ft 99 StocepUcrtitis bekaeft niel moe te kamen Spaart het Natuurschoon VRIJDAG 29 JUNI 1951 28c JAARGANG No. 26 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a, d. Hoef in de toekomst behoeft niemand na inenting tegen pokken nog gevaar te lopen Gedurende de laatste pokken- epedimie (Tilburg) zijn er in het kader van de genomen voorzorgs maatregelen in verschillende delen van het land volwassenen inge ënt die na en door deze vacci natie hersenontsteking hebben gekregen. Dit heeft mensenlevens gekost; achteraf misschien zelfs wel meer dan de gehele pokken epidemie zelve. Officiële cijfers daarover staan ons nog niet ter beschikking. Dit optreden van encephalitis postvaccinalis kon worden voor zien. Het is immers bekend dat bij volwassenen die voor de eerste maal van hun leven worden in geënt, dit gevaar van hersenont steking bestaat. Deze complicatie is weliswaar zeldzaam, 't spreekt echter vanzelf dat er zich ondanks deze zeldzaamheid gevallen van encephalitis zullen gaan voordoen, wanneer men er toe overgaat 'n groot aantal personen te vacci neren bij wie deze ingreep nog nooit eerder heeft plaatsgehad. In het bijzonder hebben deze encephalitisgevallen met dodelijke afloop zich voorgedaan bij sol daten. Na enkele weinig opval lende krantenberichten hierover heeft deze kwestie zoals te ver wachten was in de Tweede Kamer de nodige beroering ge bracht. Dit niet alleen om de zaak zelve die waarlijk ernstig genoeg is, maar ook omdat er wat betreft de pokkeninenting in ons land nu eenmaal oude en grote tegenstellingen bestaan. Het begon er mee dat het Tweede Kamerlid Bruins Slot de minister vragen stelde over het aantal ziektegevallen van pokken en van hersenontsteking en het aantal sterfgevallen daarna bij militairen. Deze afgevaardigde betwijfelde het of de verplichting tot inenting tegen pokken, zoals die was opgelegd door de chef van de generale staf, wel juist was geweest en ook of de maatregel waardoor niet-gevaccineerden werden ge consigneerd in deze staffe vorm wel noodzakelijk was.' Volgens de heer Bruins Slot werden de militairen door de orders van generaal Hasselman gedwongen zich in levensgevaar te begeven. Drie motie's Kort daarna zijn er in de volks vertegenwoordiging bij de behan deling van de begrotingen voor Oorlog en Marine over het in enten tegen pokken in het leger niet minder dan drie motie's in gediend. Zij werden allen ver worpen; de minister, Ir C. Staf, deelde mee dat de rechtsbasis van de verplichte inenting van mili tairen nader zal worden onder zocht door een commissie waarin ook kamerleden zitting zullen hebben. Hij gevoelde de grote verantwoordelijkheid voor de be slissing over de toepassing van maatregelen van preventieve ge neeskunde, in het bijzonder met betrekking tot koepokinenting, zeer wel. Hij wees er echter op dat de gezondheidstoestand van de troepen ook om beveiliging kon vragen. Als cholera en pest Wij twijfelen er niet aan of dit alles zal grondig uitgezocht wor den, wij denken ook dat er voor de toekomst wijze beslissingen in deze materie zullen worden ge nomen. Belangrijker echter is het zulk soort dwingende situatie's te voorkomen. Want dat de toe stand een ogenblik zeer bedenke lijk is geweest, behoeft niemand zich te ontveinzen. Deze pokken epidemie had nu een betrekkelijk licht verloop, door de talrijke voorzieningen is bovendien uit breiding onder onze slecht ge ïmmuniseerde bevolking voor komen. Men vergete echter niet ZONDAGSDIENST ARTSEN 1 Juli Dokter v. GELDER, Telefoon 2027 dat de pokziekte evenals de cholera en de pest in de loop der tijden honderduizenden men senlevens heeft opgeëist. In eigen omgeving Bovenstaande beschrijving van de gebeurtenissen om de encepha litis postvaccinalis is niet om de onrust in het land nog te ver grootten, integendeel. Zij