ff ff BERGEN SCH00RL EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 6 APRIL 1951 28e JAARGANG No- 14 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Turndemonstratie De gymnastiekvereniging „Be Quick" gaf Dinsdagavond o.l.v. haar directeur Jb Schuyt een uit voering in De Rustende Jager. Er was weer grote belangstelling voor deze jaarlijkse demonstraties. De voorzitter, de heer Blokker, heette de aanwezigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de vertegen woordigers van verschillende zus terverenigingen, van de turnkring Alkmaar ende oud-directeur de heer Van Zoonen. De turn- kampioen van Nederland, de heer KI. Boot Jr. werd onder applaus van de aanwezigen hartelijk ge lukgewenst met het bereiken van de hoogste sport op turngebied in ons land. Medegedeeld werd, dat Be Quick is aangesloten bij de medische sportkeuringouders, die dat wenselijk oordelen, kunnen dus advies bekomen omtrent hun pupillen. Het 22 nummers tellende programma werd in vlot tempo afgewerkt. Indrukwekkend was weer het ogenblik waarop bij de vaandelgroet, alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven. De afd. dames opende met rhythmische oefeningen een keur van oefeningen, die correct werden uitgevoerd. Hierna kregen ver schillende groepen gelegenheid om hun vaardigheid, geoefend heid te demonstreren aan paard, brug, rek, ringen enz. en bij vrije oefeningen. Het publiek was gul met zijn applaus en overlaadde de turnsters en turners met bij valsbetuigingen. De persoonlijke vrije oefeningen van enkele dames en heren wekten algemeen be wondering; vooral Tiny Seven- huyzen werd luide toegejuicht. Aardig gevonden waren de vrije oefeningen die de heren uit voerden alle mogelijke sport was in dit nummer verweven, zoals boksen, touwtrekken, schermen, gewichtsheffen, discuswerpen enz. enz. Het programma werd afge wisseld met zang en declamatie. Mevr. Stienen bracht met haar glasheldere, stralende sopraan enkele liederen ten gehore en oogstte een dankbaar applaus. Mevr. Huisman had groot succes met „de verliefde haring" en „biecht van een huurkoetsier". Al met al een prachtig geslaagde uitvoering, waarop directeur en leden weer met grote voldoening kunnen terugzien. KANKERBESTRIJDING Woensdagavond 18 April om 8 uur zal door de afd. Bergen van het Koningin Wilhelminafonds een interessante avond gegeven worden ter bevordering van de kankerbestrijding en wel in de dancing van „De Rustende Jager". Eerst zal een ter zake deskundig spreker, een arts wiens naam nog nader bekend gemaakt zal wor den, een causerie houden over datgene wat voor ieder van het grootste belang is om te weten in verband met de bestrijding van de gevreesde ziekte. Daarna wordt de prachtige film, „Het leven van Louis Pasteur" vertoond. De toegang is voor iedere be langstellende vrij. Het bestuur: Dr W. Huygens, voorzitter, Dr G. Hoeneveld, vice voorzitter, C. C. Ringers-Binkhorst, secre taresse, J. H. M. de Sonnaville, penningmeester, voorzitter afd. Bergen, Wit-Gele-Kruis, H. W. J. M. Poot, arts, A. H. van Gelder, arts, J. M. P. Lugten, arts, A. ten Bruggencate, arts, A. L. Baron Taets van Amerongen, W. de Vries, voorzitter afd. Bergen, Witte-Kruis, J. Elema, tandarts, B. Dijkstra, tandarts, Mr S. D. Sluis. ZONDAGSDIENST ARTSEN PROPAGANDA - FEESTAVOND voor Volksonderwijs Volksonderwijs met zijn 125000 leden roept alle hens aan dek om te voorkomen, dat aan het onder wijs van de opgroeiende Neder landse Jeugd van heden, dat is het Volk van morgen, onherstel bare schade wordt berokkend in deze tijd van grote moeilijkheden, waarvoor het Nederlandse volk geplaatst is en nog geplaatst zal worden. De afd. Bergen organi seerde Woensdag een grote pro- paganda-feestavond in „De Rus tende Jager", 's Namiddags kon men in de serre