SCHOORL OP DE BRES w ■ffi. own pepermunt BIOSCOOP „De> /lustende- jayec"Betten Vlk. Ter aankondiging De natuur in met de natuurzuivere SCH00RL voor zijn dorpsschoon en bestaansbronnen FILMNIEUWS. Op ZATERDAG 2 JUNI a.s. wordt in de gemeente Bergen een straat- en huis-aan-huis-collecte gehouden voor het reclaserings-, opvoedings- en verzorgingswerk van de vereni ging „Het Hoogeland". Geeft mild voor dit uitgebreide werk in de 9 inrichtingen der Vereniging onder ALLE gezindten, waarvoor veel geld nodig is. Burgemeester en Wethouders van Bergen maken bekend, dat in het vervolg door de Maatschappelijk Werkster spreekuur zal wor den gehouden in het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Karei de Grotelaan 23, op Dinsdag- en Vrijdagmorgen van 9-10 uur en op Dinsdagavond 7-8 uur. Hier kan advies worden ingewonnen inzake individuele- en gezins moeilijkheden op ieder terrein. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare U.L.O.- School kan geschieden bij het Hoofd der School, de hr P. Baretta, telefoon 2712, op Dinsdag 5 Juni en Donderdag 7 Juni aan de school, Beemsterlaan 6, alhier, des middags tussen 3 en 4,30 uur Bij gebleken geschiktheid wordt weer gelegenheid gegeven tot opleiding voor het toelatingsexamen H.B.S. en Gymnasium. TONNEMA-SNEEK de afdeling I van de vierde klasse West. De Velsenaren waren met revancheplannen in het veld ge komen en gaven inderdaad goed partij, maar slaagden er toch niet in op de beslissende ogenblikken te scoren. Slechts in het dames enkel- en dames dubbelspel hadden zij succes. Na afloop van deze op één na de laatste competitie-wedstrijd werd door de sportieve Velser club bloemen aangeboden aan „De Molenkrocht" met de wens dat de Bergenaren dit jaar succes zouden hebben bij hun pogingen om via promotiewedstijden in de derde klas te komen. De uitslagen: HerenenkelspelJ. J. H. Schmidt slaat B. Stals6-0, 7-5. D. Mosk slaat K. Schouten: 6-3, 6-1. Damesenkelspel: Mej. E. C. L. van Limburg Stirum sl. Mej. N. Meyer: 6-2, 4-6, 7-5. Mej. A. de Haan verliest van mej. B. Snijders 3-6, 3-6. Gemengd dubbelspel: Mej. E. van Limburg Stirum en J. Schmidt sl. mej. B. Snijders en B. Stals: 7-5, 6-0. Mej. A. de Haan en M. Lau sl. mej. N. Meyer en K. Schouten: 8-6, 6-1. Herendubbelspel: M. Lau en D. Mosk slaan K. Schouten en B. Stals: 6-8, 7-5, 6-3. Damesdubbelspel: Mej. C. van Limburg Stirum en mej. A. de Haan verliezen van mej. N. Meyer en mej. B. Snijders: 3-6, 3-6. A.s. Zondag speelt „De Molen krocht" in Haarlem tegen Brede- rode IV. OUDERAVOND VOLKSONDERWIJS Woensdagavond 30 Mei heeft Volksonderwijs in het locaal van café „Duinzicht" een propaganda- avond gehouden. De heer Maars opende deze avond en vertelde dat tot het houden van deze avond besloten was in een gecombineerde ver gadering der oudercommissies van de openbare scholen Groet en Schoorl. Allereerst speelden enige kin deren van de Schoorlse school enige zelfgemaakte stukjes waar hartelijk om gelachen is. Ook werden 'n paar volksdansjes door deze kinderen onder leiding van de hr Brouwer uitgevoerd. Daarna kwam de hr S. Duiker aan het woord, om in een korte rede, krachtig voor het bestaan van de vereniging Volksonderwijs pleiten, en de aanwezigen op te wekken als lid toe te treden, hetgeen in de pauze door een twintigtal werd gedaan. Na de pauze werd een film gedraaid waarin tot uitdrukking kwam doel en werkwijze van Volksonderwijs. De talrijke aanwezigen hartelijk dankend voor hunne belangstelling, sloot de hr Maars deze prettige en leerzame avond, met de mede deling dat nu wederom n voor lopig bestuur is gevormd en de wens, dat