Week/Had 99 99 BERGENSE RAAD BIJEEN BERGEN (upètie uw Permanent Ouderdom komt met jubilea SCHOORL EERSTE LUSTRUM P.v.d.A. TE SCHOORL VRIJDAG 13 APRIL 1951 28e JAARGANG No. 15 Verschijnt te Bergent Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef St. JAN MET „VLAMMENDE WIEKEN1' De spelers van St. Jan brachten Donderdagavond voor een uit verkochte zaal in „De Rustende Jager" „Vlammende Wieken" ten tonele, een spel van het land door Theo Luysterburg en Wim Du~ mont. Ach, waren alle mensen wijs en deden daarbij wel, dan was deez' aard een paradijs, waar zij nu vaak een hel is. De familie Jonker zou heel veel leed bespaard zijn, als Lies, het molenaars vrouwtje wat anders geweest was zij droeg d'r hartje wat hoog, alles moest ondergeschikt gemaakt aan haar grillen en wensen. Graat, haar man, vertolkt doorAat Groot, kon niet op tegen zijn weder helft. Als vader's testament wordt geopend en blijkt, dat de bezit tingen moeten worden verdeeld tussen Graat en zijn broer Toon, die jaren geleden uit huis was weggelopen en naar Canada ge reisd, dan komt Lies in opstand. Het muldersvrouwtje, prachtig vertolkt door Tr. Wijbenga-Tiebie, is niet gebrand op haar zwager. Als Toon, prachtig gespeeld door Jan v. Stralen, zelf 'n molen gaat bouwen en zijn deel opeist, wordt de verhouding zo mogelijk nog slechter. De molen komt er, geheel modern ingericht, de molen draait, de zaak floreert en Graat verliest klanten, raakt tenslotte aan de grond, zodat faillisement voor de deur staat. Nog wil Lies niet buigen. Dan geeft een vlie gende storm als een deus ex ma china, een gunstige wending aan de netelige stand van zaken: de molen van Graat slaat van de rem, draait zijn eigen in brand..... „O.L. Heer", aldus de gemoede lijke dorpspastoor, „laat zijn schaapkes niet gemakkelijk aan d'r lot over"beide broers zetten de zaken voort onder de firma naam „Gebroeders Jonkers". St. Jan heeft z'n oude roem weer gehandhaafdde opvoering slaagde volkomen en werd een groot succes voor spelers en re gisseur van Baar. Met schitterende Shakespeare-vertolking werd seizoen besloten De Kunstkring Bergen besloot het seizoen Maandagavond met een blijspel van William Shake speare, getiteld „Leer om leer (Measure for measure), in de ver taling van Gerard den Brabander. „De Nederlandse Comedie" gaf hiervan een schitterende vertol king, waarbij uitblonken Johan Fiolet als Hertog van Wenen, Han Bentz van den Berg als zijn Stadhouder en Ellen Vogel als Isabella. De liefhebbers van echt toneel spel hebben weer volop kunnen genieten en gaven op ondubbel zinnige wijze uiting aan hun grote waardering. EEN WONDER GERUCHT Daar loopt door 't gehucht een wonder gerucht; het is nu eens niet van 'n jonge boerinne, zoals in het bekende versje van Van Zeggelen, maar van een nalatig belastingbetaler, die de benen zou hebben genomen voor de fiscus. Men fluistert dat het gaat om een slordige drie ton. De heer S., die regelmatig naar Amerika reisde voor zaken, en hier reed met 'n auto met Ame rikaanse kentekens, zou zonder dat het opviel, Bergen met zijn gezin hebben verlaten met onbe kende bestemming. Naar verluidt hebben ambtenaren van de be lasting beslag gelegd op huis en inboedel van de gevlogen vogel. ONDERSCHEIDING Op de Internationale Slagers- vaktentoonstelling te Utrecht be haalde de heer C. N. Hoogvorst, slager te Bergen, met Lunchworst een le prijs, met Berliner Lever worst een 2e prijs en met Blaas- ham een Eervolle Vermelding. Onze felicitatie. De Raad kwam Vrijdag in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. In de middag zitting kwam onder meer ter tafel een voorstel van B. en W. om te besluiten de electriciteitsvoor- ziening door het gemeentelijk distributiebedrijf te handhaven en verzet te blijven bieden tegen overdracht van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aan de pro vincie, alsmede over te gaan tot het aanbrengen van de nodige verbeteringen aan het net en de