KAPSALON Itcsm BERGEN SCHOORL VRIJDAG 4 MEI 1951 28e JAARGANG No. 18 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldatn, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef K.J.V.O. OP DE PLANKEN De Kennemer Jeugdgroep van Onthouding trad Donderdagavond in „De Rustende Jager'' voor het voetlicht met een echt elck-wat- wils programma. Zang, muziek, dans, voordracht. de jonge lui waren van alle markten thuis. De voorzitster memoreerde in haar openingswoord, hoe dertien jaar geleden op initiatief van de heer B. Schuil de K.J.V.O. was opgericht. Men had tijden van succes, tijden van tegenslagen ge had, maar thans telde de vereni ging weer 126 leden die allen vol moed verder gingen op de ingeslagen weg en de buiten staanders uitnodigden hun legertje van strijders te komen versterken. Nadat de hele zaal staande het Bondslied had meegezongen, opende het Meisjeskoor van de K.J.O.V. o.l.v. Mevr. C. Morée- Dol het programma met 'n vijf tal liederen. Hierna werd Terpsichore, de muze van de dans, geëerd door een achttal meisjes en jongens met enige Countrydances. Later werden in nationale klederdracht nog enkele Slovaakse dansen uit gevoerd. Intussen hadden een tweetal jeugdige accordeonnisten de zaal vergast op enkele solo's. Bijzonder aardig was de ge dramatiseerde fabel van La Fon taine „La laitière et le pot au lait". Met een hartelijk applaus troostte de zaal het arme melk- verkoopstertje, dat al haar lucht kastelen zag ineenstorten. De voordrachtskunstenaressen brachten weer afwisseling met 'n vrolijke geschiedenis en met het gevoelige „Waarom (van Speen- hofif?) „Blauw Cabaret" was de titel van het laatste nummer vóór de pauze, een stuk, waaraan een grote groep zijn krachten gaf. Na de pauze werd de komische operette „De Nieuwe Ster" op gevoerd. Jan de Groot als thea terdirecteur was echt het type, dat hij moest voorstellen. De hoofdrol de typiste, die zich ontpopt als 'n eersterangs diva werd door Else Schuil uitstekend vertolkt. Niet alleen haar toneel spel, maar ook haar mooie sopraan deed de rol goed tot zijn recht komen. Warrie van Kampen als haar tegenspeler de mannelijke ster Floris van Niel was heel leuk en hun duetten waren vol komen zuiver. Jan Kooge als portier en Bep van de Berg als werkster deden de zaal telkens schateren van de lach. De volle alt van Bep was opmerkelijk goed. Anneke de Groot als sopraan, die typiste wordt, evenaarde de anderen in haar spel en zo werd onder de voortreffelijke regie van de heer J. Morée deze grappige operette een succes. Mevr. Corrie Morée-Dol heeft door haar grote toewijding en talentvolle muziekleiding er verder toe bijgedragen om ook het mu zikale gedeelte volmaakt te doen zijn. Elk duet, trio, kwartet en sextet klonk even fraai. Geen won der, dat alle aanwezigen enthou siast waren over het gebodene. BERGEN (N.-H.) - KEYNSHAM Thans staat vast dat de Ber gense jongelui, die hun vacantie in Keynsham door zullen brengen op 16 Juli zullen vertrekken en op 1 Augustus zullen terugkomen. Er zijn nog enkele plaatsen open, doch waar de limiet 20 jongelui is, dienen eventuele ge gadigden zich vóór 12 Mei a.s. op te geven bijMevrouw A. B. van Gelder, Van Reenenpark 2, Bergen, Mevrouw G. J. Mooy, Lijtweg 13, Bergen. Ouderen, die als geleider willen optreden, dienen zich voor ge noemde datum aan deze adressen op te geven. Tevens kan men de nodige inlichtingen krijgen. De kosten bedragen f 72.50, zulks exclusief zakgeld en zonder het benodigde bewijs van Neder landerschap. 