Wat-eeuw acmq-efaaktH Austtaèi'è „Be /lustende }atyee"Betfyet* HU. Uaadeu BIOSCOOP FILMNIEUWS. mmrn U kunt niet ALLES weten ANJERACTIE 1951 SCHOORL Op 30 Juni en 1 Juli a.s. zal alhier weder een collecte worden gehouden ten bate van de Anjeractie. Ook ditmaal zal bij de collecte een foto van het Koninklijk gezin ter verkoop worden aangeboden tegen een minimum prijs van f 0,25. Zoals bekend stelt het Anjerfonds zich ten doel steun te ver lenen aan op cultureel terrein werkzame instellingen. In deze provincie werd over 1950 ruim f 28.000,'uitgekeerd, waaronder een bedrag van f 500,- aan de alhier bestaande stichting „Onze Kleuterschool", als bijbedrage in de bouwkosten van de kleuterschool te Schoorl. Gaarne wek ik een ieder hierbij op, om het Fonds ook dit jaar zijn bijdrage niet te onthouden. De Burgemeester van Schoorl, Voorzitter van het plaatselijk Anjercomité' Mr C. A. J. JOCHEMS In het begin van deze eeuw 8 thans 100 binnenkomende en vertrekkende bussen per dag Bekijken we een oude badbode van het jaar 1898, dan vinden we daarin de dienstregeling van de Eerste Egmondse omnibusdienst, zijnde een met paarden getrokken fraaie wagen, die 2 maal per dag naar Alkmaar en 2 maal naar Castricum reed. Dat was voor die tijd een geweldige vooruit gang, want nu behoefde men niet meer gebruik te maken van het dure huurrijtuig. Bij de komst van de tram was omnibus met paardentractie ge doemd te verdwijnen. Toen 6 October 1934 de tram Alkmaar—Egmond werd opge heven, verhoogde de Naco het aantal verbindingen tot 80 per dag, met bussen van plm. 20 personen. Thans, bij de aanvang van het badseizoen heeft de Naco haar diensten naar en van Egmond aan Zee zodanig uitgebreid, dat er precies 100 bussen per dag Eg mond aan Zee binnenrijden en vertrekken. In aanmerking ge nomen, dat elke bus gemiddeld 40 zitplaatsen heeft, dan heeft Egmond aan Zee thans een capa citeit van ruim 4000 personen per dag. Dank zij een goede aansluiting op de forensentreinen, breidt het aantal vacantie-forensen zich steeds uit. 's Morgens half acht uit Eg mond aan Zee (via Castricum) aankomst Amsterdam half 9. Terug is de verbinding nog sneller. Met de trein van 17.43 uit Amsterdam, is men in 52 minuten in Egmond aan Zee. In de gids voor Bad-Egmond schrijft de V.V.V. niet voor niets „Egmond aan Zee heeft vele en goede verbindingen". G. V. „ACHILLES" Uitslagen Korenbeurswedstrijden van de adspiranten. Meisjes le gr.: B. Vuil. 37,3; C. Dekker, 37,1; R. de Waard, 35,8; J. v.d. Pol, 34; J. Hopman, 32,7; R.Gouda. 32; T. Hopman, 31,9; M. Bodenstaff, 31,8; J. de Groot, 31,3. Meisjes 2e gr.T. Visser, 33,7 E. Dekker, 33.5; B. Heere, 32,1 C. de Vrij, 31,7; W. Zwaan, 31,4; C. Stam, 31,4; A. Dekker, 31,1. Jongens le gr.: T. Stam, 43,2; C. v. Pel, 39,4. Jongens 2e gr.L. Groot, 44,9 J. Hopman, 42,5; C. Wijn, 42,1 P. Bodenstaff, 41,9; R. Wijn, 40,7J. Visser, 40,1. VOLKSDANSEN In tegenstelling met elders ver spreide berichten, zullen de Volks dansen niet Dinsdagavond plaats hebben, want dan zal er een voetbalwedstrijd zijn tussen een badgasten-elftal en leden van Egmondia. Het bestuur van de V.V.V. heeft nu besloten de Volksdansen te doen plaats hebben op Don derdagavond te 8 uur op het Pompplein. Deze dansen zullen worden uitgevoerd door leerlingen van de O.L. School, onder leiding van Mej. A. Jansen. Zo veel mogelijk zullen de „Dames" gekleed 2ijn in Oud- Egmondse klederdracht. WIELRENNEN Het Boulevard-Criterium Zaterdagavond werd het Bou levard-Criterium verreden, door de nieuwelingen over een afstand van 50 km. Deze wedstrijd was ge organiseerd door de Wielrenver- eniging „Alcmaria Victrix, in samenwerking met de V.V.V. te Egmond aan Zee en werd ge houden onder de reglementen van de N.W.U. Niettegenstaande het de hele dag geregend had, was het een paar uur voor de wedstrijd