ft 99 7 LA CUBANA BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 18 MEI 1951 28e JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen* Bergen aan Zee* Schoorl, Schoorldam* Groet* Camperduin* Egmond aan Zee* Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef EEN DUBBEL FEEST Heden zullen de heer en mevr. Haakman-Hilckman de dag her denken, dat zij voor 25 jaar in de echt werden verenigd. Op deze zelfde dag zal de familie het zilveren ambtsjubileum van de hr Haakman als hoofd van de Sint Adelbertus-school te Bergen vieren. Na de R.K. LagereSchool te Alk maar te hebben doorlopen, ging de jonge Haakman naar de Bisschop pelijke Kweekschool te Beverwijk om voor het onderwijs te worden opgeleid. In 1916 begon hij zijn loopbaan als onderwijzer aan de zelfde school, waar hij eens op de schoolbanken had gezeten. Na in 1925 tot hoofd van de jongens afdeling der St. Ursulaschool te zijn bevordert, trad de jubilaris in 1926 op als hoofd van de toen pas opgerichte school Sint Adelbertus. Had hij al eerder de school moeten verwisselen voor de ka zerne, in 1939 werd hij weer gemobiliseerd, doch keerde in 1940 als reserve-kapitein terug in de school. Ook in andere functies maakte de hr Haakman zich verdienstelijk voor het onderwijs in deze kwart eeuw, n.l. als directeur en leraar aan de R.K. Middenstandscursus te Alkmaar en als tijdelijk leraar van de Gem. Normaallessen in Engels, en als leraar aan de R.K. Hoofdactecursus te Alkmaar. Buiten het Onderwijs ging zijn belangstelling onder meer uit naar het toneel, waar hij zich als re gisseur van verschillende verenigin gen als de Bergense Spelers, zeer verdienstelijk maakte. De opvoe ring vande„Paradijsvloek"en„Don Quichotte" ligt bij velen nog vers in 't geheugen. Ook in het verenigingsleven speelde de jubilaris 'n belangrijke rolhij is secretaris van de Kunst kring Bergen, voorzitter van de afdeling Alkmaar-buiten van de D.V. van de R.K. Bijzondere Onderwijzers, lid van de Raad van Beheer en Beroep van de Ond. Int. Ziekteverzekering en Ondersteuningsfonds, bestuurslid van de Oranje-vereniging en van de V.V.V. Bergen. Bij de receptie zal het de heer en mevr. Haakman niet aan be langstelling ontbrekentalloos ve len zullen het jubilerende echtpaar komen complimenteren en over stelpen met goede wensen voor de reis naar de volgende mijlpaal. Een nieuwtje te Bergen Zelfbedieningswinkel Kon men tot voor enkele dagen, op drukke tijden in Vermeulen's Levens middelenbedrijf aan de ene zijde van de toonbank een grote schare klanten geduldig of minder geduldig zien wachten op hun „beurt" en aan de andere zijde hard zwoegende werkers, die wel tien paar handen zouden mogen hebben, zich beijveren om allen vlug te bedienen, sedert kort is het probleem van wachten op zeer eenvoudige wijze opgelost. Naar Amerikaans voorbeeld worden de klanten verzocht, zich zelf te willen helpen, zich zelf te willen bedienen. De klant krijgt daartoe een mandje, begeeft zich begeleid door een vrolijk deuntje uit de luidspreker, langs de vakjes, waarin de verschillende artikelen (uitgezonderd kaas en vleeswaren) keurig verpakt en geprijsd, wach ten op de kopers, neemt wat van zijn gading is, deponeert dat in z'n mandje en begeeft zich ten slotte naar de cassa, waar vlug wordt afgerekend. Geen wachten meer, het ei van Columbus. ZONDAGSDIENST ARTSEN EEN STUKJE SURINAME IN BERGEN Zon, zee en zand, deze drie Z's maken de badplaats voor velen tot een dorado. Maar gaat de zon schuil achter donkere wolken, wat in ons wispelturig klimaat, waar mooie en gure da gen elkaar in grillige volgorde afwisselen, geen zeldzaamheid is, dan blijft er een troosteloze een zaamheid. Dank zij het initiatief van de ondernemende zakenman Ger. Nieuwendijk is er nu een gele genheid geschapen, waar de te leurgestelde vacantieganger de eenzaamheid kan ontvluchten, waar hij zich waant in een tro pisch gebied. De Bergense kunstenaar Jaap de Carpentier heeft de zaal ge- metamorphoseerd in een stukje Suriname met tropische flora, een tropische fauna, een tropische sterrenhemel. Max Woiski, de populaire Surinaamse radio-artist, laat met zijn orkest exotische klanken horen en verder zal de Surinaamse nachtegaal Viola Jef ferson te beluisteren zijn. Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling deze knusse, gezellige gelegenheid geopend met 't Bergense en het Surinaamse volkslied. Aan de „AufForderung zum Tanz" gaven velen gaarne gehoor en heuse Surinamers beijverden zich dorstige kelen te laven. Tot half September bestaat er gelegenheid deze in tropische stijl omgetoverde feestzaal van Café Nieuwendijk te bezoeken. DIENST ALKMAAR-BERGEN a. ZEE wordt gedurende de zomermaanden hervat Zaterdagmorgen was aan het bureau van de V.V.V. te Bergen bekend, dat gedurende de zomer maanden de dienst op het traject Alkmaar - Bergen aan Zee zal worden hervat. Nauwkeurigheden betreffende de dienstregeling wa ren nog niet aanwezig, verwacht werd echter, dat het spoortje per dag vier maal heen en weer zal rijden. De datum van het bloemen corso is gesteld op 8 Augustus. In het Openluchttheater zijn tot dusverre de volgende data bezet 11 Juli, Schoolvoorstelling. 18 Juli, Negerballet. 23 Juli, Kees Stet. 6 Aug., Schelmenstreken van Scapin (Molière) door Ned. Volks toneel. 17 Aug., Esmoreit door Ned. Volkstoneel. NEDERL. VERENIGING VOOR HUISVROUWEN Mej. Ds A. Leistra spreekt Mej. Ds A. Leistra, Doopsge zind Predikante te Middenbeem- ster, zal Dinsdag 24 Mei, des middags om half drie in de dans zaal van „De Rustende Jager" te Bergen, komen spreken over het boek „Er groeit een boom in Brooklyn" van Betty Smith. Deze middag zal worden ge houden voor de leden van de Afdeling Alkmaar van de Nederl. Vereniging van Huisvrouwen. Daar Mej. Leistra in onze omgeving als spreekster 'n goede bekende is, wordt in het bijzon der de leden in Bergen aangera den, deze bijeenkomst te bezoeken. BERGER LUCHTPOST Zondag j.l. werd door de vo gels gevlogen vanaf Roozendaal. Afstand 127 K.M., gelost 8 uur 15 min., aankomst 9 uur 59 min. 12 sec. Snelheid 1176,40 m. per minuut. 1 N. v.d. Kamer, 2 H. Drui ven, 3 C. Pijper, 4 N. Vrasdonk, 5 H. Timmer, 6 H. Schoorstra, 7 Gebr. Bakker. 8 J. Duinmeier. „DE MOLENKROCHT" cn dc districts-kampioenschappen Aan de Zaterdag te Alkmaar gehouden Tenniskampioenschap pen voor jongens en meisjes tot 18 jaar uit Noord-Holland Noord werd ook deelgenomen door een vijftal jeugdige leden van het Tennispark „De Molenkrocht". Een succes was, dat de vijftien jarige Conny van Limburg Sti- rum bij de meisjes voor de tweede keer in successie de beker ver overde. Zij wist in vijf achtereen volgende partijen de overwinning te behalen op diverse rivales uit het district. De tweede partij was zwaar; de finale tegen Tiny Vermeulen uit Hoorn werd ge wonnen met 6-2, 6-3. SCHOORLSE KUNSTENAAR GEËERD Het Kunstenaars Centrum Ber gen organiseert voor de tweede maal in dit seizoen een tentoon stelling in de kunstzaal „De Rus tende Jager", een herdenkings expositie van schilderijen en teke ningen van wijlen Herman Lugt. Mr C. A. J. Jochems, burge meester van Schoorl, opende de tentoonstelling van werken van de Schoorlse kunstenaar, die een kwarteeuw in de gemeente Schoorl had gewoond en gewerkt en al daar op 29 Maart 1950 overleed. Over de persoon van de begaafde schilder, die ondanks zijn hoge leeftijd en zijn gebrekkig gezichts vermogen nog zulk een