diene ter verduidelijking van het feit waarom het zo noodzakelijk is dat een ieder er in eigen om geving op toeziet dat kinderen onder het jaar tegen pokken worden ingeënt. Vaccinatie brengt op deze leeftijd geen gevaren mee, eventuele latere herinenting is eveneens gevaarloos. Dit zijn dingen, die wij thans weten. Zuigelingen van nu kunnen later in omstandigheden komen dat inenting, verplicht of niet verplicht, geboden is, omdat er dan weer pokken heersen en het gevaar de pokziekte te krijgen groter geacht moet worden dan het encephalitisgevaar. Laat dit dan een herinenting zijn en zorg er nu reeds voor dat de kansen voor hersenontsteking voor hen niet aanwezig zijn! Dr H. W. S. BERGEN Het Gemeentebestuur van Ber gen Nh. vestigt bij deze nog eens de aandacht van de zomergasten en de Bergenaren op onze prach tige duinterreinen en bossen en beveelt deze in de zorg van het publiek aan. Laat alstublieft geen rommel achter. De oppervlakte is te groot om regelmatig van gemeentewege schoonmaak te kunnen houden. Laat het publiek medewerken In het gemeentebos, dat zich uitstrekt van Duinvermaak tot langs de Eeuwigelaan is vrije toegang voor wandelaars. Daar achter liggen de duinen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, die zich uitstrekken tot Bergen aan Zee. De Bergense duinen bestaan in hoofdzaak uit zeer arme grond, waarin de vegetatie slechts zeer moeizaam gedijt. Beschadigingen herstellen pas na jaren rust. Mas saal bezoek zou voor deze ter reinen moordend zijn. Gelukkig bestaat dat niet in onze duinen daarom zijn zij zo aantrekkelijk voor natuurlief hebbers. Ten koste van grote financiële offers voor het onderhoud, heeft de gemeente tot dusver het ge meentelijk bos- en duinterrein vrij toegankelijk kunnen houden. En het gemeentebestuur zal dit prin cipe zeker zo lang mogelijk hoog houden. Het provinciaal Bestuur neemt een ander standpunt in. Dit is ook wel begrijpelijk als men weet welke grote werken aan grond verbetering en beplantingen het waterleidingbedrijf in de duinen uitvoert. De provincie besteedt hier enorme bedragen aan. De provincie kocht deze duin terreinen voor recreatie en water winning. Wat het betreden van de duinterreinen, die zich uit strekken van Wijk aan Zee tot Schoorl, betreft, huldigt zij het beginsel, dat het publiek een kleinigheid dient te betalen voor het genot, dat de overheid ten koste van grote investeringen biedt. De provincie eist wandelkaarten en oefent toezicht uit, omdat zij personen, die de terreinen be schadigen, geweerd en zo nodig bestraft wil zien. Overigens treedt het toezicht houdend personeel in overleg met het gemeentebestuur zo soepel mogelijk op. Als devies geldt: „Laat het publiek zoveel mogelijk genieten, maar de terreinen moe ten worden ontzien en de aan wijzingen van de opzichters moe ten nageleefd worden". Het publiek kan niet beoor delen wat in de duinen wèl en niet mag. Het gemeentebestuur onder houdt een nauw contact met het P.W.N. over deze voor ons allen zo belangrijke recreatiegebieden. Het doet een beroep op de be zoekers om deze terreinen te ontzien en zich aan de voor schriften, die op de achterzijde van de wandelkaarten vermeld staan, te houden. Dan kunt U ongestoord ge nieten van uw bezoek aan Bergen. Wandelkaarten zijn op vele plaatsen in Bergen en Bergen aan Zee verkrijgbaar: bij het bureau van de V.V.V., de café's en pensions, hotels, winkeliers in rookartikelen, Duinvermaak, de boerderij „de Fransman", de Haan's Boekhandel, hetgeen mid dels een reclamekaart ter kennis wordt gebracht, kortom men kan ze gemakkelijk verkrijgen. De Burgemeester van Bergen Nh., KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Onder grote belangstelling werd in de Kunstzaal „De Rustende Jager" de eerste zomer-expositie van werken