Uwktltid ft 99 HET BANKPROTEST LA CUBANA GEMEENTERAADSVERGADERING BERGEN ww yyivv wwwwr VRIJDAG 15 JUNI 1951 28e JAARGANG No. 24 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Dr P. H. RITTER De curatele waaraan de minister van financiën het bankwezen onderwerpt heeft een gerecht vaardigd protest uitgelokt van de Nederlandse bankwereld. Het be stuur van de Nederlandse Ban kiersvereniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin verzet wordt aangetekend tegen een wetsontwerp, waarbij het minder gezonde crediet aan de overheid wordt beschermd ten koste van het gezondere crediet aan het bedrijfsleven. Wanneer de banken het wets ontwerp betreffende het crediet- wezen onwaarachtig noemen, dan slaan zij de spijker op de kop. De minister 'geeft voor, dat hij de liquiditeit van de banken wil verzekeren, een liquiditeit, die door de overheid zelve op schro melijke wijze is verwaarloosd. De werkelijke reden van de voor gestelde maatregelen is echter, dat men de banken wil dwingen, schatkistpapier aan te houden omdat de minister van Financiën anders geen kans meer ziet de staatsuitgaven te financiëren. De rentestandaard is naar boven gegaan, om de aanloop van cre- dietaanvragen te verminderen. Er is 'n bepaalde toeleg, de crediet- aanvragen te beperken. De ban ken mogen haar credieten niet vergroten. Middelerwijl nemen tengevolge van de moeilijkheden, waarin de bedrijven zich bevinden, de credietaanvragen voortdurend toe. Bij Financiën is de vrees aanwezig, dat de banken zich gaan ontdoen van het staatspapier. Want het disconto van de Ned. Bank is verhoogd, terwijl de rente, waartegen de staat het schatkistpapier wil plaatsen, niet aldus is verhoogd. Dit komt dus neer op een bescherming van de staatsschulden op kort lopende termijn. Men moet er zich rekenschap van geven, dat de banken er toe gedwongen worden 'n belangrijk bedrag in voorraad te hebben, dat terstond liquideerbaar is. Zou die liquiditeit spaak lopen, dan kunnen zij zich liquide middelen verschaffen, door haar staatspapier bij de Nederlandse Bank te be lenen, maar zij moeten dan een hoge rente betalen. De banken worden dus enerzijds gedwongen, over een groot kassaldo te be schikken, terwijl zij anderzijds gedwongen worden hun middelen te beleggen in kortlopend staats papier. Behalve de toeleg der bescher ming van de staatsschulden, ligt aan de voorgestelde maatregelen de wil ten grondslag, uitbreiding van het crediet aan de industrie de kop in te drukken. De moge lijkheid voor de handel, nieuwe voorraden op te nemen, wordt afgedamd, verdere industriële uit rusting wordt belemmerd. Blijk baar heeft dit alles tot achtergrond overwegingen van deviezenpoli- tiek. Maar hoe rijmt men dit met de voorgenomen industrialisatie? Wat zijn de gevolgen van de situatie, die wordt geschapen? Kleinere zaken, die niet over reserves beschikken lopen onmid dellijk vast met de voorraden, omdat ze geen crediet kunnen krijgen. Men zal faillissementen beleven en gedwongen liquidaties. Wie kennis neemt van de adver tenties in de bladen ziet zich deze onrustbarende toestand af tekenen. Het protest der bankiers vereniging spreekt dan ook te recht van ernstige bedreigingen voor de sociale zekerheid en de volkswelvaart. Want de sociale zekerheid wordt aangetast via de spiraal van lonen en prijzen, in dien geen beperking van het infla toire overheidscrediet plaats heeft. Voor de volkswelvaart dreigt het gevaar, omdat een eenzijdige beperking van het commerciële crediet een noodlottig effect moet hebben op de werkgelegenheid, de industrialisatie en de ont wikkeling van het bedrijfsleven in het algemeen. Wij kunnen vaststellen dat de voorgenomen maatregelen een noodsprong betekenen. Zijn er echter andere middelen aan te wenden om het nijpend staatste- kort te dekken? Men denkt aan een