installaties. De avondzitting was geheel gewijd aan de behandeling en vaststelling van de gemeentebe groting voor het dienstjaar 1951. Ingekomen stukken Het verzoek van J. de Leeuw om gedurende drie maanden in het a.s. zomerseizoen het perceel Hoflaan 1 te mogen huren voor expositie van schilderijen, werd afgewezende Raad kan binnen kort voorstellen verwachten om trent de bestemming van het gebouw. Wachtgeld en pensioen Wethouders Mr Sluis verklaart zich tegen stander van het toekennen van wachtgeld aan wethoudersin een kleine plaats is de functie van wethouders z.i. een nevenfunctie, na het beëindigen kan een wet houder weer terugkeren in zijn oude werkkring. Ook de hr Ellis uit bedenkingen. De voorzitter wijst er op, dat de functie veel tijd vraagt en dat in de practijk zo'n regeling als hier wordt voor gesteld, overal voldoet. Seizoen-rijwielstalling De hr Ellis kan zich niet ver enigen met het voorstel van B. en W. om aan de heren Raven horst, Roos, Schuddeboom en Stroomer voor f 25,- per seizoen de ondergrond te verhuren voor 'n te stichten seizoenrijwielstalling aan het noordeinde van de Boulevard te Bergen aan Zee: hij acht f 25,- te laag en meent dat iedere Bergeriaar het recht moet hebben. Hij geeft in overweging het houden van aanbesteding voor de tijd van 5 jaar. Na enige discussie gaat de Raad accoord met het voorstel van B. en W. Benaming en naams verandering wegen Drie nieuwe zijwegen van de Jaap Weijandweg worden ge doopt Piet Boendermakerweg, Graadt van Roggenweg en Foeke Kamstraweg, De van Edenweg en Paulineweg zullen als geheel worden genoemd Paulineweg. De Jacob Kalffweg wordt omgedoopt in van der Wijckplein en ten slotte krijgt het weggedeelte tus sen de percelen, bewoond door de fam. Stekelbos en de fam. Eikenaar, alsmede het tramstation, de naam Jacob Kalffweg in plaats van Julianalaan. Voor het benzinestation van de hr Visser aan de Bergerweg be sluit de Raad op voorstel van B. en W. een bestrating aan te brengen. Electriciteitsvoorziening Uitvoerig betoogt de voorzitter dat gedecentraliseerde distributie de voorkeur verdient boven ge centraliseerde. Bergen kan de distributie evengoed verzorgen als het P.E.N. Het P.E.N. maakt het de gemeente wel zeer moeilijk, de exorbitant hoge prijs, die Bergen heeft te betalen, werkt remmend op het gemeentelijk be drijf. Er is nu 'n Staatscommissie ingesteld, die straks de Regering zal hebben te adviseren. B. en W. stellen voor zich te verzetten tegen overdracht, over tuigd als zij zijn, dat de gemeente even goedkoop en zelfs goedkoper kan distribuéren dan het P.E.N. als het zogenaamde „straftarief" of „wurgtarief" maar door een beter wordt vervangen, wat mo gelijk blijkt bij de IJselcentrale. Bij de thans voorgestelde tarie ven zullen de kosten voor de bevolking een tijdlang even hoog zijn, maar daarna zullen ze lager zijn dan bij het P.E.N. Zonder verhoging van tarieven zal het electrisch bedrijf op mo derne leest geschoeid worden. Alles niet ten koste, aldus de voorzitter, maar ter wille van de bevolking. Aller ogen zijn nu gericht op de Staatscommissie. Wethouder Oldenburg licht de voorstellen over tarieven nader toe. Voorlopig zullen alleen die verbeteringen worden aangebracht die direct voordeel opleveren. De mogelijkheid om de bevolking te gemoet te komen in de kosten die overschakeling van 120 volt op 220 volt met zich brengen, zal nader worden overwogen. Mr Sluis, die aanvankelijk nogal sceptisch stond tegenover deze kwestie, vindt het nu wel ver antwoord. Bij onverhoopte over dracht zullen de investeringen toch terug komen aan de gemeente. De hr Brak waarschuwde de bevolking, niet over te gaan tot aankoop van apparaten met de oude voltage. De hr Ellis vreest, dat kleine gebruikers meer zullen moeten betalen en noemt de voorgestelde som voor tegemoetkoming aan de 1500 aangeslotenen een druppel op een gloeiende plaat. Met al gemene stemmen worden de voor stellen van B. en W. aanvaard. Tot