Moderne Zeerovers STAM STOOMT Ptaoisvetvou^eud lekteen N. H. A. D. 0. „BERGEN-BINNEN' Aom/ohq imecdiettsl ZONDAG 20 MEI 1951 N.V. ten vandst AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR MODERNE ZONNESCHERMEN A d mini strati ekantoor JOH. BR0ERE „HoMauds iaën*" Voor uw WAS „de. Spac" M. VELDMAN Vakkundige Reparatie-inrichting van het Verbond voor Veilig Verkeer Boekhandel C. Ótdenbuefy F. G- VRASDONK l/eefilUHte Bonnencontröle Hlaclde&en Batten. focdij*iet Jl&ituiUen HotHekUen. e*vz. H. v* d. Elsken Kleermaker GEBR. SCHOEN Het odces. i/oh. vectccuw/eH Kinderverhaal Goedkope Groentenhal DEZE WEEK 150 gram of 200 gram of 200 gram of 2 pak voor 45 ct. en 10 zegels extra VOORRANGS-STRIP FEUILLETON HOOFDSTUK 3. □□aaaaaaaaDaaaDaDDaaaaaa Fa D. BONSET 6 Co, BERGEN Bergerweg 135 - Tel. 2 3 9 5 □□□□□□□□□□□□□□□□□□aaanao BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN £en Kapsel van B.G.DOBBEN OMDAT: de helft van het gemiddelde HEILOO Tel. 3770 Er werd een haastige beraad slaging op het dek gehouden. „Er is maar een ding te doen," be sliste Roger op het laatst. „We moeten proberen de rotsen te ViY/Vj/rg doen springen". Charles werd uitgekozen, om dit gevaarlijk werk te verrichten en moest een zwaar duikerspak aantrekken. Hij ontving z'n instructies voor dat de helm over zijn hoofd ge daan werd en werd toen over de rand van het schip naar be neden gelaten. Tom sloeg hem met kloppend hart gade. Charles kwam behouden op de bodem van de zee, en keek ver baasd rond. Door het dikke glas van zijn helm kon hij vaag het schip onderscheiden. Ook zag hij hoe de voorsteven stevig tussen twee rotsen was geklemd. Voor zichtig liet hij de patroon in een holte glijden. f 1. f 1. f 1. f 1. f 1. Wij geven als reclame, alléén Zaterdag, aan iedere klant één pot prima JAM voor slechts 40 ctwaaronder „Reine Claudes Wij hebben nog: 4 kg. Handappelen 4 kg. Moesappelen 2 kg. Goudreinetten 2 kg. zoete Appelen 1 '/2 kg. Stoofperen Met GROENTEN zijn wij ook goed koop. Als extra reclame geven wij alléén Zaterdag 1 kg. Witlof 25 ct. 1 kg. Spinazie 25 ct. V2 kg. Andijvie 20 ct. Verder hebben wij mooie Bloemkool, Komkommers, Sla, Radijs, Rabarber, Tuin- worteltjes, bos-Wortelen, Tomaten enz. Alléén in de Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 Waar je 2 ons heerlijke vers gesneden soepgroente met Bloemkool er in, voor 25 cent kunt krijgen. Crêmc Wafels Bruidsuikers Rozijnen Waspoeder BERGEN VERMEULEN ZELFBEDIENING Breelaan 33 Telefoon 2068 HORLOGES WEKKERS T TX T PENDULES KOEKOEKKLOKKEN Kleine Dorpsstraat 9, Bergen - Tel. 2778 Ook voor Antieke en meer gecompliceerde uurwerken De regels van voorrang, in theorie en practijk het grote struikelblok, door middel van tekst en voorbeelden duidelijk en overzichtelijk verklaard. U draait de Strip om en U heeft een nieuw boekje: VERKEERS-BORDEN-KLAPPER Bevat in overeenstemming met het nieuwe Wegenverkeers-Reglement alle geldige ver keersborden, -bakens en -lichten in de originele kleuren, alsmede de tekens van de verkeers politie. Dus 2 boekjes in één omslag voor één geld: Verkrijgbaar bijPrijs 75 cent LAANWEG C 164 - SCHOORL - TEL. 268 een Reuze gemhk, DIT boekje op zak Verhuur Garage NIEUWLAND Sötoc - tijwUl&H Breelaan 52, Bergen - Tel. 2200 Filiaal Karei de Grotelaan 20, Bergen. Telefoon 2130 SPECIAAL INGERICHT voor het wassen van overhemden, boorden, witte