gedwongen staatslening met de rampzalige gevolgen van een overheveling van middelen be stemd voor belegging in bedrijven naar de overheid. Men denkt aan een heffing ineens. Het is allemaal zo breed als het lang is. Wij verkeren in een uiterst gevaarlijke positie op het gebied van onze staatshuishouding. De kwestie van de dekking der staats schulden is een loterijspel ge worden. Of het ene gevaarlijke doen of het andere. Nederland is in de benauwenis gekomen door een verkeerd beleid. De financiële politiek had de staats schulden op normale wijze moeten consolideren. De regering had haar stokpaarden van organisatie van het bedrijfsleven met alle belemmering daaraan verbonden, op stal moeten laten. Zij had zich moeten onthouden van steun aan noodlijdende industrieën. En de bankiers schrijven terecht, dat thans de rekening wordt gepre senteerd van het beleid na de oorlog. Men brengt allerlei fraaie plannen tot uitvoering, maar ver zuimt met potlood en papier uit te rekenen of het geld voor deze plannen beschikbaar is. Ook het bedrijfsleven heeft vele investeringen verricht, doch deze kwamen hoofdzakelijk tot stand via zelffinanciering. De overheid doet echter herhaaldelijk een be roep op de kapitaalmarkt en deze kapitaalmarkt beschikt niet over voldoende middelen. Nu de Marshallhulp teneinde loopt en het buitenlands vermogen van Nederland is ingeteerd, dient men zich eindelijk aan te passen aan de werkelijkheid en het niet te zoeken in het beperken van het bankcrediet. Het is onbegrijpelijk, dat de regering zulke ingrijpende maat regelen neemt tegenover het bank wezen, zonder het er vooraf in te kennen. Het „bij u, zonder u en over u!" handelen wordt een toenemend gebruik in de, nog democratisch zich noemende neder- landse staat! BERGEN S HARMONIE IN GROOT-TENUE Een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan Compositie van C. Beekman opgedragen aan gemeente Het was op Vrijdag 21 Sept. 1900 dat de thans 65-jarige Piet Blankendaal voor 't eerst heel parmantig met zijn waldhoorn naar de repetitie van Bergen's Harmonie stapte. Ruim 50 jaren zou de heer Blankendaal lief en leed van de vereniging delen, een halve eeuw zou hij een zeer ge waardeerd werkend lid blijven, 33 jaren zou hij als voorzitter de stuwende kracht in de vereniging blijven. Dit unieke feit ging niet onop gemerkt voorbij, en reeds maanden vóór de 21 Sept. 1950 waren vrienden en vereerders in de weer om deze dag voor hem te maken tot een onvergetelijke. Men wist niet beter te doen dan pogingen in het werk te stellen om op deze gedenkwaardige dag een jaren lang gekoesterde wens van de jubilaris in vervulling te doen gaaneen uniform voor Bergen's Harmonie De burgerij verleende spontaan haar medewerking en in alle stilte werd een som geld bijeengebracht. Op de nog vers in het geheugen liggende huldigingsavond kon de voorzitter van het uniform-comité de jubilaris een cheque aanbieden van f 3700. De oude wens van de voorzitter scheen nu in ver vulling te zullen gaan; maar 't corps breidde zich uit, de tijden werden duurder.... komt men over de hond, dan komt men ook over de staart, luidt een oud spreek woord en men liet zich niet af schrikken. Alles sal reg kom Zaterdagavond zou Bergen's Har monie, dat zo'n grote plaats in neemt in de harten der Bergenaren voor het eerst in groot-tenue paraderen door Bergen. Heel Bergen was uitgelopen en reeds lang vóór het aangekondigde uur had zich een grote menigte ver zameld voor het Raadhuis. Burge meester en wethouders, leden van de Raad, besturen van V.V.V., Oranje-comité en Uniformcomité enz. enz., allen gaven blijk van hun belangstelling. Daar klonk in de verte trom geroffel, de politie maakte ruim baan en Bergen's Harmonie ver toonde zich voor het eerst in groot-tenue. Het was een kranig korps voorop de tamboers