van leden van het K.C.B. geopend. Mr A. F. Kamp, voorzitter van het K.C.B.noemde het verheu gend, dat op de eerste dag zo- velen van hun belangstelling deden blijken en getuigde van zijn erkentelijkheid voor de steun, die de vereniging van donateurs en kunstlievende leden mocht ontvangen. Hij bracht dank aan de heren Roggeveen en Colnot voor de moeite en zorgen, die zij zich hadden willen getroosten bij het voorbereiden van deze tentoonstelling en aan Mevr. Res- mery die zich bereid had ver klaard dit seizoen weer als gast- vrouwe de honneurs waar te nemen. Omtrent de plannen voor de naaste toekomst onthulde de voorzitter het volgende. Na deze veertiendaagse expositie van wer ken van Jaap Sax en Rein Snap per zal volgen een jubileum-ten- toonstelling van werken van Jaap Weyand en dan komen een vijf tal gasten uit Delft hier de aan dacht vragen voor hun werk, terwijl Bergense kunstenaars te Delft gaan exposeren. Dan krijgen Sterk en Boendermaker een beurt, gevolgd door Kouwenaar en Vis en tenslotte komt Jaap Mooy. Van Kunst en Bedrijven waren werken van Bergense kunstenaars gevraagd voor het nieuwe ont vangst centrum te Heerlen. Tenslotte deelde Mr Kamp nog mede, dat voor de verloting waren aangekocht het schilderij „De dijk" van Jaap Sax en de houtsnede „Paarden" van Rein Snapper. De oude verloting werd geliquideerdde gelukkige win naars waren v.d. Valde uit Hel mond en Thomas uit Zalt-Bommel. Met de beste wensen voor deze eerste zomer-expositie besloot de voorzitter zijn openingswoord, en toen konden de talrijke aan wezigen genieten van de prach tige landschappen in lente, zomer, herfst en winter van Jaap Sax en van de grote stad met haar huizen, bruggen enz. van Rein Snapper en het edelsmeed- werk van Marycke Visser. „BERGER LUCHTPOST" Zondag j.l. werd door de vogels gevlogen vanaf Roosendaal. Af stand 127 K.M. Snelheid 1107 m. per minuut. Wind West. Aan komst als volgt 1 J. Duinmeier 2 K. Vrasdonk 3 H. Timmer 4 Gebr. Bakkum 5 N. v.d. Kamer 6 H. Druiven 7 A. Groen 8 H. Schoorstra 9 C. Pijper 10 C. Brakenhof 11 A. Stadegaard 12 C. Veis „Kinderen voor de Rechter" Wilt ge een mooie, opbouwen de film zien, kom dan Maandag avond 2Julia.s. in „De Rustende Jager" te Bergen. In „Kinderen voor de Rechter" zien we hoe drie Engelse boefjes, waarvan de ergste wel is Fred Watson, een achterbuurtjongen uit Liverpool, na veel ups en downs het rechte spoor vinden, dank zij de zelf opofferende arbeid van de reclas- seringsmensen, in het bijzonder van John Vardy, directeur van een opvoedingsinrichting. Deze film werd bekroond met de hoogste onderscheiding in de filmwereld, de „gouden Oscar". Ze wordt gegeven in verband met de nadering van de Natio nale Reclasseringscollecte, die in Bergen dit jaar zal worden ge houden op 4 Augustus a. s. De opbrengst van deze avond komt ten bate van de reclasseringsin- stellingen van alle gezindten. In de zaal verlenen muzikale medewerking de Martini's en het Majoco Trio, reeds welbekend. Zie verder de advertentie in dit nummer. Het weer als spelbreker Bergen's Harmonie, die Dins dagavond 26 Juni in de Muziek- tuin haar eerste zomerconcert zou geven, zag zich door het minder zomerse weer genoodzaakt dit een week uit te stellen. Wedstrijden VOOR EEN GOED DOEL De belangstelling voor de op het B.S.V.