1 Meifeest De P.v.d.A. organiseerde op 1 Mei in De Rustende Jager een feestelijke bijeenkomst. De belang stelling had groter kunnen zijn. Nadat de voorzitter een kort welkomstwoord had gesproken, bracht De stem des volks o.l.v. de heer B. R. Sombroek enige liederen ten gehore, die met luid applaus werden gewaardeerd Morgenrood en Dromevrouw kom. De Meirede werd uitgesproken door de heer M. Sluyser, reis- redacteur van Het Vrije Volk. Er moge in ons Nederland, aldus spreker, sedert 1890 veel varanderd, veel verbeterd zijn, dit mag er niet toe leiden, dat men nu maar zelfgenoegzaam de handen in de schoot legt en de ogen sluit voor de gevaren die dreigen. Uitvoerig wees spreker er op, hoe in andere landen nog toestanden heersen, die vaak elke beschrijving tarten. Honger, ge brek, onwetendheid noemde de heer Sluyser, oorzaken van de dreigende chaos. Hij voer heftig uit tegen de machthebbers van het Kremlin en eindigde met de woorden van de Internationale: ontwaakt verworpenen dezer aarde. Het feestelijke gedeelte van deze avond werd verzorgd door de Stem des volks, die nog ten gehore bracht Vesper, Strijders en Socialistenmars, het accordeon gezelschap Anchors Aweigh, dat o.l.v. Mej. A Buster succes boekte met de vertolking van Wiener Praterleben, Alte Kameraden enz. en „De Zingende Zwervers", die met hun liedjes als „Marie en Ferdinandje", „De beide wandel vrienden" en „Wij gaan vissen in het riet" grote vrolijkheid in de zaal brachten. Het toneelgroepje o.l.v. H. Poldervaart kwam met een twee tal aardige sketches n.l. „Gevonden voorwerpen" en „Toevallig" en werd met een hartelijk applaus beloond. OUDERAVOND BERGER SCHOOLVERENIGING Linkshandigheid is geen gebrek In het Schoolgebouw der Ber ger Schoolvereniging hield Dr C. J. Bouwer uit Diepenveen voor Ouders en Leerkrachten op Vrij dagavond 27 April j.l. een lezing over de problemen der Links handigheid. Spreker, die zijn lezingreeks een Kruistocht noemde tegen de vooroordelen inzake de linkshan digheid, begon met het geven van voorbeeld na voorbeeld van voorkeur voor links of rechts onder de dieren. Deze voorkeur had hij niet alleen kunnen con stateren bij paard, haas en wolf, maar ook zelfs bij de krekels. Na de oorzaken van links- of rechtshandigheid te hebben be sproken, maakte spreker het de aanwezigen op eenvoudige en heldere wijze duidelijk, waarom het zo gevaarlijk is linkshandige kinderen te dwingen tot rechts schrijven. Duidelijk zette hij uit een, hoe dergelijk kind tot stot teren komt en illustreerde dit alweer met voorbeelden uit zijn praktijk. Hij waarschuwde er voor, dat bij voortgaande dwang (tot rechts schrijven) dit stotteren een chronische kwaal kon worden. Moeilijkheden bij het leren Bijzonder interessant, vooral voor het onderwijzend personeel, was dat gedeelte van de lezing, waarin de spreker dieper inging op verscheidene fouten, die links handige leerlingen vrij algemeen in hun taal- en rekenwerk maken. Wanneer de leerlingen op zes jarige leeftijd de Lagere School gaan bezoeken, is het percentage der linkshandigen ruim 18°/0. Bij het verlaten der school is dit schijnbaar gedaald tot ongeveer 4 °/0. Hieruit blijkt overduidelijk, hoezeer de school aan de links handigen een dwang oplegt en dat dus het houden van een Kruistocht om meer begrip voor hun moeilijkheden te wekken, uiterst noodzakelijk is. Voor de moeders onder de aanwezigen moeten de medede lingen omtrent het onderzoek naar voorkeur voor links of rechts bij baby's wel zeer belangwekkend geweest zijn. In Engeland en Amerika ziet men, meer dan bij ons, perso neelsleden van grote banken of kantoren links schrijven. Daar denkt men er niet aan linkshan digen tot rechts schrijven te dwingen. Ook koopt men daar niet klakkeloos een paar schoe nen, maar een schoen, die aan de linkervoet past en een andere schoen, die aan de rechter voet past. Dus eventueel van een ver schillende maat. Spreker eindigde zijn vlotte en hier en daar zeer humoristische lezing met het beantwoorden van vele en velerlei vragen. Hierbij bleek, dat bij het bestuderen van bewegingen een veelvuldig ge bruik wordt gemaakt van de film. De voorzitter der Berger School vereniging, de heer A. M. de Lange, bedankte Dr Bouwer zeer hartelijk en maakte zich tot tolk der aanwezigen, toen hij èn spreker èn lezing ten zeerste prees. LEGER DES HEILS (Stichter William Booth) Kampdag in het Maesdammerbos Naar aanleiding van