met hun tamboer-majoor, die zijn staf soms hoog in de lucht liet zweven, dan de harmonie, een pittige mars blazende. Het was een lust voor oog en oor. Vol trots en glimmende van genoegen, presenteerde voorzitter Blankendaal zijn corps aan het Gemeentebestuur en de burgerij. Hij bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt om zijn jarenlang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan en richtte zich daarbij in het bijzonder tot het Uniformcomité, de gemeente Bergen, de Oranjevereniging, V.V.V. ende heer Boorsma die voor de uniformen had ge zorgd op een wijze boven alle lof verheven. Als herinnering aan dit grote gebeuren had de heer C. Beek man, de 70-jarige veteraan van dit corps, eenmars gecomponeerd, opgedragen aan de gemeente Bergen, waarvan de heer Blanken daal het manuscript aanbood aan Burgemeester Dr. W. Huygens. Deze zei hiervoor zeer erken telijk te zijn en beloofde het een plaatsje in het gemeente-archief. Vol lof was de burgervader over de uniformen en roemde de prachtige samenwerking tussen ge meentebestuur, burgerij en korps. Onder leiding van de compo nist werd hierna voor het eerst ten gehore gebracht de nieuwe mars „Mooi Bergen", waarmee Bergen's Harmonie een krachtig applaus oogstte. Nadat de voor zitter van V.V.V. het corps nog gecomplimenteerd had, en de mars „Saint Triphon" van Arthur Ney, was gespeeld, ging het omstuwd door een grote menigte naar Huize Kranenburgh, om zich daar in het nieuwe pakje voor te stellen aan de beschermheer, de 92-jarige oud- burgemeester van Reenen. Deze was vol bewondering voor de uniformen en sprak de hoop uit, dat „Bergen's Harmonie" tot in lengte van dagen de glorie van Bergen zou blijven, want aldus de Beschermheer, een ge meente zonder Harmonie, is niet veel waard. Een vrolijke mars „The Middy" van Kenneth Alford en dan.... trokken het Tamboercorps en Bergen's Harmonie door Bergen, waar zij overal veel bekijks hadden en bewonderd werden. Der traditie getrouw kwam de Raad op de dag van de jaarlijkse Bonnefaasschouw al vroeg in de ochtend bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Dr W. Huygens. Het zou echter geen korte zitting wordende agenda, die op 'teerstegezicht een „hamer agenda" leek, zoals een der heren het uitdrukte, gaf aanleiding tot discussies die de hele voormiddag vulden. De heer Broersma informeerde naar de reden van het uitblijven van de uitnodiging tot het bij wonen van een onderhoud met B. en W. betreffende de zaak Diesfeldt. Na de uitspraak van de Raad van Beroep ten nadele van de heer Diesfeldt, was de zaak betreffende de Bioscoop voorlopig af, meende de voorzitter. De heer Maasen had in de notulen gemist de bespreking in zake te bouwen toiletten te Ber gen aan Zee. De voorzitter deelde mede, dat er nog onderhande lingen gaande waren met Paal 33. De gemeente zou f 600 kunnen bijdragen in de kosten, maar geen lening verstrekken. Dr Hemelrijk betreurde het, dat uit geldnood zo moest worden gehandeld, zijns inziens betrof het hier eigenlijk een gemeentezaak. De voorzitter kondigde een nieuw voorstel van B. en W. aan. Inzake de schenking van de heer Sala van twee jaar geleden, zoals de heer Brak meende, merkte Dr Hemelrijk op, dat z.i. wel erg nonchalant was gehan deld, met het borstbeeld en andere kunstwerken twee jaar op zolder te laten liggen, het royale gebaar van de schenking had beter ver diend en de nonchalance was niet prettig tegenover de schenker. De voorzitter antwoordde, dat hij onmiddellijk de heer Sala had opgezocht om hem dank te zeg gen, maar gaf toe dat het minder juist was de raad zolang onkundig te laten van de schenking. Dr Hemelrijk had op de agenda bij de ingekomen stukken gemist de op 8 Mei door de commissie, belast met het nazien van de gemeenterekening "enz. over het dienstjaar 1948, ingezonden be