ff 99 BERGEN SCHOORL ÉÉN MEI IN SCHOORL VRIJDAG 27 APRIL 1951 28c JAARGANG No, 17 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoor!, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a, d. Hoef In verband met de Hemel vaartsdag, wordt volgende week de copy tot uiterlijk Dinsdagmiddag ingewacht, ter wijl advertenties kunnen worden opgegeven tot uiterlijk Dins dagavond. KANKERBESTRIJDING In de diverse organen van het menselijk lichaam vindt men vormsels welke daar niet thuis behoren en die de naam van gezwel hebben gekregen. Gezwellen kun nen in alle organen voorkomen; ze ontstaan door plaatselijke groei, woekering van lichaamscellen. In het overgrote deel der gevallen bij de mens verkeren wij nog in onwetendheid omtrent de oorzaak van de gezwellen. Deze volks gesel sleept telken jare duizenden ten grave: in 1947 bedroeg het sterftecijfer voor kanker en andere gezwellen in ons land 132,5 per 100.000 inwoners (voor t.b.c. was dit cijfer 37,4). Naast de heelkundige behande ling geven röntgenstralen en radiumbestraling enige mogelijk heid van genezing. Hierbij moeten de kankercellen gedood worden, terwijl het normale weefsel niet vernietigd mag worden. Het Nederlandse volk heeft de strijd tegen andere ziekten steeds met hardnekkigheid en succes gevoerd en wordt thans opge roepen de strijd tegen de kanker aan te binden. De afdeling Bergen van de vereniging „Koningin Wilhelmina Fonds", dat zich tot taak heeft gesteld gelden bijeen te brengen om de wetenschap in staat te stellen zich tegen deze vreselijke ziekte krachtig te weer te stellen, vroeg deze dagen de aandacht en steun van 't Bergense publiek voor de strijd tegen deze volks- geesel. Nadat de vice-voorzitter Dr G. Hoeneveld de talrijke aan wezigen in „De Rustende Jager" welkom had geheten, kreeg Dr van Hesteren uit Warmenhuizen het woord, die o.m. wees op de mogelijkheden en de vooruitgang bij genezingen. Spreker noemde enkele symptomen, die voor iemand een waarschuwing kunnen zijn zich te wenden tot de arts. De hr Fuchs, propagandist van het Hoofdbestuur, wees er op dat er grote bedragen, millioenen, nodig zullen zijn voor uitbreiding van verpleegruimte, voor inrich ting van laboratoria, voor ver nieuwing en uitbreiding van ap paratuur, voor opleiding van specialisten, voor onderzoekingen enz. enz. en wekte de aanwezigen krachtig op om toe te treden als lid of contribuant tot de vereni ging en zo bij te dragen tot be strijding van de gevreeste ziekte. Het verblijdende resultaat van deze avond was dat een zeventig tal medestrijders zich aanmelden (waarvoor intussen nog steeds gelegenheid bestaat bij de secre taresse Mevr. Ringers-Binkhorst te Bergen. De avond werd besloten met de vertoning van de film „Het leven van Louis Pasteur" de stichter van de bacteriologie (1822- 1895). OPRICHTING VRIJZ. CHRIST. KRING Er bestaat het voornemen in Bergen een vrijzinnige christelijke kring te vormen, uitgaande van het verlangen naar God en naar daden, waaraan zowel kerkdijken als buitenkerkelijken, ongeacht leeftijd, kunnen deelnemen. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. J. GRASHUIS sprak voor Holl. Maatsch, van Landbouw Dr. J. Grashuis, directeur van „De Schothorst" in Hoogland (Utrecht) hield voor de afd. Bergen van de Holl. Maatsch. van Landbouw een inleiding over het belangrijke onderwerp „Voe ding jen voortplanting". Na gewezen te hebben op de invloed van omgevingsfactoren als klimaat en jaargetijde op het geslachtsleven van dieren, zette spreker uitvoerig uiteen de grote betekenis van de voeding bij onze landbouwhuisdieren. Een evenwichtige, zeer geva rieerde voeding is een der nood zakelijkste voorwaarden. Bij af wijkingen in de voeding wordt dikwijls het eerst de voortplanting gestoord. Een sprekend voorbeeld leverden de fokzeugen die duidelijk stoornissen vertoonden na minder goede voedinggeen uieraanleg, geen melkafscheiding, geen moe derliefde enz. In Australië zag men de funeste gevolgen bij de schapen, nadat men de onder aardse klaver van 20°/o tot 80 °/0 had laten vermeerderen in de weidende schapen werden niet meer drachtig, bij rammen trad uiervorming op enz. Wetenschap, practijk en erva ring moeten de boer de juiste weg wijzen naar een rationele voeding van zijn