uimthé BEZ W AA SCHRIFT, AM i VRIJDAG 22 JUNI 1951 28e JAARGANG No. 25 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN AUTOTOCHT PLATTELANDSVROUWEN Donderdag 7 Juni heeft de Ver. van Plattelandsvrouwen te Bergen haar uitstapje gemaakt. Om ongeveer half negen werd vanaf garage Schalkwijk vertrok ken met twee bussen en bijna 80 dames. Het eerste reisdoel was Schiphol, waar gezamenlijk een kop koffie werd gebruikt. Het gezelschap verdeelde zich toen in een groep voor de rondleiding en anderen die gezellig in het restaurant gezeten waren, keken naar het starten en landen der vliegtuigen. Om half één werd daarop koers gezet naar Avifauna. Het weer werkte geweldig mee en de stemming was dan ook uit stekend. In het vogelpark werd allereerst wederom een ver- versching gebruikt. De meesten kwamen er voor de eerste keer en waren enthousiast over alles wat ze daar te zien kregen. Lang alles was nog niet bezichtigd, toen er verzameld werd voor een boottocht over het Brasemermeer. Om half zes was het gezel schap weer bij de bus en werd de thuisreis aanvaard. Na nog één onderbreking in Haarlem kwam men, na een mooie rit langs Zantvoort, heel voldaan weer in het dorpje aan der duinen- rand. Kunstenaars Centrum Bergen Eerste Zomer-expositie In de eerste helft van dit jaar heeft het K.C.B. een drietal ten toonstellingen georganiseerdde geslaagde Paastentoonstelling van het werk van Jaap Min, de her denkingsexpositie van wijlen H. Lugt in de Pinksterweek en voorts gedurende een aantal Zondagen de 25 affiches naar bekroonde ontwerpen in de wedstrijd, uit geschreven door het Marshall plan. Thans zal a.s. Zaterdag om 4 uur in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" de eerste zomer- tentoonstelling worden geopend. Schilderijen van Jaap Sax, grafisch werk en aquarellen van Rein Snapper, edelsmeedwerk van Marycke Visser en in portefeuille tekeningen en grafiek van andere werkende leden Evenals vorige jaren wordt elke veertien dagen werk van andere leden geëxposeerd, zulks tot eind Augustus. Eei bezoek aan de exposities wordt gaarne aanbevolen. Nadere bijzonderheden vermeldt de ad vertentie in dit nummer. Bioscoop en Vacantieoord Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aardige filmpjes van het Bio- Vacantieoord, welke Stichting tweemaal per jaar in de bioscoop theaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collec teert. Ook het bioscoop-bezoekend publiek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De stichting „Bio Vacantieoord" waarvan de bestuursleden be langeloos hun functies waarnemen, zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland in de leef tijd van 6-14 jaar naar het Bio- vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee, ongeacht de godsdienstige of politieke gezind heid der ouders of verzorgers. Het enige doel hetwelk door het bestuur der Stichting „Bio- Vacantieoord" wordt nagestreefd, is dat deze kinderen aldaar nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde zullen opdoen. Op Donderdag 21 Juni a.s. vertrekken uit onze gemeente 2 kinderen voor een verblijf van 5 weken naar dit ideale vacantie oord en wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie terug keren. OOK DE KUNST HAAKT IN 1 De beide jonge Bergense Kun stenaars H. Idsert en Bos Eyssen namen 2 Juni j.l. het initiatief tot het voeren van een Haak-in- actie en stelden de opbrengst over de eerste twee weken van hun expositie van eigen werken ter beschikking van het Koningin Wilhelmina-Fonds. Zaterdagmiddag waren de veer tien dagen verstreken en zouden de gelden officieel aan de Haak- in-actie te Bergen worden over gedragen. Onder het oog van vele nieuwsgierigen werd de