lid van de raadscommissie tot het nazien van de gemeente rekening over het dienstjaar 1949 werden benoemd de heren Ellis, Broersma en Maasen. Gemeentebegroting dienstjaar 1951 De behandeling van de be groting nam de hele avond tot 's nachts één uur in beslag. De hr Broersma begon met critiek te oefenen op het regeringsbeleid. Wanneer wij onze wijze mannen Kapsalon URSEM - Tel. 2104 in regering en volksvertegen woordiging horen praten, aldus deze spreker, dan komt men tot de conclusie dat de toestand, waarin ons land en volk verkeert, dezelfde is als die van 1672. Toen was de regering radeloos, het volk redeloos en het land reddeloos. Als we de regering mogen geloven, dan is de enigste oplossing snellere bewapening d.w.z. snellere massale uitroeiing. We zijn bezig de helft van onze staatsinkomsten aan te wen den voor bewapening, d.w.z. voor improductieve uitgaven. Het volk heeft een groot tekort aan woon ruimte, kleding, dekking, voedsel, huisraad enz, 300.000 gezinnen zitten in ons land zonder woning. Alleen reeds te Bergen staan we voor een tekort van circa 400 woningen, terwijl 't aantal woning zoekenden nog elk jaar toeneemt. De voorzitter sprak in zijn nieuw jaarsrede van een „onoplosbaar probleem", aldus vervolgt de hr Broersma, maar het vraagstuk is zeer gemakkelijk op te lossen. Volgens gemeentewerken is er, de 30 gemeentewoningen buiten gesloten, vanaf begin 1950 tot einde Maart 1951 gebouwd uit het bouwvolume 35 woningen totaal 12482 M3 en in de vrije sector 39 woningen totaal 15155 M3. Deze hebben gekost rond f 1.520.000,-. Wanneer de mate rialen en de arbeid aan deze woningen eens waren aangewend voor de bouw van woningwet woningen, dan hadden we ge kregen 50664 M3 woonruimte en hadden de beschikking gehad over 85 normale woningen ad 300 M3 en 85 duplexwoningen. Aangezien een duplexwoning tijdelijk een dubbele woning is, hadden we in stede van 74 ge zinnen er nu 255 onder dak kunnen brengen. Op deze wijze konden de 400 gezinnen die hier om een woning vragen, binnen een tijd vak van 21 /4 jaar geholpen zijn. Nu worden materialen en ar beidskrachten verprutst aan luxe woningen. De oplossingen van de vele problemen zal in een andere richting moeten worden gezocht dan die van atoom- eu water stofbommen. Naar aanleiding van de rede van de hr Broersma merkte Mr Sluis op, dat we nog zoiets als een ijzeren gordijn hebben, waar achter een paradijs. Als de drei ging vandaar eens ophield, dan konden wij woningen bouwen. Wat Bergen's financiële positie betreft, meende spreker dat zui nigheid geboden is. Er viel z.i. nog wel te bezuinigenb.v. dure reisjes voor 't bezoeken van sollicitanten, adviezen van het Ned. Economisch Instituut, wachtgelden wethouders. De hr Taets van Amerongen drong eveneens aan op het be trachten van de uiterste zuinigheid. Wethouder Den Das maakte enkele opmerkingen over de sa menstelling van de begroting. Het overgrote deel van de uitgaven zijn vaste uitgaven, slechts een klein deel is variabel. Met het aanbrengen van bezuinigingen moet men voorzichtig zijn. Bij gemeente werken, wegen en plantsoenen bijvoorbeeld mag men niet uit het oog verliezen, dat Bergen een vacantieoord is, dat men moet zorgen het uiterlijk aanzien niet te schaden. De hr Taets van Amerongen merkt nog op, dat de commissie niets wil verwaarlozen, maar al leen de tering naar de nering zetten. Bij de hoofdstuksgewijze be handeling uitte de heer Ellis zijn teleurstelling over de lage jaar wedde van de wethouder en de gemeentearts. De subsidiëring van de Stichting Geestelijke Volks gezondheid achtte hij te hoog. Wat hier gebeurt, aldus de voor zitter, is iets groots, voor dit ver waarloosde terrein bestaat grote belangstelling in Noord-Holland. Grote kosten kunnen in de toe komst worden voorkomen door de voor- en nazorg. Hier moet niet gevraagd worden of het be taald kan worden; het moet. De verhoging van de kosten bureau huisvesting acht Mr Sluis door