kennismaken met het werk van kleuters en leer lingen van de lagere school. Van de Jan Hogervorst-kleuterschool, een schepping van Volksonder wijs, was teken-, knip-, en Frö- belwerk te zien van ongeordend werk in de aanvangsklasse tot geordend werk in de hoogste af deling, waarbij de moeders, die ondanks de stromende regen, toch een kijkje kwamen nemen, de vaardigheid van haar pupillen konden bewonderen. De open bare lagere school kwam met handenarbeid (hout, papier, klei), tekenwerk en schriftelijk werk met het voorjaar als middelpunt van belangstelling, zogenaamd centre d'intérêt. Van de meisjes viel breiwerk, naaiwerk, borduur werk te bewonderen. Opvallend mooi was het groepswerk, zoals het dierenboek. De avond was bedoeld als propaganda-feestavond. Pluvius had voor deze gelegenheid de sluizen gesloten, zodat de heer Rees Vellinga een hele schare belangstellenden kon verwelko men. Hij wendde zich hierbij in 't bijzonder tot de heer P. van Thuyl, hoofdbestuurslid van Volks onderwijs en Dr Sikkema school arts. Van burgemeester Dr Huy gens was bericht van verhinde ring ingekomen. Spreker herdacht in 't kort het overlijden van de heer Wijngaarden, algemeen se cretaris van Volksonderwijs, waar na de aanwezigen met enkele ogenblikken van stilte de nage dachtenis eerden van de over ledene. Zangdemonstratie Openbare School De heer Nijdam, hoofd der school, gaf een zangdemonstratie met een klasse leerlingen. Hij waarschuwde de aanwezi gen tegen het maken van verge lijkingen met een zangkoortje als van Mevr. Morée-Doldaar had men te doen met een geselecteerd gezelschap, dat zich wijdde aan de zang, terwijl in een klas rijp en groen meedoet en de school algemeen muzikale ontwikkeling beoogt. Achtereenvolgens zongen de kinderen toonladders ook in ver schillend rhythme, canons, volks liederen, kerktoonladders, demon streerden handzingen, gaven een voorbeeld van voordracht met het liedje „ain boer wol noar zien noaber tou" om te eindigen met „arreslede". De hr P. v. Thuyl aan 't woord Krachtig pleidooi voor open baar onderwijs. Na een korte inleiding besprak de inleider uitvoerig de eisen, waaraan de school diende te vol doen. In de eerste plaats moet de school degelijk onderwijs geven, d.w.z. verantwoord onderwijs, waaraan het kind in zijn later leven iets heeft. In de tweede plaats moet het een prettige school zijn, een school waar een gezel lige sfeer heerst. Verder dient er een goede verstandhouding te bestaan tussen onderwijzend personeel en ouders en is een goede samenwerking tussen oudercommissie en perso neel van groot belang. En last but not least dient de school te zorgen, dat de kinderen worden opgevoed, wat misschien nog be langrijker is dan leren. Voor hem was de Openbare School te verkiezen boven alle andere. De Openbare School is toegankelijk voor alle kinderen. Het gaat er niet om, tot welk kerkgenootschap of tot welke politieke partij de ouders behoren, of uit welke kring ze komen. Kinderen zijn kinderen, aldus spreker, ze moeten worden op gevoed tot lid van de samen leving, tot lid van de Nederlandse gemeenschap. De school moet het kind meer besef van de nationale saamhorigheid bijbrengen, die in deze tijd zo hoog nodig is. Ten slotte wees spreker nog op twee grote gevaren, die het onderwijs bedreigen, n.l. gebrek aan scholen en gebrek aan leerkrachten om te eindigen met allen krachtig op te wekken tezamen de strijd te voeren voor Openbaar Onderwijs. De jeugdige Henk Tijken voeg de hier nog een propagandistisch woord op rijm aan toe. Rhythmische oefeningen Onder leiding van de hr Klaas Boot Sr. met de hr N. J. Visser aan de vleugel demonstreerde een achttal jonge dames fraaie rhythmische oefeningen, knots en baloefeningen die buitengewoon gewaardeerd werden. De goed geslaagde