, Een nagel minder aan het Kruis Van onze Lieve Heer. Pasen 1951 MAARTJE N. ZWAAN *A21s Aerde, van. Stenka Razin. E46.8s Eijk, van. Sneeuw. fN63.4 Hidding. Heuvings haardstee. H89.7oa Huizinga, L. Olivier en Adri- aan. (Vervolg opAdriaan en Olivier). j"K14.4 Kalmijn-Spierenburg. Aartje M28.51o Marxveld, van. De louterings- kuur. (J). *M51.7 Merwe, te. Geuzenpioniers. N30.5p Nienhuis. Pioniers. (Noordoost -polder). 028.5h Ooms. De haneveertjes. R54vz Robbers. De verloren zoon; gevolgd door Een kalverliefde S42.5 Scholte en van Ulsen. De gou den vleugels. (J). V91.1 Vries, M. de. Kinderen van mijn club. (J). V91t Vries, Th. de. De tegels van de haard. Z24me Zeggelen, van. Machteld ter Crone. C10.4m Cain. Mildred Pierce. C24.3 Christensen. Sahara, Narvik, Brest. C24.7 Christiansen. De dood op Ross- naesholm. F47.6 Frison-Roche. De grote kloof. H23.5t Hanley. Tegen de stroom op. R54.3 Roberts. Lydia Baily. S62.2pw Sinclair, U. Paniek in Wall Street. S84.8d Steinbeck. Danny compagnie. 590.7 Stone. Het leven van Vincent van Gogh. 594.8 Strong. De broeders. T29.2v Thomas. Het venster aan de Eastriver. j" is christelijkis historisch(J) is ook voor jongeren.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1