19 99 B.S.V. I-WIR0NI (DenOever): VRIJDAG 25 MEI 1951 28c JAARGANG No. 21 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN Met de Holl. Maatschappij van Landbouw op stap De onlangs door Dr Grashuis, directeur van „DeSchothorst" in Hoogland (Utrecht), voor de afd. Bergen van de Hollandse Maat schappij van Landbouw gehouden inleiding over de voeding en steriliteit bij onze landbouwhuis dieren had in zo hoge mate de belangstelling gewekt, dat de le den van de afdeling besloten een bezoek te brengen aan „De Schothorst", het grote proefbedrijf. Om het aangename met het nut tige te verbinden werd onder meer ook een bezoek gebracht aan Aalsmeer, het centrum voor snijbloemen, dat zich telken jare in steeds groeiende belangstelling van binnen- en buitenland mag verheugen. Al vroeg in de morgen werd er gestart en na een prachtige rit langs de met zon overgoten duinenrand bereikte men via Haar lem en Hoofddorp het in een uniek polderlandschap gelegen bloemen- dorp, waar juist de veiling in 't reusachtige veilinggebouw „De Centrale Aalsmeerse Veiling" was begonnen. Vanaf de tribune had den de bezoekers een prachtig gezicht op de rozen, anjers en seringen en tal van andere bloe men, die op platte karretjes wer den voorgereden. De veelheid van geuren en de weelde van kleuren zouden hen haast doen vergeten, dat het drukken op het electrische drukknopje vóór hen, de wijzer op de grote veilingklok, bediend door de veilingmeester, zou doen stilstaan, en de onvoor zichtige onmiddellijk zou worden gesignaleerd door het gloeien van een lampje. Na een wandeling door het grote gebouw, waar alles met koortsachtige haast bezig was het verkochte voor de verzending gereed te maken, zodat binnen enkele uren in heel Nederland en in de étalages van grote wereld steden al dat moois te bewonde ren viel, werd de reis voortgezet. Voor 15 a 20 millioen gulden wordt jaarlijks geveild in de twee veilinggebouwen, de „C.A.V.", en „Bloemenlust", in 1949 51 millioen rozen, 55 millioen anjers, 9 millioen seringen enz. enz. Van de rozen, anjers en se ringen ging het naar de kippen, varkens en koeien, een hele reis langs Vinkeveen, de Loosdrechtse plassen, Hilversum en Amersfoort, en. een hele overgang. Hadden 's morgens Flora's kinderen onverdeeld de bewon dering gewekt van alle bezoekers, hier op „De Schothorst", een oud landgoed, dat in 1938 werd aangekocht door de Centrale In- en Verkoopvereniging van Gew. Landbouw In- en Verkooporga nisatie G.A, C.I.V. te Rotterdam, en sedert ingericht als proefbedrijf o.I.v. Dr J. Grashuis, was het wel even anders. En geen wonder, het is geen modelboerderij, zoals sommigen zich hadden voorge steld, maar een proefboerderij, waar telkens weer nieuwe com binaties van voedermiddelen op hun waarde in de practijk worden getoetst en toegepast. Op het 47 H.A. grote bedrijf, 30 H.A. wei land en 17 H.A. bouwland) houdt men 7 a 800 kippen, 120150 varkens, 125 stuks rundvee en wat schapen en er is een labora torium voor voederproeven, melk- onderzoek enz. Bij 'n rondgang door de pluim veeafdeling zag men, hoe alles gehuisvest was in hokken van het lessenaarstype met open voor front op het Z.O., wat gezonde sterke dieren geeft, zoals de heer Blom, die het gezelschap als gids rondleidde, opmerkte. Met de herfstkuikens waren op „De Schothorst" goede resultaten be reikt. Een kruising van Rhode Island Reds en New Hampshire gaf hoog productieve dieren: ge boren in November waren ze April volop aan de leg. Het productiecijfer was 250 en hoger. Een oorverdovend gekakel klonk er bij de legbatterijen, echte eierfabriekjes. In de varkensafdeling zag men resultaten van verschillende proe ven. Voor sommige dieren sche nen de proeven wel een beproe