uitermate productief kunstenaar was, zei spreker slechts weinig te kunnen vertellen. Hij leefde, aldus ver volgde Mr Jochems, te Schoorl in zijn fraaie landhuis te midden van en bezig met zijn werk, om ringd door de goede zorgen van zijn lieve vrouw, waarover hij met zulk een innige tederheid kon praten, zeer teruggetrokken. De enkele keren, dat spreker met hem in aanraking kwam, waren voor hem een genot geweest, een genot om met deze geestige, charmante en fijnzinnige mens te spreken, een genot om onder zijn leiding zijn werken te beschouwen. Terugdenkende aan de avond, BRIUEN C/oor SC4400HL. MET OF ZONDER RECEPT, IN DE „KOSTENDE JflCER" VINSV.n.h 7SVUR waarop in het K.C.B. van ge dachten werd gewisseld over de taak van de kunstenaar in de maatschappij en ten opzichte van de maatschappij, rees bij spreker de vraag, wat zou Herman Lugt daarover hebben gedacht? Mr Jochems zeide 't gevoel te hebben, dat Lugt zou hebben geglimlacht en geantwoord: ach, ik schilder maar zoals mijn inspiratie mij dat ingeeft en verdiep mij verder niet in een taak tegenover de maatschappij. Ik geloof, aldus ging Mr Jochems verder, dat hij daarmede het juiste antwoord zou hebben gegeven, want ik ben van mening, dat van een taak van de kunstenaar niet mag wor den gesproken, tenzij men be doelt de taak, die hem van bin nenuit door zijn scheppingsdrang wordt opgelegd. De maatschappij heeft af te wachten wat de kun stenaar haar brengt en is zijn schepping goed en verantwoord, dan betekent dat winst voor de maatschappij. Goddelijke winst. Zulk een winst heeft Herman Lugt haar gebracht. En wat nu het werk van Lugt betreft, aldus vervolgde Mr Jochems, hij was kennelijk gegre pen door het impressionisme. Hij had een grote bewondering voor de grote vertegenwoordigers van die richting in Nederland, zoals Mauve, Breitner en Israels. Doch hij had ook aandacht voor de oude meesters. Ik herinner mij een middag, toen ik zijn atelier be zoekende, bleef staan voor een stilleven, een vaas met bloemen op een perzisch kleedje, dat zo half van tafel afhing en de kun stenaar met innige voldoening en toch ook weer zo bescheiden op dit kleed wijzende, sprak: „een beetje Vermeerachtig, hé?" Lugt excelleerde, aldus ging spreker verder, in het portret, en op dat punt herinnert zijn werk mij aan de portretschilder Haverman uit de Haagse school, waarvan ik een groot, in deze dagen soms wel wat ouderwets genoemd, be wonderaar ben. Maar, aldus besloot spreker, zijn beschouwing over het werk van de kunstenaar, ik zal op het werk van Lugt en de mérites daarvan niet verder ingaan, want dan zou ik mij als leek in dit gezelschap op glad ijs begeven. Uw eigen waarneming van wat in deze zaal aan de wanden prijkt zal u meer genot geven en meer leren dan wat ik u zou kunnen vertellen. Na er ten slotte nog op te hebben gewezen, dat Schoorl er terecht trots op kan zijn een kunstenaar als Herman Lugt zo veel jaren tot zijn inwoners te hebben mogen rekenen, en Mevr. Lugt dank te hebben gebracht voor haar initiatief om deze ex positie te organiseren, waarmee zij niet alleen een dienst heeft bewezen aan de kunst, maar ook aan de vrienden en bewonderaars van Lugt, opende Mr Jochems de tentoonstelling met het uit spreken van de hoop, dat zij in alle opzichten zou mogen slagen en er toe zou mogen bijdragen de herinnering aan de kunstenaar Herman Lugt levendig te houden. E H.B.O.-POST TE CAMPERDUIN Op de in Café „De Bonte Koe" te Catrijp gehouden bijeenkomst van de vereniging E.H.B.O. sprak de voorzitter, de heer H. Brede- wout, zijn grote voldoening uit over de groei en bloei van de vereniging. Dank zij de prachtige leiding van de heren Dr Risselada en Van Dalen waren weer acht candidaten geslaagd en kwamen weer 8 E.H.B.O.