droog en tijdens de wedstrijd gelukkig ook nog. Al spoedig wist K. Slot zich op de eerste plaats te werken en hield deze plaats tot het einde. In de tijd van 1 uur 23 min. 4 sec. kwam hij als eerste over de eindstreep. De verdere uitslagen waren 2 F. Maan, A'dam, 3. D. de Groot, A'dam, 4 A. J. v. Bockel, A'dam, 5 O. Dral, Oostzaan, 6 C. Wil kes, A'dam, 7 J. Rol, Alkmaar, 8 A. v. Luchterop, A'dam, 9 R. Bücker, A'dam, 10 N. Edelhuis, Enkhuizen. De clubprijzen waren als volgt 1 „Olympia" uit Amsterdam, 2 „Alcmaria Victrix", 3 „West- Frisia". Uitslag Bridge-Drive „DE EGMONDEN" met Badgasten Klasse A 1 L. Dekker-Gouda 69 2 Mevr. Slotboom-Burges 69 3 Mevr. Rooster-Knop 65 4 Bas-Dekker 64 5 Smit-Zwart 63 6 Fam. Hooning-Dekker 63 7 Fam. Jansen 60 8 Berkhout-Heemskerk 59 9 Fam. Cohen 54,5 10 Fam. Prins 52,5 11 Beerenbrug-Moorrees 49,5 12 Slotboom-Nanner 49 Klasse B 1 Dekker-Koelman 46 2 Hempelman-Hoveling 44,5 3 Visser-Glas 38,5 4 Dames Dekker 36,5 5 Fam. Pelner 34,5 6 Fam. R. Dekker 34,5 7 Fam. Schwarts 33,5 8 Mevr. v. Winsum-Jonker 29,5 9 Dames Bongers-Wijnants26,5 De volgende wedstrijd vindt plaats Woensdagavond a.s. in de zaal van de heer Kager, Pomp plein. Bridge-liefhebbers onder de gasten, vóór COMMISSIE VOOR KINDERLECTUUR publicatie met toestemming red. org. van het N.O.V. Avontuur en techniekreeks. Uit gever Wereldbibliotheek te A'dam. Prijs per deel f 0,50. In deze serie wil de uitgever een groot aantal verhalen brengen tegen lage prijs, maar de boekjes bevatten slechts een dertigtal blad zijden. Sommige van deze werkjes zijn aardig,andere mindergeslaagd. Maar tot nu toe zijn de meeste, die wij onder de ogen kregen, wel boeiend geschreven. Hier volgen er enkele: Strijd voor een molen, door J. den Tex. Een zeer interessant werkje over de Hollandse molen. Dirk is op de molen geboren en houdt er van als van zijn ouders. Als er een ongeluk gebeurt met de wieken, begint Dirk de strijd voor zijn molen. Alles schijnt tegen hem te zijn, maar hij houdt vol en wint. Zijn molen blijft be houden. Gaarne aanbevolen voor 12 jaar en ouder. Rikki-Tikki-Tavi en Toemai van de Olifanten, door Ruduyard Kipling. Het sprookje van Rikki-Tikki- Tavi verhaalt ons hoe een mangoo (een vosaapje) de strijd aanbindt tegen de brilslangen. In het andere verhaal wordt een beschrijving gegeven van de aanhankelijkheid van een 70-jarige olifant, die zijn diensten bewijst bij het vangen van wilde olifanten. Beiden verplaatsen ons naar Voor-Indië. Aanbevolen voor kinderen van 10-12 jaar. „Wolboertjes" worden slapende rijk Maar in Nederland heeft de schapenteelt geen toekomst Het dier, dat in veel landen tot een symbool der onschuld en onwetendheid is geworden, heeft onbewust een groot aan deel in de moeilijkheden waar mee Nederland nu worstelt. Niemand wil een schaap ge noemd worden en een schaap herder geniet niet veel maat schappelijk aanzien. Toch pro duceert dit dier momenteel meer dan menig mens. In elk geval wordt de schapenhuid duurder verkocht dan ooit 't geval was. Hoe is dat gekomen en nog belangrijker is hoe we van dit voor ons zo onaangename ver schijnsel verlost raken? Een schaap kijkt van dag tot dag opgewekter naar zijn steeds aangroeiend jasje maar des te bezorgder is onze blik naar het pakje dat we dragen, dat niet aangroeit maar hevig slijt en waarvan de vervanging kapi talen gaat kosten. Bij het einde van de oorlog was de Nederlandse wolpositie zeer slecht maar de wereldwol- voorraad groter dan ooit. De schapen in Australië en Argentinië, de voornaamste exportlanden, produceerden gedurende de laat ste wereldoorlog getrouw hun wol, die voor 'n groot deel niet ver kocht kon worden, omdat de grote verwerkingscentra in Europa als afnemers waren uitgevallen. Meer dan 75 procent van alle beschikbare ruwe wol werd voor de oorlog in ons werelddeel