Moderne Zeerovers Bet/a PERMANENT DOBBEN Ufcededekkitop t NAK Radio MEIJER, VANGEND* LOOS Steno-typiste C. BOERING Dottsett 0p ZAADN00RDIJK „Wat daet miin vtam van 2 tal 5 UW KAPPER tmuM tekeudU „De Maskerspelers" Drogisterij Fa. FRANS POSTHUMA Siera en Philips Radio £h iotU Kapsalon Karpetten Vitrages Overgordijnstof A* B* M* KOLLMER 0 Hutpfnofoceh. GARAGE P. BOOD - BERGEN keur! Gras- en Klaver zaden Originele Bieten zaden Kinderverhaal J. DEN BROEDER, G.BOLTJES beter Helderziend Psychometrist Café Nieuwendijk FEUILLETON Goedkope Groentenhal Bergen's Woninginrichting CYCLEMASTER VICTORIA MOBYLETTE MOSQUITO Hier verschaften de bomen en moeten ons verbergen!" riep de dichte begroeiing hun enige Charles en hij klom haastig in beschutting, maar Roger en z'n een grote boom. mannen konden het spoor volgen Vanaf de bovenste takken, be en bleven niet ver achter. „We schutdoorafhangendeklimplanten, sloegen Tom en Charles hun ver volgers gade. Ze waren klaar blijkelijk overbluft door het plot seling ophouden van het spoor. Eindelijk verdwenen de vier mannen uit het gezicht. „Oef", fluisterde Tom, dankbaar, dat hij weer vrij kon ademhalen. „Dat was op het nippertje". Toen klonk achter hen een dreigend gehuil. Ze draaiden zich om, om een zwarte panter te aanschouwen. OPVOERING van het blijspel in drie bedrijven van LADISLAUS FODOR op Woensdag 11 en Donderdag 12 April a.s., in „De Rustende Jager Bergen. Aanvang 8 uur precies. Na afloop BAL Geschaafde Was Terpentijn Naftaline kogels en schubben Tip-top waterverf Kamfer blokjes Sponsen Zeemleer Kastpapier in rollen en -randen Punaises Ammonia Zoutzuur Lysol Jan Oldenburglaan 15 - Bergen - Telef. 2716 Reeds vanaf f 260,- een pracht-toestcl in klankhouten kast en IRKiMOt PHILIPS inio mi uw waarborg voor eventuele latere reparaties. Alléén Ruïnelaan 3 Telef. 2514 Bergen Beva Overalls Blauw Beva Overalls Grijs Beva Overalls Khaky Beva Overalls Wit Beva Manchester broeken Beva Khaky Colberts Drill Colberts Stationsstraat 9 - Bergen. Alle kantoorboeken en -benodigdheden Boekhandel C. Oldenburg - Schoorl Het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond heeft alle Kappers geadviseerd over te gaan tot TARIEFSVERHOGING. In verband met dit advies, zijn ondergetekende Kappers over eengekomen met ingang van 9 APRIL a.s. het tarief te be rekenen, door deze Bond vastgesteld. Hoogachtend, G. BLEEKER - L. M. HENNEMAN - G.KUYS - L. SIKKEMA - M.KOK - B. W. DE VET Het agentschap onzer Onderneming te BERGEN (Nh.) wordt met ingang van 1 April 1951 waargenomen door de Heer Prinsesselaan 8 Het agentschap blijft gevestigd in de N. S. goederenloods. Telefoon 2580. Verzending van goedeien door geheel Nederland, tegen de officiële spoorwegtarieven. N V ALGEMENE TRANSPORT EN EXPEDITIE ONDERNEMING HOOFDKANTOOR UTRECHT TELEFOON No 22841 Op het kantoor van onze eigen organisatie „De Nederlandsche Nieuws- bladpers" te Den Haag is plaats voor een 2-tal jonge dames boven 23 j. als Geboden wordt een prettige werkkring op een intiem en niet groot kantoor. Salaris f 170,— per maand. Bemiddeling voor pension willen wij desgewenst gaarne verlenen. Sollicitaties te richten aan „De Nederlandsche Nieuwsbladpers", Daendels- straat 69 te 's-Gravenhage. Eventuele inlichtingen worden gaarne door de directie van ons blad verstrekt is een van uit ZAANDAM privé-consult op WOENSDAG II April a.s. in hotel KREB Bergen, van 10 tot 17 uur. 