-ers het legertje van helpers in de nood versterken. Het waren de dames G. Stam, R. Delis, T. de Waard, A. Breen en Spaander-Jonker en de heren C. Groothof, F. de Boer en H. Rossing. De vergadering besloot om in het badseizoen een E.H.B.O.- post te bezetten te Camperduin; elke Zondag zullen daar twee E.H.B.O.-ers aanwezig zijn voor eventuele hulpverlening. Verder besloot de vereniging om de bloedtransfusie-dienst te steunen. Met een opwekking, gericht tot de buitenstaanders, om de vereniging als lid of donateur te steunen, sloot de voorzitter de bijeenkomst. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Mei 's morgens 's namiddags 19 2.05 2.29 20 2.48 3.15 21 3.33 3.59 22 4.17 4.46 23 5.04 5.37 24 5.55 6.27 25 6.48 7.20 Laag water Mei 's morgens 19 8.05 20 8.48 21 9.33 22 10.17 23 11.04 24 11.55 25 12.48 's namiddags 8.29 9.15 9.59 10.46 11.37 12.27 1.20 HET GEMEENTE-STRAND GEOPEND De bekende groene tent, voor het opbergen van strandtenten is dezer dagen weer op 't gemeente- strand (ten Zuiden van het dorp) geplaatst. Al is het weer wel niet zo aanlokkelijk, bezitters van een eigen tent, kunnen die daar in bewaring geven. Elke middag van 57 uur rustig bitteruur, tegen middagprijzen. EntertainerMAX WOISKI DE KLEUTERSCHOOL Onder leiding van hun onder wijzeressen gaven de leerlingen van de kleuterschool een uit voering van de hun geleerde speelliedjes. Mej. Jansen opende met een hartelijk woord van welkom en deelde mede, dat het batig saldo voor de kleuterschool zal worden besteed. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. Als conferancier trad de 6-jarige Dickie Wijker op, die heel aardig de liedjes aankondigde. De vele aanwezigen hebben een prettige middag gehad, want het is altijd leuk te zien naar het spel van die kleintjes. VERGADERING VAN DE V.V.V. Plannen voor het a.s. seizoen Woendagavond vergaderde de V.V.V. onder voorzitterschap van Burgemeester Niele, die de tal rijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. De zaal van de hr Foeken was tot in de uiterste hoeken gevuld. Omdat de notulen, in verband met in de najaarsvergadering ge dane mededelingen, reeds een overzicht gaven van het in het afgelopen jaar gedane werk van de V.V.V., stelde de secretaris voor om inplaats van het jaar verslag een artikel uit de Alk- maarse Courant voor te lezen, waarin op waarderende wijze ge sproken wordt over het vele, dat na de bevrijding door het Ge meentebestuur en V. V. V. was gedaan. Wie in een paar jaar niet in Egmond a. Zee geweest is, kent het niet meer terug. De festivi teiten, als Vuurwerk, Motorrace, Wielrennen, Zeepkistenrace en Voetbalwedstrijden, goed verdeeld over het seizoen, gaven de gasten een welkome afwisseling. Het aantal aanvragen bij het Informatiebureau overtrof verre dat van het vorig jaar. Bij monde van de hr v. Thiel deed de kascommissie verslag van haar bevindingen bij de penning meester. Spreker stelde voor de penningmeester te dechargeren, daar de bescheiden in orde waren bevonden. Er was tijdens het afgelopen jaar een nadelig saldo ontstaan van f 833,-. De voorzitter dankte de commissie voor haar werk en gaf het woord aan de penning meester, voor het uitbrengen van zijn verslag. Aansluitend aan de mededeling van de Commissie bracht de penningmeester naar voren, dat het nadelig saldo hoofdzakelijk zijn oorzaak vond in de deelname aan de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" en aan de slechte kaartver koop voor de in opdracht van de vergadering georganiseerde uitvoering. Het tekort kan worden weg gewerkt, als ieder zijn medewer king verleent aan de grote vuur werkverloting. Aan contributie was