ver werkt. Ook Engeland, dat nog wel kon kopen, moest de produc tie sterk inkrimpen door gebrek aan arbeidskrachten, die voor een groot deel aan de fronten ston den. De handelaren zaten gedu rende de oorlogsjaren heel warm in de wol, die grotendeels werd opgeslagen om de naoorlogse vraag af te wachten. Die vraag is gekomen, maar niet in de ver wachte omvang. Een groot deel van de industriële capaciteit in Europa bleek na de oorlog ver nietigd, versleten of ingesteld op de productie van surrugatén. Deze gehavende wolindustrie kon de grote voorraden niet zo snel tot de zeer gewenste eindproducten verwerken, zodat de afname uit Australië, Argentinië en Zuid- Afrika slechts mondjesmaat ver liep. De prijzen bleven dus be neden verwachting. Onze confec- tiepakjes en babykleding kochten wij eigenlijk nog onder de prijs. Het conflict in Korea bracht daarin verandering. Niet zodra waren de nieuwe bewapenings programma's opgesteld of Ame rika kocht alle voorraden ruwe wol op om in benauwde dagen wolzorgen te vermijden. Alle producenten zagen hun voorraden naar het land van ongekende mogelijkheden verdwijnen. Ook Rusland deed mee aan de wol-run en kocht tegen elke prijs. Het arme Europa viste daardoor ach ter het net of moest ook fantas tisch hoge prijzen betalen. In Australië stegen de prijzen zo enorm dat men wellicht in de geschiedenis van dit werelddeel nog eens spreken zal van een wol-eeuw zoals wij nog glunde rend terugdenken aan de gouden eeuw. De wolproductie brengt nu ongeveer 700 millioen pond op, terwijl zij voor de oorlog een waarde vertegenwoordigde van plm. 40 millioen pond. Dit heeft een grote invloed uitgeoefend op de economie van de nieuwste wereld. Australiërs werden rijk De geldvoorraad nam plotseling zo ernorm toe dat de regering een totale inflatie vreesde. Men besloot om een vijfde deel van de opbrengst op een speciale rekening te reserveren om uit deze middelen later de tegen vallers te financeren. Nietemin raakten alle woltelers tot onge kende welstand. Velen hebben een inkomen van ver over de 10a.000 pond en zij die „slechts" 20.000 pond per jaar verdienen behoren dikwijls nog maar tot de gewone wolboertjes. Vanzelfsprekend heeft ook de rest van de bevolking van deze geldstroom geprofiteerd en de levensstandaard stijgt van dag tot dag. Zelfs de schoolkinderen delen mee in de voorspoed in vacantie of vrije tijd. Zij maken zich dan verdienstelijk met het plukken van wolpluisjes die op het prikkel draad van de wolfarms zijn blijven steken nadat de schapen zich daar dagenlang heerlijk tegen geschurkt hebben. De jeugd verdient er meer mee dan in Nederland met het verpakken van bloembollen of het inzamelen van oud papier. Hoe duurzaam is nu deze wol voorspoed en hoe lang zal in verband daarmee onze wolarmoede voortgaan? In de eerste plaats hangt dit natuurlijk samen met de vraag van oorlog en vrede. Maar afgezien daarvan is het zeker dat productie van wol niet dermate kan worden uitgebreid dat aan elke nog stijgende vraag kan worden voldaan. Er is in Australië ruimte voor ongeveer 120 millioen schapen en men houdt er reeds 110 millioen. Meer weidegrond is er niet be schikbaar en niet alle grond is schapengrond. In de andere pro ductiegebieden heeft men nog meer ruimte beschikbaar, maar men is voorzichtig met de uit breiding van de fok. Liever pro- baert men de opbrengst per schaap nog te verhogen. De inkomsten per dier stijgen dan en men hoeft er bovendien dan niet zoveel kapitaal meer in te steken voor de verwerving van grond. Niet in Nederland? Een schaap is niet duur in de kost maar men moet het de ruimte geven. Dit is ook het grote be zwaar bij de uitbreiding van de schapenteelt in Nederland, anders zou men hier te lande deze dieren ook stellig meer eer gaan bewij zen, omdat dit enorm veel deviezen spaart. Wij