niets te motiveren. Bij hoofdstuk Onderwijs infor meert de hr Ellis naar 't antwoord op het indertijd gedane verzoek om bij schoolgeldheffing het ver- menigvuldigingscijfer terug te brengen op 1. De Raad wijst het verzoek af. Dr Hemelrijk geeft zijn mening te kennen, dat onderwijs gratis moet zijn om ontwikkelingsmoge lijkheden van kinderen uit alle lagen der bevolking gelijk te maken maarde noodzakelijkheid om alle inkomstenbronnen aan te boren, verhindert dit. Aangedrongen werd op het zo spoedig mogelijk inhalen van de achterstand in het heffen van schoolgeld. De gemeentekas wordt er door benadeeld en het zal verschillende gezinnen, die straks enige jaren tegelijk schoolgeld moeten betalen, in moeilijkheden brengen. Uit waardering voor het nuttige werk, dat jeugdverenigingen doen, wordt voorgesteld een subsidie van 70 cent per lid te verlenen. Om van deze subsidie te kunnen profiteren, moet de vereniging aangesloten zijn bij een officieel erkende landelijke vereniging. Mr Sluis acht overheidssteun niet gewenst, de jeugd moet zelf handelen. Dr Hemelrijk wijst er op dat de gevolgen van goed geleid jeugdwerk voor de gemeen schap van groot belang zijn. De hr Broersma zou de subsidie niet willen uitkeren maar er een kapi taaltje mee willen vormen om straks een Jeugdhuis te stichten. Volgens de voorzitter zal 't heel moeilijk zijn alle verenigingen onder te brengen in één huis. Nadat de hr Taets v. Amerongen nog had opgemerkt dat het be schouwd moest worden als een stimulerende subsidie, ging de Raad ermee accoord. De voorgestelde subsidie aan het K.C.B. bracht weer de tongen in beweging. De heer Broersma kon er zich niet mee verenigen: het ging z.i. maar om gezellige avondjes. Mr Sluis wees er op, dat het K.C.B. ook voor Bergen goed werk deed. Dr Hemelrijk achtte subsidiëring alleszins ge rechtvaardigd. In crisistijden wordt de kunst het eerst de dupe. Kunst is even nodig als brood. De tijdelijke verhoging van de subsidie voor Bergen s Harmonie vindt de heer Ellis onnodig; z.i. komt het tekort bij 't aanschaffen van uniformen wel in orde. Wethouder Den Das motiveert het voorstel tot jaarweddever- hoging van ambtenaren bij de afd. Sociale zorgen: de werkzaam heden zijn belangrijk uitgebreid en de salariëring is niet in goede verhouding met de wedden van andereambtenaren. DehrDriessen bepleit handhaving van de sub sidie voor V.V.V. De hr Ellis acht de verdeling van de lasten over de belanghebbenden niet juist. Velen parasiteren nog. Bij hoofdstuk belastingen toneel en vermakelijkheden deelde de voorzitter mede, dat 'n ingesteld onderzoek had geleid tot hand having van de belasting op de bioscoop in „De Rustende Jager". Van de dancing zal minder ge vraagd worden nu die is omgezet in een cabaret. Dr Hemelrijk waarschuwt tegen een te veel inschakelen van het Ned. Economisch Instituut; alleen waar het practische dingen betreft, acht hij het in deze tijd verant woord gelden te besteden voor onderzoek door 't N.E.I. Verschillende opmerkingen volg den nog bij andere hoofdstukken. Eindelijk tegen 1 uur in de nacht hechtte de Raad met algemene stemmen zijn goedkeuring aan de begroting, die in inkomsten en uitgaven sloot met een bedrag van f 1.223.198,99. De post onvoor ziene uitgaven bedroeg f 24020,03. 16 April 1896 werd Gerrit Igesz uit Opmeer en Marijtje de Vries te Hoorn in de echt ver enigd. Maandag a.s. zal het 55 jaren geleden zijn, dat de thans tachtig jarigen in het huwelijksbootje stapten en op hoop van zegen van wal staken. Van Hoorn werd koers gezet naar Opmeer en dan volgden in de loop der jaren Edam en Alkmaar. Het was al grutten wat de klok sloeg, boekweit en mais, mais en boekweit. Toen de ge zondheid niet meer toeliet, de grutterszaken voort te zetten, werd Bergen tot woonplaats gekozen, waar de krasse oudjes nu het wereldgebeuren rustig bekijken. Hoe de lange reis geweest is? Voor-en tegenspoed, voor-de-wind en tegenwind, wisselden elkaar