dieren. Ondervoeding en overvoeding hebben beide nadelige gevolgen. Vooral een te vette conditie, die nog al eens wordt aangetroffen bij tentoonstellingsdieren, kan funest zijn. Spreker waarschuwde de fokkers tegen het te veel verschuiven van de paartijd naar een oudere leef tijd. Dr. Grashuis vervolgde met te wijzen op verschillende verschijn selen, ontstaan door het geheel of gedeeltelijk ontbreken van be paalde voor het levensproces nodige stoffen. Op phosphorarme gronden en vooral in droge jaren ziet men en dan het meest bij dieren met hoge productie een toenemende onvruchtbaarheid. Onze Friese koeien deden het in Zuid Afrika met zijn phosphor arme bodem helemaal niet. Ook een wanverhouding tussen fosfor en kalk werkt storend; een ver houding 1 2 mag niet worden 7 kalk op 1 fosfor als bij klaver en andere leguminosen. Na nog even de invloed van mineralen als koper, cobalt, mag nesium e.a. te hebben aangeroerd, wees spreker op de grote rol, die vitamines spelen voor een goed functionneren van het dierlijk organisme. Vitamine D krijgt 't lichaam 's winters voldoende door de voeding met in het zonlicht ge droogd hooi. Bij ruiterhooi is 't on voldoende. Vitamine A is van meer gewicht. Bij carotine-gebrek treden storingen op als blindheid bij ge boorte, verlamming, misvorming van de achterhand. Nog even hield Dr. Grashuis zijn gehoor vast in dit geheim zinnige wereldje van het oneindig kleine en wees hij op fermentatie- stoffen, gevormd door schimmels en bacteriën en op de dierlijke e.witfactor A.P.F. en toen ging het naar de weide, naar 'n goede weide, waaronder spreker ver stond een weide met een geva rieerd grasbestand, 'n mengsel van veel goede grassen, circa 20 °/0 klavers en bijv. 5°/0 kruiden en niet bedorven door bijv. het uit sluitend gebruik van zuivere kunst meststoffen. Spreker gaf de voor keur aan organische bemesting, naast het gebruik van zuivere kunstmeststoffen en kunstmest stoffen, die nevenbestanddelen bevatten als slakkenmeel en chili- salpeter. In dit verband werd nog gewezen op het gebrek van onze zandgronden aan cobalt. De voorzitter van de afdeling, de heer H. Bruin was de tolk van de aanwezigen toen hij Dr. Grashuis dank zei voor zijn in leiding. 18 Mei a.s. gaat de afdeling een bezoek brengen aan de Bloe menveiling en aan het proefbedrijf „De Schothorst" bij Amersfoort. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL Donderdag 19 April vond er wederom een Ouderavond plaats in de Openbare Lagere School. Nadat de ouders gelegenheid hadden gehad om het werk van hun kinderen te bezichtigen en met de leerkrachten te spreken, opende te ruim acht uur de voor zitter der Oudercommissie, de heer Sijpheer, de goed bezochte bijeenkomst. Na het voorlezen der notulen volgden enkele mededelingen o.a. betreffende de schooluitwisseling. De 5e en 6e klassen wisselen een week uit met Oosterbeek, de 4e klas drie dagen met een school in het nieuwe gedeelte van Amsterdam-West. Verder werd nog eens de aandacht gevestigd op de mogelijkheid de leerlingen der hoogste klas te laten testen voor beroepskeuze door de af deling Beroepskeuze van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Uit het financiële verslag van de penningmeester, de hr Broer- sen, bleek dat de Oudercommissie een belangrijke schenking had gedaan aan de schoolbibliotheek en verder financiële steun had ver leend voor de aanschaffing van de bloembollen, het overblijven van de leerlingen tussen de school tijden, enz. Hoewel nog niet alle gegevens binnen waren bleek dat er aan vrijwillige bijdragen al meer was binnengekomen dan vorig jaar. Bij de hieropvolgende rond vraag kwam onder meer het on derwijs volgens het takensysteem ter sprake. Het hoofd der school, de heer Nijdam, kon hier slechts oppervlakkig op in gaan in ver band met de tijdnood. Hij ver klaarde zich echter gaarne bereid dit onderwerp op een volgende ouderavond uitvoerig te behan delen. Na sluiting van het zakelijke gedeelte volgde de lezing van de Berger natuurvriend en vogel kenner Jan Ivangh. Aan de hand van mooie lantaarnplaatjes naar zelfgemaakte tekeningen leidde hij de aanwezigen rond door de Berger duinen. Hij toonde de verwoestende gevolgen van het beklimmen der duinen buiten de aangelegde paden. Hij toonde en