-terrein ten bate van het reisje van de ouden van dagen georganiseerde voetbal- en hand balwedstrijden tussen gemeente ambtenaren en brandweerlieden en hun resp. dames, had, gezien het mooie doel, wel wat groter kunnen zijn. Maar al was dan ook het aan tal toeschouwers niet overwel digend groot, toch kon na afloop aan het comité voor ouden van dagen nog f 20,80 worden afge dragen. De toeschouwers konden genieten van twee aardige wed strijden, ondanks de minder ge routineerde spelers en speelsters. De krachtverhouding tussen het elftal uit de gemeente-ambtenaren en dat van de brandweer ligt ongeveer gelijk. Na vier minuten ondernamen de brandweerlieden een aanval over de linkervleugel en met een hard, onhoudbaar schot opende Akersloot de score, 1-0. De gem. ambtenaren trokken toen verwoed ten aanval. Door goede combinatie en het minder sterke verdedigen van de brand weer wisten ze spoedig de gelijk maker te scoren en bij het ingaan van de rust was de stand 3-1 voor de ambtenaren. Na hervat ting van het spel, waarbij de verdediging van de brandweer door het omwisselen van de back en de invaller-keeper aan kracht had gewonnen, namen de brand weermannen het spel geleidelijk in handen, zij het voorlopig zonder resultaat. Het offensief hield aan en met fraaie doelpunten van Dijs en P. v. Exter werd de stand op 3-3 gebracht. De laatste minuten ontspon zich nog een felle strijd om de zege. Maar beide elftallen hadden blijkbaar al hun kruit verschoten, zodat de wedstrijd in gelijk spel 3-3 eindigde. De dames van de voetbalelf tallen betraden nu de arena en de handbalwedstrijd had aller be langstelling. Voordat de dames van de brandweerlieden eigenlijk goed en wel wisten, wat er aan de hand was, had de tegenpartij reeds driemaal haar doel door boord. De dames van het ambtenaren corps hadden in haar middenvoor een kracht van bijzondere be kwaamheid. Meermalen leek het, alsof zij alleen over het veld wandelde, om dan met een kei hard schot te doelpunten. Het was dan ook geen wonder, dat dit elftal bij het ingaan van de rust reeds eeen 7-0 voorsprong had. Het moedig volhouden van de brandweerdames wekte be wondering. Na de rust raakte dit elftal beter op elkaar inge speeld. Nadat de dames van de amb tenaren nog een achtste doelpunt hadden gescoord, gelukte het de tegenstandsters haar eerste tegen- puntje te maken, weldra gevolgd door een tweede. Toen vonden de dames van de ambtenaren het genoeg en met een paar harde schoten brachten zij de stand op 10-2. Twee aardige wedstrijden voor een goed doel. Wat de beentjes de volgende dag zullen zeggen?! „DE MOLENKROCHT" promoveert naar de derde klasse Onder weersomstandigheden, die voor tennis ideaal genoemd mogen worden (voor het tamelijk talrijke publiek was het wel wat koud) en op stofvrije banen, waar aan door de regen van de vorige dag niets mankeerde, werd Zon dag aan de Kruisweg de beslis sende promotie-wedstrijd gespeeld tussen „De Molenkrocht" en W.O.C. III uit Haarlem. De Bergenaren bleken inderdaad voor de vierde klasse te sterk te zijn en wonnen met overtuigende cijfers; de einduitslag was 6-2 in het voordeel van „De Molen krocht". In het Heren-Enkelspel toonde J. Schmidt zich een sterk speler door N. den Hartog met 6-1, 6-0 te verslaan. Zeer spannend was het Dames- Enkelspel tussen mej. E. van Limburg Stirum en mej. E. Schulte; met 9-11 in de final set ging deze partij verloren. Na de singles was de stand 3-1 in het voordeel van „De Molenkrocht". Daarna werden de twee mixed-partijen gespeeld, die de doorslag gaven met het gevolg dat de stand na zes partijen 5-1 was. De promotie van het Berger team was hiermede een feit ge worden. Begrijpelijkerwijs ging het nu wat minder ernstig en zo werd het Heren-Dubbelspel na een gewonnen eerste set en een 4-2 voorsprong in de tweede door „De Molenkrocht" verloren. De vier dames deden het wel serieus en hier wonnen de Bergenaren met 6-1, 6-3. Opvallend was het tactische en van fighting spirit getuigende spel van mej. A. de Haan, die deze Zondag al haar drie partijen heeft gewonnen. De uitslagen: Heren-Enkelspel: J. J. H. Schmidt sl. N. den Hartog: 6-1, 6-0; D. Mosk sl. T. Dingemans: 6-1, 6-3. Dames-Enkelspel: Mej. E. C. L. van Limburg Stirum verl. van mej. E. Schulte: 6-4, 1-6, 9-11. Mej. A. de Haan