\Jue*idetiiU vevzoek GEREFORMEERDE KER] BESTAAT 25 JAREN Steeds MHMwaads VRIJDAG 20 APRIL 1951 28c JAARGANG No. 16 Verschijnt te Bergen* Bergen aan Zee* Schoorl* Schoorldam* Groet* Camperduin* Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De abonné's die gewend zijn te gireren, en dit tot heden hebben verzuimd, worden vrien delijk verzocht 't abonnements geld voor het tweede kwartaal 1951 te willen overmaken. BERGEN DE MASKERSPELERS weer op de planken „De Maskerspelers", die enige tijd niets van zich konden laten horen, daar enkele spelers door ziekte en militaire dienstplicht uitvielen, traden weer voor het voetlicht. Er was heel wat belangstelling voor de vraag: „Wat doet m'n vrouw van twee tot vijf?" een blijspel van Ladislaus Fodor, in de bewerking van Henk Bakker. Door vlot samenspel hebben „De Maskerspelers" deze opvoe ring volkomen doen slagen. Het dilettantisme is nu eenmaal geen beroepstoneel. Beroepsacteurs hebben groter vakbekwaamheid, zodat een vergelijking met een uitvoering van enkele dagen ge leden van Shakespeare's „Leer om leer" door de toneelgroep „De Nederlandse Comedie" tot onbillijkheden voert. De Berge- naren hebben getoond wat dilet tanten met grote toewijding en volle overgave kunnen bereiken. „Wat doet m'n vrouw van twee tot vijf?" vraagt Rudolf Grundt, vertolkt door Chr. Meyer, aan zijn vriend Mr Ernst Faber, „wat kan een vrouw uitvoeren, een vrouw, die geen kinderen en geen beroep heeft, die niet schrijft, niet musiceert, niet schildert, niet handwerkt. die de godganse dag niets doet?" En als zijn vriend de specialist in echtscheidings zaken, hierop het antwoord schul dig blijft, vervolgd hij„die voert kattekwaad uit". Rudolf vertrouwt zijn vrouwtje Lily niet en is niet te overtuigen van zijn ongemotiveerde jalouzie. De specialist in echtscheidings zaken, prachtig gespeeld door Henk v. Zanten, zal een onder zoek instellen naar dat vermeende „kattekwaad" en laat Lily (ver tolkt door Rie Koster-Ruis) scha duwen door de detective Punch (Gerard Meyer). Al gauw komt er meer werk aan de winkelde specialist meent reden te hebben z'n eigen vrouw Mary (To Ol- denburg-v. Geemen) te moeten wantrouwen. De speurhond volgt de dames, verliest ze geen seconde uit het oog, maar. kan niets vinden. Mevrouw von Wessely (prachtig gespeeld door Hans de Carpentier- van Gulik) weet hij te ontmaske ren, maar van Lily en Mary is niets verdachts te rapporteren. Drie bedrijven lang geniet de zaal van dit stuk, dat de schrijver, als Bredero zijn Spaanse Braban der, had kunnen aanvangen met de woordenick stel u hier naacktelijk en schilderachtich voor ogen de misbruyeken van dese laatste en verdorven werelt, niet uyt haet' noch om yemandt te vertoornen noch te verbitteren, maar om alle menschen ter ver- lustighen en verbeteren Met een geanimeerd bal werd de geslaagde avond besloten. V.V.V. TE BERGEN KRIJGT EEN DIRECTEUR Tot directeur van V.V.V. Bergen werd benoemd de heer C. H. van Rossum du Chattel. ZONDAGSDIENST ARTSEN Het was Woensdag 18 April een gedenkwaardige dag voor de Gereformeerde Kerk te Bergen. Het was 18 April 1926 dat de hulpkerk in gebruik werd genomen, bij welke gelegenheid de eerste ambtsdragers werden bevestigd. 25 Jaren waren thans verlopen en dit 25-jarig bestaan werd door de Kerkeraad met de Gemeente herdacht in het met groen en bloe men smaakvol versierde kerkje. De hr J. Breunesse, voorzitter van de Kerkeraad sprak een kort openingswoord en wees op het heugelijk feit, dat het werk door enkele mensen begonnen uitgroeide zodat de Kerk thans i 350 leden telt. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de afgevaardigden van Kerkbesturen ter plaatse, van de Classis en van de Gereformeerde Kerken uit de omgeving en' ten slotte tot Ds C. v. Meyenfeldt, consulent. De hr K. ter Burg, voorzitter van de Herdenkingscommissie, richtte een woord van dank tot de heer H. Seewald, die geduren de al die 25 jaren de functie van organist had vervuld. Namens de Kerkeraad bood hij de jubilaris een zichtbaar blijk van waardering aan met de verrassende mede deling, dat hij binnen niet al te lange tijd een nieuw orgel kon verwachten. Wegens ongesteldheid van de heer H. Seewald, was deze ver hinderd om deze herdenkingsavond bij te wonen. Het Kerkbestuur meende dat de hr Seewald, die een leerling is van wijlen de be kende Organist Jan Zwart, toch in de gelegenheid gesteld moest worden het huldeblijk in ontvangst te nemen, waartoe de jubilaris per auto was gehaald en daarna weder thuisgebracht. De hr A. C. Seewald betrad hierna het podium om vele in teressante bijzonderheden te me moreren omtrent het ontstaan van de Kerk. 42 Jaren geleden was er nog geen sprake van een Geref. Kerk te Bergen. Alleen des zomers van Mei tot en met Augustus werd in een kapelletje achter huize Elim aan de Breelaan des Zondags een dienst gehouden, waar dan ook rechtzinnige predikanten kwamen, in hoofdzaak voorde Diaconessen. Voor zover de ruimte het toeliet werden ook andere hoorders toe gelaten. Zoetjes aan kwamen er meer rechtzinnigen in Bergen wonen. In 1916 kwam de hr Fillet hier wonen, Orthodox Hervormd. Deze kwam op het idee hier een Evangelisatie op te richten. De directeur van het Diaconessen- huis in Den Haag was zo wel willend ook 's winters huize Elim ter beschikking te stellen van de Evangelisatie. Het bezoek nam zo zeer toe, dat in het seizoen de ruimte te klein bleek en stoelen en banken in de tuin werden bijgezet voor de open deuren. Dit alles kon op den duur niet de goedkeuring wegdragen van de Kerkeraad te Alkmaar, waar Bergen onder ressorteerde. Half December '25 werd de mogelijkheid besproken, te Ber gen een eigen kerk te stichten. Na veel overleg en onderhande len werd hiertoe besloten. Voor lopig werd een hulpkerkje achter de tegenwoordige kerk gebouwd en op Zondag 18 April 1926 werd dit in gebruik genomen. Op deze dag werden als ambtsdragers bevestigd de heren Colijn en Sandtman als ouderling en T. de Jong en A. C. Seewald als dia ken. Spoedig was dit hulpkerkje al te klein en diende te worden uitgebouwd. Op 4 Juli werd het eerste H. Avondmaal gevierd. Als bijzonderheid memoreerde spreker nog, dat het avondmaal- stel, dat nu nog in gebruik is, werd geschonken door de kerk van Noord Scharwoude. 16 Febr. 1927 kwam de kerk gereed. Ds v.d. Vegte zegende in het nieuwe gebouw het eerste huwe lijk in, n.l. Sietske Boorsma en Beerenboer. Voorgangers kwamen, voor- gangers gingenachtereenvolgens Ds Bronkema uit Amerika, Ds v.d. Vegte, cand. Slager, Ds v. Minnen, Ds Telkamp. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woordDs Rut gers uit Anna Paulowna, de heer J. Wagenaar uit St Pancras, en de heer J. Bijlsma als vertegen woordiger van de Hervormde Kring, die getuigde hoe het ge meenschappelijk begin in Elim op hem een diepe indruk had gemaakt en die de wens uitsprak, dat de hoop op een eigen voor ganger spoedig verwezenlijkt zou worden. Ds v. Meyenfeldt besteeg tenslotte de kansel en richtte als consulent en namens de moederkerk te Alkmaar een vaderlijk woord tot de thans mondige dochter. De eerste 25 jaren zijn voorbij, mogen er nog vele volgen van opbouw van binnen en uitbouw naar buiten. Piano-avond van eigen werk door J. VAN DOMSELAER Het Kunstenaars Centrum Ber gen besluit de serie kunstavonden deze winter met een piano-avond van eigen werk door de te Bergen wonende en werkende componist de heer J. van Domselaer. Sedert 1914 wijdt deze componist zich uitsluitend aan compositie. In verband hiermede wil