vertelde aardige bijzonderheden over het vogelleven in de duinen en het meertje achter de Honds- bosse Zeewering. Tenslotte voerde hij zijn toe hoorders mee op zijn trektocht langs de kust van ons land, België en Noord-Frankrijk en daarna weer terug dwars door België naar zijn woonplaats Bergen. Een halve eeuw Nederl. Koorlifteratuur Op de eerste avond georgani seerd door de Nederl. Ver. voor hedendaagse muziek kwamen ver schillende componisten aan het woord, die van enig belang zijn of geweest zijn voor de ontwik keling van de Nederl. Koormuziek, onder meer Jan Mul en H. Andriessen als vertegenwoordiger van de moderne religieuze koor stijl, Marius Flothuis met Bicinia voor tweestemmig vrouwenkoor, Ernest Mulder en J. Wagenaar met in klanken omgezette humor. Op een tweede nader aan te kondigen avond zullen ten gehore worden gebracht koorwerken van Henk Badings, Lex van Delden, Sem Dresden, van de Bergense componist Jac. Jansen en enige anderen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Op Donderdag 3 Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. J. Schutte, als ambtenaar in dienst trad bij het Prov. Water leiding Bedrijf, thans als jachtop zichter werkzaam. Moge deze bekende en sym pathieke Bergenaar in 't belang en tot 't behoud van het natuur schoon en 't vogelleven nog vele jaren werkzaam zijn. FANCY-FAIR TEN BATE VAN DE JEUGD De buurtvereniging „Tuin- en Oostdorp" organiseerde dit week eind een driedaags „Amusements Festival" ten bate van de jeugd. De voorzitter, de heer J. Win kel heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de grote belangstelling. Hij noemde het door goede sa menwerking tot stand komen van deze fancy-fair typerend voor de geest van Tuin- en Oostdorp en richtte woorden van dank tot het comité en overige medewer kenden. Hierna kreeg de loco-burge meester, de heer L. den Das het woord voor de officiële opening. Deze memoreerde hoe Tuin- en Oostdorp" de enig overgeblevene was van de vijf jaren geleden in verschillende delen van -Bergen opgerichte buurtverenigingen, zich eerst had beijverd voor 't orga niseren van ontspanningsavonden, maar later een andere en z.i. mooiere weg had gekozenmen ging n.l. aandacht schenken aan de jeugd, organiseerde reisjes voor groten en kleinen, Sint Nicolaas- feesten en had tenslotte „de moed" een speeltuin te stichten. Ook namens het gemeentebe stuur sprak de heer Den Das woorden van grote waardering voor dit loffelijke streven van Tuin- en Oostdorp. Spreker eindigde met het uitspreken van de hoop, dat deze fancy-fair, ge organiseerd met het doel meer vreugde te brengen in het leven van de arbeiders-kinderen, in alle opzichten zou mogen slagen. Dan klonk het eerste schot, gelost door de loco-burgemeester, de accordeonclub van Tuin- en Oostdorp liet vrolijke wijsjes horen en alles draaide op volle toeren. Er werd met ballen, ringen en platen geworpen, er werd ge sjoeld, men liet zich de toekomst voorspellen, keek naar het spre kende, rokende, etende hoofd, deed zich te goed aan oliebollen of bracht een bezoek aan de handwerktent en intussen stroom den de dubbeltjes in de kas van T O. Reeds vóór de opening was het bestuur een enveloppe over handigd met f 48,-, een bijdrage van verschillende met het doel sy m pathiserenden Uit het sanatorium Caesaria bij Apeldoorn was ontvangen een doos met versnaperingen van een dankbaar patient voor het geno- tene in 1950, toen het Tuin- en Oostdorper accordeon gezelschap daar had geconcerteerd. LEGER DES HEILS Stichter William Booth Kampdag in het Maesdammerbosch Nog dikwijls wordt er gedacht en gesproken over de kampdag, die in 1949 op 2e Pinksterdag gehouden is en velen betreurden het later, daar niet te zijn geweest. Welnu, het Leger des Heils is actief en vanuit de Noordhollandse korpsen boven het Y werd het verlangen kenbaar gemaakt weder een kampdag in Bergen te houden. In de volgende Duinstreek zal U de namen der leiders van deze kampdag en bijzonderheden van de samenkomsten bekend gemaakt worden, maar wij wekken velen in Bergen en omgeving op om de 2e Pinksterdag vrij te houden en te komen genieten van alles wat deze kampdag zal bieden. V.V. SCHOORL Schoorl Jun. A H.R.C. Jun. B UITSLAG VERLOTING TUIN- EN OOSTDORP Prijs No. 1 Halbank 