avond werd besloten met de vertoning van de Volksonderwijsfilm. Feestavond voor Kinderkliniek „Oud Bussum" Op Donderdag 26 April geeft de K.J.V.O. een avond ten bate van de buitenkliniek. Bij de ope ning in September 1950 kon aan Prof. van Crefeld namens de K.J.V.O. een bibliotheek van ruim 100 nieuwe boeken worden overhandigd. Om deze bibliotheek uit te breiden, heeft het bestuur vau onze jeugdvereniging besloten de opbrengst van de jaarlijkse feest avond voor dit doel te bestemmen. Het meisjeskoor onder leiding van Mevr. C. Morée-Dol, de dansgroep en het Blauwe Cabaret zullen U laten zien, wat zij pres teren, terwijl de toneelgroep na de pauze de operette „De Nieuwe Ster" zal opvoeren. De regie hiervan is in handen van de heer Morée, de muzikale leiding be rust bij Mevr. C. Morée-Dol. Wij hopen, dat de zaal te klein zal blijken te zijn om alle belang stellenden te bevatten. Wie niet in staat is de avond te bezoeken, kan toch het goede doel steunen door een kaart te kopen. Kaarten te verkrijgen bij de leden en in de Haan's boekhan del, bij welke laatste ook de plaatsbespreking plaats vindt. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in het volgend nummer van dit blad. „DE MASKERSPELERS'' Wij kunnen thans mededelen, dat de tweede uitvoering in dit seizoen welke door ziekte moest worden uitgesteld zal plaats hebben op Woensdag 11 en Donderdag 12 April a.s. Voor deze uitvoering is een nieuw stuk ingestudeerd n.l. het blijspel in 3 bedrijven „Wat doet mijn vrouw van 2 tot 5" van Ladislaus Fodor in de bewerking van Henk Bakker. De derde uitvoering met het uitgestelde stuk „De tijd staat niet stil" vindt plaats op Dinsdag 24 en Woensdag 25 April a.s. Voor deze laatste uitvoering zijn de programma's reeds eerder aan de donateurs toegezonden. Dringend wordt verzocht voor beide uitvoeringen de gehele kaart met plaatsbewijzen mede te bren gen, teneinde moeilijkheden en teleurstellingen te voorkomen. Beide uitvoeringen worden ge volgd door een geanimeerd bal in de dancing van „De Rustende Jager". Hoewel de tweede en derde uitvoering door omstandigheden zeer kort op elkaar volgen, spreekt het bestuur van „De Masker spelers" de wens uit, dat door een druk bezoek de oude sfeer ge handhaafd zal blijven. TUIN- EN OOSTDORP VIEREN FEEST Toen vlak na de bevrijding overal zogenaamde buurtver enigingen werden opgericht, bleef men in Tuin- en Oostdorp niet achter, ook hier verenigden de bewoners zich. Maar 't gaat met verenigingen als met mensenhet is niet om het even of wij groeiend, bloeiend leven, dan wel enkel plaats beslaan. De meeste buurt verenigingen verdwenen al spoedig na een kwijnend bestaan. Niet alzo in Tuin-en Oostdorp. Dank zij de sterke gemeenschapszin tussen de bewoners en de krachtige, energieke leiding van het bestuur, groeide en bloeide Tuin- en Oostdorp. Het eerste lustrum is thans voorbij en met voldoening kunnen allen terugzien op de eerste vijf jaren. De jaarlijks terugkerende feest avonden hebben de vriendschaps banden verstevigd. En wat heeft de jeugd niet te danken aan de buurtvereniging Tuin- Oost dorp Er worden feestjes georgani seerd voor de jeugd, reisjes ge maakt, Sinterklaas gevierd. Tuin en Oostdorp hebben een eigen speeltuin ingericht en over enkele weken n.l. 21, 22 en 23 April wordt een fancy-fair georgani seerd, waarvoor alle bewoners nu reeds druk in de weer zijn en waarvan de baten het speeltuin werk ten goede zullen komen. „Tuin- en Oostdorp" groeit en bloeit. Donderdagavond kwamen de buurtgenoten voor de laatste maal in dit winterseizoen bijeen in De Rustende Jager, waar een uit be woners samengesteld toneelge zelschap hen een paar uurtjes bevrijdde van alle drukkende zorgenhet publiek vermaakte zich kostelijk met het Amerikaanse blijspel van Jaap