'y Iedere Zondagavond Aanvang half acht 22 Westfries streekverhaal door MAARTJE ZELDENRIJK „Wat ben je opeens stil, meisje, zei hij. „Is het, omdat ik nu weldra voorgoed weg ben?" Ze zuchtte. „Ik denk er aldoor over, dat het na Zondag wel een hele tijd zal duren, voordat je weer in de Beemster komt. „Kom, kom," weerde hij luchtig af, „wanneer je maar wilt, kom ik. Als het moet morgen." „Nee, dat is niet de bedoeling. Maar sinds ik je ken, was je altijd in de nabijheid en de dagen, dat je nu in Amsterdam was, duurden voor mij al veel te lang. Ik was altijd blij, als het weer Dinsdag of Vrijdag was. Maar wanneer zie ik je weer na Zondag?" „Wanneer je wilt, lievert. En we kunnen elkaar immers schrijven? Jij geeft Zaterdags Aart een brief mee en ik hem 's Maandagsmorgens. En als je naar me verlangt, schrijf je desnoods midden in de week een brief en ik kom op de vleuge len der liefde naar je toe." Ze schoot toch even in een lach en streelde al voortrijdende, zijn gezicht. „Dus je zult me niet vergeten?" Hij nam haar hand opnieuw in de zijne en liefkoosde die. „Maar meisje, jou vergeten? Nu wou ik je toch wijzer hebben. Wil je met me trouwen? Dm keer ik meteen weer terug en ga naar je vader." „Nee, wacht, tot ik het ogenblik gunstig acht. Dat is beter en wie weet, komt dat ogenblik spoediger dan we denken." Hij zuchtte gelaten en antwoordde: „Goed, je zult je zin hebben. Maar stel m'n geduld niet te lang op proef. Elke dag, dat ik je niet bij me heb beschouw ik als een verlies." Opeens sprong hij van zijn fiets, midden op de eenzame weg. Jannie schrok en stapte eveneens af. „Wat is er?" vroeg ze verschrikt. Hij keek haar eens aan, bij het flauwe schijnsel van de maan. Hij zag haar stevige armen, haar mooi gevormde benen die onder de lichte zomerrok uitkwamen. Hij zag haar borst regel matig op en neer gaan en deze aanblik deed hem plotseling beven. Wat was toch dat vreemde gevoel in zijn binnenste, dat hem al vaker had doen trillen, als hij in haar nabijheid was? Hij omvatte haar lichaam en met zijn gezicht dicht bij het hare, zodat de geur van het volle haar hem omgaf, vroeg hij: „Jannie, lievert, houd je echt heel veel van me?" Ze keek hem aan met eerlijke, oprechte ogen, waarin geen leugen was en waarin de reinheid van heel haar zijn in te lezen stond; toen drukte ze zich tegen hem aan en antwoordde, haar spitse, warme lippen opgeheven: „Van wie zou ik anders kun nen houden dan van jou, mijn lieve, lieve jongen?" De fietsen gleden langs hen af op de straat, maar ze merkten het niet eens. Een late wielrijder passeerde hen, maar ze hadden slechts oog voor elkaar. Op het perron van het station nam hij haar nog eenmaal in zijn armen, zich niet storende aan het stationspersoneel, dat op het perron stond. Toen kwam de laatste trein voor Amsterdam binnenrijden en lenig sprong hij in een der rijtuigen en toen de trein weer vertrok, wuifde hij uit het geopende raampje zo lang hij in het duister haar eenzame silhouet kon zien. Bij half twaalf was hij thuis en meteen was hij weer midden in de narigheid en ellende. Allen waren nog op en zaten treurig rond de tafel, toen Wim binnenstapte. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij, verschrikt naar de bedrukte gezichten kijkend. Vader vertelde: de politie zocht Bert. Hij was voortvluchtig. Op het Waterlooplein was een razzia gehouden tussen de bon- nenhandelaars en daar was Bert ook bij geweest. Hij had zijn heil gezocht in een vlucht en er was op hem geschoten. Maar gelukkig was hij niet geraakt. Nu bleek achteraf, dat de politie al enige tijd op hem geloerd had. Zijn adres wist men, want 's middags waren er drie mannen gekomen, rechercheurs, en die hadden het hele huis ondersteboven gehaald. Bert was echter zo geslepen geweest om de laatste tijd niets meer in huis te halen. Hij had, ergens in de stad, een vertrek, waar hij zijn handeltje had opgeslagen. Dat wist alleen vader, maar daar over had Spaans wijselijk gezwegen. Alleen had men de nieuwe fiets gezien, die in de slaapkamer stopd. Spaans had gezegd, dat deze fiets van Aart was, die op het ogenblik in de Beem ster werkte bij een boer en daar men geen bewijs had van het tegendeel, was het rijwiel gebleven op de plaats, waar het stond. Het onderzoek had ook geen verder resultaat opgeleverd. Maar thuis begreep men nu wel, dat men Bert voorlopig niet zeu zien. Dat hij Alie's vroegere