Volksonderwijs de belangstelling van de Schoorler en Groeter bevolking zal mogen ondervinden. Comité van actie gevormd. Het zo lang verbeide, met zoveel ongeduld af gewachte uitbreidingsplan heeft eindelijk de teken kamer verlaten en prijkt sinds enkele dagen in keurige uitvoering aan de wand van de Schoorlse raadszaal. Schoorl kan nu kennis nemen van de door Provinciale Waterstaat ontworpen en door Gedeputeerde Staten goedgekeurde plannen omtrent de bestemming van de grond in de toekomst. Het ontwerp werd lang niet onverdeeld gunstig ontvangen» een keurig verzorgd plan, maar. het past niet in de plattelands gemeente Schoorl Op een druk bezochte bijeen komst in hotel „De Roode Leeuw" werd na ampele bespreking be sloten een Gomité van Actie te vormen en te trachten alsnog wijziging in de plannen te ver krijgen. Wat de urgentie van het plan betreft, daarover waren vrijwel allen het eens op deze bijeen komst Schoorl is niet meer Schoorl van 1829, toen het 857 inwoners telde. In 1950 bedroeg het inwonertal 3175 en Water staat profeteert, dat het in 1970 zal zijn gestegen tot 4000. Dit groeitempo dwingt tot het schep pen van vestigingsmogelijkheden voor de toekomstige generatie, immers gouverner c'est prévoir, regeren is vooruitzien. Maar, aldus de heer Bik, in zijn uit voerige inleiding, Schoorl, dat ontstaan is door samenvoeging van 'n achttal dorpjes en buurt schappen, die daar langs en tegen de duinen groeiden, en zijn vorm ongerept bewaard heeft, moet een rustig landelijk dorp blijven, aantrekkelijk voor toerist, en vacantieganger. Dit nu ziet men bedreigd door het nieuwe uit breidingsplan. Vooral de daarin geprojecteerde grote verkeersweg ten Oosten van het dorp jaagt de mensen schrik aan. Komende van de Duinweg, en kruisende de Gerbranslaan, de Bickerslaan, de Boschmansweg, de Burge meester Peecklaan, de Laanweg, de Molenweg, de Voorweg, loopt deze weg verder langs de oost kant van Catrijp en Groet, en Hargen naar Camperduin. Deze weg met zijn 31 kruisin gen en aansluitingen kon geen genade vinden in de ogen van velen. En toch moest men toe geven, dat er iets moest gebeuren de thans bestaande Duinweg kan het steeds toenemende vervoer niet meer verwerken. Veel moeite. Veel moeite kost het U niet om lid te worden van onze vereni ging. Een briefkaart of een tele foontje zijn reeds voldoende. Op Uw aanvraag komt een onzer U bezoeken ter verstrekking van nadere inlichtingen. Als lid onzer vereniging kunt U zich nu ook verzekeren tegen de kosten aan een uitvaart verbonden. De premie is laag. Is U reeds verzekerd, maar acht U het bedrag onvol doende, dan kunt U een aanvul" lende verzekering sluiten. Associatie Uitvaartverzorging voor Alkmaar en Omstreken, Korte Lyceumstraat 13, Alkmaar, telefoon 4014 (2200). Opgericht in 1923 tellen wij nu meer dan 4000 leden (hoofden van gezinnen of alleenstaande personen). De contributie bedraagt f 0.50 per jaar. De heer Bik vreest aantasting van het dorpsschoon en beper king van bestaansmogelijkheden. Gedacht toch werd voor de bouw van 6 a 700 woningen ongeveer 150 H.A. grond tc bestemmen. Maar. dat is voor 70 °/0 in cultuurgebrachte grond en voor de rest bouw- en weiland, een groot verlies dus voor Schoorl, waarvan 55,2 c/0 der bevolking een bestaan vindt in stuwend bedrijf en 44,8 °/o in verzorgend. Het aantal kampeerterreinen is tot schrik van de 32 kampeer terreinhouders teruggebracht tot 3 (1 te Schoorl, 2 te Groet). Een belangrijke bron van inkomsten gaat hierbij verloren voor nering doende en. gemeentekas. Uitvoerig werd de mogelijkheid voor een andere oplossing be sproken. Kan door