ft 99 UITBREIDINGSPLAN IN DE RAAD BERGEN SCHOORL VRIJDAG 8 JUNI 1951 28c JAARGANG No. 23 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef KUNST EN AMUSEMENT rond de oude Ruïne Bergen biedt zijn bezoekers bij de aanvang van het nieuwe sei zoen weer gelegenheid om te ge nieten van kunst en amusement. In het bekende gebouwtje, waar voorheen Foeke Kamstra, wiens Shawfiguur de belangstelling trok van de vreemdeling, zijn kerk interieurs en natuurgetrouw ge schilderde bloemen exposeerde, vroegen Zaterdagmiddag twee jonge Bergense kunstenaars, H. Idsert en Bos Eyssen de aandacht voor hun werk. Aan de wanden prijkten een paar dozijn schilde rijen, aquarellen, litho's en houts kooltekeningen. Een eerste succes boekten de exposanten reeds door het ver kopen van een aqaurel en een olieverf. Burgemeester Dr W. Huygens sprak bij de opening een enkel woord als voorzitter van de afdeling Bergen van het Ko ningin Wilhelmina-Fonds: de kunstzaal stelt n.l. de opbrengst over de eerste twee weken ter beschikking van dit fonds. Spreker zei deze geste van de beide kunstenaars buitengewoon te waarderen en wenste hun veel succes met deze expositie. Enkele huizen verder, in „Het huis met de pilaren" was er ge legenheid werk te bewonderen van de begaafde kunstenaar Jac Koeman, bij het grote publiek bekend als de vervaardiger van plaatjes der zo gewilde Verkade- albums. Hier uitte de hr Rogge veen zijn grote waardering voor het werk van deze stille werker, deze schilder en etser.. De heer A. v. Kampen wenste hem een goed jaar 1951 toe en sprak de hoop uit dat in 1952 ook weer kunstnaaldwerk van de dochter zou zijn te bewonderen en minia turen van Mevrouw Koeman- Meertens. In „De Rustende Jager" klonk op deze dag overal opgewekte muziek: de deuren die toegang gaven tot de dancing waren weer geopend en alles wat amusement zocht, stroomde weer binnen. In het café musiceerde het Trio Herman Böhler en in de weer opengestelde dancing zorgden „De Martins" en „De drie Majoco's" voor dansmuziek en zang en op de dansvloer haalden de dans- lustigen weer hun hart op. Overal heerste een opgewekte, gezellige sfeer. SCHOORL I - DUINRANDERS I HULDIGING Een onzer plaatsgenoten, een kleine man met een pofbroek, een kale kop, en een grote wilde snor, bekend bij de jeugd als „Bart de Kraaienschieter", en die de belang rijke taak heeft de Bergense dier gaarde in al z'n pracht te ver zorgen, beleefde j.l. Vrijdag, 1 Juni de mooiste dag van zijn leven. Niet alleen door het feit dat hij 25 jaar lief en leed had gedeeld met Liesbeth zijn gade, maar door het hoogst belangrijke feit, dat de grootste majesteit ter plaatse, „Jan publiek" hem openlijk heeft ge ridderd, en wel met „de orde van de Karekiet". Toen n.l. het bruiloftsfeest zijn hoogtepunt naderde, kwam ten huize der familie aan de Kogen- dijk een grote Landauer, waarin drie heren in rok en hoge zijden, zijnde afgezanten van Bergens burgerij, om onze Bart te huldi gen. Allereerst werd hem een grote lauwerkrans omhangen. En daar een doktersverbod hem een glaasje Schiedams nat verbiedt, ontbrak natuurlijk niet het ver vangingsmiddel in de vorm van een drietal bespeende flessen met echte hertenmelk. Na een rede van een der hoog- gehoede afgezanten, waarin zijn ijver en zijn trouwe staat van dienst werden gememoreerd, werd hem de medaille op de borst ge speld en de bijbehorende oorkonde overhandigd, daarmee bezegelend: dat het „Jan publiek" behaagde deze fantastische schutter op de Kraai te benoemen tot ridder in de orde van de Karekiet, met de wens van heel Bergen, dat hij nog lang de hertjes zal mogen verzorgen. Een en ander werd natuurlijk heel hartelijk beklonken en bedronken, en ook het dokters verbod werd jammerlijk over schreden. Er