goed verzegelde bus geopend door de jeugdige Maria Jeanne Diesfeldt. Spoedig rolde de inhoud over de tafel: vijf en zeventig gulden kon worden afgedragen. De heer G. C. J. Ros dankte namens de voorzitter van het Comité, bur gemeester Dr W. Huygens, de initiatiefnemers voor deze zo goed geslaagde actie, de eerste onder de Kunstenaars, en sprak de hoop uit, dat ook van andere zijde zou worden geijverd voor versterking van het fonds. De blonde krullebol werd voor haar moeite beloond met een doos fijne chocola. MET MUZIEK DOOR TUIN- EN OOSTDORP Met het tamboercorps voorop trok Bergen's Harmonie Zater dagavond door Tuin- en Oostdorp om hun nieuwe pakjes te laten be wonderen. Alles kwam naar bui ten om het populaire corps te zien en te horen. Vooral de jeugd was niet te houden en men kon moeders zien, die hun pupil in nachtgewaad naar buiten droegen. Op verschillende punten werd halt gehouden en onder leiding van de 2e dirigent, de veteraan J. C. Beekman werden opgewekte nummers ten gehore gebracht, als Le chef de Corps van Burry, Saint Triphon van Arthur Ney, Klankfestijn van Hamnesk en andere. Naar wij vernemen zullen ook andere gedeelten van Bergen op een bezoek kunnen rekenen in de naaste toekomst. Strijd in de ambtenarenwereld HEILOO CONTRA BERGEN In overeenstemming met de van een ambtenaar verwachte „ge slotenheid" is deze strijd tussen de dienaren van de gemeenten Bergen en Heiloo'op het B.S.V.-terrein te Bergen gestredenslechts in gewijden genotendeeerditschouw- spel op het groene veld, (niet achter de groene tafel) gade te slaan. Na een vlotte opening betraden de strijders de arena, geflankeerd door penhouders en duimstokken en al spoedig zagen ze zich voor ingewikkelde problemen gepbatst. Maar aan beide zijden werden de hindernissen op de juiste wijze genomen en behoefde voorlopig geen medische hulp te worden ingeroepen. Bij een vlotte aan val der Heilo-ers, schoof de eerste pennestreek in het Bergerdoel. De Duinkanters betaalden echter met gelijke munt terug en een prachtige voorzet van de steeds actieverwordenderechtsbuiten der gastheren, werd meesterlijk in het doel gewerkt, zodat de balans weer in evenwicht lag. Onver moeid werd het spel voortgezet, waarbij het goede werk van doel man Brouwers opviel. Bij het ingaan van de nodig geworden rustperiode stonden de Bergenaren met 3-2 voor. Na de koffietafel kwamen de inwoners van het land „van Foreest" danig opzetten en wisten ten slotte met vereende krachten de stand op 3-3 te brengen. Ver woed werd het laatste kwartier gewerkt om de dagtaak op goede wijze te beëindigen. Het gelukte de gasten deze boeiende en onder uiterst correcte leiding gespeelde gemeentelijke ontmoeting, in hun voordeel te beslissen, 4-3. Dat Bergen op revanche belust is, behoeft geen betoog. BERGEN's HARMONIE (Dir. D. Visser) CONCERT in de Muziektuin, Hoflaan, op Dinsdag 26 Juni, 8 uur. Programma 1 „Jubelklange", mars - Ernst Uebel, arr. P. J. Molenaar. 2 „Fête de Nuit", fantaisie Bal let - R. Deneufbourg. 3 „Lanneriana", concertwals, motieven uit werken van Lanner door Jos Kessels. 4 2 delen uit „Watermuziek" G. F. Handel, arr. Gosling Mol. Pauze 5 Fantasie uit „Wilhelm Teil" Rossini, arr. J. Martin. 6 „Souvenier d'Ostende" - P. Bouillon. Tuba solo door K. Blok ker, arr. Mulot. 