jassen, stofjassen, overall s en schorten. in het Verenigingsgebouw te Catrijp, op Zaterdag 19 Mei a.s., n.m. van 35 uur. De gezamenlijke Bouwvakarbeidersbonden door 2 B. J. TEN WESEPE Vriends grinnikte even. „Ja, eigenlijk zou ik moeten bekennen, dat ik wel een beetje misbruik van hun goedgeefsheid gemaakt heb, maar ja, hoe gaat het, als je niets meer hebt dan een ver sleten pakje en beroerde herinneringen aan een nog beroerder kamp in Duitsland? Enfin, dit is allemaal voorbij en op het ogen blik red ik me weer best. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat oom en tante een ereplaats hebben, zowel in mijn kamer als in mijn hart. Maar wat willen jullie gebruiken? Een glaasje wijn? Dave- laar, jij zeker een borrel?" Vriends draaide zich naar het buffet, waaruit hij een paar flessen en drie glazen nam. Dit was ook een van de redenen, dat Davelaar graag een paar uurtjes 's avonds bij zijn buurman door bracht. Hij had een goede borrel en je kon tenminste met hem behoorlijk over allerlei dingen babbelen. Het begon te schemeren en Vriends stond op om de gordijnen te sluiten. „De dagen beginnen al weer te korten," zei hij, „hoewel het pas begin September is. In tijd van ja en nee zitten we in de nachtschuit." „Och, de winteravonden kunnen ook wel gezellig zijn," meende mevrouw Davelaar, terwijl ze van de wijn dronk. Vriends had halverwege de gordijnen gesloten, toen hij ge ïnteresseerd naar buiten keek. „Wat drommel," zei hij, meer tot zichzelf dan tot de buren, „het lijkt wel, of hij hier komt. De bezoekers keken naar buiten en zagen een telegrambesteller zijn fiets tegen het hek zetten, waarna hij het smalle paadje opliep naar de voordeur. Even later klonk de electrische schel. Verwonderd liet Vriends de gordijnen los en liep naar de gang. De bezoekers hoorden, dat de deur geopend en gesloten werd en zagen de besteller, vrolijk fluitend weer op zijn fiets springen en wegrijden. Mevrouw Davelaar stond op en sloot de gordijnen geheel, waarna ze het knopje van het electrische licht omdraaide. De salon baadde nu in een zee van licht. Het duurde even, alvorens de buurman terugkeerde en toen ze hem zagen, het opengescheurde telegram in de hand, schrokken ze van zijn bleek gezicht. „Slecht nieuws?" vroeg mevrouw Davelaar deelnemend. Vriends plofte in zijn crapeaud neer, het telegram nog steeds in de hand. „Slecht nieuws?" herhaalde hij, zwaar zuchtend; „het is niet meer en niet minder als een ramp. Als je het over de duvel_ hebt,trap je op zijn staart, zeggen ze wel eens. Zo is het nu ook. Dit telegram is van oom Willem en tante Nel. Ze zijn onderweg naar Nederland. Morgenvroeg komen ze al op Schiphol aan. En dan reizen ze regelrecht hierheen. Lieve help, dat mankeert er nu nog net aan. Wat moet ik beginnen? Davelaar keek zijn vrouw aan en zij hem. Verwondering stond op beider gezicht te lezen. Daar begreep men niets van. Zo juist had de buurman in alle toonaccoorden de lof bezongen van zijn Canadese oom en tante, die hem zo goed geholpen hadden na de bevrijding en nu kreeg hij bericht dat beiden onderweg waren naar Nederland om hem te bezoeken. En inplaats van dol gelukkig en blij te zijn, zat de jongeman plotseling in zak en as. „Neem me niet kwalijk, buurman," zei Davelaar, met zorg zijn sigaret uitdrukkend in het koperen asbakje, „maar daar begrijp ik geen snars van." „Dat kan ik mij best begrijpen, maar de