hoeft niet bij te staan, dat en de afgezanten en de koetsier 's avonds niet meer in staat waren het paard uit te spannen, maar ter completering is het toch nood zakelijk dat U het weet. Al met al, hij was snor Bart! BERGEN S HARMONIE in de nieuwe uniforme kleding Dank zij de van vele zijden spontaan verleende medewerking, is dan thans het ogenblik aange broken, dat Bergens Harmonie zich in de nieuwe uniforme kleding kan voorstellen. Het Comité, dat reeds 'n kijkje achter de schermen mocht nemen, was vol bewondering voor de keurige en stijlvolle afwerking. Een woord van lof mag de firma Boorsma en al haar mede werkers, kleermakers uit de ge meente, dan ook niet worden onthouden. Zaterdag a.s., des avonds 8.15 uur, zal het wakkere muziekcorps, voorafgegaan door een kranig, eveneens in uniforme kleding gestoken, tamboerencorps, zich voor het gemeentehuis aan de Gemeente presenteren, daarna ge volgd door een korte rondgang door de kom der gemeente. „DE MOLENKROCHT" WON WEER MET 8-0 De laatste competitiewedstrijd door „De Molenkrocht" in Haar lem tegen Brederode IV gespeeld, is ondanks het feit dat de hoofd stedelingen met een versterkt team in het veld waren gekomen, weer ineen maximum overwinning voor de Bergenaren geëindigd. J. Schmidt won onbedreigd met 6-0, 6-3 van J. Bruning. D. Mosk maakte het tegen J. van Swieten nog korter: 6-1, 6-1. Mej. C. van Limburg Stirum won haar single met 7-5, 6-4 tegen mej. Evertsen en mej. A. de Haan versloeg haar rivale met 6-3, 3-6, 6-4. In het gemengd dubbelspel wonnen mej. Van Limburg Stirum en J. Schmidt in drie sets Van mej. Evertsen en J. Bruning (6-3, 4-6, 6-2); terwijl mej. De Haan en M. Lau eveneens na drie sets als overwinnaars uit het strijdperk kwamen3-6, 6-4, 6-2. In het heren-dubbelspel vorm den D. Mosk en M. Lau een goede combinatie. Deze partij werd op vlotte wijze gewonnen met 6-1, 6-1. Het dames-duo mej. De Haan en mej. Van Stirum won tenslotte met 10-8, 6-1. De competitie is nu ten einde en de tennisliefhebbers in Bergen wachten met spanning de pro motie-wedstrijden af. Het is echter op dit ogenblik nog niet bekend wanneer en waar de eerste wed strijd zal plaats vinden. De ver moedelijke datum is Zondag 17 Juni. BERGER LUCHTPOST Zondag j.l. werden de vogels op Pont St. Maseence afstand 400 KM. gelost om 7 u. 30 min. en maakten een snelheid van 96 KM. per uur. Wind Zuid. 1 H. Timmer 2 N. Vrasdonk 3 H. Druiven 4 Gebr. Bakkum 5 N. v.d. Kamer 6 H. Schoorstra 7 J. Duinmeier 8 C. Pijper 9 A. Groen 10 P. Brakenhof UITWISSELING SCHOORL-HOEKSCHE WAARD Plattelandsvrouwen houden gastendag Woensdagmiddag kwam een zwerm van de afd. Hoeksche Waard van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen overwaaien naar het Noorden en streek neer te Schoorl, waar hij werd opge vangen door de afd. Schoorl van genoemde Bond. Na een vluchtige kennismaking begaven allen zich naar het Jeugdcentrum, de Stichting „De Hazelaar", reeds van verre te onderkennen aan de Hazelaarvlag met haar rood, groen, geel en bruin, die daar hoog aan de mast wapperde. Hier werden de dames, die enkele dagen de gasten zouden zijn van de Schoorlse afdeling, hartelijk welkom geheten door de presidente der gastvrouwen, die haar prettige dagen toewenste op dit zomeruitstapje en de hoop uitsprak, dat ze het in mooi Schoorl even gezellig zouden heb ben als in eigen afdeling. Aan de directie van „De Hazelaar" werd dank gebracht voor het beschikbaar stellen van dit Jeugd centrum voor de ontvangst. Mevr. B. Kappeteyn-de Lent, voorzitster van de afd. Hoeksche Waard dankte voor de hartelijke ontvangst en vriendelijke woor den en wees op de grote waarde van zon uitwisseling, waarbij mensen uit verschillende streken met verschillende zeden en ge woonten