7 „Finlandia", symphonisch ge dicht. J. Sibelius, arr. A. Dreissen, 8 „Mooi Bergen", mars - J. C. Beekman. Toegang vrij. „De Molenkrocht" won eerste promotie-wedstrijd Zondag j.l. vond op het Tennis park „De Molenkrocht" aan de Kruisweg de voor Bergen belang rijke tennisontmoeting plaats tussen „De Molenkrocht" en de Amstel- veense club Meteoor I, beiden afdelingskampioen in de vierde klasse. De Bergenaren wonnen deze eerste promotie-wedstrijd met 6-2 en staan dus al met één been in de derde klasse. In het Heren-Enkelspel was J. Schmidt goed op dreefhij sloeg W. Lalisang met 6-0, 6-3. Mej. A. de Haan behaalde in het Dames-Enkelspel door tactisch spel na drie sets de overwinning tegen mevr. Diels. Bepaald op het kantje af wonnen de heren Mosk en Lau in het Dubbelspel van W. Lalisang en W. Wildenberg. Zij kregen twee maal match-point tegen zich. Niet in de laatste plaats door het spec taculaire spel van Lalisang was deze partij het aanzien waard. Door het uitvallen van mej. E. van Limburg Stirum in het Dames-Dubbelspel moest deze partij gewonnen gegeven worden, daar de reserve, mej. E. van Gelder nog niet eerder was in gevallen. De partij werd nu vriend schappelijk gespeeld en tot veler verrassing door Bergen gewonnen met 6-3, 6-4, mede dank zij het aanvallende spel van mej. Van Gelder. De uitslagen Heren Enkelspel: J. J. H. Schmidt slaat W. E. Lalisang6-0, 6-3 D. Mosk slaat W. J. F. Wilden berg: 6-3, 6-3. Dames-EnkelspelMej. E. C. L. van Limburg Stirum slaat mej. A. Verwer: 6-3, 6-4; Mej. A. de Haan slaat mevr. Diels: 1-6, 6-3, 6-2. Gemengd DubbelspelMej. E. van Limburg Stirum en J. Schmidt verliezen van mej. Verwer en W. Lalisang: 8-10, 3-6: Mej. A. de Haan en M. Lau slaan Mevr. Diels en W. Wildenberg: 6-1, 6-4. Heren DubbelspelD. Mosk en M. Lau slaan W. Lalisang en W. Wildenberg 2-6, 7-5 en 6-4. Dames Dubbelspel: Mej. E. van Limburg Stirum en Mej. A. de Haan verliezen van mevr. Diels en mej. Verwer: zonder spelen gewonnen gegeven. Zondag a.s. beslissende promotie-wedstrijd Voor de 3e klas club W.O.C. III uit het district Den Haag, die de degradatie-wedstrijd spelen moet, wordt dit reglementair een uit wedstrijd. Derhalve speelt „De Molenkrocht" a.s. Zondag op dezelfde tijd (11 uur) tegen deze derde klasser op het Tennispark aan de Kruisweg. Als deze wedstrijd gewonnen wordt, is de promotie van „De Molenkrocht" naar de derde klas een feit! Nieuwe verkeersweg van Bergen naar Camperduin Deze nieuw geprojecteerde weg heeft aanleiding gegeven tot het maken van de navolgende op merkingen a) het tracé. Met uitzondering van drie leden, die speciaal voor de agrarische belangen opkomen en het nieuwe tracé volledig af wijzen, als zijnde te schadelijk uit agrarisch oogpunt, is de Raad van mening dat de Duinweg en Heeren- weg in de toekomst niet voldoende capaciteit zullen bezitten om dan het verkeer tussen Bergen en Camperduin op behoorlijke wijze te kunnen verwerken en derhalve een nieuwe weg op de duur nood zakelijk wordt. Het gekozen tracé wordt, hoe wel logisch en vloeiend verlopend, op sommige plaatsen practisch onuitvoerbaar geacht, tenzij met opoffering van vitale Schoorlse belangen. De verbinding Bergergrens dorp Schoorl, achtte men beter langs de bestaande wegjes, i.e. de Omloop en het Smalle Pad te projecteren, ter voorkoming enerzijds van het verloren gaan van agrarisch waardevolle grond en anderzijds het zich op geringe afstand van elkander bevinden van een 4 a 5 parallelwegen. Tegen het geprojecteerde tracé in Noord-westelijke richting, be ginnende bij het kruispunt met de Voorweg, werden de van agrarische zijde geopperde be zwaren algemeen onderschreven. De voorkeur wordt daarom ge geven aan een tracé, aansluitende op- en over de 2e Onderweg en vervolgens gaande langs de 2e Omloop met daarna een vloeiend verloop, aansluiting gevende op de reeds geprojecteerde weg, ter hoogte van ongeveer het ver lengde Turf laantje. Dit zou tevens een zeer gewenste oplossing kunnen brengen voor het behoud van vele boerderijen als zodanig. b) Agrarische schade. Door de vertegenwoordigers van de land- en