vrijer als compagnon had, wis ten noch zijn ouders, noch broers en zusters. Wim vatte de hele historie nogal luchtig op. „Maken jullie zich toch geen zorgen om Bert, die slaat er zich wel door, let op mijn woorden." En Cor gaf hem nu ook gelijk. Dit was de troost, waarmede vooral moeder Spaans het moest doen, maar veel baat gaf het niet. De volgende dag was er echter reeds een levensteken van Bert, bezorgd door de post. Men moest zich om hem maar geen zorgen maken, schreef hij, want hij maakte het goed. Evenwel was het voor zijn gezondheid, zoals hij dat noemde, maar beter, dat hij voorlopig wat verandering van lucht nam. De zaken gingen evengoed door. Ingesloten een kleine ver goeding voor de derving van het kostgeld. In de enveloppe zaten wat brood-, vlees- en boterbonnen en hoewel moeder Spaans aanvankelijk bezwaren had, zwichtte ze voor de argu menten van de jongens, want deze bonnen kwamen in het gezin, waar zoveel flinke eters waren, goed van pas. Toen de uitvoerder Vrijdagsmiddags in Diemen kwam met de loonzakjes, zei hij, toen hij Wim uitbetaalde: „Je moet van middag een uurtje eerder ophouden en dan naar het kantoor gaan. De baas wil je hebben." Om vier uur borg Wim, vergenoegd fluitend, zijn gereedschap op en fietste naar het kantoor. Wat zou er aan de hand zijn? Een ander karweitje? Ik wou, dat het weer in de Beemster was, dacht hij. Maar dat kon immers niet. Het was een ander karweitje. „Je hebt al eens eerder samen gewerkt met Broeksma," zei Zwarts, toen zijn knecht tegen over hem zat, „dus je bent zo'n beetje aan elkaar gewend. Vanaf Maandag gaan jullie samen naar Amstelveen. Daar heb ik wat kleine werkjes aangenomen en ik moet een paar mensen hebben, die ik volledig kan vertrouwen. In de Beemster hebben jullie goed gewerkt, zodat jullie er het best geschikt voor zijn. Broeksma heeft het lijstje al. Het is een werkje van een maand of drie. Af en toe kom ik wel eens kijken. O ja, dat is waar ook, je krijgt een paar centen meer, dat heb ik al tegen de boekhouder gezegd." Om half vijf stond hij al weer op straat, overgelukkig. Een paar centen meer, had de baas gezegd. Dat betekende dus op slag. Zou hij nu wel tegen de dertig gulden krijgen. Jonge, dat was haast een loon om op te trouwen. Wat zou Jannie in haar schik zijn, als hij het haar morgen vertelde HOOFDSTUK 16. Zaterdagsmiddags kocht Wim een nieuw costuum. Zijn Zon dagse pak was nu niet bepaald meer onberispelijk en hij .wilde op de verjaardag van Blauwboer mijn aanstaande schoon vader, dacht hij met bittere ironie goed voor de dag komen. En een nette indruk trachten te maken. Zijn keus viel op een bruin, wollen pak en hij slaagde er bovendien in een paar nieuwe bruine schoenen te bemachtigen. Dat had eerst wel heel wat voeten in de aarde, maar nu bleek het nuttig geweest te zijn, dat hij altijd in dezelfde zaak zijn schoenen had gekocht en daar eveneens had laten repareren. Men kende hem en toen hij de zaak uiteenzette, knipoogde de winkelier. Voor een goede klant had hij nog wel iets, alleenmondje dicht. En dat sprak natuurlijk vanzelf. Zo ging hij 's middags, op en top een heer, naar Purmerend. Daar wilde hij ook nog wat kopen. Per slot van rekening kon hij toch niet met lege handen op de verjaardag van Blauwboer aankomen. Dat stond te gek. Én veel hoefde het niet te zijn: kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Bovendien, hoe gunstiger indruk de boer van hem kreeg, des te beter was zulks met het oog op de toekomst. Even voor het broodeten was hij op „Bouwlust", waar hij op echt hartelijke wijze, de Westfriezen eigen, werd begroet. Jannie zag onmiddellijk, dat hij nieuwe kleren en nieuwe schoe nen aanhad. Ze knipoogde even en ging toen weer verder met brood snijden. En Wim maakte een praatje met de boer, die belangstellend naar zijn werk informeerde. Aart bleef dit week end eveneens in de Beemster, zodat het een echt