hij dit op treden gaarne beschouwd zien als een muziekavond voor een - dit maal wat grotere - kring van vrienden en belangstellenden. Niettemin wordt het hierdoor mogelijk de heer van Domselaer zijn eigen werk te horen spelen, dat tot dusver zelden in de open baarheid kwam. De vele belangstellenden in muziek te Bergen en omstreken zullen een aanmoediging, dit con cert, dat plaats vindt op Maandag 23 April a.s. in „De Rustende Jager" te Bergen, te bezoeken, wel nauwelijks behoeven. AMUSEMENTS - FESTIVAL Zaterdag 21 April, 's middags 4 uur, zal burgemeester Doktor Huygens de fancy-fair openen, die door de buurtvereniging Tuin en Oostdorp wordt gehouden in café Nieuwendijk. De baten van deze fancy-fair komen ten goede aan het speeltuinwerk, waarvoor de buurtvereniging T. en O. zich vele opofferingen getroost. Deze fancy-fair biedt vele at tracties, o.a. schieten, ballengooien, Americaanse Hoepla, schijven gooien. De toekomst wordt U hier voorspeld. Oliebollen kunt U er krijgen. Het sprekende, etende, rokende hoofd wordt hier tentoongesteld. De beroemde kist met het ding van Ger de Roos is te zien. Er zal worden gedanst. Enfin er is voor ieder wat. Tijdens de opening verleent het accordeongezelschap „Anchors Away" onder leiding van Annie Buster haar medewerking. Wij kunnen een bezoek aan deze fancy-fair dan ook ten zeerste aanbevelen. KINDERSPELEN TE BERGEN Gesteund door de overweldi gende belangstelling voor de kin derspelen in het afgelopen jaar, zullen ook nu weer op 30 April, de verjaardag van H.M. de Ko ningin, door de Oranje Vereniging kinderspelen worden georganiseerd in de hiervoor bij uitstek ge schikte en vanzelfsprekend met vlaggen getooide Stationsstraat. Aan de spelen kunnen deel nemen de leerlingen van de le tot en met de 7e klas van alle scholen in de Gemeente, mits de deelnemers zich op daarvoor, nog nader bekend te maken plaats en tijd aanmelden. Teneinde stagnatie en teleur stelling te voorkomen, wijst het Comité van Uitvoering er op, dat na de vastgestelde dag van aanmelding, geen deelnemers meer kunnen worden ingeschreven. Ook nu weer zullen de win naars met fraaie prijzen worden beloond. Nadere bijzonderheden zullen volgen door adverentie in dit blad, programma's en mededelingen door de Hoofden der scholen. De Nieuwe Ster en Perette Onder leiding van Mevrouw Corrie Morée-Dol zijn bovenge noemde werken ingestudeerd. Hebt U al kaarten voor deze avond van de K.J.V.O.? U kunt ver zekerd zijn van een mooie en genoegelijke avond. De Nieuwe Ster is het verhaal van een typiste, die door ziekte van de Ster haar kans krijgt in het leven. Hoe zij deze aangrijpt, en hoe zij haar dromen verwezenlijkt ziet, moet U zelf komen zien. Perette, geschreven naar de fabel van La Fontaine, is de ge schiedenis van het melkmeisje, dat luchtkastelen bouwt, als ze met de melk naar de markt gaat, waarvoor ze eieren zal kopen, die ze laat uitbroeden. De kippen zullen vele eieren geven en voor dat geld zal ze een varken kopen, enz. enz. Een zangspel met aardige spelmomenten en vrolijke muziek. Groenten kant en klaar thuis Overal in de wereld wordt gespeurd naar nieuwe technische mogelijkheden, voortdurend wordt gestreefd naar verdere verbete ring, naar hoger nuttig effect, naar gemakkelijker bediening. Be zoekers van de jaarbeurs te Utrecht worden telkens weer ge troffen door nieuwe vindingen. Onze plaatsgenoot de heer Ooye- vaar vond daar op zijn speurtocht een nieuwtje dat voor zijn zaak en voor zijn klanten een grote aanwinst belooft. De machine fabriek Eillert te Den Haag kwam daar n.l. uit met een „gecombi neerde schra b-snij machine' Dit type Supra-Speciaal, gedreven door drie motoren van 2 P.K., schrabt aardappels en wortelen, snijdt alle soorten groenten