van der Pol getiteld „Millionnair tegen wil en dank". Prachtig werd dit stuk met zijn heerlijke dolle dwaas heid en kostelijke onzin opgevoerd. A. Postma was onverbeterlijk als millionnair en werd dapper bij gestaan door de andere spelers. De prachtige avond werd natuurlijk met een dansje besloten. KUNSTKRING BERGEN De leden worden er opmerk zaam op gemaakt, dat de laatste kunstavond van dit seizoen dit maal niet op Donderdag zoals gewoonlijk wordt gegeven, maar op Maandag 9 April a.s. Het bestuur is er in geslaagd de hand te leggen op het groot gemonteerde stuk van Shakes peare „Leer om Leer", hét suc ces van de nieuwe toneelgroep „De Nederlandse Comedie, on der directie van Guus Oster. Alleen geschikt voor volwassenen. Zaterdag 7 April van 5 tot 6 uur houdt het bestuur zitting in de „Rustende Jager" om eventuele ruiliogen te bewerkstelligen. Er is dan tevens gelegenheid zich voor het a.s. seizoen voor de wachtlijst op te geven. BERGEN-St. GEORGE t 3-2 Bergen ontving gisteren St. George, met kans op twee winst punten, zoals iemand meende te mogen voorspellen. De profeet kreeg gelijk, zij het dan ook onder protest van St. George. Het was een middag van regen engemiste kansen. Het was de spelers van Bergen aan te zien, dat ze enige weken het veld niet hadden betreden. In het begin kreeg de thuisclub verschillende uitstekende kansen om de leiding te nemen, maar zowel Bos als K. Beeldman hadden op critieke momenten het hoofd er niet bij, om opgelegde kansen te benutten. Het spelpeil stond niet hoog, er werdslecht geplaatst en hetschieten van beide voorhoeden was slecht. Het duurde tot twintig minuten vóór de rust, dat bij een door braak over links Bos alleen voor de keeper kwam en op goede wijze de thuisclub de leiding be zorgde. De gasten ondernamen nu enige tegenaanvallen en de niet sterk spelende B.S.V.-achter hoede moest alle zeilen bijzetten om voorlopig onheil te voorkomen. De gelijkmaker bleef echter niet lang uitde r.buiten van St. George bracht de stand op 1-1. Enkele minuten vóór de rust, voegden de gasten er nog een doelpunt aan toe, zodat met 1-2 de rust inging. Het veld werd er door de regen niet beter op en na de thee was het af en toe voor de tribune een waar modderballet. De thuis club begon met enige snelle aan vallen en uit één daarvan wist K. Beeldman te scoren. 2-2. Nu ontwikkelde zich een felle strijd om de leiding. Herhaaldelijk werd de bal voor het doel van de Spierdijkers gebracht, doch het beslissende schot bleef uit, deels door onkunde, deels door pech. Dan bracht een snelle aanval over de B.S.V.-rechtervleugel de bal bij K. Beeldman, die met 'n schitterend schot de stand op 3-2 bracht. Fel protesteerden de bezoekers, aanvoerende, dat één der gast heren zich in buitenspelpositie zou hebben bevonden. De scheids rechter bleef bij zijn beslissing en kende het doelpunt toe. De nog resterende tijd bleef het spel op en neer golven, doch geen der partijen zag meer kans het net te vinden. ATHLETIEK Bij de Zondag gehouden athle- tiekwedstrijden om het kampioen» schap van Noord-Holland in Heiloo behaalde onze plaatsge noot Pim Kroon (D-klasser), met een bosloop van 5 K.M. in het eindklassement de 6e plaats. Hij werd n.l. achtereenvolgens le in de D, le in de C, 2* in de B en 6e in de A-klasse, in de tijd van 16.27.7. Proficiat Pim, ga zo door. BRIDGE CLUB „SCHOORL" Uitslag wedstrijd 29 Maart A 1 Diderich-v. Twuyver 51 2 Bekker-Beeldman 51 3 Stam-Haasbroek 44 4 Half-Jonker 43,5 5 Lensing-Mevr. v. Wijk 38 6 Visser-Nieuwland 38 7 Mevr. Visser-Mevr. Goets 35,5 8 Fam. Kuiper 35 B 1 Half-Jes 53 2 Fam. Repko 50 3 Mevr. Trip-v.d. Hoef 48,5 4 Mej. Visser-Kaag 41,5 5 de Jong-v. Buren 40 6 Mevr. Bouman-Mosch 40 7 Oud-de Hart 32 8 Mevr. v.d. Linde- Hubelmeyer 31 Uitslag wedstrijd 2 