en levensopvattingen gelegenheid kregen om mekaar te leren kennen, begrijpen en waarderen. Onder het genot van een geurig kopje thee enz. werd de onder de wandeling begonnen kennismaking voortgezet en na bezichtiging van het Jeugdcentrum en nadat het hele gebeuren op de gevoelige plaat was vereeu wigd, werden de gasten door haar resp. gastvrouwen naar haar tij delijk tehuis geleid, waar in in tieme huiselijke kring volop ge legenheid was tot uitwisseling van gedachten. Na in Morpheus' armen be komen te zijn van de drukke, vermoeiende eerste dag, trokken gasten en gastvrouwen er Don derdag op uit per flets of per pedes apostolorum te genieten van het vele natuurschoon, dat Schoorl biedt, 's Avonds was het feest in „De Rustende Jager" waar vooral dank zij de goede zorgen van de dames Heringa en Bakker een programma werd ge boden, dat algemeen in de smaak viel. De zaal was geheel bezet want van de ruim 180 leden die de afd. Schoorl telt, hadden er niet veel verstek laten gaan. Ernst en luim wisselden elkaar af en er heerste een gezellige sfeer. Maar gezelligheid kent geen tijd en enkelen kwamen te laat tot de ontdekking dat het klokje van middernacht al had geslagen. Vrijdagmorgen ging het weer huistoe. Maar vóór de gasten weer eigen huis en haard op zochten, werd eerst nog een be zoek gebracht aan de Alkmaarse Kaasmarkt. Hoogst voldaan namen Hoek sche Waard en Schoorl afscheid met een hartelijk tot weerziens. Als herinnering aan deze pret tige dagen boden de gasten aan de afdeling Schoorl een in fraai leren band gebonden notulenboek aan, vervaardigd door een der Hoekse Waardse leden. „DORCAS" Door een advertentie in dit blad wordt bekend gemaakt dat er met de kermisdagen weer tentoon stelling is van handwerken. Deze nuttige vereniging bestaat met October al 45 jaar. De dames hebben allen hun best gedaan om een aardige tentoonstelling voor elkaar te krijgen, ze hopen dus op 'n grote belangstelling, opdat ze hun nuttig werk voort kunnen zetten. De Raad kwam Maandagavond in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr C. A. J. Jochems. Er was met het oog op de „bespreking van het Ontwerp-Uitbreidings- plan 1951" een ongekend grote belangstelling voor deze bijeen komst. De voorzitter richtte in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom tot Mej. Ir. E. F. v.d. Ban, ontwerpster van dit op last van Ged. Staten samen gestelde uitbreidingsplan en zei het op hoge prijs te stellen dat zij zich bereid had verklaard een toelichting te geven op dit plan, dat als werkstuk een grote be wondering had ondervonden. Schoorl had liever geen uit breidingsplan gehad en zou de- voorkeur geven aan een rustige natuurlijke ontwikkeling, maar dat gaat nu eenmaal niet. Mr Jochems zou om te begin nen gaarne iets meer willen weten van de bedoeling met het pro jecteren van drie kampeerterreinen. Er zijn momenteel 32 kampeer terreinen, waarvoor telkenjare opnieuw vergunning dient te worden gevraagd. Kan bij ongewijzigde vaststel ling van dit plan geen vergun ning meer worden verleend? Dit zou voor de kampeerterreinhou ders, die zich veel kosten voor de inrichting hebben moeten ge troosten, niet alleen een geldelijk verlies betekenen, maar hen ook beroven van inkomsten. Ook voor de gemeente zou het een schadepost betekenen. Mej. v.d. SCHOORL-COMBINATIE Ban meende, dat het plan het opzetten van tenten niet kan ver bieden. De voorzitter vroeg of het niet beter was de drie op het plan geprojecteerde maar weg te laten, daar er anders misschien te veel komen. Mevr. Jansen gaf de voorkeur aan kleine kampeerterreinen, ver scholen in het groen. Mej. v.d. Ban noemde het kamperen een vraagstuk op zichzelf, dat men beter nog even kon bekijken en dan: het uitbreidingsplan