ontvangen 'n bedrag van f 1368, maar de bijdragen voor het Re clame-fonds hadden niet het ge wenste resultaat opgeleverd. Vervolgens kreeg de hr Kockx het woord over de plannen voor het komende seizoen. Op het programma staanmotorrace, wielerwedstrijden, volksdansen in oud-Egmondse klederdracht, strandfeesten in Juni, Juli en Augustus, zeepkistenrace's en van zélf sprekend 'n groot vuurwerk. Het volgende punt van de agenda bevatteUiteenzetting door de voorzitter over statisti sche gegevens. Spreker wees er de leden op, dat het van groot belang is, dat de leden opgave doen van hun gasten. Dit is van groot belang voor de wederop bouw van de badplaats en van groot belang voor de Algemene Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Spreker vervolgde: Wij houden er niet van als dictator op te treden, maar die opgaven moeten we hebben. Het bestuur van de V.V.V. zal iemand aanstellen, die bij de leden langs gaat om de kaarten ter invulling uit te reiken, die later weer worden opgehaald. Als bewijs, dat de leden op gave hebben gedaan, zal een controle-kaart worden afgestem peld, die iedereen aan de ambte naren, belast met de controle op de naleving van de Gemeente verordening moet kunnen tonen. Een gevolg hiervan is, dat kamerverhuurders, die geen lid zijn van de V.V.V. geen controle- kaart kunnen krijgen en dus, wan neer zij hun gasten ontvangen pro cesverbaal krijgen wegens overtre ding der gemeente-verordening. De gegevens blijven bij de V.V.V. en alleen het totaal aan tal gasten wordt doorgegeven naar het Bureau voor de statistiek. Vervolgens las de voorzitter een schrijven voor van de V.V.V. te Bergen, gericht aan de Pro vinciale Staten van N.-Holland, om de provinciale duinen koste loos voor het publiek open te stellen. Gevraagd werd om adhaesie te betuigen bij dit schrijven, doch de voorzitter stelde voor uit deze vergadering een zelfde verzoek tot genoemd College te richten. Eenstemmig werd hiertoe be sloten. Uit de vergadering kwam nog het verzoek een dergelijk schrijven ook te richten tot Jonk heer Six, betreffende de Zuider Duinen. Ook dit voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag kwam de hr v. d. Haagen nog even terug op de mededeling van het bestuur, dat de bijdragen voor het recla mefonds niet het gewenste resul taat hadden gehad. Spreker vond het onbillijk, dat een deel wel en een ander deel, dat ook goed verhuurd heeft, nu de vereniging met een tekort laat zitten. Con tributieverhoging leek hem meer resultaat op te leveren, dan deze bijdragen, die maar door plm. 30°/o werden voldaan. De voorzit ter wees er op, dat de leden per soonlijk zouden moeten worden bezocht. Op een vraag van de hr de Wit deelde de voorzitter mede, dat de Middenstand niet in dit percentage was meegeteld, omdat met de Middenstand een aparte afspraak was gemaakt. Besloten werd om het dit jaar nog eens aan te zien en in de najaarsvergadering te bespreken wat gedaan zal kunnen worden. De hrde Vries (Zeezicht), infor meerde hoe het met de over dracht van het electriciteitsbedrijf stond. De voorzitter zei, dat er bij de inwoners reeds enkele op metingen door het P.E.N. waren gedaan, teneinde een overzicht van de kosten te krijgen. De volgende puntenslechte toestand van de weg Heiloo-Eg- mond, betere weg-aanduiding naar Egmond aan Zee, een fol der in 3 talen en reclame in de bussen, zullen de aandacht van het bestuur hebben. De heer de Vries (Troelstra Oord) vroeg of er in Egmond aan Zee geen muziekcorps kon UeehUod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. 20 Mei Dokter POOT, Telefoon 2423 Dorpsitraat 25 Bergen Aanbevelend, GERARD NIEUWENDIJK

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1