o.a. rauwkost, soepgroenten, kool, bonen, bieten, komkommers, raap stelen, uien en verwerkt tevens onberispelijk aardappelen, worte len en knolrapen tot stiften. Deze nieuwe vinding betekent niet slechts tijdbesparing voor iedere huismoeder, maar zal voor de pension- en hotelhouders van onschatbare waarde blijken te zijn. TAFELTENNIS T afeltennistournooi 10 sterkste Heren te Bergen Op Zondag 22 April a.s. wordt in Hotel "Het Wapen van Bergen" Breelaan 35 te Bergen van de Heer P. v. Campenhout Sr., een afdelings-tafeltennistournooi geor ganiseerd voor de 10 sterkste heren van de 3e klasse. De organisatie van dit tournooi is in handen gesteld van de Ber ger Tafeltennisvereniging „De Merletten". Aan dit tournooi zullen de volgende spelers deel nemen 1. G. Flameling, I.V.A., Den Hel der: 2. S. Kraakman, T.O.S., Nrd. Scharwoude; 3. P. Zijp, T.O.S., Nrd. Scharwoude: 4. J. Zijp, T.O.S., Nrd. Scharwoude; 5. H. de Vroome, W.G.W., Den Hel der; 6. N. de Vroome, W.G.W., Den Helder7. L. Leering, Mer letten, Bergen; 8. J. Mannes, 21-19, Egmond aan de Hoef; 9. J. v. Wolferen. D.I.T.O., Groo tebroek; 10. M. Deen, D.I.T.O., Grootebroek. Het aanvangsuur is bepaald op 12 uur precies. Dit tafeltennis- evenement is toegankelijk voor publiek. KAMPEN van de Kennemer Jeugdgroep Weer trekken de jongens en meisjes uit Bergen, Schoorl en Warmenhuizen er op uit in de vacantie. Het eerste trek- en zeilkamp naar Paterswolde is reeds vol: 8 jongens en 4 meisjes gaan daar de eerste beginselen van het zeilen leren. Kees Brandt en Arie Roos gaan als hulpinstructeurs mee en twaalf dagen van intens genieten staan allen te wachten. Voor het tweede kamp, dat van 28 Juli tot 8 Aug. wordt ge houden, kunnen nog deelnemers worden aangenomen. Een trektocht van 8 dagen voert een andere groep langs de jeugdherbergen van Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland. Op de Veluwe is van 7—14 Augustus een vast kamp, van waaruit vele tochten worden ge maakt. In dit kamp is plaats voor jongeren van 11 jaar af, maar ook voor ouderen. Inlichtingen worden verschaft door de heer Schuil, Buerweg 9 te Bergen, onder wiens leiding alle kampen staan, behalve het trekkamp. Zie voor verdere gegevens de advertentie in 't volgend nummer. SCHOORL Opening Tehuis Ontheemden Zaterdag 14 April vond te Schoorl de opening plaats van het Tehuis voor Ontheemden (Displaced Persons), waar 15 per sonen, meest Russen en Hongaren, een gastvrij onderdak en een onbezorgde levensavond vinden door toedoen van de Doopsge zinde en de Remonstrantse Broe derschap. Na jarenlange omzwer vingen, verdreven van huis en haard, hebben zij nu eindelijk weer een „thuis" gevonden. Op het terrein van het Doops gezinde Broederschapshuis werd door de aannemer Hoogvorst een keurig gebouw gezet ten behoeve van deze ouden van dagen. Nadat de aanwezigen staande de Ambrosiaanse lofzang gezongen hadden, sprak Ds. A. P. van de Water, voorzitter van de Com missie van Bijstand van het Tehuis voor Ontheemden een openings woord naar aanleiding van Psalm 127: Zo de Here het huis niet bouwt, tevergeefs bouwen deszelfs bouwlieden daaraan. Daarna kwam de vertegenwoordiger in Neder land van de International Refugee Organisation, de heer Sark aan het woord, die tevens namens de Regeringsprak. Vervolgens voerde Schoorl's burgemeester, Mr. C. A. J. Jochems het woord en zegde namens 't Gemeentebestuur alle medewerking toe. Ds. van de Water verzocht daarna de oudste van de Ont heemden, een 89-jarig Litausch vrouwtje, het huis te willen openen. Volgens oer-oud Oosters gebruik werd eerst brood en zout het huis binnengedragen. De talrijke aanwezigen kregen toen gelegen heid het huis te bezichtigen, terwijl de Ontheemden in hun met bloemen getooide eigen kamers de bezoekers