het arti kel in de vorige Duinstreek kun nen wij thans berichten dat de kampdag op 2e Pinksterdag geleid zal worden door Lt Kolonel en Mevr. Palsha, Veld Secretaris van het Leger des Heils in Ne derland. Voor zeer vele gerepatrieerde Indonesiërs is Lt Kolonel Palsha een zeer bekend persoon, omdat hij zijn bijzondere talenten vele jaren heeft gegeven in dienst van God en het Leger des Heils in Indonesië vanwaar hij na zijn gevangenschap in 1946 naar Nederland terugkeerde. Kolonel en Mevr. Palsha zul len op de kampdag worden ge assisteerd door de Officieren der deelnemende korpsen, de muziek korpsen en zangbrigades. Daar de kampdag een dag van geestelijke verfrissing belooft te worden, lijkt een opwekking tot bezoek daarvan overbodig. De volgende Duinstreek zal U de aanvang der samenkomsten meedelen. B.S. V.—R.K.A.F.C.1-2 Een verdiende overwinning voor R.K.A.F.C. In het begin ontwikkelde zich een vlug spel met beide elftallen beurtelings in de aanval. Gelei delijk wisten de bezoekers een klein overwicht te verkrijgen, doch de verdediging van B.S.V. met doelman Timmerman aan 't hoofd, wist onheil te voorkomen. De druk op het Berger doel bleef aanhouden en sporadisch kwamen enkele tegenaanvallen van de thuisclub. Na ongeveer een half uur spelens namen de be zoekers door een goed schot de leiding, 0-1. Wat Bergen ook probeerde, de gasten bleven het spel beheersen en bij een goede aanval wisten zij de stand op 0-2 te brengen. Nu echter kwam B.S.V. meer in de aanval en enkele minuten vóór de rust bracht Hottentot uit een vrije schop de stand op 1-2. Na de thee eenzelfde spelbeeld, waarbij echter de thuisclub meer in het offensief kwam. Het doel van A.F.C. werd dan ook meer malen onder druk gezet, maar de goede verdediging wist wel raad. Na ongeveer twintig minuten werd een overtreding van één der B.S.V.-ers zwaar (te zwaar?) gestraft, waardoor Bergen het spel verder met tien man moest voortzetten. Ondanks deze han dicap bleef de thuisclub in de aanval. De A.F.C.-aanvallen strandden op de nu goed slui tende verdediging van B.S.V. In de stand kwam verder geen verandering meer en de bezoe kers keerden met een verdiende overwinning huiswaarts. „DE MOLENKROCHT" zet tenniscompetitie in met 8-0 overwinning De tennisclub „De Molen krocht", die het vorig jaar op zo succesvolle wijze debuteerde in de competitie, komt ook dit seizoen weer uit in de vierde klasse West. In totaal wordt zes keer gespeeld (drie uit en drie thuiswedstrijden). J.l. Zondag zette „De Molen krocht" de competitie op goede wijze in, door in Bergen de Helderse Tennisclub III met 8-0 te ver slaan. Zoals wel uit de uitslagen blijkt, was het geen zware wedstrijd; de Bergenaren kwamen in alle partijen na twee sets als over winnaars uit het strijdperk. De wedstrijden waren derhalve reeds vroeg afgelopen. A.s. Zondag gaat „De Molen krocht" naar Velsen; dit wordt waarschijnlijk één van de zwaarste wedstrijden. De Velsenaren spelen met twee teams in de vierde klasse en M. Lau c.s. krijgen het sterkste tegenover zich. De uitslagen: 1 Heren Enkelspel J. J. H. Schmidt si. N. P. R. C. Krul: 6-0, 6-1. D. Mosk sl. J. Gorrissen6-0, 6-1. 2 Heren Dubbelspel: M. Lau en D. Mosk sl. N. P. C. R. Krul en J. Gorissen: 6-2, 6-1. 3 Gemengd Dubbelspel: Mej. C. van Limburg Stirum en J. J. H. Schmidt sl. mej. Olthof en N. P. R. C. Krul: 6-2, 6-0. Mej. A. de Haan en M. Lau sl. mej. Adriaansen en J. Gorissen: 6-1, 6-4. 4 Dames Enkelspel: Mej. C. van Limburg Stirum sl. mej. Olthof: 6-1, 6-1. Mej. A. de Haan sl. mej. Adriaansen 6-2, 6-3. 