209 2 Elec. Broodrooster 137 3 Boek 126 4 Schilderij 144 5 Vaas 20 6 Zak Uien 12 7 Kaarsenblakers 208 8 Dienblad 456 9 Gascomfoortje 34 10 Spatzeiltjes 75 STICHTING DORPSHUIS Woensdagmiddag vierde de Stichting Dorpshuis haar jaarlijkse feest, als sluitstuk van de jeugd- cursSen in figuurzagen, handwer ken, tekenen, knutselen, blokfluit enz. Het werd voor de kinderen, die de lessen trouw gevolgd had den, een aardige middag, mede dank zij de heren Mooy en Kouwenaar, die de poppenkast vertoonden, waarbij het jeugdige publiek luidkeels commentaar gaf. Onder de hun vertrouwde leiding gaven ook de deelneem- stertjes en deelnemers toneel stukjes, gedichten en raadsels ten beste. Zaterdagmiddag 28 April zullen in het Dorpshuis degemaakte werk stukjes tentoongesteld worden. Vaders en Moeders worden gaar ne verwacht. „DE MASKERSPELERS" OP DE PLANKEN „De Maskerspelers" besloten het speelseizoen met een succes volle opvoering van „De tijd staat niet stil", een toneelspel van C. J. Pieters en A. J. Schuur man. Tempora mutantur, de tijden veranderen, et nos mutamur in illis, en wij veranderen daarin Niet de kloeke vrouw Kloek, de heerseres op de boerderij „De tijd staat niet stil"het bedrijf, waarop de familie 150 jaren heeft geboerd, moet uit traditie voort gezet worden en het feit, dat er geen mannelijke opvolger is, mag geen beletsel zijn. Een boeren dochter is verplicht om te trou wen met een boer! Clasina met haar moderne opvattingen, denkt er anders overzij moet geen boer, en laat zich geen man op dringen door moeder. Botsingen zijn onvermijdelijk en in de strijd zal moeder het onderspit delven. Prachtig werd de dictatorisch aangelegde boerin getypeerd door Greet Beeldman-Rensink en Eva Huysmans was een goede doch ter met moderne opvattingen. Wies Meyer-van Geemen ver vulde de moeilijke rol van de zielszieke nicht Truus en wekte door haar stil spel vooral, medelijden en deernis op met deze wichelroede-loopster. Spelers en regisseur, de heer G. Kooyman kunnen met grote voldoening terugzien op deze slot- avonden. Oprichtingsvergadering VROUWENBOND Woensdag 18 April j.l. hield de vrouwenbond van het N.V.V. haar oprichtingsvergadering in de zaal van „De Oude Prins". Mevrouw Simonis-Pieters, se cretaresse van het Centraal Be stuur gaf een korte, doch duidelijke uiteenzetting van het doel en streven van de vrouwenbond van het N.V.V.zoals het organiseren van speciale vrouwenbijeen komsten, waarin alle onderwerpen worden besproken op het gebied van de vrouw. Het deelnemen aan de strijd tegen de T.B.C. en het stichten van een eigen sanatorium. Nadat mevr. Simonis-Pieters tot tevredenheid van alle aan wezigen de gestelde vragen had beantwoord, werd overge gaan tot het verkiezen van een bestuur hetwelk als volgt werd samengesteldvoorzitster, Mevr. Wielinga-Roos, Karei de Groote laan 38secretaresseMevr. Scheltus-Timmler, Jaap Weyand- weg 22; penningmeesteresseMevr. Jonker-Mooij, Lindenlaan 8. De Eerste Mei nadert, de dag dat ieder die nog iets van de Lente en van 't Leven verwacht, wil feestvieren. Ja, want al nijpt de zorg en schijnt de toekomst donker, wie de moed verliest, heeft reeds alles verloren. Als we de wereld van vandaag vergelijken met onze idealen dan weten we weler is nog veel te doen. Maar een nieuw voorjaar bloeit rondom onze woningen en nieuwe verwachtingen van betere tijden schijnen daardoor gemakkelijker bezit van ons hart te nemen. En nieuwe moed bloeit op. De socialistische beweging P. v.d. A., V.A.R.A. en N.V.V. - gaan ook in Schoorl het Mei feest vieren. We zijn zo gelukkig geweest de bekende radio-artist Frans Nienhuys en zijn ensemble voor onze Mei-avond te kunnen engageren. Aldus zijn we zeker van een mooi, hoog-gestemd programma. Er zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar (zie advertentie). Zorgt erbij te zijn op Één Mei! Ueekêiad DE DUINSTREEK 29 April Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 3 Mei Dokter POOT, Telefoon 2423 Maandag 30 April a.s. hopen wij weder de verjaardag te vieren van onze Koningin Wij hopen, dat zij nog lang gespaard mag blijven voor Land en Volk Laatste foto van Hare Majesteit de Koningin a.s. Zondag 12 uur. Vrij entree KOMT U EENS KIJKEN?? Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1