ving. Vooral dames hadden mede lijden met de arme krulstaarten en hadden ze graag de vrijheid gegeven om buiten in de grond te wroeten, waar ze dan het te kort aan dierlijk eiwit zouden kunnen inhalen met het opnemen van wormen en kevers. Intussen schijnt men het zelfde te bereiken met het toevoegen van gedroogde, goede teelaarde aan het rantsoen met plantaardig ei wit, waarmee de mening over de waarde van kevers en wormen zoetjes aan schijnt te zullen ver huizen naar het rijk der fabelen. Intussenwat ons de wijzen als waarheid verkonden, straks komt een wijzer, die het weg redeneert. Tenslotte passeerde 't rundvee de revue. Gewezen werd onder meer op de wenselijkheid van het bijvoeren van pulp bij jong eiwitrijk gras, waardoor ook de vruchtbaarheid gunstig werd beïnvloed. De resultaten van de proeven met 't bijvoeren van margarine aan kalveren konden de bezoekers niet zien als een goede reclame voor de fabrikan ten van dit surrogaat voor boter. Nog even kijken bij de mooie koppel schapen en dan was het weer rijden. Het melken thuis was intussen afgelopen, zo dat de reizigers geen haast hadden met de terugreis. Het klokje van middernacht stond op het punt van te slaan, toen de buschauffeur, die wel een woord van lof toekomt voor de wijze, waarop hij zijn gezelschap veilig door het drukke verkeer en langs kronkelende wegen had geloodst, de laatste passagier afzette bij zijn home. Nog enkele uren rust, een beetje dromen over de be levenissen van de mooie dag en dan wachtte weer het leven van alle dag. „Hoe genoeg'lijk rolt het leven des gerusten lantmans heen, die zijn zaligh lot, hoe kleen om geen koningskroon zou geven! (Poot's Akkerleven). JOYEUSE ENTREE VAN BELLO Er was Zondagmiddag te Bergen grote vreugde bij het weerzien van het oude trammetje. „Laat nu de stoom weer sissen, laat nu de bel weer slaan", riepen enthousiaste rijmelaars Bello toe, „wij kunnen je niet missen, wij laten je niet gaan". Bergen's Harmonie blies een feestmars en van alle zijden werd een rhetorisch vuurwerkje ont stoken. Burgemeester Dr. Huygens sprak vanaf de met een reus achtige krans behangen locomotief tot de grote schare belangstellen den. Hij gaf uitdrukking aan zijn erkentelijkheid jegens de regering en de N. S., die de toezegging hadden gestand gedaan, de tram hangende het onderzoek niet te zullen opheffen. Dreigde de kolen- schaarste een ogenblik roet in het eten te zullen gooien, Bergen kan voorlopig gerust zijn. Spreker voegde hieraan nog de gerust stellende mededeling toe, dat thans een serieus onderzoek gaande is. Uit het Oosten van ons land was een gelukstelegram binnen gekomen met de woorden: „Lang zal Bello leven, honderd jaar na dezen". De heer Roggeveen, voorzitter van de V.V.V., meende, dat waar het ook gerechtvaardigd mocht heten om over te gaan tot op heffing, Bello in ieder geval moest blijven, het was een landsbelang. Prof. Selleger, voorzitter van het actie-comité tot behoud van de tram, wenste Bergen geluk met dit resultaat. Een jaar geleden had men met angst en beven het toekomstige lot van Bello afge wacht. De stationschef te Alkmaar wees er op, dat de N. S. geen philantropische instelling is, en wekte Bergen op om nu ook ge bruik te maken van de tram. Na dit intermezzo pufte Bello verder naar Bergen aan Zee, waar hem een enthousiaste ontvangst werd bereid door de met vlag getjes wuivende kinderen van vacantiekoloniehuizen. De burger vader wenste Bergen aan Zee geluk met de terugkeer van Bello, die in elk geval dit seizoen zal blijven rijden. Spreker getuigde van zijn dankbaarheid, dat de regering en de Ned. Spoorwegen blijk gaven een open oog te hebben voor de belangen van Bergen, dat zijn karakter geheel zou verliezen