5 Dames Dubbelspel Mej. A. de Haan en mej. C. van Limburg Stirum sl. mej. Adriaan sen en mej. Olthof: 6-2, 6-1. TAFELTENNIS-T0URN00I In het gymnastieklokaal van de Ulo-school werd Zondagmid dag een afdelings-tafeltennistour- nooi gespeeld door de 10 sterkste heren van de 3e klasse. De uitslag van dit spannende tournooi was: 1. M. Deen, (D.I.T.O, Groo tebroek), 2. Van Gulik, (D.I.T.O., Grootebroek), 3. J. Zijp, (T.O.S., Noordscharwoude), 4. S. Kraak man, (T.O.S., Noordscharwoude), 5. Van Os, (Wit Geel Wit, Den Helder), 6. H. Niehaus, (De Merletten, Bergen), 7. H. Dide- rich, (De Merletten), 8. E. de Hond, (De Merletten), 9. Honing, (De Merletten). Liefhebbers van de tafeltennis sport hebben van mooie partijen kunnen genieten. Bijzonder span nend was de strijd tussen Van Gulik en Kraakman en tussen H. Niehaus en M. Deen. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Afd. Schoorl en Groet Op de j.l. gehouden leden avond in de zaal van de heer Timmerman sprak voor onze afd. de heer G. C. Henstra uit Enk huizen, over peulvruchten. Na een korte inleiding over de verschillende gewassen, wees spreker op het grote nut van het gebruik van erwten en bonen in allerlei vorm. Hij vertelde ons welk een grote hoeveelheid Vita mine B in peulvruchten voorko men, vergeleken bij andere voe dingsproducten. Minstens 1 of liefst 2 maal in de week erwten of bonen zou ons zeer zeker ten goede komen. Tevens maakte de heer Henstra de dames attent op een product wat hier te plat- telande nog maar weinig bekend heid geniet, te weten de linzen. Dit import artikel, dat overigens een vrij luxe artikel is, kan worden gebruikt om een heerlijke pikante soep te bereiden. Receptenboekjes werden gratis verstrekt. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat we wel een en ander hebben geleerd van deze interes sante lezing. In de pauze werden wij ont haald op toast met fijne vlees waren, aangeboden door de heer Jb. Kuijper uit Schoorl, die het verdere gedeelte van de avond zou vullen met te spreken over de slagerij van vroeger en nu. Slager Kuijper schetste ons uiterst primitieve wijze van vlees bewerking in vroegere dagen, toen men nog van geen koelin- stallatie's afwist. Hij vertelde ons hoe de bezorging geschiedde per hondenkar of lopend met de kriel op de rug, en de winkel tevens als slachtplaats dienst moest doen. Een grote verbetering trad in, toen in 1922 de keuringsdienst Wettelijk werd. De heer Kuijper vond een aandachtig gehoor bij zijn uiteenzetting, terwijl, zoals wij dat van hem gewend zijn, af en toe de komische noot niet ontbrak. Met een hartelijk woord van dank en een spontaan ap plausje werd deze avond na nog enkele mededelingen van de Pre sidente besloten. OUDERAVOND O, L. SCHOOL, SCHOORL Vrijdagavond 27 April kwamen verschillende ouders samen in de Openbare School aan de Molen weg te Schoorl. Daar de voorzitter van de oudercommissie verhinderd was, stond deze avond onder leiding van het hoofd der school, de hr Maars. Na een welkomstwoord deelde de voorzitter mede, dat deze avond 'n bijzonder karakter zou dragen, daar het onderwijzend personeel voor de ouders ver schillende onderwerpen zou be handelen, betrekking hebbende op het schoolleven van de kinderen. Allereerst gaf juffrouw Overhoff een interessante beschouwing over de ingevoerde handenarbeid, zo als die tegenwoordig op school gegeven wordt en maakte duide lijk aan de hand van verschillende voorbeelden, dat handenarbeid niet onderwezen wordt als vak, doch als bezigheid voor de kin deren, waarbij gelijktijdig rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis enz. wordt bijgebracht. Kinderen ge nieten van zelf iets te doen, iets tot stand te brengen, waarbij de fantasie der kinderen bij het vervaardigen van verschillende voorwerpen menigmaal tot ver rassende resultaten leidt. Meester Koeman gaf vervolgens een beknopt verslag van de spaaractie op school, welke in de eerste plaats ten doel heeft om de kinderen spaarzin bij te bren gen. Een volk dat spaart bouwt aan zijn toekomst, en het is van groot belang dit de jeugd reeds zeer vroeg bij te brengen. In de pauze werd chocolade melk geschonken en bestond ge legenheid voor de ouders om het schoolwerk van hun spruiten in te zien en met het onderwijzend personeel eventuele moeilijkheden en/of vorderingen van de leer lingen te bespreken, waarvan 'n dankbaar