geldt niet voor eeuwig, en partiële wijzigingen zijn steeds mogelijk! Ditzelfde geldt ook voor het paviljoen op het Schoorlse strand. Het is, aldus de voorzitter, niet de bedoeling daar een badplaats te stichten, maar een paviljoen in een duinpan is toch niet de meest geschikte oplossing. Nieuwe Verkeersweg Tegen de geprojecteerde ver keersweg werden heel wat be zwaren geuit, zowel van agrarische zijde als van de kant van natuur liefhebbers. Velen stelden de vraag of de Duinweg niet voldoende verbreed zou kunnen worden. De heer Kaag lichtte uitvoerig de bezwaren toe uit land en tuin- bouwkringen. De geprojecteerde weg geeft een verlies van 12 ha goede cul tuurgrond, snijdt in vele gevallen de boerderijen af van het daar achter gelegen land, waardoor 'n rationele bedrijfsvoering onmo gelijk wordt gemaakt, maakt door de versnippering van landerijen en tuingronden verdere bedrijfs voering onmogelijk voor kleine bedrijven, maakt het enige stuk in de gemeente wat nog geschikt is voor bloembollenteelt, totaal ongeschikt, zal de watervoor ziening van de achter de weg ge legen oningepolderde gronden ernstig storen en 500 ha doen uitdrogen. Spreker schatte de directe schade op f 100.500 en de in directe op f 13.300, zodat er door het plan een kapitaalsvernietiging van f 2.845.000 zou plaats vinden in de land- en tuinbouwsector. Mevr. Jansen stelde de vraag, waarom niet van bestaande wegen gebruik gemaakt was. Mej. v.d. Ban vond de Duinweg bijzonder mooi; alles wat men er aan zou doen, zou verlies betekenen en dan nog in de toekomst onvol doende blijken. Daarom doe het dadelijk maar liever goed. Als het grote verkeer achterom geleid wordt, zal 5 a 6 meter voor de Duinweg voldoende zijn; alleen moet het fietspad doorgetrokken worden: zo is het te gevaarlijk. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Kaag, dat het rustige, landelijke Schoorl geen snelver keer nodig heeft, wees Mej. v.d. Ban er op, dat het verkeer niet tegen te houden is, daar 1. het aantal bussen en vrachtauto's toe neemt, 2. de bevolking groeit en 3. de auto's intensiever worden gebruikt. Er was wel degelijk gedacht aan een tracé langs de Omloop, waarin ook iets aantrekkelijks zat. Dat de lopende beken van groot belang zijn voor de vee houders, zoals de heer Mulder opmerkte, was aan de aandacht van Mej. v.d. Ban ontglipt. Bebouwing De hr Blankenstein informeerde naar de gelegenheid tot woning bouw bij het industrieterrein te Schoorldam. Mej. v.d. Ban voelde er niet veel voor om daar een dorp te stichten en meende dat de arbeiders wel te Schoorl kon den wonen. Komen de zomerwoningen niet in het gedrang? De voorzitter meende, dat ze een deel van het landschap vormden en economisch nodig waren. Een schuurtje achter de woning verhoogt de schoon heid niet, en magwel? Gevraagd naar meer bouwge- legenheid te Camperduin, wees Ir v.d. Ban er op dat bij de commissie de gedachtengang was geweest om van Camperduin geen zeedorp te maken, maar het te behouden als gelegenheid voor gasten, die daar een dagje ver blijven. Wel is gedacht aan een hotel. De hr Kaag en anderen zouden gronden minder geschikt voor agrarische doeleinden willen be stemmen voor bebouwing; ge noemd werd o.m. het oude ba rakkenkamp, waar reeds 'n riole- ring ligt. Er werden verder nog bezwa ren geopperd tegen het aanwijzen van gronden aan de westzijde van de Voorweg voor tuinbouw en ten O. voor kippenbedrijven. Net andersom achtte met beter. De hr Sevenhuysen achtte de 200 meter frontbreedte voor een boerderij een beletsel voor elke bouw. Met het oog op het vergevor derde uur werd de vergadering hierna gesloten nadat de voor zitter Mej. Ir v.d. Ban hartelijk dank gezegd had voor haar toe lichting. Aan de bespreking van het uitbreidingsplan was nog vooraf gegaan de voorlopige vaststelling van verschillende rekeningen over 1949, nadat de Commissie van onderzoek bij monde van de hr N. Kaag haar bevindingen had gerapporteerd. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Juni 's morgens 's namiddags 9 6.43 7.06 10 7.21 7.44 11 8.04 8.33 12 8.58 9.26 13 9.54 10.24 14 10.55 11.27 15 12.02 12.15 Laag water Juni 's morgens 9 12.43 10 1.21 11 2.04 12 2.58 13 3.54 14 4.55 15 6.02 's namiddags 1.06 1.44 2.33 3.26 4.24 5.27 6.15 UITBREIDINGSPLAN Door het Comité van Actie zijn bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bezwaren inge diend tegen het ter visie liggende Uitbreidingsplan van Schoorl. Algemeen is men van oordeel, dat de Duinweg het toenemende verkeer niet meer kan verwerken, en dat een nieuwe verbindingsweg Bergen-Camperduin noodzakelijk is. Op het ter visie liggende plan is nu juist de nieuwe weg door de mooiste punten van Schoorl geprojecteerd, terwijl deze bij Catrijp de Hereweg weder volgt. De Commissie is van mening, dat een nieuwe weg kan worden aangelegd over de bestaande wegen als Omloop, Vaalderweg enz., dit zal in uitvoering aanmerkelijk goedkoper zijn en het natuur schoon kan meer behouden blijven. Dezer dagen zal het comité bij U aankomen om uw handtekening te laten plaatsen op een lijst, waarop U verklaart in te stemmen met het request. Het comité stelt er prijs op, dat U allen tekent. JIU JITSU-SPORT De Jiu Jitsu-sportschool van J. Kuilman gaf Zaterdagavond in „De Rustende Jager" een propa- ganda-avond voor deze unieke verdedigingssport. De belang stelling voor deze interessante sport, die zich ten doel stelt een eventuële aanvaller machteloos te maken en die voor een aan gevallene, een aangerande van groot practisch nut kan zijn, was wel even teleurstellend. Bij de demonstraties bleek dui delijk hoe vlugheid en tactiek hoofdfactoren zijn. Grote indruk maakte het, toen het nauwelijks zestien lentes tellende meisje met een enkele beweging de aanvallen van een veel zwaarder gebouwde man wist af te slaan. De propaganda-avond werd be sloten met een geanimeerd bal op de tonen van „The Moodmakers Getracht zal worden om te Schoorl een zomercursus in deze sport te organiseren. Enkele aan wezigen gaven zich reeds op voor deelneming. Schoorl Jun. A Watervogels Jun. A. 5-0 Zondagmiddag j.l. was het voor de Junioren een belangrijke dag. Na deze wedstrijd zal nog één wedstrijd gespeeld moeten worden en mocht het hen gelukken ook deze wedstrijd te winnen, dan is het kampioenschap behaald. Met het volste vertrouwen werd de strijd tegen Watervogels aan gebonden en na een kwartiertje spelen was het de midvoor Kupi Mooij, die Schoorl de leiding gaf. 10. Voor de rust aanbrak wis ten de Junioren de stand succes sievelijk op 30 te brengen. Na de thee werd het spel zeer éénzijdig, daar Watervogels zich gewonnen gaven en de stand door de Junioren tot 5—0 werd op gevoerd. We willen niet op de uitslag van a.s. Zondag vooruitlopen, maar mogen toch constateren, dat het de heer Reinstra, hun trainer, is geweest, die hen tot deze prestatie heeft weten te brengen. Veel succes a.s. Zondag in Den Helder. Met grote spanning wach ten we op de uitslag tegen de laatste concurrent H.R.C. BENOEMING NOTARIS Met ingang van 7 Juni is be noemd tot Notaris te Schoorldam, de Weledel Gestrenge Heer H. G. Westen, uit Lichtenvoorde. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekêtad DE DUINSTREEK KERMIS-ZONDAG 10 JUNI '51 VOETBALWEDSTRIJD Aanvang 14.30 uur. KERMIS-MAANDAG 11 JUNI '51 VOETBALWEDSTRIJD Oud-leden Schoorl. Aanvang 7 uur nam. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. 10 Juni Dokter POOT, Telefoon 2423

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1