als er autosnelver- keer moest komen. Namens Paal 33 sprak tenslotte nog de heer A. Maasen, die de hoop uitsprak, dat Bello tot in lengte van dagen zou blijven rijden. Met Bergen's Harmonie voorop ging het nu tot groot vermaak van de jeugd door Bergen aan Zee. „Laat nu de stoom maar sissen laat nu de bel maar slaan", tot in lengte van dagen. R»K» Vrouwenvereniging Afd» Bergen Donderdag 17 Mei 1951 werd voor 80 leden van de R.K. Vrou wenbeweging alhier een onver getelijke dag. Om 9 uur reden twee prachtige autobussen Bergen uit. De stemming was prima en de zon kwam gelukkig al gauw tot de ontdekking, dat ze ook van de partij hoorde te zijn In Haarlem zorgden de Gebrs Brinkman voor een geurig kopje koffie met een verleidelijk gebakje. Daarna werd koers gezet naar Avi Fauna, het veel besproken NED. VERENIGING VOOR HUISVROUWEN Boeiende voordracht van Mej. Ds A. Leistra De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, afd. Alkmaar en Omstreken, hield Dinsdag middag haar laatste bijeenkomst in dit seizoen in „De Rustende Jager". De Presidente Mevrouw Swanenburg de Veije heette de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de spreekster van deze middag, Mejuffouw Ds A. Leistra, Doopsgezind Predi kante te Middenbeemster. De huishoudelijke zaken waren vlug beredderd. Na een vurig pleidooi van de presidente ging de ver gadering unaniem accoord met een voorstel tot contributiever hoging van f 3,50 op f 4,—. Ds Leistra vergastte haar audi torium op 'n boeiende voordracht over het van na de oorlog date rende werk van Betty Smith, getiteld „A tree grows in Brook lyn", in 't Nederlands verschenen onder de titel „Er groeit een boom in Brooklyn". De meningen over dit boek, aldus spreekster, lopen nog al uiteener zijn er, die het waar deloos geschrijf noemen, er zijn anderen die enthousiast zijn, ge boeid door de eenvoud en sober heid, waarop dit werk is ge schreven. De lezer ziet zich verplaatst naar Brooklyn, de armenwijk van New York, waar duizenden een leven leiden, dat ons onmogelijk lijkt. Hoofdpersoon is 'n opgroeiend meiske van 'n jaar of elf, waarom HANDBAL. Promotiewedstrijd Zondag 27 Mei a.s. X 11 UUR vogelpark te Alphen aan de Rijn. De kleurenpracht en grote ver scheidenheid overtrof elke ver wachting. Menig onvergetelijk plekje werd door de fotografe vereeuwigdvooral de ondeugende ooievaar werd door de dames natuurlijk critisch en belangstellend bekeken! In het Restaurant van Avi Fauna werd gezellig de lunch gebruikt en veel te spoedig werd het sein tot vertrek gegeven. De chauffeurs brachten het gezelschap naar een uitverkoren plekje aan het Brasemermeer, waar onder grote hilariteit en onder het ge not van een kopje thee een uit gebreide gratis verloting werd georganiseerd. Als waardig slot van deze feestdag wachtte in het hartje van A'dam een uitgelezen dinertje in het Brouwerswapen, waar de meest verwende huis moeder verrukt over moest zijn. Vooral de ijstaart wekte stille bewondering. Voldaan rolden de bussen toen weer naar 't trouwe Bergen waar alle huismoeders met een tevreden zucht terugkeerden naar hun dagelijkse plichten, dankbaar voor de prachtige, feestelijke dag, die zo uitstekend verzorgd wasHier voor een woord van dank en lof! AFFICHE WEDSTRIJD MARSHALL-HULP 't Kunstenaars Centrum Bergen zal op de eerstvolgende vijf Zon dagmiddagen in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" de bekroonde inzendingen exposeren van de Affiche-wedstrijd, in 1950 uitge schreven door de Economie Cooperation Administration. (Mar shall-hulp). De ingezonden en be kroonde ontwerpen, van kunste naars uit 18 landen zijn thans als affiches afgedrukt er» te Bergen te zien. Zoals bekend won een Hollander de eerste prijs in deze wedstrijd. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit nummer. ZONDAGSDIENST ARTSEN andere figuren zijn getekend, haar broertje Neelie, vader Johnny Nolan, een kellner, die zingende door het leven gaat, die al zijn idealen een voor een in rook zag vervliegen en die in sommige ogenblikken gegrepen wordt door een gevoel van beschaming, dat hij niet beter voor zijn gezin kan zorgen en dan moeder Kathy, een vrolijke jonge vrouw, voor wie schijnbaar niets bestaat dan slaven, sloven, zwoegen, zweten. Dit kleine gezin woont in een kamer van de grote huurkazerne. Op de binnenplaats, groeit won der boven wonder een boom. Omgekapt, komt hij toch steeds weer op. Deze „hemelsboom" zoals Francie, het meisje, hem noemt, is voor haar verbeelding een oerwoud. De boom geeft haar het gevoel van niet verlaten te zijn. Onder ademloze stilte luistert de zaal naar de beschrijving van de Zaterdag in dit milieu, als de jeugd naar de voddenkoopman trekt en daar de verzamelde rommel aan Carney aflevert voor enkele centen. Aandoenlijk is het te horen, wat die enkele centen voor het kind betekenen en hoe er toch gelukkige ogenblikken bestaan in dit troosteloze bestaan. Prachtig schetst Ds Leistra verder de schooljaren van het meisje, en hoe het na vaders dood met ijzeren wil en taaie volharding blijft werken en zich een positie verovert. De presidente dankte de spreek ster voor haar boeiende causerie, waarmee de aanwezigen met een hartelijk applaus instemden. „BERGER LUCHTPOST'' Zondag j.l. werd door de vogels gevlogen van Vilvoorde (België). Afstand 195 K.M. Los 8 uur, wind Noord West, aankomst 10 uur 29 min. 45 sec. Snelheid 1297,42 m. per minuut. 1 N. v.d. Kamer, 2 N. Vras- donk, 3 J. Duinmeier, 4 H. Drui ven, 5 C. Pijper, 6 A. Groen, 7 C. Timmer, 8 H. Schoorstra, 9 Gebr. Bakkum, 10 P. Brakenhof. Door de grote snelheid kwamen enkele liefhebbers te laat op het hok. ZOMERPROGRAMMA OPENLUCHTTHEATER 29 Juni: Première van „Puck" (Toneel gezelschap) uit A'dam, met 2.30 uur, middagvoorstelling voor Middelbare Scholen en U.L.O van „Jozef in Dothan" van Joost v.d. Vondel. 8 uur nam. avondvoorstelling „De Gecroonde Leersse" van Michael de Swaan, vooraf gegaan door „De Corsicaan" van G. B. Shaw. 11 Juli: 2.30 uur Optreden van „De Gong" in „Het Dappere Kleermakertje" (Kindervoorstelling). 8 uur nam., Les Romanes ques van Edm. Rostand. Regie Caro van Eyck. 18 Juli: 8 uur Ballet Nègres. Pasuka's Ne gerballet. Één enkele voor stelling in dit seizoen. Iets bijzonders, zeer uniek. 30 Juli: 8 uur Nederlands Cabaret o.I.v. André Carrell. Speciale Open lucht-uitvoering. 3 Aug.: 8 uur Idem. 10 Aug.: Het Berger Circus, door de Kennemer Ruitersacrobatiek, clownerie, paarden-dressuur. eind Aug.: Hij, Zij en Hottentot, (van Cantecleer, Alkmaar). Stuk van William Maples. Ren baan stuk. eind Aug. Idem. Naar alle waarschijnlijkheid komt het Westfriese Gezelschap Kees Stet in Augustus, terwijl onderhandelingen met Ned. Volks toneel nog gaande zijn. SCHOORL SCHOORL'S „GEMEENTEWERKEN" in nieuw gebouw ondergebracht Burgemeester, wethouders en de leden van de Gemeenteraad waren Zaterdagmiddag aanwezig bij de ingebruikneming van het in Nov. '50 begonnen en in deze maand definitief gereedgekomen nieuwe gebouw voor Gemeente werken en Bouw- en Woning toezicht. Architect J. H. Roggeveen uit Bergen heeft zich in ieder opzicht lofwaardig van zijn taak gekwe ten om van de voormalige lucht beschermingspost (bunker) en het aangrenzend dagverblijfje met er tussen een garage, een complex woonhuis-garage-dienstgebouw te maken. De manier waarop het mooie plantsoen en het aanwezige dennenbos geheel harmonisch in het bouwplan zijn verwerkt (indertijd, wanneer wij ons