gebruik werd gemaakt. Na de pauze hield de heer Koeman een warm pleidooi voor heroprichting van een onderaf deling Volksonderwijs. Schoorl is Volksonderwijs veel verschuldigd, daar deze instelling zeer veel heeft bijgedragen aan het tot stand komen van de nieuwe school te Groet, alsmede tot de oprichting van de kleuterschool alhier. Bin nenkort zal 'n vergadering worden belegd, waar dit onderwerp uit voerig zal worden belicht en het behoeft geen betoog, dat 'n ieder die voorstander is van openbaar onderwijs daar verwacht wordt. De heer Maars gaf een kort overzicht van verschillende acties, waaraan door de leerlingen van de school werd deelgenomen, ver telde een en ander over de school radio, en bracht daarop de a.s. schoolreisjes ter sprake. Ook hiervoor is geld nodig en mede van de bijdragen van de inwo ners zal het afhangen wat gedaan kan worden. Genoemd werden o.a. Jeugdherberg in het Gooi, Marken en Terschelling. Tenslotte zou juffrouw Nuys, juffrouw Nuys niet zijn, wanneer zij niet eer, dringend beroep zou doen op alle ouders in Schoorl om hun kinderen aan het open baar lager onderwijs toe te ver trouwen, want zeer vele grote mannen heeft Nederland voort gebracht die hun eerste opleiding ontvingen op de Openbare Lagere School. Een ding was jammer, namelijk dat niet meerdere ouders aan wezig waren. SCHOORL's GEMENGD KOOR Het reeds eerder aangekondigde concert van bovengenoemd koor, met medewerking van de Kon. Mannenzangvereniging „Caecilia" uit Haarlem, onder de bekende dirigent Nico Hoogerwerf, vindt plaats op Zondag 20 Mei, 's avonds 8 uur, in de zaal van Nic. Schuyt te Schoorl. Dit mannenkoor, dat meer dan 100 leden telt komt met een pracht programma voor de dag, waarover wij in een volgend nummer meer zullen vermelden. Om dit voor Schoorl unieke gebeuren voor een elk toegankelijk te stellen is de entrée zeer laag gehouden, n.l. op f 1,20, belasting inbegrepen. Schoorl's Gemengd Koor, onder de bekende sublieme leiding van de dirigent Corn. Jonker zingt een aantal liederen, waarmede in Haarlem en op het laatste Bonds- concours uitbundig succes is be haald. Al met al een prachtavond. KONINGINNEDAG langs de duinkant Als 't feest is in ons Nederland, alom de vlaggen zwieren, als weer de borst mag sieren, 't Oranje naar aloude trant, dan laten ook Bergen, Schoorl en Groet zich niet onbetuigd. Op de stra lende 30 April laaide overal langs de duinkant de feestvreugde op. In het noordelijke deel was men het vroegst uit de veren en ge tooid met Oranje trok alles naar het voetbalterrein, waar twee elftallen van de hoogste klassen der beide lagere scholen hun krachten zouden meten. Het elftal van de Groeter school moest na vinnige kamp zijn meerdere er kennen in dat van de Catrijper school, dat met 3-0 overwon en de mooie zilveren medaille als trofee wegdroeg. In de handbal wedstrijd tussen meisjes van beide scholen wist Groet met 1-0 de zege te behalen en ontving als herinnering een grote zilveren medaille uit handen van de voor zitter van het Oranje Comité, de heer C. Kager, de zilveren jubi laris, die bij de jongens de aftrap had verricht. De namiddag werd besteed aan kinderspelen evenals te Bergen, waar ook de jeugd ten aanschouwen van een talrijk publiek zijn best deed een prijsje te veroveren. Schoorl had voor deze middag een optocht georganiseerd, waar voor veel belangstelling bestond 75 deelnemers. Nadat allen de speurende en keurende ogen van de jury, bestaande uit de heer Goettsch en de dames Jansen en v.d. Veer, waren gepasseerd, trok de lange, kleurige, fleurige stoet, voorafgegaan door tamboers, door het dorp, waar zij veel bekijks had. De winnaars van de hoofd prijzen waren in groep 1 Haak in, 't Leven is duur en Schoor steenveger, in groep 2 Volks keuken, Negertjes en Sinterklaas, inieiküad „DE DUINSTRE Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Bespreekt UW KAPSEL bij TELEFOON 2104

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1