gebruikmaking van bestaande wegen de Duinweg niet worden ontlast? Is verbreding van de Duinweg niet te verkiezen boven de nieu we verkeersweg, die toch zeker de eerste 10 jaar niet gereed zal zijn? De hr K. P. Zuurbier wees er nog op, dat hij een bouwverbod op een 70-tal punten verwachtte bij verwezenlijking van de uit breidingsplannen. Belanghebben den dienen hun bezwaren kenbaar te maken bij gedeputeerde Staten en wel voor 9 Juni a.s. Verder achtte de hr Zuurbier het wen selijk een Comité samen te stellen, dat namens alle Schoorlers op treedt. In dit Comité zullen zitting nemen de heren Bik, K. P. Zuurbier, Kruisman, A. Leysen, C. Hoogvorst Azn., v. d. Garde Jr, Verwey en Mevr. Paarlberg- Dun. Met bekwame spoed, 9 Juni is de fatale dag, er is dus peri- culem in mora, gevaar bij talmen, zal dit Comité de bezwaren en wensen van Schoorl kenbaar maken aan Gedeputeerde Staten en verder alle stappen doen, die het nodig en nuttig acht voor het welslagen van de actie. Van uit de vergadering kwam nog de suggestie contact te zoeken met verenigingen en organisaties als N.-Holl. Landschap, ANWB e.a. De heer v.d. Garde Jr gaf als zijn mening te kennen dat het zware verkeer beter langs het dorp kon worden geleid, het an dere kwam vanzelf naar Schoorl; de neringdoenden behoefden zich z.i. niet bezorgd te maken. Spreker wees hierbij op de ervaring van enkele jaren geleden, toen er heftig geageerd was tegen het nieuwe fietspad, dat intussen een succes is geworden. De heer D. Duin Wz. achtte de weg onuit voerbaar: veel te duur. De heer P. Timmerman wil de toegangs weg tot Schoorl verbreden, maar oordeelt verlegging niet in het belang van Schoorl. Een rijwiel pad vanaf de Postweg zou, menen enkelen, veel verbetering geven. De hr H. Meedendorp ziet veel goeds in het nieuwe uitbreidings plan: het grote verkeer moet buitenom geleid worden, de ge projecteerde weg zal op enkele plaatsen het natuurschoon schen den, maar moet er komen ter ontlasting van de Duinweg. Hij verdedigt verder de vestigings mogelijkheid voor de toekomstige generatie. Wat het kamperen betreft, verkiest hij decentralisatie boven centralisatie, een kampeer terrein moet geen woonwagen kamp worden. De vraag of de 32 kampeer terreinen nu gereduceerd worden tot drie kon niet met zekerheid worden beantwoord. De één meende dat de bestaande zouden blijven, een ander betwijfelde dit, daar de vergunningen telkens voor één jaar worden verleend. ACTIE TEGEN HET UITBREIDINGSPLAN Het in de protestvergadering tegen het uitbreidingsplan be noemde comité kwam Maandag avond in het Raadhuis bijeen om een plan de campagne uit te werken. De heer K. P. Zuurbier sprak de hoop uit, dat het de commissie mocht gelukken de haar verstrekte opdracht tot een goed einde te brengen. Rekening houdende met de be zwaren en wensen door de ver gadering inzake de op het uit breidingsplan geprojecteerde ver keersweg, zocht de commissie allereerst naar een oplossing van het verkeersvraagstuk. Na ampele bespreking meende men de tegen het plan geuite bezwaren, als aantasten van natuurschoon en verbrokkeling van cultuurgronden, te kunnen ondervangen door ge- biuik te maken van bestaande wegen, zoals bij een vorig uit breidingsplan reeds was goedge keurd, maar nooit uitgevoerd. Men dacht gebruik te maken van de Omloop, en later van Catrijp tot Groet van de Vaal- derweg. Een weg van 16 meter breedte met rijweg, rijwielpaden en wandelweg achtte men wel wat te veel van het goede. Met de Laanweg zat men nog een beetje met de handen in het haar. Deze kwestie zal nog nader worden bekeken. Voor de 32 kampeerterrein