niet vergissen, gestimuleerd door burgemeester Jochems) doet bij zonder sympathiek aan. In verband met de uitbreiding der werkzaamheden, als gevolg van het toenemende toeristenver keer, was het creëren van een moderne werkruimte zeer nood zakelijk gebleken. Het oude ge bouwtje aan de Laanweg voldeed aan geen enkele eis meer. De tekenaars konden |er ternauwer nood uit de voeten. Voor de Gemeenteopzichter, de heer I. C. Tak en zijn staf van 4 personen, is het in gebruik nemen van deze riante en moderne werk- en woonruimte stellig een verheugend feit. Van het oude bouwsel is niets te herkennen, terwijl het toch geheel in het nieuwe is opge nomen. De garage moest worden opgehoogd en uitgebreid, met het oog op de nieuwe kiepvuilnis- auto die naast de brandweerwagen hier een plaats vindt. De kap van het dak kon worden benut voor de loods die los staat van het geheel, en al even riant is opgetrokken als de rest, met een prachtig raam dat bijkans een gehele wand beslaat. De deur van de bunker kon uiteraard dienst doen als deur van de kluis en verhuisde naar de Directie kamer. De achterdeur van de garage werd voordeur van de loods. De in de bovenverdieping ondergebrachte tekenkamer is een lust voor het oog. Een ruime zolder voor bergruimte van kaar ten e.d. is gedeeltelijk boven de 44 c.m. dikke bunkerzoldering. In de bunker is reserveruimte voor het materiaal van de luchtbescher mingsoefeningen. Architect Roggeveen en aan nemer J. Kroonenburg uit Heiloo, zowel als de opdrachtgevers kun nen met volle tevredenheid het tot stand gekomene bezien. Als „entr'acte", zij het ook zonder muziek, vond plaats de goed geslaagde demonstratie van de nieuwe kiep-vuilnisauto onder leiding van chauffeur R. de Koning. De manschappen waren voor het eerst in uniform gekleed. Naar wij vernamen ontbreken voorals nog de petten (met gemeente embleem?) die, met het oog op stoffige werkzaamheden toch on ontbeerlijk zijn en bovendien een uniform meestal completeren. TWEE KOREN ZONGEN Het was Zondagavond voor Schoorl een evenement op muzi kaal gebied: Schoorl's Gemengd Koor o.I.v. Corn. Jonker en het Koninklijk Mannenkoor Caecilia uit Haarlem o.I.v. Nico Hooger- werf gaven een concert in De Rustende Jager. De grote zaal van Nic. Schuijt was tot het laatste plaatsje bezet en de muziek liefhebbers hebben volop kunnen genieten De prestaties van beide koren stonden op hoog peil. Het Man nenkoor, dat over uitstekend stem- menmateriaal beschikt, had groot succes met werken van Anton Bruckner, Jac. Bonset, Palestrina en Karei Bendl e.a. Schoorl's Gemengd Koor zong prachtig Adoramus van Clemens non Papa, Ave Verum van Mozart en Kruis- klacht en Waterlelie van Bonset. De componist Bonset was ge tuige van de sublieme vertolking van zijn composities. Het enthousiaste publiek over laadde beide koren met bijvals betuigingen. Schoorl's Gemengd Koor gaf als toegift „Kortjakje"het man nenkoor enige Vaderlandse lie deren. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor het oprichten van consultatie-bureaux voor- en hulp aan de drankslachtoffers van alle gezindten heeft in onze ge meente f 293,40 opgebracht. De Blauwe-week-commissie in Schoorl brengt een woord van hartelijke dank aan de gevers voor hun offervaardigheid en aan de collectanten voor het door hen verrichte werk. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Mei 's morgens 's namiddags 26 7.44 8.19 27 8.48 9.25 28 9.58 10.33 29 11.09 11.42 30 12.15 12.15 31 12.45 1.14 1 Juni 1.39 2.06 Laag water Mei 's morgens 's namiddags 26 1.44 2.19 27 2.48 3.25 28 3.58 4.33 29 5.09 5.42 30 6.15 6.15 31 6.45 7.14 1 Ju ni 7.39 8.06 WeMhé DE DUINSTREEK Aanvang 27 Mei Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1