ontvingen. Daarna verzamelden allen zich weer in de mooie lichte conversatiezaal, die met de talrijke prachtige bloemstukken een feestelijke aan blik bood. Hier nam Ds. F. W. Rappold, Remonstrants predikante te Alkmaar, het woord en sprak er haar vreugde over uit, dat dit mooie resultaat bereikt is door samenwerking tussen de Doops gezinde en Remonstrantse Broe derschappen, die elkaar voor dit werk van Christelijke naastenliefde hebben weten te vinden. Namens de Remonstrantse Broederschap bood zij de Ontheemden een tuin- ameublement aan. Ds. Vis bood namens de Doopsgezinden een tuinbank aan. Nadat nog het woord gevoerd was door Ds. Golterman namens de Doopsge zinde Sociëteit en door Mejuffrouw Schiff van de Intern. Refugee Organisation werd door een hulp behoevende Hongaarse dame een gedicht in het Nederlands voor gedragen als dank aan „het warme Hart van Nederland". Daarna sprak een 80-jarige Rus met een lange witte baard een dankwoord namens alle ontheem den en werd de plechtigheid, die werd opgeluisterd door een voor jaarszonnetje, met een kopje thee besloten. ORANJE-COMITÉ SCHOORL Het programma voor de fees telijkheden is thans definitief vast gesteld. Op de verjaardag van H. M. Koningin Juliana, op Maan dag 30 April zal een kinderop tocht worden georganiseerd, waar van de leeftijdsgrens is bepaald op 20 jaar. Daar op het ogen blik de bloemen nog zeer schaars zijn, is het geoorloofd ook gecós- tumeerd aan de optocht deel te nemen. De deelnemers en deel neemsters worden om half twee verwacht op de speelplaats van de openbare lagere school aan de Molenweg. De prijswinnaars worden daar meteen bekend ge maakt. Vanaf de school zal de stoet de volgende route volgen: Molenweg, Heereweg, Laanweg, Slotlaan, Omloop, naar de Paarden markt, waar de stoet zal worden ontbonden. De deelnemers zullen vanzelfsprekend een tractatie ont vangen. Men wordt verzocht zich tijdig op te geven voor deelname bij de heren R. P. Goettsch, H. W. Stoelhorst of C. Kaandorp. Het tweede gedeelte van de feestviering wordt verschoven naar de avond van Zaterdag 5 Mei. Dan zal namelijk voor de ouderen een gratis voorstelling worden gegeven van de prachtige film „De Rode Aarde". Er zullen in de zaal van de heer N. Schuijt twee vertoningen worden ge houden en wel om zeven en om tien uur. Des middags tussen 2 en 4 uur zal aan de zaal gelegenheid zijn om kaartjes daarvoor af te halen. De toegang is bepaald op 18 jaar. Men dient er rekening mee te houden, dat de voorstellingen precies op tijd zullen beginnen, waartoe de deuren om 7 en 10 uur zullen worden gesloten. De garderobe kan niet worden ge bruikt. GESLAAGD Dezer dagen slaagde onze plaats genoot P. Duin Nz. voor het examen 2de bediende banket bakkerij. BRIDGECLUB „SCHOORL" Uitslag van Maandag 9 April j.l. A Mevr. v. Wijk-Half Sr. 51.50 Half Jr.-Jes 45.50 Mevr. Arpeau-v. Twuijver 45.00 Mevr. v. Wijk-Mevr. Visser 41.00 Bekker-Beeldman 40.50 Lensing-Koeten 38.50 Visser-Nieuwland 37.50 Fam. Repko 37.00 B Fam. v. d. Linde 45.00 Mevr. Bouman-Mosch 41.50 Haasbroek-Stam 41.00 Fam. Kuijper 40.50 Mej. Visser-Venneker 35.50 de Jong-v. Buuren 35.00 Mevr. Trip-v.d. Hoef 32.00 Mevr. Goettsch-Mej. Haring 29.50 Oud-de Hart 24.00 Uitslag van 16 April j.l. A Visser-Nieuwland 47.00 Stam-Haasbroek 46.50 Mevr. v. Wijk-Half Sr 44.50 Half-Jes 43.50 Bekker-Beeldman 43.50 Mevr Arpeau-v. Twuijver 42.50 Fam. v.d. Linde 36.00 Mevr.v. Wijk-Mevr. Visser 32.50 B De Jong-v. Buuren 49.00 Fam. Kuijper 48.50 Mevr. Timmerman- Hubelmeier 47.05 Mevr. Bouman-Mosch 46.00 Mej. Visser-Kaag 39.00 Mevr. Trip-v. d. Hoef 39.00 Mevr. Goettsch-Mej. Haring 34.00 Oud-de Hart 33.00 'ê'eeHkd „DE DUINSTREEK" 22 April Dokter POOT, Telefoon 2423 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1