zwaren. Het stuk is in handen van B. en W. en de Raad kan tezijner tijd schriftelijk antwoord verwachten, aldus de voorzitter. Dr Hemelrijk zou gaarne elke maand vergaderen en niet met overladen agenda's, zodat het mogelijk werd, dat de Raad op de hoogte kon worden gesteld van de gang van zaken, en vooral van de brandende kwesties. De voorzitter zei toe hiermee reke ning te zullen houden. Punt 3, de voorlopige vast stelling van de bedragen die de gemeente heeft uitgegeven in 1948 terzake van art. 55 van de lager onderwijs wet, werd van de agenda afgevoerd en ook punt 4 aangaande de gemeentelijke vergoedingen aan de bijzondere scholen over het tijdvak 1943 t./m. 1947, werd aangehouden. Met het voorstel van B. er, W. tot het beschikbaar stellen van geld voor enkele noodzakelijke aanschaffingen ten behoeve van de openb. lagere school kon de Raad zich verenigen. Tot lid van de commissie van bijstand voor algemene verorde ningen werden benoemd de vijf leden Driessen, Sluis, Taets van Amerongen, Maasenen Broersma, zodat alle raadsfracties er in ver tegenwoordigd zijn. Het voorstel om over te gaan tot het doen maken van twee ventwegen aan beide zijden van de Bergerweg en het doen aan brengen van een riolering in deze wegen, bracht weer de kwestie al of niet aanbesteden op 't tapijt. De een vreesde dat het uitvoeren in eigen beheer 't werk duurder zou maken, een ander was bang dat het langer zou duren, weer een ander wees er op, dat men in de tijd, dat er bij de gemeente volk over was, tot ontslag zou moeten overgaan, wat deze men sen naar de steun zou dringen. Alles tegen elkaar afgewogen, konden ook zij, die principiëel vóór aanbesteding zijn, er ac- coord mee gaan, dat in dit geval in eigen beheer uitgevoerd werd. Tenslotte verenigde de Raad zich met het voorstel om mede werking voor de aanschaffing van een verwarmingsinstallatie en op bergruimte ten behoeve van het gymnastieklokaal aan de Loudels- weg van de St. Josephstichting. Er gebeuren soms gekke dingen, aldus de heer Ellis bij de rond vraag, dingen waartegen ieder met enig rechtvaardigheidsgevoel in opstand moet komen. Hier werd aan iemand met veel geld en relaties goedkeuring verleend voor de bouw van een villa van 1300 m3 en dat tijdens de bouw- stop. Gemeentewerken zou dit object en dat van de heer C. Noort voor een dubbel woonhuis op 5 Maart, d.i. op de dag dat de bouwstop werd aangekondigd, ter goedkeuring hebben ingezon den. Beide objecten werden ge retourneerd wegens te late in diening. Doch na enige dagen werd het eersteobjectgoedgekeurd. Een poging om het object Noort alsnog goedgekeurd te krijgen, faalde: men mocht tevreden zijn, dat het object voor de villa nog eens onder de loupe genomen was. Later kreeg de heer Noort zijn goedkeuring toen de bouwstop zou worden opgeheven. Wie zijn hier de schuldigen? vroeg de heer Ellis. Hij noemde het spotten met de woningnood en vroeg de Raad adhaesie te willen betuigen aan de volgende opdracht aan B. en W. 1. Bij de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting te informeren hoe het mogelijk is, dat a. on danks de bouwstop de bouw van hierbedoelde villa kon worden ter hand genomen, b. ondanks het beweerde tekort aan bouw materialen en bouwvakarbeiders, hier één enkel gezin de beschik king krijgt over 1300 m3 bouw volume, terwijl normaal het maxi mum dat wordt toegewezen 500 m3 bedraagt. 2. het antwoord van de Minister ter kennis te brengen aan de Raad. De heer Broersma meende, dat er buiten 't volume niet mag worden gebouwd, zolang hier nog 350 woningen dringend nodig zijn. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. aan dit geval geen bijzondere aandacht hadden ge schonken, menende het aan het Rijk te moeten overlaten, of dit oorbaar geacht werd. Na enige discussie ging de Raad er mee accoord om B. en W. te ver zoeken een onderzoek in te stellen. De opmerking van de heer Broersmadatmenspot met woning nood, die juist de kleine man treft, die moet samenwonen, terwijl ruimte in grote villa's niet ge bruikt wordt, deed de voorzitter opmerken, dat te Bergen ook villa's inwoning hebben en hier dus niet van wantoestanden, die elders mogen heersen, kan worden gesproken. Alleen ouden van dagen boven de 70 en zieken worden gespaard. De tram vormde ook nog een onderwerp van gesprek. Het was Dr. Hemelrijk, die informeerde hoe het hiermee stond, of de ver- binding met Bergen aan Zee deze winter doorging. De voorzitter kon alleen mededelen, dat de vraag of tram of bus de meest aangewezen verbinding is, nog wordt onderzocht. Dr. Nieuwen- huis, oud-directeur R.E.T. en thans voorzitter v.d. bond van Ned. Transportondernemingen, bestudeert de zaak. Wat het door het Econ. Insti tuut uitgebrachte rapport, door Dr. Hemelrijk waardeloos en ge vaarlijk genoemd, betreft, gaf de voorzitter als zijn mening te kennen, dat dit rapport absoluut nodig was en dat het niet verdiende te worden gedenigreerd. VIER MASTEN CIRCUS BOLTINI Een hele karavaan met auto's, woonwagens en pakwagenskwam Bergen binnenvallen en legerde zich op het Emma-plein. Voor de verbaasde ogen van de be woners verrees daar vliegensvlug een reusachtige viermastentent met zo'n 2500 zitplaatsen. Velen, maar helaas te weinig, bezochten 's avonds de voorstel ling, waar ze werden begroet door de kleine ponny Tabor. In vlot tempo werd een 29 num mers tellend programma afgewerkt waarvan het publiek tot het einde genoot. Voor paardenliefhebbers vielen er prachtige Arabische volbloeds, Hongaren, Ieren, Shet- landse pony's en andere exem plaren van dit edele ras te be wonderen en amazones en de perschef lieten staaltjes van rijkunst zien. Wat dressuur ver mag toonden ook de honden met hun salto's enz. Schitterend reed de jonge Boltini de Postillon de Lonjumeau met twee, vier en zes ponny's. Het heeft geen zin hier alle nummers de revue te laten pas seren. Men moet hetzelf zien wat het circus Boltini biedt aan dres suur, muziek enz. De parterre acrobatiek van de beide jonge meisjes wekte alge meen bewondering en ook de staaltjes van kunstwielrijden wer den luide toegejuicht. NAAR TEXEL De eerste klas van de U.L.O.- school te Bergen was vier dagen op Texel. Dagelijks werden excur sies gemaakt naar de broedge bieden, waar talloze nesten en vogels werden bewonderd. Het ging dwars door water en modder, maar het genot was er des te groter door. Grote sterns en kapmeeuwen vlogen bij duizenden op de schor ren; kluten en meerkoetjes, kleine sterns en lepelaars werden gezien in Dijkmanshuizen, terwijl in de Geul vele nesten van zangvogeltjes, bergeenden en holenduiven werden bekeken. De laatste middag was de tocht naar de Slufter. De avonden werden heel ge zellig doorgebracht met'nU.L.Ö.- klas uit Hoorn. De leidster, mevr. Bant uit Groet, en de heer Schuil waren vol lof over de prettige sfeer in „Panorama", de jeugd herberg op de Hoge Berg. BERGER LUCHTPOST Zondag j.l. werd door de vogels gevlogen vanaf Orleans. Wind Noord Oost. Los 10.30 uur. Snel heid 943.73 m. per minuut. 1 K. Vrasdonk 2 H. Druiven 3 H. Timmer 4 C. Pijpers 5 N. v.d. Kamer 6 H. Schoorstra 7 P. Brakenhof 8 Gebr. Bakkum 9 J. Duinmeier De „Generaal" van Bergen, de heer K. Vrasdonk, wist het klaar te spelen, om vijf vogels dezelfde dag te klokken, een prestatie welke buitengewoon is. Hij heeft hiermede de bovenste plaats in Alkmaar bezet en wij hopen dat hij de eer van Bergen hoog houden mag. DE DUINSTREEK ZONDAG 17 JUNI TE BERGEN PROMOTIE-WEDSTRIJD MOLENKROCHT - METEOOR I Aanvang v.m. 11 uur Dorpsstraat 25 Bergen Van 15 Juni af THOM REELING LOS TROVADORES LATINOS Dir. MAX WOISKI Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1