houders, die misschien door de 3 aangegeven kampeerterreinen in heel de gemeente, hun bedrijf bedreigd zagen, kwam de gerust stellende mededeling van deskun dige zijde, dat bestaande aanspra ken gehandhaafd blijven. Besloten werd tenslotte om contact op te nemen met de ge meenteraadsleden, verenigingen en organisaties, die met de actie sympathiseren en adhaesie willen betuigen en om een onderhoud te verzoeken met Mej. v.d. Ban, d«e de rustige rust in Schoorl zo wreed heeft verstoord. DE SCHOORLSE PLATTELANDSVROUWEN GINGEN UIT Op 16 en 23 Mei j.l. hebben de dames van onze afdeling haar jaarlijks üitstapje gemaakt. Be gunstigd door mooi weer, ver trokken zij 's morgens om 8 uur, per autobus vanaf Schoorldam. Allereerst werd een bezoek gebracht aan Aalsmeer, waar de bloemenveiling werd bekeken. Het zien van de vele prachtige soor ten bloemen en planten ontlokte aan de dames menige uitroep van bewondering. De extra tere bloem Gerbra trok veler belangstelling, toen bleek dat elk bloem afzon derlijk 'n hoesje van vloei droeg. Na een heerlijk kop koffie ge dronken te hebben in „De oude veiling" werd de reis weer voort gezet langs Schiphol naar het Gooi, waar resp. geluncht werd in „De Hollandse Rading" en „De Hoge Vuurse". Opgewekt ging het verder naar Hilversum, met zijn prachtige omgeving en gebouwen, langs paleis Soestdijk naar de Gero-fabrieken te Zeist, het hoofddoel van de reis. Door een dame werd ons eerst een uiteenzetting gegeven over, het tot stand komen van het thans zo grote bedrijf, waar voorwerpen van zilver, zilmeta en tin worden vervaardigd. Vervolgens werd de fabriek bezichtigd. Tengevolge van de oorlog wordt nog niet voor export gefabriceerd, wat voor 1940 wel geschiedde. Toen gin gen de producten naar Indië en Zuid-Amerika. Doch aangezien de Kon. Marine en de K.L.M. tot de afnemers behoren, kan er toch van gesproken worden, dat „DE VADER VAN DE BRUID" „JOHNNY BELINDA" Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag ^Él en Woensdagavond te 8.30 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur wordt in bioscoop „De Rustende Jager" de film m J „DE VADER VAN DE BRUID" vertoond, „de filmcomedie van dit jaar". Spencer Tracy, Joan Bennett en Elizabeth Taylor geven op de meest gezellige wijze een uiterst komisch verhaal van de voorbereidselen voor een bruiloft door de vader en moeder. Het gaat echt ge zellig en op „de" Amerikaanse methode, zowel spel als inhoud zijn beslist voortreffelijk. Als men denkt, dat een bruiloft een gezellig onderonsje is, moet men maar eens gaan praten met vader Tracy, hij zal wel iets anders weten te vertellen. Emoties voor de bruid, rekeningen voor de vader, maar uitbundig vermaak voor de bezoekers. Toegang alle leeftijden. Het bijzondere programma brengt deze week op Woensdagmiddag te 2.30 uur en Donderdag avond te 8.30 uur de meest geprezen film van Jane Wyman „JOHNNY BELINDA" het gegeven rond een doofstom meisje een film, die reeds eerder hier in Bergen met groot succes werd ver toond, maar tnans wordt nog eens de gelegenheid geboden dit bij zondere werk te gaan zien. Slechts achtien-jarigen en ouderen heb ben toegang. Bespreekt hiervoor plaatsen op de dag der voorstelling, 's morgens van 11-12 uur, ook telefonisch no. 2126. De avondvoorstellingen ingaande Vrijdag a.s. (1 Juni) zullen wederom 8.30 uur beginnen, dit met het oog 'op het seizoen. SPENCER TRACY JOAN BENNETT ELIZABETH TAYLOR MCMi MEUBELEN de Gero-artikelen een wereld- maardheid genieten. Er werken momenteel ruim 1300 man inclu sief het personeel van de filialen te Emmen en Gramsbergen. De artikelen worden ongelimiteerd