kwestie is deze, dat mijn oom en tante in Canada niet beter weten, of ik ben al jaren getrouwd HOOFDSTUK 2. Leen jij me je vrouw Nu begrepen ze eindelijk, waar de moeilijkheid school. Vriends had natuurlijk in zijn brieven naar Canada geschreven, dat hij getrouwd was, misschien er een beetje over opgeschept. En er waarschijnlijk nooit bij nagedacht, dat het wel eens kon gebeuren, dat oom en tante het in hun hoofd zouden krijgen om Holland te bezoeken. Davelaar knikte bedachtzaam, terwijl hij een sigaret nam uit het doosje op de rooktafel. Nadenkend knipte hij het vlammetje van zijn aansteker aan en zoog enige tijd, zonder te spreken. „Zo, zo, dus je hebt je oom en tante daar wijs gemaakt, dat je een vrouw hebt, dat je getrouwd bent. En nu weet je je geen raad, omdat je hun morgenochtend, als ze arriveren, geen vrouw kunt tonen. Dat is inderdaad een moeilijkheid, die niet gemakke lijk opgelost kan worden, want waar haal je zo op stel en sprong een vrouw vandaan?" „Heb je geen kennisje, of een vrouwelijke collega, die enige tijd de functie van ehhuisvrouw kan vervullen? Natuurlijk tegen betaling. Voor geld kun je tegenwoordig al heel wat ge daan krijgen," meende mevrouw Davelaar te moeten opmerken. „Dat is 't 'm juist," antwoordde Vriends bedrukt, „ik bemoei me nooit met m'n vrouwelijke collega's op kantoor en vrouwe lijke kennissen heb ik evenmin. Dat komt er van, als je je altijd zo isoleert. Nu zit ik weldra met de brokken. Als ze morgen tot de ontdekking komen, dat ik geen vrouw heb, dan zijn ze na tuurlijk spinnijdig en keren ze meteen weer terug misschien en dan hoor ik nooit meer wat van ze. En ik wil niet ondankbaar zijn. Integendeel, ik ben juist erg dankbaar, dat ze me indertijd zo geholpen hebben." „Maar dan begrijp ik toch niet, waarom je hen geschreven hebt, dat je getrouwd bent," zei de buurvrouw. „Dat zit zo," verduidelijkte Vriends. „In de eerste brief, die ik van hen na de bevrijding kreeg, vroegen ze of ik intussen al getrouwd was. Ze schreven daarbij, dat ik, wanneer ik nog vrij gezel was, mezelf wel zou kunnen redden, maar als ik getrouwd was, waren ze gaarne bereid me datgene te zenden, wat we nodig hadden. Wel, ik heb toen een lijstje opgemaakt en er bij verteld, dat ik inmiddels gehuwd was. Schreef ik, dat ik nog als vrijgezel leefde, dan had ik immers niets ontvangen?" Vriends stond op en opende een der grote kastdeuren in de kamer. Tot grote verbazing van de beide buren, zagen ze daar een kast, die vrijwel uitpuilde van dameskleren: japonnen, blou ses, rokken, mantels, zelfs hoeden, shawls en schoenen. „Allemaal uit Canada ontvangen," wees Vriends aan. „Ik wist natuurlijk niet, wat ik er mee moest beginnen en daarom heb ik alles maar weggeborgen in deze kast. Veel verstand van dames kleding heb ik niet, doch ik neem aan, dat er nog heel wat bij is, dat gedragen kan worden. Al waren het alleen maar de mantels en schoenen." Mevrouw Davelaar zou geen vrouw geweest zijn, als ze niet was opgestaan om naar de kast te lopen. Ze bekeek de japonnen een voor een, bevoelde de stof en bukte zich om de schoenen te bekijken. Ten slotte kon ze de bekoring niet weerstaan om er een paar te passen; donkerblauwe avondschoenen met hoge hak: ze pasten haar uitstekend. Tussen de kleding hing een lange, eveneens donkerblauwe mantel en deze haalde ze er uit, waarna ze de jas aantrok. Davelaar keek met