af, als grutter heeft de jubilaris goede jaren gekend, heeft hij moeilijke jaren moeten doorwor stelen. Maar toch, hij zou de reis graag nog eens overdoen ondanks alles. Met enige trots wijst de heer Igesz graag op het aan de wand prijkende familiewapende Duitse adelaar naast de Franse lelie. Eeuwen geleden werden Igo en Galama in de echt ver bonden, de stamouders van een familie van hotelhouders, officie ren en paardenfokkers. De Igo's schijnen nog een rol te hebben gespeeld in de strijd tussen de Schieringers en Vetkopers in Friesland. Het zal het jubilerende echt paar Maandag niet aan belang stelling ontbreken, velen zullen hen op hun 55-jarig huwelijks feest de hand komen drukken en hen nog vele jaartjes van rust en gezondheid toewensen. ZONDAGSDIENST ARTSEN 15 April Dokter POOT, Telefoon 2423 KANKERBESTRIJDING Het bestuur van de afd. Bergen van het Koningin Wilhelmina- fonds maakt bekend d?t op de propaganda-avond voor de kan kerbestrijding de hr G. W. J. E. van Hesteren, arts, als spreker zal optreden. Het bestuur nodigt alle belang stellenden uit om te komen luiste ren naar wat Dr van Hesteren u te zeggen heeft over de nieuwe mogelijkheden in de moderne methoden der kankerbestrijding. Hierna wordt defilm „Het Leven van Louis Pasteur" vertoond. De toegang is vrij. Woensdagavond 18 April 8 uur in „De Rustende Jager" te Bergen. Wegens de te verwachten grote belangstelling, wordt deze avond gehouden in de Bioscoopzaal. BRAND IN DE PAN Vrijdagmiddag werd Bergen weer eens opgeschrikt door sire- negeloei. In een perceel aan de Breelaan was de vlam in de pan geslagen, met het gevolg, dat de keuken-prinses de schrik om het hart sloeg. In haar angst greep zij naar de telefoon en belde de brandweer op. Zonder brandspuit was het gevaar echter gauw be zworen. Op Donderdag 5 April j.l. her dacht de afdeling het vijfjarig bestaan in de zaal van de heer P. Duin. De voorzitter, de hr Koeman, memoreerde hoe in het vroege voorjaar van 1946 enkele leden van de N.V.B., V.D.B. en enkele „daklozen" op initiatief van de S.D.A.P. besprekingen begonnen om te komen tot oprichting van de „Partij van de Arbeid" te Schoorl. Deze vond plaats op 26 Maart 1946 in „De Rode Leeuw". De toenmalige voorzitter, de hr v. d. Slikke kon helaas we gens ziekte niet aanwezig zijn bij deze herdenking. De toen benoemde bestuurs leden, die nog steeds hun functie waarnemen, de heren Otsen Sr., die 5 jaar penningmeester was, H. Meedendorp, die inmiddels waarn. Wethouder, H. Mulder, die zo pas raadslid werd, en J. Korver werd 'n woord van dank gebracht. Een woord van eerbiedige dank en hulde moet ook gezegd worden voor onze overleden wethouder H. Selhorst. Daar er geen ge legenheid was dit in het openbaar te doen, willen we gaarne hier uitspreken, dat zijn trouwe en onbaatzuchtige toewijding gedu rende vele jaren aan gemeenschap en gemeente in dankbare her innering zullen blijven. Voor deze herdenkingsavond was als spreker uitgenodigd de hr A. Potjewijd uit Den Helder, dezelfde die op de oprichtings vergadering gesproken had. Op zijn bekende ironische en klemmende manier besprak hij „Waarheen gaat de wereld?", de wereldproblemen in een notedop. Op uiterst pakkende wijze liet hij zien, dat de wereld zo klein is geworden en de belangen van alle mensen zo verweven zijn, dat er voor de wereldproblemen van vandaag maar één oplossing is: „Niet meer aan „Ik" denken, maar aan „Wij"," zoals hij het uitdrukte, wie aan zijn ik-belangen denkt, komt overal in botsing met andere belangenwie mee wil werken aan de verwezelijking van steeds meer omvattende ge meenschapsbelangen, lands-, Be nelux-, Europa-, en Wereldbe langen die helpt van onze ver scheurde wereld weer een bewoon bare te maken. GESLAAGD Op de een dezer dagen te Bergen gehouden examens, slaagde voor coupeuse mej. Tr. Witte brood. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdij laan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1