gegarandeerd, zij gaan 100 jaar en langer mee. Na afloop van de rondleiding kreeg elke bezoek ster een aardige verrassing. Boven dien werd thee-complet aange boden door de Directie van de Gero, in hotel Figi aldaar, wat buitengewoon gewaardeerd werd. Tot slot gingen we door Utrecht terug naar Amsterdam, waar in een restaurant aan het Molenpad heerlijk gedineerd werd, en toen weer huistoe. Zeer voldaan en in de beste stemming kwamen allen weer in de Duinstreek terug. En zij zullen nog lang een pret tige herinnering bewaren aan deze gezellige dag. HET DUO WI-JO voor de K.R,0« Zaterdag a.s. treedt dit sympa thieke Duo op in het programma van de Bieten-bouwers, onder de titel „Op z'n boerenfluitjes", met enige W.-Friesche samenspraken; K. R. O., Hilversum I, van 13.20 tot 14 uur. De programmaleiding van deze Omroep was getroffen door het beschaafde en komische repertoire van dit op het platte land zo gevierde Duo en aarzelde geen moment, enige actuele num mers in te lassen. Meerdere af spraken zijn in onderhandeling, o.a. voor 'n tournée door Neder land in het a.s. winterseizoen welke wordt gevoerd door een der grootste werknemersbonden van het N.V.V. en de heer J. Morrée te Bergen, die als im- pressario de zakelijke afwikkeling in handen heeft. Wij hopen dat onze streekgenoten naast hun artistieke, ook de zakelijke suc cessen mogen' verkrijgen. Naast het West-Friesche is een uitstekend Nederlands nieuw repertoire samengesteld, met enige dol-komische schetsen. Wij zijn benieuwd naar het a.s' winterseizoen. JIU JITSU EN JUDO TE SCHOORL De bekende Jiu-Jitsu en Judo sportschool van de heer J. Kuil man te Alkmaar geeft op veel vuldig verzoek een grote avond in deze unieke verdedigingssport en wel a.s. Zaterdag 2 Juni om 8 uur in zaal Schuijt te Schoorl. Het doel van deze avond is om hier in Schoorl een zomercursus in deze sport te organiseren, waarvoor dan tevens gelegenheid bestaat tijdens en na afloop van de demonstratie. Aan de wedstrijden is het club kampioenschap verbonden, ver volgens zal men de dames kunnen zien werken, die zich deze ver dedigingssport al zo eigen hebben gemaakt, dat zij ieder individu van zich af kunnen houden. Ver volgens zal men de heer Kuilman met zijn gediplomeerde leerlingen aan het werk kunnen zien. Al met al belooft het een inte ressante avond te worden, vooral als men weet, dat de heer Kuil man beslag heeft weten te leggen op de 8-mans superband „The Moodmakers",die de avond zullen vullen met entr'acte muziek. We wensen de heer Kuilman vele nieuwe leerlingen voor de zomercursus en een succesvolle avond. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Juni 's morgens 's namiddags 2 2.25 2.50 3 3.05 3.28 4 3.40 4.05 5 4.18 4.42 6 5.03 5.20 7 5.31 6.04 8 6.07 6.31 Laag water Mei 's morgens 's namiddags 2 8.25 8.50 3 9.20 9.28 4 9.40 10.10 5 10.18 10.42 6 11.03 11.20 7 11.31 12.04 8 12.07 12.31 Debiteuren- en Crediteurenboeken Kasboeken Ordners Snelhechters Boekhandel C. Oldenburg, Schoorl Ingezonden'mededeling. Ingezonden mededeling Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond te 8.30 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur SPENCER TRACY, JOAN BENNETT en ELIZABETH TAYLOR in de grootste film- comedie van dit jaar Toegang alle leeftijden In het kader van het bijzondere programma Woensdagmiddag te 2.30 uur en Donderdagavond te 8.30 uur het grote meesterwerk van JANE WYMAN Toegang 18 jaar. Bespreekt Uw plaatsen Father of the Bride Ingezonden mededeling CHEMISCH REINIGEN van Filiaal. W v. 't Hof, Breelaan 51, Bergen (N.H.). Tel. 2058

De Duinstreek | 1951 | | pagina 2