gezellige, leuke Zondag kon worden. De verjaardag van de boer werd op echt Westfriese wijze ge vierd. Na de ochtendkerkgang kwamen de families uit de om geving. De ouderen aten 's middags aan de grote tafel in de woonkeuken, de jongeren op de deel. Bij dit gezelschap zaten ook Wim en Aart. De maaltijd verliep in een vrolijke stemming en iedereen had het schilderij van de beide dochters bewonderd en eenparig werd verklaard, dat het uitstekend geleek, hoewel Wim zelf nog wel een paar aanmerkingen had. Maar als da jarige tevreden was, zou hij niets zeggen. En de jarige was tevreden, want hij had Wim's hand op een dusdanige wijze ge drukt, dat deze ternauwernood een kreet van pijn kon weer houden. En alle gasten zagen min of meer met verwondering naar die kleine schilder, die daar even zo'n groot portret van Jannie en Nel had geschilderd. De meeste gasten gingen in de loop van de middag en de avond weer weg en toen men ging broodeten, was de gewone familie weer aan tafel, als enige gast nog Wim. Blauwboer was in een opgewekte stemming en maakte grappen met zijn doch ters en Aart. En na het broodeten ging men nog even naar buiten, om te genieten van het mooie zomerweer, hoewel het al half Augustus was. Toen het donker begon te worden, zei de boerin: „We moes ten maar eens naar binnen gaan, want ik denk, dat de baas nog wel wat onder de kurk zal hebben." Aart knipoogde tot zijn broer en merkte op: „Daar moeten we bij zijn, broer, voor het bederft!" De lamp werd aangestoken en Jannie deed de luiken voor het brede zijraam. De deur ging meteen maar op slot, want de laatste tijd gebeurde het nogal eens, dat er in de Beemster werd inge broken en hoewel Hekkie dag en nacht op zijn post was, kon men niet te voorzichtig zijn. De boer was inmiddels naar de kelder geweest en kwam nu met enkele flessen in de kamer, terwijl hij de anderen lachend aanzag. „Vandaag moet er maar eens een extra fles aangerukt worden," meende hij. „Moeder, kom maar eens op met de gla zen." En terwijl de boer, volgens oud gebruik zelf de eerste glazen vol schonk, kwam Wim plotseling tot de ontdekking, dat Nel er niet was. De twee knechts waren er evenmin, maar die gingen Zaterdagsavonds en Zondagsavonds altijd naar de stad en kwamen dan doorgaans laat thuis. Maar Nel was een half uur geleden nog bij hen geweest. Ze keken de brede woonkeuken eens rond, wat eigenlijk on zin was, want Nel was nu niet bepaald iemand, om zich een poosje te verstoppen en dan opeens te voorschijn te komen en „piep" te roepen. „Ja, waar is Nel?" herhaalde de boerin. „Wacht eenseen goed half uur geleden is ze naar de wei gegaan. Ze zei, dat ze nog even wou kijken, hoe het met de roodbonte was. Maar ze zal intussen toch wel weer teruggekomen zijn?" (Wordt vervolgd) Om U in kennis te stellen met de kwaliteits-Sinaasappelen die wij ver kopen, geven wij alléén ZATERDAG 1 kg. mooie grote zoete Sinaasappelen voor slechts 85 cent. Ook zijn wij met ander fruit goedkoop 4 kg. Handappelen f 1,— 4 kg. Moesappelen f 1, 3 kg. pracht Bellefleur f 1, 3 kg. pracht Goudreinetten f 1, 2 kg. zoete Appelen f 1, P/2 kg* Roodstovers f 1, Ook hebben wij H/2 kg. Amerikaanse Winsap appelen voor f 1, Zoete Sinaasappelen, 12, 10, 8, 7, 6, 5 f 1,~ Als extra reclame 15 zoete sinaasappelen f 1, 1 kg. Witlof 35 ct. VerderSpinazie, Sla, Andijvie, Tuin- worteltjes, Veldsla, Bloemkool, Raapstelen Radijs, Rabarbar enz. Alléén in de Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 2 ons heerlijke vers gesneden soepgroente kunt krijgen voor 25 cent. Balatum Linoleum Jabo tapijt Twisted matting Tapijt Holtap Bouclé Wilton Haarvelour Voile Allovernets Marquisette Handweef Velour PRACHT COLLECTIE! Gaarne geven wij advies en prijsopgaaf. Telefoon 2515 DORPSSTRAAT 6 TEL. 2453 Advertentie voor blijvende weide en voor kunstweide. Spec, selecties. Waagplein - ALKMAAR (Telef. K 2200-2412)

De Duinstreek | 1951 | | pagina 4