verwondering naar het fi guurtje van zijn vrouw. De mantel zat als gegoten en maakte haar zeker enige jaren jonger. Met een glimlach draaide ze zich om naar de mannen, die met belangstelling toezagen. „Ik geloof, dat de mantel zit, alsof het maatwerk is. Buurman, ik zou haast jaloers worden op de garde robe van je vrouw," zei ze met een ondeugende lach op haar gezicht. Het gezicht van Vriends betrok weer. „Ja buurvrouw, U hebt gemakkelijk praten, doch hoe kom ik aan een vrouw?" „Waarom heb je die kleren niet verkocht?" vroeg Davelaar. „Mij dunkt je had er zeker een paar centen voor gebeurd." „Datdat durfde ik eigenlijk nooit goed te doen. Zie je, wie weet, met hoeveel zorg oom en tante deze kleren hebben uitgezocht voor mij. Ikik zou me een schoft gevoeld hebben, als ik al die kostbare kleren zonder meer had verkocht. Daarom hangt het al die tijd al hier, want ik heb nooit goed geweten, wat ik er mee doen moest.' ,,'t Is zonde," zei mevrouw Davelaar, met een zucht de lange mantel uittrekkend, „de mot zou er in kunnen komen." „O, nee," antwoordde Vriends haastig, „daar is wel voor gezorgd. „Ik heb de werkster opdracht gegeven er alle zorg voor te dragen en dat heeft ze ook beslist gedaan. Zelf controleerde ik. alles eveneens van tijd tot tijd." De kast ging weer dicht en nadat Vriends de glaasjes nog eens volgeschonken had, zei Davelaar: „Ziezo, nu moeten wij eens spijkers met koppen slaan, want we moeten op de een of andere manier een tijdelijke huisvrouw voor onze buurman op vissen. Alleen, hoe komen we er aan vóór morgenochtend." „Je zoudt het Arbeidsbureau eens op kunnen bellen. Misschien kunnen ze je daar helpen." „Buurman zou ook tijdelijk een vrouw kunnen lenen," meende mevrouw Davelaar. Vriends ging opeens rechtop zitten en zijn ogen schitterden. „Dat is een idee, buurvrouw, een reuzen idee! Top. ik leen voor de tijd, dat oom en tante in Nederland zijn, een vrouw. En als ze weer naar Canada terug gaan, wel, dandan „Dan geef je haar weer aan de rechtmatige eigenaar terug," antwoordde Davelaar droogjes. Allen schoten in een lach en Vriends slaakte een zucht van verlichting. „Het idee is in ieder geval niet gek. Daar zullen we eerst nog eens op drinken, voor we er verder over spreken. Buurvrouw, je hebt je glas nog niet leeg. Drink eens uit." „Als je ergens een vrouw, een echtgenote zal ik maar zeggen, leent, tot op zekere hoogte natuurlijk, zul je er wel voor moeten betalen, veronderstel ik," zei Davelaar. „O, dat is het minste bezwaar. Ze kan, wat mij betreft, de gehele garderobe krijgen, die ik uit Canada heb ontvangen. En bovendien nog een zeker bedrag per week. De hoofdzaak is, dat ik morgen vroeg de beschikking heb over een vrouw. „Dat wil zeggen," viel zijn buurman hem in de rede, „dat je aan je oom en tante een vrouw kunt tonen, die je tijdelijk de jouwe noemt, maar het natuurlijk niet is, anders krijg je mot met de echte echtgenoot. Het moet dus zuiver een zakelijke overeenkomst zijn. Meer niet." „Nu ja, dat spreekt vanzelf," voegde Vriends er haastig aan toe. „Alleen is er nu nog de moeilijkheid: welke man zal bereid gevonden worden om zijn vrouw voor enige tijd af te staan? Dat doet ook niet iedereen." Vriends dacht even na en opnieuw verhelderde zijn blik. „Wacht eens, je hebt me zelf de oplossing aan de hand gedaan! Juist! Dat is waar ook! Het kan niet beter! Buurman, leen jij me je