kunnen prima schapen telenhet texelse schaap heeft een goede naam en wordt dikwijls voor de fok geëxporteerd. Er is hier echter gebrek aan ruimte en daarom zal Nederland aan de schapenteelt nooit schatten kunnen verdienen. De productie zal zich dus niet enorm uitbreiden en dit remt een spoedige prijsdaling. Maar het is begrijpelijk dat Amerika's koop lust voor het aanleggen van voor raden eenmaal eindigt. Bovendien gaan er stemmen op om Rusland utt de markt te stoten hoewel dit veel moeilijkheden oplevert. In ieder geval weigeren de voor naamste kopers reeds nu om tegen abnormale prijs te kopen. Er wordt dus van koperszijde een maximumprijs gesteld. Bovendien brengt men in tal van landen reeds producten aan de markt, die de wol in kwaliteit en prijs ernstige concurrentie aandoen. Velen verwachten een zekere daling van politieke spanning in de wereld. Voegen wij daar nog aan toe een vermindering van kooplust bij het publiek, dat zich de laatste jaren zo goed mogelijk in de wollen kleding heeft ge kocht in verband met een drei gende oorlog. Tenslotte neemt de koopkracht af omdat ver schrikkelijke sommen voor de be wapening worden opgeslokt. Gaat men bovenstaande fac toren combineren dan is het niet vreemd dat de wolprijzen in Sydney de laatste weken soms reeds van 20 tot 30 procent daalden Vermoedelijk zal die daling zich na enige schokken voortzetten en de mogelijkheid scheppen om over niet te lange tijd weer wol te kopen tegen redelijke prijzen, al zal de aankoop van wollen goe deren tegen afbraakprijzen voor lopig wel van de baan zijn. A. G. H. „DAS KIND DER DONAU" Alle leeftijden. Ge heel in kleuren. Prachtige shows. ,EROïCA" Alle leeftijden Vrijdag-, Zondag-, Dinsdagavond te 8.30 uur verkrijgen wij in het bioscoopprogramma Clenn Ford, Valli, Claude Rains en Oscar Homolka in de spannende film „THE WHITE TOW^ER". Een boeiende geschiedenis van zes mensen, die een van de gevaarlijkste toppen ter wereld beklimmen, omweven met gevaren, rivaliteit, ro mantiek en realisme. Valli de bekende ster uit de film „De derde man" en Clenn Ford met Claude Rains geven een bijzonder accept aan deze film, welke vóór enige weken vertoond werd in het Tuchinsky-theater te Amsterdam met meerdere prolongaties aldaar. De film is bovendien opgenomen in prachtige kleuren, met buiten gewone opnamen van de natuur. Toegang 14 jaar. Zaterdag-, Woens dagavond te 8.30 u. alsmede Zondag en Woensdagmid dag te 2.30 uur komt Marika Rökk in de film „DAS KIND DER DONAU". Marika Rökk is opperbest en danst en zingt op de Donau-melodieën. Een film welke ontspanning biedt op de meest vro lijke wijze. Shows, muziek, kleur, dans, en vrolijkheid. Toegang alle leef tijden. Geheel in kleuren. In het kader van het bijzondere programma krijgen wij op Donderdagmiddag te 2.30 uur en Donderdagavond te 8.30 uur een van de grootste muziekfilms. „EROïCA", de film waarop men in Bergen al lang had gewacht. Beethoven's liefde, zijn werk en zijn strijd komen hierin naar voren met als hoofdmotief. de delen uit de Ille, Ve, Vile en IXe symphonie, het beroemde vioolconcert Opus 61, het Ve pianoconcert en het menuet in G-groot. Van de ouver tures hoort menCoriolan-ouverture, Egmont-ouverture en 3e Leonore. De sonatus: sonate Pathétique en Sonate C-Klein (Mond- scheinsonate) alsmede Missa Solemnis, 't gevangeniskoor uit „Fidelio" en het slotkoor uit de negende Symphonie. Deze film behoeft geen aanbeveling. Zij spreekt voldoende voor zichzelf. Toegang alle leeftijden. HMUtdfM I, vragen uw aandacht De verzorging van de handen is naast die van het gelaat van erg groot belang. Een goedver zorgde hand maakt altijd een prettige indruk. En werkelijk, de hand behoeft geen voorbeeld te zijn van elegance, neen, er moet alleen maar de nodige zorg aan besteed worden. Iedereen kan zich nu eenmaal