tuinbouw in de Raad wordt berekend dat de schade direct en indirect, door de aan leg van de nieuwe weg aan de agrarische bedrijven toegebracht, niet minder dan het kapitale be drag van f 2.845.000,zal be dragen. c) Schade aan het natuur schoon door bebouwingsmoge lijkheid. Enkele leden vreesden schade'aan het natuurschoon, door dat op enkele uitzonderlijk fraaie punten aan de nieuwe verkeers weg bebouwing zou worden toe gestaan, in het bijzonder op het gedeelte tussen de kruising met de Bickerslaan en die met de Laanweg. d) Wegkruisingen. Het is op- BERGER LUCHTPOST Zondag j.l. werd een wedvlucht van postduiven gehouden van Quevrain 260 km. Door de lief hebbers van Bergen werd hieraan deelgenomen met 60 duiven. Uitslag: 1. K. Vrasdonk 2. H. Druiven 3. J. Duinmeier 4. N. v.d. Kamer 5. P. Brakenhof 6. A. Groen 7. H. Schoorstra 8. H. Timmer 9. C. Pijper 10. E. Veis 11. Gebr. Bakkum 12. A. Stadegaard Op 15 Juli wordt een wedvlucht gehouden ten bate van de t.b.c.- bestrijding voor de lighallen van Alkmaar. Ere-prijzen en geld worden aangenomen door N. v.d. Kamer, Turfweg 8 en K. Vrasdonk, KI. Dorpsstraat 1, Bergen. SCHOORL gevallen dat de nieuwe verkeers weg tussen Aagtdorp en Camper duin vrij veel kruisingen a niveau vertoont. Op plaatsen met beperkt uitzicht - en dat zijn er vele - zullen ongevallen niet uitblijven. Aan de andere kant wordt be grepen dat de nieuwe weg, mede doordat het autobusverkeer hier langs zal worden geleid de nodige verbinding met de bebouwde centra zal moeten mogelijk maken. Verbetering van de oude weg langs het duin. (Duin weg en Heerenweg). De Raad is algemeen van oor deel dat, de Duinweg en Heeren weg verbeterd zullen dienen te worden, zoals blijkens het ont werp de bedoeling is. Opgemerkt wordt, dat het verbreden van het doorgaand tracé tot een aanvaard* bare afmeting van b.v. 6 m. rij baanbreedte vermeerderd met rij wiel en voetpaden, op vele plaatsen ondoenlijk zal zijn, hetzij door de bestaande bebouwing, hetzij door een te ernstig aantasten van het natuurschoon. Dit laatste argument geldt vooral zeer zwaar voor het ge deelte Duinweg dat gelegen is tussen Bickerslaan en Boschmans- weg, zulks naar het oordeel al thans van een meerderheid der leden. Algemeen wordt ingezien dat de oude weg op tenminste een 3-tal punten (Aagtdorp-Bregtdorp en het Hargergat) van de gevaar lijke S-bochten zal dienen te worden bevrijd. Dat o^>k dit be langrijke offers zal vergen kan niet worden ontkend. Behoud van een afstand tussen de voorgevelrooilijnen aan weers zijden van het tracé wordt in elk geval op prijs gesteld om te voorkomen dat nu vrij dicht op de weg staande huizen na brand of afbraak op dezelfde (bezwaar lijke, want het uitzicht belemme rende-) plaats zouden worden herbouwd. Laan- en Damweg Het in het ontwerp-uitbreidings- plan voorkomende tracé zal n.d.m. zeer wel voldoen. Betreurd wordt, dat het Groenelaantje (tussen Slot- laan N-zijde en kruising Voor weg) in zijn tegenwoordige een voud met een bij de omgeving aangepaste beplanting, practisch zal komen te verdwijnen. De bij profiel 6c aangegeven nieuwe be planting zal in een verwijderde toekomst deze schade wel eniger mate kunnen herstellen en gelet op de uiteindelijke hier ter plaatse te verkrijgen verkeers- verbeteringen weegt dit nadeel dan ook niet zo zwaar dat het gemeentebestuur zich hiertegen meent te moeten verzetten. Overigens in afwachting van de totstandkoming volgens het inderdaad doelmatiger tracé als aangegeven op het ontwerp-uit- breidingsplan, acht het gemeente bestuur het strikt noodzakelijk de onlangs aanhangig gemaakte verbetering van Laan- en Dam weg langs het bestaande tracé en waarvoor reeds een