vrouw!" Davelaar liet van schrik zijn sigaret uit de hand vallen en haastte zich om die van het vloerkleed op te rapen. „Ik? Mijn vrouw? Zeg, ben je nu helemaal? Wat denk je wel van me? „Ik denk niets," antwoordde Vriends, die plotseling enthou siast was en er helemaal geen erg in had, dat mevrouw Dave laar rood werd tot achter de oren. „Je zegt zelf: Leen ergens een vrouw, natuurlijk op zuiver zakelijke overeenkomst. Best, wees jij nu eens een goede buurman, want een goede buur is beter dan een verre vriend, zegt het spreekwoord, nietwaar? Ik zal je er behoorlijk voor betalen en je vrouw krijgt de hele garderobe in de kast. Het past haar toch immers zo uitstekend?" Met een sprong was hij overeind en liep opnieuw naar de kast, die hij opende. Hij haalde een armvol japonnen en rokken van de han gertjes en wierp die op de schoot van zijn buurvrouw. Toen bukte hij zich en haalde enkele paren schoenen te voorschijn. „Hierzo, buurvrouw," zei hij bedrijvig, „kijk eens, echt slangen leren balschoenen, en deze jurk is afgezet met zilverbrokaat, ten minste, dat heeft mijn werkster beweerd. Veel verstand heb ik er niet van. Vriends was in zijn crapaud gaan zitten en lachte zich tranen. „Jullie raden nooit van wie," zei hij, hoofdschuddend, is dat even een goeie mop. Die foto, ha ha, die foto, buurman, was van jouw vrouw I" De voorstelling kan beginnen. „Wat?" Met een ruk ging Davelaar overeind zitten en hij keek verstoord in het lachende gezicht van Vriends. „Dat dat meen je toch niet, buurman?" De ander knikte en lachte maar steeds. „Ha, ha, komt dat even goed uit?" „Herinner jullie je, dat we twee jaar geleden samen een dag naar Schiphol geweest zijn? Wel, daar is toen een foto van ons gemaakt, van de hele groep, die toen de rondgang maakte over het terrein. Ik bekeek deze foto eens op een avond wacht, ik heb het ding nog in mijn portefeuille en toen kwam ik tot de ontdekking, dat buurvrouw Davelaar precies tussen ons bei den in staat, tussen jou, buurman, en mij. Ik ben toen met die foto naar een fotograaf in de stad gegaan en heb hem gevraagd, of hij ons beiden, dus mevrouw Davelaar en ik, er van af kon nemen en vergroten. Dat ging en die foto heb ik toen opgezonden naar Canada. Ik heb toen later een brief gehad, waarin men zei, dat men mijn keuze kon waarderen. Het leek hun een nette, degelijke vrouw toe, juist iemand, die ik nodig had. Kijk, ik heb er nog een over. Hier is het plaatje. Ingenieus van die fotograaf, hé? Om ons er zo af te halen." Vriends overhandigde de beide foto's aan het echtpaar en deze bekeken voornamelijk de foto, waarop buurman Vriends met mevrouw Davelaar, beiden met een lachend gezicht, stonden af gebeeld. Op de achtergrond kon men juist nog een klein deel zien van het vliegtuig, waarvoor de hele groep was opgesteld. Davelaar keek zijn vrouw eens aan en schudde bedenkelijk het hoofd. in elke gewenste uitvoering en bediening Uitsluitend kwaliteitswerk Hertenlaan 6, Bergen, Tel. 2697 VERZORGT UW Jan Oldenburglaan 29 - Bergen Telefoon 2546 Veranderingen en reparatie Stoomwasserij Visscherslaan 11 Telef. 3712 ALKMAAR (oedipl. Dome s-en Herenkopper DORPSTR.2! BERGEN TEL 2266 ons zeer lage slijtagecijfer, vastgesteld op U de zekerste waarborgen biedt voor het behoud van uw linnenkast. Alle kantoorboeken en -benodigdheden Boekhandel C. Oldenburg - Schoorl

De Duinstreek | 1951 | | pagina 4