niet de weelde veroorloven ge regeld naar een manicure te gaan, maar dat hoeft geen excuus te zijn. Zelfs voor diegenen, die zware en ruwe arbeid verrichten, is het mogelijk de handen schoon en soepel te houden. Veelal worden de handen blootgesteld aan zeer schadelijke stoffen, waarbij we denken aan verpleegstershanden die dagelijks in aanraking komen met lysol en andere bijtende stoffen. Hierdoor wordt het vet aan de huid onttrokken en al gauw is de huid schilferachtig, rood en ruw. Het is daarom nood zakelijk de handen zoveel mogelijk in te vetten. Tegelijkertijd masseren we de handen flink van de toppen van de vingers tot de polsen, zodat de bloedsomloop gestimu leerd wordt. Ook van wisselbaden kunnen uiteraard zeer gunstige resultaten verwacht worden. Elke dag een paar minuten Transpirerende handen laten zich meestal niet gemakkelijk behan delen. In de meeste gevallen is het raadzaam de huisdokter even te raadplegen, daar de in de handel gebrachte middelen niet voor iedere huid even heilzaam werken. Regelmatig poederen met talkpoeder wil bij lichte gevallen wel eens helpen. Daarnaast moeten we zorgen dat de nagels niet te lang worden. Wanneer we ze iedere dag even bijvijlen behoeven we nooit bang te zijn voor te lange nagels. Telkens na het wassen duwen we de nagelriem even achteruit. Het is een werkje dat slechts enkele ogenblikken vergt, wanneer we het regelmatig doen. Op deze manier houden we gezonde, glan zende nagels. Een welverzorgde hand geeft overal de indruk van algehele verzorgdheid en gesoigneerdheid. En buiten dat, het geeft ons zelf een prettig en aangenaam gevoel te weten, dat iedereen ons rustig „op de vingers mag kijken". BERGEN AAN ZEE GESLAAGD Geslaagd voor restauranthouder Mw E. M. N. Verwer-v. Reysen te Bergen aan Zee. Nieuwe Friese Brug te Alkmaar volgend jaar in gebruik Reeds jarenlang is de Friese Brug te Alkmaar een tijdrovend verkeersobstakel, waartegen even zovele jaren een scherpe actie is gevoerd, o.a. door de Toeristen bond A.N.W.B. Thans wordt er evenwel gebouwd aan de nieuwe bascule-brug, welke een breedte krijgt van veertien meter; de oude brug heeft een rijbaan van slechts- drie en een halve meter breed! Alkmaar zal in 1952 van zijn veel te nauwe Friese Brug zijn verlost doch dan krijgt Buik sloot met dezelfde moeilijkheden te kampen, vreest de A.N.W.B. Want als de basculebrug in ge bruik wordt genomen, zal de oude brug naar Buiksloot worden verplaatst. Nylonkousen gaan langer mee als ze voor het eerste gebruik even in lauwwarm water worden gespoeld en overigens per paar afgesloten in lege jampotjes worden bewaard. Onderhoudt uw haarborstel Wanneer de haarborstel gebruikt is, dient men deze uit te kammen. Zo nu'en dan verdient het aan beveling de borstel te wassen in een goed vet sopje, waaraan een scheut ammonia is toegevoegd. Maar wees voorzichtig met het houtwerk, daar dit door ammo nia wordt -aangetast. Grasvlekken - Bij het naderen van het voorjaar verdient het aanbeveling bekend te maken, hoe men grasvlekken uit licht zomergoed kan verwijderen. Men legt wat natriumperboraatpoeder op de vlek en giet er kokend water doorheen. Daarna het stuk weer uitspoelen met schoon water. Sigaretten per geschenkzen ding - Als uw verwanten of kennissen in Amerika of Canada u een plezier willen doen met wat sigaretten, moet u daarvoor liever bedanken. De invoerrech ten bedragen veelal meer dan het dubbele van de waarde! Vrijdag-, Zondag-, Dinsdagavond te 8.30 uur Clenn Ford, Valli, Claude Rains „THE WHITE TOWER" 14 jaar Geheel in kleuren Zaterdag-, Woensdagavond te 8.30 uur Zondag-, Woensdagmiddag te 2.30 uur Marika Rökk in haar vrolijkste film In het bijzondere programma: Donderdagmiddag te 2.30 uur en Donderdagavond te 8.30 uur de grote muziekfilm van Beethoven

De Duinstreek | 1951 | | pagina 2