April A 1 Koeten-Lensing 52 2 Visser-Nieuwland 50 3 Half-Jes 48,5 4 Half-Jonker 44,5 5 Bekker-Beeldman 43,5 6 Stam-Haasbroek 37 7 Mevr. Arpeau-v. Twuyver 36 8 Mevr. v. Wijk- Mevr. Goets 24,5 B 1 Fam. Repko 60 2 Mevr. Trip-v.d.Hoef 46,5 3 Mevr. v.d. Linde- Hubelmeyer 45,5 4 Mevr. Bouman-Mosch 44,5 5 de Jong-v. Buren 40 6 Oud-de Hart 40 7 Mej. Visser-Kaag 33,5 8 Mevr. Visser-Mej. Haring 26 ZEEPKISTENRACE Op Zaterdag 5 Mei zullen te Egmond aan Zee zeepkistenraces worden gehouden, nadere be richten zullen nog verschijnen. A\icil Schudt nu uw mantel uit. April wat houdt g'er in verborgen? van bloem en blad - en zanggetril en dagelijkse zorgen Wij hebben al zo lang gewacht op milde lentedagen na overvloed'ge regenmacht en wilde wintervlagen Breek nu de grauwe ban waarin de bomen zijn geklonken geef hun bestaan weer ziel en zin opdat zij vreugdedronken zich hullen in het kanten kleed van lichtgroen bladgetover en dat der voog'len jubelkreet weer trille - door het lover En laat het arme mensenkind niet meer de zon ontberen want o April ge kunt zo wreed ons met uw kou bezeren Maar ach, is het geen dwaze gril Clementie U te vragen?!.... gij gaat toch immers naar üw wil ondeugend voort met plagen! M. v. H. DE OPSPORING EN WINNING VAN AARDOLIE Het Departement Egmond van de Mij. tot Nut van 't Algemeen belegde Donderdagavond onder voorzitterschap van Ds Plug de laatste Nutsavond van dit seizoen. Uitgenodigd waren de heren Margadant en de Vries van de B.P.M. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter verkreeg de hr Margadant het woord, die 'n inleidend woord sprak bij de film die vertoond zou worden, betref fende 'n boring in zeer moerassig terrein in Louisana in de Ver enigde Staten. Aan de hand van enkele olie monsters deelde spreker mede, dat er geen twee olievelden in de wereld gevonden worden, die dezelfde olie leveren. De olie van Sumatra b.v. is zeer vloeibaar en die van onze Schoonebeeker olie velden in Drente is zo vast, dat spreker het flesje open onderste boven kon houden, zonder dat er één druppel uitliep. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het hoge parafine-gehalte, dat reeds bij kamertemperatuur stolt. Als bij zonderheid deelde spreker nog mede, dat 'n 60-tal jaren geleden, toen die dunne olie op Sumatra aangeboord werd uit de ruwe olie slechts één product werd ge haald, n.l. de lampolie, en nu 1400 producten!! De techniek is dus wel vooruit gegaan. Na de verschillende manieren van opsporen van olievelden be sproken te hebben, deelde spreker mede, dat olie enkel wordt aan getroffen daar, waar door zijde lingse druk van de aardkorst een anticlinale (plooiberg) van het diepliggend gesteente is ontstaan. Dit wil ook weer niet zeggen, dat op elke anticlinale zich olie bevindt. Men gaat alleen proefboren op een anticlinale. Onze olievelden in Drente leveren thans 30 °/0 van de binnenlandse behoefte, zodat dit 'n belangrijke diviezen- besparing is. In de film, die hierna vertoond werd zagen we, hoe eerst door het moeras in Louisana 'n kanaal werd gegraven, waarna de boor toren op een ponton door het kanaal werd aangevoerd. Door het ponton te laten zinken bracht men de boortoren op de juiste plaats. In de pauze was gelegenheid om een prachtig model van een boortoren te bezichtigen, benevens enkele soorten boren en opge graven gesteenten. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Na de pauze beantwoordde de heer Margadant nog enkele vragen en werd een prachtige kleurenfilm van Venezuela vertoond. Een prachtig landschap rolde aan ons oog voorbij en zagen we o.a. het oogsten van het suikerruit. De voorzitter dankte de heren van de B. P. M. hartelijk voor het gebodene. klukttod DE DUINSTREEK 8 April Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1