sl. mej. C. Schulte: 4-6, 6-3, 6-2. Gemengd-Dubbelspel: Mej. E. van Limburg Stirum en J. Schmidt sl. mej. E. Schulte en M. Balton: 6-4, 3-6, 8-6. Mej. A. de Haan en M. Lau sl. mej. C. Schulte en J. Dingemans: 6-1, 6-2. Heren-Dubbelspel: D. Mosk en M. Lau verl. van N. den Hartog en M. Balton: 6-3 5-7, 1-6. Dames-DubbelspelMej. E. van Limburg Stirum en mej. A. de Haan sl. mej. E. -Schulte en mej. C. Schulte: 6-1, 6-3. SCHOORL Bond v. Plattelandsvrouwen Afdeling Schoorl en Groet Onze afdeling hield op Don derdag 21 Juni j.l. in de zaal van de hr Mantel te Schoorldam haar laatste bijeenkomst van dit seizoen. De hr Langhorst van Purmerend hield een lezing met lichtbeelden over het onderwerp „Finnen, Lappen en Noren, volk en volks gebruiken". Hij vertelde eerst over het bestaan van de Noren, hetwelk grotendeels gebaseerd is op de houtproductie, zodat de bevolking daar niet zo te kampen heeft met deviezen-tekort als wij hier. Trots zijn de Noren op hun spoorlijn, en terecht als men bedenkt dat dit een ontzaglijk werk is geweest in de rotsachtige bodem, die ze daar hebben. Op diverse foto's konden we zien, hoe groots de natuur haar macht heeft doen gelden en hoe klein de mens zich daarbij wel moet voelen. Vervolgens schetste de heer Langhorst ons het leven van de Lappen. Dit kleine volk heeft wel zeer speciaal de aan dacht nodig van de Noorse Re gering, aangezien hun leven nog uiterst primitief is. De rendierteelt is daar hoofd zaak van het bestaan. Prachtige opnamen werden ons uit dit land getoond. Verder kregen wij nog iets over de Finnen te horen en daarna was het tijd om deze avond te sluiten. Na een dankwoord aan de hr Langhorst, die ons op zo'n vlotte manier wist te vertellen, werd de avond besloten. De afdeling houdt nu 2 maanden geen bijeenkomst en hoopt in September weer met nieuwe moed te beginnen. AUSTRALIË Naar wij vernemen ontving de Fa B. S., alhier, dezer dagen, na langdurige voorbereidingen, goedkeuring en opdracht tot le vering van z.g. Pré-fabs. voor Australië. Thans treft men voorbereidin gen tot het bouwen in serie, waardoor men het mogelijk acht voordelig en vlug te leveren. Gaarne is men bereid belang stellenden in te lichten, over de mogelijkheid tot het medenemen van een dergelijke woning bij emigratie. Desgewenst regelt men het transport tot de plaats van be stemming, alsmede het in orde brengen van de vereiste beschei den, ook bij eventuele vooruit of nazending. De firma welke als fabrikante van goed uitneembare week-end huisjes een uitstekende reputatie geniet en hierover in diverse bladen reeds een gunstige recensie mocht hebben, wensen ook wij van deze plaats veel succes. Zie verder de advertenties in dit blad. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Juni s morgens 's namiddags 30 12.55 1.31 1 Juli 1.55 2.24 2 2.39 3.07 3 3.20 3.48 4 3.57 4.24 5 4.36 5.03 6 5.11 5.36 Laag water Juni 's morgens 30 6.55 1 Juli 7.55 2 8.39 3 9.20 4 9.57 5 10.36 6 11.11 's namiddags 7.31 8.24 9.07 9.48 10.24 11.03 11.36 EGMOND AAN ZEE De datum van het grote vuurwerk vastgesteld Het bestuur van de V.V.V. deelde ons mede, dat het grote vuurwerk op het strand zal worden afgestoken op Zaterdag 18 Aug. Tijdens het vuurwerk zal weer het nummer bekend worden ge maakt, waarop de hoofdprijs is gevallen van de verloting, ten bate van hec vuurwerk. Voorziet U allen van een of meer loten, verkrijgbaar bij het informatie bureau van de V.V.V. De hoofd prijs bestaat uit 'n gratis vacantie- verblijf, geheel naar keuze, in pension, hotel of gemeubileerde kamers, ter waarde van f 150, Inwoners van Egmond aan Zee kunnen dit bedrag naar verkiezing in het dorp besteden. Uukthd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,80 per jaar f 0,95 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1951 | | pagina 1