bedrag van f 34.000,- gevoteerd werd, te doen uitvoeren. Met de wijze van aansluiting op de Rijksweg te Schoorldam kan worden ingestemd, zolang althans de trambaan niet voor wegaanleg beschikbaar isin het laatste geval wordt dit tracé ge prefereerd. Industriegebieden Het enige voor deze Gemeente geprojecteerde industriegebied is gelegen aan de Rijksweg b.h. Noordhollands Kanaal te Schoorl dam, ten zuiden van dit dorp. ZONDAGSDIENST ARTSEN DRIEDAAGS UITSTAPJE NAAR TEXEL De hogere leerjaren van de openbare school te Groet maakten dit weekeinde o.l.v. het onder wijzend personeel en enkele ouders een uitstapje naar Texel. Er werd Zaterdag al vroeg in de morgen gestart. Een lekke band veroorzaakte nog even een kort oponthoud, maar verder ver liep de tocht naar Den Helder geheel naar wens. Met een heer lijk zonnetje en voortgeduwd door een lekker windje was het een prachtig fietstochtje. Het boot reisje naar Oude Schild was een prettige afwisseling voor de Duinkanters. Op Texel werd eerst koers gezet naar de jeugdherberg Panorama. Nadat hier de inwen dige mens was verzorgd en alles voor de nacht in gereedheid ge bracht, werden de stalen rossen weer bestegen en ging het naar Dijkhuyzen naar de broedplaatsen van zeemeeuwen en ander ge vogelte. 's Avonds bood Het Doolhof gelegenheid voor ver maak en doodmoe ging daarna alles ter ruste. De volgende morgen werd de Slufter opgezocht, een soort strandlagune, waar volop gelegen heid was voor zwemmen, sport en spel. Deze dag kreeg nog een bijzonder karakterde verjaardag van twee leerlingen werd gevierd. Na ook de tweede nacht heer lijk te hebben gerust in Morpheus' armen, gingen allen al weer vroeg op stap naar de Schorren om daar de duizenden Sterntjes te bewonderen, 's Namiddags werd de thuisreis aanvaard, die even vlot verliep als de heenreis weer een heerlijk zonnetje en wonder hoven wonder weer vóór de wind 's Avonds tegen zevenen kwam het hele gezelschap in opgewekte stemming Groet weer binnenrijden, hoogst voldaan over het driedaagse uitstapje. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Juni 's morgens 's namiddags 23 6.39 7.08 24 7.30 7.56 25 8.22 8.52 26 9.20 9.48 27 10.17 10.46 28 11.21 11.50 29 12.15 12.26 Laag water Juni 's morgens s namiddags 23 12.39 1.08 24 1.30 1.56 25 2.22 2.52 26 3.20 3.33 27 4.17 4.46 28 5.21 5.50 29 6.15 6.26 Onze Kleuterschool Op de beide ouderavonden, in Groet op 6 en in Schoorl op 14 Juni was de belangstelling niet groot. Het bestuur trok daaruit wel de conclusie, dat de ouders over 't algemeen tevreden zijn met de gang van zaken, maar toch was 't jammer. De aan wezigen hadden 'n prettige avond. De voorzitter opende met enige mededelingen. De financiën zijn nog steeds zorgwekkend: de nieuwe penningmeester beijvert zich, maar kan ook geen wonderen doen. Er is dan ook alweer over een bazar in 1952 gesproken. Dit jaar wordt een verloting gehouden en ook worden vele geschonken kleertjes en andere handwerken verkocht, wat een flinke som kan en moet opbrengen. Het bestuur ondergaat wijziging: Mevr. Arpeau en Mevr. v.d. Garde treden af. Op de tweede avond werden ze bedankt voor al het werk, dat ze sinds de oprichting in 1947 hebb'n verricht. Mevr. Bik zal één van de lege plaatsen innemen. Nog steeds is er niet veel animo om de Schoorlse school „af" te maken, betaalde krachten kunnen we ons nu eenmaal niet veroorloven. door de gemeenteraad gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, terzake van het ontwerp-uitbreidingsplan van Schoorl 1951 „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Zie vervolg 2e kolom pag. 2 24 Juni Dokter LUGTEN, Telefoon 2700

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1